Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cool, ο ψευδάργυρος δεν μειώνει τις άσπρες τρίχες, αντιθέτως τις επιταχύνει.
Απλά αν κάποιος θελήσει να πάρει χαλκό, καλό είναι να πάρει και ψευδάργυρο επειδή είναι ανταγωνιστής του χαλκού ώστε να υπάρχει μια ισορροπία. Επίσης ανταγωνιστής είναι και η βιταμίνη C.
Γενικά ο χαλκός ειδικά σε αρχικά στάδια μπορεί στο 90 % των περιπτώσεων να αντιστρέψει το άσπρισμα μέσα σε 3 μήνες.

http://www.vibrantnation.com/fashion-beauty/hair-care/is-copper-the-key-to-reversing-grey-hair-color/
 

Panos1982

Well-Known Member
GOMI είπε:
cool, ο ψευδάργυρος δεν μειώνει τις άσπρες τρίχες, αντιθέτως τις επιταχύνει.
Απλά αν κάποιος θελήσει να πάρει χαλκό, καλό είναι να πάρει και ψευδάργυρο επειδή είναι ανταγωνιστής του χαλκού ώστε να υπάρχει μια ισορροπία. Επίσης ανταγωνιστής είναι και η βιταμίνη C.
Γενικά ο χαλκός ειδικά σε αρχικά στάδια μπορεί στο 90 % των περιπτώσεων να αντιστρέψει το άσπρισμα μέσα σε 3 μήνες.

http://www.vibrantnation.com/fashion-beauty/hair-care/is-copper-the-key-to-reversing-grey-hair-color/


δλδ gomi εσυ θες να μου πεις οτι εχεις δει διαφορα σε δυο μηνες μονο??? δυσκολευομαι να το πιστεψω (δεν ενοοω οτι λες ψεμματα)
απλα αν ηταν κατι τοσο αποτελεσματικο υποθετω οτι θα πρεπε να εχει βουηξει ο τοπος....ειδικα με τοσο λιγα λεφτα που ειδα οτι κανει....αυτο σαν παρενεργειες το να περνεις ψευδαργυρο για μακροχρονια χρηση εχεις ψαξει να δεις αν σου δημιουργει καποιο προβλημα κτλπ?? ρωταω γιατι δεν εχω ψαξει το θεμα και δεν εχω καν αποψη σε αυτο....θελω να το δοκιμασω να δω την διαφορα με τα ματια μου να πω την αληθεια...αλλα θελω πριν το δοκιμασω να μαθω αν ο ψευδαργυρος κ ο χαλκος προκαλουν πουθενα καποιο προβλημα κτλπ...γνωριζεις κατι??
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
panos, για το θέμα του χαλκού υπάρχει ένα τρελό backround το οποίο αφορά όσους ασχολούνται - πιστεύουν σε συνωμοσίες - illuminati - new world order κλπ
το οποίο φυσικά και δεν είναι της παρούσης.
Γενικότερα, ο χαλκός σε τόσο μικρή ποσότητα 2mg, δεν προκαλεί παρενέργειες εφόσον δεν έχεις πλεόνασμα στον οργανισμό σου. Εξέταση αίματος για χαλκό δεν υπάρχει, αλλά όσοι έχουν κάνει ανάλυση τρίχας για μέταλλα, το σύνολο έδειχνε πλεόνασμα αλλά και ταυτόχρονη έλλειψη μαζί.
Αυτό το παράδοξο γίνεται λόγο του ότι ο χαλκός δεν είναι βιοδιαθέσιμος προς τον οργανισμό σε ορισμένες μορφές του, όπως για παράδειγμα από τις χάλκινες σωλήνες νερού που πίνουμε όλοι νερό. Αυτής της μορφής ο χαλκός, δεν απορροφάται από τον οργανισμό και θεωρείται τοξικός + το ότι αυξάνει τον σίδηρο στον οργανισμό + ότι καταστρέφει το ph του αίματος και πάει λέγοντας.
Σε μορφή συμπληρώματος (εφόσον η κάψουλα περιέχει μόνο όσα αναγράφει) καλό είναι να συνδυάζεται με 20 mg ψευδαργύρου ώστε να υπάρχει μια ισορροπία, αλλά όχι ταυτόχρονη λήψη και των 2 μαζί αλλά μόνο με απόσταση 4 ωρών και μετά.
Τέσπα....εγώ όπως είπα τον ξεκίνησα για άλλο λόγο και στην πορεία είδα ότι οι άσπρες τρίχες που είχα στους κροτάφους έχουν μειωθεί στο μισό.
Υποτίθεται ότι σε 3 μήνες θα πρέπει να έχουν φύγει σχεδόν όλες. Εγώ είμαι κοντά στους 2, οπότε αν θες κάνε λίγο υπομονή να σου πω αν εξαφανίστηκαν εντελώς.
Χαλκός + ψευδάργυρος δεν πρέπει να γίνεται συνεχής λήψη τους, αλλά με διαστήματα διακοπής. Μετά το 3μηνο θα διακόψω για 2 μήνες.


Για να δεις ουσιαστικά το πόσο σχετικά μικρή ποσότητα είναι τα 2mg, αν τρως μια πλήρη μερίδα από μοσχαρίσιο συκώτι την εβδομάδα, παίρνεις περίπου 6-7mg χαλκού...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
αν κάποιος παίρνει συμπλήρωμα ψευδαργύρου, μπορεί να δοκιμάσει 2mg copper gluconate την ημέρα. Μέσα σε 2 μήνες μου έχουν μειωθεί τουλάχιστον στο 50% οι άσπρες τρίχες στο πλάι και πιστεύω μέσα στο 3 μηνο να έχουν εξαφανιστεί όλες.

Παίρνω αυτό


http://www.iherb.com/Twinlab-Copper-Caps-100-Capsules/2337

αν δείτε στα review, αρκετοί χρήστες αναφέρουν επίσης επαναφορά φυσικού χρώματος στα μαλλιά...
Αγορασα 4 μπουκαλακια,ενδιαφέρον φαίνεται
έχω άσπρες τρίχες στα πλάγια τα τελευταία 2 χρόνια αρκετά έντονες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, το ένα μπουκαλάκι έχει 100 κάψουλες...με μια την ημέρα σε βγάζει άνετα 3μηνο...γιατί 4?
 

Panos1982

Well-Known Member
με μια γρηγορη αναζητηση στο νετ ειδα οτι οντως ο χαλκος και η βιταμινη β3 βοηθανε την μελατονινη που ευθυνεται για το χρωμα της τριχας οποτε μπορω να πω οτι εχει βαση αυτο που λες gomi....αν και εκει ειδα οτι λενε αν ασπρισουν οι τριχες δε ξαναπερνουν το χρωμα τους αλλα βοηθαει τις υπολοιπες να μην ασπρισουν....τωρα ισως το δοκιμασω κι εγω βεβαια δεν εχω να χασω κατι!!!!

Θελω να ρωτησω και κατι αλλο ομως....αυτο το μπουκαλακι περιεχει μονο χαλκο η περιεχει και ψευδαργυρο μαζι??
κι αν οχι απο που κ ποσο ψευδαργυρο πρεπει να παρουμε την ημερα ??
και τελος οι πληροφοριες που δινεις σχετικα με το οτι δε κανει να τα περνουμε για μεγαλο διαστημα και μετα απο 3 μηνες θα διακοψεις για 2 μηνες ας πουμε....αυτα απο που τα γνωριζεις?? και πως γνωριζεις πιο ειναι το χρονοδιαγραμμα που ειναι ασφαλες για να περνεις (3 μηνες) και το ποσο ειναι το χρονικο οριο που πρεπει να απεχεις (2 μηνες ) αυτα τα χρονικα οριο πως εχουν προκυψει ακριβως??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, το ένα μπουκαλάκι έχει 100 κάψουλες...με μια την ημέρα σε βγάζει άνετα 3μηνο...γιατί 4?

Εχει 7 ευρώ μεταφορικά πιο ακριβά και απο το προϊόν.
Δεν συμφέρει μικρότερη ποσότητα,να πληρώσω δηλαδή τα διπλάσια σε μεταφορικά και μονο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Θα προτιμουσα λυσεις με τοπικη εφαρμογη/λοσιον κλπ, κι οχι με καταποση...

Εγω πάλι προτιμώ κάτι σε καταποση πολύ πιο βολικό,λιγοτερο χρονοβορο και σίγουρα πιο φθηνη λύση που αναφέρει ο συνάδελφος GOMI.
Θα ενημερώσω με εξελίξεις με φωτο πριν και μετά για να συγκρίνουμε.
Θα φροντισω να ειναι στον ίδιο φωτισμό και με την ίδια κάμερα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ουσιαστικά το θέμα είναι να καταφέρνεις κάτι με φυσικό τρόπο και όχι με χημικά κλπ
Αν το άσπρισμα των τριχών οφείλεται σε έλλειψη χαλκού (που έτσι φαίνεται στο 90%) δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να αναζητήσω τη λύση σε άλλους τρόπους.
Όπως προανέφερα οι άσπρες μου τρίχες στο πλάι έχουν μειωθεί σχεδόν στο μισό. Το αν συνεχίσει έτσι ή επανέλθουν είναι άλλο θέμα και θα ενημερώσω επίσης εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Ουσιαστικά το θέμα είναι να καταφέρνεις κάτι με φυσικό τρόπο και όχι με χημικά κλπ
Αν το άσπρισμα των τριχών οφείλεται σε έλλειψη χαλκού (που έτσι φαίνεται στο 90%) δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να αναζητήσω τη λύση σε άλλους τρόπους.
Όπως προανέφερα οι άσπρες μου τρίχες στο πλάι έχουν μειωθεί σχεδόν στο μισό. Το αν συνεχίσει έτσι ή επανέλθουν είναι άλλο θέμα και θα ενημερώσω επίσης εδώ.

Συμφωνώ,σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να βαψω το μαλλι,προτιμώ κάτι πιο φυσικό και ας μην ειναι τόσο καλά τα αποτελέσματα
 

weznem

Well-Known Member
επειδη ειμαι κομμωτης θα σας πω μερικα πραγματα για των κοσμο των βαφων απο κει και επειτα οτι αλλο θελετε μην διστασετε να με ρωτησε οτι μα οτι θελετε
παμε να παιξουμε την μπαλιτσα μας λοιπον:
οξυζενε:υπαρχουν 3%=10 βαθμων 6%=20βαθμων 9%=30 βαθμων 12%=40βαθμων τι κανει ανοιγει τα λεπια της τριχας για να εισχωρησουν τα σωματιδια της βαφης.. σε ασπρες τριχες χρησιμοποιουμε αποκλειστικα 6% δηλαδη 20αρι οξυζενε διοτι αρκουν οι βαθμοι αυτοι για να εισχωρηση η βαφη σε μια ασπρη αγχρωμη τριχα..μιλαω για γυναικεια ομως ενας ανδρας δεν θελει συνηθως πληρη καλυψη μαλλιων αρα δεν χρησιμοποιειται οι βαφες που χρησιμοποιουν οι γυναικες σας λεγονται μονιμες βαφες..

υπαρχουν η ημιμονιμες βαφες διαρκειας 2-3 εβδομαδων η διαφορα τους ποια ειναι απο τις μονιμες οτι τα σωματιδια της βαφης προσκολουνται στην τριχα και δεν εισχωρουν μεσα σε αυτη εκτος και αν βαλουμε 20αρια 30αρια 40αρια οξυζενε κανονικα βαζουμε 3%=10αρια οξυζενε ισως και 5-6 βαθμων..πως?ιση ποσοτητα οξυζενε νερου σε ml δηλαδη 10αρι οξυζενε των 30 μλ με 30μλ νερου=5αρι οξυζενε.. τωρα οι μαγκες βεβαια γιανα κοροιδεψουν τις γκομενες με τις ημιμονιμες βαφες(που σε φυσικο μαλλι δεν μπορει να αλλαξει κανονικα περισσοτερο απο ενα τονο το χρωμα του μαλλιου δηλαδη το νουμερο 6σε τονο μαλλιου μπορει να το κανει 7αρι το ξανθο σκουρο 6 αρι να γινει ξανθο=7αρι και παει λεγοντας το 4να γινει 5 το 9να γινει 10 διοτι χρησιμοποιουμε κανονικα 10αρι οξυζενε..)

καποια ομως ετοιμα χρωμογλακτωματα εχουν μεσα 6 ακομα και 9%οξυζενε κοινος 20αρι 30αρι..σρωμογαλακτωμα στην γλωσσα των κομμωτηρικαων λεμε το 10αρι οξυζενε βγαινει σε χρωμογαλακτωμα και σε υγρο σαν τα αλλα οξυζενε..βαζει ο κομμωτης χρωμογαλακτωμα της εταιρειας wella, loreal κτλ.με 20αρι, 30αρι οξυζενε για να δωσει και καλα αποτελεσματα που δεν ειναι μονιμη βαφη και δεν βλαπτει το μαλλι σαν τις μονιμες βαφες δουλεμα..τωρα ξερετε καποια πραγματα για των κοσμο των βαφων, ημιμονιμη βαφη σημαινει, στην wella τα ζητας colour touch,στην loreal dia colour(ντια κολορ)

se μια φυσικη αποχρωση με 5αρι- 6αρι οξυζενε θα ειχατε καλα αποτελεσματα διχως πινελα βαφη στην χτενα και χτενισμα τα μαλλια θα εχετε ενα φυσικο αποτελσμα
και επισης να ξερετε οτι οι ημιμονιμες βαφες δεν μπορουν με χαμηλο οξυζενε να βαψουν τα φυσικα 10αρι και κατω..αφηνεις για 20 λεπτα και λουσιμο..
χρωμο σαμπουαν δεν μπορει να σου δωσει τιποτα περισσοτερο απο μια λαμψηστα μαλλια αν σου δωσει οτιδηποτε αλλο σημαινει οτι εχει οξυζενε που δεν το λενε..
διοτι διχως οξυζενε δεν γινεται να αλλαξεις τονο στα μαλλια..αρα αμα εχεις καστανα και γινουν κοκκινα διχως οξυζενε δεν γινεται.
αλλη λυση ειναι η ανδρικες βαφες που καλυπτουν με πιο φυσικα αποτελσματα, παλι ομως με την χτενα περασμα για πιο φυσικα αποτελεσματα.

υπαρχουν πλεον και φυτικες βαφες δεν ξερω αν βγαινουν σε ανδρικες, αλλα οι φυτικες εχουν φυσικα αποτελσματα εχουν συγκεκριμενη μικρη γκαμα χρωματων, η ιnnova tis loreal (ινοα) πλεον κυκλοφορει και στα κομμωτηριακα ειδη μαγαζια, το κλειδι ειναι να διαλεξετε την σωστη αποχρωση, αν μου βαζετε φωτογραφίες μπορω να εκτιμώ την κατασταση σας και να σας βοηθησω..
αλλο αποχρωση, αλλο τονος, που λεγαμε πριν, ο τονος η αλλιως βαση, περιγραφει το ποσο ανοιχτη η σκουρα θα ειναι το υψος της αποχρωσης.
δηλαδη η βαφη 7.31 σημαινει 7(ξανθο)=τονος, αποχρωση 31, 3(ντορε η χρυσο) 1(σαντρεη γκρι σταχτι) οποια ειναι μπροστα σημαινει οτι ειναιη βασικη αποχρωση,
δηλαδη σε εμας το 3 χρυσο ειναι η βασικη αποχρωση και εχει λιγοτερο ποσοστο απο 1 σαντρε για να ισορροπησει το πολυ χρυσο.
Με το σαντρε μειωνεις το χρυσο, στον κοσμο των βαφων ολα σημαινουν τονιζω σβηνω, το κοκκινο σβηνεται με το πρασινο, το σαντρε σβηνεται με το πορτοκαλι, το το ντορε σβηνει με το βιολε,
ενα ευλογο ερωτημα τωρα ειναι μα αφου το χρυσο κιτρινο σβηνει με το βιολε γιατι δεν το βαζουμε ?διοτι το βιολε το εξαλείφει και μας δινει ενα ματ(μουντο)χρωμα, γι αυτο βαζουμε το διπλα του σαντρε διπλα εννοω στον χρωμματικο κυκλο των βαφων..
το 5.31 ειναι 5τονος η βαση καστανο ανοιχτο 3χρυσο 1 σαντρε δεν ειναι ομως φυσικα τα χρωμτα δηλαδη το μαυρο(τονος2), στης βαφες ειναι κορακι καταμαυρο καραμπαμ τεχνητο, το 7ξανθο ειναι ενα καστανοξανθο στα φυσικα, το 6 στις βαφες της μονιμες που ειναι ξανθο σκουρο στα φυσικα οσο μπορει να ειναι φυσικο το χρωμα ειναι καστανο ανοιχτο σχετικα..
υπαρχουν τζελ απλωματος στις περιοχες προσωπου, αυτιων, αυχενα που το περνας για να μην βαψει το δερμα σου, επισης η βαφη φευγει με σταχτι τσιγαρου και με βαφη,
δηλαδη μασαζ τα βαμμενα μαλλια στην λιγο μπροστα περιοχη βαμμενων και φευγει..οτιδηποτε θελετε περι κομμωτικης ρωτηστε ..

και ενα τελευταιο δεν δυναμωνουν τα μαλλια επειδη τα κοβεται κοντα..χαχα οι κομμωτες οι περισσοτεροι δεν ξερουν το χριστο τους απο α/α...



οταν εχουμε 100% λευκα μαλλια επικρατει η σαντρε αποχρωση, αρα επιλεγουμε βαφες με 03 δηλαγη 7.03(στην περιπτωση μας επειδη ειμαστε ανδρες θελουμε φυσικα αποτελσματα) το μηδεν σημαινει βασικη αποχρωση καμια, δευτερευουσα χρυσο, το μηδεν σημαινει φυσικο δηλαδη ξανθο φυσικο χρυσο το 7.3 σημαινει ξανθο χρυσο..
σε εως 50%λευκα μαλλια επικρατει η ντορε χρυση αποχρωση, αρα επιλεγουμε σαντρε αποχροση 7.01 φυσικο σαντρε διοτι σπαει την κιτρινιλα..

 

Panos1982

Well-Known Member
weznem...χαιρομαι που καποιος εχει τοσες πολλες γνωσεις στο θεμα....γιατι αυτο με κανει να νιωθω οτι θα αποφυγω ολο το δρομο του πειραματοζωου μεχρι να βρω την σωστη λυση για το θεμα...γιατι εχεις ηδη τις γνωσεις εσυ και θα μας βοηθησεις να βρουμε ευκολα τι μας ταιριαζει....

Θα βαλω φωτογραφιες να δεις ακριβως πως ειναι το μαλλι μου....ποσες ασπρες εχω κ τι χρωμα ειναι τα φυσικα μου...και θα θελα να μου πεις τι ειναι καλυτερο να κανω...θελω κατι φυσικο και προς το παρων εχω βρει το loreal excell 5 for men απο εξωτερικο...δεν το εχω παραλαβει ακομα...αλλα μπορεις με ενα γρηγορο search να δεις τι ειναι...και να μου πεις αν ειναι καλο...η αν υπαρχει αντιστοιχο προιον στην Ελλαδα κ το γνωριζεις θα ηθελα να μου το πεις γιατι προτιμω να το περνω απο δω....αυτα προς το παρων....κι εχουμε αρκετα ακομα να πουμε...τωρα που σε βρηκαμε :)
 

weznem

Well-Known Member
panos1982 είπε:
weznem...χαιρομαι που καποιος εχει τοσες πολλες γνωσεις στο θεμα....γιατι αυτο με κανει να νιωθω οτι θα αποφυγω ολο το δρομο του πειραματοζωου μεχρι να βρω την σωστη λυση για το θεμα...γιατι εχεις ηδη τις γνωσεις εσυ και θα μας βοηθησεις να βρουμε ευκολα τι μας ταιριαζει....

Θα βαλω φωτογραφιες να δεις ακριβως πως ειναι το μαλλι μου....ποσες ασπρες εχω κ τι χρωμα ειναι τα φυσικα μου...και θα θελα να μου πεις τι ειναι καλυτερο να κανω...θελω κατι φυσικο και προς το παρων εχω βρει το loreal excell 5 for men απο εξωτερικο...δεν το εχω παραλαβει ακομα...αλλα μπορεις με ενα γρηγορο search να δεις τι ειναι...και να μου πεις αν ειναι καλο...η αν υπαρχει αντιστοιχο προιον στην Ελλαδα κ το γνωριζεις θα ηθελα να μου το πεις γιατι προτιμω να το περνω απο δω....αυτα προς το παρων....κι εχουμε αρκετα ακομα να πουμε...τωρα που σε βρηκαμε :)

χαρα μου να σας βοηθησω οσο μπορω μια πρωτη ματια στον προιον που μ πες http://www.feelunique.com/p/LOreal-Men-Expert-Excell-5-Brush-in-Hair-Colour?curr=AUD&aff=caau&utm_source=MyshoppingAU&utm_medium=CSE&utm_campaign=Mens&curr=AUD
δεν γνωριζω αν υπαρχε εδω θα το κοιταξω καλο φαινεται αλλα δεν ειδα με λεπτομερεια τα συστατικα του δεν ταβρηκα ωστοσο πιστευω ειναι ημιμονιμη βαφη ανδρικη και με τεχνικη μπελαγιαζ χτενα χωρισματα θα ειχε πολυ φυσικα αποτελεσματα..
*μην βαφεται ποτ τε τις φαβοριτες μεγαλωνουν γρηγορα και δεν δινουν ομοιομορφα φυσικα αποτελεσματα..βαλ ε εικονες να σου πω μια γνωμη..
 

Panos1982

Well-Known Member
ok wez,

σου στελνω μια φωτο με τα μαλλια μου απεριποιητα χωρις προιοντα styling για να δεις πως ειναι το φυσικο τους χρωμα....[οταν βαζω προιοντα δειχνουν πιο σκουρα κ οι ασπρες φαινονται πολυ λιγοτερο...το γιατι δε το ξερω :) ]

Το χρωμα δε ξερω πως θα φανει αλλα δεν ειναι μαυρο...ειναι καστανο...και οχι τοσο σκουρο...σχετικα μετριο καστανο...μερικες φορες στο φως καποιες τριχες μου τεινουν να "ξανθιζουν ελαφρα" οταν το μαλλι ειναι στεγνο...αν βραχει ομως σκουραινει......ελπιζω να σε βοηθανε αυτα που λεω...

Κι οπως βλεπεις το προβλημα το χω μονο σε κροταφους οποτε θα θελα κατι που να επηρεαζει τις ασπρες κυριως....και οχι ολο το κεφαλι...γιατι προς το παρων τουλαχιστον το υπολοιπο κεφαλι ειναι μια χαρα...
εσυ τι μου προτινεις να κανω οπως τα βλεπεις τα μαλλια??
 

weznem

Well-Known Member
panos1982 είπε:
ok wez,

σου στελνω μια φωτο με τα μαλλια μου απεριποιητα χωρις προιοντα styling για να δεις πως ειναι το φυσικο τους χρωμα....[οταν βαζω προιοντα δειχνουν πιο σκουρα κ οι ασπρες φαινονται πολυ λιγοτερο...το γιατι δε το ξερω :) ]

Το χρωμα δε ξερω πως θα φανει αλλα δεν ειναι μαυρο...ειναι καστανο...και οχι τοσο σκουρο...σχετικα μετριο καστανο...μερικες φορες στο φως καποιες τριχες μου τεινουν να "ξανθιζουν ελαφρα" οταν το μαλλι ειναι στεγνο...αν βραχει ομως σκουραινει......ελπιζω να σε βοηθανε αυτα που λεω...

Κι οπως βλεπεις το προβλημα το χω μονο σε κροταφους οποτε θα θελα κατι που να επηρεαζει τις ασπρες κυριως....και οχι ολο το κεφαλι...γιατι προς το παρων τουλαχιστον το υπολοιπο κεφαλι ειναι μια χαρα...
εσυ τι μου προτινεις να κανω οπως τα βλεπεις τα μαλλια??

A complete shade range
Excell5’ offers a complete range of natural-looking shades to suit the needs of every man:
- Natural Blonde 8
- Natural Dark Blonde 7
- Natural Light Brown 6
- Natural Brown 5
- Natural Dark Brown 4
- Natural Darkest Brown 3
- Natural Black Brown 2
ειναι οι κωδικοι και τους εβαλα εδω για να εχουμε και μια εικονα το τι εχει η εταιρεια ειδα και ενα βιντεο εφαρμογης της βαφης..εχω την εντυπωση οτι θα ναι πολυ καλο εχει 50%καλυψη στα λευκα που σημαινει λογικα επιλογη βαφης ακριβως στον τονο που εχουν τα φυσικα μαλλια σου η εικονα που μου δειχνεις δεν ειναι πολυ καθαρη για να εκτιμησω το χρωμα σου,για να ειμαι ειλικρινεις ειμαι αναμεσα σε Natural Light Brown 6 η - Natural Brown 5 ενα παο τα δυο θες ωστοσο με τα λεγομενα σου οτι κανθιζουν καποιες τριχες κτλ. τεινω στ φωτεινο καφε για εσενα την πρωτη μου επιλογη εισαι καστανο ανοιχτο λογικα..επισης να τονισψ οτι η βαφη δεν εχει αμμωνια που ταλαιπωρει την τριχα διοτι ανοιγει τα λεπια της τριχας και τα κλεινει με την εισχωρηση της βαφης για πιο μονιμα αποτελεσματα αλλα σκληραινει και την τριχα...
ωστοσο Natural Light Brown 6 η επιλογη μου για εσενα με μικρη επιφυλαξη αν ειχες πιο καθαρη εικονα θα σου ελεγα σιγουρα ωστοσο τωρα που το σκεφτομαι μια πολυ καλη επιλογη θα ηταν η μιξη ισης ποστητας φυσικο καφε και φυσικο φωτεινο καφε...μμ ισως η ιδανικη λυση να ηταν αυτη.. αν θες βαλε μια πιο καθαρη εικονα κρατα με ενημερω αν εχεις καποια απορια,αν θες καποια βοηθεια στην εφαρμογη της βαφης και φυσικα για τα αποτελεσματα..
 

Panos1982

Well-Known Member
οκ wez, εισαι πολυ κατατοπιστικος θα ελεγα....
ωστοσο κι εγω συμφωνα με αυτο που λεει η εταιρια "Men tend to think their hair is darker than it really is. Follow this advice to find the right shade for you:

If you only have a few grey hairs, choose a shade one tone lighter than your natural colour. If you have a lot of grey hair, pick a shade two shades lighter than your natural colour."

οποτε κι εγω διαλεξα το natural light brown οπως λες κι εσυ...αν τωρα το βρω ανοιχτοτερο απ οτι ειναι τα μαλλια μου....θα κανω μιξη των δυο χρωματων του καφε κ του καφε ανοιχτου οπως ειπες...δεν ηξερα αν μπορω να το κανω....πολυ χρησιμη συμβουλη αυτη...
Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο....στο σετακι αυτο οπως θα ειδες υπαρχουν 2 μπουκαλακια...το ενα με το χρωμα και το αλλο με το developer... εγω που εχω μονο λιγο στα πλαγια ασπρες τριχες...μπορω να ριξω ας πουμε το 1/3 του περιεχομενου απο το μπουκαλι με το χρωμα κ το 1/3 απο το developer και να τα κανω μιξη?? και τα υπολοιπο να τα κρατησω για την επομενη φορα?? η χαλανε αν τα ανοιξεις τα μπουκαλακια κ παρουν αερα?? το ρωταω απο θεμα οικονομιας....γιατι στην ουσια αν χρησιμοποιησω ολο το μπουκαλι το περισσοτερο θα παει χαμενο....οποτε θα με βολευε αν δεν χαλαει.....γνωριζεις κατι πανω σε αυτο??
 

weznem

Well-Known Member
giannis1991 είπε:
ποσο εχει ρε πανο αθτη η βαφη???και για ποσο κραταει??
ανα ποσο διαστημα θελει να επαναλαμβανεις???
πληροφοριες εδω http://www.feelunique.com/p/LOreal-Men-Expert-Excell-5-Brush-in-Hair-Colour?curr=AUD&aff=caau&utm_source=MyshoppingAU&utm_medium=CSE&utm_campaign=Mens&curr=AUD
κραταει νομιζω για 28 λουσιματα αν το γκουκλαρεις εχει και βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=VXUy3QJ4OoQ πως το εφαρμοζεις δεν ειναι τπτ.. νομιζω αν θυμαμαι γωρω στα 10 ευρω εχει.. δεν ξερω για μεταφορικα ομως..


panos1982 είπε:
οκ wez, εισαι πολυ κατατοπιστικος θα ελεγα....
ωστοσο κι εγω συμφωνα με αυτο που λεει η εταιρια "Men tend to think their hair is darker than it really is. Follow this advice to find the right shade for you:

If you only have a few grey hairs, choose a shade one tone lighter than your natural colour. If you have a lot of grey hair, pick a shade two shades lighter than your natural colour."

οποτε κι εγω διαλεξα το natural light brown οπως λες κι εσυ...αν τωρα το βρω ανοιχτοτερο απ οτι ειναι τα μαλλια μου....θα κανω μιξη των δυο χρωματων του καφε κ του καφε ανοιχτου οπως ειπες...δεν ηξερα αν μπορω να το κανω....πολυ χρησιμη συμβουλη αυτη...
Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο....στο σετακι αυτο οπως θα ειδες υπαρχουν 2 μπουκαλακια...το ενα με το χρωμα και το αλλο με το developer... εγω που εχω μονο λιγο στα πλαγια ασπρες τριχες...μπορω να ριξω ας πουμε το 1/3 του περιεχομενου απο το μπουκαλι με το χρωμα κ το 1/3 απο το developer και να τα κανω μιξη?? και τα υπολοιπο να τα κρατησω για την επομενη φορα?? η χαλανε αν τα ανοιξεις τα μπουκαλακια κ παρουν αερα?? το ρωταω απο θεμα οικονομιας....γιατι στην ουσια αν χρησιμοποιησω ολο το μπουκαλι το περισσοτερο θα παει χαμενο....οποτε θα με βολευε αν δεν χαλαει.....γνωριζεις κατι πανω σε αυτο??
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=xYp8D0ekpA8 αλλο ενα βιντεο εφαρμογης.. εγω που ειδα και τα βιντεεο με προσοχη βλεπω ενα απλικατερ(αυτο το μουκαλι με την μυτη που βαζεις μεσα την βαφη)
και το σωληναριο.το σωληναριο ειναι η βαφη.εχει δευτερο μπουκαλι με προιον που δεν εχω καταλαβει δει??
αν οχι το σωληναριο βαφης σιγουρα εχει μεσα οξυζενε η κατι παροοιο που κανει οτι το οξυζενε για να εισχωρηση η βαφη..οι βαφες δεν χαλανε τις βιδωνεις και τις ξαναχρησιμοποιεις,δεν ειμαι σιγουρος γι αυτην εδω επειδη λογικα θα εχει οχυζενε και με τον αερα οξειδωνεται και χανει την δραση του,δεν ξερω αν θα το αλοιωει το ανοιγμα αλλα πρεπει να το δοκιμασεις.και αν δεις οτι δεν καλυπτει τα λευκα σημαινει οτι τελικα χαλαει οποτε θα χρησιμοποιεις καινουργια βαφη καθε μηνα..παντως για την περιοχη που θες να καλυψεις σου αρκει 1/3 βαφης(δηλαδη το μισο,του μισου της βαφης)2/4 ειναι ακριβως στην μεση 1/3 ειναι το μισο της μισης βαφης που εχει το σωληναριο.συνηθως στην πισω πλευρα και πλαι εχουν τα διαιρεσμενα κλασματα περικεκτικοτητας οι βαφες π.χ1/3 ,3/4
4/4 βαφης..βαζεις το 1/3 ανακατεβεις το βαζεις στην χτενα και περνας..ελπιζω να μην χαλαει διοτι θα βγαζεις 4 μηνες με μια βαφη..αλλιως καινουργια..
*αν παρατηρησεις τα βιντεο με παυση στο τελος που δειχνει τα βαμμενα θα δεις οτι ελαχιστα φαινεται οτι δεν ειναι φυσικα ελαχιστααα ομως..δεν ξερω στην πραγματιοτητα πως θαναι.. σιγουρα ενα τονο πιο ανοιχτο οπως ειπαμε (ιδιως μετα το βιντεο) και ενα κολπο για πιο φυσικα αποτελεσματα πριν τη βαφη βρεχεις τα μαλλια τα ταμποναρεις με μια πετσετα σαν σφουγγαρι δηλαδη δεν τα σκουπιζεις,να ναι βρεγμενα οχι να στανε ομως..καιπερνας την βαφη ..ο λογος σε βρεγμενα μαλλια μειωνεις τον βαθμο του οξυζενε..αρα μειωμενη δραση οχυζενε λιγοτερη εισχωρηση βαφης οποτε πιο φυσικο αποτελεσμα.. :blush: (πιανοντας τα μαλλια σου να νιωθεις την υγρασια να γλιστρανε τα δαχτυλα σου αυτο αρκει τιποτα πιο πολυ οχι να στανε ελπιζω να γινομαι κατανοητος..
 
Μπλουζα