Βοήθεια - γνώμες για μμ (photos attached)

geobald

Member
Καλησπέρα συναγωνιστές,

Θα ήθελα την βοηθειά σας για την περίπτωση μου. Όπως φαίνεται και στις photos, αντιμετωπίζω πρόβλημα αραίωσης στο hairline (μπροστινό μέρος της κεφαλής). Ειμαι 34 και χρησιμοποιώ 3 χρόνια regaine και shampoo regenepure με Ketoconazole (σαν dht blocker). Το πρόβλημα της τριχόπτωσης έγινε πιο έντονο τα τελευταία 4 χρόνια αλλά θεωρώ πως πλέον έχω σταθεροποιηθεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Αφού περίμενα λοιπόν το διάστημα αυτό, πήρα την απόφαση να κάνω μμ με σκοπό ένα φυσικό hairline (νομίζω οτι στο crown δεν έχω θέμα).

Η ερώτηση μου είναι, ποια κλινική-γιατρό θεωρείτε καλύτερη στην Ελλάδα για την περίπτωση μου; Έχω επισκεφτεί μόνο τον γνωστό γιατρό στο Κολωνάκι (μόνο και μόνο απο περιέργεια, αφού είχα διαβάσει ήδη τα σχόλια του φόρουμ) και με ξεπέταξε σε 10 λεπτά, λεγοντάς μου πως θα μου φτιάξει τσουλούφι με όγκο σαν διάφορους celebrities με 3000 φιλική τιμή (μου ζωγράφισε το hairline με έναν μαρκαδορο αλλα δεν ανέφερε τπτ για τεχνική, αριθμό τριχών κλπ).

Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο 4.jpg
    Χωρίς τίτλο 4.jpg
    442.2 KB · Προβολές: 157
  • Χωρίς τίτλο.jpg
    Χωρίς τίτλο.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 159
  • Χωρίς τίτλο 3.jpg
    Χωρίς τίτλο 3.jpg
    306.4 KB · Προβολές: 149
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γεια σου φίλε geobald,
Θα χρειαστεί να ανεβάσεις και κάποιες καθαρές φωτογραφίες από την δότρια περιοχή και από τα πλαϊνά σου.
Είσαι σε πολύ καλή ηλικία. Αν προχωρήσεις για μεταμόσχευση υπολόγιζε από 2200 μοσχεύματα έως 2500 περίπου.
Χρειάζεσαι να φτιάξεις Hairline στην πυκνότητα των ήδη μαλλιών σου για να δένει ομοιόμορφα το αποτέλεσμα.
Από κληρονομικής φύσεως πως τα πηγαίνεις? Αυτό που με προβληματίζει είναι το τσουλούφι μπροστά μου φαίνεται αδύναμο άλλα πιστεύω ότι η τριχόπτωση σου εξελίσσεται πολύ αργά.
 

geobald

Member
Έχει κανένας γνώμη για αυτους: regrow.gr Ψάχνοντας στο forum δεν βρήκα κάτι, αλλά στο site φαίνονται κάποια πολύ καλά αποτελέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Αν η δότρια σου είναι καλή (που λογικά θα είναι) όπως γραφουν παραπάνω με 2500 θα εισαι κομπλέ. Αυτό που έμαθα εγώ από εδώ μέσα - αφότου δυστυχως έκανα τη μμ- είναι η επιλογή σοβαρής κλινικής. δλδ κάπου που θα σου μετρήσουν με ειδικό μηχάνημα πόσο πυκνή είναι η δότρια,θα σου αναφέρουν αναλυτικά την τεχνική που θα ακολουθήσει ο γιατρός και η ομάδα που θα προβούν στη μμ (όχι άλλοι τυχαίοι υπάλληλοι). Μετά θα πάρεις την προσφορά και δεν θα δεχθείς επί τόπου. Θα τους ψήσεις μια βδομάδα και θα πάρεις καλύτερη τιμή. Προσοχή όμως μετά την επέμβαση να πάρεις αναλυτικά στοιχεία με πόσα τριχοθυλάκια τοποθετήθηκαν και να προσέξεις όσο γίνεται αν σου έβαλαν αυτά που πλήρωσες. Συνήθως ρίχνουν τεχνητά τη τιμή και σου τοποθετούν λιγότερα. Αν μπορείς απέφυγε τη μμ το καλοκαίρι λόγω εντονης ηλιακής ακτινοβολίας και λόγω του ότι δυσκολά κάθεσαι μέσα αν έξω ειναι χαρα Θεού. Μεγάλη προσοχή στις πρώτες μέρες. Γενικά φίλε το προβλήμα σου είναι 100% αντιμετωπίσημο και δεν έχεις σοβαρό θέμα. Λογικά θα ξεμπερδέψεις με την 1η μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kakoslykos

Member
Καλησπέρα συναγωνιστές,

Θα ήθελα την βοηθειά σας για την περίπτωση μου. Όπως φαίνεται και στις photos, αντιμετωπίζω πρόβλημα αραίωσης στο hairline (μπροστινό μέρος της κεφαλής). Ειμαι 34 και χρησιμοποιώ 3 χρόνια regaine και shampoo regenepure με Ketoconazole (σαν dht blocker). Το πρόβλημα της τριχόπτωσης έγινε πιο έντονο τα τελευταία 4 χρόνια αλλά θεωρώ πως πλέον έχω σταθεροποιηθεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Αφού περίμενα λοιπόν το διάστημα αυτό, πήρα την απόφαση να κάνω μμ με σκοπό ένα φυσικό hairline (νομίζω οτι στο crown δεν έχω θέμα).

Η ερώτηση μου είναι, ποια κλινική-γιατρό θεωρείτε καλύτερη στην Ελλάδα για την περίπτωση μου; Πόσα τριχοθυλάκια θα χρειαστώ και ποια μέθοδο ενδείκνυται; Θα προτιμούσα ακούρευτη συνεδρία. Θα γίνει εξίσου καλή δουλειά; Έχω επισκεφτεί μόνο τον γνωστό γιατρό στο Κολωνάκι (μόνο και μόνο απο περιέργεια, αφού είχα διαβάσει ήδη τα σχόλια του φόρουμ) και με ξεπέταξε σε 10 λεπτά, λεγοντάς μου πως θα μου φτιάξει τσουλούφι με όγκο σαν διάφορους celebrities με 3000 φιλική τιμή (μου ζωγράφισε το hairline με έναν μαρκαδορο αλλα δεν ανέφερε τπτ για τεχνική, αριθμό τριχών κλπ).

Ευχαριστώ!
σαν dht blocker γιατι δεν χρησιμοποιεις το revivogen το οποιο ειναι μονο απο φυσικα συστατικα και κανει δουλεια. Αυτο που λες με την κετοκοναζολη ειναι σαμπουαν για πιτυριδα
 

makis25

Well-Known Member
η κετοκοναζολη και διατηρεί το μαλλι , και βγαζει μαλλι και παχαινει το μαλλι το γνωριζουμε εδω και δεκαετιες απο μελετες , δεν ειναι απλα για την πιτυρίδα . Απλα οι περισσοτεροι δερματολογοι στην Ελλαδα ειναι 10-20 χρονια πισω . Σε ολα . Βρες μου σε παρακαλω μια πηγη , μια μελετη , ενα αποδεικτικο στοιχειο πως το ρεβιβοτζεν ειναι το ιδιο καλο ή καλυτερο απο την κετοκοναζολη . Και κοστιζει τουλαχιστον τα τριπλασια χρηματα ανα μηνα . Λεφτα για πεταμα να χουμε δηλαδη
 

kakoslykos

Member
η κετοκοναζολη και διατηρεί το μαλλι , και βγαζει μαλλι και παχαινει το μαλλι το γνωριζουμε εδω και δεκαετιες απο μελετες , δεν ειναι απλα για την πιτυρίδα . Απλα οι περισσοτεροι δερματολογοι στην Ελλαδα ειναι 10-20 χρονια πισω . Σε ολα . Βρες μου σε παρακαλω μια πηγη , μια μελετη , ενα αποδεικτικο στοιχειο πως το ρεβιβοτζεν ειναι το ιδιο καλο ή καλυτερο απο την κετοκοναζολη . Και κοστιζει τουλαχιστον τα τριπλασια χρηματα ανα μηνα . Λεφτα για πεταμα να χουμε δηλαδη
Αυτο που λες οτι με τη κετοκοναζολη βγαινει μαλλι και παχαινει το μαλλι πρωτη φορα το ακουω, το οτι μπορει να το διατηρει παλι δεν το ξερω, αλλα αν ισχυε δεν θα ειχε ανακαλυφθει το φαρμακο για την τριχοπτωση? το ρεβιβογκεν το χρησιμοποιω πανω απο 10 χρονια ειμαι 42 και εχω διατηρησει τα μαλλια μου εχω μονο φυσιολογικη λιγη αραιωση στους κροταφους. ΜΕτα απο ερευνα κατεληξα σε αυτο και επειδη εχει πολλα συστατικα dht blockers για αυτο ειναι και ακριβο.Σημειωσε οτι το 1997 αν δεις τα ποστσ μου ημουν ο πρωτος που ανακαλυψε το propecia/proscar σε καψουλες με σωστη αναλογια για dht blocker αλλα λογω παρενεργειων στη σεξουαλικοτητα τα σταματησα. πες μου που μπορω να βρω κετοκοναζολη σκετη ωστε να τη δοκιμασω να σου πω
 

geobald

Member
Αυτο που λες οτι με τη κετοκοναζολη βγαινει μαλλι και παχαινει το μαλλι πρωτη φορα το ακουω, το οτι μπορει να το διατηρει παλι δεν το ξερω, αλλα αν ισχυε δεν θα ειχε ανακαλυφθει το φαρμακο για την τριχοπτωση? το ρεβιβογκεν το χρησιμοποιω πανω απο 10 χρονια ειμαι 42 και εχω διατηρησει τα μαλλια μου εχω μονο φυσιολογικη λιγη αραιωση στους κροταφους. ΜΕτα απο ερευνα κατεληξα σε αυτο και επειδη εχει πολλα συστατικα dht blockers για αυτο ειναι και ακριβο.Σημειωσε οτι το 1997 αν δεις τα ποστσ μου ημουν ο πρωτος που ανακαλυψε το propecia/proscar σε καψουλες με σωστη αναλογια για dht blocker αλλα λογω παρενεργειων στη σεξουαλικοτητα τα σταματησα. πες μου που μπορω να βρω κετοκοναζολη σκετη ωστε να τη δοκιμασω να σου πω

Αν και ξεφεύγουμε απο το topic, καθώς αυτό αφορά μμ και όχι αγωγές, υπάρχουν άπειρα άρθρα στο forum και μελέτες για την δράση της κετοκοναζολης κατά της τριχόπτωσης. Δεν είναι τυχαίο ότι το nizοral/fungoral shampoo θεωρείται μέρος της big3 αγωγής με τις τρείς αποδεδειγμένα πιο δραστικές ουσίες κατά της ανδρογενης αλωπεκειας (https://journal.formany.com/the-big-three-in-hair-loss).

Σε κάθε περίπτωση θα προβώ τελικά σε μμ στις 7/10 (d*i με Μπ*ρου) και θα ακολουθήσει αναλυτική παρουσίαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα