ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

soylios

Member
Kαλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ καλως σας βρηκα, λοιπον ειμαι 22 χρονων και απο τον απριλιο περιπου παρατηρω ,μια τριχωπτωση κυριως στους κροταφους και την κορυφη δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα σας παραθετω φωτογραφιες μου:

εδω ειναι με βρεγμενιο μαλλι που φενετε ποιο καλα το προβλημα και χτενισμενα προς τα πανω

http://img832.imageshack.us/i/dsc00037g.jpg/
http://img408.imageshack.us/i/dsc00031f.jpg/
http://img209.imageshack.us/i/dsc00035fo.jpg/
http://img228.imageshack.us/i/dsc00036li.jpg/

κανονικο μαλι

http://img833.imageshack.us/i/dsc00028ei.jpg/
http://img683.imageshack.us/i/dsc00030rk.jpg/
http://img42.imageshack.us/i/dsc00032fv.jpg/
http://img408.imageshack.us/i/dsc00033bh.jpg/

η τριχωπτωση ξεκινησε τον απριλιο και ειναι ελαφρας κλιμακας , εδω και ενα χρονο περιπου εχω αρχισει το τσιγαρο , δεν κανω καλη διατροφη και κοιμαμε λιγες ωρες τη μερα, τωρα τα εχω κοψει αυτα εχω ελατωσει το τσιγαρο κοιμαμαι καλα και παιρνω συμπληρωματα διατροφης

εχω παρει για σαμπουαν το t-gel , αγορασα σημερα το fungoral 2% λεω να το βαζω μια φορα την βδομαδα, και βρηκα αυτα τα χαπια mallia.gr/Product.php?PageId=8&ProductId=94 που περιεχουν και βιταμηνες και ειναι και για μειωση DHT λενε οτι δεν εχουν παρενεργειες οπως το Propecia και οτι ειναι απο φυσικα υλικα, αλλα τι να πω και εγω δεν τα εχω δοκιμασει η δοσολογια ειναι 2 την ημερα εγω λεω να περνω 1 καθε μερα η μερα παρα μερα μιας και δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα

μπορειτε να μου πειτε καποια γνωμη για την θεραπεια που σκευτομαι να κανω? υπαρχει περιπεπτωση αντι για καλυτερα να τα κανω χειροτερα τα πραματα ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Τα χάπια που πήρες έχουν saw palmetto, ένα βότανο το οποίο και δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο το προπέσια και έχει χειρότερες παρενέργειες (αυτό προκύπτει απ'τις έρευνες). Ψάξε στο φόρουμ για περισσότερες πληροφορίες. Εγώ δε θα έπαιρνα τα συγκεκριμένα χάπια.

Καλύτερα μισό προπέσια την ημέρα και κάτι τοπικό, τύπου σπιρονολακτόνη.

Καλώς ήρθες.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Τα NANOCAPS τα έπαιρνα αρκετους μηνες και εμεινα ευχαριστημένος αλλα τα εκοψα γιατι πλέων δεν τα βρίσκω στη ελλαδα.
 

soylios

Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

ειχες καμια παρενεργεια φιλε? σε τι πραμα ειδες αποτελεσματα?

εγω προχωπικα δεν ηθελα να παρω DHT blocker σε χαπια θα προτιμουσα κατι τοπικο αλλα γραφουν οτι ειναι απο φυσικα υλικα και δεν εχουν παρενεργεις οπως η φινα εχουν και βιταμινες για ατο λεω να τα παρω

Υ.Π ειμαι καινουργιος σαν μελος στο φορουμ σας διαβαζω εγω και 2 μηνες ξερω ολες τις θεραπεις και σκευασματα απ¨εξω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

ANAR είπε:
Τα NANOCAPS τα έπαιρνα αρκετους μηνες και εμεινα ευχαριστημένος αλλα τα εκοψα γιατι πλέων δεν τα βρίσκω στη ελλαδα.
τα ιδια συστατικα με τα nanocaps υπαρχουν σε απειρα συμπληρωματα ;)
http://fitnesszone.gr/shop/index.php/dietary-supplements/universal-animal-stak2-21-pks.html
http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=31&flypage=flypage.tpl&product_id=962&option=com_virtuemart&Itemid=344&lang=en&vmcchk=1&Itemid=344
http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=31&flypage=flypage.tpl&product_id=355&option=com_virtuemart&Itemid=344&lang=en
http://nowfoods.gr/details.php?id=61&category=15&productid=61
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

soylios είπε:
ειχες καμια παρενεργεια φιλε? σε τι πραμα ειδες αποτελεσματα?

εγω προχωπικα δεν ηθελα να παρω DHT blocker σε χαπια θα προτιμουσα κατι τοπικο αλλα γραφουν οτι ειναι απο φυσικα υλικα και δεν εχουν παρενεργεις οπως η φινα εχουν και βιταμινες για ατο λεω να τα παρω

Υ.Π ειμαι καινουργιος σαν μελος στο φορουμ σας διαβαζω εγω και 2 μηνες ξερω ολες τις θεραπεις και σκευασματα απ¨εξω

Μην τα φοβασε για παρενέργειες φιλε μου δεν ειναι επικίνδυνα.
Αυτο που ειδα εγω ειναι οτι μειώθηκε κατα πολυ η τριχόπτωση ;)
 

sovagg

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Φιλε ΑΝΑΡ(μιας κ εχεις πειρα),πιστευεις οτι τα νανοκαπς αντικαθιστουν επαξια τη φινα??
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Για τα nanocaps κανείς δεν ξέρει σίγουρα δυστηχώς... απ τη μία φένεται καλη ώς λύση αντί για φινα/duta, απ την άλλη όμως έχει ακουστεί οτι το saw palmetto σε μορφή χαπιού/κάψουλας μπορεί να μην είναι και τόσο καλό όπως σε αυτό το thread που λέει ο Άκης http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1458.0.html :-\
 

tatini

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

soylios, το ότι ένα φάρμακο, φυτικό ή μη, μπορεί να μην έχει προκαλέσει παρενέργειες σε κάποιον χρήστη δε σημαίνει ότι το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωσή σου. Κι εμένα δε μου βγάζει παρενέργειες η φίνα του 1mg, αλλά δεν ισχυρίζομαι ότι εφόσον δεν έχω εγώ παρενέργειες άρα είναι ακίνδυνη σαν την ασπιρίνη.

Διάβασε τις έρευνες που αναγράφονται σε διάφορα θέματα στο φόρουμ και μετά πάρε τις αποφάσεις σου. Σε κάθε περίπτωση η επιλογή είναι δική σου. Καλή αρχή.
 

kakashi

Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

anar αφου σ εκαναν δουλεια γιατι δεν τα παραγγελνεις απο το νετ??κ το inneov pou χρησιμοποιεις τωρα τι ακριβως ειναι??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

kakashi είπε:
anar αφου σ εκαναν δουλεια γιατι δεν τα παραγγελνεις απο το νετ??κ το inneov pou χρησιμοποιεις τωρα τι ακριβως ειναι??

Δεν θελω να ασχοληθώ με το νετ με τραπεζες και με καρτες φιλε ;)

Tα inneov τωρα τα ξεκίνησα ειναι με καινουργια συνθεση www.inneovhomme.gr
Δεν θελω να κανω βαριες θεραπειες οποτε χρησιμοποιώ οτι ποιο λαιτ υπαρχει.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

ANAR είπε:
Δεν θελω να ασχοληθώ με το νετ με τραπεζες και με καρτες φιλε ;)

ε λογικο....τωρα στα γεραματα....μαθε παππου μου γραμματα....γινεται??? δε γινεται........χαχαχαχα :grandpa:


ANAR είπε:
Δεν θελω να κανω βαριες θεραπειες οποτε χρησιμοποιώ οτι ποιο λαιτ υπαρχει.

ειμαι πλεον σχεδον σιγουρος οτι δεν εχεις προβλημα τριχοπτωσης......απλα το να κανεις και καλα καποια θεραπεια ειναι το χομπυ σου......αχαχαχααχ :D :D
 

DIMANN

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Φίλε soylios και εγώ πιστεύω οτι το θέμα χάπια και μάλιστα εφ' όρου ζωής με saw palmetto δεν είναι και οτι καλύτερο.
Είσαι νέος ακόμα και σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσης να τεκνοποιήσεις.
Αν τα κόψεις τότε θα πας με την όπισθεν.
Θα πρότεινα κάτι τοπικό, ίσως οχι rogaine.
Ισως revivogen ; Το θεωρώ πιο ολοκληρωμένη πρόταση και περνάει λιγότερη ποσότητα στο αίμα.
Για την ώρα δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα. Απλα θέλεις κάποια συντήρηση.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

DIMANN είπε:
Φίλε soylios και εγώ πιστεύω οτι το θέμα χάπια και μάλιστα εφ' όρου ζωής με saw palmetto δεν είναι και οτι καλύτερο.
Είσαι νέος ακόμα και σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσης να τεκνοποιήσεις.
Αν τα κόψεις τότε θα πας με την όπισθεν.
Θα πρότεινα κάτι τοπικό, ίσως οχι rogaine.
Ισως revivogen ; Το θεωρώ πιο ολοκληρωμένη πρόταση και περνάει λιγότερη ποσότητα στο αίμα.
Για την ώρα δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα. Απλα θέλεις κάποια συντήρηση.

Γιατι το saw palmetto επηρεάζει αρνητικά την γονιμότητα; ::)
 

DIMANN

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

http://www.poulakis-urology.com/index.php/hyperplasia-of-protector/pharmaceutical-treatment#5

9Εναλλακτικές φυτικές θεραπείες
Η φυτική θεραπεία ή βοτανοθεραπεία για την ΚΥΠ είναι διαθέσιμη στα φαρμακεία, στα διάφορα πολυκαταστήματα και στο Internet. Τα πιο συνήθη φυτικά σκευάσματα που χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση της ΚΥΠ είναι:

* Saw palmetto (Serenoa repens)
* Beta-sitosterol
* Pygeum (Prunus africana)

Και τα τρία φάρμακα είναι ευρέως διαδεδομένα στην Ευρώπη. Κανένα απ' αυτά τα φάρμακα δεν έχει εγκριθεί από τον Αμερικάνικο Οργανισμό Φαρμάκων (Food and Drug Administration, FDA). Στην Ελλάδα κυκλοφορεί το σκεύασμα Liebeprosta (με την ίδια εμπορική ονομασία κυκλοφορεί και στην Γερμανία) που έχει εγκριθεί και από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΟΦ). Η βοτανοθεραπεία είναι πολύ δημοφιλή στην Γερμανία και κυκλοφορούν μ' έγκριση του αντίστοιχου Γερμανικού Οργανισμού Φαρμάκων. Ενώ Αμερικάνικη Ουρολογική Εταιρεία δεν συνιστά αυτά τα φάρμακα η αντίστοιχη Γερμανική τα συνιστά για την θεραπεία της ΚΥΠ. Οι γιατροί έχουν αντιφατικές απόψεις για την χρήση τους.
Η βοτανοθεραπεία είναι αρκετά δημοφιλής για διάφορους λόγους. Οι παρενέργειες από την χρήση των φυτικών σκευασμάτων είναι λιγότερες σε σχέση μ' εκείνες των κλασσικών φαρμάκων που χρησιμοποιούνται για την θεραπεία της ΚΥΠ. Η βοτανοθεραπεία κοστίζει λιγότερο από τα κλασσικά φαρμακευτικά σκευάσματα. Τα φυτικά προϊόντα είναι άμεσα διαθέσιμα και δεν χρειάζονται συνταγή γιατρού ή επίσκεψη στον γιατρό για την χορήγησή τους.
Πρέπει να να τονισθεί ότι τα φυτικά σκευάσματα δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς χρησιμοποιώντας τις ευρέως αποδεκτές επιστημονικές μεθόδους. Οι ερευνητές δεν σίγουροι πόσο ασφαλή είναι ή με ποιο ακριβώς τρόπο δρουν. Οι δόσεις, η καθαρότητα της δραστικής ουσίας και οι μελέτες ισοδυναμίας των δραστικών ουσιών με τα οποία είναι διαθέσιμα στην αγορά ποικίλουν σημαντικά. Δεν είναι γνωστό ποια δόση είναι η πιο ασφαλή και η πιο αποτελεσματική. Παρ’ όλα αυτά τα μειονεκτήματα μερικά εναλλακτικά φάρμακα μπορεί να βοηθήσουν στην ανακούφιση των συμπτωμάτων του ουροποιητικού που προκαλείται από την ΚΥΠ.

Saw palmetto (Serenoa serrulata, σερενία η πριονωτή, γένος φυτών της οικογένειας των φοινικοειδών).Το Saw palmetto είναι εκχύλισμα από τον καρπό του αφρικανικού φοινικόδεντρου saw palmetto που ανευρίσκεται σε μέγεθος θάμνου. Υποτίθεται ότι δρα με παρόμοιο μηχανισμό με εκείνο του φαρμάκου φιναστερίδη αποτρέποντας την μετατροπή της τεστοστερόνης σε μία άλλη μορφή ορμόνης που προωθεί την ανάπτυξη των προστατικών κυττάρων. Οι μελέτες όμως για τα αποτελέσματα αυτού του φυτικού φαρμάκου είναι αντικρουόμενες. Ενώ μερικές μελέτες έδειξαν ότι η saw palmetto είναι το ίδιο αποτελεσματικά όσο η φιναστερίδη, μία πρόσφατη μελέτη έδειξε ότι το saw palmetto δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στα συμπτώματα της ΚΥΠ. Αυτά τα διαφορετικά αποτελέσματα μπορεί να οφείλονται στην ποικιλία των φυτικών προϊόντων και στις μεθόδους σχεδιασμού της μελέτης.

SAW PALMETTO, ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΦΟΙΝΙΚΟΔΕΝΔΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΤΑΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΥΠ

Beta-sitosterol. Η beta-sitosterol είναι εκχύλισμα από την γύρη της σίκαλης ή του γρασιδιού. Σε κλινικές μελέτες προσφέρει ανακούφιση από τα ουρολογικά συμπτώματα. Δεν αυξάνει όμως την ροή των ούρων, δεν συρρικνώνει τον προστάτη ή δεν ελαττώνει την ποσότητα του υπολοίπου ούρων.

Pygeum (Prunus africana, αφρικανικό είδος προύμνης ή δαμασκηνέας). Αυτό το βότανο είναι εκχύλισμα από τον φλοιό του αφρικανικού φοινικόδεντρου. Σε κλινικές μελέτες ανακουφίζει από τα συμπτώματα και αυξάνει την μέγιστη ροή ούρων.

Εάν αποφασίσετε να χρησιμοποιείστε εναλλακτικές θεραπείες σιγουρευτείτε ότι έχετε μάθει όσο το δυνατόν περισσότερα γι’ αυτά. Βρείτε τι ακριβώς είναι και ποια οφέλη προσφέρουν. Πριν διαλέξετε μία θεραπεία ζυγίστε τα οφέλη και τους πιθανούς κινδύνους. Eίναι σημαντικό επίσης να ενημερώσετε τον ουρολόγο σας. Μερικά φυτικά υποκατάστατα μπορεί να μεταβάλουν τα αποτελέσματα άλλων θεραπειών ή φαρμάκων. Άλλα μπορεί να προκαλέσουν και επικίνδυνες αλληλεπιδράσεις μ' άλλα φάρμακα.


Θετικά και Αρνητικά
Τα φάρμακα είναι συχνά η πρώτη μορφή θεραπείας που θα σας συστήσει ο γιατρός σας για τα συμπτώματα της ΚΥΠ. Εάν αποφασίσετε να δοκιμάσετε αυτά τα φάρμακα λάβετε υπόψιν τα ακόλουθα θετικά και αρνητικά στοιχεία.

Θετικά Αρνητικά
Τα φάρμακα έχουν αποτέλεσμα στους περισσότερους άνδρες που τα δοκιμάζουν.
Τα φάρμακα μπορεί να χρειάζονται εβδομάδες ή και μήνες για να προσφέρουν ανακούφιση από τα συμπτώματα.
Οι παρενέργειες των φαρμάκων είναι συνήθως λιγότερο σοβαρές από ότι οι παρενέργειες της εγχείρησης. Τα φάρμακα δεν τόσο αποτελεσματικά όσο η χειρουργική θεραπεία.
Τα φάρμακα μπορεί να προσφέρουν ανακούφιση από τα συμπτώματα σε τέτοιο σημείο που να μην χρειάζεται οποιαδήποτε χειρουργική θεραπεία. Τα φάρμακα μπορεί να μην προσφέρουν επαρκή ανακούφιση από τα συμπτώματα.
Μερικά από τα φάρμακα μπορεί να συρρικνώσουν τον προστάτη ή να αποτρέψουν μία μελλοντική του διόγκωση. Τα φάρμακα παρουσιάζουν τον μικρό κίνδυνο για στυτική δυσλειτουργία, ελαττωμένη σεξουαλική επιθυμία και μείωση της ποσότητας του σπέρματος, αν και μπορεί να υποχωρήσουν μετά από ένα χρόνο θεραπείας.
Εάν τα φάρμακα δεν προσφέρουν επαρκή ανακούφιση από τα συμπτώματα μπορείτε πάντα να έχετε την επιλογή της χειρουργικής θεραπείας. Tα φάρμακα πρέπει να λαμβάνονται για όλη σας την ζωή για να διατηρούνται τα οφέλη τους. Το κόστος τους είναι μεγάλο.0

Ετσι λοιπόν κατα κάποιο τρόπο βάζουμε χέρι στον προστάτη μας
 

soylios

Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

βασικα εχετε δικιο σε αυτα που λετε , δεν το διακινδυνευω να παρω χαπια για DHT blocker τι στιγμη που δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα και δεν νομιζω να εχω και ΑΑ καθως η τριχωπτωση μου ειναι πολυ ελαφρας μορφης και μεγαλο μερος της την βασιζω στην κακη μου διατρτοφη (σχεδον καθε μερα παραγγελνω απο εξω)

σκευτικα λοιπον να βαλω προλοιπτηκα DHT blocker τοπικα , το revivogen μου πεφτει καπως ακριβο , λεω να κανω μια homemade λοσιον σπιρονολακτονης , φτανει λετε μονο αυτο σαν topiko DHT blocker και υπαρχει περιπτωση να μου προκαλεσει shedding?

βρηκα στο φορουμ κι κατι σαν συμπηλρωματα διατροφης την L- Αργινίνη που βοηθανε λεει στην αναπτυξη της τριχας , αλλα γραφει οτι αυξανει την σεξουαλική επιθυμία και την στυτική λειτουργία επομενως μη μου αυξησει και την τεστοστερονη φοβαμαι ::)
 

DIMANN

New Member
Απ: ΓΕΙΑ ΣΑΣ - NANOCAPS

Φίλε soylios το αν παραγγέλνεις απο έξω θα σε κάνει σε λίγο ένα σκαμπεδάκο κάτσε καλά. Και μη πεις οτι θα σου πέσει και η λίμπιτο :(
Απο κληρονομικότητα στο σοι πως πας ;
Οτι και να πάρεις τοπικό φρόντισε να είναι ήπιο η να παίρνεις τις ελάχιστες δόσεις (π.χ. στο revivogen να βάζεις 1 ml τη μέρα ...άρα μισό κοστολόγιο).
Η L - Αργινίνη δεν ξέρω γιατί αλλα πάντα μου πήγαινε κόντρα στις θεραπείες μου.
Το shedding θα σου βγει εαν ήταν προδιαγεγραμένο να σου πέσουν (η κάθε θεραπεία προωθεί τις καταστάσεις).
Αλλα για λίγο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα