Α/α απελπισία...

ElPap

New Member
Καλημέρα,
είμαι 23 ετών και από την εφηβεία μου ,που έτυχε να πάω σε δερματολόγο, μου διέγνωσε Α/Α. Έφηβη έκανα χρήση του regain μετά από συνταγογράφηση του δερματολόγου. Από οσο θυμάμαι το μαλλί μου εκείνη την περίοδο ήταν σε άθλια κατασταση απο τη χρήση του regain, σαν να με πετουσαν σε κουβα με λάδι ένα πραγμα. Κάποια στιγμή το σταμάτησα....Τώρα πλέον εκτός από πολυβιταμίνες που παίρνω, προσεγμένη διατροφή και άσκηση δεν λαμβάνω άλλη αγωγή για τα μαλλιά. Κάποια στιγμή δοκίμασα και μείγμα δαφνελαιο-καστορέλαιο αλλα επειδή λάδωνε υπερβολικά το μαλλί μου το σταμάτησα.
Δε μπορώ να πω οτι παρατηρώ έντονη τριχόπτωση, αλλά στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου τα μαλλιά μου είναι ορατά αραιά. Οι γνωστοί μου έχουν αρχίσει να το παρατηρούν και όσο βλέπω το βλέμμα τους και ακούω τα σχόλια τους η ψυχολογία μου γίνεται ένα με το πάτωμα. Έχω ψάξει όλες τις λύσεις αλλά εκτός από προσθετική καμία άλλη δε με ενθουσίασε....
Δε ξέρω τι να κάνω....περνάω ώρες μπροστά στον καθρέφτη για να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα, να κάνω χτενίσματα να μη φαίνονται τα κένα, και όλη η διαδικασία με στεναχωρεί ακόμη περισσότερο. Ξεκινάω τη μέρα μου με καλή διαθεση και όταν έρχεται η ώρα να βγω έξω με πιάνουν τα κλάμματα....Και δεν ειμαι και αγορι να πεταξω ενα ξυρισμα να πανε στο διαολο...Το καλοκαίρι που είναι έντονος ο ήλιος και φαίνονται περισσότερο τα κενά ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω, το χειμώνα προσέχω να μη κάθομαι σε σημεία που υπάρχει φωτισμός από πάνω μου...μου έχει γίνει έμμονη ιδέα...ο πιο συχνός μου εφιαλτης είναι οτι έχω χάσει περισσότερα μαλλια...Εχω καταντήσει να κοιτάω τις άλλες κοπέλες στο κεφάλι για να δω αν εχουν παρόμοιο πρόβλημα με εμενα, και φυσικά το μόνο που καταφέρνω είναι να ζηλεύω και να στεναχωριέμαι....και ειμαι μονο 23...τι θα γίνει μετα απο 10 χρόνια? Πλέον έχω ένα μόνιμο αγχός και φόβο....
Υπάρχει κάποιος με παρόμοια κατάσταση? Τι φθηνές λύσεις υπάρχούν για κάλυψη? αυτο το έχει χρησιμοποιήσει κανένας? Όλες οι συμβουλές, εμπειρίες, λύσεις είναι δεκτές.....είμαι απελπισμένη....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
elpap, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως η ψυχολογία σου είναι απολύτως κατανοητή. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος στην ηλικία σου, είναι να έχει στην άκρη του μυαλού του μια μικρή ελπίδα να βρεθεί κάτι τα επόμενα χρόνια.

Το toppik σίγουρα μπορεί να βοηθήσει σε μια καλύτερη εικόνα, αλλά ρίξε και μια ματιά σε αυτό το βίντεο


το είδα τυχαία, το δοκίμασα και ειλικρινά αν δεν έχεις μεγάλη αραίωση και πετύχεις με λίγο ψάξιμο το σωστό χρώμα σκιάς, κάνει θαύματα και δεν φεύγει με τίποτα, παρά μόνο με λούσιμο. (αρκεί να είναι καλή αδιάβροχη σκιά) Εγώ χρησιμοποιώ της ΚΙΚΟ milano.

Είναι πολύ φθηνότερο από το toppik ως λύση εξόδου, αλλά μπορείς επίσης για ένα καλύτερο αποτέλεσμα να συνδυάσεις και τα 2 αν πιστεύεις ότι χρειάζεται.

Ειλικρινά σου προτείνω να το δοκιμάσεις μιας και ως γυναίκα, είμαι σίγουρος πως θα έχεις αρκετές σκιές σπίτι...:)
 

ElPap

New Member
GOMI....ευχαριστώ για την απάντηση....η αληθεια ειναι πως αυτη τη λύση δεν την ειχα σκεφτεί....θα τη δοκιμάσω απο σήμερα κιόλας αν βρω την κατάλληλη σκια. Σε υπερευχαριστώ!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μακάρι να είχα να σου προτείνω κάτι πιο φυσικό και ταυτόχρονα αποτελεσματικό στα ήδη υπάρχοντα μαλλιά, αλλά ότι και αν δοκιμάζω (και δοκιμάζω παααααρα πολλά) δεν κάνουν κάτι το ιδιαίτερο.
Όταν το δοκιμάσεις, πες μου αν θες πως πήγε, γιατί το έχω δει στην πράξη μόνο σε μαύρο μαλλί. (δεν ξέρω τι χρώμα έχουν τα μαλλιά σου)
 

ElPap

New Member
Παρακαλώ οποιος γνωρίζει κάποιος για την προσθετική μαλλιών που έχω παραπάνω,ας μας πει. Κατάλαβα οτι δεν ειναι εγχειρηση όπως η μεταμόσχευση, αλλα ουτε και περουκα που τη βγαζεις και τη βαζεις...
 

ElPap

New Member
Το χρωμα των μαλλιων μου ειναι καστανοξανθο. Μολις το δοκιμασα και ειμαι αρκετ ικανοποιημενη...τουλαχιστον δε φαινεται τοσο ασπριλα....βεβαια με ζοριζει λιγο το να κατσει η μπογια στο δερμα γιατι τα μαλλιά μου ειναι κατσαρα και τρωνε εκεινα ολη τη σκιά...αλλα με λιγη επιμονη κατ γινεται....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το χρωμα των μαλλιων μου ειναι καστανοξανθο. Μολις το δοκιμασα και ειμαι αρκετ ικανοποιημενη...τουλαχιστον δε φαινεται τοσο ασπριλα....βεβαια με ζοριζει λιγο το να κατσει η μπογια στο δερμα γιατι τα μαλλιά μου ειναι κατσαρα και τρωνε εκεινα ολη τη σκιά...αλλα με λιγη επιμονη κατ γινεται....

Εγώ δοκίμασα όλες τις σκιές της γυναίκας μου και μου έκατσε γάντι της ΚΙΚΟ. Οι άλλες, είτε δεν ταίριαζαν απόλυτα στο χρώμα, είτε άφηναν κάτι σαν χνούδι.
Φαντάσου ότι το αποτέλεσμα με έκανε να αγοράσω δικά μου πινέλα από φυσική τρίχα...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
της ΚΙΚΟ ε? Πρωτη φορα την ακουω σαν μαρκα....θα τη ψαξω λιγο...ευχαριστω:)

Είναι σχετικά ακριβή, ειδικά αν την βρεις Ελλάδα. Αυτή είναι


Από Ιταλία την πήρα 12 ευρώ με τα μεταφορικά, αλλά δεν βλέπω να σου κάνει κάποιο χρώμα.

Ίσως αυτή που είναι για τα φρύδια...

 

leftris

New Member
Επειδή κι εγώ 23 είμαι, αν και αγόρι σε καταλαβαίνω κοπελιά, είναι ανυπόφορο να ασχολείσαι με μαλλιά όλη μέρα, το έκανα κι εγώ πριν λύσω το προβλημά μου, οπότε να και μια άποψη από μένα.
Δεν ξέρω πολλά πάνω στη γυναικεία τριχόπτωση, αλλά τί σου έχει πει ο γιατρός;
Είναι κάποιο ορμονικό θέμα;
Αν όχι τα δυο πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι
1) να δεις αν έχεις χαμηλό σίδηρο/φερριτίνη και αν ναι να πάρεις συμπλήρωμα και
2) να πάρεις l-lysine, που είναι ο μόνος άλλος διατροφικός παράγοντας του οποίου η έλλειψη προκαλεί τριχόπτωση στις γυναίκες σύμφωνα με αυτό http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12190640, το βρίσκεις μέσω ίντερνετ αρκετά φθηνά, συνήθως το περιέχουν προιόντα που μαρκετάρονται ως φόρμουλα τριχόπτωσης για γυναίκες.

Το ρεγκέιν είναι μια προσωρινή λύση οπότε καλά κάνεις που δεν το χρησιμοποιείς,
και μην ανησυχείς τόσο γιατί τουλάχιστον η γυναικεία σε αντίθεση με την αντρική τριχόπτωση είναι αναστρέψιμη το λέει εδώ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23180923, άρα αν βλέπεις ότι χάνεις μαλλιά οι θύλακες είναι ακόμη λειτουργικοί και μπορούν να ξαναφυτρώσουν τρίχα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Elpap ακριβως τα ιδια με σενα ειμαι.Ιδια ψυχολογια και ιδια κατασταση,να ντρεπομαι να κυκλοφορησω εξω ειδικα οταν εχει ηλιο η οταν παω καπου κ εχει εντονο φωτισμο.Αλλα leftris συγνωμη κιολας αλλα πως το λες οτι η γυναικεια τριχοπτωση ειναι αναστρεψιμη?Εαν προκειται για ΑΑ η κληρονομικοτητα τοτε δεν ειναι αναστρεψιμο απ οσο γνωριζω.Και το ρεγκαιν μπορει να ειναι προσωρινη λυση οπως λες,αλλα ειναι το μονο φαρμακο που κανει επανεκφυση γτ πιστευεις οτι δε πρεπει να το χρησιμοποιουμε?Εχουμε κ αλλες λυσεις?Ενταξει με τις σκιες ρε παιδια που "καλυπτουν" αλλα μαλλια πως θα δουμε στο κεφαλι μας?
 

giocap

Member
Επσης οτι εχει να κανει με πολυβιταμινες και συμπληρωματα απο προσωπικα εμπειρια παντα μιλωντας,πιστευω οτι ειναι ολα απατη.Εγω χρησιμοποιουσα σκευασματα με saw pallmeto και L-lysine για εναμιση χρονο και τσαμπα ξοδευα τα λεφτα μου,δε μου εκαναν απολυτως τιποτα,χειροτερα εγινα.Δε μπορεις να περιμενεις απο ενα συμπληρωμα διατροφης να σου βγαλει μαλλια.Εμενα ουτε στο σκελος της τριχοπτωσης με βοηθησαν.
 

tasos33

Well-Known Member
Τα δυμπληρωματα θα μπορουσαν να βοηθησουν αρκει να παιρνουμε αυτο που νας λειπει κ φυσικα να ειναι καλη ποιοτητας κ να απορροφατε ωστε να φτανει εκει που πρεπει...
 

leftris

New Member
Επαναλαμβάνω ότι σε γυναικεία τριχόπτωση δεν έχω καμια εμπειρία απλά απ'ότι έχω δει σε έρευνες κάποια αμινοξέα βοηθούν όπως η l-lysine, όμως το saw palmeto όχι. Λένε στις έρευνες ότι βοηθάει σε ένα ποσοστό και όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Μα α/α σε γυναίκα πώς γίνεται; εννοείς ότι χάνεις στην ίδια περιοχή που χάνουν μαλλί και οι άνδρες και όχι στους κροτάφους και πίσω; Δεν το έχω δει αλλά υποθέτω τότε ότι τα dht blockers (dutasteride, finasteride) βοηθούν και εφόσον δεν είσαι έγκυος μπορείς να τα παίρνεις άφοβα σαν γυναίκα.
 

giocap

Member
ΑΑ σε γυναικα ναι δεν το χεις ξανακουσει?Η Elpap αυτο λεει οτ κοριτσι οτι εχει. Η κλινικη εικονα της ΑΑ στις γυναικες ειναι διαφορετικη απο τους αντρες.Εγω χανω μαλλια απο μπροστα,απο την χωριστα μου που εχει ανοιξει,και στην κορυφη μου και επισης χανω μαλλια απ ολο το κεφαλι,δλδ το τοσο πυκνο μαλλι που ειχα δεν υπαρχει πια.Εγω εχω προβλημα κληρονομικοτητας,και η κληρονομικοτητα δεν γιατρευεται. Οσο αφορα για την φινα μαλλον δε τα ξερεις καλα.Και στους 2 δερματολογους που εχω παει μου εχουν πει ρητα οτι απαγορευεται στις γυναικες,ειτε σκοπευουν να μεινουν εγκυες ειτε οχι.Μονο μετα την εμμηνοπαυση επιτρεπεται κ αυτο παλι με προσοχη.Οσο για την dutasteride δεν ξερω και πολλα.
 

leftris

New Member
Το έψαξα και το ίδιο πράγμα λέμε απλά εγώ το λέω female pattern hair loss (FPHL), αυτό για την φιναστερίδη δεν καταλαβαίνω γιατί το λένε οι δερματολόγοι αλλά κάτι μπορεί να ξέρουν ή και να μην ξέρουν, ο δερματολόγος που πήγα εγώ ούτε που μου την ανέφερε αν και εξαιρετικός γιατρός δεν ήξερε τίποτα για το φάρμακο αφού ούτως ή άλλως δεν είναι ενδοκρινολόγος να παίζει με τις ορμόνες των ασθενών.
 

giocap

Member
Εγω ξερεις τι εχω καταλαβει φιλε μου?Οτι οι γιατροι δεν ξερουν γενικως την τυφλα τους.Δε μιλαω για την φινα που την ξερουν σαν ουσια σχεδον ολοι οι γιατροι,αλλα για το τι εχεις και πως να σε κανουν καλα.Κανενας γιατρος δεν ασχολειται σοβαρα με το θεμα της τριχοπτωσης απ οτι καταλαβα και πρεπει να τα ψαχνουμε ολα μονοι μας.
 

GiannisTak

Active Member
Δεν είναι θέμα γιατρών. Η ΑΑ παραμένει για την επιστημονική κοινότητα ένα άλυτο ζήτημα και κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν ότι τάχα μπορούν αλλά δεν θέλουν να το λύσουν. Υπάρχει αδυναμία όχι απλώς κατανόησης του μηχανισμού της ΑΓΑ σε μοριακό επίπεδο αλλά αδυναμία να εξηγηθεί η -προσωρινή- δράση των δυο βασικών φαρμάκων (μινοξιδίλη-φιναστερίδη) και γιατί είναι προσωρινή.

Λείπουν τα περισσότερα κομμάτια από το μοριακό πάζλ ενώ ακόμα και στο θέμα της κληρονομικότητας, οι περίπου συνάδελφοί μου γενετιστές δεν έχουν εντοπίσει τις αλληλουχίες που περιέχουν την πληροφορία αυτή. Δηλαδή με αυστηρα επιστημονικά κριτήρια η έννοια της κληρονομικότητας αν και αντιληπτή και de facto αιτία in vivo, δεν έχει τεκμηριωθεί in vitro.
Mια σοβαρή απόπειρα στο παρελθόν έδειξε ότι οι κρίσιμες αλληλουχίες εντοπίζονται σε ένα τμημα του χρωμοσώματος αλλά είναι σαν να ψάχνεις έναν φάκελο Α4 σε μια περιοχή σαν την Αθήνα. Τόσο απειράριθμες είναι οι αλληλουχίες χωρίς να υπολογίσουμε το γεγονός ότι ενα γονίδιο σε ένα ζευγος μπορεί να κάνει την ίδια δουλεία με ένα γονίδιο σε άλλο ζεύγος.

Όταν δεν μπορούν να σου δώσουν απάντηση οι καλύτεροι γενετιστές και γιατροί του πλανήτη, τί να περιμένετε από έναν δερματολόγο των βορείων προαστείων;
 

giocap

Member
Αρα ειμαστε καταδικασμενες να καραφλιασουμε.Γιατι οτι και να λεμε αραιωση σε μια γυναικα=φαλακρα,ετσι νιωθει μια γυναικα που χανει τα μαλλια της.Η επιστημη δε μπορει να δωσει απαντησεις κ εμεις παλευουμε μ ενα πραμα που ειναι αθεραπευτο,ακρως ψυχοφθορο και επηρεαζει σε πολλους τομεις.Εγω εχω απογοητευτει απ ολα :(
 
Μπλουζα