Γνώμες για πιθανή μεταμόσχευση ή αλλαγη θεραπείας

manly_Man

Well-Known Member
Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους, ελπιζω το 2019 να σας φέρει οσες περισσότερες τρίχες επιθυμείτε :p

Η τριχόπτωση μου ξεκίνησε να γίνεται εμφανής θα έλεγα όταν ήμουν 22 χρονων λιγο πριν ξεκινησω τον στρατο..αφου τελειωσα τον στρατο στα 23, άρχισα να βαζω regain 5% πρωί - βράδυ όπως μου είχε προτείνει ένας δερματολόγος. Πιστεύω το regain με βοήθησε αρκετά στην επανέλφυση κάποιων μαλλιών οχι πολύ δαυντών βεβαια κ στην μείωση τριχόπτωσης ειδικά μέσα στον πρωτο χρόνο, ωστοσο είδα στο τέλος του δεύτερου χρόνου καπως δεν ηταν τοσο ισχυρο οσο τον πρωτο χρονο θεραπειας οπου ειχα τα μέγιστα αποτελέσματα. Γύρω στα τέλη Οκτωβρίου ένας άλλος γιατρός μου πρότεινε να αλλάξω την θεραπεία μου κ μου έδωσε ενα μείγμα απο Neoptide lotion antichute της Ducray (100ml), elocon lotion (30ml) και το regain 5% (60ml) , και μου προτεινε να βαζω μονο αυτο καθε βράδυ, ωστοσο εγώ θεώρησα καλο να βαζω και το regain 5% μονο του κάθε πρωί, επειδη το μίγμα που θα έβαζα το βράδυ δεν θα είχε το regain σε μεγάλη δοση. Επίσης μου έδωσε κάτι βιταμίνες για τριχόπτωση (Inpa Follon Caps) να τις πάρω για τρεις μήνες. Από τότε εχω παρατηρήσει μια μείωση της τριχόπτωσης κ καπως δυνάμωσαν τα μαλλια μου, αλλα δεν νομιζω να υπήρχε καποια επανεκφυση μαλλιων.

Σκεφτόμουν να παω να ρωτήσω για μεταμοσχευση σε καποιες κλινικε. Βασικα δεν ξερω αν ειμαι καταλληλος για μεταμόσχευση σε αυτή την ηλικία ή θα έπρεπε να περιμένω λίγο ακομα. Επίσης δεν έχω καποια κενα σημεία κ ίσως να υπήρχε shock loss στις υπάρχουσες τρίχες..

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για :

-την τωρινη μου θεραπεία, αν θεωρείτε οτι πρεπει να δοκιμασω κατι άλλο πχ revivogen σε συνδιασμό με regain 5%, ή να συνεχίσω αυτή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TH24

Member
Καταρχήν μεταμόσχευση ξεχνα την για δύο λόγους.
1) είσαι μικρός σε ηλικια για μεταμόσχευση και καλό είναι την δοτρια να την πειραξεις μετά τα 30
2) εχεις ακόμα μαλλιά αν και η χερλαιν φαινεται λίγο αδύναμη όπως και το κροουν αλλά οπως ειπες υπαρχει κινδυνος σοκλος.

Η μινοξ μια χαρά δουλειά κάνει όσο την χρησιμοποιει καποιος, καθώς σου κοντρολαρει τις τελογενεις. Ίσως απλά μετά τον δευτερο χρονο δεν βλέπεις άλλο growth στο κεφαλι. Πολλοί, σωστα θα σου πουν ξεκινα φίνα μαζί με μινοξ έως οτου πας 30+ για να κάνεις μεταμόσχευση.

Εγώ φίνα δεν θα έβαζα πάντως όχι ότι δεν θα κάνει δουλειά, ίσα ίσα, απλά ο κάθε ένας ζυγίζει διαφορςτικα το προβλημα του και που είναι διατεθειμένος να φτάσει
 

manly_Man

Well-Known Member
Καταρχήν μεταμόσχευση ξεχνα την για δύο λόγους.
1) είσαι μικρός σε ηλικια για μεταμόσχευση και καλό είναι την δοτρια να την πειραξεις μετά τα 30
2) εχεις ακόμα μαλλιά αν και η χερλαιν φαινεται λίγο αδύναμη όπως και το κροουν αλλά οπως ειπες υπαρχει κινδυνος σοκλος.

Η μινοξ μια χαρά δουλειά κάνει όσο την χρησιμοποιει καποιος, καθώς σου κοντρολαρει τις τελογενεις. Ίσως απλά μετά τον δευτερο χρονο δεν βλέπεις άλλο growth στο κεφαλι. Πολλοί, σωστα θα σου πουν ξεκινα φίνα μαζί με μινοξ έως οτου πας 30+ για να κάνεις μεταμόσχευση.

Εγώ φίνα δεν θα έβαζα πάντως όχι ότι δεν θα κάνει δουλειά, ίσα ίσα, απλά ο κάθε ένας ζυγίζει διαφορςτικα το προβλημα του και που είναι διατεθειμένος να φτάσει

------------

Οπότε λες να περιμένω μέχρι τα 30 να δω θα πως θα εξελιχθει η τριχοπτωση μου και μετα να σκεφτω για μεταμόσχευση;

ναι αυτο με προβληματιζει οτι ειναι λιγο αδυναμες οι τρίχες στη hairline και δεν μεγαλώνουν πολυ..πχ φτανουν μεχρι ενα συγκεκριμενο μηκος κ μετα σταματανε....κ επισης θα ηθελα να ηταν πιο πυκνη οπως κ οι κροταφοι και γιαυτό σκεφτόμουν την μεταμόσχευση....

Με όλα αυτα περι στυτικης δυσλειτουργιας κ αραιο σπερμα κ μείωση λίμπιντο και τα σχετικα που εχω διαβασει για τη φινα, φοβαμαι να την ξεκινήσω μη μου δωσει αυτες τις παρενέργειες και μετα δεν μπορω να απαλλαγω απο αυτες....

Πιστεύετε θα ηταν καλο να βαζω regain πρωι -βραδυ , ή να βαζω regain μονο πρωι και το βράδυ να βαζω κανενα αλλο φαρμακο που να ειναι dht blocker ή κανενα μείγμα σε συνδυασμό με regain όπως βάζω τώρα;;

--- Καμία Γνώμη για το revivogen ή κανενα αλλο φάρμακο να το βάζω συνδιαστικα με regain ;;
 

TH24

Member
Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι του φόρουμ.

Το καλό με την φίνα είναι ότι εάν την κοψεις μετά από κάποιο καιρο επανέρχεσαι, το κακό είναι ότι εάν την ξεκινησεις την παντρεύεσαι.

Συνέχισε την μινοξ και το βλεπεις και μονος σου. Έχεις καμία παρενέργεια μέχρι στιγμής από μινοξ;

Μπορείς να πάρεις επισης ένα σαμπουάν με ουσία κετοκανοζολη για λουσιμο 2-3 την εβδομάδα και συμπληρώματα βιταμινων που συνηθως κοστίζουν.

Το σίγουρο είναι ότι η φίνα θα σου εκανε θαύματα αλλά όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.

Για την μεταμόσχευση όπως προείπα είναι νωρίς και θα ήταν κρίμα να πειραξεις την δοτρια περιοχή, εξάλλου έχεις μαλλιά ακομα.

Και τέλος υπαρχει και το τοπικ που σου καλύπτει σαν μακιγιάζ τα κενα στο κεφαλι με μεγάλη επιτυχία χωρις παρενεργεις αλλά ανουσιο. Χρησιμευει μόνο στο να νιώθεις άνετα όταν βγαίνεις εξω
 

manly_Man

Well-Known Member
Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι του φόρουμ.

Το καλό με την φίνα είναι ότι εάν την κοψεις μετά από κάποιο καιρο επανέρχεσαι, το κακό είναι ότι εάν την ξεκινησεις την παντρεύεσαι.

Συνέχισε την μινοξ και το βλεπεις και μονος σου. Έχεις καμία παρενέργεια μέχρι στιγμής από μινοξ;

Μπορείς να πάρεις επισης ένα σαμπουάν με ουσία κετοκανοζολη για λουσιμο 2-3 την εβδομάδα και συμπληρώματα βιταμινων που συνηθως κοστίζουν.

Το σίγουρο είναι ότι η φίνα θα σου εκανε θαύματα αλλά όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.

Για την μεταμόσχευση όπως προείπα είναι νωρίς και θα ήταν κρίμα να πειραξεις την δοτρια περιοχή, εξάλλου έχεις μαλλιά ακομα.

Και τέλος υπαρχει και το τοπικ που σου καλύπτει σαν μακιγιάζ τα κενα στο κεφαλι με μεγάλη επιτυχία χωρις παρενεργεις αλλά ανουσιο. Χρησιμευει μόνο στο να νιώθεις άνετα όταν βγαίνεις εξω

Όπως παντρεύεσαι και μινοξ....

εχω ακουσει μερικους που παρολο που εκοψαν την φινα οι παρενεργειες δεν σταματησαν...οποτε πιστευω ειναι λιγο λαχειο αν θα εχεις παρενέργειες αν θα σου φυγουν αν την κοψεις κτλπ..παιζεις με πιθανότητες...

γενικά έχω πολλές τρίχες σε αλλα σημεια του σώματος πχ πλάτη μπράτσα κ ώμους, δεν ξερω αν αυτο έχει προκληθει απο την μινοξ, έχω παρατηρήσει τελευταία μια ξυροδερμια στο κεφαλι που βαζω το φάρμακο δεν ξερω παλι αν ειναι απο το καθημερινό λούσιμο ή απο τη μινοξ...εσυ χρησιμοποιεις μινοξ ή καποιο σαμπουαν με κετοκανοζολη;

εχω ναι μαλλια...αλλα ενταξει δεν είναι όπως θα ηθελα η αληθεια ειναι κ αναγκάζομαι και τα χτενίζω με έναν συγκεκριμένο τρόπο για να μη φαινεται αρραιωμενη η hairline,

οσο γι το τοπικ πιστευω θα ειναι ταλαιπωρία να το βάζω γιατι βαζω και τα τοπικα πρωι βράδυ και θα πρεπει να λουζομαι ξέρω γω 2 φορες τη μερα για να το βαζω...κ δεν ξερω αν θα αναπνεει κ η τριχα οταν κολλανε οι ινες κερατινης πάνω στις δικές μου τρίχες....
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
Εγώ θα έλεγα να μην την ξεχάσεις την μεταμόσχευση, αλλά να ξεκινήσεις πρώτα διαβάζοντας το τμήμα του φόρουμ που αφορά τις θεραπείες. Αφού βρεις την καταλληλότερη για σένα, ακολούθα την ευλαβικά για τουλάχιστον 6 μήνες και στη συνέχεια θα μπορούσες να κάνεις μια απόπειρα για κάλυψη των εντελώς καραφλών σημείων με λίγα μοσχεύματα. Όμως προσοχή: θεραπεία=life time commitment δεν την κάνω για 1 ή 6 μήνες και τελείωσε, την κάνω για μια ζωή.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εγώ θα έλεγα να μην την ξεχάσεις την μεταμόσχευση, αλλά να ξεκινήσεις πρώτα διαβάζοντας το τμήμα του φόρουμ που αφορά τις θεραπείες. Αφού βρεις την καταλληλότερη για σένα, ακολούθα την ευλαβικά για τουλάχιστον 6 μήνες και στη συνέχεια θα μπορούσες να κάνεις μια απόπειρα για κάλυψη των εντελώς καραφλών σημείων με λίγα μοσχεύματα. Όμως προσοχή: θεραπεία=life time commitment δεν την κάνω για 1 ή 6 μήνες και τελείωσε, την κάνω για μια ζωή.

έχω διαβασει καποια πραγματα εδω στο forum σχετικά με τις θεραπείες κ απο οτι έχω καταλάβει το regain μονο του δεν βοηθαει απόλυτα, αλλα χρειάζεται κ εναν DHT blocker σωστα; κ αν δεν θελω να ξεκινήσω φιναστερίδη θα μπορούσα να βαζω το πρωι ας πουμε regain και το βράδυ εναν dht blocker πχ revivogen;

ή και να δοκιμάσω και συμπληρώματα με βιοτίνη, ψευδαργυρο, ω3 ή b12

πάντως για να βρεις την καταλληλότερη θεραπεία για σένα χρειαζεται υπομονή και να μην τα παρατας....

οσο για την μεταμόσχευση απλα και στην hairline δεν υπαρχουν εντελώς ατριχα σημεία κ ισως με την μεταμόσχευση να υπάρξει shock loss στις υπάρχουσες τρίχες...παντως θα με ενδιεφερε με μινι μεταμοσχευση με λίγα μοσχεύματα να πυκνώσει η hairline κ οι κροταφοι....εσυ που θεωρεις οτι θα μπορούσα να κάνω;;
 

piros75

Well-Known Member
εσυ που θεωρεις οτι θα μπορούσα να κάνω;;

Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις λίγο παραπάνω το φόρουμ και να δεις αποτελέσματα κλινικών/γιατρών και να αποφασίσεις. Εγώ δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου πω που πρέπει να την κάνεις γιατί δεν έχω εμπειρία πλην αυτής που προήλθε από τη δικιά μου μμ και βέβαια πολύ διάβασμα για το θέμα. Αυτό που προέχει όμως για σένα είναι να αρχίσεις μια θεραπεία που να σου ταιριάζει και να την ακολουθήσεις πιστά.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε μου πιστευω θα χασεις αρκετο μαλλι εως τα 30 αν δεν αρχισεις αμεσα μινοξιδιλη.
Εχουν αραιωσει σημαντικα ολες οι ζωνες. Με σταθερη χρηση μινοξιδιλης μπορει να γεμισουν καποιες περιοχες. Καλη επιτυχία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις λίγο παραπάνω το φόρουμ και να δεις αποτελέσματα κλινικών/γιατρών και να αποφασίσεις. Εγώ δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου πω που πρέπει να την κάνεις γιατί δεν έχω εμπειρία πλην αυτής που προήλθε από τη δικιά μου μμ και βέβαια πολύ διάβασμα για το θέμα. Αυτό που προέχει όμως για σένα είναι να αρχίσεις μια θεραπεία που να σου ταιριάζει και να την ακολουθήσεις πιστά.

που πρεπει να κανω εννοω οτι αν θα μπορουσα να κανω σε αυτή τη φαση και σε ποια σημεία..μιλησα με μια κλινικη κ μ ειπε οτι ειναι ορατος ο κινδυνος shock loss για μεταμοσχευση λογω του οτι δεν υπάρχουν κενα σημεία και θα πρεπει να μπουμε αναμεσα στα υπαρχοντα μαλλια...οποτε μ ειπε καλυτερα να περιμενα καποια χρονια ακομα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε μου πιστευω θα χασεις αρκετο μαλλι εως τα 30 αν δεν αρχισεις αμεσα μινοξιδιλη.
Εχουν αραιωσει σημαντικα ολες οι ζωνες. Με σταθερη χρηση μινοξιδιλης μπορει να γεμισουν καποιες περιοχες. Καλη επιτυχία

δημητρη νομιζω το ανεφερα στο πρωτο ποστ οτι κάνω χρηση μινοξιδιλης εδω κ 2.5 χρονια...το θεμα ειναι να βρω κ ενα καλο dht blocker τωρα περα απο τη φινα για να κραταει τα υπάρχοντα μαλλια..γτ ειδα οτι η ισχυς του regain αρχισε να πέφτει στο τελος του δευτερου χρονου...

άρχισα να παιρνω κατι χάπια follon caps που η δερματολογος μου ειπε οτι δρoυν τοπικα αναστέλλοντας την DHT κ μ ειπε να τις πάρω για 3 μηνες...ειμαι περίπου στο τέλος του δεύτερου μήνα κ εχω δει μείωση της τριχόπτωσης.
follon.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα