Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Serifis

Active Member
Θα μιλήσω για τα δεδομένα της Αμερικής.
150 εκατομ. άνδρες, εκ των οποίων περ. το 25% είναι κάτω των 18 (η φίνα απαγορεύεται σε ανήλικους), άρα ~100 εκατομ. ενήλικοι άνδρες. Η Merck ισχυρίζεται ότι το χρόνο εξυπηρετεί 1 εκατομ. χρήστες (1% του πληθυσμού ενδιαφέροντος). Υποτεθέστω ότι άλλα πέντε-έξι εκατομ. εξυπηρετούνται με γενόσημα ή Προσκάρ (δεν υπάρχει συγκεκριμένος επίσημος αριθμός, εξ ου κι η εικασία). Σύνολο 6-7 εκατομ.. Δηλαδή 6-7% του πληθυσμού ενδιαφέροντος. Κι, όμως, μέχρι τα 40 από την ΑΑ έχει προσβληθεί το 20-30% του ανδρικού πληθυσμού. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το 90% τω χρηστών είναι κάτω των 40 (για να μην επηρεαστούν σημαντικά τα ποσόστα το λέω), μόλις το 1/3 των ανδρών επιλέγει την θεραπεία. Γιατί;

Λογική προσσέγγιση, θα έβαζα μεγαλύτερο ποσοστό στα γενόσημα και φυσικά στο προσκάρ. Πες μπακαλίστικα, 60 εκ. είναι άντρες από 18 έως 55( πιστεύω ελάχιστοι 55+ χρησιμοποιούν φίνα), 50% έχουν αα, μιλάμε για 30 μύρια. Οπότε πες 1/3, εμένα μου φαίνεται μεγάλο ποσοστό. Σκέψου πόσοι δεν χρησιμοποιούν θεραπεία, από 40 και πάνω(και φυσικά και μικρότεροι) γιατί απλα δεν τους νοιάζει και πόσοι φοβούνται να ξεκινήσουν. Σύν όλους τους πιτσιρικάδες 18-25 που την βγάζουν με τοπικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Πάντως, τα τελευταία χρόνια αναδεικνύεται ολοένα κι εντονότερα, μέσα από τις έρευνες και τις μετα-αναλύσεις, η περιορισμένη αποτελεσματικότητα του φαρμάκου και ο μεγαλύτερος του γελοίου 2% κίνδυνος παρενεργειών, έστω και ήπιων.
Ασφαλώς τα δύο-τέσσερα χρόνια παράτασης του μοιραίου είναι σημαντικά. Αλλά μήπως, λέω, μήπως τελικά όλο αυτό είναι ανούσιο;
Αφού κάποια στιγμή θα καραφλιάσεις, γιατί να το εμποδίσεις με κάποιο αντίτιμο, που για κάποιους μπορεί να είναι και πικρό;
 

koumparos

Well-Known Member
Κανεις λαθος για τα 2-4 χρονια.Εμενα το φαρμακο δουλευει μια 10ετια και με κραταει norwood 2 με μικρη αραιωση vertex.Χωρις τη φινα θα ημουν 5αρης τωρα.Εξαρταται απο ατομο σε ατομο.Υπαρχουν αναφορες απο μελη σε φορουμ του εξωτερικου με περισσοτερα απο 10 χρονια στο φαρμακο.Ενα μελος ειναι 17 χρονια στο φαρμακο απο την ηληκια των 20.
 

Serifis

Active Member
Πάντως, τα τελευταία χρόνια αναδεικνύεται ολοένα κι εντονότερα, μέσα από τις έρευνες και τις μετα-αναλύσεις, η περιορισμένη αποτελεσματικότητα του φαρμάκου και ο μεγαλύτερος του γελοίου 2% κίνδυνος παρενεργειών, έστω και ήπιων.
Ασφαλώς τα δύο-τέσσερα χρόνια παράτασης του μοιραίου είναι σημαντικά. Αλλά μήπως, λέω, μήπως τελικά όλο αυτό είναι ανούσιο;
Αφού κάποια στιγμή θα καραφλιάσεις, γιατί να το εμποδίσεις με κάποιο αντίτιμο, που για κάποιους μπορεί να είναι και πικρό;

Φίλε μου με αυτήν την λογική αφου θα έρθει που θα έρθει το μοιραίο γιατι δεν πέφτουμε από καμιά γέφυρα (το γάμησα χαχαχα). Κοίτα, είναι τι θες σε κάθε φάση της ζωής σου. Εγώ θέλω τα 20's μου και τα 30's μου να έχω μαλλιά, θα το ρισκάρω και θα το παλέψω. Δεν μπορείς σε κάποιες φάσεις της ζωής σου να συμβιβάζεσαι.
 
Κανεις λαθος για τα 2-4 χρονια.Εμενα το φαρμακο δουλευει μια 10ετια και με κραταει norwood 2 με μικρη αραιωση vertex.Χωρις τη φινα θα ημουν 5αρης τωρα.Εξαρταται απο ατομο σε ατομο.Υπαρχουν αναφορες απο μελη σε φορουμ του εξωτερικου με περισσοτερα απο 10 χρονια στο φαρμακο.Ενα μελος ειναι 17 χρονια στο φαρμακο απο την ηληκια των 20.
Και πάλι, αυτό αφορά σε ορισμένο τμήμα των πολυετών χρηστών του φαρμάκου.
Στον πρώτο χρόνο το φάρμακο έχει βαθμό επιτυχίας ~80%. Στα δύο χρόνια και στα πέντε χρόνια το ποσοστό επιτυχίας μειώνεται. Επιπλέον, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο ότι ο δεκαεπτά χρόνια χρήστης ήταν να χάσει αυτά που έχασε στα 20-21 κι έκτοτε δεν έχει χάσει τίποτα ή το λίγο που ήταν να χάσει συντηρείται με την φίνα. Δυστυχώς, οι έρευνες είναι λίγες και μικρές κι έχουν αρκετό bias.
 

pithikas

Well-Known Member
Υπάρχει έρευνα που δείχνει μόνο το 15%, αν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό, να χειροτερεύει μετά την δεκαετία.
Πιο μικρό το ποσοστό στην 5 ετία. Δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου αυτό που λες για δύο και τέσσερα χρόνια.
 
Υπάρχει έρευνα που δείχνει μόνο το 15%, αν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό, να χειροτερεύει μετά την δεκαετία.
Πιο μικρό το ποσοστό στην 5 ετία. Δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου αυτό που λες για δύο και τέσσερα χρόνια.
Κανείς δεν κάνει προοπτική έρευνα δεκαετίας για ένα φάρμακο που η πλειονότητα εγκαταλείπει μετά από ένα-δύο χρόνια. Πολλώ δε για ένα τέτοιο ζήτημα τριτευούσης σημασίας.
 

Serifis

Active Member
Υπάρχει έρευνα που δείχνει μόνο το 15%, αν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό, να χειροτερεύει μετά την δεκαετία.
Πιο μικρό το ποσοστό στην 5 ετία. Δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου αυτό που λες για δύο και τέσσερα χρόνια.

Τι να λέμε τώρα, όποιος 20άρης την ξεκινήσει την φίνα και δεν έχει sides ξεμπέρδεψε για χρόοοονια, το θέμα είναι όταν την κόβεις μετά από πες 10 χρόνια τι παίζει...Και όχι στο μαλλί.
 

koumparos

Well-Known Member
Αυτο που λεει ο σεριφης.Αν δεν εχεις παρενεργειες σωθηκες για πολλα χρονια.Το μετα ειναι ενα ζητημα αν και πιστευω οτι εαν βγεις σταδιακα απο το φαρμακο ισως να μη συμβει κατι σοβαρο με τις ορμονες.Βεβαια μιλαμε για κωλοφαρμακο και δεν το συνιστω σε κανεναν και δυστυχως και εγω νιωθω φυλακισμενος με τη φινα.Δεν τολμω να τη κοψω φοβουμενος την τρομαχτικη επιδεινωση στο μαλι αλλα και το εαν θα ανακαμψει ομαλα ο οργανισμος στο θεμα των ορμονων.
 
Μίαν απορία έχω.
Πώς είστε τόσο βέβαιοι ότι η φίνα είναι υπεύθυνη για την αναστολή της περαιτέρω τριχόπτωσης (δεν εννοώ ότι δεν είναι αποτελεσματική κατά αυτής• για την πλειονότητα είναι);
Ο 22χρονος που βλέπει τους κροτάφους του να αδειάζουν ελαφρώς και πανικοβάλλεται, με αποτέλεσμα να χαπακώνεται, δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι στα 32 θα ήταν nw>3 χωρίς την φίνα, που την χορηγείται 10 χρόνια.
Όσον αφορά στην ορμονική διαταραχή πυ σαφώς επάγει η χρόνια χρήση της, είναι όντως εντυπωσιακό το γεγονός ότι η μερική αναστολή ενός μόνο ισοενζύμου μπορεί να έχει τέτοιον αντίκτυπο στο σύνολο του νευροενδοκρινικού συστήματος.
Μακάρι να ξέραμε περισσότερα για την ρεδουκτάση και το ορμονικό circuit της. Απορώ πώς η μαλακο-Merck δεν ασχολείται με αυτή. Θα μπορούσε να βγάλει περισότερα χρήματα. Ποιος ξέρει γιατί δεν προχωρά η φαρμακολογική αντιμετώπιση της ΑΑ;
 
Φίλε μου με αυτήν την λογική αφου θα έρθει που θα έρθει το μοιραίο γιατι δεν πέφτουμε από καμιά γέφυρα (το γάμησα χαχαχα). Κοίτα, είναι τι θες σε κάθε φάση της ζωής σου. Εγώ θέλω τα 20's μου και τα 30's μου να έχω μαλλιά, θα το ρισκάρω και θα το παλέψω. Δεν μπορείς σε κάποιες φάσεις της ζωής σου να συμβιβάζεσαι.
ακριβώς αυτό λέω και εγώ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
O 22χρονος που λες οταν οι συγγενεις του ειναι norwood 6 η 5 και αυτος απο τα 22 αρχιζει και χανει κροταφους,τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια???Ειναι δυνατον να σταματησει στο 3??
Ειπαμε φαρμακολογικη οριστικη αντιμετωπιση δεν υφισταται και ουτε θα υπαρξει συντομα.Τα βλαστοκυταρα ειναι μια ελπιδα που θα κανουν τους θυλακες ποιο ανεχτικους στην dht σαν προληψη δηλαδη αλλα τα ηδη διαμορφωμενα μεγαλα norwood καπουτ δεν εχουν ελπιδα.Εαν ποτε καταφερουμε και βαλουμε "χερι" στα γονιδια τοτε ισως θα αντιμετωπιζουμε οριστικα το προβλημα αλλα μονο εφοσων ειναι στην αρχη του.Με λιγα λογια εγω πχ που ειμαι norwood 2-3 εδω και μια δεκαετια και με κραταει η φινα η μονη σωτηρια θα ηταν βλαστοκυταρα να προστατευσω τους υπολοιπους θυλακες και να απαλαγω απο την φιναστεριδη και μεταμοσχευση για επαναφορα.
 
Άμα δεν έχεις σημαντικές παρενέργειες, μια χαρά το πας.
Τα βλαστοκύτταρα δεν θα χρησιμοποιούνται μόνο για την ενδυνάμωση των ήδη υπαρχόντων τριχοθυλακίων. Ο Tsuji έχει καταφέρει να δημιουργήσει νέα τριχοθυλάκια δια αυτών.
 

pithikas

Well-Known Member
Άμα δεν έχεις σημαντικές παρενέργειες, μια χαρά το πας.
Τα βλαστοκύτταρα δεν θα χρησιμοποιούνται μόνο για την ενδυνάμωση των ήδη υπαρχόντων τριχοθυλακίων. Ο Tsuji έχει καταφέρει να δημιουργήσει νέα τριχοθυλάκια δια αυτών.
Xαίρομαι να υπάρχουν ενημερωμένα μέλη, ακόμα και αν ονομάζονται λουλούδες:D.
 

nine

Active Member
γενικα παντως βλεπω στο εξωτερικο (forums) παιρνουν πολυ ευκολα ατομα φινα ατομα 18-24 σε σχεση με εδω που πολλοι εχουν αα και δεν γνωριζουν το φαρμακο.
 

Serifis

Active Member
γενικα παντως βλεπω στο εξωτερικο (forums) παιρνουν πολυ ευκολα ατομα φινα ατομα 18-24 σε σχεση με εδω που πολλοι εχουν αα και δεν γνωριζουν το φαρμακο.
Εδώ βλέπω σε threads εξωτερικό πιτσιρίκια 17 χρονών να παίρνουν φίνα. Ένας άλλος μικρός πάλι, nw0.1 πήρε φίνα να γυρίσει nw0...
 

giannis1991

Well-Known Member
Δεν θελω να ερθω σε κοντρα με κανεναν αλλα επειδη οσο ειμαι εδω νιωθω υποχρεωμενος να υποστηριζω την γνωμη-παθημα μου θα πω το εξης...το συμπερασμα ειναι οτι η μερκ ειναι σιγουρα μια εταιρεια που πλασαρει ψευδη στοιχεια γτ αυτο το 2% αντιστοιχει μαλλον σε αυτους που αντεχουν το φαρμακο...εγω προσωπικα μετα απο 3,5 χρονια συνηλθα σεξουαλικα ολοκληρωτικα...σα συμβουλη θα δωσω το φαρμακο να το δοκιμαζουν οσοι ειναι σεξουαλικα ενεργοι γτ τοτε θα τοντεσταρουν πραγματικα και μονο τοτε θα καταλαβουν τι σημαινει εστω και λιγο μειωμενη λξμπιντο ή χαλαρη στυση κτλπ...
 

Utopia

Active Member
Χεραιτω το forum. Ειμαι νεο μελος αν και διαβαζω το forum εδω και περιπου 1 χρονο. Επειδη γινεται τωρα τελευταια συζητηση για τη φιναστεριδη και σκεφτομουν σοβαρα απο το Μαρτη να την αρχισω ειπα να γραψω και εγω για την περιπτωση μου. Καταρχας ειμαι 19 χρονων βεβαια δεν εχω ακομα σοβαρο προβλημα με τα μαλλια δλδ ειμαι μεταξυ norwood 1 και norwood 2 αλλα παρατηρουσα απο περσυ (πηγαινα 3η λυκειου) τα μαλλακια μου να ''εξασθενουν'' με την εννοια οτι εχαναν ογκο και γενικα να φαινονται λιγοτερα απο οτι πριν βεβαια αυτο γινοταν σταδιακα. Επειδη δεν θελω να το αναλυσω τωρα εξονυχιστικα και σας ταλαιπορω θα πω τα εξης. Πιστευω οτι ειμαι στα προθυρα της ΑΓΑ και επειδη ορισμενοι συγγενεις μου συμπεριλαμβανομενου και του πατερα μου ειναι μεγαλο norwood προσπαθω να το προλαβω οσο γινεται αν και ξερω οτι ειναι αναποφευκτο αλλα τουλαχιστον μεχρι τα 25 να εχω αξιοπρεπες μαλλακι. Τωρα θα μου πειτε εσεις : " Ρε φιλε εισαι πολυ μικρος και σκεφτεσαι για φινα..." ''Θα σε ταραξει στις παρενεργιες ειδικα τωρα" ''Εισαι υπερβολικος... μα εισαι μικρο norwood ". Τις παρενεργιες τις γνωριζω πολυ καλα εχω διαβασει πολλα επιστημονικα αρθρα εκτος απο το forum... γνωριζω ακομα και τις πιο παρατραβηγμενες ακομα και το μεταφιναστεριδικο συνδρομο. Εχω παει σε αρκετους δερματολογους και δεν μπορουν να διαγνωσουν την ΑΓΑ αλλα ειμαι 100% οτι δεν ειναι ιδεα μου. Παντως για μενα ειναι μονοδρομος η φιναστεριδη που θα ακολουθησει και η μινοξιδιλη σε λιγες μερες διοτι αμα εχω κληρονομησει το pattern των συγγενων μου οσων πασχουν απο ΑΓΑ η επιλογη της μεταμοσχευσης στο μελλον ειναι αμφιβολλη διοτι εχουν και αραιη δοτρια... Σημερα θα παω και σε ενδοκρινολογο αν μπορει να με ενημερωσει σχετικα με την φιναστεριδη. Απλα θελω τις γνωμες σας για την αποφαση μου. Απο θεραπειες μονο συμπληρωματα και fungoral οταν η σμηγματορροικη δερματιτιδα ειναι σε εξαρση που ουσιαστικα αυτα δεν θεωρουνται θεραπεια για την ΑΓΑ...
 
Χεραιτω το forum. Ειμαι νεο μελος αν και διαβαζω το forum εδω και περιπου 1 χρονο. Επειδη γινεται τωρα τελευταια συζητηση για τη φιναστεριδη και σκεφτομουν σοβαρα απο το Μαρτη να την αρχισω ειπα να γραψω και εγω για την περιπτωση μου. Καταρχας ειμαι 19 χρονων βεβαια δεν εχω ακομα σοβαρο προβλημα με τα μαλλια δλδ ειμαι μεταξυ norwood 1 και norwood 2 αλλα παρατηρουσα απο περσυ (πηγαινα 3η λυκειου) τα μαλλακια μου να ''εξασθενουν'' με την εννοια οτι εχαναν ογκο και γενικα να φαινονται λιγοτερα απο οτι πριν βεβαια αυτο γινοταν σταδιακα. Επειδη δεν θελω να το αναλυσω τωρα εξονυχιστικα και σας ταλαιπορω θα πω τα εξης. Πιστευω οτι ειμαι στα προθυρα της ΑΓΑ και επειδη ορισμενοι συγγενεις μου συμπεριλαμβανομενου και του πατερα μου ειναι μεγαλο norwood προσπαθω να το προλαβω οσο γινεται αν και ξερω οτι ειναι αναποφευκτο αλλα τουλαχιστον μεχρι τα 25 να εχω αξιοπρεπες μαλλακι. Τωρα θα μου πειτε εσεις : " Ρε φιλε εισαι πολυ μικρος και σκεφτεσαι για φινα..." ''Θα σε ταραξει στις παρενεργιες ειδικα τωρα" ''Εισαι υπερβολικος... μα εισαι μικρο norwood ". Τις παρενεργιες τις γνωριζω πολυ καλα εχω διαβασει πολλα επιστημονικα αρθρα εκτος απο το forum... γνωριζω ακομα και τις πιο παρατραβηγμενες ακομα και το μεταφιναστεριδικο συνδρομο. Εχω παει σε αρκετους δερματολογους και δεν μπορουν να διαγνωσουν την ΑΓΑ αλλα ειμαι 100% οτι δεν ειναι ιδεα μου. Παντως για μενα ειναι μονοδρομος η φιναστεριδη που θα ακολουθησει και η μινοξιδιλη σε λιγες μερες διοτι αμα εχω κληρονομησει το pattern των συγγενων μου οσων πασχουν απο ΑΓΑ η επιλογη της μεταμοσχευσης στο μελλον ειναι αμφιβολλη διοτι εχουν και αραιη δοτρια... Σημερα θα παω και σε ενδοκρινολογο αν μπορει να με ενημερωσει σχετικα με την φιναστεριδη. Απλα θελω τις γνωμες σας για την αποφαση μου. Απο θεραπειες μονο συμπληρωματα και fungoral οταν η σμηγματορροικη δερματιτιδα ειναι σε εξαρση που ουσιαστικα αυτα δεν θεωρουνται θεραπεια για την ΑΓΑ...
Φίλε κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις ειδικά όταν όπως λες είσαι διαβασμένος!
Εγώ θα σου πω αν θα ξεκινήσεις φίνα αν και πιο ακριβό να ξεκινησεις με προπεσια.......
 
Μπλουζα