Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nmousios

New Member
Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το εντάξω οπότε... Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι? Ρωτησα στο φαρμακείο κ δεν είχε..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

Από σούπερ μάρκετ, είναι πολλές μάρκες, "Παπουτσάνης", "Αρκάδι" κτλ.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

Παπουτσάνης πολυ καλο σε super market και jumbo ;)
 

kkathi

Member
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

Από κατάστημα με βιολογικά προΙόντα πήρα το δικό μου 4 ευρώ το κόστος.

Αυτό όμως που με ενθουσίασε είναι ένα σαπούνι χειροποίητο που αγόρασα μολις 1 ευρώ από το σύνταγμα σε ενα φιλανθρωπικό bazaar από δενδρολίβανο, ελαιόλαδο, και λάδι καρύδας.
Αυτό, στις ιδιότητες αναφέρει οτι σταματά την τριχόπτωση, καταπολεμά την πιτυρίδα και την λιπαρότητα.
Κατασκευάζεται στο ησυχαστήριο ΑΓ. Γρηγόριος Παλαμάς στα Κουφάλια της Θεσσαλονίκης.
Δε ξέρω αν κάνει όλα τα παραπάνω αλλά ο αφρός που βγάζει είναι απίστευτος και η αίσθηση της καθαρότητας μετά το λούσιμο υπέροχη. Δυστυχώς δε γνώριζα την αξία του και πήρα μόνο 1. Όταν ξαναπήγα το Bazaar είχε τελειώσει.
Αν είναι κάποιος από τα μέρη εκείνα νομίζω αξίζει τον κόπο να το ψάξει
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

kkathi είπε:
Από κατάστημα με βιολογικά προΙόντα πήρα το δικό μου 4 ευρώ το κόστος.

Αυτό όμως που με ενθουσίασε είναι ένα σαπούνι χειροποίητο που αγόρασα μολις 1 ευρώ από το σύνταγμα σε ενα φιλανθρωπικό bazaar από δενδρολίβανο, ελαιόλαδο, και λάδι καρύδας.
Αυτό, στις ιδιότητες αναφέρει οτι σταματά την τριχόπτωση, καταπολεμά την πιτυρίδα και την λιπαρότητα.
Κατασκευάζεται στο ησυχαστήριο ΑΓ. Γρηγόριος Παλαμάς στα Κουφάλια της Θεσσαλονίκης.
Δε ξέρω αν κάνει όλα τα παραπάνω αλλά ο αφρός που βγάζει είναι απίστευτος και η αίσθηση της καθαρότητας μετά το λούσιμο υπέροχη. Δυστυχώς δε γνώριζα την αξία του και πήρα μόνο 1. Όταν ξαναπήγα το Bazaar είχε τελειώσει.
Αν είναι κάποιος από τα μέρη εκείνα νομίζω αξίζει τον κόπο να το ψάξει

kkathi γιατί δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις χοιροποίητο σαπούνι? Έχω φτιάξει οδηγό http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3452.0.html . Αν θες κάνε μια προσπάθεια, έχει μια Α διαδικασία αλλά είναι πολύ εύκολο ;)

ΥΓ. Το λάδι καρύδας στην σαπωνοποίηση το βάζουν γιατί κάνει πάρα πολύ αφρό και καθαρίζει πολύ καλά το σαπούνι που βγένει από αυτό, σε αντίθεση με το σαπούνι που βγένει από ελαιόλαδο που κάνει λιγότερο αφρό και καθαρίζει λιγότερο καλά, αλλά το + είναι ότι είναι πολύ φιλικό για το δέρμα.
 

kkathi

Member
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

Αξίζει σίγουρα η διαδικασία αλλά δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο προς το παρόν να ασχοληθώ με αυτό.
Το έχω στην άκρη του μυαλού μου πάντως και ισως ασχοληθώ κάποια στιγμή. Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφόρηση.
 

xk

Active Member
Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

ρε φενι εισαι ευχαριστημενος με την οψη που αφηνει στο μαλλι?δε στα κανει θαμπα και σκληρα?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
RE: Απ: Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι?

xk είπε:
ρε φενι εισαι ευχαριστημενος με την οψη που αφηνει στο μαλλι?δε στα κανει θαμπα και σκληρα?

Είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος με την χρήση των δικών μου φυτικών σαπουνιών για λούσιμο. Δεν τα αλλάζω για κανένα σαμπουάν όσο καλό και να είναι.
Λίγο "σκληρά" μπορεί να τα κάνει, όχι πολύ όμως, έχουν ωραία αίσθηση πάντως, θαμπά σε καμία περίπτωση δεν τα κάνει. Αλλά και θαμπά να τα έκανε θα το προτιμούσα από τα λιπαρά μαλλιά ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
nmousios είπε:
Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το εντάξω οπότε... Από που μπορώ να αγοράσω πράσινο σαπούνι? Ρωτησα στο φαρμακείο κ δεν είχε..



ουοου με εκαψες φιλε δεν περιμενα τετοια ερωτηση
τεσπα εκτος απο τις απαντησεις που σου δωσαν σωστα τα παιδια

λεω να σε παω λιγο παραπερα ,, δηλαδη γιατι οχι να μην το φτιαξεις και μονος σου
δεν λεω φτηνα ειναι τα σαπουνια αλλα υπαρχει μεγαλυτερη χαρα απο το να το φτιξεις μονος σου
και να βαλεις τα καλυτερα συστατικα

ξερεις οτι στα πιο πολλα σαπουνια ελαιολαδου ειδικα αντι για ελαιολαδο που ειναι πολυ ακριβο βαζουν τηγανιτο λαδι
πυρηναιλαιο η ακομη και λαδια χρησιμοποιημενα αυτοκινητου
ετσι ριχνουν το κοστος και αναρρωτιωμαστε πως τα κατασκευαζουν τοσο φτηνα κανουν και χιλιαδες ευρω διαφημισεις


σε αυτα τα λινκς θα βρεις τροπους να το φτιαξεις μονος
1 Εδω 2 και εδω 3 και εδω

στο τελευταιο θα βρεις και πολλα υλικα που θα χρειαστεις

καλη τυχη
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Παναγιωτης είπε:
ξερεις οτι στα πιο πολλα σαπουνια ελαιολαδου ειδικα αντι για ελαιολαδο που ειναι πολυ ακριβο βαζουν τηγανιτο λαδι
πυρηναιλαιο η ακομη και λαδια χρησιμοποιημενα αυτοκινητου
ετσι ριχνουν το κοστος και αναρρωτιωμαστε πως τα κατασκευαζουν τοσο φτηνα κανουν και χιλιαδες ευρω διαφημισεις

Παναγιώτη παίζει όμως να βάζουν και μούργα ελαιολάδου αντί για καθαρό ελαιόλαδο. Μια μέρα έφτιαξα σαπούνι εξ ολοκλήρου με μούργα... και το τελικό προιόν είχα καφετί / λαδί χρώμα, σαν μερικά του εμπορίου. ;)

Η μούργα δεν είναι κακό για σαπούνι, απλά το τελικό προιόν είναι πολύ διαφορετικό από το γνήσιο "πράσινο" σαπούνι.

Το πρόβλημα είναι αυτό που λες, αν βάζουν χρησιμοποιημένα λάδια... όπου εκεί δεν είναι και ότι καλύτερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
Παναγιώτη παίζει όμως να βάζουν και μούργα ελαιολάδου αντί για καθαρό ελαιόλαδο. Μια μέρα έφτιαξα σαπούνι εξ ολοκλήρου με μούργα... και το τελικό προιόν είχα καφετί / λαδί χρώμα, σαν μερικά του εμπορίου. ;)

Η μούργα δεν είναι κακό για σαπούνι, απλά το τελικό προιόν είναι πολύ διαφορετικό από το γνήσιο "πράσινο" σαπούνι.

Το πρόβλημα είναι αυτό που λες, αν βάζουν χρησιμοποιημένα λάδια... όπου εκεί δεν είναι και ότι καλύτερο.

ναι φιλε βαζουν κανονικα οχι δεν ειναι προβλημα η μουργκα
αλλα τα "" λαδια "" γενικα ξερεις ΚΑΜΜΕΝΑ τηγανισμενα χρησιμοποιημενα
λαδια απο αυτοκινητο λαδια λαδια λαδια
για τους επιχειραματιες ( εταιριες ) παει το μοτο ¨¨¨οσο πιο φτηνο τοσο πιο καλο ¨¨

ειναι σαν αυτο που λεμε πολλες φορες αν ξεραμε τι ποιοτητας συστατικα βαζουν μεσα δεν θα τα αγοραζαμε ποτε
σαν παραλληλισμό θα ελεγα το κοινο που εχουμε δει η ακουσει για διαφορα εστιατορια τι βρωμια υπαρχει στις κουζινες

γενικα για εμενα ισχυει οταν θελεις το καλυτερο φτιαξτο μονος σου
θα μου πεις αλλος με 12 ωρα στην δουλεια αλλος με υποχρεωσεις παιδια και λοιπα
που χρονος να ασχολησαι με τα τοσα αλλα

για αυτο λεω οποιος εχει παθος και χρονο να ασχολειθει μονος του

περυσι εκανα το αγροτη ξερεις σε εναν κηπο εβαλα ντοματες αγγουρακια κολοκυθακια πιπεριες και μαρουλι
 

somari

Active Member
Nα ρωτήσω κατι... Πού φυλάτε τα σαπούνια σας; Εγώ δοκίμασα να το βάλω σε πιατάκι αλλά έλιωσε! (επειδή είναι 100% από λάδι, βιολογικό). Τώρα το χω σε σακουλάκι, αλλά γεμίζει πολύ εύκολα νερά η σακούλα και γίνεται ψιλοαηδία.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Nα ρωτήσω κατι... Πού φυλάτε τα σαπούνια σας; Εγώ δοκίμασα να το βάλω σε πιατάκι αλλά έλιωσε! (επειδή είναι 100% από λάδι, βιολογικό). Τώρα το χω σε σακουλάκι, αλλά γεμίζει πολύ εύκολα νερά η σακούλα και γίνεται ψιλοαηδία.

Μην το βάζεις σε σακουλάκι, καλό είναι να παίρνει αέρα
Όταν λες ότι έλιωσε... εννοείς από όταν υγραίνετε που το χρησιμοποιείς και μοιάζει σαν μουλιασμένο και μαλακό? Οταν το χρησιμοποιείς και μετά μην το αφήνεις έτσι μαζί με τα νερά, τίναξε το λίγο να φύγει το παραπανίσιο νερό ή αν δεν βαριέσε σκούπισέ το με λίγο χαρτί, και βάλτο σε μέρος που να μην έχει νερά, μια ανοικτή θήκη ή το πιατάκι που είπες, σε ένα 24ωρο θα έχει στεγνώσει / σκληρήνει
 

somari

Active Member
όχι, εννοώ έλιωσε... πως είναι η σοκολάτα που λιώνει το καλοκαίρι.

Τι λες για αυτο;

http://www.myrenia.com/store/index.php?page=shop.product_details&category_id=28&flypage=flypage.tpl&product_id=110&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=el&vmcchk=1&Itemid=53
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
όχι, εννοώ έλιωσε... πως είναι η σοκολάτα που λιώνει το καλοκαίρι.

Τι λες για αυτο;

http://www.myrenia.com/store/index.php?page=shop.product_details&category_id=28&flypage=flypage.tpl&product_id=110&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=el&vmcchk=1&Itemid=53

Πρώτη φορά το ακουω ειναι η αλήθεια, να λιώσει χωρίς νερό δηλαδή, αν το έβαζες στο ψυγείο κάτι θα γινόταν ή εναλακτικά έτσι όπως είναι λιωλένο πρόσθεσέ του 2 - 3 ποτήτηρια βρασμένο απιονισμένο νερό και κάντο ως αφρόλουτρο - σαμπουάν.
 

xk

Active Member
μηπως εχεις πολυ καυτο κορμι ρε σομαρι και λιωνει το σαπουνακι? :blush:
 

somari

Active Member
Εχω, αλλά έλιωσε όταν δε πλενόμουν , χαχα... απλά τα πιατάκια έχουν χαμηλή θερμοχωρητικότητα (για αυτό και πχ το παγωτό λιώνει αν το βάλεις σε γυάλινο πιατάκι πολύ εύκολα) και το συγκεκριμένο σαπούνι (βιολογικό ελληνικό) λογικά είναι πολύ ευαίσθητο. Πως σας φαίνονται τα ψαθάκια σαν ιδέα που πόσταρα παραπάνω;
 

trelos83

New Member
Από εδώ : http://www.izzi.gr/prasino-sapouni-eleoladou.html
Η τιμή από ότι είδα είναι χωρίς ΦΠΑ αλλά και πάλι βγαίνει 0,55€ περίπου το τεμάχιο!
Είναι eshop για επαγγελματίες αλλά στο τηλέφωνο μου είπαν πως μπορώ να παραγγείλω σαν ιδιότης και να παραλάβω από το κατάστημα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα