Για όσους κόψαν το regaine....

danceworld_2001

Well-Known Member
Αν έχεις επιθετική τριχόπτωση τίποτα δεν κάνει ιδίως σε μεγάλες ηλικίες ή μετά απο χρόνια θεραπειών.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Εγω το χρησιμοποιουσα 8 χρονια με κραταγε καλα στο μαλλι αλλα παρατηρουσα λεπτυνση της επιδερμιδας και το βασικοτερο το καλυτερο πραγμα πανω μου το σχημα των ματιων το γ..σε, εχω πανω απο 3 μηνες και σιγα σιγα επανερχομαι .Καλυτερα καραφλας παρα σαν καθυστερημενο
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
wez, προφανώς η μινοξιδίλη θα έπρεπε να αναφέρεται καθαρά ως calcium-channel blocker. Αυτό ακριβώς κάνει και ναι όλα τα μπλόκερ ασβεστίου μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα ούλα.

H κορτιζονη ειναι μπλοκερ ασβεστιου?
 

Briner

Active Member
crossfire είπε:
Παιδια,επειδη δεν παει αλλο με αυτο το φαρμακο....αυτο ειναι πραγματικο δηλητηριο.
Διαβαζοντας για τις παρενεργειες στο προσωπο σε διαφορα site του εξωτερικου,γινεται ενας χαμος.....δεν μιλαω για ταχυκαρδιες,ναυτιες κτλ που παρουσιαζονται απο την εταιρεια ως παρενεργειες και σοβαρο λογο να την κοψεις,αλλα για το πως σου παραμορφωνει το προσωπο.

Ξεκινησα μινοξ 31 χρονων και τοτε εμοιαζα για 25.Τωρα στα 35 μου,με 4 χρονια συνεχομενα regaine,μοιαζω για 40.
Έτσι είναι. Πριν το Regain έδειχνα τουλάχιστον 5 χρόνια νεώτερος. Δεν το κρύβω ότι κλονίστηκα, όταν μετά από μόλις 6 μήνες χρήσης, μου είπε κάποιος γνωστός «πως γέρασες έτσι;».

Ίσως να μην επιδρά τόσο αρνητικά σε όλους, πάντως σε μένα την έκατσε.
 

pithikas

Well-Known Member
Δυστυχως δεν αντεξα την κατηφορα που εχει παρει το μαλλι και το ξεκινησα παλι ελπιζω με πιο αραιη χρηση να μη δω παλι τα ιδια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Δυστυχως δεν αντεξα την κατηφορα που εχει παρει το μαλλι και το ξεκινησα παλι ελπιζω με πιο αραιη χρηση να μη δω παλι τα ιδια.

Πόσο καιρό το είχες διακόψει?
 

pithikas

Well-Known Member

pazuzu

New Member
Επειδή βλέπω ότι έχει αναφερθεί από πολλούς η περιοδοντίτιδα ως παρενέργεια από μακροχρόνια χρήση μινοξιδίλης, το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε όσοι έχετε εμφανίσει πρόβλημα είναι να πάρετε τηλέφωνο στην Johnson & Johnson και να το αναφέρετε. Η περιοδοντίτιδα είναι πολύ άσχημη κατάσταση και μη αναστρέψιμη. Τουλάχιστον ας προστατευθούν οι νεότεροι.
 

Atermon

Member
pazuzu είπε:
Επειδή βλέπω ότι έχει αναφερθεί από πολλούς η περιοδοντίτιδα ως παρενέργεια από μακροχρόνια χρήση μινοξιδίλης, το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε όσοι έχετε εμφανίσει πρόβλημα είναι να πάρετε τηλέφωνο στην Johnson & Johnson και να το αναφέρετε. Η περιοδοντίτιδα είναι πολύ άσχημη κατάσταση και μη αναστρέψιμη. Τουλάχιστον ας προστατευθούν οι νεότεροι.

Μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό με την περιοδοντίτιδα. Έψαξα στο net, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Μάλιστα είναι πολλοί που την παίρνουν για 15-20 χρόνια και δεν έχουν εμφανίσει κάτι. Σκέφτομαι να την κόψω, αλλά επειδή δεν υπάρχει εναλλακτική, ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω κάτι κακό στον εαυτό μου μακροχρόνια.
Αν δεν κάνω λάθος, ο GOMI έχει αναφέρει πρόβλημα με τα δόντια του. Είναι σίγουρο ότι οφείλεται στη μινοξιδίλη κι όχι στο τσιγάρο; Έχω ακούσει ότι το τσιγάρο αποστειρώνει το στόμα και μόλις το κόψεις γεμίζεις μικρόβια και γίνεται άνω-κάτω η χλωρίδα του στόματος.
 

pazuzu

New Member
Δεν έχει αναφέρει μόνο ο Gomi πρόβλημα περιοδοντίτιδας από μινοξιδίλη, έχει αναφέρει και ο Κάπα, έχω αναφέρει και εγώ, που ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή του. Η μινοξιδίλη ανοίγει τα κανάλια καλίου, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η εισροή ιόντων καλίου στα κύτταρα και να μειώνεται η εισροή ιόντων ασβεστίου. Λειτουργεί δηλαδή εμμέσως ως ανταγωνιστής των καναλιών ασβεστίου, και υπάρχουν αναφορές ότι τα φάρμακα που μπλοκάρουν τα κανάλια ασβεστίου μπορούν να προκαλέσουν περιοδοντίτιδα. Ίσως ένα poll θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο σαφή εικόνα. Πάντως η περιοδοντίτιδα είναι αρκετά ύπουλη, γιατί στην αρχή νομίζεις ότι έχεις απλή ουλίτιδα από το αίμα που βλέπεις όταν φτύνεις την οδοντόκρεμα όταν βουρτσίζεις τα δόντια σου.
 

weznem

Well-Known Member
εγω δεν ξερω αν φταιει η μινοχιδιλη η οχι για την ουλιτιδα..
η ιστορια λεει ομως το οτι μολις ειχα 5 μηνες χρησεις μινο το 2010 στο στρατο εβγαλα πρωτη φορα ουλιτιδα αιμα λες και εσφαξες κανεναν.. απο τοτε λιγο η περισσοτερο παντα ειχα αιμα στο βουρτισμα..το περιεργο ειναι οτι το τελευταιο 2μηνο εχω κοψει να βαζω αιρολ με την μινο και παρατηρω(αν και θελω καθαρισμο διοτι εχω λιγη πετρα σε καποια δοντια) οτι ενω εβγαζα αρκετο αιμα απο το βουρτισμα τωρα βγαζω λιγο και μερικες φορες ισως και καθολου,αυτο το γεγονος με κανει να πιστευω οτι τελικα η μινο σχετιζεται με τα ουλα εν ολίγοις.. το ερωτημα ειναι ομως τι γινεται?την κοβουμε και πανε οι ψείρες για πατινάζ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
pazuzu είπε:
Δεν έχει αναφέρει μόνο ο Gomi πρόβλημα περιοδοντίτιδας από μινοξιδίλη, έχει αναφέρει και ο Κάπα, έχω αναφέρει και εγώ, που ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή του. Η μινοξιδίλη ανοίγει τα κανάλια καλίου, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η εισροή ιόντων καλίου στα κύτταρα και να μειώνεται η εισροή ιόντων ασβεστίου. Λειτουργεί δηλαδή εμμέσως ως ανταγωνιστής των καναλιών ασβεστίου, και υπάρχουν αναφορές ότι τα φάρμακα που μπλοκάρουν τα κανάλια ασβεστίου μπορούν να προκαλέσουν περιοδοντίτιδα. Ίσως ένα poll θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο σαφή εικόνα. Πάντως η περιοδοντίτιδα είναι αρκετά ύπουλη, γιατί στην αρχή νομίζεις ότι έχεις απλή ουλίτιδα από το αίμα που βλέπεις όταν φτύνεις την οδοντόκρεμα όταν βουρτσίζεις τα δόντια σου.

δεν εχω περιοδοντιτιδα,τουλαχιστον δεν εχω εντοπισει συμπτωματα.
εχω αλλα θεματα με τα δοντια,πολλα σφραγισματα,αρκετες απονευρωσεις.
και εχω κανει αρκετα αποστηματα.
φετος ειχα και περιπετειες με κυστη και εκανα γναθοχειρουργειο,οχι τιποτα τρελο,επιφανειακα πραγματα.
γενικα δεν πιστευω οτι μου προκαλεσε κατι η μινοξιδιλη,αυτα τα ειχα και πριν
 

pazuzu

New Member
Είχα την εντύπωση ότι είχες αναφέρει πρόβλημα με τα ούλα σου.

Κάποια πράγματα για την σχέση των υπερτασικών φαρμάκων και των calcium channel blockers με την περιοδοντίτιδα:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20387357

http://emedicine.medscape.com/article/1076264-overview

Όποιος χρήστης μινοξιδίλης βλέπει αίμα κατά το βούρτσισμα ή έχει ακούσει ποτέ από τον οδοντίατρό του τον όρο "ελκονεκρωτική ουλίτιδα", θα πρέπει να αρχίσει να ακούει και τα καμπανάκια της περιοδοντίτιδας που του χτυπάει την πόρτα.
 

Schrei-boom

New Member
Γεια χαρα.. Ειμαι 18 και αραιωνω.. Χρησιμοποιω hairway εδω και κανα 4μηνο, και λεω να αρχισω regain. Το χω αγορασει και περιμενω να τελειωσει το hairway.
Αλλα με αυτα που διαβασα σ αυτο το αρθρο μπηκα σε σκεψεις ρε παιδια. Μηπως ειμαι μικρος για regain? Αλλα απο την αλλη οπως παω στα 22-23 θα μαι αδειος. Ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξουν sides? στο προσωπο κλπ Ευχαριστω..
 

pithikas

Well-Known Member
Schrei-boom είπε:
Γεια χαρα.. Ειμαι 18 και αραιωνω.. Χρησιμοποιω hairway εδω και κανα 4μηνο, και λεω να αρχισω regain. Το χω αγορασει και περιμενω να τελειωσει το hairway.
Αλλα με αυτα που διαβασα σ αυτο το αρθρο μπηκα σε σκεψεις ρε παιδια. Μηπως ειμαι μικρος για regain? Αλλα απο την αλλη οπως παω στα 22-23 θα μαι αδειος. Ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξουν sides? στο προσωπο κλπ Ευχαριστω..
Kαποια στιγμη θα εχεις, το ποτε ειναι σχετικο..
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Schrei-boom είπε:
Γεια χαρα.. Ειμαι 18 και αραιωνω.. Χρησιμοποιω hairway εδω και κανα 4μηνο, και λεω να αρχισω regain. Το χω αγορασει και περιμενω να τελειωσει το hairway.
Αλλα με αυτα που διαβασα σ αυτο το αρθρο μπηκα σε σκεψεις ρε παιδια. Μηπως ειμαι μικρος για regain? Αλλα απο την αλλη οπως παω στα 22-23 θα μαι αδειος. Ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξουν sides? στο προσωπο κλπ Ευχαριστω..

Οι γνώμες γιατρών που το εχω συζητήσει ειναι οτι αγωγές τριχοπτωσης πρεπει να ξεκινάνε μετα τα 25. Στα 18 εισαι μικρός για κλασσικές αγωγές.
Η αλήθεια ειναι οτι και εγω συμφωνώ με αυτή την άποψη. Θα μου πεις "μα αν ειναι να αδειάσω στα 25, τι να το κάνω;", σε αυτή την περίπτωση θα σου πω οτι αν ειναι να αδειάσεις μέχρι τα 25 δεν σε σώνει τίποτα, γίνε ο καλύτερος φίλος της Gillette.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ασχέτως αν αυτή η άποψη είναι θεωρητικά σωστή από θέμα υγείας, για το μαλλί δεν είναι ότι καλύτερο, γιατί αν με οποιονδήποτε τρόπο εκβιάζουμε έναν κατα τ άλλα αρρωστημένο-εξασθενημένο κύκλο των μαλλιών, κρατάμε μαζί με αυτά και άλλους σημαντικούς παράγοντες όπως λιπώδη ιστό και γειτονικά κύτταρα εν ζωή, τα οποία είναι εξαρτώμενα από την αναγενή φάση και μόνο.
Αν αυτά τα κύτταρα, όπως πχ τα προγονικά εξαλειφθούν, τότε τίποτα δεν μπορεί να δώσει regrowth, παρά μόνο αν δούμε κάποια στιγμή κάτι αξιόλογο από τα βλαστοκύτταρα.

Παρόλο αυτά, θέλει προσοχή το τι ακριβώς βάζουμε στο κεφάλι μας, γιατί για παράδειγμα πρόσφατα είδα μελέτες για την κετοκοναζόλη ότι επηρεάζει τη λειτουργία της υπόφυσης αυξάνοντας την προλακτίνη.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
εγώ έχω αρκετούς μήνες που διέκοψα τη χρήση minox και μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει κάτι από τα αποτελέσματα, το πρόσωπο είναι ελαφρώς καλύτερα.
Παρ' όλα αυτά:

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DrPS9Ilbexs[/video]
 

ANAR

Well-Known Member
ANAR είπε:
ANAR είπε:
Μια απο τα ιδια και εγω...ξεκινισα στα 25 και τωρα ειμαι 34....κοιταω παλιες φωτο και λεω πως εχει παραμορφωθεί ετσι το πρόσωπό ρε γαμώτο.
Την κοβω σιγα σιγα...βαζω 2 με 3 φορες την εβδομάδα γιατι φοβαμαι να την κοψω μαχαίρι.

Εχω και εγω απορια αν επανελθει το πρόσωπό μου ετσι οπως επρεπε να ηταν.

Εκοψα την μινοξ μαχαιρι μετα απο 8 χρονια και αλλαξε η ζωη μου.
Επανήλθαν οι χαμενες πρωινες στίσεις...νιώθω σαν να ειμαι έφηβος παλι και το κυριότερο το προσωπο μου ξεπρήζεται σιγα σιγα και αλλαζει προς το καλυτερο.


Μετα απο 7 μηνες διακοπής ολοι μου λενε τι εκανες και ομορφυνες ετσι.
 
Μπλουζα