Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Υπάρχει κανείς που πέρνει φίνα μακροπρόθεσμα?ας πούμε 7-8 χρόνια μέσα σε αυτό το σαιτ?Το νήμμα άνοιξε το 2008 άρα οι πιο παλιοι εδώ μπορούν να μας δωσουν τα φώτα τους σε σχέση με παρενέργειες η ακόμα και πόσα χρονια μπορεί να κρατήσει η φίνα η οτιδήποτε θα βοηθούσε γιατί είμαι και εγώ της άποψης ότι η ψυχολογια κάνει μεγαλύτερη ζημιά παρά το φάρμακο....
Είμαι 28 στα 29 και από τα 20-21 παίρνω φινα του 1 mg παρασκευασμένη από φαρμακείο. Σε αυτό το διάστημα έχω κάνει πολλές φορές σεξ (εκατοντάδες για την ακρίβεια, αφού είχα και σχέση 5 χρόνια) με άψογες επιδόσεις. Φυσιολογικά υπήρξαν κάποιες φορές που δεν κατάφερα να έχω πλήρη στύση ή και καθόλου...Η λίμπιντο πέφτει, αλλά σε εμένα πιστεύω μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας. Το καλό είναι οτι έχω ακόμα μαλλιά, αν και η αραίωση στο κραουν και χερλαιν συνεχίζει αργά και σταθερά. Πιστεύω πως χωρίς φινα θα ήμουν 6αρι τώρα...δηλαδή παίρνοντας φιναστερίδη και μετά από διακοπή μερικών μηνών έχω δει την τριχόπτωση να κόβεται μαχαίρι και τα μαλλιά μου να ξανα-παχαίνουν (σε σημείο να νομίζουν οτι έκανα μμ μαλλιών). Η φινα σίγουρα δε λύνει το πρόβλημα μια για πάντα, αλλά οπωσδήποτε παρατείνει τη διάρκεια ζωης του μαλλιού για πολλά χρόνια. Η απόδοση της σίγουρα πέφτει, αφού ο οργανισμός τη συνηθίζει, αλλά σε μένα κάνει ακόμα δουλειά. Το πρόβλημα είναι οτι δεν είμαστε όλοι ίδιες περιπτώσεις...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Προφανώς και το ψυχολογικό κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο, δεν πάει να μην έχεις κανένα θέμα, αν σου χωθεί στο μυαλό μια ιδέα είναι αλλιώς τα πράγματα. Όμως, πιστεύω πως σε πολλούς ανθρώπους όντως φέρνει διάφορα και έντονα sides που άλλοι χρήστες απορούν και φυσικά δεν τα κάνει όλα η φίνα, απλά σε μερικούς δίνει αυτό το κάτι παραπάνω η μάλλον τα άτομα αυτά ήταν στο όριο απο πριν (είτε ορμονολογικά, είτε με θυροειδή κ.ο.κ ) και η φίνα απλώς τα έσπρωξε. Δεν είναι τυχαίο που μερικούς το 1mg πχ μπορεί να είναι "νεράκι" αλλά το 1.25mg να τους τα βγάζει όλα!
 

erevos

Active Member
Συμφωνώ με @lightworks. Για μένα είναι ρισκο. Υπάρχουν άνθρωποι που εμφανίζουν παρενέργειες (ενδεικτικά από την κατηγορία των παρενεργειών: 1,2,3,4,5) και άλλοι που είναι ok. Εννοείται ότι παίζει και η ψυχολογία το ρόλο της και για μένα είναι βασικός παράγοντας στο αν θα ξεκινήσει κάποιος το φάρμακο.
@Serifis Το θέμα είναι ότι δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, αν απλά η φινα έκανε εμφανείς "αόρατες" παρενέργειες που έτσι κι αλλιώς θα εμφανίζονταν ή τις δημιούργησε.
 

Serifis

Active Member
Συμφωνώ με @lightworks. Για μένα είναι ρισκο. Υπάρχουν άνθρωποι που εμφανίζουν παρενέργειες (ενδεικτικά από την κατηγορία των παρενεργειών: 1,2,3,4,5) και άλλοι που είναι ok. Εννοείται ότι παίζει και η ψυχολογία το ρόλο της και για μένα είναι βασικός παράγοντας στο αν θα ξεκινήσει κάποιος το φάρμακο.
@Serifis Το θέμα είναι ότι δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, αν απλά η φινα έκανε εμφανείς "αόρατες" παρενέργειες που έτσι κι αλλιώς θα εμφανίζονταν ή τις δημιούργησε.

To θέμα είναι πως μερικοί είναι ιδανικοί υποψήφιοι για αυτές τις παρενέργιες που είτε θα εμφανιζόνταν σε μεγάλη ηλικία, είτε περιμένανε το κατάλληλο ερέθισμα. Αν δεν ξεκινήσεις δεν ξέρεις, εκεί είναι όμως που χρειάζεσαι ένα γατόνι γιατρό να μπορέσει να "διαβάσει" τις εξετάσεις σου πριν αρχίσεις, για να δει εάν είσαι οκ για να ξεκινήσεις.
Απλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι άτομα που βγάλανε αρκετά και δυνατά sides, πως κάνανε χρήση για 2+ χρόνια; Δηλαδή μέσα σε αυτά τα χρόνια η φίνα δεν τους είχε προειδοποιήσει;
 

FreeThinker

Well-Known Member
To θέμα είναι πως μερικοί είναι ιδανικοί υποψήφιοι για αυτές τις παρενέργιες που είτε θα εμφανιζόνταν σε μεγάλη ηλικία, είτε περιμένανε το κατάλληλο ερέθισμα. Αν δεν ξεκινήσεις δεν ξέρεις, εκεί είναι όμως που χρειάζεσαι ένα γατόνι γιατρό να μπορέσει να "διαβάσει" τις εξετάσεις σου πριν αρχίσεις, για να δει εάν είσαι οκ για να ξεκινήσεις.
Απλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι άτομα που βγάλανε αρκετά και δυνατά sides, πως κάνανε χρήση για 2+ χρόνια; Δηλαδή μέσα σε αυτά τα χρόνια η φίνα δεν τους είχε προειδοποιήσει;

Πολλοι απο αυτους συνεχιζαν και με τις παρενεργειες. Υπαρχουν ομως και καποιοι που ισχυριζονται οτι κοψαν τη φινα μια βδομαδα αφοτου εμφανισαν παρενεργειες και παρολα αυτα τους εμεινε κουσουρι.
 

Utopia

Active Member
Χθες επισκέπτηκα Ειδικό Παθολόγο, το Καποδιστριακό είχε τελειώσει ο άνθρωπος, για να μου πει την γνώμη του για τη φίνα. Αν και δεν είχε ακούσει ότι χορηγείται για την ΑΓΑ, είπε ότι η φιναστερίδη ΔΕΝ είναι επίφοβο φάρμακο. Ειδικά η ποσότητα του 1/5 και 1/4. Είπε ότι είναι γενικώς light φάρμακο, μου προκάλεσαι δέος φυσικά... Όσο για τις παρενέργιες που του το έθιξα μάλιστα ανέφερε ότι άμα παρουσιαστούν σε τόσο μικρή ποσότητα θα είναι ανεπαίσθητες. Αυτός ήταν πεπεισμένος ότι οι παρενέργιες είναι σπάνιες... Τι να πω...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δεος με ποια εννοια? Το οτι εχει τελειωσει το Καποδιστριακο παντως δε σημαινει απολυτως τιποτα και το τονιζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Και οι δερματολογοι θα σου πουν οτι ειναι μια χαρα, εμενα μου ειχε πει να παρω κανονικα και οτι δεν θα εχω καμια παρενεργεια(γελαγα γιατι ηξερα). Οταν ομως πηγα σε ενδοκρινολογο μου ειπε μη το σκεφτεις καν...

Δυστυχως βλεπουν με παρωπίδες με βαση το αντικειμενο τους. Ο ενας θελει να σε προστατευσει απο την τριχοπτωση χωρις να νοιαζεται για τα υπολοιπα και ο αλλος θελει να προστατευσει απο τα ορμονικα θεματα χωρις να νοιαζεται για την τριχοπτωση.
 

naruto

Well-Known Member
Ο καθε γιατρος κοιταει να κανει την δουλεια του χωρις να πολυνοιαζετε για τους ασθενεις.
Οταν ειχα παει σε δερματολογο πριν απο 3-4 χροννια που ημουν τελειως ασχετος μου ειχε προτεινει saw palmento.Φυτικο κ καλα λεει χωρις παρενεργειες κλπ κλπ.
Ο ενδοκρινολογος ομως μου εξηγησε ακριβως τι κανει κ τι μπορει να προκαλεσει στον οργανισμο κ επαθα σοκ.Καλα ελεγα τετοια ουσια με τετοιες παρενεργειες κ τι προτεινει ο αλλος ετσι ελαφρα τη καρδια σε 22 χρονων παιδακι.Ειναι μερικοι γιατροι που ειναι αναξιοι να εχουν αυτο τον τιτλο
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ο καθε γιατρος κοιταει να κανει την δουλεια του χωρις να πολυνοιαζετε για τους ασθενεις.
Οταν ειχα παει σε δερματολογο πριν απο 3-4 χροννια που ημουν τελειως ασχετος μου ειχε προτεινει saw palmento.Φυτικο κ καλα λεει χωρις παρενεργειες κλπ κλπ.
Ο ενδοκρινολογος ομως μου εξηγησε ακριβως τι κανει κ τι μπορει να προκαλεσει στον οργανισμο κ επαθα σοκ.Καλα ελεγα τετοια ουσια με τετοιες παρενεργειες κ τι προτεινει ο αλλος ετσι ελαφρα τη καρδια σε 22 χρονων παιδακι.Ειναι μερικοι γιατροι που ειναι αναξιοι να εχουν αυτο τον τιτλο

Μαλλον ο ενδοκρινολογος σου ειναι αναξιος να εχει τον τιτλο του γιατρου. Το saw palmetto ειναι 100% ακακο φυτικο προιον. Και ως γνωστον, τα φυτικα προιοντα δεν εχουν καμια παρενεργεια. Και επιπλεον κανει απο ελαχιστα εως καθολου για την ΑΓΑ. Προσωπικη εμπειρια.

Ειμαι περιεργος να μαθω τι παρενεργειες σου ειπε οτι εχει για να γελασουμε και λιγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

naruto

Well-Known Member
dht blocker μου χε πει ειναι.Πανω κατω τα ιδια με τη φινα.Ειχα κανει τοτε εξετασεις ορμονικες κ η dht μου ηταν σε φυσιολογικα πλαισια,οπως κ τωρα που ξανακανα.Μου χε πει οτι δεν με παιρνει να τη μειωσω γτ υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα για τις γνωστες παρενεργειες.
Το οτι ειναι φυτικο δεν νομιζω οτι παιζει ρολο ρε φιλε.Ειτε μειωσεις την dht μεσω φινας ειτε τη μειωσεις πχ πινοντας 2 λιτρα τσαι την ημερα,οι παρενεργειες θα ερθουν.Η μειωμενη dht φερνει της παρενεργειες,ο τροπος που θα την μειωσεις δεν νομιζω να παιζει ρολο.
Τωρα τι να πω αν ειμαι λαθος κ ξερεις κατι παραπανω πες να το μαθω κ εγω
 

Utopia

Active Member
Ειμαι περιεργος να μαθω τι παρενεργειες σου ειπε οτι εχει για να γελασουμε και λιγο.
Καρκίνους, μεταλλάξεις, λευχαιμία, θάνατο, τερατογένεση, αποβολές, AIDS... :eek:και άλλους καρκίνους. Λες και βγήκες από το Chernobil ή τη Fukoshima...:D
 

Utopia

Active Member
Πιασ'το αυγό και κούρευ'το δηλαδή... Πάντα οι απόψεις διίσταντε για αυτή την ουσία... επιστημονικό debate θα γίνει... Το τι θα κάνει ο καθένας με τον οργανισμό του πάντως δεν αφορά κανένα γιατρό και την ευθύνη την επωμίζεται αυτός που το λαμβάνει.
 

giannis1991

Well-Known Member
Εγω θα αναφερω απλα το παραδειγμα του panos 1982 ο οποιος ειχε μετρησει dht προ φινας και ηταν πανω απο τα ορια κσι οτσν πηρε φινα η dht καθισε σκριβως στη μεση των οριακων τιμων...παρολα αυτα το κακο εγινε...και τι θελω να πω...ο καθε οργανθσμος λειτουργει με τα δικα του γραναζια κσι δυστυχως αν πειραξεις κατι θα χαλασει και κατι αλλο...
 
Μπλουζα