Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

xaris12

Member
Αν και το βρήκα μόλις,δεν έχω προλάβει να το ψάξω ακόμα,είναι καινούργια παρουσίαση έρευνας της ομάδας του cotsarelis(τελικά ζει αυτός....).εντοπιστηκε μια πρωτεΐνη που παρουσιάζεται αυξημένη στα σημεία όπου υπάρχει τριχοπτωση.οπως και να ´χει το καλο αλλα ταυτόχρονα και το κακο της υπόθεσης είναι πως ανακαλύπτουν συνέχεια νέα στοιχεία...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimakos88

New Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

xaris12, με πρόλαβες και εσύ με την σειρά σου..η protein που λένε ότι βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες λέγεται prostaglandin και ένα παράγωγο της ------>hair growth!
εδώ και το λινκ:
http://medicalxpress.com/news/2012-03-inhibitor-male-pattern-baldness-hair-loss.html
 

kos1987

New Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Ναι και ενα φαρμακο σε δοκιμες της merck για το ασθμα κανει ακριβως αυτη τη δουλεια...
Τι γινεται ομως με τους αλλους παραγοντες tgf, bdnf, bcl/bax,igf και ενα σωρο αλλους?Μακαρι ο λογος που δημιουργειται η α/α να ειναι η προσταγλανδινη αυτη και ολοι οι αλλοι παραγοντες απλα διακοσμητικοι.
ΑΑΑ μην ξεχνατε οτι κατεβαζοντας φινα ντουτα ru φλουταμιδη cb κλπ ΟΛΟΙ οι προηγουμενοι παραγοντες επιστρεφουν στο κανονικο...
Μακαρι ο κοτσαρελης μια φορα να εχει απολυτο δικαιο γιατι εχω διαβασει ολες τις εργασιες του και παντα στις καινουργιες αλλαζει αυτα που υποστηριζε στις προηγουμενες...θα μου πεις αυτο ειναι η ερευνα.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

jimakos88 είπε:
xaris12, με πρόλαβες και εσύ με την σειρά σου..η protein που λένε ότι βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες λέγεται prostaglandin και ένα παράγωγο της ------>hair growth!
εδώ και το λινκ:
http://medicalxpress.com/news/2012-03-inhibitor-male-pattern-baldness-hair-loss.html
οποιος προλαβει lol
Κι εγω το διαβασα χθες το βραδυ, η πρωτεινη ειναι η προσταγλανδινη d2 (PGD2) η οποια βρεθηκε ανεβασμενη μεχρι και 3 φορες στα φαλακρα σημεια σε σχεση με τα σημεια οπου υπηρχε τριχοφυια.Ανακαλυψαν δηλαδη οτι αυτη η πρωτεινη οταν αυξανεται ο θυλακας μικραινει και το αντιθετο
η προσταγλανδινη που ξεραμε εμεις απο το latisse ειναι η pg (f2alpha) η οποια βοηθαει στη τριχοφυια
η pgd2 ομως κανει την αντιθετη δουλεια δηλ μικραινει το θυλακα
http://www.bloomberg.com/news/2012-03-21/baldness-protein-identified-in-study-that-may-lead-to-treatments.html

http://www.foxnews.com/health/2012/03/21/scientists-identify-protein-responsible-for-male-pattern-baldness/?intcmp=features
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

xm xm...Καλημέρα. Για το συγκεκριμένο θέμα...έχω να πω πολλά στην πορεία αν το παρόν μείνει "ζωντανό".

Ο λόγος που το έχω ψάξει και το ψάχνω ακόμα, δεν έχει να κάνει με την τριχόπτωση, (τουλάχιστον στην αρχή) αλλά με φλεγμονές που μου έχουν δημιουργηθεί από τραυματισμούς στη μέση και στον αυχένα.
Πολύ περιληπτικά να πω λοιπόν, ότι έχοντας περιορίσει τους πόνους στη μέση, από φέτος το καλοκαίρι μέχρι και αυτή τη στιγμή, υποφέρω από τρομερούς πόνους στην πλάτη που έχουν σαν συνέπεια την εκδήλωση καθημερινών πονοκεφάλων σε σημείο τρέλας.
Ψάχνοντας από γιατρούς, φυσικοθεραπευτές, αθλητίατρους ακόμα και βελονιστές, ένας μαγκάκος αθλητίατρος μου έκανε ολόκληρο σεμινάριο στο θέμα των εικοσανοειδών και κατ επέκταση στις προσταγλανδίνες.
Το θεώρησα γελοίο στην αρχή, αλλά παρατηρώντας διάφορα πράγματα στον εαυτό μου είχε αρχίσει και είχε τρομερή βάση.
Και θα μου πείτε γιατί...
Μου έδωσε κάποια αντιφλεγμονώδη καθώς και παυσίπονα για 20 ημέρες που είχαν σαν στόχο να ρίξουν τις αυξημένες προσταγλανδίνες του οργανισμού. Αυτές εκτοξεύτηκαν γιατί τον τελευταίο καιρό έτρωγα σαν βόδι και ειδικά σαβούρα...Αν κάποιος το ψάξει θα δει ότι η κύρια αιτία αύξησής τους είναι τα ω6 λιπαρά που βρίσκονται με τη σέσουλα σε ότι σαβούρα κατεβάζουμε καθώς και οι τροφές που περιέχουν αραχιδονικό οξύ.
Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί αυτές τις 20 ημέρες με τα συγκεκριμένα φάρμακα, είδα τα μαλλιά μου να αναγεννιούνται...και μάλιστα από την πρώτη εβδομάδα. Φυσικά δεν μιλάω για επανέκφυση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αλλά για ορατή πάχυνση της τρίχας και κατ επέκταση η όλη περιοχή έδειχνε πιο πυκνή.
10 ημέρες μετά που σταμάτησα την αγωγή, οι πόνοι επανήλθαν και το μαλλί σιγά σιγά ξαναπήρε την κατιούσα...
Επειδή βεβαίως κανείς δεν μπορεί να παίρνει αυτά τα φάρμακα για μεγάλα χρονικά διαστήματα, είναι και βαριά στο στομάχι, μου έδωσε εδώ και κάποιες ημέρες συγκεκριμένη διατροφή που έχει σαν στόχο τον έλεγχο ινσουλίνης και προσταγλανδινών...(αυτά πάνε πακέτο).
Φυσικά δεν μπορεί να δουλέψει με την ίδια ταχύτητα που είχαν τα φάρμακα αλλά λογικά μέσα σε 1 μήνα θα πρέπει να βλέπω αποτελέσματα...
Καταλήγοντας, πιστεύω ότι είναι σίγουρα μια βασική αιτία τριχόπτωσης μέσα στις τόσες άλλες και αν κάποιος παρατηρεί διάφορες φλεγμονές κατά καιρούς στον οργανισμό του, αξίζει σίγουρα και με το παραπάνω να ψαχτεί περισσότερο...!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Επίσης εδώ http://www.healthyliving.gr/2012/03/22/h-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B7-pdg2-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CF%81%CE%B1/

Για όσους βαριούνται να διαβάζουν αγγλικές ορολογίες...
 

xaris12

Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Παντως σε ένα βίντεο που είδα,μιλάει ο κλασσικός cotsarelis("ψάχνει επενδυτές","χρειάζονται κ άλλες έρευνες",και "θα πρέπει να ερευνηθεί αν δίνει regrowth η προλαμβάνει")και είναι λίγο ύποπτο,το γεγονός πως μιλάει για ένα φάρμακο που είναι σχεδόν έτοιμο να βγει στην αγορά,απο άλλες εταιρίες(για άλλη δουλειά βέβαια..)δεν μπορω να καταλάβω πιο το όφελος για την follica;;;
 

kos1987

New Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Ειδες τα μαλλια σ να αναγεννουνται διοτι τα αντιφλεγμονωδη π σ δωσε (κορτιζονουχο λογικα?) εμποδιζουν την απελευθερωση του αραχιδονικου οξεως απο τα φωσφ/δια της κυτ.μεμβρανης και ετσι οι προσταγλ. μειωνονται...Προσοχη γιατι παρατεταμενη χορηγηση προκαλει υπεργλυκαιμια.
Το μπαμ απο τις κορτιζ. αλοιφες που εχουμε χρησιμοποιησει για επανεκκφυση οφειλεται ακριβως σ'αυτο το πραγμα.Θελω να πω ειναι κατι γνωστο απλα τωρα στην ερευνα αυτη βρηκαν τον ακριβη μηχανισμο.Η μερκ παντως ειπε οτι δεν παρατηρησαν επανεκφυση στις κλ.δοκιμες...
Τεσπα ελπιζω να μην εχει την καταληξη της αστρεσσινης.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

kos, η διαφορά όμως είναι ότι ήδη χρησιμοποιούσα κορτιζονούχα σκευάσματα για ένα 6μηνο πριν τα αντιφλεγμονώδη...
 

xDante

Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

και επανερχόμαστε κύριοι στα αγαπημένα και πολυσηζυτημένα Ω3 λιπαρά οξέα ...
ορίστε μία έρευνα....

http://www.sciencedaily.com/releases/2006/04/060404085719.htm

Anti-Inflammatory Effects Of Omega 3 Fatty Acid In Fish Oil Linked To Lowering Of Prostaglandin

Omega 3 fatty acids in dietary fish oil are reported to have anti-inflammatory and anti-thrombogenic and anti-arrhythmic effects in humans, but the biochemical basis for these beneficial health effects is not well understood. Now a University of Michigan biochemist reports that fish oil significantly diminishes the production and effectiveness of various prostaglandins, naturally occurring hormone-like substances that can accentuate inflammation and thrombosis.

την ψάχνω με τα ω3 λόγω ασκήσεως απ' ότι ξέρω αρκετοί λάμβαναν Ω3 χωρίς να δουν κάτι στα μαλλιά τους... είναι έτσι ? επίσης η εφαρμογή ιχθυελαίου τοπικά θα βοηθούσε ?? ακούω γνώμες ... 8)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

GOMI είπε:
kos, η διαφορά όμως είναι ότι ήδη χρησιμοποιούσα κορτιζονούχα σκευάσματα για ένα 6μηνο πριν τα αντιφλεγμονώδη...

Μπορεις να γραψεις τι επαιρνες πριν και ποια ακομη αντιφλεγμoνωδη σ εδωσε?
Τα κορτ/δη που επαιρνες πριν ηταν τοπικα ή συστημικα?(ενεσεις,χαπια)

Τα ω3 κανουν καλο παντου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

kos, ήταν το iaten μαζί με 3 norgesic και 2 αναβράζοντα depon maximum για 20 ημέρες. Ακόμα και το απλό depon η δραστική του ουσία έχει σκοπό την μείωση των Prostaglandin.
Η κορτιζόνη κατά βάση ήταν τοπικά 2 μπουκαλάκια μέσα στη μινοξιδίλη για ένα 6μηνο.

xdante, η διατροφή που μου έδωσε ο αθλητίατρος, εκτός των άλλων έχει μέσα συμπλήρωμα ω3 καθώς και ξεχωριστά αμινοξέα.

Τα αμινοξέα μεν γιατί μου είπε να περιορίσω ότι τροφές περιέχουν αραχιδονικό οξύ, δηλαδή γαλακτοκομικά, κρόκοι αυγών και κόκκινου κρέατος ενώ τα ω3 μου είπε ότι για να δω αποτέλεσμα θα πρέπει να φθάνουν 10 με 15 γρ την ημέρα για 1 μήνα και μετά να ρίξω τις ποσότητες στα 5γρ. ανάλογα την βελτίωση.
Μου επισήμανε ότι το λάθος που κάνουν αρκετοί είναι ότι θεωρούν πως με ω3 του ενός γραμμαρίου θα κάνουν κάτι και μη βλέποντας αποτελέσματα το παρατάνε. Έχει μεγάλη σημασία η αναλογία ω3 προς ω6 να είναι 1:1 μέχρι 1:3. Είναι περιττό πιστεύω να πω πως αυτή η αναλογία για εμένα προσωπικά ήταν 1:20 ή και παραπάνω.
Βέβαια για τόσες μεγάλες ποσότητες στράφηκα σε φαρμακευτικό υγρό ιχθυέλαιο γιατί με χάπια θα ήθελα ένα μπουκαλάκι κάθε 2 ημέρες.
Επίσης μου είπε ότι αν το συνδυάσω με krill oil θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο η ουσία που περιέχουν η astaxanthin.

Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει ξανά ιχθυέλαιο αλλά 1 με 2γρ. δίχως κάτι το ουσιαστικό. Επειδή και γω τα έχω ψάξει κάπως, έχω την εντύπωση ότι μπορούν να προσφέρουν πολλά περισσότερα ως oral παρά ως τοπικά. Άσε που η ψαρίλα δεν θα παλεύεται...
 

horhitto4

Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Ελπίδες για νέες θεραπείες κατά της φαλάκρας γεννά μια νέα επιστημονική ανακάλυψη. Ομάδα
ερευνητών στις ΗΠΑ, με επικεφαλής τον Έλληνα καθηγητή δερματολογίας Γιώργο Κωτσαρέλλη, εντόπισε για πρώτη φορά ένα άγνωστο μέχρι....











σήμερα βιολογικό μηχανισμό που προκαλεί φαλάκρα. Οι ερευνητές της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου της Πενσυλβάνια, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο ιατρικό περιοδικό «Science Translational Medicine», έκαναν εργαστηριακά πειράματα με ανθρώπους και ποντίκια και εντόπισαν μία πρωτεΐνη που πυροδοτεί την απώλεια των τριχών.



Οι λευκοί άνδρες συνήθως αρχίζουν να χάνουν τα μαλλιά τους στη μέση ηλικία και το 80% περίπου έχουν μικρότερη ή μεγαλύτερη φαλάκρα έως τα 70 τους. Για την τριχόπτωση μπορεί να παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες, όπως γενετικοί ή το επίπεδο της ορμόνης τεστοστερόνης, όμως αρκετά άλλα αίτια της φαλάκρας είναι μάλλον άγνωστα.



Σε κάθε περίπτωση, τα θυλάκια των τριχών συρρικνώνονται και τελικά γίνονται τόσο μικρά που είναι πια αόρατα, οπότε και οι τρίχες γίνονται μικροσκοπικές, με συνέπεια να κάνει την εμφάνισή της κάποια στιγμή η φαλάκρα.



Οι ερευνητές ανέλυσαν τα γονίδια που ενεργοποιούνται, όταν οι άνδρες αρχίζουν να μένουν φαλακροί. Βρήκαν, έτσι, ότι το επίπεδο μιας πρωτεΐνης-κλειδί, της προσταγλανδίνης D συνθάσης (PGD2), αυξάνεται μόνο στα κύτταρα των θυλακίων που βρίσκονται στις περιοχές του κεφαλιού χωρίς τρίχες.



Τα πειραματόζωα που, μέσω της κατάλληλης γενετικής τροποποίησης, είχαν υψηλά επίπεδα αυτής της πρωτεΐνης, έμειναν τελείως φαλακρά, ενώ οι μεταφυτευμένες σε αυτά ανθρώπινες τρίχες σταμάτησαν να μεγαλώνουν, όταν η εν λόγω πρωτεΐνη ήταν αυξημένη, αναφέρει το protothema.gr.



Όπως δήλωσε ο κ. Κωτσαρέλλης, εντοπίστηκε πλέον σίγουρα μία πρωτεΐνη που θα αποτελέσει στόχο για την θεραπεία της φαλάκρας. Το επόμενο βήμα, όπως είπε, θα είναι να βρεθούν ουσίες που επηρεάζουν αυτή την πρωτεΐνη, ώστε να εμποδιστεί η απώλεια των τριχών ή και να αναστραφεί. Μια τέτοια μελέτη όμως, όπως ανέφερε, θα πάρει κάποιο χρόνο.
 

somari

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

2008



http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-19710.html
 

xaris12

Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

somari είπε:
2008



http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-19710.html
Που παει να πει οτι δεν είναι κάτι καινούργιο,και άρα κάποιος λέει ψέματα...η τουλάχιστον δεν λέει ολη την αλήθεια..... :chinscratch
 

icesensei

New Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Δεν το έχω ψάξει αλλά είναι πολύ λογικό, έχοντας δει από παλιά γιαπωνέζικη ερευνα ένα εξαιρετικό σχεδιάγραμμα του τρόπου δράσης του minoxidil...σε μαλλιά που είναι χτυπημένα από Α/Α. Δεν ξέρω γιατί χαίρονται τόσο δεν το βλέπω να φτάνει σε καμμία περίπτωση για αυτό που θέλουμε να πετύχουμε... νομίζω ότι είναι μόνο προς τη κατεύθυνση growth stimulant.


Μια αρκετά πλήρης εξήγηση για prostaglandin ηδη από το 2011 (από χρήστη φόρουμ):


"From research all over it has been learned that WNT signalling plays a very important role in hair growth. Increasing prostaglandin increases WNT signalling. Also, it has turned out that minoxidil increases prostaglandin and thus is the reason it works. There are certain kinds of prostaglandins molecules and the one that is important here is PGF2 that was shown to be the cause of minoxidil doing what it does. So the thinking goes why not use direct PG analogs like in the case of Latanoprost which is PROVEN TO REGROW HAIR on eyelashes and other body areas as well.

A lot of things that I am mentioning add up and make common sense. It turns out that Curcumin, a potent anti-inflammatory from what I have read on multiple sites and hair loss forums, actually INHIBITS production of prostaglandin. That is a major misconception that needs to be corrected.

DHT and Testosterone are not the cause of hair loss. We all have wondered why certain men with very high levels of both are just fine with no hair loss.

Cortisol and its cousin ATCH were proven in a research just a few months ago to be causing hair loss in mice. They grew back their entire fur in just a few weeks. Cortisol also inhibits prostagalandin.

This is a matter of connecting the dots here. There are good and bad prostaglandins. Celebrex or generic version is shown to inhibit COX-2 or bad prostaglandin which has led to hair growth in some researches. So the focus is on increasing the good prostaglandin PGF2a... which thus increases WNT signalling and hair growth."
 

somari

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Το έψαξα λίγο παραπάνω, όντως υπάρχουν νέες εξελίξεις, απλά τώρα βρήκαν και ποιος receptor της pgd2 φταίει για την α/α (GPR44)
 

somari

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Oρίστε και το φάρμακο που λειτουργεί σαν ανταγωνιστής του συγκεκριμένου υποδοχέα

http://en.wikipedia.org/wiki/Indometacin
 

somari

Active Member
Απ: Βρέθηκε υπαίτια πρωτεΐνη για την τριχοπτωση!!

Eίσης αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Ramatroban
και παίζει και αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Sulindac (merck)

Εντιτ: Με μία τροποποίηση, το Ραματρομπάν παύει να έχει ενέργεια στα αιμοπετάλεια (καλό αυτό) και ταυτόχρονα γίνεται πολυ δυνατόν ανταγωνιστής του GPR44

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15715457
 
Μπλουζα