Sandy

Active Member
καμια,η λυση στην τριχοπτωση ηταν εκει που δεν κοιταξαμε https://www.hairlossgr.com/threads/Γαλβανικο-ρευμα.8911/
το μελος ΝΙΚΟΣ που του αναφερω λεπτομερως την χρηση, μου ειπε σε πμ πως απο τοτε που ξεκινησε να το κανει σωστα σε 3 μερες σταματησε η τριχοπτωση του

Kapa Ποιο χρησιμοποιείς τελικά μπορείς να βάλεις ένα λινκ??γιατι έχω μπερδευτεί.
Εγώ τώρα λέω να χρησιμοποιήσω της fargon με λατανοπροστη,έλεγα να έβαζα το renedyl αλλά μάλλον νικησε η fargon .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
εγω το ξεκινησα πριν 10 μερες, αλλα ειναι νωρις ακομα για να το κρινω...γενικα να ξερεις τα λαδώνει τα μαλλια..εγω το βαζω κάθε βράδυ και τα λουζω το πρωι μολις σηκωθω..

Τι άλλο χρησιμοποιείς πέρα από αυτό για τα μαλλιά? Είχες δοκιμάσει ποτέ minox ?πάντως δω σε περισσότερο καιρό είναι νωρίς ακόμα
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Αρχικά το χρησιμοποιούσα λάθος και μπορώ να πω πως είχα αρνητικά αποτελέσματα . Ο Κάπα με καθοδήγησε στον σωστό χειρισμό της συσκευής και καθημερινά παρατηρώ την κατάσταση μου να βελτιώνεται.

Πριν 10 μέρες το σταμάτησα λόγο επαγγελματικού ταξιδιού και ξεκίνησε να πέφτει το μαλλί ενώ συνέχιζα κανονικά τις υπόλοιπες θεραπειες π ακολουθώ Μίνοξ,Φίνα.

Πριν 4ής μέρες το ξανά άρχισα και η τριχόπτωση έχει αρχισει να ελαττώνεται σταδιακά πάλι. Επίσης παρατηρώ πως όσο περισσότερο μασάζ κάνω τόσο πιο πολύ λειτουργεί . Ωστόσο θέλω να δώσω χρόνο για να δω πως έχω αποτελέσματα καθώς πιστεύω πως είναι νωρίς για μένα να πω αυτό που λέει ο Κάπα ότι δηλαδή δεν πέφτει τρίχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Τι άλλο χρησιμοποιείς πέρα από αυτό για τα μαλλιά? Είχες δοκιμάσει ποτέ minox ?πάντως δω σε περισσότερο καιρό είναι νωρίς ακόμα

έβαζα regain 5% 2 φορες τη μέρα για 2 χρόνια αλλα τωρα επειδη είδα οτι το συνήθισε ο οργανισμός μου και έχασε τη αποδοση του το regain, άρχισα να βάζω το regain μια φορα τη μερα (πρωι) και τωρα βάζω το redenyl κάθε βραδυ...πιστεύω ολο κ κατι περισσοτερο θα δωσει απο το να έβαζα 2 φορες regain.... στην ουσια το regain οταν αρχίζει κ το συνηθίζει ο οργανισμος δεν σου δίνει άλλη επανέκφυση κ απλά το βάζεις για συντηρηση οποτε θελεις και κατι αλλο να το ενισχυσεις...παίρνω κ κατι καψουλες της follon για την τριχόπτωση..σκεφτομαι να ξεκινήσω και ω3
 

manly_Man

Well-Known Member
καμια,η λυση στην τριχοπτωση ηταν εκει που δεν κοιταξαμε https://www.hairlossgr.com/threads/Γαλβανικο-ρευμα.8911/
το μελος ΝΙΚΟΣ που του αναφερω λεπτομερως την χρηση, μου ειπε σε πμ πως απο τοτε που ξεκινησε να το κανει σωστα σε 3 μερες σταματησε η τριχοπτωση του

αυτό ειναι το μηχάνημα που χρησιμοποιεις έτσι;; και το κάνεις κάθε μέρα για κανα 10λεπτο στην χαμηλότερη ένταση με την λεια επιφάνεια;;

https://www.skroutz.gr/s/6320257/OEM-Massage-Relax-Spin-Tone.html

20160613145205_oem_massage_relax_spin_tone.jpeg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτό ειναι το μηχάνημα που χρησιμοποιεις έτσι;; και το κάνεις κάθε μέρα για κανα 10λεπτο στην χαμηλότερη ένταση με την λεια επιφάνεια;;

https://www.skroutz.gr/s/6320257/OEM-Massage-Relax-Spin-Tone.html

20160613145205_oem_massage_relax_spin_tone.jpeg
ναι αυτο,10 λεπτα την μερα,μεσαια ταχυτητα πλεον οχι χαμηλα,να κανει τρεμουλο το δερμα με την λεια επιφανεια του.κοντευω να ξεχασω οτι καποτε ειχα τριχοπτωση για 20 συνεχομενα χρονια,εδω και 15 μηνες που κανω αυτο,σταματαει την τριχοπτωση αλλα δεν μου εχει δωσει ξεκαθαρη επανεκφυση
 

salis

New Member
Φιλε εχεις ακομη τα κουραγια να ψαχνεις λυση με θεραπειες εκτος μμ. μπραβο σου .
Αν και ειχα την εντυπωση οτι ειχες καθαρισει το προβλημα σου με τις μμ που ειχες κανει καποτε .
Αλλα βλεπω και με λύπη διαπιστωνω μετα απο χρονια που ειχα να μπω εδω με, οτι εχεις ακομη θεματα.
και τα λεω αυτα γιατι τις τελευταίες μερες μου χει μπει στο μυαλο να κανω κατι σε μμ. με ώθηση παντα στο μυαλο μου εσενα οτι την εκανες και ξεμπερδεψες .

καλη επιτυχία
 

cool11

Well-Known Member
αυτό ειναι το μηχάνημα που χρησιμοποιεις έτσι;; και το κάνεις κάθε μέρα για κανα 10λεπτο στην χαμηλότερη ένταση με την λεια επιφάνεια;;

https://www.skroutz.gr/s/6320257/OEM-Massage-Relax-Spin-Tone.html

20160613145205_oem_massage_relax_spin_tone.jpeg

Τι διαφορετικο προσφερει αυτο, απο το 'βουρτσισμα';
https://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/
 

ΝΙΚΟΣ

Member
ναι αυτο,10 λεπτα την μερα,μεσαια ταχυτητα πλεον οχι χαμηλα,να κανει τρεμουλο το δερμα με την λεια επιφανεια του.κοντευω να ξεχασω οτι καποτε ειχα τριχοπτωση για 20 συνεχομενα χρονια,εδω και 15 μηνες που κανω αυτο,σταματαει την τριχοπτωση αλλα δεν μου εχει δωσει ξεκαθαρη επανεκφυση


Κάπα εγώ να συνεχίσω χαμηλή ταχύτητα ; Η να το πάω μεσαία και εγώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τι διαφορετικο προσφερει αυτο, απο το 'βουρτσισμα';
https://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/
μακροπροθεσμα αποτελεσματα σε μειωση τριχοπτωσης,κατι που δεν το ειδα με το βουρτσισμα
Κάπα εγώ να συνεχίσω χαμηλή ταχύτητα ; Η να το πάω μεσαία και εγώ
ανεβασε λιγο ενταση οχι μεχρι την μεση,το μυστικο ειναι να υπαρχει τρεμουλο στο δερμα και αυτο με την σειρα του να δημιουργησει στατικο ηλεκτρισμο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member

kapa να σε ρωτησω κατι ασχετο με τη συσκευη μασαζ...επειδη χρησιμοποιω regaine 5% υγρό καθε μεσημέρι...και τον τελευταιο καιρο εχω δει ξηροδερμια, κ καποιες νιφάδες στο κεφάλι μου...επισης καποιες τρίχες που πέφτουν, στον θύλακα τους έχουν πιτυρίδα ή σμιγμα δεν μπορώ να καταλάβω (κάτι άσπρο κολλημενο πανω στην αρχή της τρίχας)...επισης με το regaine ειναι κ κουραστικο που αργει πολυ να στεγνωσει....

- μηπως θα έπρεπε να αλλαξω σε μινοξιδίλη γλυκερίνης; η δερματολόγος μου ειπε οτι το regaine υγρο προκαλει ξηροδερμία και μ ειπε να αλλαξω σε hairway υγρο ή αφρο... η hairway έχει προπυλαινογλυκολη ή γλυκερινη;

-θα έχω shedding αν αλλαξω απο regaine υγρο σε αλλη μάρκα μινοξιδίλης ή σε αφρο αλλης μάρκας ή θα εξακολουθώ να εχω την ιδια απορρόφηση και αποτελεσματικότητα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa να σε ρωτησω κατι ασχετο με τη συσκευη μασαζ...επειδη χρησιμοποιω regaine 5% υγρό καθε μεσημέρι...και τον τελευταιο καιρο εχω δει ξηροδερμια, κ καποιες νιφάδες στο κεφάλι μου...επισης καποιες τρίχες που πέφτουν, στον θύλακα τους έχουν πιτυρίδα ή σμιγμα δεν μπορώ να καταλάβω (κάτι άσπρο κολλημενο πανω στην αρχή της τρίχας)...επισης με το regaine ειναι κ κουραστικο που αργει πολυ να στεγνωσει....

- μηπως θα έπρεπε να αλλαξω σε μινοξιδίλη γλυκερίνης; η δερματολόγος μου ειπε οτι το regaine υγρο προκαλει ξηροδερμία και μ ειπε να αλλαξω σε hairway υγρο ή αφρο... η hairway έχει προπυλαινογλυκολη ή γλυκερινη;

-θα έχω shedding αν αλλαξω απο regaine υγρο σε αλλη μάρκα μινοξιδίλης ή σε αφρο αλλης μάρκας ή θα εξακολουθώ να εχω την ιδια απορρόφηση και αποτελεσματικότητα;
ολα τα δερματικα θεματα απο χρηση μινοξιδιλης προερχονται απο την προπυλαινογλυκολη,η λυση ειναι η μεταγραφη σε μινοξιδιλη γλυκερινης,μην σε απασχολει η αποκλιση 10 η 20% που θα εχουν σε σχεση με το regaine.
εχω χρονια να βαλω μινοξ και δεν ξερω τι υπαρχει πλεον στο εμποριο
 

manly_Man

Well-Known Member
η αποκλιση εννοεις στην απορρόφηση κ αποτελεσματικοτητα ;. και οσον αφορα αυτα τα δερματικα προβληματα που προκαλει το regaine επηρεάζουν την τριχόπτωση ή οχι;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η αποκλιση εννοεις στην απορρόφηση κ αποτελεσματικοτητα ;. και οσον αφορα αυτα τα δερματικα προβληματα που προκαλει το regaine επηρεάζουν την τριχόπτωση ή οχι;;
ναι για απορροφητικοτητα λεω,εχω υποψια οτι αυτα τα δερματικα επηρεαζουν και την τριχοπτωση
 

tasos33

Well-Known Member
Η hairway εχει ppg οχι γλυκερίνη,μαλλον στην συνεστησε γιατι εχει την μικρότερη περιεκτικοτητα,αυτη χρησιμοποιω συνηθως τα τελευταία τρια χρονια.

Λιγοτερη ppg σημαίνει λιγοτερη λαδιλα, στη προκειμενη ελαχιστη αλλα και λιγότερη απορρόφηση

Η μεταβαση απο την μια στην αλλη σχεδον καμια αλλαγη δε μπορει προκαλεσει σε τριχοπτωση η επανεκφυση,αυτο εχω διαπιστωσει μςτα απο πολλες δοκιμες εδώ και πολλα χρονια,στο δικο μου κεφάλι βέβαια.


μ ειπε να αλλαξω σε hairway υγρο ή αφρο... η hairway έχει προπυλαινογλυκολη ή γλυκερινη;
 

manly_Man

Well-Known Member
Η hairway εχει ppg οχι γλυκερίνη,μαλλον στην συνεστησε γιατι εχει την μικρότερη περιεκτικοτητα,αυτη χρησιμοποιω συνηθως τα τελευταία τρια χρονια.

Λιγοτερη ppg σημαίνει λιγοτερη λαδιλα, στη προκειμενη ελαχιστη αλλα και λιγότερη απορρόφηση

Η μεταβαση απο την μια στην αλλη σχεδον καμια αλλαγη δε μπορει προκαλεσει σε τριχοπτωση η επανεκφυση,αυτο εχω διαπιστωσει μςτα απο πολλες δοκιμες εδώ και πολλα χρονια,στο δικο μου κεφάλι βέβαια.

εμενα με εχει κουρασει οτι το regaine υγρο κανει 3-4 ωρες να στεγνώσει...!!!!!! κ μεχρι να στεγνωσει εισαι λες κ εχεις βαλει λαδι στα μαλλια σου...

κατσε αφου λες οτι λιγοτερη ppg = λιγοτερη απορροφηση, τοτε δεν θα εχεις κ αλλαγη στην τριχόπτωση/επανεκφυση με μια αλλη μαρκα περα του regaine?

παντως στην hairway ειναι καλυτερο λες το υγρο απο τον αφρο σε θεμα απορροφησης ;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
εμενα με εχει κουρασει οτι το regaine υγρο κανει 3-4 ωρες να στεγνώσει...!!!!!! κ μεχρι να στεγνωσει εισαι λες κ εχεις βαλει λαδι στα μαλλια σου...

κατσε αφου λες οτι λιγοτερη ppg = λιγοτερη απορροφηση, τοτε δεν θα εχεις κ αλλαγη στην τριχόπτωση/επανεκφυση με μια αλλη μαρκα περα του regaine?

παντως στην hairway ειναι καλυτερο λες το υγρο απο τον αφρο σε θεμα απορροφησης ;
Αν το χρησιμοποιείς μια φορα την μερα προ βραδινού υπνου το προβλημα αυτο το έλυσες ....εγω οταβ το γυρισω σε μια φορα την μερα αυτο θα κανω ...παντως απο προσωπική εμπειρεια καθαρα το υγρό δουλευει καλυτερα απ τον αφρό ....
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν το χρησιμοποιείς μια φορα την μερα προ βραδινού υπνου το προβλημα αυτο το έλυσες ....εγω οταβ το γυρισω σε μια φορα την μερα αυτο θα κανω ...παντως απο προσωπική εμπειρεια καθαρα το υγρό δουλευει καλυτερα απ τον αφρό ....

το εβαζα 2 φορες τη μερα το regaine, αλλα τωρα τελευταια βαζω regaine μεσημερι κ το βραδυ αρχισα πριν ενα μηνα να βάζω το redenyl hair growth lotion, στον οποιο αναφερεται αυτο το θεμα...

κ εγω ετσι πιστευω...γτ οτι το υγρό παει πιο ευκολα στο δερμα απο οτι ο αφρος κ θα απορροφαται πιο πολυ
 
Μπλουζα