Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Nick38 είπε:
[quote author=cool11 link=topic=391.msg6866#msg6866 date=1234115537]

Θα θελα να βρω κατι πιο mainstream οπως ειναι η μινοξιδιλη για την τριχοπτωση, κατι αναλογο για το χρωμα μαλλιων με μελανινη ή οτι αλλο σχετικο, αλλα μαλλον δεν υπαρχει κατι mainstream σε αυτη την περιπτωση. Και μιλαμε οτι θελω να αποφυγω κλασικες βαφες κλπ.
Γι΄αυτο μιλαμε για αφρους κλπ και γενικα do-it-yourself λυσεις.


εγω χρησιμοποιω την λοσιόν X της φαιρχερ (λινκ: http://www.F**rhair.gr/catalog/product_info.php?cPath=27&products_id=40 ) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο.
oscommerce.gif

Το χρωμα ειναι ακριβως το δικο μου. Η λοσιον εχει χρωμα λεμοναδας και μυριζει λιγο βαρια.Σταδιακα επαναφερει το φυσικο χρωμα τον γκριζων σε 2-3 εβδομαδες και μετα χρειαζεται εφαρμογη μια φορα την εβδομαδα για συντηρηση.
Τα μαλλια αποκτουν φυσικοτατο χρωμα χωρις γυαλαδες κτλ αλλα οπως εγραψα βρισκω την μυρωδια λιγακι ενοχλητικη.
Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι κοστιζει 20€ το μπουκαλακι (νομιζω ειναι πανακριβο) αξιζει να το δοκιμασετε γιατι δεν επιφυλασσει δυσαρεστες εκπληξεις.
[/quote]

Το αγοραζεις-παραγγέλνεις σε φαρμακειο?
Βασιζεται στην ενεργοποιηση της μελανινης στα μαλλια, για να ανακτησουν το αρχικο τους χρωμα? Οποτε αν ειναι ετσι, δεν ειναι βαφη, ειναι φορμουλα?
Ποσα ml ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

τριανταφυλλε, αν δεν κανω λαθος, αυτο της loreal, δεν βλεπω στο βιντεο να ενεργοποιει μελανινη ή να κανει κατι ιδιαιτερο, περα απο στυλιζαρισμα! Κανω λαθος?
 

defkalion2000

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Λοιπον παιδια ειμαι 49 χρονων και τα εχω ψαχει ολα και δω και στην Αμερικη ολα αυτα τα προιοντα εχουν ενα μειονεκτημα επειδη πρεπει να κανεις μειξη με οξυζενε εχουν σαν αποτελεσμα να κοκινιζουν τα μαλλια.
Το SP της WELLA pigment mousse ειναι το καλυτερο ειναι πρακτικο και δινει φυσικο look,στην ελλαδα το πουλανε απο 18 και εως 24 ευρω στα κομμωτηρια αλλα εγω το παραγγελω απο το amazon της Γερμανιας και απο το HEMO με 12E και αν κανεις παραγγελια πανω απο 100$ δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης. ;D ;D







triantafilos είπε:
[quote author=triantafilos link=topic=391.msg15435#msg15435 date=1248945366]
8)εχει βγει στην αγορα η νεα επαναστατικη φορμουλα ειδικα για ανδρες ειναι της LOR--N η οποια καλυντικαρει την τριχα διακριτικα με φυσικο τροπο που δεν φαινεται , φενονται διασπαρτα στο κεφαλι ορισμενες ασπρες τριχες διασημοι παρουσιαστες και υ πουργοι αυτο βαζουν
χατζ------ου σπηλ--------ος κτλ
δειτε εδω:http://www.otenet.gr/portal/portal/lifestyle/woman/coiffure?media-type=html&user=anon&js_panename=coiffure&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=1043895&category=coiffure
η εδω το video: Cover 5 L'Oréal Professionnel Avant-Après
;D
[/quote]
 

Nikmel

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

[quote author=defkalion2000 link=topic=391.msg15752#msg15752 date=1249291326]
Λοιπον παιδια ειμαι 49 χρονων και τα εχω ψαχει ολα και δω και στην Αμερικη ολα αυτα τα προιοντα εχουν ενα μειονεκτημα επειδη πρεπει να κανεις μειξη με οξυζενε εχουν σαν αποτελεσμα να κοκινιζουν τα μαλλια.
Το SP της WELLA pigment mousse ειναι το καλυτερο ειναι πρακτικο και δινει φυσικο look,στην ελλαδα το πουλανε απο 18 και εως 24 ευρω στα κομμωτηρια αλλα εγω το παραγγελω απο το amazon της Γερμανιας και απο το HEMO με 12E και αν κανεις παραγγελια πανω απο 100$ δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης. ;D ;D


defkalion2000 δώσε μας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το προϊόν. Είναι βαφή? Τι συστατικά έχει? Είναι φυσικό το αποτέλεσμα? και τι διάρκεια έχει?
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Αναρωτιεμαι, αν ολες οι ουσιες που βαζουμε στο κεφαλι για την αναζωογωνηση των τριχων, βοηθουν αραγε εστω και λιγο στο να συνεχιζει ενα κεφαλι που υπο αλλες συνθηκες θα εβγαζε γκρι τριχες, να εξακολουθει να βγαζει μαυρες τριχες.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει αμεση επιστημονινη συσχετιση, ισως εμπειρικα θα μπορουσε να πει κανεις κατι σχετικα με αυτο.
Αφου βοηθαμε το συστημα να διατηρησει τριχες(anti-dht), να βγαλει τριχες(regrowth), ισως λεω να επαιζει καποιο ρολο. Ισως παλι να ειναι εντελως αποκομμενοι οι δυο μηχανισμοι (αυξηση τριχοφυιας / γκρι τριχες) μεταξυ τους...

Τι λετε γι αυτο?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

για να λυθει το προβλημα ασπρα μαλλακια εχω γραψει λιγα πραγματα εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,947.msg17574.html#msg17574

αλλα ειναι αρκετα χλωμο τα γινει πραξη προς το παρον

σκοπος ειναι να δωσουμε λυση στην ΑΙΤΙΑ του προβληματος
και ολα δειχνουν οτι ακομη δεν εχουμε καμια αξιολογη προοδο
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Με στενοχωρει το γεγονος οτι δεν υπαρχει καποια σημαντικη προοδος στο θεμα.
Ελπιζα οτι θα υπηρχαν καποιες 'φορμουλες' και οχι απλα καποιες βαφες.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παναγιωτης είπε:
για να λυθει το προβλημα ασπρα μαλλακια εχω γραψει λιγα πραγματα εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,947.msg17574.html#msg17574

αλλα ειναι αρκετα χλωμο τα γινει πραξη προς το παρον

σκοπος ειναι να δωσουμε λυση στην ΑΙΤΙΑ του προβληματος
και ολα δειχνουν οτι ακομη δεν εχουμε καμια αξιολογη προοδο

Παντως, εχω την εντυπωση, οτι εαν ασχολουνταν, εδω ή στο εξωτερικο, περισσοτερα ατομα, και περισσοτερο, με το εν λογω θεμα, ίσως να υπηρχε καταγεγραμμενη μια πιο χειροπιαστη προταση.
Ειλικρινα, και δεν το λεω με πικρια αλλά μονο ως απορία, θα περιμενα, οταν υπαρχει ενα τετοιο θεμα για βαφη μαλλιων-αποφυγη γκριζων κλπ, σε ενα καθετα θεματικο φορουμ για μαλλια, εστω κι αν αφορα την πλευρα της τριχοπτωσης, περισσοτερα ατομα να εχουν ασχοληθει με το θεμα, περισσοτερες προτασεις να πεσουν στο τραπεζι της συζητησης.
Πχ. αν ανοιγα εδω στο ιδιο φορουμ ενα τοπικ για ασχετο θεμα, μπορει να ειχε μεγαλυτερη συμμετοχη, απο το εν λογω θεμα που αφορα τις τριχες μας, και ειμαστε εδω ολοι να τα λεμε για θεματα των μαλλιων μας.

Ισως να μην υπαρχει αξιολογη προοδος επιστημονικη στο θεμα, περα απο τις απλες βαφες, αλλα δεν διαπιστωνω, εδω τουλαχιστον και κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον. Ή ολοι εχουν μαυρα-καστανα-ξανθα μαλλια, ή περα βρεχει.

Βασικα, με την φτωχη λογικη μου, 2 ειναι τα θεματα με τα ανδρικα μαλλια:
- τριχοπτωση
- γκριζα-ασπρα.

Για την τριχοπτωση, το ενδιαφερον τεραστιο. Για την αποφυγη των γκριζων ομως??? Μαλλον εφησυχασμο βλεπω. Ok, μερικοι ισως λενε 'ας εχω μαλλια, κι ας ειναι και σαν το χιονι'! Εγω θα ελεγα, ας εχω μαλλια, και ει δυνατον να μην ειναι γκριζα!
Και απο τα να τρεχουμε, αν καταληξουμε εκει φυσικα-ειναι ενα ερωτημα, στα κομμωτηρια με βαφες σαν τις γυναικες, ισως μπορουσε να αναπτυχθει μια αποτυπωμενη εμπειρια-αν υπαρχει- για το τι μπορουμε ισως, να κανουμε μονοι μας για το προβλημα του σταδιακου γκριζαρισματος...

Anyway, θα ηθελα να υπηρχαν προτασεις για αποτελεσματικες φορμουλες, σας αυτα που διαβαζω για ενεργοποιηση της μελανινης στα μαλλια κλπ.

Να στε ολοι καλα, αγαπητοι συμφορουμιτες :)
 

SE-freak

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11 είπε:
Αναρωτιεμαι, αν ολες οι ουσιες που βαζουμε στο κεφαλι για την αναζωογωνηση των τριχων, βοηθουν αραγε εστω και λιγο στο να συνεχιζει ενα κεφαλι που υπο αλλες συνθηκες θα εβγαζε γκρι τριχες, να εξακολουθει να βγαζει μαυρες τριχες.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει αμεση επιστημονινη συσχετιση, ισως εμπειρικα θα μπορουσε να πει κανεις κατι σχετικα με αυτο.
Αφου βοηθαμε το συστημα να διατηρησει τριχες(anti-dht), να βγαλει τριχες(regrowth), ισως λεω να επαιζει καποιο ρολο. Ισως παλι να ειναι εντελως αποκομμενοι οι δυο μηχανισμοι (αυξηση τριχοφυιας / γκρι τριχες) μεταξυ τους...

Τι λετε γι αυτο?

Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι απο τότε που ξεκίνησα αγωγή με μινοξιδίλη τα μαλλιά μου σκουριναν σε εντυπωσιακό βαθμό. Δεν είναι απίθανο η χρωστική που παράγει ο θύλακας να επηρεάζεται από τις θέραπείες.

Όσο αφορά τα γκρίζα, η ασημί τρίχα επειδή είναι τονικά πιο κοντά στο δέρμα απο τα σκούρα μαλλιά καμουφλάρει την αραίωση. Δεν ειναι ο απολυτος εχθρός δηλαδή το γκρίζο. Μπορεί να βολεύει κιόλας, πέρα απο το οτι έχει ενδιαφέρον και αισθητικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

denis2712

Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Γνωστος δερματολογος ειχε κανει ενα θεμα σε γυναικειο περιοδικο (ELLE) και ελεγε οτι η minoxidil βοηθαει τα γκριζα μαλλια να αποκτησουν ξανα το χρωμα τους.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11 είπε:
Ισως να μην υπαρχει αξιολογη προοδος επιστημονικη στο θεμα, περα απο τις απλες βαφες, αλλα δεν διαπιστωνω, εδω τουλαχιστον και κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον. Ή ολοι εχουν μαυρα-καστανα-ξανθα μαλλια, ή περα βρεχει.

Βασικα, με την φτωχη λογικη μου, 2 ειναι τα θεματα με τα ανδρικα μαλλια:
- τριχοπτωση
- γκριζα-ασπρα.

Για την τριχοπτωση, το ενδιαφερον τεραστιο. Για την αποφυγη των γκριζων ομως??? Μαλλον εφησυχασμο βλεπω. Ok, μερικοι ισως λενε 'ας εχω μαλλια, κι ας ειναι και σαν το χιονι'! Εγω θα ελεγα, ας εχω μαλλια, και ει δυνατον να μην ειναι γκριζα!
Και απο τα να τρεχουμε, αν καταληξουμε εκει φυσικα-ειναι ενα ερωτημα, στα κομμωτηρια με βαφες σαν τις γυναικες, ισως μπορουσε να αναπτυχθει μια αποτυπωμενη εμπειρια-αν υπαρχει- για το τι μπορουμε ισως, να κανουμε μονοι μας για το προβλημα του σταδιακου γκριζαρισματος...

Anyway, θα ηθελα να υπηρχαν προτασεις για αποτελεσματικες φορμουλες, σας αυτα που διαβαζω για ενεργοποιηση της μελανινης στα μαλλια κλπ.

Να στε ολοι καλα, αγαπητοι συμφορουμιτες :)

Φίλε cool11 συμφωνώ με τα λεγομενά σου ... και για ένα λόγο παραπάνω.
Βάφω τα μαλλιά μου εδώ και πολλά χρόνια... Από 20 χρονών είχα πάρα πολύ άσπρο μαλλί ... και ξέρεις σε αυτή την ηλικία είναι πολύ άσχημο.

Έτσι πλέον η βαφή μου φαίνεται μια διαδικασία τυπική που απλά την κάνω σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Το 2006 εμφανίστηκε μια μικρή ελπίδα στον ορίζοντα με την ανακοίνωση της Loreal ενός νέου χαπιού με το όνομα Promel το οποίο υπόσχοταν να εξαφανίσει τα άσπρα μαλλάκια.
Από την πρώτη στιγμή που διάβασα την είδηση σκέφτηκα ότι μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα προχωρήσει αφού τα κέρδη των εταιρειών από τις βαφές (ακόμη και αυτών που απλά θέλουν να καλύψουν τα λευκά μαλλάκια) είναι τεράστια... και μάλλον είχα δίκαιο... Σήμερα 2009 και δεν υπάρχει τίποτα νεότερο :'(

grayi.jpg
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Ειναι κριμα που η παλια-δοκιμασμενη, αλλα με σαφη ορια(...) συνταγη με τις βαφες, δεν αφηνει την επιστημη να δωσει κατι πιο καινοτομικο στον κοσμο που εχει αναγκη, λιγοτερο γκριζαρισμα, με ευκολοτερο και καλυτερο τροπο απο τις βαφες.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

SE-freak είπε:
Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι απο τότε που ξεκίνησα αγωγή με μινοξιδίλη τα μαλλιά μου σκουριναν σε εντυπωσιακό βαθμό. Δεν είναι απίθανο η χρωστική που παράγει ο θύλακας να επηρεάζεται από τις θέραπείες.

Θα ηθελα πολυ να ακούσω ότι οντως, υπαρχει μια θετικη συσχετιση, ωστε φροντιζοντας να εχουμε τριχοφυία, να βοηθαμε και στο σκούρισμα των μαλλιων μας.

SE-freak, ειχες αρχισει γκριζαρισμα, και μετα τις θεραπειες, ειδες να γινονται πιο σκουρα? Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παιδια συνεισφερετε στο εν λογω τοπικ, μπορει να πειτε ή να ξερετε κατι που να βοηθησει κι εμας τους υπολοιπους.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

αχ να χε ο κοσμος μπολικα
μαλλια και ας ηταν και ασπρα :tease:

δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω με αυτο
παντως αν ειχα το προβλημα αυτο

θα εψαχνα περισσοτερα στοιχεια
οσον αφορα την καταλαση
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

απο οσο ξερω οχι

δεν ειναι συστατικο ακριβως
κατα καποιο τροπο ειναι ο ρυθμιστης για το χρομα των μαλλιων
 

George1551

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα, ενημερωτικά υπάρχουν μερικά συμπληρώματα διατροφής με catalase και έχουν ισχυρά αντιοξειδωτική δράση αλλά δεν έχω δει αποτελέσματα στις άσπρες τρίχες μια και στα γένια μου αρχίζουν συνεχώς να πυκνώνουν οπότε η μια λύση είναι καθημερινό ξύρισμα κάτι το οποίο δεν μου αρέσει και η άλλη λύση ψαλιδάκι και κόψιμο οι άσπρες τρίχες , το συμπλήρωμα είναι το Biotics Research 7-Keto-Zyme και το φέρνω από Αγγλία, το θέμα με τις άσπρες τρίχες με απασχολεί και το ψάχνω αλλά λύση άμεσα δεν βλέπω να βρίσκω .
 
Μπλουζα