Απογνωση!!androcur+gynofen 5 lotion

fbch

Member
πριν ξεκινησεις αυτα τα τοπικα αντιανδρογονα ειχες δοκιμασει φινα κλπ η απλα στα σκληρα με την μια οπως λες?,
Κανεις τοπικη χρηση για να μην εχεις τις οποιες παρενεργεις ? αλλα και παλι αυτο δεν παει στο κυκλοφορικο αρα μια η αλλη οπως αρκετοι αναφερουν για την τοπικη φινα..
Και κατι τελευταιο τι ηλικια εχεις?εγω για παραδειγμα καιγομαι να ξεκινησω κατι να βοηθαει τουλαχιστον σε οποιο συντηρηση και χεζομαι να κουμπωσω φινα .,τοσο κοτας ειμαι..
Τον τελευταιο καιρο ψαχνω και εγω ξενα φορουμ, μιας και ψαχνεις τοσο εχεις αποψη για καποιο τοπικο που να κανει καποια δουλεια(συντηρηση) χωρις τρομακτικες παρενεργεις...?
το τερματισα με τις ερωτησεις.,,
Οχι ποτε δεν δοκιμασα φινα μινοξιδιλη κλπ...Μονο ντουτα και αυτο μαζί μεandrocur.Βασικά ο κυριος λόγος ήταν επειδη ντρεπομουν καθε μηνα να πηγαινω στο φαρμακείο αλλά και επειδη πιστεύω ότι για την δουλειά που το θέλω πρέπει να το παίρνω μαζι με αντιανδρογόνο ετσι κ αλλιώς..26 ειμαι.Ναι η τοπική χρήση είναι για να αποφύγεις τις παρενέργειες...Αλλά τα αποτελέσματα είναι πολύυυυ καλυτερα από τη φινα...

Κοιτα φιλε μέχρι και ενα μηνα πριν θα σου λεγα (η αλήθεια είναι και τωρα αυτο λέω) ότι αν ηξερα από 18 χρονών όσα ξερω τώρα τό μονο που θα χρησιμοποιούσα θα ήταν τοπικά αντιανδρογόνα 3 φορές την εβδομάδα..Και αυτό γιατί τα οιστρογόνα όπως και η τεστο επιταχύνουν την ανάπτυξη και δίνουν το σήμα πχ στα κοκκαλα να σταματησουν να αναπτύσσονται..Γι αυτο συνηθως οι γυναικες είναι πιο κοντες,αναπτυσσονται πιο γρηγορα από εμας..Γιατι το ορμονολογικό τους προφιλ ωριμάζει πιο πριν..Ενω εμεις επειδη αναπτυσσόμαστε και μετά τα 18 συνηθως στο γυμνασιο είμαστε πιο κοντοί και μετα ρίχνουμε μποι αφου με ανώριμο ορμονολογικό προφιλ δινουμε στο σκελετο το χρόνο να αναπτυχθει...Αυτο π θα κανα εγω στα 18 θα ταν τοπικά αντιανδρογόνα (να τσιμπήσω και κάναν πόντο αφήνοντας τα κοκκαλα να αναπτυχθούν) και κατα τα 27 εβαζα που και που κάνα οιστρο. γιατί έχει και ΦΟΒΕΡΕΣ αντιρυτηδικες ιδιοτητες (ξερω ακουγεται too much αλλά υπάρχουν και ερευνες που το υποστηρίζουν αλλά το είδα και πάνω μου).Αυτο σκεφτομουν αλλά τώρα φιλε έχω απογοητευτεί γιατί δεν ξέρω τι γινεται και ξαφνικά σταματησε να με πιάνει!!!!!!

Τις παρενέργειες τις θες ως το βαθμο που μπορείς να συμβιβάσεις το αισθητικο αποτέλεσμα με τις "θυσίες¨.Αν θες να γινεις σβαρτζενέιγκερ και δεν μπορεις να συμβιβαστείς με κατι λιγότερο προφανώς και 1μg testo είναι μια τεράστια θυσία που δεν είσαι διατεθημένος να κανεις..Αν θες απλά ένα ασφιχτό,μοντελε σώμα (όχι φουσκωτος),και τέλειο μαλλάκι ε τότε δε θα σε πειράξει που δε θα κάνεις τα death lift που θα κανες αλλιώς..
Οχι δε θα σου συστησω τίποτα όχι για λόγους ηθικης αλλά γιατί καταρχήν φοβάμαι μην φάω μπαν πριν ακουσω κατι ή λύσω το πρόβλημα για το οποίο εγραψα εξ αρχης εδω..Δευτερον γιατί δεν έχω όρεξη με το θεμα που έχω.Αλλά ο πιο σημαντικός λόγος είναι γιατί πρεπει να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να περιμενεις από κανεναν να σου πει τι να κάνεις.Δεν λέω να κολλησεις σε ενα σημείο και να ζητησεις βοηθεια,εννοώ ότι για μενα ειναι λάθος να πεις "γεια σας μου πέφτουν τα μαλλιά τι να κάνω?".Οχι θα μάθεις μονο σου ότι μπορείς,θα πάρεις το αρχικό ρίσκο μονος σου και μετα θα ακους γνώμες.Αν μου λες ότι φοβασαι να πάρεις φινα σου λεω καλύτερα σταματα να ασχολείσαι.Ο φόβος καταπολεμάται με την γνώση και με το πείραμα...Αλλά για να ξερεις....Κανένα απ τα αντιανδρογόνα που μπορείς να αγοράσεις είτε από οικονομικής αποψης είτε από πρακτικη αποψη (δηλ να στο δώσει ο φαρμακοποιός χωρις ιατρική συνταγη) δε θα σου δώσει μονιμες παρενέργειες..Κανένα.Και όταν λέω μονιμες παρενεργειες εννοώ ότι εμας τους αντρες μας ενδιαφέρει να μην μείνουμε στειροι....Σε αυτην την παρενεργεια και μονο αναφερομαι εγω γιατι οι άλλες φυσικά και παίζουν...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fbch

Member
από στύση και λίμπιντο πως πας;
τωρα ότι και να σου πω....Τις 2 πρώτες βδομαδες απ την στεναχώρια μου δεν ετρωγα σχεδον....ουτε τώρα εχω όρεξη..Αλλα μπορω να σου πώ ότι όταν λειτουργούσε η λοσιον δεν είχα κανενα πρόβλημα....μάλιστα μην σ πώ είχα πιο πολύ όρεξη...τώρα δεν ξερω αν πρέπει να το πω...αν δεν είναι σωστό ας σβησουν το σχόλιο οι διαχ/στες...
Λοιπον όταν ειδα και αποειδα και ειδα ότι δεν πιάνει η λοσιον με τιποτα πριν μια βδομαδα πήρα ένα 50αρι androcur απ το στόμα και μέσα στην εβδομάδα πήρα και 3 gynofen..ηθελα να δοκιμάσω κατα πόσο θα δω νερωμένο σπέρμα ή καποια άλλη παρενεργεια (συνηθως τα γυνο σου προκαλουν απότομη και άμεση αυξηση του βαρους=βαζεις νερα κατευθείαν) για να αποκλείσω το γεγονος ότι είμαι ο μοναδικος ανθρωπος στον πλανητη που δεν τον πιάνουν αυτά τα φάρμακα...Τα καλά νέα είναι ότι είχα νερωμένο σπέρμα (ακουγεται κάπως ε :p ) που σημαίνει ότι με πιάνουν....Δεν είδα καμια άλλη παρενεργεια....τωρα απλά θα συνεχισω τα τοπικά μονο ως ειχαν τόσο καιρό με την ελπίδα ότι συντομα θα ξαναπάρω μπρος.

Αυτό που πιστεύω τώρα ότι είναι-είμαι σχεδον βέβαιος- είναι το εξης....ο οργανισμός μου με κάποιον τροπο έκανε επανεκκινηση γιατί προφανώς είχε συσσωρεύσει ποσότητες οιστρογόνου που του είχε προκαλέσει ανισορροπία....Δεν πιστεύω ότι είναι σαν το Telogen effluvium γιατί δεν μου κολλάει οτι η τριχα ή ο οργανισμός μπορεί να παρακάμψει τοσο ευκολα και σε τόσο συντομο χρονικο διαστημα την eth. estr κια την κυπροτερονη...Γι αυτο και δεν πιστευω στην εποχική τριχόπτωση ΟΤΑΝ εισαι σε τόσο δυνατη αγωγή...

Τώρα δεν ξερω....γιατρός δεν είμαι αλλά πάω με το ενστικτο και με διαβασμα.Δεν βρηκα καμία έρευνα καμια μαρτυρία κάποιου που να είναι σε hrt και να χει πάθει ανοσία σε τετοια φαρμακα (αυτο είναι το χειρότερο που φοβομουν).Τωρα αν επανέλθω εχω σκοπό να κάνω καλύτερο κύκλο...Οι ημισιες ζωες και των δυο χαπιών είναι υπερ αρκετές για αρκετα διαλλειμματα μεσα στο μηνα/εβδομάδα....Ασε που δεν χρειάζεται να στρεσσαρω τον οργανισμο.

Αυτο που με συμβούλεψε και ο τούρκος (φαντασου μεχρι κ σε τουρκικο φορουμ εκανα λγαριασμο) που ανακάλυψε τη λοσιον είναι να συνεχισω ως έχει και πιστευει ότι επαθα αυτο που με ειπες..reflex androgenicity..
 

Serifis

Active Member
Φίλε καλησπέρα. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά απο όσες μαρτυρίες έχω διαβάσει: Το ενδεχόμενο να shedαρεις για κανένα μήνα δεν είναι λογικό σενάριο; Να έχεις πολλές τρίχες που λόγω της θεραπείας πρωτού μεγαλώσουν σε διάμετρο να αναγκάζονται να τερματίσουν τον κύκλο τους για να βγούν πιο δυνατές;
 

fbch

Member
Φίλε καλησπέρα. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά απο όσες μαρτυρίες έχω διαβάσει: Το ενδεχόμενο να shedαρεις για κανένα μήνα δεν είναι λογικό σενάριο; Να έχεις πολλές τρίχες που λόγω της θεραπείας πρωτού μεγαλώσουν σε διάμετρο να αναγκάζονται να τερματίσουν τον κύκλο τους για να βγούν πιο δυνατές;

Δεν ξερω ρε συ...όταν τα παιρνα απ το στομα δεν το παθα ποτε.....και ειχα πολυ regrowth...πριν από 3 χρονια για ενα 6μηνο...καλα το σωμα μου τα χε παιξει,πηρα 10 κιλά και προσωπο πρησμένο...έπρεπε να το γυρναγα μετα κατευθειαν σε τοπικο αλλά δεν ηξερα.τεσπα...

Το θεμα ειναι ότι δεν σενταρα απλα αλλά μπροστα στην hairline που ειχαν βγει κανονικες χοντρες και δεξια στους κροταφους εξαφανιστηκαν σχεδον.....είναι φυσιολογικο?Μπορεις να μου το εξηγήσεις γιατι δεν το καταλαβα?οι τριχες μου ηταν κανονικες χοντρες απλα με τη θεραπεια χόντρυναν και άλλο και δεν έπεφταν..εννοώ ότι δεν ανηκω σε νοργουντ δεν ειμαι φαλακρος,δεν έχω αδυναμες λεπτες τριχες..οπότε γιατι?αλλά ειναι αληθεια ότι δεν εχω μελετησει τον κυκλο ζωης της τριχας να σου πω την αληθεια..
 

fbch

Member
επισης μην ξεχναμε οτι σταματησε η ενοχληση που ενιωθα στο στηθος μαχαιρι..αν ηταν απλο σεντ θα επρεπε να νιωθω κατι οτι λειτουργουσε η λοσιον..ετσι καταλαβα ότι κατι δεν πηγαινε κλα πριν αρχισουν να μενουν τριχες στα χερια...φαντασου σταματησε η μικρη ενοχληση που ένιωθα μετα απο τις 2 μερες/βδομαδα που κανω μπρεικ και τα μαλλιά αρχισαν να πέφτουν περιπου μια εβδομαδα,μιαμιση μετα νομιζω....σταδιακά και μετα κορυφωθηκε την 3η όπου ξεκινουσε να υποχωρει η hairline εως ότου επανηλθε σε επιπεδα προ θεραπείας εδώ και 5-7 μερες με το σεντ να χει υποχωρησει...Αυτο φανταζομαι ότι οφείλεται στο γεγονος ότι ότι ηταν να πέσει από αυτά που κερδισα απ τη θεραπεία μάλλον επεσε....τι να πω....το καλόπου τις θελω να ξαναβγούν γιατί είχα καλομάθει...
 

Serifis

Active Member
Γενικώς υπάρχει πολύ μπέρδεμα γύρω από αυτό, τον κύκλο των τριχών και τα αντιαδρογόνα. Θα σου πω το θετικό σενάριο: Έστω ότι έχεις θέμα hairline κροταφους, εκεί πέρα κυρίως. Στο μέρος αυτό έχεις τρίχες που έχουν μικρύνει σε βάθος χρόνων από την αγα, άλλες γίνανε χνούδι, άλλες λίγο πιο μεγάλες και άλλες κάπως καλύτερες. Όλες αυτές δεν πέσανε σε μια μέρα και την επόμενη εξαφανίστηκαν, ακολουθήσανε κύκλους όπου κάθε φορά βγαίνανε όλο και πιο αδύνατες. Τώρα το θετικό σενάριο τι λέει, πως εάν είναι να βγεί ακόμα πιο δυνατή η τρίχα από την θεραπεία τότε θα περάσεις και άλλο κύκλο, όπου οι τρίχα θα πέσει για να βγεί πιο δυνατή. Λάβε υπόψιν ότι η εικόνα που έχουμε εμείς που έχουμε αγα για τα μαλλιά μας, καθορίζεται και από πολλά vellus hairs, τα οποία ίσως να πέσανε τώρα (επειδή είναι πιο ζόρικα) για να ξαναβγούν καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρος για το σενάριο αυτό και σε κάθε άτομο λειτουργεί διαφορετικά, για το κακό σενάριο δεν θές να ξέρεις... Όλα αυτά που σου λέω είναι μπακαλίστικα, τα έχω δει από φόρουμς κλπ, δεν σημαίνει ότι ισχύουν
 

fbch

Member
Γενικώς υπάρχει πολύ μπέρδεμα γύρω από αυτό, τον κύκλο των τριχών και τα αντιαδρογόνα. Θα σου πω το θετικό σενάριο: Έστω ότι έχεις θέμα hairline κροταφους, εκεί πέρα κυρίως. Στο μέρος αυτό έχεις τρίχες που έχουν μικρύνει σε βάθος χρόνων από την αγα, άλλες γίνανε χνούδι, άλλες λίγο πιο μεγάλες και άλλες κάπως καλύτερες. Όλες αυτές δεν πέσανε σε μια μέρα και την επόμενη εξαφανίστηκαν, ακολουθήσανε κύκλους όπου κάθε φορά βγαίνανε όλο και πιο αδύνατες. Τώρα το θετικό σενάριο τι λέει, πως εάν είναι να βγεί ακόμα πιο δυνατή η τρίχα από την θεραπεία τότε θα περάσεις και άλλο κύκλο, όπου οι τρίχα θα πέσει για να βγεί πιο δυνατή. Λάβε υπόψιν ότι η εικόνα που έχουμε εμείς που έχουμε αγα για τα μαλλιά μας, καθορίζεται και από πολλά vellus hairs, τα οποία ίσως να πέσανε τώρα (επειδή είναι πιο ζόρικα) για να ξαναβγούν καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρος για το σενάριο αυτό και σε κάθε άτομο λειτουργεί διαφορετικά, για το κακό σενάριο δεν θές να ξέρεις... Όλα αυτά που σου λέω είναι μπακαλίστικα, τα έχω δει από φόρουμς κλπ, δεν σημαίνει ότι ισχύουν
to kako σεναριο,,,???
 

Serifis

Active Member
Το κακό σενάριο ότι κέρδισες να ήταν μόνιμο και πλέον να αρχίσεις να χάνεις "σταδιακά". Τώρα γιατί γίνεται αυτό δεν ξέρω. Έγιναν πιο ευαίσθητοι οι υποδωχείς; Προχώρησε πολύ η αγα και πλέον δεν δίνει άλλο; Δεν ξέρω...Το πρόβλημά σου μου φάινεται παρόμοιο με εμένα, πολλοί στον 8ο μήνα με 10ο παραπονιούνται για υποχώρηση, αλλά κανένας δεν ενημερώνει τι έγινε..
 

fbch

Member
Το κακό σενάριο ότι κέρδισες να ήταν μόνιμο και πλέον να αρχίσεις να χάνεις "σταδιακά". Τώρα γιατί γίνεται αυτό δεν ξέρω. Έγιναν πιο ευαίσθητοι οι υποδωχείς; Προχώρησε πολύ η αγα και πλέον δεν δίνει άλλο; Δεν ξέρω...Το πρόβλημά σου μου φάινεται παρόμοιο με εμένα, πολλοί στον 8ο μήνα με 10ο παραπονιούνται για υποχώρηση, αλλά κανένας δεν ενημερώνει τι έγινε..

αν δεν δινει αλλο αυτη η λοσιον τότε μάλλον πρεπει να ξεκινησω hrt..δεν ξερω κατι πιο δυνατο.
 

Serifis

Active Member
Απάντηση πάντως σε φόρουμ δεν θα βρεις, μόνο κανα στίκ γουίθ ιτ μπρο. Πάντως θέλει υπομονή, εάν σε 2-3 μήνες μαξ δεν έχεις επανέλθει τότε είναι κακό το σενάριο, αλλά θέλει σταθερότητα στην θεραπεία γιατί μετά δεν θα ξέρεις τι λειτουργεί. Μπορεί να πας σε κάτι πιο επιθετικό και το αποτέλεσμα που θα σου έρθει να είναι από την προηγούμενη θεραπεία, οπότε τι κάνεις; Είσαι με την απορία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fbch

Member
Απάντηση πάντως σε φόρουμ δεν θα βρεις, μόνο κανα στίκ γουίθ ιτ μπρο. Πάντως θέλει υπομονή, εάν σε 2-3 μήνες μαξ δεν έχεις επανέλθει τότε είναι κακό το σενάριο, αλλά θέλει σταθερότητα στην θεραπεία γιατί μετά δεν θα ξέρεις τι λειτουργεί. Μπορεί να πας σε κάτι πιο επιθετικό και το αποτέλεσμα που θα σου έρθει να είναι από την προηγούμενη θεραπεία, οπότε τι κάνεις; Είσαι με την απορία.

Μμα δεν υπάρχει κατι πιο δυνατο...αυτην αγωγη την ακολουθουν αυτοι που κανουν αλλαγη φυλου..απο το στομα βεβαια..Για αυτο δεν συγχεω το shed που χω με αυτο που λενε οτι εχουν αυτοι που παιρνουν ντουτα φινα κλπ...Μη σου πω ότι το gynofen πλέον δεν το πολυχρησιμοποιουν λόγω του ότι έχει πολύ περισσότερες πιθανοτητες να για θρόμβωση στο αιμα...Αλλά είναι 100 φορες πιο ισχυρο από την απλή οιστραδιόλη..γι αυτό και την έχουν σε ποσότητες 0,02mg-0.035mg σε αντισυλληπτικά..ενω οι κρέμες οιστρογόνων,τα χαπια εχουν την φυσική οιστραδιολη σε ποσότητες 2μγ κλπ....Ασε που δεν μου κάθεται και τόσο το γεγονος ότι μπορεί να συνηθίσεις μια ορμόνη....θελω να πω δεν είναι αντιβίωση όπου τα μικρόβια γινονται ανθεκτικά σε συγκεκριμενη ουσια...είναι ορμόνη!!!και μαλιστα συνθετική...οσο υπάρχει στον οργανισμο τον επηρεαζει.οκ μπορει να υποκαθιστω τις ελάχιστες ποσότητες φυσικών οιστρ που παραγω σαν αντρας αλλά δεν με νοιάζει...δεν έχω σκοπο να το σταματησω ώστε να με νοιαζει..
Αν ηταν έτσι οι τρανσ που παιρνουν χροονια ολοκληρα θα πρεπε να έχουν τα ιδια προβλήματα..τι σ%$α ρ μαλλί θέλουμε γμω όχι μ$#@ι..τόσα πολλά ζηταω?μικρες ποσοτητες στο μαλλάκι αλλά αποτελεσματικές...τροφουλα για να μεγαλώσει..ούτε στηθος θέλω να κάνω ούτε ανακατανομη λιπους για γυναικείο ποπουδακι ούτε τίποτα..
 

fbch

Member
καλημέρα παιδια!!!σας έχω καλά νεα!!Ηθελα να περιμενω κανα 2 μερες για να σιγουρευτώ αλλά δεν αντέχω...Λοιπον επειδή είμαι ψέιρας ας κάνουμε μια αναλυση του χρονικου του περιστατικού:
τελευταια φορα που ειχα βάλει τη λοσιον και με πιασε (θυμαμαι γιατι είχα μια υποχρέωση οποτε να ξερετε για τις ημ/νιες ειναι σιγουρες) ηταν 18/5/2017...από τις 21/05/17 που ξαναεβαλα και μετα δεν με πιασε..Ο λόγος που το καταλάβαινα είπαμε ήταν γιατι ένιωθα μια μικρη ενοχληση στο στηθος.Επισης αν δεν έπλενα τα χερια αμεσως μετά την εφαρμογη με πιανε μια ανατριχίλα στα χερια,όχι σαν φαγουρα,ουτε σαν τσιμπιματακια δε μπορω να το εξηγησω ακριβώς.

Μέχρι και εχθές 19/06/2017:έχασα την πρόοδο στην hairline που ειχα κάνει.Επισης πρέπει να χασα πολλά μαλλάκια που ενδεχομένως να χα βγάλει στο υπολοιπο κεφάλι αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουρια καθώς δεν ανηκω σε νοργουντ και είμαι πυκνος.Αυτο που ξερω είναι ότι τα υπολοιπα μαλλιά είχαν αδυνατισει κ μ πεφταν κατι αρρωστιάρηκες λεπτες τριχες.

Χθες το μεσημέρι που έβαλα τη λοσιον ένιωσα πάλι αυτη τη γλυκια ανατριχίλα και-πολυ σημαντικό-μετά από λιγα λεπτά αφού την έβαλα έκανα το παλιο καλό τεστ...το έκανα καθόλη την διαρκεια του shed κι μ ρχοταν να βάλω τα κλάματα...τράβηξα μαλλάκι να δω τι θα βγει....τίποτα!!!!!!!
Θα σας δώσω feedback τις επόμενες μέρες να σιγουρευτω αλλά είμαι σιγουρος ότι οι ανδρογονικοί υποδοχείς "ηρεμισαν" ή ο οργανισμός μου με αποτέλεσμα να λειτουργεί πάλι η λοσιον...

Συμπέρασμα:
1)τουλάχιστον σε ότι αφορα τοπική θεραπεία με αντιανδρογονα-όχι dht blockers- και οιστρογόνα δεν υφισταται ανοχη και αρα οριστική παύση αποτελεσματικοτητας.Αυτο ειναι πολυ καλό γιατί μετα από αυτό δεν ηξερα τι θα κανα καθώς δεν υπάρχει κατι πιο δυνατο.
2)οι ανδρογονικοί υποδοχείς έπαθαν upregulation με βάση την γνώμη πολλών πολυ πιο εμπειρων και τολμηρών από μένα.Το θέμα είναι πώς μπορώ να αποτρέψω κατι τέτοιο να συμβεί στο μέλλον.Σε ένα αλλο site αυτό που απαντησε κάποιος σε αυτό το ερώτημα είναι ότι πρέπει να έχεις μια συνεχώς μεγάλη ποσότητα οιστρογόνων στο αίμα ώστε οι ενδοκρινείς αδενες
(υποφιση,γονάδες κλπ) να μην αντιδράσουν με παραπάνω έκκριση τεστοστερόνης.....Σε αυτό έχω μια επιφύλαξη αν και πιστεύω ότι εν μερη ισχύει γιατι αν έπαιρνα αυτά τα φαρμακα απ το στόμα δεν νομίζω να πάθαινα αυτο το shed...ΑΛΛΑ γιατί αφού χρειάζεται μια μεγάλη ποσότητα για να μην αντιδράσει έτσι ο οργανισμός δεν αντέδρασε απ την αρχή....??Με την έναρξη της θεραπείας και πιο μετά αφού οι ουσίες συσσωρεύονται στον οργανισμό????Γιατί έφτασα τώρα για να αντιδράσει?
Αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι η πολύ υψηλή ποσότητα και πολύ χαμηλη ποσότητα οιστρογόνων ή αντιανδρογόνων δεν μπορεί να προκαλέσει αντίδραση των ανδρογονικών υποδοχέων γιατί στην πρώτη περίπτωση (αυτην των πολύ υψηλών ποσοτήτων οπως πχ θα υφισταται αν τα έπαιρνες oral) ο οργανισμός αναγνωρίζει το "πρόβλημα" αλλά δε μπορεί να αντιδράσει καθώς δεν είναι τόσο δυνατός, οπότε just go with the flow...Στην δε δευτερη περίπτωση (των πολύ χαμηλών ποσοτήτων πχ τοπικα) δεν αντιδρά γιατί η ποσότητα των αντιανδρογόνων και των οιστρογόνων είναι πολύ χαμηλή για να προκληθουν οι ανδρογ. υποδοχείς.Με λιγα λόγια λόγια stay under the radar.
Αρα τι σε καιει??Η μεσαία κατασταση!δηλ μια αρκετα υψηλή ποσοτητα αυτων των ουσιων στον οργανισμό( η οποία μπορεί να επιτευχθεί και τοπικά με την πάροδο του χρόνου αφού οι ουσίες συσσωρεύονται στον οργανισμο) ώστε να χτυπήσεις τον συναγερμό αλλά πολύ αδύναμη για να σε προστατέψει απ την αντίδρασή του.
Γι αυτό πιστεύω ένας καλύτερος κύκλος θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα γιατί δεν γινεται να χτίζεις το γιοφύρι και αυτο να γκρεμιζεται μια στο τόσο και φτου απ την αρχη!
Ωστόσο αυτό παραμένει μια δικιά μου σκέψη και δεν ξερω αν ισχυει....
Αυτο που έπρεπε να κάνω καθόλη την διαρκεια του shed ήταν να κρατησω αναλυτικές σημειώσεις με ημ/νιες,συμπτώματα και βαθμό τριχόπτωσης ώστε να ξέρω πως εξελισσεται με την πάροδο των εβδομάδων.Αυτο θα βοηθούσε και στον καλυτερο προσδιορισμό μιας μελλοντικής πιο συντηριτικής θεραπείας.Αλλά τα χα κάνει πάνω μου :p
 
Κανένας ρε παιδιά...?το μονο που ρωτάω είναι αν υπάρχει πιθανότητα ο οργανισμός να συνηθίσει τα αντιανδρογονα όπως πχ έχω ακούσει να γίνεται τους dht-blockers...Είχα παρακολουθησει το θρεντ του tropheus που λέει ότι το avodart του χει κρατησει τα μαλλιά του για 10+χρονια γ αυτο ρωτάω...Να γραψω πιο καθαρα:
  • 8χ50 mg androcur=400mg andr
  • 2 κουτια gynofen35=0,07 ethinyl estradiol (το πιο ισχυρο συνθετικο οιστρογόνο που υπάρχει..Πιστέψτε με η ποσότητα μπορεί να φαινεται μικρή αλλά είναι ....)
  • τα σπάω με γουδι και τα ρίχνω εδώ https://www.nivea.gr/shop/anazoogonitiki-lotion-40058081825720044.html (τώρα για να είμαι σίγουρος το έφτιαξα μονος μ με 100ml φαρμακευτικο οιν 93 ,50ml προπυλεγλυκόνη,50ml απιονισμένο νερό)
  • τα αφηνω για ενα βραδυ και στο τέλος έχω σε ποσοστά:400mg andr/200ml=2% andr,0,07/200=0.00035 mg ή 0,035% ethinyl estradiol.
Δεδομένου ότι δεν άλλαξα τίποτα από ποσότητες,διαδικασίες και οχήματα και δεδομένου ότι κάθε μηνα για 8μηνες εφτιαχνα λοσιον με τα ίδια αποτελέσματα μπορείτε να μου πείτε τι άλλαξε και ξαφνικά δεν επιδρουν καθόλου πάνω μου?Να τονισω ότι δεν σταματησε η επίδραση σταδιάκα δηλ με τον καιρό εβλεπα ότι δεν ήταν αποτελεσματικό..Αλλά μετ απ το εβδομαδιαίο διάλειμμα των 2 ημερών (παρ-σαββ) όπου σταματα η μικρή ενόχληση στο στηθος,την κυριακή που έβαλα και επειτα δεν επανήλθε μέχρι και σήμερα 3 εβδομαδες μετα (εδω και 1 εβδομάδα αρχισα ν βλέπω τριχες πολλές στ χερια ενω πριν δεν έπεφταν ούτε με τράβηγμα).
Αν επίσης ειστε ή γνωρίζετε καποιον ψαγμένο φαρμακοποιό ή χημικό κάποιον τελος πάντων που έχει εμπειρία και φτιάχνει/ασχολείται με τέτοιες λοσιον μπορείτε να μ στείλετε πμ?1000 συγνώμη για την επιμονή μου αλλά είμαι να σκάσω
Φίλε στο βίντεο αναφέρεται πως βρήκε τισ κατάλληλες ποσότητες για τα φάρμακα ο τούρκος?? η μήπως δοκίμασες εσύ διαφορετικές ποσότητες και είδες διαφορά?
 

fbch

Member
Φίλε στο βίντεο αναφέρεται πως βρήκε τισ κατάλληλες ποσότητες για τα φάρμακα ο τούρκος?? η μήπως δοκίμασες εσύ διαφορετικές ποσότητες και είδες διαφορά?
τις ιδιες χρησιμοποήσα όσον αφορά τα γυνοφεν...σε αντιανδρογόνο αυτός χρησιμοποίησε aldactone και εγω androcur
 

Utopia

Active Member
@fbch Θα σε έχω από κοντά γιατί μου αρέσει που πειραματίζεσαι με αντιανδρογόνα, είσαι ψείρας σαν και εμένα και πολύ ψαγμένος.
Βέβαια δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι και εγώ καινούριος σχετικά στο άθλημα, μόνο φίνα παίρνω 2mg και μινοξ, εδώ και 9 μήνες περίπου, φίνα άρχισα με 1mg, μετά πήγα 2mg γιατί τον Απρίλιο έχασα σχεδόν ότι κέρδισα...
Γενικώς, πολύ σκαμπανέβασμα στο μαλλί από τότε που ξεκίνησα θεραπεία, και sheddings αρκετά...
 

fbch

Member
@fbch Θα σε έχω από κοντά γιατί μου αρέσει που πειραματίζεσαι με αντιανδρογόνα, είσαι ψείρας σαν και εμένα και πολύ ψαγμένος.
Βέβαια δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι και εγώ καινούριος σχετικά στο άθλημα, μόνο φίνα παίρνω 2mg και μινοξ, εδώ και 9 μήνες περίπου, φίνα άρχισα με 1mg, μετά πήγα 2mg γιατί τον Απρίλιο έχασα σχεδόν ότι κέρδισα...
Γενικώς, πολύ σκαμπανέβασμα στο μαλλί από τότε που ξεκίνησα θεραπεία, και sheddings αρκετά...

Δεν ειμαι πολύυυ ψαγμένος...δεν ξερω πολλά απ τα πράγματα που ξερουν μερικοι για την τριχα,την ανατομια της κλπ...Αυτό που ξέρω είναι ότι τα ανδρογόνα ΟΛΑ γ$#νε την τρίχα στο κεφάλι του άνδρα...Ε και μετά απλά δοκιμάζω πράγματα που σίγουρα ξέρω ότι πιάνουν και δεν ασχολούμαι με φινα ντουτα κλπ. γιατι προσωπικά τα θεωρώ ημιμετρα.Αν ηταν θεραπείες δε θα υπήρχε καραφλος για δείγμα..Επι της ουσιας ξερω μόνο για αντιανδρογόνα και οιστρογόνα...Και πρακτική γνώση έχω μονο για την οξεικη κυπροτερόνη..Τα άλλα τα ξέρω απλά αλλά δεν τα έχω δοκιμασει...Επίσης από οιστρογόνα μόνο την eth. estradiol έχω δοκιμάσει....Οποτε δε μπορω να συμβουλέψω για κάτι άλλο...
 

Utopia

Active Member
Αυτό που ξέρω είναι ότι τα ανδρογόνα ΟΛΑ γ$#νε την τρίχα στο κεφάλι του άνδρα...
Όχι και όλα, μόνο η DHT, προς το παρών μόνο αυτό ξέρουμε, το θέμα είναι ότι τα υπόλοιπα ανδρογόνα μεταβολίζονται σε DHT. Αλλά είναι πιο πολύ θέμα υποδοχέων και όχι DHT, και να την την εκμηδενίσουμε την DHT πάλι οι υποδοχείς θα βρουν τρόπο.
 

Utopia

Active Member
Επιπλέον θεωρώ ότι αναγκαίο είναι και ένα growth stimulator, όπως μίνοξ, αυτή είναι η "τροφή" για τα μαλλιά που λες εσύ, απλά τα αντιανδρογόνα λειτουργούν εκ των έσω μπλοκάροντας τα ένζυμα. Θέλει συνδυασμό πιστεύω..
 

fbch

Member
ολα τα ανδρογονα επηρεαζουν τα μαλλιά..Δεν ειναι μονο η dht.απλα η dht ειναι η πιο δραστικη,εχει μεγαλύτερη affinity με τους ανδρ υποδ κ ειναι η μονη που πρακτικα γίνεταιι να μηδενιστει χωρις sides στον ανδρα...δεν θα σου λεγαν ποτε να μηδενισεις την τεστο γιατι θα σαφηναν στειρο..η θεραπεια για την αγα ειναι ορμονοεξαρτωμενη και παει χερι χερι με την ουσια του να εισαι ανδρας...η μονη λυση ειναι η ευρεση τοπικου αντιανδρογονου,σε δυναμη του androcur το οποιο περνώντας στο αιμα να υποβαθμιζεται σε κατι ακινδυνο..η μινοξ ειναι ενα απλο αγγειοδιασταλτικο η οποία παρουσιαζει αρχικα δυνατα αποτελεσματα ωστοσο φθινει με το χρονο αν δεν χρησιμοποιησεις αντιανδρογόνα να αποτρεψουν τον αναποφευκτο εκφυλισμο ων μαλλιων απ τα ανδρογονα...η μινοξ δεν ειναι τροφη ειναι ενα προσκαιρο push...τα οιστρογονα ειναι η σταθερη δυναμη..παιδια η φυση τα χει λυσει αυτα...δειτε τις εγκυες γυναικεες οι οποιες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εχουν τα καλυτερα μαλλια της ζωης τους λόγω των υψηλών οιστρογόνων...αν θελω να επιταχυνω ενα regrowth στην hairline θα χρησιμοποιήσω ΚΑΙ μινοξ αλλα αν θελω να τα διατηρησω χρειαζομαι σταθεροτητα...
 
Μπλουζα