Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

cabof

Member
Το παλεψα, δυσκολο.. Θα το κοβω στα 4 και θ αφηνω μια δοση.. Εκτος κι αν εχει δοκιμασει κανεις 1.25 ημερησιως και δεν υπαρχει θεμα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Σκαλωσα τωρα.. Το αντιθετο δεν κανει;; Την τεστοστερονη δε μειωνει;
οχι . Μειωνει λιγο τη μετατροπη της τεστο σε dht , και ετσι περισσευει τεστο και υπαρχει μια μικρη αυξηση . Περιπου 10%

γιαυτο ειναι και απαγορευμενη ουσια απο αθλητικες διοργανωσεις απο το 2006 νομιζω
 

cabof

Member
Καλημερα. Ειχατε ποτε ναυτια κι εμετο; Ετυχε και το ξεκινησα μαζι με μια αντιβιωση (για αλλο λογο) και με το που τα παιρνω, μετα απο 5 λεπτα τα βγαζω..
 

thatcher

Active Member
Αν δε κανω λαθος δε σχετίζεται η φινα με αλλα φαρμακα. Στις οδηγιες μαλιστα το αναγραφει. Εδω εγω παιρνω 2 φορες τη μερα και δεν εχω κανενα θεμα. Προσπάθησε στο πρωινό πριν φας οτιδήποτε με ενα ποτηρι νερο ή αντίστοιχα μετα το πρωινο γευμα κανα 10λεπτο έπειτα
 

christopher

New Member
Hθελα να σας ρωτησω οταν ξεκινας τη θεραπεια με τη φιναστεριδη μετα απο ποσο καιρο εμφανιζονται τα συμπτωματα; η αμεσως με τη πρωτη δοση ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Hθελα να σας ρωτησω οταν ξεκινας τη θεραπεια με τη φιναστεριδη μετα απο ποσο καιρο εμφανιζονται τα συμπτωματα; η αμεσως με τη πρωτη δοση ευχαριστω

Φιλε μου, μην εχεις στο μυαλο σου "πιθανες παρενεργειες".

Αν σκεφτεσαι πότε εμφανιζονται, δυστυχως καποια στιγμη θα εμφανιστουν ως αυθυποβολη.

Μην τρελενεσαι με οσα γραφονται για τη φιναστεριδη.

Συνεχισε κανονικα τις δοσεις και μη σκεφτεσαι πιθανες παρενεργειες.

ΥΓ Επειδη αναφερθηκες στο κοψιμο του χαπιου, θεωρω προτιμοτερο να το κοβεις σε τεσσερα κομματια (1,25 mg το καθενα), ωστε και να φευγουν καποια μικροκομματακια να παιρνεις τη συνιστωμενη δοση του 1 mg. Με τον καιρο θα συνηθισεις το κοψιμο. Καληνυχτα και καλη συνεχεια........ μακαρι να εχεις τα προσδοκωμενα αποτελεσματα.
 

christopher

New Member
Φιλε μου, μην εχεις στο μυαλο σου "πιθανες παρενεργειες".

Αν σκεφτεσαι πότε εμφανιζονται, δυστυχως καποια στιγμη θα εμφανιστουν ως αυθυποβολη.

Μην τρελενεσαι με οσα γραφονται για τη φιναστεριδη.

Συνεχισε κανονικα τις δοσεις και μη σκεφτεσαι πιθανες παρενεργειες.

ΥΓ Επειδη αναφερθηκες στο κοψιμο του χαπιου, θεωρω προτιμοτερο να το κοβεις σε τεσσερα κομματια (1,25 mg το καθενα), ωστε και να φευγουν καποια μικροκομματακια να παιρνεις τη συνιστωμενη δοση του 1 mg. Με τον καιρο θα συνηθισεις το κοψιμο. Καληνυχτα και καλη συνεχεια........ μακαρι να εχεις τα προσδοκωμενα αποτελεσματα.
Φιλε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Είμαι στη δεύτερη δόση και όλα είναι μια χαρά ελπίζω να συνεχίσει έτσι καλη συνέχεια
 

cabof

Member
Εχω κλεισει καμια δεκαρια μερες, ολα καλα μεχρι τωρα.. Σχετικα με το 1/5, ειναι δυσκολο. Εγω το κοβω στα 4 κι αν δω οτι καποιο ειναι λιγο μεγαλυτερο, πριν το παρω, αφαιρω λιγακι με το νυχι
 

thatcher

Active Member
Και γω στα 4 το κόβω. Απο Σεπτέμβριο [ ξεκίνησα 1 αλλά επειδή ηταν λιγο risky το κοψιμο απο μεσα Οκτωβρίου στα 4 < 1.25 > κομματακια αντί για 5<1> ]. Ακομα γινεται χαμος απο τριχες στο καθημερινο λουσιμο + μαξιλαρι το πρωί. Κανονικα πρέπει να μειωθει το φαινόμενο προς τον Ιανουάριο ( ; )
 

tol

Well-Known Member
Και γω στα 4 το κόβω. Απο Σεπτέμβριο [ ξεκίνησα 1 αλλά επειδή ηταν λιγο risky το κοψιμο απο μεσα Οκτωβρίου στα 4 < 1.25 > κομματακια αντί για 5<1> ]. Ακομα γινεται χαμος απο τριχες στο καθημερινο λουσιμο + μαξιλαρι το πρωί. Κανονικα πρέπει να μειωθει το φαινόμενο προς τον Ιανουάριο ( ; )
Φιλε μου, μην ανησυχεις για την τριχοπτωση. Μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα. Λογικα στο τετραμηνο θα αρχισει να υπαρχει μια σταδιακη βελτιωση στην κατασταση του μαλλιου (μεγαλυτερο παχος τριχας, λιγοτερη τριχοπτωση) και μακαρι να εισαι απο τους "τυχερους" που, εκτος απο τη σταθεροποιηση της καταστασης, θα δεις και επανεκφυση περιπου στους 6-8 μηνες.

Συμβουλη για το κοψιμο στα τεσσερα:
Προσωπικα, αν και χρηστης 25 μηνων, δεν πετυχαινω παντοτε ισομερη κοψιματα των χαπιων.

Αν λοιπον το πρωτο κοψιμο στη μεση δεν πετυχει ακριβως και καποιο κομματι ειναι μεγαλυτερο του αλλου, κοψε το μεγαλυτερο κομματι στα δυο και "τριμαρισε" τα, ωστε να εχουν το κανονικο μεγεθος (νομιζω ηδη εχεις αρχισει να καταλαβαινεις "με το ματι" το κανονικο μεγεθος).

Στη συνεχεια το δευτερο μικροτερο κομματι κοψ' το με τετοιο τροπο, ωστε να παρεις ενα κανονικο μεγεθος και το υπολοιπο το πετας (γιατι φυσικα θα ειναι ισως μικροτερο και του 1 mg).

Ετσι καθε χαπακι των 5 mg θα σου δινει τουλαχιστον τρια ισομερη χαπακια των 1,25 mg.

Οικονομικα προκειται για ελαχιστη επιβαρυνση (περιπου 1 ευρω τον μηνα), αν αντι για 4 παιρνεις 3 κομματια.

Με αυτο τον τροπο θα εισαι σιγουρος οτι καθε κομματι ειναι ισομερες με τα υπολοιπα και ετσι η καθημερινη δοση σταθερη.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα.
 

christopher

New Member
παιδια καλησπερα παιρνω καμια βδομαδα proscar η τριχοπτωση δεν εχει σταματησει ειναι φυσιολογικο? ποτε θα σταματησει εντελως ευχαριστω
 

cabof

Member
Καλησπερα.. Ασχετο αλλα εχω βαλει μεσα στη μινοξιδιλη, κορτιζονη επειδη ειχα θεμα με φαγουρα και καψιμο πριν εβδομαδς.. Εχει σταματησει αυτο το θεμα αλλα μου αφηνει ασπρη σκονη και κομματακια στα μαλλια και στο δερμα. Μηπως να σταματησω την κορτιζονη; Γενικοτερα εχω διαβασει παντως οτι ο συνδιασμος τους ειναι καλος
 

christopher

New Member
να σας ρωτησω ρε παιδια κατι που με φοβιζει που λενε και σε ξενα φορουμ....λενε οτι οταν κοβεις το χαπι προσκαρ σε 5 κομματια δεν περιεχει το καθε κομματι ιση ποσοτητα φιναστεριδης το ενα μπορει να σου δωσει παραδειγμα 1mg το αλλο 2 το αλλο 1,5 το αλλο 0,5 ΙΣΧΥΕΙ κατι τετοιο??? ευχαριστω
 
Μπλουζα