Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Gibik

Active Member
Πολύ φτηνό δεν είναι αυτό? Δεν το λέω για κακό αλλά της Lamberts πχ έχει πολλαπλάσια τιμή, και δεν είναι και Red από όσο θυμάμαι.
Παραείναι φτηνό, στην ιστοσελίδα τους είναι ακόμα φθηνότερο https://www.healthymood.co.uk/red-korean-ginseng-root-2500mg-capsules-778-p.asp
Δεν στέκει λογικά αυτή η τιμή. Το Korean Red Ginseng είναι πολύ ακριβό όπου το έχω βρει στο ιντερνετ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nothinggr

Member

NoHairnoMotive

New Member
αυτο το wella που αναφερεις προκαλει τρομερη τριχοπτωση γιατι ετσι υγρο που ειναι παει κατευθειαν στη ριζα! ασε που τα σκουραινει ελαχιστα

https://www.skroutz.gr/c/987/bafes-mallion.html?keyphrase=men+perfect ετη φωτος καλυτερο σε αποτελεσμα, απλα πρεπει να προσεξεις μη βαψεις το δερμα. Να σου το βαζει η κομμωτρια και μετα αν βγαζει πολλα να το συντηρεις βαζοντας πριν το λουσιμο με μπατονετα και αφου γινεταο τζελ να αποφευγεις να βαζεις στις ριζες

Το ερωτημα του φιλου ηταν για βαψιμο κροταφων. Ειναι αφρος οχι υγρο και οντος μονο σπαει την ασπριλα οπως αναφερω. Τριχοπτωση δεν εχω παρατηρησει μιας και το χρησιμοποιω κροταφους και πισω. Ειναι πανευκολο στην χρηση και δεν βαφει το δερμα 5-15λεπτα το αφηνεις αναλογα ποσο σκουρο θελεις να γινει. Αν τα μαυρισεις τελειως οπως θα μεγαλωνει η τριχα θα κανει ΜΠΑΜ η μπογια μιας και η ριζα θα ειναι ασπρη
Ευχαριστω για την συμβουλη σου, αν ασπρισουν και τα πανω θα κοιταξω αυτο που προτεινεις
 
  • Like
Reactions: aaa

aaa

Member
Το men perfect αφηνει και μερικα ασπρα και δεν κανει μπαμ, πραγματι ομως αυτο που χρησιμοποιεις ειναι καύτερο για σενα γιατι μπορεις να το βαζεις μονος σου και δε βαφεται το δερμα με τιποτε, ρουχα βεβαια και πλαστιακ αφηνει μονιμα σημαδια
 

aaa

Member
Με τo melancor δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίχτηκε και χάθηκε από την αγορά για ένα δύο χρόνια. Έδινε σίγουρα μιά δυνατή ενέργεια και δύναμη και ηταν αποτελεσματικότατο και στο ξαναγύρισμα στο χρώμα τους των άσπρων τριχών και στην τριχόπτωση. Δεν ξέρω αν σε εσένα αυτή η "ενέργεια" έγινε αυξηση πίεσης...

Σου ανέβασε την πίεση σίγουρα όμως γιατί όπως είπες το πήρες μαζί με ginseng, πράγμα επικίνδυνο γιατί και μελανκόρ και τζίνσενγκ κάνουν αγγειοδιαστολή δηλαδή βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος. Και τα δύο μαζί λήψη και θα πάθουμε κανά εγκεφαλικό...

Το lamperts είναι πολύ καλό τζίνσενγκ https://www.lambertshealthcare.co.uk/korean-ginseng-1200mg-p8555/
αλλά όχι κόκκινο και το κόκκινο είναι καλύτερο.
H δοσολογία πρέπει να είναι "Korean red ginseng extract (3,000 mg/day)", βάσει της μελέτης αυτής: http://ocean.kisti.re.kr/downfile/volume/skg/GROSBR/2009/v33n3/GROSBR_2009_v33n3_223.pdf

Τώρα αυτό που βρήκες είναι "100 mg ginseng extract που βγαινει απο 2500 mg Red Ginseng root" και το Lamperts που υπάρχει στα Ελληνικά φαρμακεία είναι "Κοrean Ginseng 120mg extract που βγαίνει από 1200mg.
Στο Lamperts μέχρι δυόμιση ή τρία χάπια την ημέρα, παραπάνω δεν γίνεται.

Πες μου σε παρακαλώ για το κόκκινο αυτό που βρήκες όταν το πάρεις μόνο του αν βλέπεις σημάδια βελτιωμένης κυκλοφορίας του αίματος όπως συγκέντρωση, ή ταραχή, ή ενέργεια, ή σκληρές στύσεις δηλαδή βελτιωμένες απο το συνιθισμένες σου στύσεις, ή πονοκεφάλους για να δούμε αν δουλεύει.
Διάβασε και το αντοίστηχο νήμα εδω μέσα: http://www.hairlossgr.com/threads/red-panax-ginseng-extract.11091/
παντως η αγγειοδιαστολη προκαλει μειωση της πιεσης και μαλιστα το ginseng εχει εργασιες που δειχνει οτι δρα κατα της υπερτασης.
Υποθετω χαθηκε το melancor και θα χαθει δια παντος γιατι ανεβαζει πιεση, τωρα πια εχω 140 mmHg ενω με αυτο πηγα 180! Επισης δε μου εδινε καθολου ζωτικοτητα και ενεργεια, μη σου πω το αντιθετο, ψοφιος ημουν! Ομως το πηρα με βιταμινη 50 lamberts και Ginseng.
Απο το κοκκινο τζινσενγκ που παιρνω, αισθανομαι συχνοτερα στυσεις και μεγαλυτερη ερωτικη διαθεση και ενεργεια, αρα δρα στο σωμα μου οπως το 1/4 των amp κοκκινου Ginseng με βασιλικο πολτο που επινα. Ομως ειναι εξαιρετικα ελαφρυ για το στομαχι και ετσι δε μου αυξανει την ορεξη, πιο ελαφρυ και απο τις amp.
Ο χαλκος της Solgar ειναι σφαιρα για το στομαχι και μου ανοιξε την ορεξη τρομερα για 24 ωρες! Αδυνατον να τον ξαναπιω και αυτον!
Αρα θα παιρνω πολυβιταμινες ΒΙΟΝ3 που εχει ιχνοστοιχεια που ομως δεν εχει χαλκο,
Επισης παιρνω Σεληνιο, ψευδαργυρο (διαβασα οτι ειναι ανταγωνιστης του χαλκου και θα πρεπει να πινουμε και απο αυτον στο 1/10 της δοσης του σεληνιου) και Turmaric root extract (ή curcuma longa ή χρυσοριζα) της solgar γιατι μου καναν καλο γενικα στον οργανισμο μου στο παρελθον, ομως ασπρισα πολυ ενω επαιρνα αυτα, αρα δεν κανουν τιποτε για αυτο και τωρα πια προσθεσα και βιταμινη Β 50αρα της Lamberts και το τζινσενγκ, ελπιζω να σκουρύνουν λιγο τα ασπρα σε οριζοντα 6 μηνων αφου ομως δεν μπορω με τιποτε να πιω Χαλκο και Melancor
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Παντως εγω με το men perfect, ειμαι ευχαριστημενος πολυ.
Περιπου 4 χρονια τωρα, και μιλαμε για αψογο αποτελεσμα, που δεν κανει μπαμ, και κανεις, μα κανεις δεν το καταλαβαινει...
Νομιζω δεν υπαρχει καλυτερο προιον.
 

aaa

Member
ξερετε την παροιμια; Αφριζει ξαφριζει θα το φαω το σαπουνι που μου πουλησαν για τυρι!
Πηρα το Melancor για 4 μερες η πιεση στο 150 μεγαλη και 95 μικρη, παλι μου την ανεβασε. Επισης μου φερνει δυσκοιλιοτητα που δεν ειχα ποτε! Εμ για αυτο εχει σταματησει η παραγωγη του και δε το βρισκεις με τιποτα στο εξωτερικο, γιατι ειναι μαπα τα καρπουζι. Θα το παιρνω μια φορα την εβδομαδα και τις αλλες μερες την 50 lamberts B comblex ή το πιο κατω οταν ελθει
πηρα το παρακατω που εχει πολυ καλες κριτικες απο τα σιτε του εξωτερικου:
Anti Gray Hair Capsules Saw Palmetto Catalase Stop Grey Pill Restore Natural θα σας ενημερωσω οταν το αρχισω
 
Τελευταία επεξεργασία:

aaa

Member
δυσκοιλιοτητα δε μου φερνει τελικα το melancor,
Melancor Hair Vitamin Stop Gray Hair, Reduce Premature white Hair for men, women
s-l500.jpg

αλλα αυξηση πιεσης παλι μου φερνει στην τριτη προσπαθεια χρησης που ηταν τετραημερη. Παντως φερνει λιγο ενεργεια και δεν πειραζει καθολου το στομαχι.

πηρα ενα αλλο: 2 καψουλες την ημερα που ειχε καλες κριτικες απο τον κοσμο στο εβαυ και αυτο μου ανεβαζει πιεση! Anti Gray Hair Capsules Saw Palmetto Catalase Stop Grey Pill Restore Natural
p.jpg

Πειραζει ελαχιστα το στομαχι το παραπανω, φερνει μικρη αυξηση ζωτικοτητας


τελικα θα μεινω στη Lamberts B complex 50
https://www.premiumlife.gr/vitamin-b-50-complex-60-tabs.html
http://www.realpharmacy.gr/index.ph.../lamberts-vitamin-b-50-complex-250tabs-detail
μαλιστα πηρα ολοκληρο βαζο πια αφου το πρωτο κουτακι το τελειωσα!
large_20141217163928_17640530-orig.jpg

Η Lamberts που ολοι συζητατε εδω ειναι μεχρι στιγμης η καλυτερη επιλογη. Μονο που κανει κιτρινα τα ουρα και φερνει υπνηλια και πτωση ενεργειας. Την παιρνω βραδυ, δεν πειραζει το στομαχι, αλλα πτωση ζωτικοτητας μου φερνει
Θα πινω και κανα χαπι που και που απο τα αλλα που μου φερνουν υπερταση να τα φαω μην πανε χαμενα. Μαλλον μια φορα την εβδομαδα θα αντικαθιστω την 50αρα με ενα απο τα αλλα
παντα τα παραπανω τα παιρνω με ginseng που λενε οτι ριχνει την υπερταση στις εργασιες γιατι ειναι αγγειοδιασταλτικο. Εκτος αν ο συνφορουμιτης παρατηρησε αυξηση της πιεσης στον εαυτο του, οταν επαιρνε melancor και ginseng στο παρελθον
 
Τελευταία επεξεργασία:

aaa

Member
επισης διαβασα στο διαδικτυο οτι ο λωτος εχει χαλκο! Πηρα αποξηραμενο αφου ωριμαζει το φρουτο το Σεπτεμβριο. Ειναι ελαφροτατος για το στομαχι, μαλιστα λενε οτι κανει καλο στο στομαχι! Ενω ο χαλκος σε χαπι ειναι χαλια για την πεψη
 

aaa

Member
Θα πρεπει να μετρατε την πιεση σας οταν παιρνετε συμπληρωματα βιταμινης Β. Εμενα εφτασε η πιεση 20! Εκοψα τις Β και εχω πιεση 130 χωρις αντιυπερτασικα φαρμακα!!!
Απο τις δημοσιευσεις που σας αναρτω, υπερταση φερνει η υπερβολικη δοση βιταμινων Β.
https://www.livestrong.com/article/259458-what-are-the-dangers-of-excess-b6-b12/
http://www.healthcurehub.com/symptoms-of-vitamin-b-overdose/

Εμενα παντως μου φεραν υπερταση οι B complex Lamberts οπως και το Melencor και το Paw salmento for gray hair . Τα διακοπτω και μετα απο 4 ημερες φευγει η υπερταση! Δε ρυθμιζονταν η πιεση ουτε με φαρμακα! Ελαχιστη πτωση ειχα με τη φαρμακευτικη αγωγη και πληρη υφεση με τη διακοπη των βιταμινων Β. Το δοκιμασα παρα πολλες φορες!
Το melancor υπερταση στις 3 ημερες, το Paw salmento for gray hair στην εβδομαδα και οι B complex Lamberts στο μηνα!
 

aaa

Member
Παντως εγω με το men perfect, ειμαι ευχαριστημενος πολυ.
Περιπου 4 χρονια τωρα, και μιλαμε για αψογο αποτελεσμα, που δεν κανει μπαμ, και κανεις, μα κανεις δεν το καταλαβαινει...
Νομιζω δεν υπαρχει καλυτερο προιον.
εμενα παντως και αυτο μου αραιωνει τα μαλλια, ενω ποτε δεν ειχα προβλημα!
https://www.hairlossgr.com/threads/Τι-θεραπεια-να-ακολουθησω.11665/
Αλλα λιγοτερη τριχοπτωση απο τις αλλες βαφες βεβαια. Οποτε το μη χειρον βελτιστο! Μια λυση ειναι να βαζουμε το μισο ή το ενα τριτο του οξυζενε που εχει για αναμιξη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
Θα πρεπει να μετρατε την πιεση σας οταν παιρνετε συμπληρωματα βιταμινης Β. Εμενα εφτασε η πιεση 20! Εκοψα τις Β και εχω πιεση 130 χωρις αντιυπερτασικα φαρμακα!!!
Απο τις δημοσιευσεις που σας αναρτω, υπερταση φερνει η υπερβολικη δοση βιταμινων Β.
https://www.livestrong.com/article/259458-what-are-the-dangers-of-excess-b6-b12/
http://www.healthcurehub.com/symptoms-of-vitamin-b-overdose/

Εμενα παντως μου φεραν υπερταση οι B complex Lamberts οπως και το Melencor και το Paw salmento for gray hair . Τα διακοπτω και μετα απο 4 ημερες φευγει η υπερταση! Δε ρυθμιζονταν η πιεση ουτε με φαρμακα! Ελαχιστη πτωση ειχα με τη φαρμακευτικη αγωγη και πληρη υφεση με τη διακοπη των βιταμινων Β. Το δοκιμασα παρα πολλες φορες!
Το melancor υπερταση στις 3 ημερες, το Paw salmento for gray hair στην εβδομαδα και οι B complex Lamberts στο μηνα!
Στην αρχή η B complex 50 mlg Lamperts είναι σαν παίρνεις 0, 25 xanax. Μετά από καιρό χρήσης μου κάνει και μένα υπέρταση παροδικά αλλά φεύγει με μείωση δόσης στο μισό ή με διακοπή λίγων ημερών.

Tην υπέρταση από το "Melancor" την προκαλεί η Bromelain, η οποία είναι αντιφλεγμωνώδης ουσία πράγμα χρήσιμο για την τριχόπτωση αλλά επίσης κάνει το αίμα πιο λεπτόρευστο με αποτέλεσμα να περνάνε στην κυκλοφορία του αίματος όλα τα άλλα που έχει μέσα, άμεσα. Ταπεινή άποψή μου. Eπίσης άποψή μου είναι ότι εμπεριέχεται και στα δεύτερα μελανκόρ σαν αυτά που έχεις εσύ αλλά δεν το αναφέρουν και το λέω αυτό γιατί δοκίμασα σκέτη Βρομελέν της λάμπερτς και είναι παρόμοια.
Στο τέλος καταλήγουμε ότι πλέον είναι ύποπτο συμπλήρωμα και ας δούλευε κανονικά στο ξαναγύρισμα των άσπρων τριχών στο χρώμα τους το πρώτο μελανκόρ. Με το πρώτο μελανκόρ είχε γίνει πάταγος στην Αμερική, με διαφημίσεις στην τηλεόραση κλπ.

Την υπέρταση στο "Saw salmento for gray hair" την προκαλεί η L-Tyrosine η οποία πιέζει το θυρεοειδή να παράξει περισσότερη Θυροξίνη, αλλά επίσης κάνει το αίμα πιο λεπτόρευστο με το ίδιο αποτέλεσμα όπως το Μελανκόρ. Ταπεινή άποψή μου.

Κάποιες φορές η υπέρταση αυτή μεταφάζεται σε ταραχή σε εμένα, άλλες φορές σε ενέργεια.

Έχω πάρει αντί για αυτό που πήρες εσύ το "Anti Gray Hair 7050" το προτότυπο και παλιότερο "GetAwayGray" https://www.getawaygrey.com/
που κυκλοφορεί επίσης και με το όνομα "Catalase now" https://www.catalasenow.com/

Το Get away gray το πήρα για 4 μήνες συνεχόμενα, έχει κάποια δυναμική, δεν ξέρω αν όμως δουλεύει γιατί πρέπει να φτάσεις 6-8 μήνες λήψη για να δεις αποτέλεσμα. Το σταμάτησα μετά απο 4 μήνες γιατί μου έκανε υπερβολική τριχόπτωση. Σημειωτέον ότι το πήρα αμέσως μετά το μελανκόρ τa original, όταν αυτά εξαφανίστηκαν από την αγορά το 2014.

Θα επανέλθω στο θέμα μόλις βρω χρόνο με κάποιες λεπτομέρεις σημαντικές όπως και links.

Kαι όχι να παίρνεις μαζί Ginseng παράλληλα με το μελανκόρ ή το anti gray hair 7050 όπως επίσης μην τα παίρνεις ούτε μία μέρα την εβδομάδα ενώ παίρνεις Ginseng γιατί δημιουργήται υπέρταση, πονοκέφαλοι, πανικοί και γενικότερα καταλαβαίνεις ότι παίζεις με την υγεία σου. Θέλει να αφήνεις 2-3 ημέρες κενό για να περάσεις από το ένα συμπλήρωμα στο άλλο γιατί και τα 3 παίζουν με την βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gibik

Active Member
Aυτά τα σχόλια που αφορούν συμπληρώματα για το σταμάτημα της εμφάνισης άσπρων τριχών και την επαναφορά τους στο αρχικό τους χρώμα πρέπει να μπούνε σε ξεχωριστό νήμα και να μην είναι σε νήμα με βαφές μαλλιών. Άλλο η κομωτική και οι βαφές της και εντελώς άλλο θέμα οι επιστημονικές προσεγγήσεις, μελέτες και συμπληρώματα. Καμμία σχέση το ένα με το άλλλο.
 

cool11

Well-Known Member
Aυτά τα σχόλια που αφορούν συμπληρώματα για το σταμάτημα της εμφάνισης άσπρων τριχών και την επαναφορά τους στο αρχικό τους χρώμα πρέπει να μπούνε σε ξεχωριστό νήμα και να μην είναι σε νήμα με βαφές μαλλιών. Άλλο η κομωτική και οι βαφές της και εντελώς άλλο θέμα οι επιστημονικές προσεγγήσεις, μελέτες και συμπληρώματα. Καμμία σχέση το ένα με το άλλλο.

Θα συμφωνησω απολυτα, και ως topic starter.
Τα oral δεν ειναι για τον καθενα, και εδω μιλαμε για 'βαψιμο', αρα τοπικη εφαρμογη σκευασματων.
 
  • Like
Reactions: M15

Gibik

Active Member
Τελικά ενώ είχες καλές προθέσεις δεν πρόκειται να δουλέψει το νήμα που άνοιξες.
Πάλι για βαφές, λάδια που τρίβουν στα κεφάλια τους και νομίζουν ότι είναι τα λάδια που βάζουνε και όχι το μασάζ και η βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος ...
Αλλα ο Σάβατζ ήταν το 1978, πέρασε καιρός...
Δεν λέω άλλα...
 

vag25

Well-Known Member
Στον εναμιση μήνα β 50 lambert έχω αρχίσει να βλέπω να ξανθιζουν στους κροταφους που έχω το θέμα κ μου χει κανει εντυπώση, γενικότερα η βιταμίνη β βλέπω οτι ειναι απαραιτητη στα μαλλια

Tελικα πιο ειναι το συμπερασμα Τασο?
Εγω πηρα ενα κουτι μονο, δεν παρατηρησα κατι φοβερο(μπορει να ηταν μικρο το διαστημα) αλλα τωρα που στης εχω σταματησει βλεπω οτι εχουν αυξηθει πολυ. Οποτε ισως κατι εκανε και δεν το καταλαβαινα.

Εχω αρχισει χαλκο τωρα.
 

Gibik

Active Member
Κάποια εξέλιξη από κάποιον με προσέγγιση συμπληρωμάτων (Οχι Βαβές) σχετικά με το θέμα εδώ σε αυτό το νήμα?
 

christos_

New Member
Γεια σας. Με λένε Χρήστο και είμαι νέο μέλος εδώ. Σας παρακολουθώ από καιρό καθώς με ενδιέφερε το θέμα. Θα σας γράψω για την εμπειρία μου ξεκινώντας με ένα ευχαριστώ στον Gibik ! Gibik , σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια από όλα αυτά που μοιράστηκες εδώ.
Κατ αρχήν θα πρέπει να έχουμε ως δεδομένο ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μπορεί να ανταποκρίνεται στα συμπληρώματα με διαφορετικό τρόπο η σε διαφορετικό χρόνο. Πιστεύω ότι αν κάτι δουλεύει σε πολλούς τότε καλό θα είναι να το δοκιμάζουμε.

Είμαι 40 χρονών και έχω ξεκινήσει τα συμπληρώματα εδώ και 14 μήνες και νομίζω ότι είμαι περίπου στο μισό της διαδρομής βελτίωσης... Έχω σχεδόν όλα μου τα μαλλιά με μια μικρή αραίωση μπροστά, και το 20% περίπου είχε αρχίσει να γκριζάρει κυρίως στα πλάγια του κεφαλιού. Δοκίμασα τη λοσιόν Men Perfect με καλά αποτελέσματα, αλλά αποφάσισα να τη σταματήσω επειδή ήθελα μια μόνιμη λύση. Επίσης θεωρούσα πολύ βαρετό να τη βάζω μια φορά την εβδομάδα και σε λίγο να βλέπω τις γκρι τρίχες να εμφανίζονται λόγω της μινοξιδιλης/λουσίματος που έκανα καθημερινά.

Με βάση τα γραπτά του Gibik ξεκίνησα από το Φεβρουάριο του 2018 τα συμπληρώματα, τα οποία θεωρώ ότι έως τώρα δουλεύουν άριστα σε μένα. Πιστεύω ότι για να "τακτοποιηθεί" εντελώς το πρόβλημα χρειάζονται δυο έως τρία χρόνια, δηλαδή είναι μια προσπάθεια που χρειάζεται υπομονή και σχολαστικότητα. Δοκίμασα όλα αυτά που πρότεινε ο Gibik, εκτός από την τυροσίνη και το Ginseng το οποίο το αποφεύγω προς το παρόν επειδή πίνω αρκετούς καφέδες. Αν κάποιος δοκιμάσει και ginseng ίσως δει πιο γρήγορα αποτελέσματα. Σε μένα ένα ποσοστό 20% κυρίως ψηλά στους κροτάφους έχει έρθει στο φυσικό κάστανο του χρώμα και το υπόλοιπο 80% είναι από λίγο έως πολύ "έντονο" ξανθό !! Για αυτά που έχουν έρθει στο χρώμα τους πιστεύω ότι βοήθησε και η καλύτερη αιμάτωση της περιοχής από τη μινοξιδιλη που βάζω καθημερινά. Από το εξάμηνο έως το έτος τα γκρίζα γίνονται ξανθά, και αυτό είναι κάτι που σε ενθαρρύνει πολύ για να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Θα σας γράψω λίγες λεπτομέρειες για τα συμπληρώματα και για αυτές που θεωρώ ως βασικές ουσίες. Οι βασικές ουσίες είναι το Β σύμπλεγμα, ο χαλκός, η ιωδίνη, το σελήνιο, και το μαγγάνιο. Παίρνω και βιταμίνη D3 (μαζί με Κ2 ΜΚ7), δεν έχω διαβάσει κάτι ακόμα για το πως βοηθά για τα γκρίζα μαλλιά, αλλά κάνει πολλά καλά στον οργανισμό τα οποία θα σας γράψω πιο κάτω.

Ο χαλκός, το σελήνιο και το μαγγάνιο είναι τα βασικά συστατικά για τη δημιουργία της καταλάσης η οποία αντιμετωπίζει τις περιπτώσεις δημιουργίας οξείδωσης και ελεύθερων ριζών που έχουν ως αποτέλεσμα το γκριζάρισμα. Η καταλαση που είναι ένα αντιοξειδωτικό ένζυμο δεν μπορεί να απορροφηθεί σωστά από τον οργανισμό αν την πάρουμε σε συμπλήρωμα, επομένως αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρουμε συμπληρώματα με τις ουσίες που θα δημιουργήσουν την καταλαση μέσα στο σώμα μας, και αυτές είναι ο χαλκός, το σελήνιο και το μαγγάνιο. Με παρόμοιο τρόπο λειτουργεί και το Β σύμπλεγμα για τη δημιουργία της μελανίνης που δίνει το χρώμα στα μαλλιά μας.

Εγώ ξεκίνησα για 4 μήνες με τη Β-100 της Lamberts (ολόκληρο χάπι) και για το πρώτο τρίμηνο με το χαλκό Nature's Plus 3mg. Με τον χαλκό δεν είχα απολύτως καμιά παρενέργεια (θυμάμαι ότι προτιμούσα τη λήψη με άδειο στομάχι), ενώ η B-100 μου προκαλούσε μια υπνηλία - ατονία η οποία μειώθηκε με τον καιρό. Παρατήρησα το πόσο πολύ πιο σφικτή και νεανική υφή πήρε το δέρμα του προσώπου και πόσο πολύ ηρέμησαν τα νευρά μου. Δεν τσακωνόμουν με τίποτα ούτε στεναχωριόμουν για κάτι. Το Β σύμπλεγμα σου βελτιώνει και τη διάθεση. Στον τρίτο μήνα σταμάτησα τον χαλκό και στον τέταρτο άρχισα να κόβω τη B-100 στο μισό χάπι και άρχισα να παίρνω μια πολυβιταμινη την Lamberts Multi Guard High Potency την οποία και την προτείνω σε όλους. Έχει όλα τα βασικά συστατικά σε πολύ καλές ποσότητες/ποσοστά (Β σύμπλεγμα, χαλκό, σελήνιο, μαγγάνιο, ιοδινη) . Επίσης από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα με τη D3 της Lamberts με βάση τα γραπτά του Gibik αν και ακόμα δεν διάβασα κάτι για το πως βοηθάει στα μαλλιά. Θα προσθέσω κάτι για τον χαλκό και για το πολύ σημαντικό μαγγάνιο : Έχουν την ιδιότητα να μην απορροφούνται στο σύνολο τους από τα συμπληρώματα και καλό θα ήταν προσπαθούμε να τα παίρνουμε και από τις τροφές. Πολύ χαλκό έχει το ψωμί η τα μακαρόνια ολικής αλέσεως ενώ πολύ μαγγάνιο έχουν τα μύδια, το καστανό ρύζι , τα όσπρια, τα λαχανικά (σπανάκι, μπάμιες) και οι ξηροί καρποί.

Κλείνοντας με τα συμπληρώματα θα πρότεινα ως κορμό για να ξεκινήσει κανείς την πολυβιταμίνη Lamberts Multi Guard High Potency. Επειδή το τελευταίο διάστημα μείωσαν το μαγγάνιο μέσα της από τα 4mg στο 0,5mg, εγώ σύντομα θα προσθέσω και ένα συμπλήρωμα με μαγγάνιο της Lamberts.
Γενικά, τα συμπληρώματα για να δουλέψουν θέλουν τον χρόνο τους. Χρειάζεται υπομονή.

Η βιταμίνη D3 είναι ένα άλλο ξεχωριστό θέμα, έχει θετικά και αρνητικά. Εγώ ξεκίνησα με "σκέτη" D3 4000IU της Lamberts (δυο softgels για 8000IU καθημερινά) για ένα δίμηνο όπου παρατήρησα ένα έντονο σφίξιμο στο στήθος (κυρίως πριν κοιμηθώ) σαν να πρόκειται να πάθω έμφραγμα καθώς και διάρροια κάθε μέρα. Πιστεύω ότι για το σφίξιμο στο στήθος οφείλεται η ασβεστοποιήση των αρτηριών (απόθεση ασβεστίου στις αρτηρίες που προκαλείται από την υπερβολική παραγωγή ασβεστίου από την D3) και για τη διάρροια η προσπάθεια του εντέρου να παράξει τη βιταμίνη Κ που θα βοηθούσε στο παραπάνω πρόβλημα της ασβεστοποιησης. Τελικά - μετά από αρκετό διάβασμα στο internet - κατάλαβα ότι για να μην έχει κανείς τα παραπάνω θέματα χρειάζεται να μειώσει τη D3 (πλέον παίρνω 4000IU έως 5000IU καθημερινά) και να προσθέσει αρκετή από την απαραίτητη βιταμίνη Κ2 ΜΚ7 που απομακρύνει το ασβέστιο από τις αρτηρίες. Άρα, χρειάζεται ένας πειραματισμός σχετικά με τον συνδυασμό και τη δοσολογία της D3 και Κ2 MK7 για να μην έχει κανείς ταχυκαρδίες.

Άφησα για το τέλος τα θετικά της D3. Πιστεύω ότι την χρειαζόμαστε σε συμπλήρωμα επειδή είτε αποφεύγουμε τον ήλιο, είτε συνηθίζουμε να βάζουμε αρκετό αντηλιακό. Για να πάρουμε D3 με φυσικό τρόπο από τον ήλιο, χρειάζεται έκθεση κατά τις μεσημεριανές ώρες και χωρίς αντηλιακό, πράγμα που δεν το κάνουν οι περισσότεροι και νομίζω ότι πολύ καλά κάνουν. Τα θετικά της D3 λοιπόν είναι : 1) Ενισχύει το ανοσοποιητικό. Δεν αρρώστησα καθόλου για σχεδόν 1,5 χρόνο που παίρνω συμπληρώματα, ούτε καν ίωση δεν είχα. Θυμάμαι ότι μερικές φορές είχα μια υποψία ίωσης (ξηρότητα - γαργάλημα στο λαιμό) η οποία έφευγε αμέσως. Επίσης εξαφανίστηκαν κάποιοι πόνοι στην πλάτη, που συνήθως τους νιώθουμε κατά διαστήματα όταν κάνουμε καθιστική ζωή. 2) Μαζί με το μαγνήσιο από την πολυβιταμινη και τη διατροφή αυξήθηκε με φυσικό τρόπο η τεστοστερόνη και ίσως και η λίμπιντο! Αύξηση της τεστοστερόνης σημαίνει στύσεις με σκληρότητα και διάρκεια που έχει κανείς όταν είναι 18 χρονών. Βέβαια δεν την μέτρησα την αύξηση, αλλά βλέπω τα συμπτώματα - αποτελέσματα , ενώ έχω διαβάσει ότι η βελτίωση συμβαίνει σε όσους παίρνουν D3. 3) Το τελευταίο καλό της D3 είναι ότι βελτιώνει πολύ τη διάθεση.

Θα περίμενα από τον Gibik να μας πει αν γνωρίζει πως η D3 βοηθά στα γκρίζα μαλλιά και την παραγωγή μελανίνης.
Για τα περισσότερα που σας έγραψα μπορώ να σας δείξω και τα λινκ που πήρα τις πληροφορίες. Αξίζει να τα δοκιμάσει κάνεις, πάντα σε συνδυασμό με καλή διατροφή, και αποφυγή του αλκοόλ για 1-2 ώρες πριν και μετά τη λήψη. Εγώ ελπίζω από τον δεύτερο χρόνο τα ξανθά που έχω τώρα στους 14 μήνες να γίνουν πάλι καστανά, και αν καταφέρω να κόψω τους καφέδες ίσως δοκιμάσω και το ginseng η την τυροσίνη. Η βελτίωση προς το ξανθό χρώμα ισχύει και για τα γένια , αν και νομίζω ότι αυτά θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο και υπομονή....

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ήθελα να το μοιραστώ. Θα επανέλθω μόλις δω κι άλλη βελτίωση. Αν δω ότι τα περισσότερα μαλλιά επανήλθαν στο φυσικό τους χρώμα θα συνεχίσω για να τα διατηρήσω μόνο με την πολυβιταμινη της Lamberts , πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

felaini

Active Member
Κ ολος αυτος ο βομβαρδισμος βιταμινων σε χαπια για να μην γκριζαρει το μαλλι βρε παλικαρι μου;;
Αν αντεχει το στομαχι σου κ ο οργανιςμος σου μαζι σου παντως.δειχνει καπως υπερβολικο ομως για γκριζαρισμα..
 
Μπλουζα