Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
κριμα!
ενα #τιπ για να τρωτε σκορδο και να μην εχετε την σχετικη αναπονοη ειναι να το κοψετε σε πολυ μικρα κομματια να το αφησετε 20 λεπτα σε θερμοκρασια δωματιου και να το καταπιείτε με νερο σαν χαπι.
3 μηνες τωρα το εχω τεσταρει και δουλευει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εκει που χανω ενα κιλο,ξανα παιρνω ενα κιλο.και στα ιδια μενω...
απο αυριο θα δοκιμασω το μισο κρεας,υποψιαζομαι οτι φταιει η πολυ πρωτε'ι'νη που πλησιαζω τα 200 γραμμαρια την μερα
ενα στηθος κοτοπουλο εχει 30 γραμμαρια πρωτε'ι'νης στα 100 γραμμαρια βαρους.
το καθε στηθος ομως ειναι 170 γραμμαρια και οχι 100 που πιστευουν οι περισσοτεροι.ενδεικτικα εδω 4 κομματια στηθος ειναι 750 γραμμαρια http://aggelakis.gr/proionta/aggelakis/syskevasmena/fileto-stithos-kotopoyloy/
170 γραμμαρια στηθος κοτοπουλο εχουν 50 γραμμαρια πρωτε'ι'νης χ3 μας κανουν 150 μονο τα 3 στηθια που τρωω στην μερα + ενα πιατο φαγητο = καλα κρασια,υποψιν οτι δεν γυμναζομαι.
ειναι υποψια ομως,η πραξη θα δειξει
 

guru_gr

Member
καταλαβαινω (41 ειμαι)...την διαλειμματικη νηστεια γιατι δεν θες να την δοκιμασεις?
 
Διατροφή είναι πολύ καλύτερη από την δίαιτα γιατί την κάνεις έφορο ζωής και πάντα συνδυασμένη με γυμναστική …και τα δυο είναι αλληλένδετα με το τι στόχους έχει βάλει ο καθένας για το σώμα του… μια ισορροπημένη διατροφή είναι αυτή που περιέχει όλες τις τροφές με μετρό και οι ημερήσιες θερμίδες δεν είναι παραπάνω από αυτές που χιάζετε μέσα στην ημέρα ο οργανισμός για να λειτουργήσει...ούτε όμως δημιουργείς μεγάλο θερμιδικό έλλειμά γιατί μετά ο οργανισμός αρχίζει να υπολειτουργεί εάν το κάνεις αυτό για μεγάλο χρονικό διάστημα
 

guru_gr

Member
@kappa εχουν αρχισει να αποτυνχανουν ποιο δυνατα πραγματα,ειμαι 38 φετος

Δεν επιμένω, εξαλλου δεν ταιριάζουν ολα σε ολους.
 
και εκει που χανω ενα κιλο,ξανα παιρνω ενα κιλο.και στα ιδια μενω...
απο αυριο θα δοκιμασω το μισο κρεας,υποψιαζομαι οτι φταιει η πολυ πρωτε'ι'νη που πλησιαζω τα 200 γραμμαρια την μερα
ενα στηθος κοτοπουλο εχει 30 γραμμαρια πρωτε'ι'νης στα 100 γραμμαρια βαρους.
το καθε στηθος ομως ειναι 170 γραμμαρια και οχι 100 που πιστευουν οι περισσοτεροι.ενδεικτικα εδω 4 κομματια στηθος ειναι 750 γραμμαρια http://aggelakis.gr/proionta/aggelakis/syskevasmena/fileto-stithos-kotopoyloy/
170 γραμμαρια στηθος κοτοπουλο εχουν 50 γραμμαρια πρωτε'ι'νης χ3 μας κανουν 150 μονο τα 3 στηθια που τρωω στην μερα + ενα πιατο φαγητο = καλα κρασια,υποψιν οτι δεν γυμναζομαι.
ειναι υποψια ομως,η πραξη θα δειξει

Υπάρχει κάποιος λόγος που τρως τόσο μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης μέσα στη μέρα ? αυτό εχει να κανει με τα κιλά σου το ύψος σου το λίπος σου και την άσκηση που κάνεις μέσα στη μέρα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει κάποιος λόγος που τρως τόσο μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης μέσα στη μέρα ? αυτό εχει να κανει με τα κιλά σου το ύψος σου το λίπος σου και την άσκηση που κάνεις μέσα στη μέρα
δεν υπαρχει λογος για καποιον που θλελει να αδυνατισει γι αυτο και την μειωσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
δεν υπαρχει λογος για καποιον που θλελει να αδυνατισει γι αυτο και την μειωσα
Οσο κ να φας πρωτεΐνη δεν παχαινεις ....οσο κ να φας ... μεχρι θανάτου .... ο υδατάνθρακας θελει ελεγχόμενη ποσότητα ....παιδια χωρις λιγο γυμναστικουλα δεν γινεται δουλεια ...το θεμα δεν ειναι να μονο να φτασουμε στο επιθυμητό αποτελεσμα οσο αφορα το νουμερο που θα πει η ζυγαριά ... το θεμα ειναι να ειναι κ «ποιοτικά» τα κιλά σου ... αν κρατας μια καλη φυςικη καταςταςη στο σώμα σου εξασφαλίζεις μια ποιοτική ζωη με το περασμα τον χρονων ... το θεμα δεν ειναι μονο να χτίσουμε κορμί .... αλλα κ να μαστε εσωτερικως (καρδιοαναπνευστικο) μηχανάκια ....δεν χρειαζεται πολυ κόπο αλλα τροπο γι αυτους που δεν εχουν επαφη με την άθληση ... λιγο υπομονη στην αρχη κ θα γινει τροπος ζωης... μιση ωρα την μερα ολοι μπορουν να ασχοληθούν...
 
  • Like
Reactions: tol
Οσο κ να φας πρωτεΐνη δεν παχαινεις ....οσο κ να φας ... μεχρι θανάτου ...
Φιλέ πολύ μεγάλο φαουλ εάν το πιστεύεις αυτό…οι θερμίδες παχαίνουν και θερμίδες θα βρεις στην πρωτεΐνη στο υδατάνθρακα και στα λιπαρά πουθενά αλλου..ο οργανισμός οσες θερμίδες του δίνεις απλα τις αποθηκεύει αυτή είναι η φύση του είτε είναι από πρωτεΐνη είτε από υδατάνθρακα και περίπου στις 7000-9000 θερμίδες εχτρα ανάλογος με το άτομο έχεις και ένα κιλό λίπους.. στα υπόλοιπα συμφωνώ..

για κάποιον που δεν γυμνάζετε και δεν κάνει βαριά δουλειά θέλει τα κιλα του επι 1 ή επι 1,2 για να δει ποσό πρωτεΐνη χρειάζεται την ημερα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλέ πολύ μεγάλο φαουλ εάν το πιστεύεις αυτό…οι θερμίδες παχαίνουν και θερμίδες θα βρεις στην πρωτεΐνη στο υδατάνθρακα και στα λιπαρά πουθενά αλλου..ο οργανισμός οσες θερμίδες του δίνεις απλα τις αποθηκεύει αυτή είναι η φύση του είτε είναι από πρωτεΐνη είτε από υδατάνθρακα και περίπου στις 7000-9000 θερμίδες εχτρα ανάλογος με το άτομο έχεις και ένα κιλό λίπους.. στα υπόλοιπα συμφωνώ..

για κάποιον που δεν γυμνάζετε και δεν κάνει βαριά δουλειά θέλει τα κιλα του επι 1 ή επι 1,2 για να δει ποσό πρωτεΐνη χρειάζεται την ημερα
Κοιτα δεν μπορω να σου πω για καποιον που δεν γυμνάζεται ... αλλα για καποιον που γυμνάζεται εστω κ 40λεκτακια την μερα οπως κανω πλεον εγω που έκοψα τον πρωταθλητισμο αν δοκιμασεις να φας μεχρι σκασμού μονο πρωτεΐνη σε κανενα 3ωρο μαξ πείνας ... εχθες καλη ωρα Τσικνοπέμπτη ξεσκίστηκα στις μπριζόλες - λουκάνικα - πανσέτες αλλα μιλαμε για ποσότητα οχι αστεια .... με σαλατα κ ελάχιστες πατατες κ φτανω στο σημειο να πω δεν ξανα τρωω για 3 μερες ... ξερεις το κλασικό που αηδιαζεις οταν το παρακάνεις ... κ ομως σε 2,5-3 ώρες ο οργανιςμος σου ζηταει ....κάτι που δεν θα συμβει με τον υδατάνθρακα... εξαλου για αυτο κ στις δίαιτες στο βραδυνο σου βαζουν πρωτεϊνούλα κ γνκ ελαχιςτο υδατάνθρακα ( αν κ ειμαι εναντιας στις δίαιτες αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηςη)...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν και δεν γνωριζω σιγουρα,κλεινω και εγω οτι η παραπανισια πρωτε'ι'νη θα δυσκολεψει το αδυνατισμα.
δεν θα αφησει το σωμα να κανει καταβολισμο,η ακομα και να κανει θα αργησει περισσοτερο.
αλλο να παιρνουμε 1 γραμμαριο ανα κιλο βαρους και αλλο 2 γραμμαρια ανα κιλο,και μαλιστα 2 γραμμαρια καποιος που δεν κανει προπονηση και στοχος ειναι το αδυνατισμα
 

konelos

Active Member
Η σκέτη πρωτεΐνη δεν παχαίνει, αντίθετα αδυνατίζει , έχω χάσει μια φορά 32 κιλά με πρωτεϊνική δίαιτα και τώρα έχω χάσει 15, υδατάνθρακας, λίπος , ζάχαρη, γλυκόζη, φρούτα παχαίνουν, όπως και η έντονη άσκηση δεν αδυνατίζει σε αντίθεση με το περπάτημα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Η σκέτη πρωτεΐνη δεν παχαίνει, αντίθετα αδυνατίζει , έχω χάσει μια φορά 32 κιλά με πρωτεϊνική δίαιτα και τώρα έχω χάσει 15, υδατάνθρακας, λίπος , ζάχαρη, γλυκόζη, φρούτα παχαίνουν, όπως και η έντονη άσκηση δεν αδυνατίζει σε αντίθεση με το περπάτημα.
Ουτε αυτο ειναι σωστο .... ολα χρειαζονται .... ακομα κ η πέτσα απ το κοτόπουλο που ειπε ο φιλος ο κάπα παραπανω οτι βγαζει για να φαει ... εγινε μια πολυ ωραια περιγραφή με ενα τερατακι που εχουμε μεσα μας που ναι σωστή... δεν χρειαζεται κόπος για να χασεις κιλα... τροπος χρειαζεται ... αλλαγη συνηθειών ... σπας 4-5 γεύματα μεσα στην μερα με 1 κύριο γεύμα οτι αυτο τυχαινει να υπαρχει εκεινη την μερα σας σπιτι αποφεύγοντας απλα τα πολλα τηγανητά κ τις σάλτσες...το μυςτικο ειναι ενα κ ειναι απλο ... τρως τοσο οσο να μην πείνας ... ουτε σκάμε ουτε λιμοκτονούμε ...ακουμε τον οργανισμό μας... αν μπορει καποιος να γυμνάζεται κ 3-4 ωρες την εβδομαδα θα ναι μπομπα...
οποιος επιλέγει να γυμναστεί να συνδυάζει αεροβιο με αν αεροβιο... ειναι μύθος οτι μονο το αεροβιο χρειαζεται για καποιον που θελει να καψει .... για το μέγιστο καύσης του οργανισμού θελει συνδυασμος ασκήσεων... για παραδειγμα εγω κανω καθημερινά 20 λεπτα διαδρομο 20 λεπτα τρξ η ενα γρήγορο κυκλικό προγραμμα στα όργανα...οσο πιο αργα κ σταθερα χανεις κιλα τοσο πιο σιγουρα θα ναι κ μονιμα.... δεν χρειαζονται ουτε βίαιες δίαιτες ουτε μαντζούνια κ λιποδιαλύτες ... πετάτε λεφτα κ ταλαιπωρειτε κ το σώμα σας ...προσπαθειςτε να αυτοπειθαρχίσετε τον εαυτο σας κ μπείτε απλα σ εναν νεο τροπο ζωης που θα σας αρεσει απο καποια στιγμη κ μετα γιατι θα νιώσετε δυνατοι... ξερω οτι δεν ειναι ευκολο οπως δεν ειναι ευκολο ουτε για μενα που πρεπει να μειώσω κ γω για παραδειγμα τις ημερήσιες θερμιδες γιατι δεν κανω πλεον τις ίδιες καύσεις κ εχω μπει σε μια νεα φαση οποτε μπορω να κτλ ποσο δυσκολο ειναι.
 

guru_gr

Member
Η σκέτη πρωτεΐνη δεν παχαίνει, αντίθετα αδυνατίζει , έχω χάσει μια φορά 32 κιλά με πρωτεϊνική δίαιτα και τώρα έχω χάσει 15, υδατάνθρακας, λίπος , ζάχαρη, γλυκόζη, φρούτα παχαίνουν, όπως και η έντονη άσκηση δεν αδυνατίζει σε αντίθεση με το περπάτημα.
Μιλας για του Ντουκαν?

η παρακατω εικονα τα λεει ολα!
blog+6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Μιλας για του Ντουκαν?

η παρακατω εικονα τα λεει ολα!
blog+6.jpg
Μπαίνετε στην παγίδα να κοιτάτε μονο ενα νουμερο.... τι λεει η ζυγαριά ... το θεμα δεν ειναι μονο ποσα κιλά εισαι αλλα κ τι είδους κιλά ειναι αυτα που εχεις (ποσοστο λίπους κ μυικήσ μάζας ). Επισης δεν υπαρχει είδος άσκησης που αν κανεις συνεχεια το ιδιο θα βλεπεις βελτίωση ... το μονο περπάτημα η μονο να σαι στα κόκκινα η μονο αερόβια η μονο αναερόβια δεν υπαρχουν. Οι σύγχρονες έρευνες δείχνουν οτι ο αποδοτικότερος τροπος άσκησης ειναι συνδυασμος ασκήσεων οπως ανάφερα κ παραπανω . Κατα μια εννοια γι αυτο κ εγινε μόδα το cross fit. Ας πουμε οτι αυτο το στυλ ειναι το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα άσκησης αν κ εγω διαφωνω κ σ αυτου του είδους την γυμναστική γιατι ειναι επικυνδινη για την μεση κυριως.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα