Απογνωση!!androcur+gynofen 5 lotion

Utopia

Active Member
ολα τα ανδρογονα επηρεαζουν τα μαλλιά..Δεν ειναι μονο η dht.απλα η dht ειναι η πιο δραστικη,εχει μεγαλύτερη affinity με τους ανδρ υποδ κ ειναι η μονη που πρακτικα γίνεταιι να μηδενιστει χωρις sides στον ανδρα...δεν θα σου λεγαν ποτε να μηδενισεις την τεστο γιατι θα σαφηναν στειρο..η θεραπεια για την αγα ειναι ορμονοεξαρτωμενη και παει χερι χερι με την ουσια του να εισαι ανδρας...η μονη λυση ειναι η ευρεση τοπικου αντιανδρογονου,σε δυναμη του androcur το οποιο περνώντας στο αιμα να υποβαθμιζεται σε κατι ακινδυνο..η μινοξ ειναι ενα απλο αγγειοδιασταλτικο η οποία παρουσιαζει αρχικα δυνατα αποτελεσματα ωστοσο φθινει με το χρονο αν δεν χρησιμοποιησεις αντιανδρογόνα να αποτρεψουν τον αναποφευκτο εκφυλισμο ων μαλλιων απ τα ανδρογονα...η μινοξ δεν ειναι τροφη ειναι ενα προσκαιρο push...τα οιστρογονα ειναι η σταθερη δυναμη..παιδια η φυση τα χει λυσει αυτα...δειτε τις εγκυες γυναικεες οι οποιες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εχουν τα καλυτερα μαλλια της ζωης τους λόγω των υψηλών οιστρογόνων...αν θελω να επιταχυνω ενα regrowth στην hairline θα χρησιμοποιήσω ΚΑΙ μινοξ αλλα αν θελω να τα διατηρησω χρειαζομαι σταθεροτητα...
Πολύ διαβασμένος...!!!!
Όλα τα ανδρογόνα τελικά επηρεάζουν, ακόμα και η τεστο....??? "Ριζοσπαστική" άποψη! Με προβλημάτισες τώρα...

Ερώτηση/Προβληματισμός 1: Γιατί όμως η ΑΓΑ δεν μας "θερίζει" στην εφηβεία που είναι στο peak της η τεστο και μας "θερίζει" 25-30 συνήθως;

Ερώτηση/Προβληματισμός 2: Με τοπικά οιστρογόνα θα είχαμε sides, γυναικεία χαρακτηριστικά κτλ.;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fbch

Member
Πολύ διαβασμένος...!!!!
Όλα τα ανδρογόνα τελικά επηρεάζουν, ακόμα και η τεστο....??? "Ριζοσπαστική" άποψη! Με προβλημάτισες τώρα...

Ερώτηση/Προβληματισμός 1: Γιατί όμως η ΑΓΑ δεν μας "θερίζει" στην εφηβεία που είναι στο peak της η τεστο και μας "θερίζει" 25-30 συνήθως;

Ερώτηση/Προβληματισμός 2: Με τοπικά οιστρογόνα θα είχαμε sides, γυναικεία χαρακτηριστικά κτλ.;

για τον απλο λογο ότι είναι σωρευτικη,αθροιστικη η επιδραση και τελικά η διάβρωση των τριχοθυλακίων....Φυσικά παιζει ρόλο η κληρονομικότητα για το πόσα και ποια τριχοθυλακια θα μπουν στον γυψο αλλά αυτο δε θα γινει απ τη μια μερα στην αλλη...Θα πάρει χρονο αναλογα με το ποσο ανθεκτικα τριχοθυλακια κληρονομησαμε...μην το λες εχω δει παιδια που απ την εφηβεια ηταν στην κλιμακα νοργουντ και στα 18-19 ηταν....

εξαρταταται απο τον κυκλο που θα καναμε....αλλά σε καμια περιπτωση στην εκταση και στην ταχυτητα που θα εμφανιζόταν αν τα παίρναμε oral..αλλά πιστευω ότι μπορείς να έχεις ελάχιστα εως καθόλου τοπικα αν ξερεις πως να το κανεις και με αποτελέσματα....σιγουρα μπορείς να καταφερεις συντηρηση αλλά πιστευω και regrowth.αυτα δεν τα βγαζω απ το μυαλό μου...εχω πάρει oral οιστρογονα και αντιανδρογόνα για μισό χρονο και πιστέψτε με δεν μπορεις να φανταστεις την διαφορα....και δε θελεις....
 

fbch

Member
γεια σας και παλι...τελικά κατάλαβα ποιο ηταν το πρόβλημα...αν ψαξετε θα δείτε ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου ορμονικές κρέμες η λοσιον με το χρόνο σταματάνε να εχουν αποτέλεσμα...και όλες σχετίζονται με ένα κομμάτι του οργανισμού που παιζει ρόλο στο μεταβολισμό και στην απορρόφηση του αντιανδρογόνου ή οιστρογόνου..Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει δεν είναι αν αυτές η λοσιον θα δουλέψουν...φυσικά και θα δουλέψουν φυσικά και θα δεις ελάχιστα εως καθόλου sides...Φυσικά και ο οργανισμός ή να το θεσω καλύτερα οι ανδρογονικοί υποδοχείς ή οι υποδοχείς των οισττρογόνων δε θα πάψουν να συνδέονται με αυτές τις ουσίες...Οποτε τι έκανα εγω..Οπως ξέρετε στην λοσιον χρησιμοποίησα οξεικη κυπροτερόνη και eth estradiol..Οπως θα δείτε αν το ψάξετε για να φτιάξετε παρόμοιες λοσιον θα δείτε ότι όλα τα αντισυλληπτικά δεν περιέχουν ποτέ μονο οιστρογόνα αλλά πάντα ένα προγεσταγόνο ή ένα αντιανδρογόνο που λειτουργεί ως progestin δηλ μιμείται την προγεστερόνη..Αυτό γίνεται για τι η προγεστερόνη αποτρέπει τα οιστρογόνα να μπουκώσουν τον οργανισμό και στην ουσία αποτελούν έναν ισορροποιητικό παραγοντα...Μειώνουν τις πιθανότητες εμφάνισης καρκινου,είναι απαραίτητες στην ασφαλη εγκυμοσ΄υνη κλπ.Γενικά οι γυναίκες την χρειάζονται πολύ..Οπως και εμεις οι αντρες καθώς ισορροπεί και το δικό μας ορμονικό σύστημα.
Τωρα το πρώτο θέμα που είχα να αποκλείσω ήταν το εξής:
α)Μηπως ο οργανισμός μου μείωσε την ευαισθησία των οιστρογονικών υποδοχέων και έτσι έπαψε να λειτουργεί η λοσιον?Η λογική απάντηση είναι όχι γιατί αυτό δε θα μπορούσε να συμβεί ταυτόχρονα με τους ανδρ υποδοχείς..θα ταν φοβερή σύμπτωση..Επίσης αν ψάξετε στο γοογλ θα βρείτε απόσπασμα του dr. lee (πολύ γνωστός γιατρός ο οποίος έφτιαχνε κρέμες σπιρονολακτόνης για την τριχόπτωση) το οποίο αναφέρει ότι σε περίπτωση που οι οιστρογονικοί υποδοχείς αποευαισθητοποιηθούν (δηλ ο οργανισμός αναγνωρ΄σει υπερβάλλουσα ποσότητα οιστρογόνων σε κυκλοφρία και μειώσει τους αντιστοιχους υποδοχείς) τότε με τη λήψη προγεστερόνης μειώνεται αυτο το πλεόνασμα οιστρ με αποτέλεσμα να πετυχαίνει αυτό που λέγεται estrogen receptors resensitization (μου ακουγεται πιο ωραίο στα αγγλικά και αν θελετε να το ψαξετε και μονοι σας μην μπείτε καν στον κόπο να κοιτάξετε στα ελληνικά δε θα βρείτε τίποτα)..Ερεθίζοντας τους pr (progesterone receptors) μειώνεις τα οιστρογόνα και έτσι ¨κοροιδεύεις¨τον οργανισμό σου να ξαναρχίσει να αυξανει την ευαισθησία του στην αντιστοιχη ορμονη.
Μολις το διάβασα αυτό ανακουφίστηκα καθώς έλεγε ρητα ότι μολις τα επίπεδα προγεστερόνης εξισορροπηθούν τότε η ευαισθησία στα οιστρογόνα θα αποκατασταθεί.όμως εγώ έτσι κ αλλιώς ταυτόχρονα χρησιμοποιούσα υποκαταστατο προγεστερόνης το androcur το οποίο εκτός απ την αντιανδρογονική δράση λειτουργεί κ σαν είδος προγεστερόνου.Και επειδή να συνηθισα το androcur δεν παίζει καθώς δεν το χω συναντησει πουθενα σε ερευνα λέω κάτι άλλο παίζει..

Οριστε τι βρηκα:http://www.natural-progesterone-adv...l-fatigue-cause-progesterone-to-stop-working/

Αν δειτε το άρθρο θα δειτε ότι αναφέρετε σε κρέμες-λοσιον προγεστερόνης αλλά αν το ψάξετε θα δείτε ότι είναι γενικός κανόνας..Αυτό λοιπον που έπαθα λέγεται dermal fatigue και είναι κατι σαν κορεσμός του δέρματος...όταν βαζεις μια λοσιον στο δερμα τοτε από ένα σημείο και μετά αυτό συνηθίζει και σταματά να απορροφα..γι αυτό αν κάποιος απόσας αν πάρει ποτέ τεστοστερόνη σε μορφή γελης ο ανδρολογος θα του πεί να μην βάζει καθε μέρα στο ίδιο σημείο του δέρματος,να κάνει διαλείμματα κλπΑυτή ηταν η μονη λογική εξηγηση..Ετσι εδω και 2-3 βδομαδες είχα σταματησει να την χρησιμοποιώ...Δεν είχε νοημα ετσι κ αλλιώς αφου είχαν σπασει τα νευρα μου..Σημερα που την χρησιμοποίησα πρώτη φορα ενιωσα την γλυκια αισθηση στα χερια μου.Εμαθα με τον ασχημο τρόπο.Το καλό είναι ότι ξερω ότι υπάρχει λύση σε αυτό το θέμα...το άσχημο είναι ότι πρέπει να ξεκινησω απ την αρχή και ότι πρέπει να κάνω καλύτερους κύκλους στη χρήση της λοσιον ώστε να μην την ξαναπατησω...Απ ότι ρώτησα διακριτικά σε εναν φαρμακοποιό μου πε ότι τα φαρμακα αυτα ειναι πολύ δυνατα και ότι αν το αφησεις γ 3 εβδομαδες θα ξαναλείτουργησει...Βεβαια αυτο τ ρωτησα προχθες ενω είχα κανει ηση όλη την ερευνα μονος μου..Ααυτααα
 

fbch

Member
Αυτό που πρέπει να μεινει γενικά είναι το εξης:Αν εγω αυτην την στιγμή παραω αναβολικά στεροιδη θα δω κατευθείαν φοβερα αποτελέσματα γιατί περιοριζα τον οργανισμό μου είτε με αντιανδρογονο είτε με dht blocker ειτε γιατί γενικά δεν εχω παρει ποτέ.Αν λοιπον το κάνω αυτό για ένα διάστημα τότε αν αποφασίσω να πάρω αντιανδρογόνο θα λειτουργησει καλύτερα τωρα απ ότι πριν..γιατί???γιατί ετσι λειτουργεί ο οργανισμός.Αν τρως καθε μερα μουσακα θα επελθει κορεσμος,θα τον βαρεθείς.Αν όμως την βγαλεις με σαλάτα ή φακες για κανα 2 μερες τότε πάλι αν φας μουσακα θα είναι σαν να μην είχες φαει ποτε στην ζωη σου.τ
Τίποτα δεν είναι απολυτο.Βασικά τωρα που το σκέφτομαι δεν είναι κακο ξερετε μια φορά το 2μηνο να κάνω για κανα 2 εβδομάδες κύκλο με καποιο στεροιδες που να μην μεταβολιζεται σε οιστρογονο (πχ τοπικη dht cream) ετσι για να λειτουργεί καλύτερα και η λοσιόν και να γίνεται πιο γρήγορα η επανευαισθητοποίηση σε αντιανδρογόνα κλπ...Αν κάποιος ασχολείται με γυμν και κάνει κύκλους τέτοιους ας μου στείλει πμ
 

fbch

Member
Πέρασαν τρία χρόνια..τρία δύσκολα για εμένα χρόνια..Δεν είχα όρεξη για τίποτα.εννοώ πραγματική θέληση να κάνω κατι.Όλα ήταν διεκπεραιωτικά απλά έκανα ό,τι ήταν να κάνω.Εβλεπα να χάνω μαλλιά κυρίως από το καλοκαίρι του 2019 και ευτυχώς που οικογενειακώς έχουμε καλά γονίδια απλά όχι την παιδική hairline με την οποία έχω εμμονή και οτιδήποτε κατώτερο αυτής τη θεωρώ φαλάκρα...Τέλος πάντων διάβασα αρκετά αλλά πουθενά δεν κατάφερα να βρω παρόμοια περίπτωση.Ούτε μια.Κανένας υγιής άνθρωπος (καταγεγραμμένος στην βιβλιογραφία) δε υπήρχε που να απέκτησε ανοχή σε αντιανδρογόνα,οιστρογόνα κλπ κλπ πράγμα που μου κάνει εντύπωση αφού οι τρανσέξουαλ για παράδειγμα παίρνουν τεράστιες ποσότητες για όλη τους τη ζωή.Ακόμα και τώρα δε μπορώ να καταλάβω αν και νομίζω ότι η ανοχή είναι μια αμυνα του οργανισμού ώστε να επαναφέρει το σύστημα σε ισορροπία ωστόσο τι μπορεί να θεωρηθεί ανισορροπία σε ένα συστημα??

θεωρώ ότι για υγιείς ανθρώπους αυτό το όριο έχει να κάνει με την ψυχολογία και το πώς νιώθει κάποιος παρά την ποσότητα μιας ουσίας σε απόλυτες τιμές.Ενιωθα δυσφορία από ένα σημείο και μετά???Σιγουρα!Το είχα καταλάβει???Και ναι και όχι...Μπορούσα να μειώσω την δόση (για το τι ακριβώς ενιωθα και λεπτομέρειες της θεραπείας βρίσκονται στην αρχη του θέματος)???Φυσικά!Από ένα σημείο και μετά η αύξηση τς δόσης δεν επιφέρει πρόσθετη ωφέλεια αλλά σίγουρα στρεσσάρει τον οργανισμό.Εν πάση περιπτώσει λάθη έκανα.
ΑΑ!Μην παρεξηγηθώ όταν λέω "υγιής" εννοώ ανθρώπους που δεν έχουν καρκίνο.

Εφτασα σε σημείο να το παίρνω σχετικά απόφαση ότι μάλλον δεν πρόκειται να ξαναλειτουργήσει τίποτα πάνω μου αλλά αυτή η ριμάδα τελειομανία που έχω δε με αφηνε σε ησυχία.
Οπότε έψαξα εκεί που υπήρχαν δεδομένα.Ερευνες σε καρκινοπαθείς.Το τελευταίο χρόνο είχα πέσει σε άρθρα τα οποία ερευνούσαν μεθόδους επανεισαγωγής αντιανδρογόνων όταν ο καρκίνος αποκτούσε ανοχή δηλ όταν αυτός εξελισσόταν παρά την όποια θεραπεία.

Αυτό που θεώρησα λογικό είναι ότι τα υγιή κύτταρα δε γίνεται να διαφέρουν απ΄τα καρκινικά ως προς τον βαθμό προσαρμοστικότητας απ' την αποψη ότι τα υγιή δεν γίνεται να αποκτήσουν μια οιονεί ανοχή ενώ τα καρκινικά ενδεχομένως γίνεται να τα διαχειριστεί κάποιος.Έτσι λοιπον όταν ο καρκινος δεν αναπτύσσεται παρά την παρουσια αντιανδρογόνων οι γιατροί χορηγούν τεστοστερόνη σε υψηλές πολύ υψηλές δόσεις εντός μικρού χρονικού διαστήματος περίπου 2-3 μήνες.Αυτό που παρατηρείται και μπορεί κάποιος να το καταλάβει λογικά είναι ότι τα κύτταρα τα οποία αντιδρούν στις ορμόνες μέσω υποδοχέων δεν περιμένουν μια τόσο οξεία βροχή ανδρογόνων στον οργανισμό με αποτέλεσμα μέχρι να προσαρμοστούν (μειώνοντας τους υποδοχείς αφού πλέον υπάρχει τεράστια ποσότητα ανδρογόνων) να πνίγονται.Δηλ πλέον τα ανδρογόνα λειτουργούν σαν αντιανδρογόνα ενώ τα αντιανδρογόνα από ένα σημείο και μετα λειτουργούσαν σαν ανδρογόνα.
Μετά το διαστημα 3 μηνών και ότα ο psa ανέβαινε πάλι οι γιατροί χορηγούσαν παλι αντιανδργόνα και έβλεπαν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των ασθενών κάπου στο 98% (αν θυμάμαι καλά) ανταποκρινόταν πάλι στην θεραπεία αντιανδρογόνων που αρχικά απέκτησε ανοσία.

Όλες αυτές οι έρευνες γίνονται γιατι καθε τρεις και λίγο έπρεπε να βρίσκοται νέα αντιανδρογόνα αφού οι ασθενείς αποκτούσαν ανοσία σε προηγούμενες γενιές.

Πάμε τώρα στα facts. Από τον 5/2019 έως τον 12/2019 δεν είχα δοκιμάσει να ξαναφτιάξω τοπική λοσιον οιστρογόνων/αντιανδρογόνων.Είχα δηλ καθαρο σύστημα.Κάπου τον σεπτέμβριο δεν θυμάμαι ακριβώς είχα κάνει ορμονολογικές και είδα ότι η τεστο ήταν ανεβασμένη κάπου 300% σε σχέση με την τελευταία εξέταση του προηγούμενου έτους (γενικά έχω ενα εξελάκι που κρατάω συνοπτικά τέτοιες μεταβολές).

Ετσι στις 5/12/2019 το πηρα απόφαση και είπα δεν έχω κάτι να χάσω ας δοκιμάσω αφού τίποτα άλλο δεν λειτουργούσε.Πήρα restandol (40mgx30 καψακια).Απ τις 5/12/19-8/12/19 έπαιρνα 1 την ημέρα πολύ φοβισμενος για το τι θα επακολουθύσε.Μετά το συνήθισα και έπαιρνα 2 την ημέρα μέχρι και τις 7/1/19.Τελειώνοντας την αγωγή αυτήν και αφού έκατσα 2 εβδομάδες στις 31/1/19 έφτιαξα την πρώτη λοσιόν.
Χρησιμοποίησα:
100μλ νιβεα (το ιδιο όχημα με το πρώτο μου ποστ)
1 κουτάκι γυνοφεν
Το μόνο που έκανα ήταν βάλω για μια νύχτα το οχημα+χαπάκια σε ένα μπουκάλι 1λιτρ νερο (χωρις το νερο φυσικά) και να τα αφησω εκεί να διαλυθούν...την επόμενη μερα το ριξα προσεκτικά στον ψεκαστήρα και απλά έβαλα τρεις ψεκασμούς στην παλάμη και μετά το άλειψα στην hairline και σε ένα μικρό μέρος πάνω στο κεφάλι...
Τα μαλλιά τα έχω αφήσει μεγάλα...από τότε μέχρι σήμερα ζήτημα να μου χουν πέσει 20 τρίχες!!
Συμπέρασμα:
Μην λούζεστε με τα τοπικά (όπως βλακωδώς έκανα κάποτε εγω)
Μην μπουκώνεστε κάθε μέρα με αβονταρτ κλπ δεν χρειάζεται.Εχουν μεγάλη ημίσεια ζωή.

Αν κάνετε κατάχρηση τότε πολύ πιθανόν μετά από κάποια χρόνια να αποκτήσετε ανοχή και να τρέχετε....

Πλεον θα βάζω τρεις μικρους (τρεις μέρες την εβδομάδα) ψεκασμούς την 1η εβδομάδα
τρεις μικρους (2 μέρεςτην εβδομάδα) ψεκασμούς την 2η εβδομάδα
την 3η εβδομάδα τίποτα και κάποιες φορές μπορει να κάνω και 2 εβδομάδες εκτός....

Είμαι πολύ χαρουμενος πρώτη φορά μετά από 2 χρονια..
ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ
Το έγραψα μόνο και μόνο γι αυτούς που παίρνουν αβονταρτ προπεσια κλπ και αναρωτιούνται γιατί μετά από κάποια χρόνια σταματάει να τους πιάνει...Παιδιά ο λόγος είναι ότι πρέπει οι ορμόνες να παρουσιαζουν κάποια κυκλικότητα γι αυτό και όταν τις μπλοκάρουμε συνεχώς ο οργανισμός αργά ή γρήγορα θα λάβει τ μέτρα του....
Οτιδήποτε επιδρά σε υποδοχείς αργά ή γρήγορα αν γίνεται συνεχώς θα μειωθεί ή και θα εξαλειφθεί πλήρως η αποδοτικότητά του...
 
Τελευταία επεξεργασία:

DHTKiller

New Member
Πέρασαν τρία χρόνια..τρία δύσκολα για εμένα χρόνια..Δεν είχα όρεξη για τίποτα.εννοώ πραγματική θέληση να κάνω κατι.Όλα ήταν διεκπεραιωτικά απλά έκανα ό,τι ήταν να κάνω.Εβλεπα να χάνω μαλλιά κυρίως από το καλοκαίρι του 2019 και ευτυχώς που οικογενειακώς έχουμε καλά γονίδια απλά όχι την παιδική hairline με την οποία έχω εμμονή και οτιδήποτε κατώτερο αυτής τη θεωρώ φαλάκρα...Τέλος πάντων διάβασα αρκετά αλλά πουθενά δεν κατάφερα να βρω παρόμοια περίπτωση.Ούτε μια.Κανένας υγιής άνθρωπος (καταγεγραμμένος στην βιβλιογραφία) δε υπήρχε που να απέκτησε ανοχή σε αντιανδρογόνα,οιστρογόνα κλπ κλπ πράγμα που μου κάνει εντύπωση αφού οι τρανσέξουαλ για παράδειγμα παίρνουν τεράστιες ποσότητες για όλη τους τη ζωή.Ακόμα και τώρα δε μπορώ να καταλάβω αν και νομίζω ότι η ανοχή είναι μια αμυνα του οργανισμού ώστε να επαναφέρει το σύστημα σε ισορροπία ωστόσο τι μπορεί να θεωρηθεί ανισορροπία σε ένα συστημα??

θεωρώ ότι για υγιείς ανθρώπους αυτό το όριο έχει να κάνει με την ψυχολογία και το πώς νιώθει κάποιος παρά την ποσότητα μιας ουσίας σε απόλυτες τιμές.Ενιωθα δυσφορία από ένα σημείο και μετά???Σιγουρα!Το είχα καταλάβει???Και ναι και όχι...Μπορούσα να μειώσω την δόση (για το τι ακριβώς ενιωθα και λεπτομέρειες της θεραπείας βρίσκονται στην αρχη του θέματος)???Φυσικά!Από ένα σημείο και μετά η αύξηση τς δόσης δεν επιφέρει πρόσθετη ωφέλεια αλλά σίγουρα στρεσσάρει τον οργανισμό.Εν πάση περιπτώσει λάθη έκανα.
ΑΑ!Μην παρεξηγηθώ όταν λέω "υγιής" εννοώ ανθρώπους που δεν έχουν καρκίνο.

Εφτασα σε σημείο να το παίρνω σχετικά απόφαση ότι μάλλον δεν πρόκειται να ξαναλειτουργήσει τίποτα πάνω μου αλλά αυτή η ριμάδα τελειομανία που έχω δε με αφηνε σε ησυχία.
Οπότε έψαξα εκεί που υπήρχαν δεδομένα.Ερευνες σε καρκινοπαθείς.Το τελευταίο χρόνο είχα πέσει σε άρθρα τα οποία ερευνούσαν μεθόδους επανεισαγωγής αντιανδρογόνων όταν ο καρκίνος αποκτούσε ανοχή δηλ όταν αυτός εξελισσόταν παρά την όποια θεραπεία.

Αυτό που θεώρησα λογικό είναι ότι τα υγιή κύτταρα δε γίνεται να διαφέρουν απ΄τα καρκινικά ως προς τον βαθμό προσαρμοστικότητας απ' την αποψη ότι τα υγιή δεν γίνεται να αποκτήσουν μια οιονεί ανοχή ενώ τα καρκινικά ενδεχομένως γίνεται να τα διαχειριστεί κάποιος.Έτσι λοιπον όταν ο καρκινος δεν αναπτύσσεται παρά την παρουσια αντιανδρογόνων οι γιατροί χορηγούν τεστοστερόνη σε υψηλές πολύ υψηλές δόσεις εντός μικρού χρονικού διαστήματος περίπου 2-3 μήνες.Αυτό που παρατηρείται και μπορεί κάποιος να το καταλάβει λογικά είναι ότι τα κύτταρα τα οποία αντιδρούν στις ορμόνες μέσω υποδοχέων δεν περιμένουν μια τόσο οξεία βροχή ανδρογόνων στον οργανισμό με αποτέλεσμα μέχρι να προσαρμοστούν (μειώνοντας τους υποδοχείς αφού πλέον υπάρχει τεράστια ποσότητα ανδρογόνων) να πνίγονται.Δηλ πλέον τα ανδρογόνα λειτουργούν σαν αντιανδρογόνα ενώ τα αντιανδρογόνα από ένα σημείο και μετα λειτουργούσαν σαν ανδρογόνα.
Μετά το διαστημα 3 μηνών και ότα ο psa ανέβαινε πάλι οι γιατροί χορηγούσαν παλι αντιανδργόνα και έβλεπαν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των ασθενών κάπου στο 98% (αν θυμάμαι καλά) ανταποκρινόταν πάλι στην θεραπεία αντιανδρογόνων που αρχικά απέκτησε ανοσία.

Όλες αυτές οι έρευνες γίνονται γιατι καθε τρεις και λίγο έπρεπε να βρίσκοται νέα αντιανδρογόνα αφού οι ασθενείς αποκτούσαν ανοσία σε προηγούμενες γενιές.

Πάμε τώρα στα facts. Από τον 5/2019 έως τον 12/2019 δεν είχα δοκιμάσει να ξαναφτιάξω τοπική λοσιον οιστρογόνων/αντιανδρογόνων.Είχα δηλ καθαρο σύστημα.Κάπου τον σεπτέμβριο δεν θυμάμαι ακριβώς είχα κάνει ορμονολογικές και είδα ότι η τεστο ήταν ανεβασμένη κάπου 300% σε σχέση με την τελευταία εξέταση του προηγούμενου έτους (γενικά έχω ενα εξελάκι που κρατάω συνοπτικά τέτοιες μεταβολές).

Ετσι στις 5/12/2019 το πηρα απόφαση και είπα δεν έχω κάτι να χάσω ας δοκιμάσω αφού τίποτα άλλο δεν λειτουργούσε.Πήρα restandol (40mgx30 καψακια).Απ τις 5/12/19-8/12/19 έπαιρνα 1 την ημέρα πολύ φοβισμενος για το τι θα επακολουθύσε.Μετά το συνήθισα και έπαιρνα 2 την ημέρα μέχρι και τις 7/1/19.Τελειώνοντας την αγωγή αυτήν και αφού έκατσα 2 εβδομάδες στις 31/1/19 έφτιαξα την πρώτη λοσιόν.
Χρησιμοποίησα:
100μλ νιβεα (το ιδιο όχημα με το πρώτο μου ποστ)
1 κουτάκι γυνοφεν
Το μόνο που έκανα ήταν βάλω για μια νύχτα το οχημα+χαπάκια σε ένα μπουκάλι 1λιτρ νερο (χωρις το νερο φυσικά) και να τα αφησω εκεί να διαλυθούν...την επόμενη μερα το ριξα προσεκτικά στον ψεκαστήρα και απλά έβαλα τρεις ψεκασμούς στην παλάμη και μετά το άλειψα στην hairline και σε ένα μικρό μέρος πάνω στο κεφάλι...
Τα μαλλιά τα έχω αφήσει μεγάλα...από τότε μέχρι σήμερα ζήτημα να μου χουν πέσει 20 τρίχες!!
Συμπέρασμα:
Μην λούζεστε με τα τοπικά (όπως βλακωδώς έκανα κάποτε εγω)
Μην μπουκώνεστε κάθε μέρα με αβονταρτ κλπ δεν χρειάζεται.Εχουν μεγάλη ημίσεια ζωή.

Αν κάνετε κατάχρηση τότε πολύ πιθανόν μετά από κάποια χρόνια να αποκτήσετε ανοχή και να τρέχετε....

Πλεον θα βάζω τρεις μικρους (τρεις μέρες την εβδομάδα) ψεκασμούς την 1η εβδομάδα
τρεις μικρους (2 μέρεςτην εβδομάδα) ψεκασμούς την 2η εβδομάδα
την 3η εβδομάδα τίποτα και κάποιες φορές μπορει να κάνω και 2 εβδομάδες εκτός....

Είμαι πολύ χαρουμενος πρώτη φορά μετά από 2 χρονια..
ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ
Το έγραψα μόνο και μόνο γι αυτούς που παίρνουν αβονταρτ προπεσια κλπ και αναρωτιούνται γιατί μετά από κάποια χρόνια σταματάει να τους πιάνει...Παιδιά ο λόγος είναι ότι πρέπει οι ορμόνες να παρουσιαζουν κάποια κυκλικότητα γι αυτό και όταν τις μπλοκάρουμε συνεχώς ο οργανισμός αργά ή γρήγορα θα λάβει τ μέτρα του....
Οτιδήποτε επιδρά σε υποδοχείς αργά ή γρήγορα αν γίνεται συνεχώς θα μειωθεί ή και θα εξαλειφθεί πλήρως η αποδοτικότητά του...
file kane ena update ti lotion perneis?? Eiparxei periptosh ama ftiakso lotion me androcur na m kanei shed???
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι κάντε μαλακίες τέτοιες..ρε πάτε καλά? Πειράματα κάνετε?κάτσε στα αυγά σου ρε κίλερ και εσύ,ότι βλέπεις στο ίντερνετ θες να το δοκιμάσεις.ρε τι πάθαμε.!!
 
Μπλουζα