Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

zaxosdogkanos

Active Member
Δε ξέρω τι σε ρίχνει περισσότερο. Nα βλέπεις στον καθρέπτη να καραφλιάζεις και να χάνεις την αυτοπεποίθηση σου και συνάμα και λίμπιντο ή το να ρίχνεις την dht σου που είναι οργανικά συνυφασμένη με αυτά; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα....

εγω φιλε πριν ημουνα πεσμενος ψυχολογικα-σεξουαλικα και με φινα επανηλθα καλυτερα απο ποτε.δηλαδη ακριβως το αντιθετο απο αυτο που φοβουνται οι περισσοτεροι.ο ρολος της ψυχολογιας ειναι τεραστιος.αυτο ισχυει στην δικη περιπτωση μου και το ειδα στο δικο μου σωμα.

δεν προτινω σε κανεναν να αρχισει αλλα αν τυχον ξεκινησετε και ειστε προκατειλημμενοι οτι θα εχετε στυτικη δυσλειτουργια,πτωση λιμπιντο,γυναικομαστιες κτλ πολυ πιθανον να εχετε.και σε αυτη την περιπτωση καλυτερα μην ξεκινησετε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
εγω φιλε πριν ημουνα πεσμενος ψυχολογικα-σεξουαλικα και με φινα επανηλθα καλυτερα απο ποτε.δηλαδη ακριβως το αντιθετο απο αυτο που φοβουνται οι περισσοτεροι.ο ρολος της ψυχολογιας ειναι τεραστιος.αυτο ισχυει στην δικη περιπτωση μου και το ειδα στο δικο μου σωμα.

δεν προτινω σε κανεναν να αρχισει αλλα αν τυχον ξεκινησετε και ειστε προκατειλημμενοι οτι θα εχετε στυτικη δυσλειτουργια,πτωση λιμπιντο,γυναικομαστιες κτλ πολυ πιθανον να εχετε.και σε αυτη την περιπτωση καλυτερα μην ξεκινησετε.
Eντάξει, να βγάλεις βυζί από προκατάλειψη κομματάκι δύσκολο, παρόλα αυτά χαίρομαι που σε σένα δουλεύει χωρίς παρενέργειες. Το πιο επικίνδυνο με τη φιναστερίδη είναι το να την σταματήσεις παρά όταν την παίρνεις κι εκεί θέλει σίγουρα την βοήθεια ενδοκρινολόγου πριν το επιχειρήσει κάποιος.
 

zaxosdogkanos

Active Member
λαθος μου,εννοω οτι αν ο αλλος αρχισει να σαβουριαζει και παρει κιλα η' αν πλακωσει στις μπυρες και δει βυζι θα κατηγορησει το φαρμακο κατευθειαν.γιατι πολυ απλα ειναι το ευκολο.αν δεις οι περιπτωσεις χρηστων φινας με καλα αποτελεσματα ΣΥΝΗΘΩΣ κανουν καλο τροπο ζωης και δεν βγαζουν sides με διατροφη,γυμναστικη.δες danceworld,tropheus.παιζουνε πολλα ρολο για αυτο πριν καποιος το ξεκινησει πρεπει να το ψαξει.συμβουλη μου αν ειναι καποιος κοντα σε ηλικια για μεταμοσχευση να μην παρει.

πιθηκα δεν απευθηνομουνα σε σενα φιλε μου απλα επειδη εθεσες το θεμα ψυχολογια απαντησα στο μνμ σου.εισαι πολυ περισσοτερο καιρο στη μαχη και τα ξερεις ολα αυτα πολυ καλυτερα απο μενα.
 

filippos2014

New Member
ήθελα να ρωτήσω,επιδις το κοψιμο του proscar στα 5 είναι δύσκολο να το κόβω στα 4 και να περνώ ένα την ημερα?η είναι πολύ?και ali μια ερώτηση τα αλλα κομμάτια δεν αχρηστεύονται άμα περάσει μέρες θέλω να πω το τέταρτο κομμάτι thane ένταξη η θα χάνι την αποτελεσματικότητα
 

zaxosdogkanos

Active Member
το καλυτερο αν θες ακριβως τη δοση,ειναι να παρεις προπεσια.στο προσκαρ οι δοσεις ειδκα στα 5 ειναι ανομιες.τωρα εγω απο προσωπικη εμπειρια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος θα σου προτινα τα κομμενα κομματια να τα βαζεις σε ενα κλειστο βαζο,κουτι.εγω προσωπικα τα βαζω σε ενα βαζακι μικρο που ειχα απο βιταμινες.δεν παιζει μεγαλο ρολο αλλα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν χανει την αποτελεσματικοτητα του.
 

billys_xx

Member
Μετα απο περιπου 4 χρονια προσκαρ ισως και λιγο παραπανω...αρχισε να μου δημιουργει σοβαρο προβλημα. Η κρεατινινη μου ειναι λιγο πανω απο το οριο. Η φυσιολογικη τιμη του νοσοκομειου που εκανα τις εξετασεις αιματος ηταν απο 0.6-1.3. Σε αρκετες εξετασεις που εκανα (αιματος) η τιμη για πεπριπου 8 μηνες ηταν πανω απο τα ορια, 1.4, 1.5. Αποφασισα να κοψω το προσκαρ να δοκιμασω μηπως προκαλουσε αυτο την αυξηση της κρεατινινης κα οπως αποδειχτηκε ηταν αυτο υπευθυνο. Αναφερω το προβλημα να προσπαθωντας να βοηθησω και εγω με τι σειρα μου.
 

kotsidakias86

New Member
Γεια σας παιδια..Μια ερωτηση το proscar το παιρνεις σερι με το το ξεκινησεις εσαει η πρεπει να το διακοπτεις ανα καποια χρονικα διαστηματα κι αν ναι καθε ποσο και για ποσο???
 
Γεια σας και καλή χρονιά! Νομίζω το προσκάρ το παίρνεις εφ όρου ζωής. Δηλαδή αν δε σου προξενεί παρενέργειες, ποιός ο λόγος να το διακόψεις? Έχεις κάλυψη και για την υπερπλασία του προστάτη !
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος..
 

turnfiji123

Active Member
Γνωρίζουμε για τι μείωση ποσοστού σε DHT μιλάμε, λαμβάνοντας proscar?

Η κλασσική δοσολογία Φιναστερίδης κατεβάζει το 70%. Το οποιο θεωρείται overkill. Το θέμα είναι ότι εσύ νομίζεις ότι κατεβάζει το DHT μονο στα μαλλιά. Αντιθέτως, κατεβάζει το DHT γενικά και χρειάζεσαι DHT περισσότερο απ' ότι νομίζεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

_Κώστας

New Member
@turnfiji123 καταλαβαίνω ότι εφόσον παίρνω ένα φαρμακο συστηματικά, προφανώς δεν μειώνει μόνο την dht στα μαλλιά. Απλά, προσωπικά, είχα αυξημένη τεστοστερόνη (δεν μέτρησα dht), επομένως φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο αν κάποιος πάρει φιναστεριδη και είναι πάλι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια η dht του σε σχέση με αυτόν που θα εχει χαμηλότερες τιμές από τις φυσιολογικές.
 

turnfiji123

Active Member
@turnfiji123 καταλαβαίνω ότι εφόσον παίρνω ένα φαρμακο συστηματικά, προφανώς δεν μειώνει μόνο την dht στα μαλλιά. Απλά, προσωπικά, είχα αυξημένη τεστοστερόνη (δεν μέτρησα dht), επομένως φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο αν κάποιος πάρει φιναστεριδη και είναι πάλι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια η dht του σε σχέση με αυτόν που θα εχει χαμηλότερες τιμές από τις φυσιολογικές.

Βασικά, να σου πω πως το ερμηνεύω εγώ: Παίρνεις ένα φάρμακο που σκοτώνει ένα ένζυμο που προκαλεί αυτήν την παραγωγή DHT. Το ένζυμο auto αναπαράγεται πάλι και το "ξανασκοτωνεις". Παραγωγή DHT υπάρχει αλλα είναι μικρή. Τώρα το DHT πάει στα μαλλιά, πάει στους όρχεις, έχει πολλές δουλειές το άτιμο. Αν το μειώσεις, θα πει "περίμενε λίγο, έχω 10 δουλειές σήμερα, αλλα δε προλαβαίνω. Που είμαι πιο απαραίτητο;" και θα επιλέξει να πάει πρώτα να τακτοποιήσει βασικά πραματάκια και ΟΧΙ στα μαλλιά. Το θέμα είναι ότι εσύ παίρνοντας το χάπι δεν ξέρεις και πολύ καλά ΠΟΣΟ κάτω πήγε και το αν το ένζυμο θα αναπαράγεται κάθε φορα, το ποσο μένει η Fin μέσα, και λοιπά, και λοιπά... Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα απλά και εγώ πήγα σε forum που μιλούσε για PFS και μαύρισε η ψυχή μου. Μετά όμως το βλέπεις σφαιρικά το πράγμα και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο σοβαρό εφόσον έχεις τα ματια σου δεκατέσσερα και έχεις ένα exit plan. Αυτά από μένα που μιλάω έξω από το χορό, τώρα τι θα γίνει όταν χορέψω και γω δεν ξέρω ακόμα. :D
 
Μια ερώτηση για τους πιο παλιούς .Είμαι στον 7 μήνα με φίνα και εξακολουθώ να έχω τριχοπτώση μειωμένη λίγο μεν αλλά χαννω πανω από 100 τρίχες σίγουρα με τις περισσοτερες να είναι μικρές και αδύναμες ....Μήπως δεν μου έκατσε η φίνα ? Παίζει κάτι άλλο? Χρειάζεται περισσότερος χρόνος??
 

Socratis

Active Member
Τσεκαρε την dht σου να δεις που βρισκεται.Επειδη χανεις μαλλι δεν σημαινει οτι δεν δουλευει.To
θεμα ειναι να ξαναβγαινουν
 
Τσεκαρε την dht σου να δεις που βρισκεται.Επειδη χανεις μαλλι δεν σημαινει οτι δεν δουλευει.To
θεμα ειναι να ξαναβγαινουν
Απλά στους 2 3 μήνες σταμάτήσε αρκέτα την τριχόπτωση στις 50 τρίχες και μετά στον 5-7 μήνεσ αυξήθηκε (120 -150) λέω μήπως έχασε τόσο γρήγορα η φίνα.....
 

FreeThinker

Well-Known Member
https://tophairlosstreatments.com/best-finasteride-dose-hair-loss/

παιδια εχεις καποιο μελος μας πειραματιστει με μικροτερες δοσεις.,.,?

Ειχα κανει και θεμα πριν λιγους μηνες σχετικα μ αυτο.

Εχω μπει και γω στον χορο εδω και 10 μερες με 0.25 mg propecia. Δεν εχω δει αποτελεσματα εννοειται ακομα, ειναι πολυ νωρις αλλα χανω μαλλι με το τσουβαλι καθε μερα. Παρενεργειες δεν ειχα σοβαρες, εχει μειωθει ομως νομιζω καπως η λιμπιντο, δεν εχω τοσο συχνες στυσεις οσο πριν. Ελπιζω να κανω λαθος.
 

turnfiji123

Active Member
https://tophairlosstreatments.com/best-finasteride-dose-hair-loss/

παιδια εχεις καποιο μελος μας πειραματιστει με μικροτερες δοσεις.,.,?

Έπαιρνα 0.25 mg Propecia, κάθε μέρα και μέρα παρα μέρα. Άμα είναι να σε χτυπήσει, θα το κάνει με οποιαδήποτε δόση. Στο κάθε μέρα βεβαια είδα λίγο περισσότερα sides αλλα τώρα auto είναι πολύ γενικό, άνετα μπορεί να κάνω λάθος. Leas, auto που έψαξα είναι το Zinc μαζί με την χρήση Φίνας. Από μαρτυρίες πολλών, το zinc θα βοηθήσει παρα πολύ. 15 Αυγούστου ξεκινάω και θα ενημερώνω για το πως πάει (περιμένω να κάνω αιματολογικά κλπ πρώτα). Κατά την ταπεινή μου άποψη, μικρές δόσεις κάθε μέρα είναι το πιο σωστό. Απλά το χάπι όταν το κόβεις, η σκόνη είναι ελεύθερη, αναρωτιέμαι μήπως παίζει ρολο auto ή όχι.
 

leas

Well-Known Member
Ειχα κανει και θεμα πριν λιγους μηνες σχετικα μ αυτο.

Εχω μπει και γω στον χορο εδω και 10 μερες με 0.25 mg propecia. Δεν εχω δει αποτελεσματα εννοειται ακομα, ειναι πολυ νωρις αλλα χανω μαλλι με το τσουβαλι καθε μερα. Παρενεργειες δεν ειχα σοβαρες, εχει μειωθει ομως νομιζω καπως η λιμπιντο, δεν εχω τοσο συχνες στυσεις οσο πριν. Ελπιζω να κανω λαθος.

εψαχνα το νημα σου για να το αναρτησω αλλα δεν το βρισκα και απλα το πεταξα εδω..
γενικα ψαχνω παντου να βρω αναφορες για μικρη δοση φινας και διαβαζω ακομα πιο μικρες δοσεις απο 0,25.. τωρα πως το κανουν αυτο με το χαπακι που ειναι 1 μγ δεν εχω ιδεα ..οπως και να χει μην μπαινεις στο τρυπακι μην το χεις στο μυαλο σου και δες πως θα παει.,κρατα μας ενημερους..
 
Μπλουζα