Ανδρογενετική αλωπεκία στα 21!:(

kolias

Active Member
αν υπαρχει εξελιξη εστω και ελαχιστη εχεις αα. Για την ωρα οι φωτογραφιες σου δειχνουν οτι δεν εχεις τιποτα απλα ενα θεματακι που το εχουν αρκετες γυναικες αν παρατηρησεις .Αν ησουν εσυ η τυχερη θα ηταν ηδη εμφανες να εισαι σιγουρη Να ξερεις οτι το μυστικο στην αα ειναι να μην προσπαθεις να μαντεψεις το μελλον ,δες αυτο που εχεις τωρα αν δεν σε προβληματιζει εισαι οκ. Αν στο μελλον καποια στιγμη δεν σε καλυπτει θα δεις πως θα το αντιμετωπισεις . Κανε οτι καλυτερο νομιζεις προληπτικα και μην στεναχωριεσαι εκ των προτερων για κατι που ισως συμβει στο μελλον. Θα χασεις τα καλυτερα σου χρονια και δεν θα καταλαβεις τιποτα, χωρις λογο εξαιτιας μιας αμυδρα ελαφρωμενης κορυφης?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Είναι κάπως παρήγορο αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι όντως, σε σχέση με άντρες που βλέπουμε κάθε μέρα, το να δεις εκεί έξω γυναίκα με καράφλα είναι εξαιρετικά σπάνιο, ίσως να μην πετύχεις και ποτέ. Απ την άλλη αυτό το κάνει πιο αγχωτικό άμα είσαι εσύ η ...."τυχερή". Πάντως έμενα εξελίσσεται σχετικά αργά το πρόβλημα, ακόμα δεν το παρατηρείς εύκολα. Μακάρι να μείνει έτσι για πολλά χρόνια!
Δεν εισαι πολυ παρατηρητικη τοτε. Στα 21 μου σχεδον χρονια εχω δει αρκετες γυναικες με αυτο που λες ''καραφλα'' η αλλιως αραιωση στη χωριστρα ( ακομα και κροταφους εχω δει). Εννοειται δε συγκρινονται αριθμητικα με τους αντρες με καραφλα, που ειναι συντριπτικό ποσοστο αλλα και παλι.. υπαρχουν..
 

fenia94

New Member
Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται παραστατικά το πρόβλημα. Αναλόγως το φωτισμό δείχνει πιο έντονο ή νορμάλ. Όταν πέφτει φως στο κεφάλι μου φαίνεται πάρα πολύ άσχημο, δεν είναι απλά η ιδέα μου.

Και μένα μου χει τύχει να δω μερικά τέτοια περιστατικά όμως ήταν γυναίκες πάνω από 50. Μονο μια κοπέλα στην ηλικία μου είδα πρόσφατα που έχει πολύ αραιή χωρίστρα αν και μπορεί και να μην το προσεχα αμα δεν είχα γίνει τόσο παρατηρητικη με τα μαλλιά των άλλων.
 

fenia94

New Member
Καλησπέρα μετά από καιρό:) Ήθελα να ανεβάσω τα αποτελέσματα από το τριχοριζόγραμμα που έκανα. Δεν το λες και ενθαρρυντικό...
Ο γιατρός μου είπε ότι το ποσοστό των τελογενών τριχών είναι αυτό που δείχνει αα και το ποσοστό των δυσπλαστικών (το οποίο θα έπρεπε να είναι 0% όπως είπε) οφείλεται σε παράγοντες όπως άγχος κ.άλ. Δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα του γιατρού απλά στο φόρουμ έχω διαπιστώσει το αντίθετο και έχω μπερδευτεί. Τι είναι αυτό που υποδεικνύει την αα τελικά;

Επιπλέον εξετάσεις:
Μαγνήσιο: 2.1 (1.6-2.6)
Ψευδάργυρος: 75.9 (70-114)
Χαλκός cu: 76 (80-155)
Φυλλικό οξύ: 5.0 (4.2-19.9) (μερική έλλειψη 3.4-5.3)
Βιταμίνη Β12: 433.3 (187-893)

Η θεραπεία που μου πρότεινε είναι η 2η φωτογραφία. (cg210 για 2 μήνες) Μάλλον θα την κάνω όχι ότι περιμένω και θαύματα:)
 

Συνημμένα

  • 20161014_135339-1.jpg
    20161014_135339-1.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 43
  • 20161014_135328-1.jpg
    20161014_135328-1.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 40

Sandy

Active Member
Καλησπέρα μετά από καιρό:) Ήθελα να ανεβάσω τα αποτελέσματα από το τριχοριζόγραμμα που έκανα. Δεν το λες και ενθαρρυντικό...
Ο γιατρός μου είπε ότι το ποσοστό των τελογενών τριχών είναι αυτό που δείχνει αα και το ποσοστό των δυσπλαστικών (το οποίο θα έπρεπε να είναι 0% όπως είπε) οφείλεται σε παράγοντες όπως άγχος κ.άλ. Δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα του γιατρού απλά στο φόρουμ έχω διαπιστώσει το αντίθετο και έχω μπερδευτεί. Τι είναι αυτό που υποδεικνύει την αα τελικά;

Επιπλέον εξετάσεις:
Μαγνήσιο: 2.1 (1.6-2.6)
Ψευδάργυρος: 75.9 (70-114)
Χαλκός cu: 76 (80-155)
Φυλλικό οξύ: 5.0 (4.2-19.9) (μερική έλλειψη 3.4-5.3)
Βιταμίνη Β12: 433.3 (187-893)

Η θεραπεία που μου πρότεινε είναι η 2η φωτογραφία. (cg210 για 2 μήνες) Μάλλον θα την κάνω όχι ότι περιμένω και θαύματα:)

Γεια σου Φενια !
Για τις αιματολογικές εξετασεις δεν ξερω να σου πω ,
εγω ισως έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα ψευδαργύρου να τον ανεβάσω λιγο!
Ο γιατρός σου διαγνώσε ΑΑ κ σου έδωσε CG αντί για μινοξ που δίνουν οι περισσότεροι στην ΑΑ περίεργο,παλιότερα σου χαν δωσει μινοξ δεν την χρησιμοποίησες ακόμη;
Τι θεραπεία ακολούθησες μέχρι στιγμής !;
Δεν θέλω να σε άγχωσω ούτε να σε στεναχωρήσω αληθεια αλλά διάβασα κ είδα ότι συνήθως η ανδρογενετικου τύπου αλωπεκία ξεκινάει σε νεαρή ηλικία στις περισσότερες περιπτώσεις οπως δλδ κ με τους άντρες ,αλλά μπορει να εμφανιστεί κ σε γυναίκες μετα την εμμηνόπαυση αλλά κ στα 30,40 πιο σπάνια !
Εγω στην θέση σου θα έκανα μια τριχοσκοπηση οχι τριχοριζογραμμα να δω πως ειναι τα μαλλιά κ εαν υπάρχει σμίκρυνση του θύλακα , σου συνιστώ να το κανεις οπωσδήποτε κ εκει θα καταλάβεις τι παίζει εαν εχεις ΑΑ η αρχη ΑΑ ,χρόνια τελογενη κτλ εγω εχω κανει αμέτρητες φορες τριχοσκοπηση κ ειναι πολυ βοηθητικό κ στην διάγνωση κ στην θεραπεία που θα ακολουθήσεις
 

fenia94

New Member
Γεια σου Φενια !
Για τις αιματολογικές εξετασεις δεν ξερω να σου πω ,
εγω ισως έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα ψευδαργύρου να τον ανεβάσω λιγο!
Ο γιατρός σου διαγνώσε ΑΑ κ σου έδωσε CG αντί για μινοξ που δίνουν οι περισσότεροι στην ΑΑ περίεργο,παλιότερα σου χαν δωσει μινοξ δεν την χρησιμοποίησες ακόμη;
Τι θεραπεία ακολούθησες μέχρι στιγμής !;
Δεν θέλω να σε άγχωσω ούτε να σε στεναχωρήσω αληθεια αλλά διάβασα κ είδα ότι συνήθως η ανδρογενετικου τύπου αλωπεκία ξεκινάει σε νεαρή ηλικία στις περισσότερες περιπτώσεις οπως δλδ κ με τους άντρες ,αλλά μπορει να εμφανιστεί κ σε γυναίκες μετα την εμμηνόπαυση αλλά κ στα 30,40 πιο σπάνια !
Εγω στην θέση σου θα έκανα μια τριχοσκοπηση οχι τριχοριζογραμμα να δω πως ειναι τα μαλλιά κ εαν υπάρχει σμίκρυνση του θύλακα , σου συνιστώ να το κανεις οπωσδήποτε κ εκει θα καταλάβεις τι παίζει εαν εχεις ΑΑ η αρχη ΑΑ ,χρόνια τελογενη κτλ εγω εχω κανει αμέτρητες φορες τριχοσκοπηση κ ειναι πολυ βοηθητικό κ στην διάγνωση κ στην θεραπεία που θα ακολουθήσεις

Δεν έχω ακολουθήσει καμία θεραπεία μέχρι στιγμής:/ Λόγω κόστους και όσων διαβάζω για τη μινοξιδιλη αλλά και επειδή η κατάσταση μου εξελίσσεται σχετικά αργά. Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα κοντά 4, 5 χρόνια. Είμαι πολύ μπερδεμένη, δεν ξέρω ΚΑΝ γιατί μου συνέβει από τόσο μικρή ενώ οι γονείς μου δεν έχουν κανένα θέμα. Πέτυχα τριχοριζογράμματα αντρών του φορουμ, ηλικίας μεγαλύτερης από εμένα, που είναι πολύ καλύτερα. Φαντάσου! Μου έχει χαλάσει όλη την ψυχολογία, σκέφτομαι κ ά θ ε μέρα αυτό. Ουσιαστικά θα πρέπει μια ζωή να ασχολούμαι με τα μαλλιά μου και το μόνο που θα καταφέρνω είναι να επιδεινώνεται με τα χρόνια.. Φαντάζομαι τον εαυτό μου στα 30, 40 και φοβάμαι. Γιατί δεν ξέρεις πόσο άσχημα θα εξελιχθεί.

Ποιο είναι το κόστος της τριχοσκόπησης, την κάνουν όλοι οι δερματολόγοι; Στην bergman kord που είχα πάει μου χαν βάλει κάτι σαν φακό στο κεφάλι, μου έβγαλε φωτογραφίες από διάφορες περιοχές και αυτές φαινόντουσαν στην οθόνη σε μεγέθυνση. Μήπως είναι αυτό η τριχοσκόπηση ; Μου είχε εξηγήσει ότι κάποιες τρίχες είναι πιο λεπτές σε σχέση με άλλες.
 

Sandy

Active Member
Δεν έχω ακολουθήσει καμία θεραπεία μέχρι στιγμής:/ Λόγω κόστους και όσων διαβάζω για τη μινοξιδιλη αλλά και επειδή η κατάσταση μου εξελίσσεται σχετικά αργά. Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα κοντά 4, 5 χρόνια. Είμαι πολύ μπερδεμένη, δεν ξέρω ΚΑΝ γιατί μου συνέβει από τόσο μικρή ενώ οι γονείς μου δεν έχουν κανένα θέμα. Πέτυχα τριχοριζογράμματα αντρών του φορουμ, ηλικίας μεγαλύτερης από εμένα, που είναι πολύ καλύτερα. Φαντάσου! Μου έχει χαλάσει όλη την ψυχολογία, σκέφτομαι κ ά θ ε μέρα αυτό. Ουσιαστικά θα πρέπει μια ζωή να ασχολούμαι με τα μαλλιά μου και το μόνο που θα καταφέρνω είναι να επιδεινώνεται με τα χρόνια.. Φαντάζομαι τον εαυτό μου στα 30, 40 και φοβάμαι. Γιατί δεν ξέρεις πόσο άσχημα θα εξελιχθεί.

Ποιο είναι το κόστος της τριχοσκόπησης, την κάνουν όλοι οι δερματολόγοι; Στην bergman kord που είχα πάει μου χαν βάλει κάτι σαν φακό στο κεφάλι, μου έβγαλε φωτογραφίες από διάφορες περιοχές και αυτές φαινόντουσαν στην οθόνη σε μεγέθυνση. Μήπως είναι αυτό η τριχοσκόπηση ; Μου είχε εξηγήσει ότι κάποιες τρίχες είναι πιο λεπτές σε σχέση με άλλες.

Δυςτηχως η ΑΑ εξελίσσεται αργά στις γυναίκες !
Πρέπει να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία ειδικά την μινοξ δεν μπορω να καταλάβω γτ τρομοκρατούν τον κόσμο για την μινοξιδιλη ειναι παγκόσμιος διαδεδομένη κ εχει βοηθήσει κόσμο κ κοσμακι, ωστόσο για τις παρενέργειες μην ανησυχείς ειναι σπάνιες απλα θελει προσοχή να βάζεις λιγο κ οχι μεγάλες ποσότητες στο κεφάλι,κ αμα δεις κάποια απο τις παρενέργειες κόφτη την!
μα απο τωρα προμελετας τι παρενέργειες "μπορει " να σου παρουσιαστούν;
Πρέπει να την ξεκινήσεις πριν χάσεις πολυ έδαφος κ βλέπεις τι θα κανεις στο μέλλον !
Για το κληρονομικό κομμάτι μπορει να μην εχει κανένας γονιός κ να αποκτήσεις ΕΣΥ ΑΑ δεν παίζει ρόλο .
Για την τριχοσκοπηση ειναι αυτο που εκανες στην Bergman απλα εγω στην θέση σου θα είχα ενα φλασάκι κ θα έπαιρνα τις φωτο οπως έκανα κ εγω ,δες εαν μπορεις να τις πάρεις κ να τις ποστάρεις εδω.
Εαν σου είπαν ότι υπάρχει σμίκρυνση "μεγάλου " βαθμού τότε Δυςτηχως εχεις ΑΑ ,εγω εχω σε πολυ μικρό βαθμό σμίκρυνση το οποίο φαίνεται στις φωτο αλλά δεν ξερω εαν σε τοσο "μικρό" βαθμό ειναι φυσιολογικες σε κάποιον που δεν εχει ΑΑ η οχι !
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Fenia, ρίξε μια προσεκτική ματιά σε αυτό το pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/46661.pdf
http://www.intechopen.com/books/pha...ciency-a-new-reason-of-androgenetic-alopecia-
http://www.wikigenes.org/e/author/e/1370908.html

Είναι ρώσσικο ινστιτούτο που ασχολείται με τις ελλείψεις των μετάλλων και τις παθήσεις που προκαλούν.
Στο αναφέρω γιατί επισημαίνουν την έλλειψη χαλκού σε συνδυασμό με το μαγγάνιο πως μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία στους υποδοχείς οιστρογόνων στο θύλακα και να οδηγήσει σε ΑΑ ιδιαίτερα στην άνω κροταφική περιοχή.
Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα mail (το αναφέρουν μέσα) να δεις αν θα ανταποκριθούν με τις εξετάσεις που έχεις διαφορετικά κάνεις και για τα υπόλοιπα μέταλλα και παίρνεις συμπλήρωμα όπως επίσης και θα μπορούσες να ξεκινήσεις και τοπικά folligen να σου αυξήσει τα επίπεδα χαλκού στο θύλακα. Εναλλακτικά υπάρχει και το τρικομιν, αλλά προτείνω το folligen γιατί μέλος εδώ έκανε εξετάσεις μετά τη χρήση του και τα επίπεδα χαλκού ήταν ιδιαίτερα αυξημένα. Το cg που αναφέρει ο γιατρός ανέκαθεν είχα αρνητική γνώμη, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Aν στην παρούσα φάση πάρεις συμπλήρωμα ψευδαργύρου μόνο του, θα σου επιδεινώσει τα ήδη χαμηλά επίπεδα του χαλκού.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα όσα αναφέρουν, αλλά μιας και το προφίλ σου ταιριάζει, αξίζει τον κόπο να το ψάξεις λίγο περισσότερο.
 

fenia94

New Member
Fenia, ρίξε μια προσεκτική ματιά σε αυτό το pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/46661.pdf
http://www.intechopen.com/books/pha...ciency-a-new-reason-of-androgenetic-alopecia-
http://www.wikigenes.org/e/author/e/1370908.html

Είναι ρώσσικο ινστιτούτο που ασχολείται με τις ελλείψεις των μετάλλων και τις παθήσεις που προκαλούν.
Στο αναφέρω γιατί επισημαίνουν την έλλειψη χαλκού σε συνδυασμό με το μαγγάνιο πως μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία στους υποδοχείς οιστρογόνων στο θύλακα και να οδηγήσει σε ΑΑ ιδιαίτερα στην άνω κροταφική περιοχή.
Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα mail (το αναφέρουν μέσα) να δεις αν θα ανταποκριθούν με τις εξετάσεις που έχεις διαφορετικά κάνεις και για τα υπόλοιπα μέταλλα και παίρνεις συμπλήρωμα όπως επίσης και θα μπορούσες να ξεκινήσεις και τοπικά folligen να σου αυξήσει τα επίπεδα χαλκού στο θύλακα. Εναλλακτικά υπάρχει και το τρικομιν, αλλά προτείνω το folligen γιατί μέλος εδώ έκανε εξετάσεις μετά τη χρήση του και τα επίπεδα χαλκού ήταν ιδιαίτερα αυξημένα. Το cg που αναφέρει ο γιατρός ανέκαθεν είχα αρνητική γνώμη, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Aν στην παρούσα φάση πάρεις συμπλήρωμα ψευδαργύρου μόνο του, θα σου επιδεινώσει τα ήδη χαμηλά επίπεδα του χαλκού.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα όσα αναφέρουν, αλλά μιας και το προφίλ σου ταιριάζει, αξίζει τον κόπο να το ψάξεις λίγο περισσότερο.

Sandy πέρα από τις παρενέργειες σκέφτομαι και ότι είναι ένα φάρμακο που η δράση του κρατάει για περιορισμένο χρονικό ορίζοντα. Είναι κάπως αποθαρρυντικό αυτό. Αλλά γενικά δεν αποκλείω τίποτα για το μέλλον. !!

Gomi αν δεν μου λεγες για το χαλκό δεν θα το σκεφτόμουν από μόνη μου να το κοιτάξω, σ ευχαριστώ! Έστειλα ήδη email στη γιατρό που έγραψε το chapter με τις εξετάσεις μου. Ελπίζω να μου απαντήσει κάτι.

Για να καταλάβω τώρα σχετικά με το τριχοριζόγραμμα.. οι δυστροφικές είναι αυτές που δείχνουν ότι έχω ΑΑ ή οι τελογενείς;
 

letssee

Member
Για χαλκο απλά κάνε μια ισορροπημένη διατροφή απλά γκούγκλαρε τροφες που περιέχουν χαλκό. Επίσης μπορείς να πάρεις και fo-ti. Με επιφύλαξη αυτά δεν είμαι γιατρός, επίσης ο ψευδάργυρος είναι στο μέσα στα όρια αλλά στο χαμηλότερο δυνατό συνήθως αυτό δεν είναι καλό φτιάξε τη διατροφή σου τα αποτελέσματα θα αργήσουν αλλά θα έρθουν σιγα σιγά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Fenia, ρίξε μια προσεκτική ματιά σε αυτό το pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/46661.pdf
http://www.intechopen.com/books/pha...ciency-a-new-reason-of-androgenetic-alopecia-
http://www.wikigenes.org/e/author/e/1370908.html

Είναι ρώσσικο ινστιτούτο που ασχολείται με τις ελλείψεις των μετάλλων και τις παθήσεις που προκαλούν.
Στο αναφέρω γιατί επισημαίνουν την έλλειψη χαλκού σε συνδυασμό με το μαγγάνιο πως μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία στους υποδοχείς οιστρογόνων στο θύλακα και να οδηγήσει σε ΑΑ ιδιαίτερα στην άνω κροταφική περιοχή.

αυτο ισχυει για την αα και στους αντρες η μονο στην γυναικες;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://www.healthyme.gr/el/products...14U7J56kXVpx87QhF2T-cnZ8TQbooZPDmIaAkNp8P8HAQ
αυτό λέτε να είναι καλό; λέει ότι περιέχει κιτρικό ψευδάργυρο και χαλκό.

Μην προτρέχεις, άσε να δεις αν απαντήσουν. Το συγκεκριμένο σκεύασμα όπως και τα περισσότερα εκτός του ότι περιέχει δόσεις απλά συντήρησης (και αυτή με το ζόρι), η βιοδιαθεσιμότητα των μετάλλων δεν είναι απλή από οργανισμό σε οργανισμό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αυτο ισχυει για την αα και στους αντρες η μονο στην γυναικες;
Αναφέρει κάποια κοινά χαρακτηριστικά ως προς τα ανδρογόνα μεταξύ άντρων και γυναικών, αλλά κυρίως αναφέρεται στην γυναικεία αλωπεκία με περισσότερη έμφαση γύρω από τη μη κληρονομικότητα όπως πχ η fenia ως αρχικό παράγοντα, ανεξάρτητα από το πως μπορεί να εξελιχθεί.
Για μας του άντρες, θα είχε νόημα αν μπορούσαμε άφοβα να αυξήσουμε τα οιστρογόνα.
 

agi

New Member
και εγω εχω ανδρογενετικη αλλα στα 38 εσυ τι θεραπεια εκανες ?ειχε αποτελεσμα?
 

fenia94

New Member
και εγω εχω ανδρογενετικη αλλα στα 38 εσυ τι θεραπεια εκανες ?ειχε αποτελεσμα?

Γειά σου agi, χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα regaine, το 5% για γυναίκες, σε μορφή αφρού μια φορά την ημέρα. Είχα μειώσει την τριχόπτωση σε πολύ μεγάλο βαθμό με χρήση φυτικών σαμπουάν. Παρόλα αυτά η αραίωση με ταλαιπωρούσε και με ταλαιπωρεί, δεν άντεχα να βλέπω έτσι τα μαλλιά μου για αυτό ξεκίνησα το regaine. Δεν υπάρχει μέρα που να μη σκέφτομαι αυτό το πράγμα, είναι τραγικό. ( Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, ψυχοπλακωνομαι πολύ μ αυτό το θέμα για αυτό δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ. Ότι άλλο θες μπορείς φυσικά να με ρωτήσεις. )
 

tasos33

Well-Known Member
επιβεβαιωνω, πριν την πρωτη εξεταση εβαζα folligen, cg210, minox και λουζομουν με h&d. Ta αποτελεσματα της πρωτης ηταν αυξημενα πολυ, προς τα πανω βεβαια, τουλαχιστον αποδειχθηκε πως τα προιοντα αυτα περιεχουν αυτα που αναγραφουν, βεβαια στην τριχα πανω υπαρχαν στο θυλακα δε ξερω, ενδεικτικα χαλκος ψευδαργυρος ηταν στον θεο.

Μετα την 2η εξεταση αφου ειχα κανει ενα μηνα διακοπη, οι τιμες ειχαν παει στα ταρταρα , χαλκος zinc μαγγανιο πολυ χαμηλα.



Fenia, ρίξε μια προσεκτική ματιά σε αυτό το pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/46661.pdf
http://www.intechopen.com/books/pha...ciency-a-new-reason-of-androgenetic-alopecia-
http://www.wikigenes.org/e/author/e/1370908.html

Είναι ρώσσικο ινστιτούτο που ασχολείται με τις ελλείψεις των μετάλλων και τις παθήσεις που προκαλούν.
Στο αναφέρω γιατί επισημαίνουν την έλλειψη χαλκού σε συνδυασμό με το μαγγάνιο πως μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία στους υποδοχείς οιστρογόνων στο θύλακα και να οδηγήσει σε ΑΑ ιδιαίτερα στην άνω κροταφική περιοχή.
Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα mail (το αναφέρουν μέσα) να δεις αν θα ανταποκριθούν με τις εξετάσεις που έχεις διαφορετικά κάνεις και για τα υπόλοιπα μέταλλα και παίρνεις συμπλήρωμα όπως επίσης και θα μπορούσες να ξεκινήσεις και τοπικά folligen να σου αυξήσει τα επίπεδα χαλκού στο θύλακα. Εναλλακτικά υπάρχει και το τρικομιν, αλλά προτείνω το folligen γιατί μέλος εδώ έκανε εξετάσεις μετά τη χρήση του και τα επίπεδα χαλκού ήταν ιδιαίτερα αυξημένα. Το cg που αναφέρει ο γιατρός ανέκαθεν είχα αρνητική γνώμη, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Aν στην παρούσα φάση πάρεις συμπλήρωμα ψευδαργύρου μόνο του, θα σου επιδεινώσει τα ήδη χαμηλά επίπεδα του χαλκού.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα όσα αναφέρουν, αλλά μιας και το προφίλ σου ταιριάζει, αξίζει τον κόπο να το ψάξεις λίγο περισσότερο.
 

fenia94

New Member

Οτι πιο ποιοτικο σε αποτελεσμα οσον αφορα τη γυναικεια τριχοπτωση εχω δει μεχρι σημερα... σε περιπτωση που καποια ενδιαφερεται. Το ξερω, το βασικο προβλημα παραμενει, αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει και κατι καλυτερο που να μπορουμε να κανουμε. Σε μερικα χρονια πιστευω θα καταληξω σε κατι τετοιο.:/
Θα ταν ενδιαφερον να μας πει τη γνωμη του και καποιος αντρας του φορουμ...πως θα νιωθατε αν η γυναικα σας ηταν οπως η κυρια στο βιντεο και φορουσε κατι τετοιο ας πουμε; Θα τη θεωρουσατε λιγοτερο ελκυστικη ισως;
 
Τελευταία επεξεργασία:

hippys

New Member

Οτι πιο ποιοτικο σε αποτελεσμα οσον αφορα τη γυναικεια τριχοπτωση εχω δει μεχρι σημερα... σε περιπτωση που καποια ενδιαφερεται. Το ξερω, το βασικο προβλημα παραμενει, αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει και κατι καλυτερο που να μπορουμε να κανουμε. Σε μερικα χρονια πιστευω θα καταληξω σε κατι τετοιο.:/
Θα ταν ενδιαφερον να μας πει τη γνωμη του και καποιος αντρας του φορουμ...πως θα νιωθατε αν η γυναικα σας ηταν οπως η κυρια στο βιντεο και φορουσε κατι τετοιο ας πουμε; Θα τη θεωρουσατε λιγοτερο ελκυστικη ισως;

Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, ούτε θα την θεωρούσα λιγότερο ελκυστική!
 
Μπλουζα