Αραιωση λογω....?

Καλησπερα σε ολους,

Oνομαζομαι Καλλιοπη και αυτο είναι το πρωτο ποστ που κανω στη σελιδα αν και τη παρακαολουθω εδώ και αρκετο καιρο.Συγκεκριμενα τοσο οσο και η τριχοπτωση που εχω και με οδηγησε στην αναζητηση του Ιντερνετ.

Η αληθεια είναι ότι εχω μπερδευτει παρα πολύ και ο λογος είναι μαλλον επειδη διαφορετικα πραγματα ισχυουν ανα περιπτωση και από κοπελα σε κοπελα.Η δικη μου περιπτωση ισως είναι κοινη η λιγο πιο παραξενη αλλα επιτρεψτε μου να την αναφερω.

Για λογους συνδρομου πολυκυστικων ωοθηκων ημουν χρηστης YASMINELLE τα τελευταια δυο χρονια.Στην πραγματικοτητα τα πηρα για μια κυστη η οποια μειωθηκε αλλα ο γιατρος μου επεμεινε να τα συνεχισω γιατι θα κανουν καλο και καπως ετσι φτασαμε στα δυο χρονια στο περας των οποιων για ένα θεμα εσωτερικων αιμοροιδων και κατοπιν παροτρυνσης και του γυναικολογου μου αλλα και του γαστρεντερολογου τα σταματησα γιατι εχουν σαν αντενδειξεις τη δημιουργια θρομβωσεων που πιθανον να υποβοηθουσαν την δημιουργια και σταθεροποιηση των εσωτερικων αιμοροιδων.

Καπως ετσι μετα από 3 χρονια εκοψα τα αντισσυληπτικα χαπια.Μετα τον πρωτο μηνα διακοπης και συγκεκριμένα απο 12/10/17 που πήρα το τελευταίο χάπι πηγα για κούρεμα στις 3/11/17 και η κομμωτρια παρατηρησε ότι έχω αραιωση στο κεφαλι μου και με παρότρυνε να το ψάξω με εξετάσεις κλπ. Αρχικά δεν τη πίστεψα γιατί έιχα αρκετά πυκνό μαλλί και σγουρό οπότε δεν έδωσα σημασία. Αλλα σε διάστημα περίπου μιας εβδομάδας αρχισα να το βλέπω κι εγώ με το μαλλί που έχανα στο μπάνιο κυρίως.Η αληθεια είναι ότι συνδυαστηκε με εντονο αγχος λογο οικογενειακων προβληματων οποτε δεν θα μπορουσα να πω με σιγουρια τι μπορει να φταιει.Αλλαξα γυναικολογο ο οποιος ειπε ότι δεν επρεπε να τα παιρνω δυο χρονια σε αντιθεση με τον προηγουμενο που τα θεωρουσε πανακια.Επισκεφτηκα παραλληλα ενδοκρινολογο και δερματολογο.Οι εξετασεις ολες είναι μεσα στα ορια κατά συνεπεια δεν υπαρχει ελλειψη σιδηρου η υπαρξη θυρεοειδους.Εκκρεμουν καποιες συμπληρωματικες για τεστοστερονη και καποιες άλλες ορμονες.

Αυτή τη στιγμη κατόπιν παρότρυνσης δερματολόγου λούζομαι με το σαμπουάν TOPIDERM (πρώτο χέρι) + OLIPROX (δεύτερο χέρι) και κάθε πρωι και βραδυ μασαζ στο κεφαλι με HAIRGEN spray στο οποιο εχει προστεθει κορτιζονη.Σε συνεχεια χρηση PRIORIN και οργανικου πυριτιου για ενδυναμωση.Η αληθεια είναι πως δεν εχω δει καμια αλλαγη αλλα συνεχιζεται η σταθερη αραιωση.Οι γιατροι εχουν αποφανθει ότι είναι θεμα αγχους και έντονου στρες κυρίως και όχι του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών και ότι σε 6 μηνες θα αρχισει να διορθωνεται αλλα εχω αγχωθει παρα πολύ ειδικα τωρα ενοψιν του γαμου που εχω τον Μαιο στον οποιο φοβαμαι για το πώς θα ειμαι.
Σας παρακαλω πολύ αν καποιος-α γνωριζει κατι για αυτή την κατασταση η μπορει να μου δωσει καποια συμβουλη θα το εκτιμουσα αφανταστα.Βλεπω σχολια διαφορων κοπελων στο φορουμ και βλεπω ότι υπαρχουν και χειροτερες και καλυτερες καταστασεις αλλα καμια σαν τη δικη μου ομοια οποτε και για αυτό το λογο ανοιγω το συγκεκριμενο ποστ.

Θελω σας παρακαλω να δω αν οντως αυτό είναι λογω αγχους όπως κατεληξαν ολοι οι γιατροι, η αν οντως υποβοσκει κατι άλλο το οποιο πρεπει να το λυσω πριν να είναι αργα για εμενα και τη ψυχολογια μου.

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων για την υπομονη σας και τις οποιες απαντησεις-βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε.

ΜΦΧ Καλλιοπη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Κανεις δεν έχασε μόνιμα τα μαλλιά του λογω άγχους, οποτε αυτο βγαλτο απο το μυαλό σου. Απο οτι διάβασα οι ορμόνες σου ειναι ...δελο κάτι που συμβάλει στη τριχόπτωση. Τωρα επειδή γιατροί δεν είμαστε εάν δεν εχεις ανδρογενετικου τύπου αλωπεκια θα επανέλθεις εάν ναι καλο κουράγιο κ βρες κανα σοβαρό δερματολόγο που να κατέχει το θέμα ώστε να κινηθείς σωστά. Αυτα κ υπομονή.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Η περιπτωση σου δεν ειναι ξεχωριστη. Εχω διαβασει διαφορα νηματα εδω στο φορουμ απο γυναικες που ειχαν θεμα με αραιωση σε συναρτηση με αντισυλληπτικα και πολυκυστικες. Μονο η γυροειδης αλωπεκια εχει αμεση σχεση με το αγχος. Εχεις γυροειδη αραιωση ή αλλου τυπου? Η γυροειδης αλωπεκια εχει κυκλικη μορφη αραιωσης και χαρακτηριζεται απο πληρη ελλειψη τριχων εντος του κυκλου, δηλαδη απολυτα φαλακρα σημεια. Αλλιως το θεμα σου ειναι μαλλον ορμονικο και φανταζομαι θα μπορεσει να το λυσει ενδοκρινολογος, μην περιμενεις να σε βοηθησει δερματολογος. Δεν ειμαι ειδικος στο θεμα της γυναικειας αραιωσης, το μελος @GOMI γνωριζε πολυ περισσοτερα για το θεμα, αλλα δυστυχως εχει σταματησει να επισκεπτεται το φορουμ εδω και καιρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εχω κανει ορμονικες και εχω μεσα στην εβδομαδα επισκεψη στον ενδοκρινολογο να τις δειξω.Θα επανελθω με τα νεα ωστε να υπαρχει καταχωρηση επισημα ωστε να υπαρχει καποιο reference point αν καποια αλλη κοπελα εχει θεμα αναλογο....
 
Οι εξετασεις βγηκαν καλες περαν της φεριτινης και της βιταμινης D στο κατωτατο οριο.Η τριχοπτωση συνεχιζεται αλλα σαν να αρχισε να μειωνεται.
Σκευασματα που χορηγηθηκαν σαν θεραπεια σε συνδυασμο δερματολογου-ενδοκρινολογου:
Topiderm Σαμπουαν
Oliprox Σαμπουαν
Anagena Σαμπουαν
Hairgen με προσθηκη κορτιζονης
Priorin χαπια
Οργανικο πυριτιο χαπια
Gyno Tardyferon χαπια για Σιδηρο
D3 fix extra χαπια για βιταμινη D

Προς το παρων αυτη η μικρη αγωγη σε κατι που ειτε οφειλεται πιθανοτατα στο αγχος και στην ελλειψη σιδηρου.

Θα επανελθω ξανα.
 

Tosoras

Member
Εμενα η ξαδερφη μου απο οτι με είπε ειχε πρόβλημα τριχοπτωσης και πήγεσε μια καλη δέρματολογο και με μια λοσιόν της ελυσες το προβλημα.Κανε μια επισκεψη δεν εχεις να χασεις κάτι
 

kyriakh

μανουλα
Εμενα η ξαδερφη μου απο οτι με είπε ειχε πρόβλημα τριχοπτωσης και πήγεσε μια καλη δέρματολογο και με μια λοσιόν της ελυσες το προβλημα.Κανε μια επισκεψη δεν εχεις να χασεις κάτι
Αναλόγως τι.ειδους τριχόπτωση έχεις...αν έχεις τριχόπτωση από ΑΑ είναι διαφορετικό από την εποχιακη,απο την γέννα από άγχος..
 
Εμενα η τριχοπτωση μαλλον ειναι απο αγχος σε συνδυασμο με το οτι εκοψα τα αντισυλληπτικα(Δεν υπαρχει ΑΑ η κατι και για αυτο δεν γραψαμε μινοξιδιλες κλπ)...Χτες το ξεκινησα το εν λογω σπρει θα ενημερωσω αποτελεσματα.Μαζι ξεκινησα και αγωγη καψουλες Biorga Cystiphane.

@kyriakh Εσενα σε βοηθησε σε τι ειδους προβλημα?Οταν το σταματησες επανηλθε το προβλημα τριχοπτωσης?

@Tosoras Εχω παει σε 4 διαφορετικους δερματολογους.Οταν λες οτι πηγε σε μια καλη?Οταν λες της εγραψε μια λοσιον?Ειναι ευκολο λιγες παραπανω λεπτομερειες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Εμενα η τριχοπτωση μαλλον ειναι απο αγχος σε συνδυασμο με το οτι εκοψα τα αντισυλληπτικα(Δεν υπαρχει ΑΑ η κατι και για αυτο δεν γραψαμε μινοξιδιλες κλπ)...Χτες το ξεκινησα το εν λογω σπρει θα ενημερωσω αποτελεσματα.Μαζι ξεκινησα και αγωγη καψουλες Biorga Cystiphane.

@kyriakh Εσενα σε βοηθησε σε τι ειδους προβλημα?Οταν το σταματησες επανηλθε το προβλημα τριχοπτωσης?

@Tosoras Εχω παει σε 4 διαφορετικους δερματολογους.Οταν λες οτι πηγε σε μια καλη?Οταν λες της εγραψε μια λοσιον?Ειναι ευκολο λιγες παραπανω λεπτομερειες?
Είπαμε αναλόγως τι πρόβλημα έχεις...όταν σταμάτησα το cg21o πήρα άλλο..η ΑΑ θέλει συνέχεια θεραπεία...εγω λόγω άγχους που έχασα τον μπαμπά μου λίγο η γέννα λίγο κληρονομικο έχασα πολύ μαλλί...δεν έχω αραιωση αλλά το προσέχω.4 χρόνια έβαζα μινοξιδιλη..παω στην δερματολογο και μου αλλάζει κάθε τόσο...
 

Joan87

Active Member
Free thinker μαλλον δεν ισχυει αυτο που λες για το ορμονικο. Αν δεν το ρυθμισεις αμεσα δεν επανερχονται πληρως τα μαλλια. (Το βλεπω και σε μενα αλλα το εχω ακουσει και απο αλλες κοπελες). Ακομα και αν το ρυθμισεις αμεσα, παιζει με το περασμα των χρονων να εχεις θεμα.
Αν δεν κανω και λαθος, τα ορμονικα δεν ρυθμιζονται δια παντος ε; μονο οσο παιρνεις αντισσυληπτικα νομιζω.η οχι;;
Καλλιοπη εγω εκανα εξετασεις (ολοκληρωμενες αυτη την φορα) και ειχα χαμηλα οιστρογονα, θυρεοειδοπαθεια, φεριττινη ακριβως στο κατωτατο οριο και ελλειψη βιταμινης D. Και υπηρχαν καποια ακομα που ηταν σχετικα χαμηλα, αν και μεσα στα ορια, αλλα μου ειπαν οτι επηρεαζουν αρνητικα οποτε μου εδωσαν σπρει, σαμπουαν, συμπληρωματαη. Αυτα τα πηρα. Μου προτειναν ομως και αντισυλληπτικα, τα οποια δεν εχω παρει ακομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποια αντισυλληπτικα σου πρότειναν?εγώ έπαιρνα τα yasminelle για περίπου 2 χρόνια και όσο τα έπαιρνα δεν είχα καμία ένδειξη τριχοπτωσης. Μολις τα σταμάτησα σε ένα μήνα μέσα άρχισα να αραιώνω.Σύμπτωση ίσως δεν ξέρω..αν τα ξεκινήσεις να είσαι έτοιμη να σε αντέξεις με όλα τα ψυχολογικά που πιθανόν να σου προκαλέσουν αυτα τα χάπια..εμένα μου άλλαξαν και το σώμα μου καθότι πρήστηκα σε σημεία που άλλοτε δεν είχα θέματα..Ας ακολουθήσουμε ό,τι αγωγή μας έδωσαν προς το παρόν και θα δούμε...
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα.Και σε μένα ίδια περίπτωση έπαιρνα τα yasminelle 4 χρόνια τα σταμάτησα κ να η τριχόπτωση με λίγη αραίωση πήρα μινοξιδηλη κ σώθηκα με κάποιες βιταμίνες. Τίποτα άλλο δεν κάνει δουλειά μόνο μινοξ καθαρά ούτε σαμπουάν ούτε τίποτα. Έκλεισα ένα χρόνο μινοξ κ περνάω κάποιες φάσεις που χάνω για ένα μήνα 120 τρίχες .Μετά πάω στις 100 η στις 90 εκεί κυμαίνονται .Κ εγώ νόμιζα ότι δεν είχα ΑΑ αλλά τελικά έχω σε μικρό βαθμό κ άμα δεν έπαιρνα μινοξ θα προχωρούσε. Συνήθως όμως τα αντισσυλιπτικα φέρνουν μια ήπια ΑΑ(εάν έχεις κ κληρονομικότητα πιο πολυ) αυτό θα το εξακριβώσεις με τριχοσκοπηση Όχι τριχοριζογραμμα .
 
Πάντως δεν μου ανέφερε κανείς από τους γιατρούς που πήγα κάτι για ΑΑ...και η αλήθεια είναι ότι οι τρίχες συνεχίζουν να πέφτουν σταθερά χωρίς καμία μείωση στην ποσότητα αλλά το κεφάλι μου μένει σταθερό..δηλαδή δεν έχω παρατηρήσει κάποια τραγική αλλαγή σε συγκεκριμένο σημείο παρά μόνο το ότι έχουν αραιώσει αισθητά σε σχέση με αυτό που ήταν..μινοξιδίλη δε μου πρότειναν να πάρω (τουλάχιστον ακόμα)..μπορεί σε επόμενη φάση να ξεκινήσω αν δε δούμε βελτίωση..
 
Μπλουζα