Για όσους κόψαν το regaine....

poseidonas77

Well-Known Member
ποτε δεν εβαλα μινοξ και μετα να κοιμηθω αμεσως..παντα περναγαν 2-3 ωρες..9 μηνες τωρα ποτε δεν ειδα πρησμενο προσωπο
η μαυρους κυκλους η σακουλες...λετε να εχει δικιο ο νικος???
@δεν ακολουθω τη συμβουλη της εταιριας για μισο καπακι πρωι βραδυ...συνηθως παω μισο του μισου πρωι βραδυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tommy h

Member
Σήμερα έξαχνα έναν λόγο για να σταματήσω το rogaine το όποιο χρησιμοποιώ πολύ περιστασιακά ( μόνο τα πρώτα χρόνια λειτούργησε ) ,ε λοιπόν αυτόν το λόγο μου τον έδωσε ο gomi ,όντως η μινοξιδίλη εάν είναι calcium chanel blocker(που σε ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα ότι ειναι) τότε επιφέρει περιοδοντιτιδα κάτι που διάβασα και δεν έδωσα βάση στην αρχή θεωρώντας το ως σύμπτωση,όμως έχοντας παράδειγμα τον πατέρα μου ο οποίος χρησιμοποεί αντιεπειλιπτικά φάρμακα (όλα τα αντίεπιλειπτικά χάπια είναι calcium chanel blocker)πολλά χρόνια και έχει τεραςτιο πρόβλημά με τα δόντια και τα ούλα του από νεαρή ηλικία ,όμως και εδώ ας το ψάξουμε λίγο το μαλλί του είναι σε άριστη κατάσταση και ούτε μια ασπρη τρίχα και ειναι 68 χρόνων, διαβάσα τώρα ότι το μειωμένο ασβέστιο στους θύλακες της τρίχας βοηθάει στην ανάπτυξη της και την ομαλή λειτουργία της.
Αυτά προς ενημέρωση του forum.
 

Parov

Member
Θα μπορούσε δηλαδή να είναι ένας απο τους κύριους λόγους που δουλεύει στο τριχωτό?
 

Teo29

New Member
Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν είχε παρόμοιο πρόβλημα με την διακοπή μινοξ και revivogen.Αρχικά να πω οτι έκανα χρήση 2 χρόνια και έχω αλλάξει από κανονικό rogaine σε rogaine foam κάποια στιγμή έβαζα και kirkland foam,το revivo ήταν σταθερό και κάποιες φορές έβαζα και sebamed σαμπουάν.Όλο αυτόν τον καιρό είχα κάποιες ζαλάδες και 2 φορές μέσα στα 2 χρόνια είχα έντονη ζαλάδα και ταχυπαλμία,έκανα check up όλα ήταν μια χαρά.Δεν μου πήγαινε το μυαλό οτι μπορεί να είναι από μινόξ.Εντωμεταξύ σταδιακά αυτά τα 2 χρόνια άρχισα να παίρνω και κιλά(έτσι νόμιζα) γενικά είχα κάνει στήθος, κοιλιά, μάγουλα,συνολικά είχα πάρει 12 κιλά από τότε και να αναφέρω ότι ο μεταβολισμός μου ήταν πάντα σταθερός.Για να μην σας κουράζω πριν 2 βδομάδες το πήρα χαμπάρι ότι μπορεί να είναι από μινόξ το revivo το είχα σταματήσει ήδη κάνα μήνα και, για οικονομικούς λόγους και μινόξ (kirkland foam) έβαζα 1 φορά την μέρα και όχι κάθε μέρα.Τις πρώτες 4 μέρες που το σταμάτησα κόπηκαν αυτές οι μικροζαλάδες που ειχα και ένιωθα καλά.Τωρα ειναι 4-5 μέρες που μου ψιλο έχει κοπή η όρεξη και όταν τρώω νιώθω κάπως βαρύ το στομάχι μου,έχω ψιλό ξεπρηστεί γενικά έχω χάσει και 2 κιλά και επίσης κάποιες ώρες της ημέρας η ψυχολογία μου είναι λίγο down.Παίζει απο την διακοπή να έφαγε καμία φρίκη ο οργανισμός μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν είχε παρόμοιο πρόβλημα με την διακοπή μινοξ και revivogen.Αρχικά να πω οτι έκανα χρήση 2 χρόνια και έχω αλλάξει από κανονικό rogaine σε rogaine foam κάποια στιγμή έβαζα και kirkland foam,το revivo ήταν σταθερό και κάποιες φορές έβαζα και sebamed σαμπουάν.Όλο αυτόν τον καιρό είχα κάποιες ζαλάδες και 2 φορές μέσα στα 2 χρόνια είχα έντονη ζαλάδα και ταχυπαλμία,έκανα check up όλα ήταν μια χαρά.Δεν μου πήγαινε το μυαλό οτι μπορεί να είναι από μινόξ.Εντωμεταξύ σταδιακά αυτά τα 2 χρόνια άρχισα να παίρνω και κιλά(έτσι νόμιζα) γενικά είχα κάνει στήθος, κοιλιά, μάγουλα,συνολικά είχα πάρει 12 κιλά από τότε και να αναφέρω ότι ο μεταβολισμός μου ήταν πάντα σταθερός.Για να μην σας κουράζω πριν 2 βδομάδες το πήρα χαμπάρι ότι μπορεί να είναι από μινόξ το revivo το είχα σταματήσει ήδη κάνα μήνα και, για οικονομικούς λόγους και μινόξ (kirkland foam) έβαζα 1 φορά την μέρα και όχι κάθε μέρα.Τις πρώτες 4 μέρες που το σταμάτησα κόπηκαν αυτές οι μικροζαλάδες που ειχα και ένιωθα καλά.Τωρα ειναι 4-5 μέρες που μου ψιλο έχει κοπή η όρεξη και όταν τρώω νιώθω κάπως βαρύ το στομάχι μου,έχω ψιλό ξεπρηστεί γενικά έχω χάσει και 2 κιλά και επίσης κάποιες ώρες της ημέρας η ψυχολογία μου είναι λίγο down.Παίζει απο την διακοπή να έφαγε καμία φρίκη ο οργανισμός μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
οι ζαλαδες,κατακρατηση υγρων και οι ταχυπαλμιες ειναι απο την μινοξιδιλη.
για το ψυχολογικο κομματι δυσκολο
 

Teo29

New Member
Ευχαριστώ φίλε kapa για την απάντηση.Το ήξερα κατά βάθος οτι δεν είναι από την μινόξ αλλά είπα μήπως έχει βιώσει κάποιος κάτι παρόμοιο.
 

nikolaos2014

New Member
οι ζαλαδες,κατακρατηση υγρων και οι ταχυπαλμιες ειναι απο την μινοξιδιλη.
για το ψυχολογικο κομματι δυσκολο

Κανω χρηση regain και εγω περιπου 1.5 χρονο και τελευταια εχω και εγω αρκετες ζαλαδες και πονοκεφαλο.ειναι απο την μινοξ λετε; Ακομα οταν την κοψεις πχ δεν βαλεις 3-4 μερες εχεις παλι ζαλαδες επειδη την κοβεις αποτομα; Βαζω και εγω το βραδυ πριν κοιμηθω,δλδ ισως ακουμπαω και εγω το μαξιλαρι αν γυρισω μεσα στον υπνο μου..

Ευχαριστω..
 

Joyr100

New Member
Μιας και το κουβεντιαζετε σε αλλο θεμα...
10 μηνες απο το σταματημα της μινοξ....το προσωπο επανερχεται σιγα σιγα....πρεπει να ειμαι στο 80%....μιλαω παντα για τις ρυτιδες,την καταστροφη του κολλαγονου και για τους μαυρους κυκλους.
Οσον αφορα το πρηξιμο,αυτο εφυγε απο το πρωτο τριμηνο.

Για το μαλλι.....
πανω στο 6μηνο,λες και ειχε πεσει μπομπα.....ημουν ενα κλικ να ξαναρχισω....το μονο που με κρατουσε ηταν η αποκατασταση στο προσωπο και δεν δεχομουν με τιποτα να το ξαναδιαλυσω.
Εκανα υπομονη...ποσο θα χειροτερεψω ελεγα αφου παιρνω και φινα.
ολο αυτο το διαστημα απο το σταματημα της μινοξ,εβαζα cg210.....μετα το 6μηνο το σταματησα και ξεκινησα shen min μεχρι και τωρα.

Μετα απο 10 μηνες,τωρα δηλαδη,το μαλλι μου επανηλθε στην εποχη μινοξ....ειμαι οπως ημουν δηλαδη.
Συμπερασμα...
τζαμπα την εβαζα τοσα χρονια...εκτος απο το πρωτο 6μηνο που νομιζα οτι θα βγω απο την κλιμακα norwood,μετα αρχισε η πτωση και δεν εκανε τιποτα....απλα φοβομουν να την κοψω...αυτο που παθαινουμε ολοι.
Ειμαι 36 και την εβαζα απο 30 χρονων μεχρι περσι τον νοεμβριο
crossfire αν εισαι ακομη active member και δεις το post δωσε ενα feedback. Πως εισαι σημερα μετα απο ολο αυτο με τη διακοπη της μινοξ. Πως ειναι το προσωπο; Τα μαλλια; Την εχω σταματησει κι εγω ενα μηνα τωρα μετα απο χρηση ενος χρονου και σκεφτομαι τι να κανω στη συνεχεια... Μου στραπατσαρισε κι εμενα τη μουρη
 

crossfire

Well-Known Member
crossfire αν εισαι ακομη active member και δεις το post δωσε ενα feedback. Πως εισαι σημερα μετα απο ολο αυτο με τη διακοπη της μινοξ. Πως ειναι το προσωπο; Τα μαλλια; Την εχω σταματησει κι εγω ενα μηνα τωρα μετα απο χρηση ενος χρονου και σκεφτομαι τι να κανω στη συνεχεια... Μου στραπατσαρισε κι εμενα τη μουρη

Τα μαλλιά ειναι όπως ήταν και με μινοξ....δεν είχα καμμία απώλεια .
Αλλά εγώ παίρνω και φίνα και τα κρατάει.....αυτό σημαίνει ότι τζάμπα την έβαζα 5 χρόνια.....μόνο το πρώτο 6μηνο έκανε φοβερή δουλειά,σε συνδυασμό με φίνα.

Όπως έχω ξαναπεί,η μινοξ ειναι ένα εκπληκτικό φάρμακο για να σε κάνει να μοιάζεις 5 χρόνια μεγαλυτερος και κατα τη γνώμη μου χειρότερο απο φίνα .

Το πρήξιμο στο πρόσωπο φεύγει μετά απο 2 με 3 μήνες .....όλα τα αλλά τα κακά που κάνει στην επιδερμίδα φεύγουν πολύ αργότερα .....ειναι αναστρέψιμο,φτιάχνει σιγά σιγά αλλά θέλει καιρός....πάνω απο χρόνο....μπορεί και 2 χρόνια.

Πιστεύω ότι μετά απο 2,5 χρόνια χωρίς μινοξ είμαι μια χαρά.....άλλωστε μεγαλώνω.....ειμαι και 38 χρόνων .
Δεν θα ξανάβαλω στο κεφάλι μου αυτό το πράγμα παρά μόνο αν κάνω μεταμόσχευση και μου το ζητήσει ο γιατρός και αυτό για 3,4 μήνες maximum .
Δεν βάζω κανένα άλλο τοπικό τώρα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zotrix

Active Member
και εμένα με έχει μεγαλώσει λίγο πιστεύω η minox στο πρόσωπο (χωρίς τις σοβαρές παρενέργειες που κάποιοι από σας είχαν). Αλλά δεν έχω τα κότσια να την κόψω γιατί όποτε την αραίωνα στο παρελθόν ξεκινούσε η τριχόπτωση. Και να σκεφτείτε ότι παίρνω μια δεκαετία σχεδόν. Κωλοφάρμακο και αυτή και η φίνα
 

osprios.c

New Member
Γι αυτό το κωλό regaine θα γράψω κομμάτι σαν το ερωτευμένοι σχιζοφρενείς απο τις τρύπες.. 3.5 χρόνια
και βλέπουμε...
 

Joyr100

New Member
Τα μαλλιά ειναι όπως ήταν και με μινοξ....δεν είχα καμμία απώλεια .
Αλλά εγώ παίρνω και φίνα και τα κρατάει.....αυτό σημαίνει ότι τζάμπα την έβαζα 5 χρόνια.....μόνο το πρώτο 6μηνο έκανε φοβερή δουλειά,σε συνδυασμό με φίνα.

Όπως έχω ξαναπεί,η μινοξ ειναι ένα εκπληκτικό φάρμακο για να σε κάνει να μοιάζεις 5 χρόνια μεγαλυτερος και κατα τη γνώμη μου χειρότερο απο φίνα .

Το πρήξιμο στο πρόσωπο φεύγει μετά απο 2 με 3 μήνες .....όλα τα αλλά τα κακά που κάνει στην επιδερμίδα φεύγουν πολύ αργότερα .....ειναι αναστρέψιμο,φτιάχνει σιγά σιγά αλλά θέλει καιρός....πάνω απο χρόνο....μπορεί και 2 χρόνια.

Πιστεύω ότι μετά απο 2,5 χρόνια χωρίς μινοξ είμαι μια χαρά.....άλλωστε μεγαλώνω.....ειμαι και 38 χρόνων .
Δεν θα ξανάβαλω στο κεφάλι μου αυτό το πράγμα παρά μόνο αν κάνω μεταμόσχευση και μου το ζητήσει ο γιατρός και αυτό για 3,4 μήνες maximum .
Δεν βάζω κανένα άλλο τοπικό τώρα
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση! Για το προσωπο χρησιμοποιησες κατι προκειμενου να το βοηθησεις να επανελθει; Καμια κρεμα η υαλουρονικο πχ; Και κατι τελευταιο, ειπες τοπικα δεν χρησιμοποιεις τπτ, ξερεις αν υπαρχει κατι για συντηρηση εκτος μινοξ χωρις παρενεργειες; Εγω βαζω δαφνελειο τελευταια πριν λουστω.
 

crossfire

Well-Known Member
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση! Για το προσωπο χρησιμοποιησες κατι προκειμενου να το βοηθησεις να επανελθει; Καμια κρεμα η υαλουρονικο πχ; Και κατι τελευταιο, ειπες τοπικα δεν χρησιμοποιεις τπτ, ξερεις αν υπαρχει κατι για συντηρηση εκτος μινοξ χωρις παρενεργειες; Εγω βαζω δαφνελειο τελευταια πριν λουστω.

Για το πρόσωπο το μόνο που βάζω κάθε βράδυ 2,5 χρόνια τώρα ειναι airol.

Η τρετινοινη ειναι φάρμακο και δεν βάζω τίποτα άλλο γιατί δεν τα πολυπιστεύω η αλήθεια ειναι.
Άμα θες να βάζεις κάτι πάρε μια καλή αντιηλιακή .

Όταν έκοψα την μινοξ,την αντικατέστησα με το Shen min για 1,5 χρόνο περίπου.....τον τελευταίο χρόνο δεν βάζω τίποτα .
Το Shen min πιστεύω ειναι καλό
 

peter13

Member
Παιδια και εγω εχω δει τρομερες ρυτιδες στο προσωπο,πρηξιμο κτλ...δεν μπορω να καρω αποφαση να κοψω την minox...το λεω και ντρεπομαι...εχετε βρει τπτ της προκοπης απο κανα iherb για το προσωπο;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk
 

tenten1908

Member
Παιδια δίαβασα αυτά που γραφετε για τη μινοξ και επειδή λώ να την αρχίσω για να σωσω τις αδύναμες έχω φοβηθει. Σκοπευω να το κάνω για κανα 4 μηνο. Είναι δωρον αδωρον?

dimitris50423 εσυ χρησιμοποιείς ακόμα ε?
 

erwinor

Member
Είμαι 5 μηνες με μινοξιδίλη (kirkland 5%) μια φορά τη μέρα...Πρωί!!
Το βράδυ βάζω Revivogen.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία παρενέργεια έως τώρα.
 

tasos33

Well-Known Member
βαλε και μη φοβασαι τιποτα,ξεκινα με 1μλ καθε βραδυ η πρωι οτι σε βολευει και βλεπεις
Παιδια δίαβασα αυτά που γραφετε για τη μινοξ και επειδή λώ να την αρχίσω για να σωσω τις αδύναμες έχω φοβηθει. Σκοπευω να το κάνω για κανα 4 μηνο. Είναι δωρον αδωρον?

dimitris50423 εσυ χρησιμοποιείς ακόμα ε?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Παιδια δίαβασα αυτά που γραφετε για τη μινοξ και επειδή λώ να την αρχίσω για να σωσω τις αδύναμες έχω φοβηθει. Σκοπευω να το κάνω για κανα 4 μηνο. Είναι δωρον αδωρον?

dimitris50423 εσυ χρησιμοποιείς ακόμα ε?

για ενα τετραμηνο μην μπεις στη διαδικασια. αν εχεις σκοπο να κανεις μμ στο αμεσο μελλον εγω στη θεση σου θα ξεκινουσα μετα τη μμ να ειναι παρθενο το κεφαλι απο μινοξιδιλη.
οποτε μετα την επεμβαση ξεκινας εφαρμογη και στη ληπτρια και πιο πισω.

εγω βαζω μια φορα τη μερα αφρο regain για συντηρηση χωρις παρενεργειες. δινει και styling καθως δεν χρησιμοποιω αλλα προιοντα στο μαλλι. τιποτα αλλο δεν βαζω ουτε παιρνω συμπληρωματα ;)
 
Μπλουζα