Βοηθειαααα κοπ'ελιααααα

Λινακι

New Member
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεα στο φορουμ! Διαβαζω κατα καιρους τα posts μηπως κ βρω καμια λυση αλλα απογοητευομαι. Ειμαι 29 χρονων. Πριν κανα χρονο παρατηρηση εντονη τριχοπτωση. Δεν εδωσα σημασια αρχικα ωσπου η αραιωση εγινε αρκετα εντονη. Ετσι πριν 5-6 μηνες πηγα σε δερματολογο, η οποια διεγνωσε διαχυτη ανδρογενετικη αλωπεκια κ με εβαλε να κανω εξετασεις αιματος γενικες αλλα κ για αυτοανοσα. Ηταν καλες. Μ ειπε λοιπον να παρω μινοξιδιλη 4 μηνες, μονο βραδυ κ οτι ειναι απο το αγχος μαλλον κ χρειαζομαι ψυχολογο. Η αληθεια ειναι οτι ειχα περασει ενα θεμα υγειας κ το αγχος μ.ειχε χτυπησει κοκκινο. Περνωντας ομως ο καιρος, κανοντας κ τη θεραπεια, μαντεψτε!!! ΔΕ ΓΕΜΙΣΑ ΜΑΛΛΙΑ!!! Φυτρες μπροστα υπαρχουν αλλα στη χωριστρα μπαααα.... παραλληλα βαζω κ ενα μειγμα λαδιων. Υπαρχει κατι αλλο να κανω? Νομιζω οτι πιο πολυ για συμπαρασταση ηρθα στο φορουμ :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexandros _athens

Active Member
Καλησπέρα Λίνα(κι). Γιατρός δεν είμαι για να σου πω "κάνε αυτό, κάνε εκείνο" αλλά για μεταμόσχευση μαλλιών έχεις ψαχτεί; Έχεις πάει σε κάποια κλινική; Έχεις ρωτήσει να δεις αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να καλύψεις τουλάχιστον κάποια κενά που ίσως, αλλάξουν την εικόνα σου;
PS. Αυτό με το ψυχολογικό με σε απασχολεί και πολύ. Δεν είσαι η μόνη. Τριχόπτωση και ψυχολογία πάνε χέρι χέρι και όλοι όσοι είμαστε εδώ μέσα, την έχουμε περάσει τη φάση μας.
 

Λινακι

New Member
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!!! Εχει περασει απο το μυαλο μ αλλα οι δικοι μ ανθρωποι μ λενε οτι δν ειναι τοσο μεγαλο το κακο γιατι παντα ειχα λιγα μαλλια κ λεπτη τριχα. Επισης, ζω στα χανια οπου δεν υπαρχει κλινικη για μεταμοσχευση. Γενικως, δεν υπαρχει γνωση δηλαδη.
 

alexandros _athens

Active Member
Αλέξανδρε μην βάζεις έννοιες τέτοιες από τώρα στην κοπέλα..άσε να δει με θεραπείες τι θα κάνει.οχι επεμβάσεις κτλ..δεν είναι λύση πάντοτε.

Προς Θεού, δεν είπα πως είναι λύση για την περίπτωση της κοπελιάς, ειδικά από τη στιγμή που αναφέρει διάχυτη ανδρογεννετικη αλωπεκία. Απλά ρώτησα να δω αν το έχει ψάξει και με κλινικές. Βασικά, αν μπορείς ανέβασε μας και μερικές φωτογραφίες να έχουμε μια εικόνα.
 

Λινακι

New Member
Ελπιζω οτι ανεβηκε. Ευτυχως με αλλαγη της χωριστρας καπως καλυπτεται το προβλημα προς το παρον.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180222_184357.jpg
    IMG_20180222_184357.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 108

kyriakh

μανουλα
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!!! Εχει περασει απο το μυαλο μ αλλα οι δικοι μ ανθρωποι μ λενε οτι δν ειναι τοσο μεγαλο το κακο γιατι παντα ειχα λιγα μαλλια κ λεπτη τριχα. Επισης, ζω στα χανια οπου δεν υπαρχει κλινικη για μεταμοσχευση. Γενικως, δεν υπαρχει γνωση δηλαδη.[/QUOTE
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεα στο φορουμ! Διαβαζω κατα καιρους τα posts μηπως κ βρω καμια λυση αλλα απογοητευομαι. Ειμαι 29 χρονων. Πριν κανα χρονο παρατηρηση εντονη τριχοπτωση. Δεν εδωσα σημασια αρχικα ωσπου η αραιωση εγινε αρκετα εντονη. Ετσι πριν 5-6 μηνες πηγα σε δερματολογο, η οποια διεγνωσε διαχυτη ανδρογενετικη αλωπεκια κ με εβαλε να κανω εξετασεις αιματος γενικες αλλα κ για αυτοανοσα. Ηταν καλες. Μ ειπε λοιπον να παρω μινοξιδιλη 4 μηνες, μονο βραδυ κ οτι ειναι απο το αγχος μαλλον κ χρειαζομαι ψυχολογο. Η αληθεια ειναι οτι ειχα περασει ενα θεμα υγειας κ το αγχος μ.ειχε χτυπησει κοκκινο. Περνωντας ομως ο καιρος, κανοντας κ τη θεραπεια, μαντεψτε!!! ΔΕ ΓΕΜΙΣΑ ΜΑΛΛΙΑ!!! Φυτρες μπροστα υπαρχουν αλλα στη χωριστρα μπαααα.... παραλληλα βαζω κ ενα μειγμα λαδιων. Υπαρχει κατι αλλο να κανω? Νομιζω οτι πιο πολυ για συμπαρασταση ηρθα στο φορουμ :)

Έπρεπε να της πεις σε ευχαριστώ πολύ αλλά η δουλειά σου εσένα είναι να εξετάσεις το δέρμα μου κ όχι την ψυχή μου...2..την μινοξ δεν την παίρνεις για 4 μηνες κ τέλος...η γνώμη μου είναι να πας σε μια άλλη δερματολογο κ για να κάνεις μια σωστή θεραπεία ξεκίνησε με 6 ψεκασμού μινοξ πρωί-βραδυ..
 

Λινακι

New Member
Να σ πω την αληθεια, δ θελω να παω σε γιατρο ακομα. Με εχει πιασει αρνηση.
2. Ως τωρα εβαζα 6 ψεκασμους μονο βραδυ. Δουλευω πρωι κ ειναι δυσκολο να βγαινω εξω σαν τον λαδοποντικο :/
 

Λινακι

New Member
Α κ να σημειωσω οτι βαζω τη hairway. Υπαρχει καποια αποτελεσματικοτερη?? Κ για ποσο συνεχομενο διαστημα μπορω να το χρησιμοποιω χωρις να δημιουργο καποιο προβλημα στον οργανισμο μ???
 

kyriakh

μανουλα
Α κ να σημειωσω οτι βαζω τη hairway. Υπαρχει καποια αποτελεσματικοτερη?? Κ για ποσο συνεχομενο διαστημα μπορω να το χρησιμοποιω χωρις να δημιουργο καποιο προβλημα στον οργανισμο μ???
καλημέρα σου..την θεραπεία τη;
Α κ να σημειωσω οτι βαζω τη hairway. Υπαρχει καποια αποτελεσματικοτερη?? Κ για ποσο συνεχομενο διαστημα μπορω να το χρησιμοποιω χωρις να δημιουργο καποιο προβλημα στον οργανισμο μ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Καλημέρα..τι θεραπεία για την τριχόπτωση την κάνεις εφορου ζωής...εγω κάνω 8 χρόνια θεραπεία με μινοξιδιλη και δύο έμεινα έγκυος....απλα πρέπει να πας σε δερματολογο να σε καθοδηγεί...εγω πάω και κάνω διάφορες θεραπείες ανά διαστήματα..η βάση είναι η μινοξιδιλη όμως....τωρα βάζω μια φορά την ημέρα τον αφρό τον καινούργιο..
 

MELA

Member
Λινα σου σταματησε η τριχοπτωση; Καποια μαλλια θα επανελθουν αλλα οχι ολα αν εχεις αα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Λινακι

New Member
Λινα σου σταματησε η τριχοπτωση; Καποια μαλλια θα επανελθουν αλλα οχι ολα αν εχεις αα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι εδω και πολυ καιρο εχει περιοριστει στα φυσιολογικα επιπεδα. Απλα σκεφτομαι μηπως αλλαξω εταιρει στη μινοξιδιλη. Γιατι σε αλλες συζητησεις δεν ειδα κ τοσο καλα σχολια για την hairway.
 

kyriakh

μανουλα
Ναι εδω και πολυ καιρο εχει περιοριστει στα φυσιολογικα επιπεδα. Απλα σκεφτομαι μηπως αλλαξω εταιρει στη μινοξιδιλη. Γιατι σε αλλες συζητησεις δεν ειδα κ τοσο καλα σχολια για την hairway

Πάρε το botafex5% είναι πολύ καλο
 

Λινακι

New Member
Οκ θα το δοκιμασω! Βαφεις τα μαλλια σ κανονικα?απο τοτε π ανακαλυψα την αραιωση δν τα εχω ξαναβαψει γιατι φοβαμαι μη χασω κι αυτα π εχω :(
 

kyriakh

μανουλα
Στο ξαναλέω όμως,πρεπει να πας σε δερματολογο...πρέπει να σε κοιτάει να βλέπει πως πας με την θεραπεία που θα σου προτείνει...φιλακια πολλά και μην αγχώνεσαι είναι το πιο σημαντικό αυτό.
 

Λινακι

New Member
Εμενα η ερωτηση μου ειναι πως γινεται διαγνωση οτι καποιος εχει ΑΑ οταν οι εξετασεις ειναι καλες?
Απο τις εξετασεις φαινεται αν εχεις καποιο αυτοανοσο, αν εχεις ελλειψη σε κατι κτλ . Γενικα αν ευθυνεται καποιος παθολογικος παραγοντας για την αραιωση. Το αν εχεις ΑΑ φαινεται απο την κλινικη εξεταση.
 
Μπλουζα