Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

kapa

Μέλος του προσωπικού
πως το βλεπετε?
αν δεν φαινεται το λινκ καντε παραθεση στο μηνυμα μου και θα εμφανιστει
η τιμη μου φαινεται παρα πολυ καλη γι αυτο ρωταω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
θα παρω και εγω το σκετο,το φθηνοτερο που βρηκα στο ebay ειναι αυτο που εχω στην φωτο,εχω βαλει και λινκ αλλα δεν φαινεται,εχει δοσολογια με κουταλι οποτε δεν ειναι ουτε χαπι ουτε καψουλα
Kapa τελικά τι έκανες και τι αποτέλεσμα είχες? πρόσθεσες 2 χάπια ginseng στο κοκταίλ για να γυρίσουν τα άσπρα μαλλιά στο χρώμα τους? Της lampers πήρες? Είπες ότι σου σταμάτησε την περετέρω εμφάνιση άσπρων τριχών το κοκταίλ Β σύμπλεγμα και χαλκός. Όταν πήρες to ginseng σου σκούρηνε και άλλο τα μαλλιά?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa τελικά τι έκανες και τι αποτέλεσμα είχες? πρόσθεσες 2 χάπια ginseng στο κοκταίλ για να γυρίσουν τα άσπρα μαλλιά στο χρώμα τους? Της lampers πήρες? Είπες ότι σου σταμάτησε την περετέρω εμφάνιση άσπρων τριχών το κοκταίλ Β σύμπλεγμα και χαλκός. Όταν πήρες to ginseng σου σκούρηνε και άλλο τα μαλλιά?
δεν βλεπω ακομα καποια επαναφορα χρωματος,χρησιμοποιοω ginseng 2.000mg,potassium και κουρκουμινη σε καψουλες που δεν εχω καταλαβει ακομα τι θελουν να κανουν,σαν να πηγαν να μειωσουν τριχοπτωση και σαν να μην τα καταφεραν τελικα,τα συνεχιζω ολα μαζι και μαλλον θα σταματησω το potassium οταν αδειασει και το τελευταιο μπουκαλακι
 
  • Like
Reactions: aaa

Gibik

Active Member
δεν βλεπω ακομα καποια επαναφορα χρωματος,χρησιμοποιοω ginseng 2.000mg,potassium και κουρκουμινη σε καψουλες που δεν εχω καταλαβει ακομα τι θελουν να κανουν,σαν να πηγαν να μειωσουν τριχοπτωση και σαν να μην τα καταφεραν τελικα,τα συνεχιζω ολα μαζι και μαλλον θα σταματησω το potassium οταν αδειασει και το τελευταιο μπουκαλακι
Δεν παίρνεις Β σύμπλεγμα όπως λέγαμε, χαλκό έστω αραιά και που, Ginseng και να σε βλέπει και ο ήλιος δεδομένου ότι ο ήλιος είναι πολύ σημαντικός για την παραγωγή μελανίνης στο τριχοθυλάκιο?

Πέρσυ καλοκαίρι στην Αμοργό έδωσα σε μια 38χρονη μελαχροινή κοπέλα μια βιταμίνη Β της Lamperts 50άρα την ημέρα και επειδή δεν είχε οργανωμένες παραλίες και δεν είχαμε και ομπρέλα μας βάραγε ο ήλιος όλη μέρα, μέσα σε 15 ημέρες ξαναγύρισαν οι πιο πολλές άσπρες τρίχες της στο χρώμα τους. Μετά από 3 μήνες στην Αθήνα και χωρίς πολύ ήλιο άρχισαν να της ασπρίζουν πάλι.

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ να μου συμβαίνει καλοκαίρια μέσα σε λίγες μέρες με τον ήλιο και την βιταμ. Β. Σκουραίνουν λίγο οι άσπρες, ξανθαίνουν λίγα τα ανοιχτά καστανά από τον ήλιο και χάνονται οι άσπρες. Το χειμώνα θέλει όλο το πακέτο των βιταμινών και ήλιο χιονοδρομικού κέντρου και δεν ασπρίζει τίποτα και δεν ξεφτίζουν σε χρώμα αυτές που έχουνε σκουρήνει.

Ας κρατήσουμε από αυτό το μνμ ως συμπέρασμα την αναγκαιότητα του ήλιου.
Τον θέλουμε τον ήλιο και για την τριχόπτωση και για το χρώμα των μαλλιών, που με λύπη μου διαβάζω σχόλια έμπειρων μελών να γράφουν να αποφεύγεται ο ήλιος στις τριχοπτώσεις....

Επίσημα απο το Νοσοκομείο Ευαγγελισμός έχουν παρουσιάσει οι Έλληνες έλλειψη βιταμίνης D3 (ήλιος) από την υπερβολική χρήση αντιηλιακών ενώ οι Φιλανδοί όχι...
 
  • Like
Reactions: aaa

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν παίρνεις Β σύμπλεγμα όπως λέγαμε, χαλκό έστω αραιά και που, Ginseng και να σε βλέπει και ο ήλιος δεδομένου ότι ο ήλιος είναι πολύ σημαντικός για την παραγωγή μελανίνης στο τριχοθυλάκιο?

Πέρσυ καλοκαίρι στην Αμοργό έδωσα σε μια 38χρονη μελαχροινή κοπέλα μια βιταμίνη Β της Lamperts 50άρα την ημέρα και επειδή δεν είχε οργανωμένες παραλίες και δεν είχαμε και ομπρέλα μας βάραγε ο ήλιος όλη μέρα, μέσα σε 15 ημέρες ξαναγύρισαν οι πιο πολλές άσπρες τρίχες της στο χρώμα τους. Μετά από 3 μήνες στην Αθήνα και χωρίς πολύ ήλιο άρχισαν να της ασπρίζουν πάλι.

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ να μου συμβαίνει καλοκαίρια μέσα σε λίγες μέρες με τον ήλιο και την βιταμ. Β. Σκουραίνουν λίγο οι άσπρες, ξανθαίνουν λίγα τα ανοιχτά καστανά από τον ήλιο και χάνονται οι άσπρες. Το χειμώνα θέλει όλο το πακέτο των βιταμινών και ήλιο χιονοδρομικού κέντρου και δεν ασπρίζει τίποτα και δεν ξεφτίζουν σε χρώμα αυτές που έχουνε σκουρήνει.

Ας κρατήσουμε από αυτό το μνμ ως συμπέρασμα την αναγκαιότητα του ήλιου.
Τον θέλουμε τον ήλιο και για την τριχόπτωση και για το χρώμα των μαλλιών, που με λύπη μου διαβάζω σχόλια έμπειρων μελών να γράφουν να αποφεύγεται ο ήλιος στις τριχοπτώσεις....

Επίσημα απο το Νοσοκομείο Ευαγγελισμός έχουν παρουσιάσει οι Έλληνες έλλειψη βιταμίνης D3 (ήλιος) από την υπερβολική χρήση αντιηλιακών ενώ οι Φιλανδοί όχι...
ειχα ψιλοπαρενεργεις με το συμπλεγμα β και το εκοψα,γενικα εχω πολυ σμηγμα εκ γενετης.
μολις ξεκινησα το συμπληρωμα για η 5 μηνες μου πρηζοταν απο ενα βλεφαρο για 24 ωρες,συνηθως 2 φορες την εβδομαδα γινοταν αυτο.
το εψαξα να δω τι ειναι και ηταν χαλάζιο τελικα,δεν το ηξερα οτι υπαρχουν τοσες παθησεις των βλεφαρων.
οταν εκοψα το συμπληρωμα δεν ξανα εβγαλα.
δεν μπορω να παρω συμπληρωμα που επηρεαζει το σμηγμα τελικα
 

aaa

Member
wella-viva natural tone αφρος χαλια προιον πανακριβο, ξεφαφει σε πετσετες μαξιλαρια, ριχνει τα μαλλια, βαφει ελαχιστα τις ασπρες τριχες! Τριχοπτωση ειδα πολλη! Το μονο καλο ειναι οτι δε βαφει το δερμα με τιποτε

https://www.skroutz.gr/c/987/bafes-mallion.html?keyphrase=men+perfect Το men perfect μεχρι τωρα ειναι το πιο καλο με τη λιγοτερη δυνατη τριχοπτωση αλλα κανει και αυτο. Βαφει το δερμα αν το αφησεις πολυ πανω σε δερμα

https://www.bioshop.gr/ampoules-kokkinou-ginseng.html αυτο το κοκκινο Ginseng σε αμπουλες εχω χρησιμοποιησει και ειναι ελαφρυ στο στομαχι και σχετικα προσιτο, δεν ξερω αν κανει σκουραιμα στις ασπρες τριχες γιατι το χρησιμοποιησα για να εχω ζωτικοτητα και οχι καθημερινα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aaa

Member
μια και τα παραπανω μποκαλακια με κοκκινο ginseng δε τα βρισκω στην Ελλαδα και ειναι ακριβα πηρα το παρακατω:
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
Korean Red Ginseng Standardised 1300mg x 100 tabs Sexual & Immune Health UK MADE
που ομως ηταν χαλια και μου αυξανε την ορεξη! Ασε που δεν ειναι και κοκκινο οπως το περιγραφουν αφου στη συσκευασια δεν λεει πουθενα κοκκινο

μετα πηρα Red Korean Ginseng Root Extract Panax Adaptogen 2500mg 60 Softgel Capsule που το πινω 10 ημερες και ειναι ελαφρυ στο στομαχι και δε μου αυξανει την ορεξη και ειναι κοκκινο και το γραφει πανω στη συσκευασια

Πηρα και Melancor που με μεγαλη δυσκολια και σε τεραστια τιμη βρηκα μονο απο εναν στην Αμερικη και ειναι ειδικο για να επαναφερει τις ασπρες τριχες Melancor Hair Vitamin Stop Gray Hair, Reduce Premature white Hair for men, women
απο το πρωτο χαπι ανεβασα πιεση!!! Το εκοψα ξαναηπια μετα απο δυο ημερς ξανα πίεση! το παραταω 5 ημερες ξαναπινω, πάλι πίεση!!! Ειναι απο αυτο το χαπι; μηπως αυτο ειναι η αιτια που δεν πουλιεται πια και δεν το βρισκεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gibik

Active Member
μια και τα παραπανω μποκαλακια με κοκκινο ginseng δε τα βρισκω στην Ελλαδα και ειναι ακριβα πηρα το παρακατω:
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
Korean Red Ginseng Standardised 1300mg x 100 tabs Sexual & Immune Health UK MADE
που ομως ηταν χαλια και μου αυξανε την ορεξη! Ασε που δεν ειναι και κοκκινο οπως το περιγραφουν αφου στη συσκευασια δεν λεει πουθενα κοκκινο

μετα πηρα Red Korean Ginseng Root Extract Panax Adaptogen 2500mg 60 Softgel Capsule που το πινω 10 ημερες και ειναι ελαφρυ στο στομαχι και δε μου αυξανει την ορεξη και ειναι κοκκινο και το γραφει πανω στη συσκευασια

Πηρα και Melancor που με μεγαλη δυσκολια και σε τεραστια τιμη βρηκα μονο απο εναν στην Αμερικη και ειναι ειδικο για να επαναφερει τις ασπρες τριχες Melancor Hair Vitamin Stop Gray Hair, Reduce Premature white Hair for men, women
απο το πρωτο χαπι ανεβασα πιεση!!! Το εκοψα ξαναηπια μετα απο δυο ημερς ξανα πίεση! το παραταω 5 ημερες ξαναπινω, πάλι πίεση!!! Ειναι απο αυτο το χαπι; μηπως αυτο ειναι η αιτια που δεν πουλιεται πια και δεν το βρισκεις;

Μπράβο φίλε, το Δεύτερο ginseng που βρήκες Red Korean Ginseng Root Extract Panax Adaptogen 2500mg 60 Softgel Capsule φαίνεται να είναι το ιδανικότερο, αυτό ακριβώς θέλαμε. Το θέμα είναι αν δουλεύει, έχεις παρατηρήσει βελτίωση στην κυκλοφορία του αίματος? Πονοκέφαλο πχ? "Σηκωμάρες"? Καλύτερες στύσεις? Ταμπλέτα ή κάψουλα με υγρό είναι???

Ναι αυτό είναι το melancor. Μπράβο που το βρήκες!
Ναι από αυτό είναι η πίεση. Χωρίς να το γράφουν στην ετικέτα έχουν βάλει μέσα ισχυρό αγγειοδιασταλτικό για να κυκλοφορήσει το αίμα πολύ καλά στα τριχοθυλάκια, στέλνοντας παράλληλα βιταμίνες, συστατικά κλπ στα τριxοθυλάκια. Μην τυχόν κάνεις το λάθος να παίρνεις μελανκόρ & ginseng παράλληλα, είναι επικύνδινο.

Υπάρχουν δύο τύποι melancor, αυτό που έβγαινε απο το 2000 μέχρι 2014 σε άσπρες μεγάλες ταμπλέτες, εξαφανίστηκε από την αγορά για ένα χρόνο η δύο και ξαναβγήκε μετά σε κίτρινες-μπεζ μεγάλες ταμπλέτες χωρίς όμως να αναφέρουν ότι περιέχουν Bromelain όπως το πρώτο. Ποιο είναι αυτό που έχεις?

Επίσης υπόψιν περιέχει κάποιο αντιαδρογόνο, το οποίο δεν ξέρω τι είναι (ΟΧΙ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΟΜΩΣ, γιατί δοκίμασα και δεν έχει σχέση με το melancor) χωρίς να το αναφέρουν επίσης και το παλιό και το καινούργιο το οποίο το καταλαβαίνω απο ένα πολύ ελαφρύ γαργαλητό στους όρχεις (μόνο στο δεύτερο μελανκόρ) και μείωση στην ποσότητα σπέρματος (λίγο στο πώτο και εντονα στο δεύτερο μελανκόρ) για να μην έχεις τριχόπτωση και ανδρογενετική αλωπεκία.

Το πρωτο με την bromelain ήταν μάλλον καλύτερο, γιατι είναι αντιφλεγμονώδης ουσία και η αγα για πολλούς ειδικούς είναι φλεγμονή.
Επίσης το πρώτο δούλευε και για την αγα φανταστικά, κράταγε τα μαλλιά σε συνεχή αναγενή κατάσταση με αποτέλεσμα την σχεδόν μηδενική τριχόπτωση. Το δεύτερο melancor αν μιλάμε για το ίδιο δεν ξέρω τις δυνατότητες του, μου ξεκίνησε η αγά πλέον, πήρα μόνο ένα κουτί και χωρίς λόγο το σταμάτησα...

Υπάρχει περίπτωση αυτοί στην melancor να το είχαν λύσει εντελώς το θέμα τριχόπτωσης-αγα και σταμάτημα της εμφάνισης άσπρων τριχών αλλά και την επαναφορά των άσπρων τριχών στο χρώμα τους μετά από 6-8 μήνες..
.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το έπαιρνα για 4 περίπου χρόνια από 40 ετών μέχρι 44 μέχρι 2014 δηλαδή, για τα άσπρα, σταμάτησε το άσπρισμα των μαλλιών, ξαναγυρίσανε οι άσπρες στο χρώμα τους σε 6-8 μήνες και σταμάτησα να έχω εντελώς εποχιακές τριχοπτώσεις και δεν δεν γέρναγα με τίποτα. Απεναντίας είχα φοβερή δύναμη και ενέργεια. Μου λέγανε γνωστοί "δεν γερνάς έσυ?" Επίσης μου σήκωνε τα μαλλιά όρθια κυριολεκτικά όρθια μετά απο 30 λεπτά απο την λήψη του και είμαι και μαλλιάς, όπως επίσης ένιωθα την ενέργεια...Μου πήρε 2,5-3 χρόνια να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά με το σπέρμα. Με το σταμάτημα της λήψης του εμφανίστηκε η αγά μου και άσπρισμα μαλλιών και γένια...
Το τελευταίο χρόνο λήψης του το 2014 μου έκανε αίσθηση μυρμηγκιάσματος στους κροτάφους και στο κέντρο του μετώπου. Με την διακοπή λήψης του πρώτα κροτάφους και μετά κέντρο μετώπου εμφανίστηκε η αγά, που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι γινόταν εκεί...
Υπάρχει περίπτωση να είχαν βάλει κάποιο αναβολικό μέσα, ή ανθρώπινη αυξητική ορμόνη πχ, δεν ξέρω....Πάντως σίγουρα τα συστατικά που έχει μέσα δεν αναφέρονται όλα στην ετικέτα ούτε στο website τους το οποίο δεν υπάρχει πια. Ρώτησα έναν χημικό μέλος του φόρουμ αν γίνεται να πάμε για χημική ανάλυση το δεύτερο μελανκόρ και μου είπε ότι είναι δύσκολο να γίνει και αν γίνει μπορεί να κοστίσει και 1500Ε σε ιδιωτικό χημείο . Το θέμα είναι ότι δεν έχω το πρώτο μελανκόρ, μόνο το δεύτερο και δεν ξέρω αν τελικά είναι ίδια ή διαφορετικά στα συστατικά τους. Δεν ξέρω αν στο ινστιτούτο Παστέρ δεχθούν να κάνουν την χήμική ανάλυση αλλά σίγουρα αν την κάνουν θα πάρει πολύ χρόνο να απαντήσουν και η χρέωση πρέπει να είναι μικρή. Κάτι λίγα χάπια που έχω απο το δεύτερο μελανκόρ μου έχουν λείξει. Αν είναι να συννενοηθούμε για το ινστιτούτο παστέρ εφόσον σε ενδιαφέρει.

Η νομοθεσία στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής δεν επιβάλει έλεγχο συστατικών σε ότι έχει το τίτλο "συμπλήρωμα διατροφής, παρά μόνο στα φάρμακα. Αποτέλεσμα δεν ξέρεις τι βάζουν μέσα στα συμπληρώματα. Η Ευρωπαική Ένωση είναι αυστηρή σε αυτά και δεν αφήνει ανεξέλεγτα τα συμπληρώματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: aaa

NoHairnoMotive

New Member
Τριαντα και κατι, και οι πρωτες γκριζες τριχες ειπαν να κανουν την εμφανιση του στο ανδρικο κεφαλι...
Λιγοστες προς το παρον, αλλα προσεχως περισσοτερες.

Επειδη δεν ειμαι της λογικης του κομμωτηριου, με τις κλασικες γυναικειες βαφες, ψαχνω εναλλακτικους τροπους, do it yourself style, αλλα αξιοπρεπη πραγματα και αποτελεσματικα.

Καποια κομμωτρια μου ειχε πει για χρωμοσαμπουαν, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω αρκετες πληροφοριες γι αυτα.

Βασικα θελω, ευκολα, μονος μου, να μπορω να καλυψω καπως τις γκριζες τριχες(κροταφους μιλαμε), χωρις πολλα πολλα, απο πλευρας διαδικασιων.

Κατι γρηγορο, ευκολο, αποτελεσματικο.
Θυμηθηκα δε, και τις ανεπαναληπτες ελληνικες ταινιες με το μπρυλ-κρημ, που ξεβαφε στα χερια...!!!

Βασικα, να ειναι κατι που να μη δινει στοχο, δηλαδη σαν κατι κεφαλια ανδρικα που φωναζουν απο μακρια οτι εχει πεσει πανω η βαφη της αρκουδας.

Περιμενω προτασεις, ελπιζω οτι θα βρουμε κατι καλο εδω με τη συζητηση που θα κανουμε.

Εγω χρησιμοποιω το Wella Sp Men Gradual Tone Καστανό εδω και 3χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν γινεσαι κορακι οπως αν βαλεις κανονικη βαφη απλα σπαει την ασπριλλα. Δεν το πετυχαινει με την πρωτη εφαρμογη εξου και το gradual tone ετσι δεν γινεται αντιληπτο οτι μπογιατιζεσαι. Αρχικα θελει 2 εφαρμογες κοντινες, και μετα για μακρυ μαλι 1 καθε τριμηνο για κοντο 1 καθε μηνα αν φαινεται η ασπρη ριζα. Ειναι αφρος και η ολη διαδικασια κραταει 30λεπτα μαζι με τα προκατακτικα. Αν το παρεις θα σου και μερικα tips γιατι οι οδηγιες που εχει εχουν σαν αποτελεσμα 1μπουκαλι να μην βγαζεις ουτε τριμηνο. Εγω βγαζω 1χρονο με κοντο μαλι περι τα 15ευρω το κοστος μαζι με τα μεταφορικα
 

aaa

Member
αυτο το wella που αναφερεις προκαλει τρομερη τριχοπτωση γιατι ετσι υγρο που ειναι παει κατευθειαν στη ριζα! ασε που τα σκουραινει ελαχιστα

https://www.skroutz.gr/c/987/bafes-mallion.html?keyphrase=men+perfect ετη φωτος καλυτερο σε αποτελεσμα, απλα πρεπει να προσεξεις μη βαψεις το δερμα. Να σου το βαζει η κομμωτρια και μετα αν βγαζει πολλα να το συντηρεις βαζοντας πριν το λουσιμο με μπατονετα και αφου γινεταο τζελ να αποφευγεις να βαζεις στις ριζες
 
Τελευταία επεξεργασία:

nothinggr

Member
μετα πηρα Red Korean Ginseng Root Extract Panax Adaptogen 2500mg 60 Softgel Capsule που το πινω 10 ημερες και ειναι ελαφρυ στο στομαχι και δε μου αυξανει την ορεξη και ειναι κοκκινο και το γραφει πανω στη συσκευασια

Πολύ φτηνό δεν είναι αυτό? Δεν το λέω για κακό αλλά της Lamberts πχ έχει πολλαπλάσια τιμή, και δεν είναι και Red από όσο θυμάμαι.
 

aaa

Member
Το κοκκινο ginseng ειναι καψουλα με υγρο μεσα και ειναι ελαφρυ που εχω και ευαισθητο στομαχι. Να παιρνω ενα ή δυο την ημερα; γιατι λεει οτι εχει 100 mg ginseng extract που βγαινει απο 2500 mg Red Ginseng root
melancor εχω τα μπεζ χαπια, για αυτο εξαφανιστηκε απο την αγορα αφου ανεβαζει tην πιεση, το πηρα και με ginseng και πηγα 180! η πλακα ειναι οτι ακομα εχω πιεση και μετα 5 ημερες απο τις τρεις αραιες φορες που το πηρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

aaa

Member
της lamberts απο το εξωτερικο μηπως ειναι φθηνοτερο; Μηπως το δικο μου εχει μονο 100 mg? γιατι δεν βλεπω νευρα ή τεραστια ζωτικοτητα με δυο που παιρνω μαζι καθε απογευμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gibik

Active Member
Το κοκκινο ginseng ειναι καψουλα με υγρο μεσα και ειναι ελαφρυ που εχω και ευαισθητο στομαχι. Να παιρνω ενα ή δυο την ημερα; γιατι λεει οτι εχει 100 mg ginseng extract που βγαινει απο 2500 mg Red Ginseng root
melancor εχω τα μπεζ χαπια, για αυτο εξαφανιστηκε απο την αγορα αφου ανεβαζει tην πιεση, το πηρα και με ginseng και πηγα 180! η πλακα ειναι οτι ακομα εχω πιεση και μετα 5 ημερες απο τις τρεις αραιες φορες που το πηρα
Με τo melancor δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίχτηκε και χάθηκε από την αγορά για ένα δύο χρόνια. Έδινε σίγουρα μιά δυνατή ενέργεια και δύναμη και ηταν αποτελεσματικότατο και στο ξαναγύρισμα στο χρώμα τους των άσπρων τριχών και στην τριχόπτωση. Δεν ξέρω αν σε εσένα αυτή η "ενέργεια" έγινε αυξηση πίεσης...

Σου ανέβασε την πίεση σίγουρα όμως γιατί όπως είπες το πήρες μαζί με ginseng, πράγμα επικίνδυνο γιατί και μελανκόρ και τζίνσενγκ κάνουν αγγειοδιαστολή δηλαδή βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος. Και τα δύο μαζί λήψη και θα πάθουμε κανά εγκεφαλικό...

Το lamperts είναι πολύ καλό τζίνσενγκ https://www.lambertshealthcare.co.uk/korean-ginseng-1200mg-p8555/
αλλά όχι κόκκινο και το κόκκινο είναι καλύτερο.
H δοσολογία πρέπει να είναι "Korean red ginseng extract (3,000 mg/day)", βάσει της μελέτης αυτής: http://ocean.kisti.re.kr/downfile/volume/skg/GROSBR/2009/v33n3/GROSBR_2009_v33n3_223.pdf

Τώρα αυτό που βρήκες είναι "100 mg ginseng extract που βγαινει απο 2500 mg Red Ginseng root" και το Lamperts που υπάρχει στα Ελληνικά φαρμακεία είναι "Κοrean Ginseng 120mg extract που βγαίνει από 1200mg.
Στο Lamperts μέχρι δυόμιση ή τρία χάπια την ημέρα, παραπάνω δεν γίνεται.

Πες μου σε παρακαλώ για το κόκκινο αυτό που βρήκες όταν το πάρεις μόνο του αν βλέπεις σημάδια βελτιωμένης κυκλοφορίας του αίματος όπως συγκέντρωση, ή ταραχή, ή ενέργεια, ή σκληρές στύσεις δηλαδή βελτιωμένες απο το συνιθισμένες σου στύσεις, ή πονοκεφάλους για να δούμε αν δουλεύει.
Διάβασε και το αντοίστηχο νήμα εδω μέσα: http://www.hairlossgr.com/threads/red-panax-ginseng-extract.11091/
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: aaa
Μπλουζα