Ανδρογενετικη αλωπεκια

agi

New Member
Καλησπέρα και από μένα η δερματολόγος μου είπε ότι έχω ανδρογενετικη αλωπεκια Δυστυχώς και θέλω να πεθάνω .....ειχα ένα κενό μπροστά και φοβόμουν μην είναι αυτό αλλά Τελικά είναι αυτό .....τι να κάνω λέτε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
καλωςηρθες, πηγαινε στην ενοτητα θεραπεις και ξεκινα διαβασμα, μινοξιδιλη και φιναστεριδη ειναι τα κυριοτερα
 

agi

New Member
Ευχαριστώ τώρα θα ξεκινήσω μινοξιδιλη θα ξαναβγούν λέτε ?? Οκ Ευχαριστώ και συγγνώμη για την νέα αναρτηση
 

tasos33

Well-Known Member
οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα, ξεκινα μινοξ να μην χανεις χρονο και σιγα σιγα αρχισε να το ψαχνεις, μελετησε και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε
 

agi

New Member
Έχω δύο ερωτήσεις Ακόμα που δε ξέρω που να βρω τις απαιτήσεις
1.τι χτένισμα να κάνω για να κρυφτεί μπροστινό αραιωμα
2.αν έχω ανδρογονα πολλά δε θα κάνει τιποτ α η μινοξιδιλη τι να κάνω στεναχωριέμαι σα κομμωτρια δε θα μπορώ να δουλεύω
 

tasos33

Well-Known Member
1. tο χτενισμα θα το ανακαλυψεις μονη σου, ουδεις μπορει να εχει αποψη
2. εξετασεις θυροειδη, ορμονολογικες κλπ εχεις κανει?
 

FreeThinker

Well-Known Member
καλωςηρθες, πηγαινε στην ενοτητα θεραπεις και ξεκινα διαβασμα, μινοξιδιλη και φιναστεριδη ειναι τα κυριοτερα

Ρε τασο τι λες στην κοπελα? Η φιναστεριδη δεν κανει για γυναικεια τριχοπτωση και δεν συνισταται!
 

agi

New Member
μου ειπανε οτι ειναι κληρονομικο...αρα οτι και να παρω δε θα ξαναβγουνε τα μαλλια η κορτιζονη δεν εκανε τιποτα......εκοψα τοσες πολλες φρατζες που εγινε γελοιο το θεαμα ....δε ξερω τι να κανω απεγνωσμενη μονο εγω εχω ανδρογενη αλωπεκια εδω μεσα ενω δεν εχω τριχοπτωσε κατα τ αλλα εχω δυνατη τριχα πλακα μου κανουν???????????? πολυ φοβαμαι οτι η μινοξιδιλη δε θα κανει τιποτα...καλυτερα να παρω αντιανδρογονα η να κανω μεταμφυτευση
ελεος γιατι να συμβαινει και σε γυναικες ρε φιλε
 

tasos33

Well-Known Member
1,ποιοι σου ειπαν οτι ειναι κληρονομικο? εχεις στο σοι τετοιο περιστατικο?

2, εξετασεις εχεις κανει?

3, δε νομιζω να ειναι αωδ. αλωπεκια.

4 ξεκινα μινοξ.




μου ειπανε οτι ειναι κληρονομικο...αρα οτι και να παρω δε θα ξαναβγουνε τα μαλλια η κορτιζονη δεν εκανε τιποτα......εκοψα τοσες πολλες φρατζες που εγινε γελοιο το θεαμα ....δε ξερω τι να κανω απεγνωσμενη μονο εγω εχω ανδρογενη αλωπεκια εδω μεσα ενω δεν εχω τριχοπτωσε κατα τ αλλα εχω δυνατη τριχα πλακα μου κανουν???????????? πολυ φοβαμαι οτι η μινοξιδιλη δε θα κανει τιποτα...καλυτερα να παρω αντιανδρογονα η να κανω μεταμφυτευση
ελεος γιατι να συμβαινει και σε γυναικες ρε φιλε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

agi

New Member
Έκανα αιματολογικές και πήγα μετά από ένα μήνα στο δερματολόγο και μου είπε δεν έχεις τιποτα στις εξετάσεις .η κορτιζόνη δε βοήθησε καθόλου και μου έγραψέ μινοξιδιλη ....μου είπε ότι είναι κληρονομική η ανδρική αλωπεκια στις γυναίκες ο πατέρας μου είχε πολύ μαλλί τώρα φαλάκρα αλλά είναι άνδρας που δεν τον ενδιέφερε να μάθει Γιατί έχει
 

tasos33

Well-Known Member
Όταν λες αιματολογικές έννοιες και ορμονολογικες , θυροειδή κτλ?
Έκανα αιματολογικές και πήγα μετά από ένα μήνα στο δερματολόγο και μου είπε δεν έχεις τιποτα στις εξετάσεις .η κορτιζόνη δε βοήθησε καθόλου και μου έγραψέ μινοξιδιλη ....μου είπε ότι είναι κληρονομική η ανδρική αλωπεκια στις γυναίκες ο πατέρας μου είχε πολύ μαλλί τώρα φαλάκρα αλλά είναι άνδρας που δεν τον ενδιέφερε να μάθει Γιατί έχει
 

agi

New Member
Η δερματολόγος μου είπε να κάνω αιματολογικές Μήπως έχω πχ λευχαιμία από μόνη μου ομ ως θα πάω σε Ενδοκρινολογο.ελεος από μονη μου ήξερα ότι έχω αα Γιατί δε μου δίνει αντιανδρογονα και εξετάσεις ορμονικές ???? Τόσο άχρηστες με εβρισε κιόλας οτι τις είπα οτι το ξερά
 

Is-mini

New Member
Καλησπέρα και από μένα η δερματολόγος μου είπε ότι έχω ανδρογενετικη αλωπεκια Δυστυχώς και θέλω να πεθάνω .....ειχα ένα κενό μπροστά και φοβόμουν μην είναι αυτό αλλά Τελικά είναι αυτό .....τι να κάνω λέτε
Αρχικα να μην ξαναπεις πως θελεις να πεθάνεις.. η ζωη ειναι ομορφη κ λυσεις υπαρχουν.. μπορεις να παρεις το τοπικ που καλύπτει τα κενα .. κανει θαυματα! Απο εκει κ περα πρεπει να κανεις μια σειρα απο εξετασεις οπως.. Βιταμίνη D,φιλικο,B12,σιδηρο, θυρωειδη για να δεις τις τιμες.. παιζουν ρολο στην υγεια των μαλλιων.. επίσης η διατροφη ειναι σημαντικη.. λαχανικα φρουτα κ πολυ πολυ πιπερια!! Κανει καλο στα μαλλια!!! Ξεκινα με τις εξετασεις για αρχη κ οταν παρεις απαντησεις θα ηθελα να μου στείλεις μνμ να μου πεις τα αποτελέσματα..
Εχω κ εγω πρόβλημα αλλωπεκιας κ δυστυχως επρεπε να ψαχνομαι 2 χρονια με γιατρούς για να βρω τωρα τελευταια τον Τζερμια κ να μου δωσει να κανω εξετασεις !!
 

agi

New Member
Θα κλείσω ραντεβού με Ενδοκρινολογο τώρα παλιότερα Δεν είχα θυρεοειδή η πολυκυστικες....δυστυχως νομίζω είναι κληρονομική αλλά δουλειά Δεν εχω για μεταφύτευση
 

elelou

New Member
Γεια σας και απο μενα , ειμαι καινουρια εδω. Ας ξεκινησω...ειμαι σχεδον 38 με ιστορικο υποθυρεοϊδισμου και πολυκ. ωοθηκες. Δεν παιρνω καμια αγωγη εδω και χρονια, καθως ο κυκλος εχει στρωσει απο μονος του και οι τιμες του θυρεοϊδη ειναι οριακα νορμαλ. Πάντα ειχα τριχοπτωση πιο πολυ απο τις φιλες μου, κ οχι μονο ανοιξη φθινοπωρο (θα ελεγα ολον τον χρονο αλλα σε πιο νορμαλ κατασταση). Οταν εβλεπα τα σκουρα πηγαινα σε δερματολογο που με ξεπετουσε με καποια λοσιον κ σαμπουαν τυπου ducray, castalia και τετοια. Και σταματουσε το πολυ πραμα αλλα ως εκει.Εννοειται δεν εβλεπα επανεκφυση.
Με τα χρονια παρατηρω αραιωση στο πανω μερος του κεφαλιου και πλαγια, κυριως στις πλαϊνες πισω κορυφες.Φετος ομως εδω και 3 περιπου μηνες μαδαω ασταματητα, εκει που καθομαι κ διαβαζω η δουλευω πεφτουν ετσι απλα οι τριχες. Δε σας μιλαω για το λουσιμο καταλαβαινετε.Περασα βεβαια κ ενα γερο διμηνο αγχους τρελου..Και η αραιωση αυξηθηκε παρα πολυ!Εδω και ενα μηνα παιρνω μια λοσιον και ενα σαμπουαν της frezyderm, εχω φτιαξει λοσιον μονη μου με διαφορα αιθερια ελαια κλπ...εχει μειωθει θα ελεγα αλλα χανω ακομα αρκετα ειδικα στο λουσιμο. Παιρνω βιταμινες κατα καιρους και τωρα βεβαια. Πρεπει επισης να πω οτι δεν ταλαιπωρω τα μαλλια μου σχεδον καθολου, ουτε τα βαφω συχνα , βασικα στα 38 μου χρονια τα χω βαψει ας πουμε 10 φορες...σε ολη μου τη ζωη. Το μονο που εκανα τα γυρω στα μεσα Δεκεμβρη ηταν μια θεραπεια λειανσης με κερατινη (ΦΥΤΙΚΗ απαλλαγμενη απο χημικα) , δε νομιζω να εχει σχεση αυτο...εξαλλου η τριχοπτωση ξεκινησε αρχες Μαιου θα ελεγα.
Ειπα λοιπον να παω σενα δερματολογο φιλο του πατερα μου, παλιο και εμπειρο γιατρο. Αλλα μου την εσπασε εχω να σας πω...μου ειδε απλα το κεφαλι μενα ειδικο φακο , ειπε οτι δεν παρουσιαζω εικονα ανδρογ. αλωπεκιας, χωρις βεβαια να το αποκλειει κιολας(κοινως με φωτισε),συστησε καλη διατροφη, βιταμινες, οχι αγχος και μου γραψε μια λοσιον vencil (που δεν ξερω τι ειναι) και regain 2%. Εγω με τοσα που εχω διαβασει για τη μινοξ τρεμω να την παρω...του το πα και με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται σε καμια περιπτωση να χειροτερευσω.Χμμμμ μα πως ειναι τοσο σιγουρος; Δεν ξερει καν αν εχω ΑΑ και μου γραφει ετσι ελαφρα τη καρδια μινοξ;; Και η VENCIL τι ειναι ;; Ξερει κανεις; Ποια ειναι η γνωμη των εμπειροτερων; Να παρω τη λοσιον;Γενικα δε θελω να παιρνω φαρμακα και χημικα προτιμω πιο εναλλακτικα πραγματα οπου με παιρνει και οπου μπορω να αποφευγω τη χημεια. ΣΑς ανεβαζω και φωτο με τη συνταγη.
 

Συνημμένα

  • 19866397_10154996708843227_1382001948_n.jpg
    19866397_10154996708843227_1382001948_n.jpg
    71 KB · Προβολές: 28

agi

New Member
γιατι να ειμαι τοσο ατυχη ενω η ανδρογενετικη αλωπεκια στις γυναικες συνηθως ειναι διαφορετικη απο των ανδρων εγω εχω χασει και εχει παει πολυ πισω η hairline Μου και τωρα που εκοψα πολλες φρατζες εχει μεγαλωσει τοσο πολυ το κουτελο μου και νιω θω σαν αλιεν....τραγικο δε ξερω τι να κανω,..σημερα αρχισα μινοξιδιλη μακαρι να κανει κατι.
 

elelou

New Member
γιατι να ειμαι τοσο ατυχη ενω η ανδρογενετικη αλωπεκια στις γυναικες συνηθως ειναι διαφορετικη απο των ανδρων εγω εχω χασει και εχει παει πολυ πισω η hairline Μου και τωρα που εκοψα πολλες φρατζες εχει μεγαλωσει τοσο πολυ το κουτελο μου και νιω θω σαν αλιεν....τραγικο δε ξερω τι να κανω,..σημερα αρχισα μινοξιδιλη μακαρι να κανει κατι.
Σε νιωθω...τι δοση σου εδωσε 2%? Και για πόσον καιρό; Εμένα μου είπε για 2 μηνες...αλλα φοβαμαι πολύ να την παρω. Ενημερωσε μας, για το πώς θα πάει κ τυχόν παρενέργειες. Σου εύχομαι τα καλύτερα
 

agi

New Member
Ναι των δύο μινοξιδιλη Σήμερα πρώτη μέρα αλλά πολύ φοβάμαι οτιαργησα να πάω ....
Γιατί ήδη ειμ αι σαν εξωγήινο έχει πάει πολύ πίσω η γραμμή ..μεχρι τον Δεκέμβρη
 
Μπλουζα