Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

olaff123

Member
παίδες εφόσον η φιναστερίδη έχει εγκριθή εδώ και 20 χρόνια για την καταπολέμηση της τριχόπτωση για την δεν πλασάρουν και αυτή στην τηλεόραση με διαφημίσεις όπως γίνετε και με το regaine που σε κάθε φαρμακείο το έχουν σε μεγάλη ταμπέλα απέξω.???
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gioros

New Member
Καλησπέρα παιδιά ,

Η αλήθεια πως καιρό τώρα σκέφτομαι τη χρήση φιναστερίδης που είναι μάλλον η μόνη λύση.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως δερματολόγοι άντρες άλλοι μικροί και άλλοι μεγάλοι και γνωστοί τη συνταγογραφούν ως ασφαλές φάρμακο και χωρίς μόνιμες παρενέργειες.

Από την άλλη χρήστες τη θεωρούν ως δηλητήριο ... το τέλος του κόσμου

Μήπως απλά τα προβλήματα υπάρχουν έτσι και αλλιώς και με τη φιναστερίδη έρχονται στην επιφάνεια ;
 

Gibik

Active Member
Κάπου σε κάποιο νήμα το έγραψα, αλλά σβήστηκε ή ηταν άτοπο στο νήμα κλπ. Το ξαναγράφω.
Πήρα propecia το έκοψα στα 4 με ξυράφι και πήρα 0,25mlg για 3 ημέρες. Την πρώτη ημέρα είχα ενόχληση στους όρχεις, την δεύτερη με πονούσαν οι όρχεις, την τρίτη μέρα έφτασα σε σημείο τρέλας από τους πόνους.... Επαναλήφθηκε το πείραμα μετά από μήνες, ξανά τα ίδια. Τηλεφώνησα στην εταιρεία που το διανέμει στην Ελλάδα, με σύνδεσαν με παθολόγο που εργάζεται στην εταιρεία και μου είπε μην το ξαναπάρεις, το φάρμακο αυτό δεν είναι για όλλους. Μου κράτησαν και τα στοιχεία μου μην τυχόν κινηθώ εναντίων τους γιατί είχαν απόδειξη ότι με προειδοποίησαν. Ξέρεται τι είναι ο πόνος σαν να έχετε φάει κλοτσιά στους όρχεις? Αυτό περίπου ήταν. Μου έχει μείνει το κουτί με τα χάπια, όποιος θέλει του τα χαρίζω αν είναι εύκολη η συνάντηση στο κέντρο της Αθήνας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Aπλα μην το ξαναπαίρνεις και τέλος.
Είχα και εγώ πόνους + αραιό σπέρμα κτλ κτλ.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Κάπου σε κάποιο νήμα το έγραψα, αλλά σβήστηκε ή ηταν άτοπο στο νήμα κλπ. Το ξαναγράφω.
Πήρα propecia το έκοψα στα 4 με ξυράφι και πήρα 0,25mlg για 3 ημέρες. Την πρώτη ημέρα είχα ενόχληση στους όρχεις, την δεύτερη με πονούσαν οι όρχεις, την τρίτη μέρα έφτασα σε σημείο τρέλας από τους πόνους.... Επαναλήφθηκε το πείραμα μετά από μήνες, ξανά τα ίδια. Τηλεφώνησα στην εταιρεία που το διανέμει στην Ελλάδα, με σύνδεσαν με παθολόγο που εργάζεται στην εταιρεία και μου είπε μην το ξαναπάρεις, το φάρμακο αυτό δεν είναι για όλλους. Μου κράτησαν και τα στοιχεία μου μην τυχόν κινηθώ εναντίων τους γιατί είχαν απόδειξη ότι με προειδοποίησαν. Ξέρεται τι είναι ο πόνος σαν να έχετε φάει κλοτσιά στους όρχεις? Αυτό περίπου ήταν. Μου έχει μείνει το κουτί με τα χάπια, όποιος θέλει του τα χαρίζω αν είναι εύκολη η συνάντηση στο κέντρο της Αθήνας.
Μαλλον ανηκεις στο 2%.........
 

dinatos

New Member
Υπάρχει έλλειψη σε propecia τον τελευταίο μήνα! Δεν το έχει καμία φαρμακαποθήκη . Γνωρίζει κανείς κάτι ? Τι κάνουμε τώρα ?
 

JORJE

Active Member
Θεωρώ πως ειναι μύθος..Την ίδια δουλειά κάνει κατ’εμε...Προσωπικά 1 μήνα πήρα Propecia κ μετα το έκοψα γιατι ηταν ασύμφορο οικονομικά..5 μήνες με Proscar 1,25 καθημερινά κ πάω παρα πολυ καλα στο θέμα που εχω στο crown..Κλείνει γρήγορα η άδεια περιοχή,,
 

MariosOik

Active Member
Ο Koray στην Τουρκια μου μιλησε οτι το προσκαρ με το κοψιμο παιρνει αερα και χανει ισχυ και να παιρνω propecia, ισχυει ομως οτι υπαρχει ελλειψη, το θεμα ειναι τι κανουμε...! Οπότε μονόδρομος το προσκαρ αν δεν βρεθει λυση...!
 

JORJE

Active Member
Ο Koray στην Τουρκια μου μιλησε οτι το προσκαρ με το κοψιμο παιρνει αερα και χανει ισχυ και να παιρνω propecia, ισχυει ομως οτι υπαρχει ελλειψη, το θεμα ειναι τι κανουμε...! Οπότε μονόδρομος το προσκαρ αν δεν βρεθει λυση...!
Εχω ρωτήσει κάποιους γιατρούς ουρολόγους κ δερματολόγους για το συγκεκριμένο θεμα,σχετικά με τη δραστικότητα του proscar σε σχέση με το propecia..Η απάντηση όλων απέναντι μου ηταν αυστηρή,δηλαδή μην πιστεύω σε μύθους,έχουν ίδια ακριβώς δραστικότητα,αρκεί το proscar να κόβεται οσο το δυνατόν ακριβέστερα,ανάλογα τη δόση που λαμβάνει ο κάθε ένας ξεχωριστά....Τώρα απο κεί κ πέρα τι να πω ρε παιδια,μπορεί κ να παίζει αυτό που λέει ο Koray...Ολα στο παιχνίδι ειναι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Εχω ρωτήσει κάποιους γιατρούς ουρολόγους κ δερματολόγους για το συγκεκριμένο θεμα,σχετικά με τη δραστικότητα του proscar σε σχέση με το propecia..Η απάντηση όλων απέναντι μου ηταν αυστηρή,δηλαδή μην πιστεύω σε μύθους,έχουν ίδια ακριβώς δραστικότητα,αρκεί το proscar να κόβεται οσο το δυνατόν ακριβέστερα,ανάλογα τη δόση που λαμβάνει ο κάθε ένας ξεχωριστά....Τώρα απο κεί κ πέρα τι να πω ρε παιδια,μπορεί κ να παίζει αυτό που λέει ο Koray...Ολα στο παιχνίδι ειναι...
Ουτως ή αλλως απ οτι φαινεται το προσκαρ θα ειναι μονοδρομος αν συνεχιστει αυτο...!
 

garidas

New Member
Δεν υπάρχει θέμα λες να κάνει shedding με την αλλαγή ? Έχει ειπωθεί ότι δεν κατανέμεται ισόποσα η φίνα στο χάπι . Μύθος ?
Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω και εγω παιδιά. παίρνω χρόνια propecia και αναγκαστικά με βλεπω να το γυρνάω σε proscar 1.25 mg λόγω έλλειψης. Υπάρχει κανείς που να έκανε την αλλαγή μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα? είχε θέμα με την αποτελεσματικότητα της θεραπείας? Επίσης, μήπως αντί για κόψιμο του proscar σε κομμάτια θα ήταν προτιμότερη η παραγγελία χαπιών 1mg φιναστερίδης σε κάποιο φαρμακείο που μπορεί να τα παρασκευάσει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

thatcher

Active Member
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να το ξεκινήσω εστω και δοκιμαστικά καθώς το τελευταίο μήνα η τριχόπτωση έφτασε σε τρελά επίπεδα. Τουφες, καμια 50αρια+ τρίχες στο λούσιμο και σχεδόν άλλες 30αρια στο μαξιλαρι την επόμενη μερα. Ο αριστερός κροταφος εχει φτασει σημείο NW3, ενώ ο δεξια λιγο 2αριζει. Επειδή το θέμα είναι αρκετά παλιό να ρωτήσω, 8 ευρώ περίπου κοστιζει σωστά; Και το κοβουμε σε ισόποσα κομμματακια σύμφωνα με εδω https://www.hairlossgr.com/wiki/kopsimo-toy-proscar/

υ.γ. Χρειάζεται ιατρική συνταγή;
υ.γ.2. Δεν μπορω να χρησιμοποιήσω regain καθώς με πολύ λιπαρά μαλλιά γίνεται ενα παρτι αηδίας , λαδιλας στο κεφαλι.
υ.γ.3 ηλικία: 23
Ευχαριστώ
 

hairlosscursed

Well-Known Member

Ολοένα γινετε και πιο αποδεκτό...κάτι σαν τον οδοντίατρο...τουλαχιστον στο εξωτερικό...και χωρίς παρενέργειες...φυσικά με το τίμημα του και αυτό...τσάμπα στην τριχόπτωση δεν υπάρχει....και φυσικά όπως και το propecia η την μεταμοσχευση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.παρεθετω αυτό σαν παράδειγμα πως δεν υπάρχει win win situation....κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις ...
Διάλεξε τι....
Τις μαγικές λύσεις ας τις ξεχάσουμε...
Απλά σκεφτείτε το εξής:
Υπάρχει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στην ζωή μας που να δίνετε κάτι τσάμπα?υπαρχει ενεργεια χωρίς παρενέργεια?
Μάγκες δεν υπάρχει...θα το είχα κάνει πρώτος.σε όλους τους τομείς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

felaini

Active Member
Ο Μενιος φουρ...της κατι ηξερε κ θα μας βαλει τα γυαλια σ ολους.. !!
Παντως περα απ τη πλακα χρησιμοποιειται πλεον πολυ στο εξωτερικο κ ειδικα στο χολιγουντ πολλοι ηθοποιοι χρησιμοποιουν αυτα τα τουπε με κορυφαια πιοτητα τριχας δε φενεται τιποτα κ οχι κατι ψευτικα που βαζουν εδω στην ελλαδα.. μπεκαμ, μπεν αφλεκ και πολλοι αλλοι χρησιμοποιουν.. βεβαια αυτοι εχουν εκατομμυρια κ εναν κομμωτη που τους το αλλαζει δυο φορες το μηνα κ μενει φρεσκια η περουκα.. κ κανα 2.500 ευρω το μηνα για πλακα..
αποψη μου ψευτικο πραγμα αν κ οντως φενεται πολυ αληθινο στους αλλους.. γερα πορτοφολια καθως ειναι πανακριβο(αλλαγες συντηρηση κτλ) κ παντα θα καραδοκει ο φοβος μη φυγει.. χαχα..
 

vag25

Well-Known Member
Ολοένα γινετε και πιο αποδεκτό...κάτι σαν τον οδοντίατρο...
Oσο πιο αποδεκτες γινονται τετοιες πρακτικες(περουκινια) τοσο πιο μακρια θα ειμαστε απο το να γινει αποδεκτη η καραφλα, τοσο πιο πολλοι νεοι θα πεφτουν σε καταθλιψη και θα καταστρεφετε η ζωη τους για παντα.

Ευχομαι να τα αποβάλει η κοινωνια.

Δυστυχως ομως δεν το πιστευω οτι θα το κανει. Οπως εχω πει στο παρελθον, σε καποια χρονια σε αυτο το φορουμ θα μιλαμε για μποτοξ και λιφτινγκ(θα εχουμε μεγαλωσει οι περισσοτεροι πολυ). Καταντια του ανθρωπινου ειδους.
Μενει να δουμε αν θα επιβεβαιωθω.

Μπιζνα ειναι η διογκωση της ανασφαλειας στο κεφαλακι μας.
 
Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω και εγω παιδιά. παίρνω χρόνια propecia και αναγκαστικά με βλεπω να το γυρνάω σε proscar 1.25 mg λόγω έλλειψης. Υπάρχει κανείς που να έκανε την αλλαγή μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα? είχε θέμα με την αποτελεσματικότητα της θεραπείας? Επίσης, μήπως αντί για κόψιμο του proscar σε κομμάτια θα ήταν προτιμότερη η παραγγελία χαπιών 1mg φιναστερίδης σε κάποιο φαρμακείο που μπορεί να τα παρασκευάσει?
Υπάρχει έλλειψη σε propecia τον τελευταίο μήνα! Δεν το έχει καμία φαρμακαποθήκη . Γνωρίζει κανείς κάτι ? Τι κάνουμε τώρα ?
στιν κυπρο εγώ το γύρισα σε finasterine η όπως ονομάζετε!(αντικατέστησε το προπεσια εδώ και λίγο καιρό.....συνεχίζω κανονικά εδώ και 6 μήνες μετά την αλλαγή
 

jo denko

Member
ειμαι στη φινα και μινοξ 2 και κατι χρονια τωρα,αρχισα με προσκαρ 1/4 αρχικα, μετα το πηγα στο 1/3 γιατι δεν εβλεπα προκοπη,πριν 3 μηνες το γυρισα σε 1/2 γιατι η τριχοπτωση ειχε ξεφυγει, παλι δεν ειδα προκοπη. Πριν 1 μηνα αποφασισα να αρχισω να το παιρνω ολοκληρο, παρενεργεια καμια ως τωρα, ουτε αραιο σπερμα ουτε αδυναμες στυσεις ουτε τιποτα αλλα ουτε καμια διαφορα στην τριχοπτωση. Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι δεν με πιανει καθολου και τζαμπα ξοδευω τα λεφτα μου τοσο καιρο.Επισης εχει κανεις αλλος εποχιακη ολο το καλοκαιρι και το φθινιπωρο ψιλοστρωνει??
 
Μπλουζα