Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Άκης

Administrator
... αλλά το σκέφτονται.

Αφορμή αυτού του post είναι τα δεκάδες μηνύματα που έχω διαβάσει σε πολλά foras (Ελληνικά κυρίως), όπου κάποιος ρωτάει για το Proscar (1/5), επειδή έτυχε και το είδε στο internet.

Προτού πω, να θυμίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με την εταιρία που το κατασκευάζει ή το εισάγει...

Σε αναζητήσεις σας, θα δείτε πολλά posts για το proscar. Θα δείτε και πολλούς να λένε την γνώμη τους για το τι μπορεί να πάθεις από την χρήση του.
Ισχύει όμως;

Αν αναζητήσει ένας για τριχόπτωση στο internet, θα του βγάλει εκατοντάδες posts με θετικά αποτελέσματα της φιναστερίδης σε ποσότητα 1mg/ημέρα.
Ακόμη και πολλοί Έλληνες γιατροί το συνιστούν και ας μην κυκλοφορεί επίσημα στην χώρα μας σαν φάρμακο για την τριχόπτωση.

Εντούτοις όμως, πολλά είναι τα posts που το "θάβουν", είτε από blogs είτε από χρήστες που απαντάνε σε ερωτήσεις ανθρώπων που τους ενδιαφέρει να σώσουν τα μαλλιά τους.
Η ποιο συνηθισμένη τακτική, είναι να μπαίνει κανείς στο net, να διαβάζει τις ανεπιθύμητες ενέργειες (που ΝΑΙ, κάθε εταιρία ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ να τις γράφει στο κουτί του φαρμάκου που πουλά, ακόμη και αν τις παρουσιάσει ένας στα 10εκ.) και επιστρέφει πίσω στο forum όπου διάβασε το ερώτημα για να πει τις «απόψεις» του.
Σαν τι όμως; Γνώμη μου είναι ότι απόψεις σχετικά με φάρμακα θα πρέπει να τις δίνουν άτομα που είναι γιατροί, ή που είναι διαβασμένοι ή το έχουν δοκιμάσει / χρησιμοποιούν καιρό.

Επίσης, το θέμα "ομορφιά", είναι "καμπανάκι" στα ταμεία των εταιριών. Πολλά λοιπόν μπορεί να παίζοντε πίσω από κάθε post "συμβουλής" που παρέχουν.

Να δώσω ένα παράδειγμα τέτοιου ατόμου, ο οποίος ΔΕΝ καταλάβαινε αυτά που διάβαζε, αλλά τα γραφόμενα του θα τρομοκρατούσαν τους περισσότερους.
tony είπε:
ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΕΧ ΚΑΙ ΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ
ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΩ..ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 90 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ
ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ 20 Η 30 ΧΡΟΝΙΑ
ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΝ.ΕΔΩ ΤΟ ΜΕΣΟΥΛΙΤ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΑΝΕ..
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΚΟΨΑ. ΕΙΔΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΑΙΩΣΗ ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΤΡΙΧΕΣ ΝΕΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ

tony είπε:
Μην πάρτε αυτό το φάρμακο εάν θηλάζετε ένα μωρό.

tony είπε:
σε παρακαλω μην παραπληροφορεις τον κοσμο αν δεν ξερεις ,και προπαντων μην κατηγορεις..............
οπως βλεπεις αυτα ειναι γνωστα εδω και χρονια.επαναλαμβανω το προπεσια χρησιμοποιηθηκε
για καρκινο στον προστατη απαγορευεται ρητα σε εγγυες .........εφιστω την προσοχη σας
ειναι γνωστα εδω και χρονια.......................
[quote author=tony link=topic=105.msg3380#msg3380 date=1225695998]
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΚΟΨΑ. ΕΙΔΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΑΙΩΣΗ ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΤΡΙΧΕΣ ΝΕΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ
[/quote]

Αυτά που έχω διαβάσει ότι προκαλεί το Proscar από Ελληνικά foras είναι:
Γίνεσαι gay, βγάζεις στήθος, αλλάζουν οι ορμόνες σου, χαλάει η υγεία σου, δεν σου «ξανασηκώνεται», ότι «σουτάρεις» την τεστοστερόνη, ότι καταντάς «Χειλουδάκι» (έτσι το διάβασα ) κ.α.
ΤΙΠΟΤΑ από αυτά ΔΕΝ ισχύει, τουλάχιστον με βάση τις κλινικές έρευνες.

Γι’ αυτό να αναφέρω συνοπτικά τι ακριβώς παίζει, με βάση τις κλινικές έρευνες.
Μόνο 2% των αντρών ενδέχεται να παρουσιάσουν κάποιο από τα ανεπιθύμητα του proscar. Αυτό με βάση κλινική έρευνα. Στην ίδια έρευνα, το 1.2% που παρουσίασαν αντενδείξεις, έπαιρνε placebo (το ψεύτικο χάπι δηλαδή).
Μπορείτε να δοκιμάσετε το Proscar. Αν δείτε το παραμικρό, το σταματάτε άμεσα. H φιναστερίδη, η ουσία τoυ Proscar, έχει μικρή διάρκεια ζωής. Μέσα σε λίγες μόλις ημέρες, θα αρχίσει να αποβάλλεται από τον οργανισμό.
To proscar μπορεί να θεωρηθεί επικίνδυνο σε μεγάλες ποσότητες.

Μην συνδέεται το proscar με την ιδέα ότι την ασπιρίνη ή το ponstan ή το τάδε φάρμακο που είναι φαινομενικά "αθώο", δεν το συνιστούν οι γιατροί, άρα φαντάσου το proscar.
Η ουσία του, η φιναστερίδη, ΔΕΝ κάνει παρόμοια δουλειά με το ακετυλοσαλικυλικό οξύ της ασπιρίνης, αλλά ούτε και μπορεί να γίνει τοξικό όπως πχ η υπερβολική λήψη σιδήρου ή ψευδαργύρου.
Όπως μπορείτε να αναζητησετε στο internet, ο ψευδάργυρος που είναι από τα πολυτιμότερα στοιχεία για τον άνθρωπο, μπορεί να γίνει επικύνδινος σε μεγάλη ποσότητα.
Προσέξτε, σε μεγάλη ποσότητα. Αυτά που διαβάζετε για την φιναστερίδη κατά 99% γίνοντε από μεγάλη ποσότητα.

Εγώ το Proscar το χρησιμοποιώ και μπορώ να πω ότι δεν έχω δει κάτι τρομακτικό.
Αν γνώριζα το proscar μερικά χρόνια πριν, τώρα θα είχα -σχεδόν- όλα μου τα μαλλιά.
Αν έβλεπα θα το έγραφα, αλλά επιφυλάσσομαι και για το μέλλον, όπου αν δω κάτι θα το γράψω εδώ.

Καλώς ή κακός, το Propecia (1/5 του Proscar) είναι το μοναδικό φάρμακο όπου έχει λάβει έγκριση να κυκλοφορήσει για να σταματήσει την τριχόπτωση.

Θυμηθείτε: Οι ποιο πολλοί, ΔΕΝ παρουσιάζουν ανεπιθύμητες ενέργειες. Όσοι παρουσιάσουν, θα αναζητήσουν βοήθεια στο internet. Αυτά που διαβάζετε σε foras, δεν είναι το ακριβές ποσοστό των ανεπιθύμητων ενεργειών.

Το proscar, έχει πίσω του έρευνες. Τις ίδιες έρευνες που έχουν και οι πολυβιταμίνες, ότι μακροχρόνια σου κάνει ζημιά. Όμως, το proscar σε 5ετές έρευνες ΔΕΝ έδειξε ότι μπορεί να σου προκαλέσει μόνιμη βλάβη ή ζημιά στον οργανισμό.

Πάντως, αν το ξεκινήσετε και δείτε το παραμικρό, είναι στο χέρι σας να το σταματήσετε αμέσως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ακη κλεινω τωρα 4 μηνες που περνω το προσκαρ χωρις καμια παρενεργεια οπως και καμια μεταβολη στα μαλλια μου...ειναι νωρις ακομα λες να δω καποια αλλαγη στα μαλλια μου?
 

Άκης

Administrator
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Η υπομονή είναι αρετή ;).
Πολλοί είδαν σε 8 μήνες και πάνω, ενώ η Merck λέει ότι στους 3 μήνες θα δεις να μειώνεται η τριχόπτωση με αποκορύφωμα τους 6:

timeline_results.gif
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

άλλοι το παίρνουν χρόνια και δεν εμφάνισαν καμία παρενέργεια-ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΊΝΕΣΤΕ!!!
 

magic810

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παιδια αν εχω μαλλια αυτη την στιγμη το οφειλω πιστευω καθαρα στη φιναστεριδη....τη επαιρνα 2 χρονια και την σταματησα γιατι ακουγα διαφορα και ξενερωσα πλεον μετα απο 5 μηνες αποχης απο τη φιναστεριδη την ξαναρχισα παλι εδω και δυο μηνες...
Η γνωμη ειναι οτι ειναι απλα αναντικαταστατο φαρμακο κατα της τριχοπτωσης....
Δεν εχω καμμια παρενεργεια απο αυτες που αναφερονται....
Επισης εχω χρησιμοποιησει και dutasteride για 4 μηνες παλι χωρις καμμια παρενεργεια...απλα την σταματησα γιατι μου φαινεται περιεργο που δεν εγκρινεται απο το FDA παντως αν συγκρινα αυτα τα δυο ΦΑΡΜΑΚΑ θα ελεγα οτι η dutesteride ειναι ακομα καλυτερη....βαση εμενα παντα μιλαω...μου εδωσε πολυ πιο αμεσα αποτελεσματα αποτι η φιναστεριδη....
 

magic810

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Τις πρωτες εβδομαδες ναι ειχα ..αλλα μετα οκ....εξαρταται τι θες ????
Αν εχεις σκοπο να κανεις παιδι εκεινη την περιοδο καλο ειναι να μην παρεις.....
Παντως μετα απο δυο εβδομαδες οκ...
αυτα που λενε για μειωση της λιμπιντο και τετοια δεν τα καταλαβα φιλε μου...εξαρταται παντα και πως ειναι η ψυχολογια σου....αν το πιστεψεις οτι θα σου μειωθει θα σου μειωθει αν πιεις μια μπυρα και σου πει καποιος οτι αν πιεις αυτη την μπυρα δεν θα σου κανει κουκου....τοτε πιστευω δεν θα σου κανει κουκου....
παντως τη φιναστεριδη την εχω στη ζωη μου απο τα 22 μου και ειμαι 26....
αυτα που λενε δεν εμφανιστηκαν σε μενα...οπως επισης και σε ατομα που γνωριζω προσωπικα...
με διακοπες και ολα τα σχετικα .....παιρνοντας και dutasteride για καποιο χρονικο διαστημα...
οποτε καταλαβαινεις....τωρα αν μου εμφανισει κατι στην πορεια θα δειξει....ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΧΙ.....
 

Άκης

Administrator
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Επειδή παίρνω και εγώ, να σας πω τι είδα μέχρι στιγμής.
Το μόνο που πρόσεξα σαν αλλαγή, ήταν το πρωί (ξυπνάω 6), δεν είχα την στύση που είχα.
Ήταν "χαλαρά τα πράγματα" δηλαδή. Την ημέρα κανονικά, όταν έπρεπε δεν υπήρχε το παραμικρό και φυσικά καμμία καθυστέρηση σε αλλαγή ταχύτητας στύσης (δηλαδή, αν έπερνε ώρα κλπ).
Καμμία αλλαγή σε αυτό.
Αλλά το πρωί που ξύπναγα, δεν έβλεπα στύση.
Κάνω το εξής.
Κόβω το proscar για 2 ημέρες. Την 3η το πρωί η στύση κανονικά.
Αρά αυτό που λένε ότι φεύγει από τον οργανισμό (σε ημέρες δηλαδή) και ότι ο οργανισμός επανέρχεται (και το έχω πει και εγώ), σε μένα ισχυει.
Τελος πάντως, 2-3 φορές έτυχε ξύπνησα 4. Είχα στύση... Όσες φορές έτυχε να ξυπνήσω πριν της 5, είχα στύση.
Αλλά μετά τις 5 που ξύπναγα καθημερινά και πριν proscar εποχής είχα στύση, τώρα no.

Λέω μπας και η φιναστερίδη σε τραβά 2 ώρες πίσω??

Anyway, έχω ~1 1/2 εβδομάδα που είναι πλέον όλα ΟΚ. Οπως και πριν...

Αλλα επειδή παίρνω συμπλήρωμα ψευδαργύρου (θα κάνω νέο post σχετικά με αυτό, διάβασα ότι βοηθα σχετικά και σε άλλα) 1 χάπι ανα 2-3 ημέρες, πιθανών να οφείλεται και εκεί.
Γιατί, όταν πήρα το 2ο χάπι, έχω την εντύπωση είδα και διαφορά...
Who knows, απλές σκέψεις κάνω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Και ελπίζω αποτελεσματικό :p

Ελπίζω, όσοι με ξέρουν (γιατί μπαίνουν και γνωστοί μου εδώ μέσα :) ), να μην με κοιτάνε αύριο στο δρόμο και να λένε "κοίτα τον, παίρνει proscar δεν ντρέπεται. Εδώ όλοι λένε ότι γίνεσαι Χειλουδάκι, αυτός εκεί, παίρνει proscar, το Junkie", να με δείχνουν με το δάχτυλο, να με πετάνε γιαούρτια, να με φωνάζουν "θα τους κάνεις όλους gay με αυτά που λες στο forum για το proscar" κλπ


:D :D :D ;D ;D ;D
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

εντάξει,τότε εγώ που παντρεύτηκα ενώ παίρνω proscar μάλλον είμαι γκέι και η γυναίκα μου(πια!)είναι άντρας...ο γάμος πρέπει να έγινε Αμστερνταμ!!!!!!!!! :D :D :D ;D ;) :D
 

lalakos

Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Στις 2 εβδομάδες περίπου που είμαι σε θεραπεία με proscar δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό από παρενέργειες. Αντίθετα έχω πολύ καλή ψηχολογία γιατι πλέον λες οτι κάνεις κάτι καλό για τα μαλλιά σου (μιλάω πάντα για την τριχόπτωση).
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

μη μασάς-όλα είναι εγκεφαλικά
με δόση 1 mg/24h δεν υπάρχουν παρενέργειές
 

brad hair

New Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ..
ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ...
ΕΙΜΑΙ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΦΑΛΑΚΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ...ΠΟΛΕΜΑΩ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ..ΔΗΛ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΕΘΟΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟΙ...ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Κ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΝΟΟΥΣΑ ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥ BRAD PITT..ΕΙΜΑΙ 26 ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ 19..ΕΧΩ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΧΩΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 5-10 ΤΡΙΧΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ..ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ..ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ..ΚΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ PROSCAR Κ ΤΟΥ REGAINE.(GENIKA EIMAI KATA TΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΛΟΣΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ).ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ...ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ INNEOV ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ THΣ WELLMAN TRICOLOGIC KAI TO ΒΡΑΔΥ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ SAW PALMETTO.KAI KAΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΛΟΥΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ FUNGORAL.ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΛΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΥΣΗ ΣΤΟ FOUL ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ ΣΤΟ MAXIMUM...ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΜΑΓΚΕΣ...
 

tasos

Active Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

@brad hair,
και η πρόληψη είναι μεγάλη υπόθεση φίλε ! Αλλά παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα απο την πλευρά της μάνας !

Μπορεί και να μην εμφάνιζες τριχόπτωση απο μικρή ηλικία, αλλά κάλιο γαΐδουρόδενε που λένε....

Επειδή καταναλώνεις 6 "χαπάκια" την ημέρα και για πολλά χρόνια, δεν είναι κακό να κάνεις και καμμιά εξέταση προληπτικά !

Μεθοδικότητα και υπομονετικότητα....... αυτά πληρώνω τόσα χρόνια, αν τα είχα απο την αρχή θα είχα και τα περισσότερα μαλλιά μου !
 

tasos

Active Member
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Admin είπε:
Επειδή παίρνω και εγώ, να σας πω τι είδα μέχρι στιγμής.
Το μόνο που πρόσεξα σαν αλλαγή, ήταν το πρωί (ξυπνάω 6), δεν είχα την στύση που είχα.
Ήταν "χαλαρά τα πράγματα" δηλαδή. Την ημέρα κανονικά, όταν έπρεπε δεν υπήρχε το παραμικρό και φυσικά καμμία καθυστέρηση σε αλλαγή ταχύτητας στύσης (δηλαδή, αν έπερνε ώρα κλπ).
Καμμία αλλαγή σε αυτό.
Αλλά το πρωί που ξύπναγα, δεν έβλεπα στύση.
Κάνω το εξής.
Κόβω το proscar για 2 ημέρες. Την 3η το πρωί η στύση κανονικά.
Αρά αυτό που λένε ότι φεύγει από τον οργανισμό (σε ημέρες δηλαδή) και ότι ο οργανισμός επανέρχεται (και το έχω πει και εγώ), σε μένα ισχυει.
Τελος πάντως, 2-3 φορές έτυχε ξύπνησα 4. Είχα στύση... Όσες φορές έτυχε να ξυπνήσω πριν της 5, είχα στύση.
Αλλά μετά τις 5 που ξύπναγα καθημερινά και πριν proscar εποχής είχα στύση, τώρα no.

Λέω μπας και η φιναστερίδη σε τραβά 2 ώρες πίσω??

Anyway, έχω ~1 1/2 εβδομάδα που είναι πλέον όλα ΟΚ. Οπως και πριν...

Αλλα επειδή παίρνω συμπλήρωμα ψευδαργύρου (θα κάνω νέο post σχετικά με αυτό, διάβασα ότι βοηθα σχετικά και σε άλλα) 1 χάπι ανα 2-3 ημέρες, πιθανών να οφείλεται και εκεί.
Γιατί, όταν πήρα το 2ο χάπι, έχω την εντύπωση είδα και διαφορά...
Who knows, απλές σκέψεις κάνω...

Ακη,

ενδιαφέρον αυτό που γράφεις για τον ψευδάργυρο, βοηθάει στην στύση ή γενικά σε όλη την διαδικασία ???

Υπάρχουν αρκετοί φυσικοί sex drive boosters, αλλά αν μπορούμε να βοηθειθούμε απο τον ψευδάργυρο ακόμα καλύτερα !

Το έχεις ψάξει...για πές ?

Η L-Aργινίνη που είναι ένα φυσικό αμινοξύ βοηθάει στην βελτίωση της στύσης και την αύξηση της ποιότητας και της ποσότητας του σπέρματος !
Υπάρχει σαν συμπλήρωμα διατροφής σε καψούλες, σε όλα τα φαρμακεία πιστεύω !
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

brad hair είπε:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ..
ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ...
ΕΙΜΑΙ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΦΑΛΑΚΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ...ΠΟΛΕΜΑΩ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ..ΔΗΛ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΕΘΟΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟΙ...ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Κ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΝΟΟΥΣΑ ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥ BRAD PITT..ΕΙΜΑΙ 26 ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ 19..ΕΧΩ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΧΩΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 5-10 ΤΡΙΧΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ..ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ..ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ..ΚΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ PROSCAR Κ ΤΟΥ REGAINE.(GENIKA EIMAI KATA TΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΛΟΣΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ).ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ...ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ INNEOV ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ THΣ WELLMAN TRICOLOGIC KAI TO ΒΡΑΔΥ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ SAW PALMETTO.KAI KAΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΛΟΥΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ FUNGORAL.ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΛΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΥΣΗ ΣΤΟ FOUL ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ ΣΤΟ MAXIMUM...ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΜΑΓΚΕΣ...

καλησπερα φιλε
καταρχην οπως εχω ξαναπει ποτε μην παιρνεις παραδειγμα τον πατερα σου η τον παππου σου
η κληρονομικοτητα μετραει 7 Γενιες φιλε μου
παραδειγμα ο θειος μου
ο πατερας του θειου (παππους μου) εχει μεγαλη φαλακρα και πολυ λιγα μαλλια
ο θειους μου και παλι ποτε δεν χρησιμοποιησε κατι για τα μαλλια ειτε χαπι ειτε λοσιον ειτε ειδικο σαμπουαν τιποτα απολυτος
και εχει μαλλια πολυ πλουσια και δεν του πεσαν
αυτη η περιπτωση και αλλες χιλιαδες αποδεικνυουν πως η κληρονομικοτητα πιανει πολλες γενιες πισω
οποτε ειναι αστοχο να λες εχει ο μπαμπας φαλακρα ερα θα εχω και εγω
συμφωνω απολυτα με αυτο που λες προληψη
τοσο πολυ που πιστευω πως η προληψη ειναι καλυτερη απο την ιδια την θεραπεια
τελος υπαρχει περιπτωση να μην εχανες τα μαλλια σου ποτε και χωρις αυτα που παιρνεις
ωστοσο θα κοιταξω να δω τι ειναι αυτα

χαιρομαι για σενα που εισαι ευχαριστημενος με τα μαλλια σου και σου ευχομαι ειλικρινα
να τα εχεις για ολη σου την ζωη

και διαφωνω καθετος μαζι σου οτι λοσιον οπως το regaine δεν κανει δουλεια
ειναι αποδεδειγμενο πως κανει δουλεια
 
Μπλουζα