Β-σιτοστερολη

kkathi

Member
Απ: Β-σιτοστερολη

Το άρθρο του Ιωαννίδη εννοώ. Επομένως συνδιάζοντάς το και με τη δική σου ερευνα καταλήγω ότι έχει εφαρμογή και στα δύο φύλλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Β-σιτοστερολη

kkathi είπε:
Το άρθρο του Ιωαννίδη εννοώ. Επομένως συνδιάζοντάς το και με τη δική σου ερευνα καταλήγω ότι έχει εφαρμογή και στα δύο φύλλα.
ετσι φαινεται :chinscratch αν και δεν εχω ξαναδει τετοιο,αν δεν δεις προκοπη και με αυτο ξανασκεψου για προγεστερονη
 

kos1987

New Member
Απ: Β-σιτοστερολη

:eek:fft: kkathi εχεις ψαξει με spiro απο το στομα?Αν βεβαια εχεις Female Pattern Hair Loss τοτε θα βοηθησει, κοιτα και μια ερευνα που επισυναπτω.
 

Συνημμένα

  • spiro minox female.pdf
    491.5 KB · Προβολές: 5

kkathi

Member
Απ: Β-σιτοστερολη

Έχω δώσει διορία στον εαυτό μου μεχρι το Πάσχα δεδομένου ότι οι τιμές στις εξετασεις που έκανα τα τελευταία 3 χρόνια ήταν πάτος , ενώ από το Σεπτέμβρη ανέβηκε κατακόρυφα η φερριτίνη ο σίδηρος και η b12. Σκέφτομαι ότι αν το πρόβλημα ήταν αυτό λογικά θα υπάρξει επανέκφυση ή θα παχύνουν οι υπάρχουσες τρίχες. Αν όχι θα στραφώ στα πόσιμα. Λογικά έχω Female Pattern Hair Loss ή αλλιώς ΑΑ παρόλο που διαφωνούν οι διαγνώσεις των γιατρών που επισκέφτηκα (από δε ξέρω μέχρι ανδρογενή ακόμη και ανδογεννη σε συνδιασμό με ουλωτική και τέλος διάχυτη).
Στην έρευνα που δημοσίευσες διαβασα οτι πριν τη χρήση σπιρολακτ. κάνανε ιστολογική εξέταση. Ακολουθήσανε δηλ. μια εγκυρη και επιστημονική μέθοδο πριν τη διάγνωση. Εδώ δε ξέρουν τι τους γίνεται.... Εκτός από minox που την απερριψα και τις δύο φορές που την ξεκίνησα , δοκιμασα και την κυκλοσπορίνη (τοπική εφαρμογή) που σε εμένα δεν είχε αποτέλεσμα όμως. Οι ορμονικές μου είναι τέλειες, θυροειδή δεν έχω επίσης.
Δεν έχω κάνει εξετάσεις για Ινσουλινοαντίσταση ακόμη αλλά στο προσεχές μέλλον θα γίνει.
Θα ήθελα παράλληλα με τη προσεγμένη διατροφή που κάνω τωρα και μέχρι το Πάσχα να χρησιμοποιήσω κάποιο τοπικό σκευασμα και αν δε δω προκοπή τοτε θα σκεφτώ τα πόσιμα. Επίσης στην παραπάνω έρευνα η κυρία βρίσκεται σε μετακλιμακτηριακή φάση και τοτε πραγματι τα επίπεδα των οιστρογονων πεφτουν ενώ των ανδρογόνων αυξάνονται πολύ. Αυτό με προβληματίζει καθώς η ηλικία μου είναι πολύ μικρότερη και τα οιστρογόνα μου άψογα. Παρόλα αυτά μετα το Πάσχα θα το επανεξετάσω το ζητημα αυτό.
 

kos1987

New Member
Απ: Β-σιτοστερολη

Ευχομαι το προβλημα να οφειλονταν στα πρωτα που ανεφερες και να μη σε ταλαιπωρησει αλλο.Βλεπω οτι εχεις ψαχτει πολυ...Αφου αποκλειστηκαν οι πολυκυστικες , ινσουλινοαντισταση ειναι λιγο περιεργο να εχεις, γιατι θα υπηρχαν ενδειξεις στις βιοχημικες εξετασεις.
 

lab_rat

Member
Απ: Β-σιτοστερολη

Παρεπιπτοντως... αναφερεται οτι η b-sitosterol ειναι διαλυτη στο οινοπνευμα! Αυτο ομως δε φαινεται στην πραξη! Μενει πολυ πραμα στον πατο! Σκεφτομαι μηπως ειναι οι υπολοιπες ουσιες που εχουν οι καψουλες (στερολες κλπ) και η β-σιτοστερολη διαλυεται κανονικα? (εχει αλλαξει και το νερο χρωμα οποτε ενα μερος διαλυεται σιγουρα). Τι να κανω? Να το φιλτραρω να μεινει μονο οτι εχει διαλυθει η να το βαλω στο ζιχ οπως ειναι?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Β-σιτοστερολη

Lab_hair είπε:
Παρεπιπτοντως... αναφερεται οτι η b-sitosterol ειναι διαλυτη στο οινοπνευμα! Αυτο ομως δε φαινεται στην πραξη! Μενει πολυ πραμα στον πατο! Σκεφτομαι μηπως ειναι οι υπολοιπες ουσιες που εχουν οι καψουλες (στερολες κλπ) και η β-σιτοστερολη διαλυεται κανονικα? (εχει αλλαξει και το νερο χρωμα οποτε ενα μερος διαλυεται σιγουρα). Τι να κανω? Να το φιλτραρω να μεινει μονο οτι εχει διαλυθει η να το βαλω στο ζιχ οπως ειναι?

Ναι ένα μέρος του b-sitosterol σε κάψουλα διαλύεται, ένα μέρος όχι. Η διαλυτότητα οποιαδήποτε κάψουλας έχει να κάνει με το ph του διαλύτη για να μπορεί να διαλύθεί. Το ph νερού οινοπνεύματος δεν είναι κατάλληλο να διαλύσει 100% την σκόνη. Αν αισθητικά δεν σε ενοχλεί στο κεφάλι να υπάρχουν υπολοίματα βάλτην όλη την σκόνη, αλλιώς σούρωσέ το να φύγουν τα υπολοίματα.
 
Μπλουζα