Βλαστοκύτταρα και ενδυνάμωση/αναγέννηση τριχοθυλακίων

pithikas

Well-Known Member
Α τοσο καλα , εγω εχω καταλαβει οτι οσοι αρνουνται επανεκφυση το κανουν πολυ απλα γιατι δεν εχουν θεραπεια απλα πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Απλα δεν αξιζει κι οσο εμεις τους δινουμε τα λεφτα μας τοσο αυτοι δεν θα βρησκουν την οριστικη λυση στο προβλημα.
Τι να το κανω να παρω φαρμακα να τρεναρει την τριχοπτωση αφου ετσι κι αλλιως στο τελος παλι θα καραφλιασω???
Τζαμπα λεφτα ,κοπος και παρενεργειες για να κερδισουμε λιγο χρονο, απλα δεν αξιζει
Καλά μη παίρνεις. Δε σε αναγκάζει και κανείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλά μη παίρνεις. Δε σε αναγκάζει και κανείς.
Εξαρτάται, Πίθηκα.
Αν το φάρμακο, η κρέμα, η λοσιόν ή οι βελόνες δεν έχουν παρενέργειες, άντε το πολύ ήπιες, και σου επιτρέπουν να κρατήσεις τα μαλλάκια πριν το Νw3, τότε αξίζει, ακόμη κι αν είναι για δυο χρόνια διατήρησης.
Αν είναι να έχεις μειωμένη λίμπιντο ή νερουλό σπέρμα στα 20 σου, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει ούτε αν ήταν να κρατήσεις τις τρίχες για δέκα χρόνια.
Έχουμε τρεις-τέσσερις εταιρείες, οι οποίες βρίσκονται στην φάση των κλινικών δοκιμών και έναν επιστήμονα στην Ιαπωνία που καλλιεργεί τρίχες. Κάτι θ' αλλάξει. Τι στον λούτσο (πάλι αλερτ;);
 

pithikas

Well-Known Member
Εγώ για να κερδίσω κι έναν χρόνο ή ένα 10 % επανέκφυση που μπορεί να δώσουν αυτά που αναφέρουμε θα έμπαινα στον κόπο γιατί ειμαι nw 3. Τώρα αν κάποιος έχει πατήσει το 5αρι οκ να το δεχτώ.

Να σε ρωτήσω και κάτι στον κλάδο σου. Οι δικοί μας οι γιατροί, γιατί είναι τελείως τζομπάνηδες;
 

Serifis

Active Member
Μήν ξεχνάτε και τον παράγοντα τύχη. Εγώ όσες πιθανότητες δίνω για κάποια από τις πειραματικές θεραπείες να γίνει "θεραπεία" την επόμενη 5ετία, δίνω και για να βρεθεί στην τύχη μια θεραπεία. Εάν για αα γίνονται 10 έρευνες υπάρχουν άλλες 20 έρευνες για κάθε διάφορες παθήσεις. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να βρεθεί ουσία που μέσα σε ένα χρόνο θα πάρει έγκριση για αα.
 
Εγώ για να κερδίσω κι έναν χρόνο ή ένα 10 % επανέκφυση που μπορεί να δώσουν αυτά που αναφέρουμε θα έμπαινα στον κόπο γιατί ειμαι nw 3. Τώρα αν κάποιος έχει πατήσει το 5αρι οκ να το δεχτώ.

Να σε ρωτήσω και κάτι στον κλάδο σου. Οι δικοί μας οι γιατροί, γιατί είναι τελείως τζομπάνηδες;
Γενικά κι αόριστα;
 
Μήν ξεχνάτε και τον παράγοντα τύχη. Εγώ όσες πιθανότητες δίνω για κάποια από τις πειραματικές θεραπείες να γίνει "θεραπεία" την επόμενη 5ετία, δίνω και για να βρεθεί στην τύχη μια θεραπεία. Εάν για αα γίνονται 10 έρευνες υπάρχουν άλλες 20 έρευνες για κάθε διάφορες παθήσεις. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να βρεθεί ουσία που μέσα σε ένα χρόνο θα πάρει έγκριση για αα.
Η φιναστερίδη έκανε 5-6 χρόνια, αν θυμάμαι καλά. Οπότε και το μπαμ να γίνει, για να έχει έγκριση θα πάρει χρόνο. Τώρα αν εσύ την εφαρμόσεις προτού βεβαιωθούμε ότι είναι σέηφ, δικό σου πρόβλημα.
 

pithikas

Well-Known Member
Γενικά κι αόριστα;
Ναι.
Μήν ξεχνάτε και τον παράγοντα τύχη. Εγώ όσες πιθανότητες δίνω για κάποια από τις πειραματικές θεραπείες να γίνει "θεραπεία" την επόμενη 5ετία, δίνω και για να βρεθεί στην τύχη μια θεραπεία. Εάν για αα γίνονται 10 έρευνες υπάρχουν άλλες 20 έρευνες για κάθε διάφορες παθήσεις. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να βρεθεί ουσία που μέσα σε ένα χρόνο θα πάρει έγκριση για αα.
Δεν έχεις άδικο. Μπορεί να δοκιμάζουν κάτι για το άσθμα πχ σαν το σετιπιπραντ καλή ώρα και να δώσει σαν side τριχοφυία.
 

Serifis

Active Member
Η φιναστερίδη έκανε 5-6 χρόνια, αν θυμάμαι καλά. Οπότε και το μπαμ να γίνει, για να έχει έγκριση θα πάρει χρόνο. Τώρα αν εσύ την εφαρμόσεις προτού βεβαιωθούμε ότι είναι σέηφ, δικό σου πρόβλημα.

Προφανώς, μιλάω για ουσία που ήδη θα έχει πάρει έγκριση και θα είναι στην αγορά αλλά για άλλο σκοπό.
 

mimis giova

Active Member
Η ουσια στης θεραπειες ειναι να κονομανε χρημα!!!κ κατι καλο να βγει...θα ειναι για μικρο nw...και για εφορου ζωης!κρατα τα μαλακια που εχεις κ πληρωνεμαι καθε μηνα..
 

naruto

Well-Known Member
Κ αυτο ακομα κατι ειναι.Για πολλους μπορει να ειναι αυτο που χρειαζοντε,μεταξυ αυτων κ εγω.
Απλως ας βγαλουν κατι.Εχουν βαλτωσει τοσα χροννια με φινα-μινοξ.
 
Να σε ρωτήσω και κάτι στον κλάδο σου. Οι δικοί μας οι γιατροί, γιατί είναι τελείως τζομπάνηδες;
Νομίζω ότι έχει να κάνει με την γενική κατάσταση της Ελλάδας και την ελληνική νοοτροπία.
Ένας 18χρονος που βγάζει 19.000 μόρια πιστεύει ότι θα συναντήσει μία σχολή αντάξια των προσπαθειών του, μία σχολή που θα τον κάνει γαμάτο. Γρήγορα συνειδητοποιεί ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα περίμενε, μπαίνει σιγά-σιγά στο κλίμα του "σιγά μωρέ, φοιτητικά χρόνια δεν θα ζήσω εγώ;" και δεν υπάρχει τίποτα που να τον κινητοποιεί ή να τον εξιτάρει, πέραν από τους καφέδες, τα γκομενικά και τις λοιπές μπούρδες που κάνει ο μέσος φοιτητής. Επιπλέον, οι περισσότεροι εξειδικεύονται στην Ελλάδα και δη στα δημόσια νοσοκομεία, όπου, ναι, μεν από επίπεδο ιατρών είναι αντάξια των περισσότερων ιδιωτικών, αλλά από οργάνωση είναι για τον π@τσο καβάλα (;-)). Τέλος, οι μισοί φοιτητές Ιατρικής δεν γίνονται καθόλου καλοί στην τέχνη/επιστήμη αυτή, διότι υπολείπονται χαρακτηριστικών που είναι απαραίτητα και δυστυχώς ούτε καλλιεργούνται με κάποιον τρόπο μέσα στη σχολή.
Οι περισσότεροι σκέφτονται πώς θα γίνουν οι καλύτεροι, όχι πώς θα γίνουν καλύτεροι στο να βοηθούν τους ασθενείς τους.
Ευτυχώς, υπάρχουν αρκετές φωτεινές εξαιρέσεις. Ευτυχώς!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27431248
Ecco, η τελευταία δημοσίευση του Tsuji επί της τεχνικής iPS για αναγέννηση τριχοθυλακίων.
Αν δυσκολεύεσθε με την αγγλική, πολύ ευχαρίστως να μεταφράσω.
Δεν είναι, βέβαια, όλη η εργασία διαθέσιμη, μόνο το Abstract για όσους γνωρίζουν.
 

aggelos88

Active Member
Μαλλον μερικοι δεν θελετε να καταλαβετε οτι οσες τριχες ειναι γενετικα προγραμματισμενες να πεσουν θα πεσουν,
η Μινοξιδιλη μπορει να τις φρεναρει για ενα διαστημα και καποιος να κερδισει μερικους μηνες αλλα στο τελος θα της χασει ολες μαζι.

Η μονη λυση στο προβλημα ειναι η γενετικη, επισης τα ανδρογονα ειναι σημαντικοτατα για εναν αντρα.
Δηλαδη δεν ειναι λυση να σταματησει καποιος την τριχοπτωση μπλοκαροντας τα ανδρογονα, οταν σταματησει
τα αντιανδρογονα και παλι ολες οσες ηταν γενετικα προγραμματισμενες να πεσουν θα πεσουν

Και ξαναλεω οτι οσο τους δινουμε τα λεφτα μας τοσο δεν θα βρισκουν την λυση, με την Μινοξιδιλη εχουν πλουτησει κι οσο πουλαει δεν θα κανουν τον κοπο να βρουμε κατι νεο και οριστικο.Απλα
 

aggelos88

Active Member
Ειμαι χαρουμενος που εν τελη μπαινει η γενετικη στο κολπο, αν θελουμε οριστικη λυση για την καταρα ειναι μεσο γενετικης,βλαστοκυτταρων
 
Μπλουζα