Βλαστοκύτταρα και ενδυνάμωση/αναγέννηση τριχοθυλακίων

Μικρή Λουλού ., εσυ πιστεύεις πως αυτό που πάει να κάνει η replicel - shiseido είναι επλιδοφόρο και αξίζει τον κόπο.,,.(τουλαχιστον για όσους έχουν ακόμη μαλλία ή όχι τόσο μεγάλα norwood) γιατι παρακολουθώ και εγώ κάποια site αγγλοφωνα και διαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται έτσι ελαφρα τη καρδία μεγάλη εταιρεια(shiseido) να λέει πως μέχρι το 2018 θα έχουν λύσει το πρόβλημα(εν μέρει) και θα κυκλοφορεί και το φάρμακο.,
Δεν μπορώ να ξέρω, διότι ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η φάση Ι. Όταν δημοσιευθούν τ' αποτελέσματα της πρώτης φάσης, θα έχουμε μία καλύτερη εικόνα.
Η συνεργασία Replicel-Shiseido σημαίνει ότι μάλλον υπάρχει κάτι, αλλά δεν νομίζω ότι θα' ναι mind-blowing ή έστω πολύ αποτελεσματικότερο των ήδη υπαρχουσών θεραπειών.
Σκέψου ότι κάθε χρόνο οι ίδιες εταιρείες κυκλοφορούν νέα καλλυντικά, νέες κρέμες, που ζήτημα να είναι 5% καλύτερα από τα του προηγουμένου έτους, ;-P.
Η αναγέννηση ανθεκτικών στην διυδροτεστοστερόνη τριχοθυλακίων δια βλαστοκυττάρων και η γονιδιακή θεραπεία είναι τα μόνα πεδία, νομίζω, που θα φέρουν την οριστική καταπολέμηση της καράφλας. Με την πρώτη να είναι πιο εφικτή στις επόμενες δεκαετίες. Η γονιδιακή θεραπεία φαντάζει σχεδόν απατηλό όνειρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Παρεμπιπτόντως χαίρομαι ιδιαίτερα με το γεγονός πως υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που έχουν ψάξει και γνωρίζουν αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα., Με τόσο ψάξιμο που έχουμ ρίξει θα ήταν τόσο γλυκο να έρθει μια λύση επιτέλους αξιόλογη και προσιτή.,
Tραγικό είναι αχαχα. Έχουμε λιώσει στα καραφλοφόρουμ. Έγραφα και πιο παλιά στο btt με χόμπι να ειρωνεύομαι τον hellouser:D.
Και μετά μπήκα κάτω από moderation επειδή έγραφα πως το follicept για όσους θύμουνται είναι απατεωνιά.
Το μόνο στάνταρ που θα κυκλοφορήσει είναι το cb0301. Έχει μπει στην 3η φάση για την ακμή, οπότε είναι το πρώτο που περιμένω πως και πως να δοκιμάσω το 2018.
 
Tραγικό είναι αχαχα. Έχουμε λιώσει στα καραφλοφόρουμ. Έγραφα και πιο παλιά στο btt με χόμπι να ειρωνεύομαι τον hellouser:D.
Και μετά μπήκα κάτω από moderation επειδή έγραφα πως το follicept για όσους θύμουνται είναι απατεωνιά.
Το μόνο στάνταρ που θα κυκλοφορήσει είναι το cb0301. Έχει μπει στην 3η φάση για την ακμή, οπότε είναι το πρώτο που περιμένω πως και πως να δοκιμάσω το 2018.
Lol
Για την ΑΑ οι δοκιμές έχουν σταματήσει ή είναι στο stand-by;
Ξέρεις τον μηχανισμό πίσω από την αντιμετώπιση της ΑΑ;
 

pithikas

Well-Known Member
Έχουν τελειώσει τη δεύτερη φάση (poc) για την ΑΑ και θα ξεκινήσουν πάλι δεύτερη φάση για το dose ranging, νομίζω φέτος.Το 2021 αν θυμάμαι καλά θα βγει στην αγορά για την ΑΑ από αυτά που έχουν δηλώσει από την εταιρία. Η διαφορά απο το προιόν της ακμής είναι η περιεκτικότητα από 1% σε 5%.
Αν ρωτάς συγκεκριμένα για το cb για το μηχανισμό δράσης, απλά αντιανδρογόνο είναι και θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και 200 χρόνια κάτι σε αντιανδρογόνο στην αγορά, αφού δεν είναι κρυφή η αιτία της καράφλας. Γενικά για την ΑΑ υπάρχει ένα ωραίο σχεδιάγραμμα γύρω από τις τελευταίες ανακάλυψεις με τις προσταγλανδίνες pgd2, pge pgf2a γι' αυτό σε ρώτησα για το bimatoprost τις wnt πρωτείνες -sm κλπ. Όταν έχω χρόνο μπορεί να το βρω να το συζητήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
https://www.theguardian.com/science...ntly-to-naturally-conceived-sheep-study-finds
Μάλλον έχω δίκιο.
Στο άρθρο η τεχνική iPS διακρίνεται από την κλωνοποίηση.
Άσχετη ερώτηση αλλά μου κόλλησε στο μυαλό. Αν όντως είσαι φοιτητής επειδή είναι και της μόδας να κάνουν εργασίες πάνω στα φόρουμ και επειδή έχεις μπει λίγο περιέργα εδώ μέσα. Μήπως;;;
 
Άσχετη ερώτηση αλλά μου κόλλησε στο μυαλό. Αν όντως είσαι φοιτητής επειδή είναι και της μόδας να κάνουν εργασίες πάνω στα φόρουμ και επειδή έχεις μπει λίγο περιέργα εδώ μέσα. Μήπως;;;
Μήπως τι, σενιόρ;
 

aggelos88

Active Member
Μαλιστα, και τι τιμη θα εχει μια θεραπεια ?? Ολη αυτη η διαδικασια ειναι λογικα δυσκολη και θα χρειαζεται να βαλει καποιος πολυ βαθια το χερι στην τζεπη, ακομα λοιπον και να τα καταφερουν εμεις θα ασχολουμαστε παλι με απατες τυπου μινοξιδιλης.

Επισης η πραγματικη θεραπεια θα πρεπει να χτυπαει το προβλημα στην ριζα , δηλαδη ακομα και Norwood 6 θα εχουν πληρη ιαση.
Τοτε θα μιλαμε για θεραπεια, αν λενε παλι τα σαλια οτι θα το τρεναρουν κτλ θα εχουμε να κανουμε παλι με φιδονερο τυπου μινοξιδιλης που απλα θα τρεναρει το προβλημα .

Δηλαδη η λυση ειναι μονο γονιδιακη , πραγματικα ολα τα αλλα ειναι απλα φαρμακα που και προβληματα προκαλουν (παρενεργειες) και δεν εχουν αποτελεσμα γιατι σε βαθος χρονου και παλι θα καραφλιασουμε.
 
Μαλιστα, και τι τιμη θα εχει μια θεραπεια ?? Ολη αυτη η διαδικασια ειναι λογικα δυσκολη και θα χρειαζεται να βαλει καποιος πολυ βαθια το χερι στην τζεπη, ακομα λοιπον και να τα καταφερουν εμεις θα ασχολουμαστε παλι με απατες τυπου μινοξιδιλης.

Επισης η πραγματικη θεραπεια θα πρεπει να χτυπαει το προβλημα στην ριζα , δηλαδη ακομα και Norwood 6 θα εχουν πληρη ιαση.
Τοτε θα μιλαμε για θεραπεια, αν λενε παλι τα σαλια οτι θα το τρεναρουν κτλ θα εχουμε να κανουμε παλι με φιδονερο τυπου μινοξιδιλης που απλα θα τρεναρει το προβλημα .

Δηλαδη η λυση ειναι μονο γονιδιακη , πραγματικα ολα τα αλλα ειναι απλα φαρμακα που και προβληματα προκαλουν (παρενεργειες) και δεν εχουν αποτελεσμα γιατι σε βαθος χρονου και παλι θα καραφλιασουμε.
Βασικά, η τεχνολογία iPS είναι πολύ ελπιδοφόρα και σίγουρα σε δέκα-είκοσι χρόνια θα έχει πολλαπλές εφαρμογές.
Αν οι τρίχες του Tsuji είναι λειτουργικές και υγιείς, σε 15 χρόνια η τιμή για μαλλί 16χρονου θα είναι γύρω στα 10-15 ευρωχίλιαρα. Οι τρίχες αυτές θα είναι ανθεκτικές στην μαμημένη DHT. Το πολύ-πολύ να κάνεις κανά ρεκτιφιέ σε βάθος χρόνου.
Σίγουρα η γονιδιακή θα είναι η οριστική θεραπεία, αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας γι' αυτή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

http://medicalxpress.com/news/2016-07-wnt-shown-critical-role-hair.html
Ίσως το sm04554 να μην είναι τελικά για επανέκφυση αλλά γι αυτό που κάνει και η φιναστερίδη, τη διατήρηση, χωρίς να γίνεσαι ευνούχος.
Λιθαράκι, λιθαράκι...
Το θέμα είναι πότε θα γίνει το μπαμ.
Τι να τα κάνω τα μαλλιά στα 40 ή τα 50;
 

pithikas

Well-Known Member
Λιθαράκι, λιθαράκι...
Το θέμα είναι πότε θα γίνει το μπαμ.
Τι να τα κάνω τα μαλλιά στα 40 ή τα 50;
Eίσαι μικρός ακόμα Λουλού.
Μακάρι να ήμουν κι εγώ φοιτήτης(όχι αιώνιος όπως είμαι) στην ηλικία σου. Το 2021 θα υπάρχουν από 0 εώς 3 φάρμακα για τοπική χρήση στην αγόρα συν ένα όραλ.
 

aggelos88

Active Member
http://medicalxpress.com/news/2016-07-wnt-shown-critical-role-hair.html
Ίσως το sm04554 να μην είναι τελικά για επανέκφυση αλλά γι αυτό που κάνει και η φιναστερίδη, τη διατήρηση, χωρίς να γίνεσαι ευνούχος.

Α τοσο καλα , εγω εχω καταλαβει οτι οσοι αρνουνται επανεκφυση το κανουν πολυ απλα γιατι δεν εχουν θεραπεια απλα πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Απλα δεν αξιζει κι οσο εμεις τους δινουμε τα λεφτα μας τοσο αυτοι δεν θα βρησκουν την οριστικη λυση στο προβλημα.
Τι να το κανω να παρω φαρμακα να τρεναρει την τριχοπτωση αφου ετσι κι αλλιως στο τελος παλι θα καραφλιασω???
Τζαμπα λεφτα ,κοπος και παρενεργειες για να κερδισουμε λιγο χρονο, απλα δεν αξιζει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το παρον θεμα καλως δημιουργηθηκε ωστε να υπαρχει ενημερωση για οσους θελουν να προσδοκουν κατι στο μελλον. Για τους υπολοιπους χωρις να φαινομαι απαισιοδοξος να θυμησω το ρητο του "Αν δν εχεις νυχια να ξυστεις μν περιμενεις να σε ξυσουν αλλοι." Αν θελει καποιος ας αναζητησει μια πολυ παλια ταινια που λεγεται "lorenzo's oil" και θα καταλαβει τι εννοω, αλλα και τν μονο τροπο που ισως τν βοηθησει να κρατησει καμια τριχα παραπανω.
 

pithikas

Well-Known Member
Το παρον θεμα καλως δημιουργηθηκε ωστε να υπαρχει ενημερωση για οσους θελουν να προσδοκουν κατι στο μελλον. Για τους υπολοιπους χωρις να φαινομαι απαισιοδοξος να θυμησω το ρητο του "Αν δν εχεις νυχια να ξυστεις μν περιμενεις να σε ξυσουν αλλοι." Αν θελει καποιος ας αναζητησει μια πολυ παλια ταινια που λεγεται "lorenzo's oil" και θα καταλαβει τι εννοω, αλλα και τν μονο τροπο που ισως τν βοηθησει να κρατησει καμια τριχα παραπανω.
Τι εννοείς;
 
Μπλουζα