Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Hopefull

New Member
http://cdn2-b.examiner.com/article/propecia-victim-launches-hunger-strike-at-merck-nj-headquarters

Propecia victim launches hunger strike at Merck's NJ headquarters

Baltimore Courts Examiner


May 17, 2012 -- A 30-year-old Las Vegas man who says his life was ruined after taking the hair-loss drug Propecia has launched a hunger strike at the corporate headquarters of the drug's maker -- pharmaceutical giant Merck & Co. located in Whitehorse Station, N.J.

Kevin Malley, a former public-health researcher from Las Vegas, flew to New Jersey from his hometown on May 10 and ceased eating on May 13 at in protest of Merck's failure to acknowledge Propecia's role in causing persistent and devastating male sexual side effects even after taking the drug has been discontinued.

Malley says he plans to continue going without food indefinitely while camped across from the mammoth company's headquarters. He is hoping his hunger strike will call attention to Propecia's devastating side effects as many men who are taking the drug and doctors who are still prescribing it have no idea that a drug prescribed for hair growth can wreak such havoc within the body.

"I want Merck to see how their drug is destroying lives - and know that I'm just one of thousands of victims suffering across the globe," said Malley, who was prescribed Propecia last year by his doctor, and took the controversial medication for five months until suffering complete erectile dysfunction and other debilitating sexual side effects.


"Even now, eight months after quitting Propecia, my sexual dysfunction has not resolved itself," added Malley. "I also suffered severe memory loss and disorientation, which made it nearly impossible to concentrate on my work."

As a result of his physical and psychological ailments, Malley resigned from his research position late last year.

Meanwhile, he and his fiancée broke off their engagement when she learned that his sexual dysfunction appears to be permanent.

While trying to come to grips with his condition, Malley came across Propeciahelp.com, a support group for men suffering from persistent finasteride side effects. There, he encountered many other men suffering similar fates long after quitting the drug. He can be reached on his cell phone at 702-219-5632 for those who wish to learn more about his experiences with Propecia.

Malley has reported his case to the Food and Drug Administration via its MedWatch program. And in January he called Merck's Adverse Reporting hotline (800-444-2080), but the company, which enjoys annual Propecia sales of more than $440 million, told him, "We don't have any answers for you right now," he said.

Known clinically as "Post-Finasteride Syndrome" (and so called for Propecia's generic name, finasteride), the condition is marked bysexual, neurological, hormonal and physical side effects - including impotence, Peyronie's disease, testosterone deficiency and depression - that do not resolve themselves after quitting Propecia, and may be irreversible.

On April 11, the Food and Drug Administration ordered Merck to revise the labeling on Propecia to reflect mounting evidence that the medication can cause continued sexual dysfunction long after patients have stopped taking it. Of the 421 Propecia-related sexual dysfunction cases the FDA reviewed in its probe, 14 percent lasted longer than three months after patients discontinued the drug.

On April 20, The Examiner broke the story that the FDA is widening its probe into Propecia, stating that the agency "will continue to vigilantly evaluate and analyze all reports that are available on finasteride and take regulatory actions as warranted."

The FDA has also been actively encouraging victims to submit reports about "all adverse reactions potentially caused by finasteride [including] cases of patients who developed Peyronie's [disease], anxiety, panic attacks, cognitive dysfunction, chronic insomnia, muscle wasting and other persistent side effects."

A ground-breaking study on Propecia's side effects by George Washington University Professor Michael Irwig published last year in the Journal of Sexual Medicine was one of the first to report on Propecia's troubling side effects. "As my study concluded. There are very real sexual health issues that are affecting a population of previously healthy men ranging in age from 21 to 46 who took Propecia."

Unlike the vast majority of drugs, whose side effects cease when you stop taking them, Dr. Irwig explains that "finasteride is different because it can actually change the brain's chemistry. The enzyme 5 alpha reductase is present in many areas of the brain. It is rare for a drug to have the capability to persistently change the brain's chemistry."

Many men are now face crippling sexual side effects simply because they wanted to improve their cosmetic appearance. "Had they known the real risks, they all tell me they would have never taken the drug in the first place," says Dr. Irwig.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Νταξ... ένας γιωτάς λέει πως έπαθε τρελή ζημιά (λέει) και τώρα το παίζει απεργία και μυνήσεις για να παντελονιάσει αποζημιωσάρα.
 

Joda

Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

danceworld_2001 είπε:
Νταξ... ένας γιωτάς λέει πως έπαθε τρελή ζημιά (λέει) και τώρα το παίζει απεργία και μυνήσεις για να παντελονιάσει αποζημιωσάρα.

Το οτι μερικοι δεν εχουν παρενεργειες απο ενα φαρμακο αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και αλλοι που εχουν υποστει σοβαρες παρενεργειες.. εγω πχ με 2,5 μηνες χρησης μινοξιδιλης εχω εδω κ 5 μηνες μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια..και ειχα διαβασει χρηστες που ελεγαν οτι το επαθαν και αυτοι κ ελεγα μπαρουφες λενε αλλα το επαθα και εγω τελικα...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Joda είπε:
Το οτι μερικοι δεν εχουν παρενεργειες απο ενα φαρμακο αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και αλλοι που εχουν υποστει σοβαρες παρενεργειες.. εγω πχ με 2,5 μηνες χρησης μινοξιδιλης εχω εδω κ 5 μηνες μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια..και ειχα διαβασει χρηστες που ελεγαν οτι το επαθαν και αυτοι κ ελεγα μπαρουφες λενε αλλα το επαθα και εγω τελικα...

+1000!!!
 

somari

Active Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

danceworld_2001 είπε:
Νταξ... ένας γιωτάς λέει πως έπαθε τρελή ζημιά (λέει) και τώρα το παίζει απεργία και μυνήσεις για να παντελονιάσει αποζημιωσάρα.

Δεν παίζει αυτό, διότι υπάρχει ιατρική εξέταση για να αποδειχθεί ή να απορριφθεί η θέση του, δε πας έτσι στα κουτουρού σε τέτοια θέματα...
 

Hopefull

New Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

danceworld_2001 είπε:
Νταξ... ένας γιωτάς λέει πως έπαθε τρελή ζημιά

Ενας γιωτας... αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. Καλο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο σου hopefull και χωρίς να ήθελα να θίξω το άρθρο σου. Προς τους λοιπούς που έγραψαν, δεν είπα πως κανείς δεν βγάζει παρενέργειες, είτε σοβαρές ή οχι, είτε αναστρέψιμες είτε οχι. Διαβάστε προσεκτικά τι έγραψα. Στο Αμέρικα ειναι γνωστό η δικομανία τους, καθώς και οι πονηρές πρακτικές με τις αποζημιώσεις.
 

Hopefull

New Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Ναι ρε συ ενταξει, δεν τρεχει τιποτα, δεν ειναι και δικο μου το αρθρο, αλλα γελασα πολυ με το γιοτας :D
 

jiovan

New Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Με συγχωρείς dancworld αλλά εγώ που πήρα τέσσερις μήνες φινα και τώρα τρέχω και δε φτάνω είμαι και εγώ στη κατηγορία του ενός γιωτά? Στρατό πήγα και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις αλλά ούτε η ταλαιπωρία ούτε το κρύο ούτε η αυπνία με έφερε στη κατάσταση που με έφερε η φιναστερίδη σε μόλις 4 μήνες.
Αν κατάλαβα καλά από το άρθρο το οποίο μου προκάλεσε ρίγη ήταν και η οικογένεια ενός παιδιού που αυτοκτόνησε μετα το φάρμακο;;;;
καλά είμαστε σοβαροί, δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω που έχω χάσει τη σεξουαλική μου ζωή και τη ψυχολογία μου πριν καν καλά καλά μπω στα 30 μου χρόνια;
δε πρέπει να κινηθώ δικαστικώς; το έχουν παρακάνει κάποιοι εδώ μέσα με τη παραπληροφόρηση
 

MANKAR

Active Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

jiovan είπε:
Με συγχωρείς dancworld αλλά εγώ που πήρα τέσσερις μήνες φινα και τώρα τρέχω και δε φτάνω είμαι και εγώ στη κατηγορία του ενός γιωτά? Στρατό πήγα και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις αλλά ούτε η ταλαιπωρία ούτε το κρύο ούτε η αυπνία με έφερε στη κατάσταση που με έφερε η φιναστερίδη σε μόλις 4 μήνες.
Αν κατάλαβα καλά από το άρθρο το οποίο μου προκάλεσε ρίγη ήταν και η οικογένεια ενός παιδιού που αυτοκτόνησε μετα το φάρμακο;;;;
καλά είμαστε σοβαροί, δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω που έχω χάσει τη σεξουαλική μου ζωή και τη ψυχολογία μου πριν καν καλά καλά μπω στα 30 μου χρόνια;
δε πρέπει να κινηθώ δικαστικώς; το έχουν παρακάνει κάποιοι εδώ μέσα με τη παραπληροφόρηση

οι παρενεργειες φιλε ειναι σε διαφορετικο βαθμο απο ατομο σε ατομο!!!
 

somari

Active Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

MANKAR είπε:
οι παρενεργειες φιλε ειναι σε διαφορετικο βαθμο απο ατομο σε ατομο!!!

Και αυτό δίνει το οκ σε αυτούς που δεν έχουν παρενέργειες να βγάζουν τρελούς όλους τους άλλους;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jiovan

New Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Δεν ξέρω αν οι παρενέργεις είναι διαφορετικές ή απλά αργούν να εμφανιστούν σε κάποιους.
Σίγουρα όμως αυτό το φάρμακο έχει καταστρέψει ζωές ανθρώπων που όλο και όλο το πήραμε για λόγους αισθητικούς, δεν κινδύνευε η ζωή μας για να μας το χορηγήσουν ούτε προσωπικά μου είπε κανένας γιατρός ότι πρόκειται να περνούσα αυτό το δράμα αφού το διέκοπα.

Και δεν είμαι καθόλου της άποψης ότι είναι λίγοι γιατί οι γιατροί που επισκέφτηκα ώς τώρα μάλλον για το αντίθετο με διαβεβαίωσαν. Είναι σχεδόν ένας στους τρείς ενώ στο ΙΑΣΩ καθηγητής μου είπε πως μάλλον ένας στους δύο εμφανίζει και είναι άγνωστο σε τι βαθμό επηρρεάζεται το σώμα του καθενός από τη διακοπή και ύστερα. Και αυτό ουρολόγος που το χρησιμοποιεί συστηματικά σε υπερήλικους
 
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Παρακάτω θα διαβάσετε μια ερευνά (research paper) μου για το φάρμακο Finasteride (Propecia & Proscar), το οποίο χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση της ανδρογενούς αλωπεκίασης.

ΠΕΡΙ :

H Φιναστερίδη (στην αγορά σαν Proscar, Propecia, Fincar, Finpecia, Finax, Finast, Finara, Finalo, Prosteride, Gefina, Finasterid IVAX) είναι ένα αντί-ανδρογόνο αναστολέας της 5α-ρεδουκτάσης, το οποίο μιμείται ένα ένζυμο που μετατρέπει την τεστοστερόνη σε 5α-διυδροτεστοστερόνη (DHT).

Κυκλοφορεί σαν φάρμακο με τις ονομασίες Propecia και Proscar, τα οποία είναι και τα δύο προϊόντα της Merck & Co. Στο πρώτο φάρμακο Propecia υπάρχει 1 mg φιναστερίδης και στο δεύτερο Proscar 5mg.

Η DHT διυδροτεστοστερόνη είναι ένα από τα κύρια ανδρογόνα στο ανθρώπινο σώμα και παράγεται από την τεστοστερόνη με τη βοήθεια του ενζύμου 5 α-reductase. H διυδροτεστοστερόνη προκαλεί την ανάπτυξη των τριχών σε πρόσωπο και σώμα, αλλά ταυτόχρονα προκαλεί και συρρίκνωση των τριχοθυλακίων εφόσον υπάρχει σε αυτά γενετική προδιάθεση. Το DHT είναι μια στεροϊδή ορμόνη σαν την τεστοστερόνη, αλλά με μεγαλύτερη συγγένεια με του ανδρογονικούς υποδοχείς. Επίσης οι μηχανισμοί της DHT οι οποίοι εμπλέκονται με την απώλεια μαλλιών, δεν έχουν επιβεβαιωθεί πλήρως.

ΔΡΆΣΗ:

Η DHT παίζει σημαντικό ρόλο στην λειτουργία του κεντρικού νευρικού συστήματος (μυαλό), στα όσχεα, στον προστάτη, και σε οτιδήποτε έχει να παίξει ρόλο με του μυϊκούς ιστούς. Στους μυϊκούς ιστούς η τεστοστερόνη είναι μια κυρίαρχη ορμόνη, γι’ αυτο και οι περισσότεροι bodybuilders την χρησιμοποιούν για την ανάπτυξη του μυϊκού ιστού.

Το Propecia (και άλλα προϊόντα τα οποία περιέχουν Φιναστερίδη) αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης διότι η τεστοστερόνη η οποία θα έπρεπε να είχε μετατραπεί σε DHT, παρέμεινε τεστοστερόνη. Συνεχές υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης στο σώμα πιθανότατα να οδηγήσουν σε παρενέργειες.

Πολύ χαμηλά ποσοστά και επίπεδα DHT στο σώμα μπορούν να προκαλέσουν ανεπιθύμητες καταστάσεις. Το DHT είναι ένας ανταγωνιστής του οιστρογόνου. Το ανδρικό σώμα παράγει και θηλυκές ορμόνες τα οιστρογόνα στους επινεφρίδιους αδένες, λιγότερο βέβαια απαυτο που παράγουν οι γυναίκες στις ωοθήκες τους (περίπου το ένα δέκατο). Οπότε καθώς μειώνουμε την DHT με φάρμακα, το ανδρικό σώμα δεν προστατεύεται (ανταγωνιστικά) από τα οιστρογόνα, και μπορεί να προκαλέσει γυναικομαστία.

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:

Η Φιναστερίδη έχει συνδεθεί με κρίσεις κατάθλιψης[6] , έλλειψη libido, φλεγμονές όρχεων και ήπατος, ελάττωση σπερματικού όγκου, σμίκρυνση προστάτη, παντελής έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος .

Από μελέτες που πραγματοποιήθηκαν στον πανεπιστήμιο Stanford, η χρήση φιναστερίδης καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακά την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάσης από το ήπαρ, με αποτέλεσμα μέσω ανατροφοδότησης του έλεγχου να μειώνεται ριζικά και μόνιμα ο αριθμός DHT υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος και την δημιουργία σεξουαλικών προβλημάτων. Σεξουαλικά προβλήματα μη αναστρέψιμα, καθώς 9 στους 10 χρήστες της ουσίας Φιναστερίδης έχουν επισκεφτεί γιατρό για βοήθεια.

Έρευνα[6] που έγινε υποδηλώνει ότι η χρήση φιναστερίδης ίσως επιφέρει καταθλιπτικά συμπτώματα. Οπότε αυτή η φαρμακευτική αγωγή πρέπει υπαγορεύεται προσεκτικά σε άτομα με υψηλό κίνδυνο παρουσίασης κατάθλιψης.

Σε γενικές γραμμές οι βασικές ορμονικές αλλαγές στους περισσότερους χρήστες είναι οι εξής:

· πτώση της ΔιύδροΤεστοστερόνης

· επακόλουθη αύξηση της Τ, 20-40%

· διαφορική αύξηση ντοπαμίνης/πτώση σεροτονίνης σε μέρη του εγκεφάλου

· αύξηση της SHBG

· αύξηση της Ε2,

· πτώση κυρίως της fsh (γιαυτό και πολλοί διαμαρτύρονται για decreased volume of ejaculate/watery semen)

· σημαντικού βαθμού πτώση της LH (αλλά όχι όσο της FSH)

· μερική μείωση της δυνατότητας μετατροπής χοληστερόλης σε πρεγνενολόνη λόγω της χαμηλής lh πλέον

· αύξηση της χοληστερόλης λόγω πτώσης της δράσης της 5-αρ στο συκώτι (μελέτες υποστηρίζουν ότι αυξάνεται κυρίως η HDL αλλά δεν έχει αποδειχτεί αυτό)

· πτώση της προγεστερόνης αλλά και μείωση της μετατροπής σε διυδρο-προγεστερόνη

· αύξηση επιπέδων κορτιζόλης/πτώση ΔΗΕΑ-s

· διαταραχή στη παραγωγή όλων των 5-αλφα-στεροειδών (ανδροστερόνης, 5α-ανδροστανε3α-17β-διολης κτλ).

Σε περίπτωση διακοπής της Φιναστερίδης έπειτα από μακροχρόνια κατανάλωση σταδιακά υπάρχει πτώση στα επίπεδα Τ με τους μήνες ενώ η FSH/LH δεν ανταποκρίνονται καθόλου στη πτώση αυτή μέσω feedback control αλλά συνεχίζουν να πέφτουν και αυτές. Στο τέλος υπάρχει συρρίκνωση των γεννητικών (αφού περάσει ένα διάστημα με αφόρητους πόνους σε όλη τη γύρω περιοχή- πολύ χαρακτηριστικό για χρήστες φιναστερίδης.
Στο τέλος ο χρήστης φτάνει να έχει[7] τεστοστερόνη γύρω στα 200-250, FSH 1-2, LH 2-5, καθόλου λίμπιντο, E2 ψηλή ή χαμηλή και πάρα πολλές άλλες ορμονικές ανεξήγητες διακυμάνσεις και προβλήματα με τους νευροδιαβιβαστές που δε συμβαδίζουν καθόλου με την ύπαρξη λίμπιντο ή όχι. Επίσης η DHT επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά δεν έχει την ίδια δράση στους υποδοχείς που επιδρούσε πριν.

Η ύπαρξη λίμπιντο μικραίνει με συμπτώματα πλήρους αποχής από σεξουαλικές πράξεις και άλλες ενέργειες, καθώς και ανύπαρκτη επιθυμία για σεξουαλική διέγερση.

Αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα κατά την αρχή της θεραπείας, διότι υπάρχει αύξηση της τεστοστερόνης αλλά αυτό έχει καταστροφική δράση στους υποδοχείς κατά την εξέλιξη της. Αυτό γίνεται διότι οι περισσότεροι υποδοχείς της DHT στο προστάτη και στο πέος μικραίνουν ή ατροφούν.

ΜΕΛΈΤΕΣ:

1. http://www.phc.vcu.edu/Feature/oldfeature/finasteride/finasteride.html

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17026771/

3.http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=health&res=9F02E2DB153FF93AA25752C0A9609C8B63&n=Top%2fReference%2fTimes%20Topics%2fSubjects%2fO%2fOlympic%20Games

4. Layden, J.; Dunlap F, Miller B, Winters P, Lebwohl M, Hecker D, et al. (in press). “Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss”. J Am Acad Dermatol.

5. http://en.wikipedia.org/wiki/Finasteride

6. http://www.biomedcentral.com/1472-6904/6/7

7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9589555?dopt=Abstract

8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?tmpl=NoSidebarfile&db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=17299062&dopt=Abstract

9. http://jcem.endojournals.org/cgi/reprint/81/2/814.pdf?ck=nck

10. http://www.usrf.org/news/070703_finasteride/Longtermeffectsof6D1E3.pdf

11. http://www.nature.com/npp/journal/v30/n6/pdf/1300688a.pdf

12. http://www.jneurosci.org/cgi/content/full/23/9/3572

13. http://www.propeciahelp.com/forum/index.php
 

Hopefull

New Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Ενα απο τα πιο γνωστα forum του εξωτερικου ξεκινησε εκστρατεια support propecia για να μη το αποσυρει λεει το FDA! Καλει τα μελη του να οργανωθουν και να να κανουν support το cause για να μη στερησουν λεει καποιοι το δικαιωμα αλλων στο να χουνε μαλλι. Μεσα στα arguments που εκανε ο moderator που ξεκινησε την εκστρατεια ηταν οτι οι ανθρωποι πρεπει να ειναι ελευθεροι να μπορουν να διαλεξουν αναμεσα σε λιγοτερη libido(που μαλλον τη θεωρει και ψιλοαχρηστη) και τα μαλλια τους! Κανενας λεει δεν μπορει να τους στερησει το δικαιωμα να επιλεξουν τι ειναι πιο σημαντικο για αυτους!

Δυστυχως το κατεβασε πλεον και ειναι ΚΡΙΜΑ γιατι πρεπει να δειτε ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι πισω απο τα forums του εξωτερικου και να καταλαβετε για ποσο αστειες φυσιογνωμιες μιλαμε οι οποιες κινουν ομως το marketing oλης της βιομηχανιας τριχοπτωσης. Ανθρωποι που εγιναν πλουσιοι μεσα σε λιγα χρονια προωθωντας γιατρους και διαφορα φαρμακα κατα καιρους. Αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι αν παρακολουθησετε τα post τους θα καταλαβετε οτι προκειται για ατομα χαμηλου νοητικου επιπεδου αλλα ταυτοχρονα πονηροι και πιασμενοι εχουν δημιουργησει ενα απο τα πιο επιτυχημενα μοντελα ghost marketing στο internet για τη τριχοπτωση. To IAHRS που ειναι ας πουμε ο πιο σημαντικος συλλογος των γιατρων μεταμοσχευσης μαλλιων στον κοσμο τον εχει ιδρυσει ο Spencer Cobren!Ενας τυπος που κανει μια ραδιοφωνικη εκπομπη για τα μπαζα και μιλαει με το ιδιο ατομο καθε εβδομαδα!!! εναν τελειωμενο τον Joe απο το staten island! Αυτοι ειναι οι ανθρωποι που ελεγχουν τη βιομηχανια τριχοπτωσης!Και μπορω να πω και για αλλους πραγματα που θα σας σηκωθουν οσες τριχες σας εχουν μεινει στο κεφαλι!

Παραποιωντας την αληθεια bannarontas επικινδυνα για την "εταιρια" τους μελη και μεσα απο πολλους λογαριασμους ημετερων που supportaroun τους moderators, δημιουργουν πλασματικη εικονα τοσο για τα φαρμακα οσο και για τις μεταμοσχευσεις. Δεν θα μπορουσαν να επιτυχουν τιποτα απο αυτα αν δεν υπηρχε τοσοι ανθρωποι που χουν τοση αναγκη τα μαλλια τους που θα εκαναν οτιδηποτε για να αποκτησουν πισω καποια απο αυτα. Σε αυτων την κατασταση πονταρουν, και χαρη σε αυτους διαιωνιζεται η δουλεια. Καινουριες σοδειες νεων που δεν ξερουν και ερχονται με αναγκη να πιστεψουν αυτο που θελουν να πιστεψουν. Οι φωνες τη λογικης των παλιων χανονται απλα σιγα σιγα αναμεσα στις κραυγες των νεων και ευκολοπιστων που νομιζουν οτι πας να τους χαλασεις το παραμυθι και στο προσεκτικο moderation των εταιριων/forums!

Σιγουρα προσφερουν γνωση αν ξερεις να ακους, σιγουρα θα σε γλιτωσουν απο ερασιτεχνικες απατες του καθε καραγκιοζη αλλα υπαρχει και ο κινδυνος να σου περασουν ενα τροπο ζωης που εχει κινδυνους ως φυσιολογικο, ας πουμε το να κανεις μεταμοσχευσεις συνεχεια και να παιρνεις χαπια καθε μερα για την υπολοιπη ζωη σου.
 

somari

Active Member
Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Site,world, help ή talk? :p

ΕΔΙΤ:Άσε το βρήκα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

Φίλε μου λυπάμαι πολύ για το περιστατικό σου. Ανήκεις σε μια συντριπτική μειοψηφία που αντιμετώπισε προβλήματα σοβαρά και μη αναστρέψιμα. Δεν νομίζω να σε αποκάλεσα γιωτά ούτε να αποκάλεσα γιωτά όποιον έχει παρενέργειες απο φίνα. Μίλησα για τον κλασσικό δικομανή αμερικανάκο. Η ζωή σου ειναι δική σου όπως και οι επιλογές δικές σου. Η αυτοκτονία ειναι ακραία για ενα τέτοιο συμβάν και την καταδικάζω. Και εσύ έχεις δικαίωμα να καταδικάσεις οτι σου συνέβει και να μηνύσεις την MERCK αλλά και τον γιατρό που σου συνταγογράφησε την φιναστερίδη. Τώρα θα ήθελες να είσαι πιο αναλυτικός με το τι εννοείς παραπληροφόρηση και απο ποιούς;

[amquote]
jiovan είπε:
Με συγχωρείς dancworld αλλά εγώ που πήρα τέσσερις μήνες φινα και τώρα τρέχω και δε φτάνω είμαι και εγώ στη κατηγορία του ενός γιωτά? Στρατό πήγα και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις αλλά ούτε η ταλαιπωρία ούτε το κρύο ούτε η αυπνία με έφερε στη κατάσταση που με έφερε η φιναστερίδη σε μόλις 4 μήνες.
Αν κατάλαβα καλά από το άρθρο το οποίο μου προκάλεσε ρίγη ήταν και η οικογένεια ενός παιδιού που αυτοκτόνησε μετα το φάρμακο;;;;
καλά είμαστε σοβαροί, δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω που έχω χάσει τη σεξουαλική μου ζωή και τη ψυχολογία μου πριν καν καλά καλά μπω στα 30 μου χρόνια;
δε πρέπει να κινηθώ δικαστικώς; το έχουν παρακάνει κάποιοι εδώ μέσα με τη παραπληροφόρηση
[/amquote]
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αμα η MERCK αλλάξει το: Less than 2% reported side effects
με.. Less than 2% had not side effects θα είναι ΟΚ.. :p

Dance το φακελάκι ήταν καλό... 8) Ακολουθώ και εγώ
 

Panos1982

Well-Known Member
RE: Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

danceworld_2001 είπε:
Η αυτοκτονία ειναι ακραία για ενα τέτοιο συμβάν και την καταδικάζω.

εγω δε καταδικαζω την αυτοκτονια.....καταδικαζω το χαπι....που οδηγησε εναν ανθρωπο σε σημειο τετοιο που να βαλει τερμα στη ζωη του....φανταζομαι σε τι αδιεξοδο θα ειχε πεσει!!!

η φινα ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει.....και εκτος απ το τα σεξουαλικα...προκαλει κι αλλα προβληματα και πολυ σοβαρα μαλιστα....οι οργανισμοι ολοι δεν αντιδρουν το ιδιο....κι εγω ειχα πολλα προβληματα περαν της δυσλειτουργειας....και δεν ηταν καθολου ευχαριστα....δεν αμφιβαλω καθολου και ουτε μου φαινεται περιεργο καποιος να ειχε πιο πολλα απο μενα και σε χειροτερο βαθμο....και να μην μπορουσε να επανελθει και σε συνδιασμο με την καταθλιψη που προκαλει η φινα να εβαλε τελος.....καθολου δυσκολο σεναριο...και σε καμμια περιπτωση δε καταδικαζω το θυμα,.....θα ηθελα να καταδικασω την μερκ αν μπορουσα...που εχει αφησει αυτο το πραγμα να κυκλοφορει ελευθερο...και δεν ενημερωνει καν για ολες τις παρενεργειες....δινει ψευδη στοιχεια για το ποσοι τις εμφανιζουν....και υποσχετε οτι παντα ειναι αναστρεψιμες.....αλλα δυστηχως μερικες φορες τα πραγματα γινονται τοσο σοβαρα που δεν υπαρχει γυρισμος.....
κι εγω ειμαι μαγκακος κτλπ.....αλλα καλο θα ειναι να μην καταδικαζουμε ποτε κανεναν και να μην κοροιδευουμε ποτε κανεναν....γιατι μπορει να βρεθουμε στην θεση του....οσο μαγκες και αλανια να ειμαστε....το εχω παθει ουκ ολιγες φορες....και εχω καταλαβει οτι, οτι κοροιδευεις το λουζεσαι.....γι αυτο ευχομαι να μην παθει τπτ κανεις....και οσοι επαθαν να επανελθουν και να μην βρεθει ποτε κανεις σε κατασταση οπως το παιδι αυτο.....

Υ.Γ
Κατα τα αλλα παει καιρος dance :) ελπιζω να εισαι καλα εχουμε καιρο να τα πουμε ^^
 

Hopefull

New Member
RE: Απ: Απεργεια πεινας εξω απο τη MERCK

panos1982 είπε:
danceworld_2001 είπε:
Η αυτοκτονία ειναι ακραία για ενα τέτοιο συμβάν και την καταδικάζω.

εγω δε καταδικαζω την αυτοκτονια.....καταδικαζω το χαπι....που οδηγησε εναν ανθρωπο σε σημειο τετοιο που να βαλει τερμα στη ζωη του....φανταζομαι σε τι αδιεξοδο θα ειχε πεσει!!!

η φινα ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει.....και εκτος απ το τα σεξουαλικα...προκαλει κι αλλα προβληματα και πολυ σοβαρα μαλιστα....οι οργανισμοι ολοι δεν αντιδρουν το ιδιο....κι εγω ειχα πολλα προβληματα περαν της δυσλειτουργειας....και δεν ηταν καθολου ευχαριστα....δεν αμφιβαλω καθολου και ουτε μου φαινεται περιεργο καποιος να ειχε πιο πολλα απο μενα και σε χειροτερο βαθμο....και να μην μπορουσε να επανελθει και σε συνδιασμο με την καταθλιψη που προκαλει η φινα να εβαλε τελος.....καθολου δυσκολο σεναριο...και σε καμμια περιπτωση δε καταδικαζω το θυμα,.....θα ηθελα να καταδικασω την μερκ αν μπορουσα...που εχει αφησει αυτο το πραγμα να κυκλοφορει ελευθερο...και δεν ενημερωνει καν για ολες τις παρενεργειες....δινει ψευδη στοιχεια για το ποσοι τις εμφανιζουν....και υποσχετε οτι παντα ειναι αναστρεψιμες.....αλλα δυστηχως μερικες φορες τα πραγματα γινονται τοσο σοβαρα που δεν υπαρχει γυρισμος.....
κι εγω ειμαι μαγκακος κτλπ.....αλλα καλο θα ειναι να μην καταδικαζουμε ποτε κανεναν και να μην κοροιδευουμε ποτε κανεναν....γιατι μπορει να βρεθουμε στην θεση του....οσο μαγκες και αλανια να ειμαστε....το εχω παθει ουκ ολιγες φορες....και εχω καταλαβει οτι, οτι κοροιδευεις το λουζεσαι.....γι αυτο ευχομαι να μην παθει τπτ κανεις....και οσοι επαθαν να επανελθουν και να μην βρεθει ποτε κανεις σε κατασταση οπως το παιδι αυτο.....

Υ.Γ
Κατα τα αλλα παει καιρος dance :) ελπιζω να εισαι καλα εχουμε καιρο να τα πουμε ^^

Μετα απο αυτο post νομιζω οτι ειμαι πλεον δεινοσαυρος και ωρα να πω αντιο . Να ερχεστε να βοηθατε τους καινουριους τους το χρωστατε.
 

axl.ddl

New Member
τωρα θυμηθηκα τα λογια ενος γιατρου που με ειδε σαν συνανθρωπο και οχι σαν πελατη ,θυμα.{...η τριχοπτωση ειναι ενα προβλημα το οποιο παραμενει αλυτο ,πολλοι ομως θυσαυριζουν απο αυτο !...}αυτο ειναι αληθεια 100% μαγκες.κατι αλλο που θελω να πω ειναι πως και εδω στο hairlossgr οταν ενας νεος μπει, το σαιτ προτεινει την φινα ως ιδανικη λυση και οσο για τις παρενεργειες τις περναει εντελως στο ντουκου σαν κατι αφοβο και ακινδυνο.ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ .ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΕΧΤΕΣ!!!προστατεψτε τον κοσμο γιαυτο ειναι το σαιτ η φινα εχει παρενεργειες 80% και ο ενας στους 2 σοβαρες δεν ειναι δυνατον να λεμε παρτε φινα και ολα καλα .ελεος!!!
 
Μπλουζα