Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus

Well-Known Member
Τι είναι τα Αναβολικά Στεροειδή;

Τα αναβολικά στεροειδή είναι φυσικές ή τεχνητές ενώσεις που δρουν με τρόπο παρόμοιο με την ορμόνη τεστοστερόνη.

Η τεστοστερόνη προκαλεί :
- την ανάπτυξη των ανδρικών χαρακτηριστικών του φύλου (ανδρογόνος δράση)
- τη σταδιακή αύξηση του μυϊκού ιστού (αναβολική δράση).

Το ερώτημα που συχνά τίθεται είναι κατά πόσο η χρήση αναβολικών στεροειδών προκαλεί τριχόπτωση και ποια είναι τα ασφαλέστερα αναβολικά στεροειδή για τα μαλλιά.

Η βασικότερη αιτία της ανδρογενετικής αλωπεκίας είναι τα ανδρογόνα. Η χρήση αναβολικών με υψηλή ανδρογονική δράση σίγουρα αυξάνει τις πιθανότητες εμφάνισης τριχόπτωσης.

Από την άλλη, η χρήση τον αναβολικών στεροειδών γίνεται για να επωφεληθούμε από την αναβολική τους δράση. Έτσι είναι λογικό να επιδιώκεται η χρήση εκείνων με υψηλό δείκτη αναβολικότητας.

Έτσι ο δείκτης ανδρογονικότητα/αναβολικότητα αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όσους θέλουν να αποκομίσουν το μέγιστο που μπορούν να δώσουν οι ουσίες αυτές προφυλάσσοντας κατά το δυνατό την υγεία τους και ειδικότερα τα μαλλιά τους.

Στη συνέχεια ακολουθεί ένας πίνακας με μερικά από τα πιο γνωστά αναβολικά στεροειδή και το δείκτη ανδρογονικότητα/αναβολικότητα :

Ονομασία : ανδρογονικότητα/αναβολικότητα


Anadrol 50: 45/320
Anavar: 24/322-630
Androil:100/100
Deca-Durabolin: 37/125
Dianabol: 40-60/90-210
Equipoise: 50/100
Halotestin: 850/1900
Masteron: 25-40/62-130
Parabolan (Trenbolone): 500/500
Primobolan: 44-57/88
Proviron: 30-40/100-150
Sustanon 250: 100/100
Testosterone Cyp, Enanthate, Prop, Suspension 100/100
Winstrol: 30/320

Τι επιλέγουμε λοιπόν ; Η απάντηση είναι όντως τόσο προφανής ; Μήπως υπάρχουν επιμέρους παρενέργειες (π.χ. τοξικότητα) ...

Πλήρης αναφορά στα χαρακτηριστικά των αναβολικών στεροειδών μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να βρει εύκολα στην πολύ γνωστή σειρά βιβλίων “Anabolics” του William Llewellyn.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

Πρωταθλητής λοιπόν στα αναβολικά στεροειδή με τη μικρότερη αρνητική επίδραση στα μαλλιά δικαίως ανακηρύσσεται το… Anavar (Oxandrolone).

Τα θετικά του Anavar :
1. Έχει το μικρότερο δείκτη ανδρογονικότητας (24)
2. Έχει ικανοποιητικό δείκτη αναβολικότητας (322-630)
3. Είναι παράγωγο της διυδροτεστοστερόνης. Και αν αυτό σε πρώτη φάση φαίνεται κακό στην πραγματικότητα είναι πολύ καλύτερο από ότι αν ήταν παράγωγο της τεστοστερόνης καθώς δεν αλληλεπιδρά με τη 5α- reductase για να μετατραπεί στους υποδοχείς του θύλακα της τρίχας σε διυδροτεστοστερόνη και να προκαλέσει βλάβες.
4. Δίνει ποιοτικό όγκο (όχι νερά).
5. Έχει σχετικά μικρή τοξικότητα.
6. Δεν ανεβάζει τα επίπεδα των οιστρογόνων.

Τα αρνητικά με το Anavar έχουν να κάνουν με :
1. Την τιμή του. Αυτός είναι και ο λόγος που το καθιστά ένα από τα αναβολικά με τα υψηλότερα ποσοστά πλαστότητας στην αγορά.
2. Δεν κυκλοφορεί σε ενέσιμη μορφή (αν και κάποιες εταιρείες αμφιβόλου αξιοπιστίας το δίνουν και ενέσιμο). Αυτό σημαίνει ότι μεταβολίζεται από το συκώτι.
3. Δεν αναπτύσσει μεγάλες μυϊκές μάζες.
4. Έχει μικρό χρόνο ημίσειας ζωής (8 ώρες) που σημαίνει ότι πρέπει να λαμβάνεται σε αρκετές δόσεις μέσα στην ημέρα. Αυτό βέβαια για τους αθλητές δεν είναι και κακό υπό την έννοια ότι αφού αποβάλλεται γρήγορα δεν ανιχνεύεται και εύκολα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

thanks tropheus!!!
το Anavar με ποια προστατευτικα σκευασματα μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος με ασφαλεια?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

kapamarou είπε:
thanks tropheus!!!
το Anavar με ποια προστατευτικα σκευασματα μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος με ασφαλεια?

Αν φίλε kapamrou εννοείς να προστατέψεις τα μαλλάκια από το anavar, δεν μπορείς να πάρεις τίποτα καθώς ακόμα και η λήψη fina και duta δεν μπορούν να εμποδίσουν την κακή επίδραση του, αφού είναι ήδη παράγωγο της DHT. Μόνο η χρήση τοπικών αντιανδρογόνων μπορεί να προσφέρει κάποια βοήθεια η οποία όμως μάλλον είναι πολύ - πολύ μικρή :(

Για να προστατέψεις όμως το συκώτι από το anavar αλλά και από οποιοδήποτε άλλο στεροειδές (ειδικά μη ενέσιμο) η παράλληλη λήψη milk thistle είναι επιβεβλημένη !!!
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

τροφ ενταξει με τα νουμερα φαινεται το μικροτερο σε σχεση με το ποσο μπορει να βλαψει τα μαλλακια,αλλα στην ουσια ποσο επιβαρυντικο ειναι για τα μαλλια?
επισης τροφ αν μπορεις πες και σε τι ποσοτητα-δοση πρεπει να λαμβανεται και σε τι τιμες παιζει?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...



τροφ ενταξει με τα νουμερα φαινεται το μικροτερο σε σχεση με το ποσο μπορει να βλαψει τα μαλλακια,αλλα στην ουσια ποσο επιβαρυντικο ειναι για τα μαλλια?
επισης τροφ αν μπορεις πες και σε τι ποσοτητα-δοση πρεπει να λαμβανεται και σε τι τιμες παιζει?

Το πόσο μπορεί να βλάψει τα μαλλάκια το anavar αλλά και τα υπόλοιπα στροειδή διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Έχω δει "μυϊκά τέρατα" στο γυμναστήριο που είναι "πνιγμένα στο φάρμακο" και τα
μαλλιά τους δε λυγίζουν με τίποτα αλλά έχω δει και άλλους που με μικρές λήψεις ανδρογόνων χάνουν μαλλάκια.
Σίγουρο όμως το πιο ασφαλές στεροειδές για τα μαλλάκια είναι το anavar.

To anavar (για να δεις αποτελέσματα) πρέπει να λαμβάνεται σε δόσεις ανάλογα με το βάρος καθενός αλλά υπολόγιζε τουλάχιστον 50mg/μέρα (για άντρα) και 10mg/μέρα (για γυναίκα). Το κόστος του είναι περίπου 1€ ανα 10mg. Θέλει όμως τεράστια προσοχή γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλά πλαστά !!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus εχεις χρησιμοποιησει κρεατινη?τι επιπτωσεις εχει στα μαλλια?
για την γλουταμινη τι γνωμη εχεις?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

kapamarou είπε:
tropheus εχεις χρησιμοποιησει κρεατινη?τι επιπτωσεις εχει στα μαλλια?
για την γλουταμινη τι γνωμη εχεις?

Είχα χρησιμοποιήσει κρεατίνη τα πρώτα χρόνια που πήγαινα στα γυμναστήρια. Πλεον τη θεωρώ απάράδεκτο συμπλήρωμα καθώς σε γεμίζει νερά όχι μόνο στο σώμα
αλλά και στο πρόσωπο και σε κάνει να δείχνεις σα παραφουσκωμένο μπαλονάκι. :down :down :down
Εγώ δεν είχα τριχόπτωση όταν τη χρησιμοποιούσα αλλά υπάρχουν έρευνες που λένε ότι ανεβάζει τα επίπεδα της DHT και επομένως μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση.
Να σου πω όμως ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει από γνωστούς στα γυμναστήρια να λένε ότι έχασαν μαλλάκια από κρεατίνη.

Η γλουταμίνη δεν είναι ότι πιο σημαντικό σε κάποιον ο οποίος αθλείται σε κανονικούς ρυθμούς. Η αξία της γίνεται πιο σημαντική σε περιπτώσεις υπερπροπόνησης αφου βοηθάει στην ταχύτερη αποκατάσταση χωρίς όμως να κάνει και θαύματα. Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ ειδικό συμπλήρωμα γλουταμίνης. Νομίζω ότι ανήκει στην κατηγορία των σκευασμάτων που προωθείται από το marketing των αθλητικών συμπληρωμάτων.
"Να βγάλουν και κανένα φράγκο οι άνθρωποι ..." :p
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

kapamarou είπε:
tropheus εχεις χρησιμοποιησει κρεατινη?τι επιπτωσεις εχει στα μαλλια?
για την γλουταμινη τι γνωμη εχεις?

οι περισσοτεροι γνωστες λενε οτι ισως να βοηθαει στην ταχυτερη αναρωση αλλα οχι σε μικρες ποσοτητες...θελει 20 γρ και πανω....οχι 5 γρ που προτεινουν οι εταιρειες...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus είπε:
Είχα χρησιμοποιήσει κρεατίνη τα πρώτα χρόνια που πήγαινα στα γυμναστήρια. Πλεον τη θεωρώ απάράδεκτο συμπλήρωμα καθώς σε γεμίζει νερά όχι μόνο στο σώμα
αλλά και στο πρόσωπο και σε κάνει να δείχνεις σα παραφουσκωμένο μπαλονάκι. :down :down :down
Εγώ δεν είχα τριχόπτωση όταν τη χρησιμοποιούσα αλλά υπάρχουν έρευνες που λένε ότι ανεβάζει τα επίπεδα της DHT και επομένως μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση.
Να σου πω όμως ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει από γνωστούς στα γυμναστήρια να λένε ότι έχασαν μαλλάκια από κρεατίνη.

Η γλουταμίνη δεν είναι ότι πιο σημαντικό σε κάποιον ο οποίος αθλείται σε κανονικούς ρυθμούς. Η αξία της γίνεται πιο σημαντική σε περιπτώσεις υπερπροπόνησης αφου βοηθάει στην ταχύτερη αποκατάσταση χωρίς όμως να κάνει και θαύματα. Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ ειδικό συμπλήρωμα γλουταμίνης. Νομίζω ότι ανήκει στην κατηγορία των σκευασμάτων που προωθείται από το marketing των αθλητικών συμπληρωμάτων.
"Να βγάλουν και κανένα φράγκο οι άνθρωποι ..." :p

ρε συ τροφ πιστευεις οτι τα αμινοξεα βσαα ειναι τοσο απαραιτητα????παιρνεις και σε τι ποσοτητες?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

UberAlles13 είπε:
ΚΑΙ ΕΛΑ MOD ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ CAPS , ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Δεν νομίζω να σου έχω δώσει δικαίωμα να με ειρωνέυεσε φίλε. Το αν κάποιες φορές (κυρίως σε νέα μέλη που δεν ξέρουν) αλλάζω τα CAPS σε μικρά ή από greeklish σε ελληνικά το κάνω για να μην χρειαστεί να τα σβήσω, όχι γιατί με υποχρεώνει κάποιος να το κάνω.

Και θα σε παρακαλέσω να μιλάς καλύτερα, ειδικά σε παιδιά που έχουν βοηθήσει τόσο κόσμο με την εμπειρία και την παρουσία τους εδώ μέσα.

Και εγώ είμαι κατά των αναβολικών / συμπληρωμάτων κτλ. Απλά δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και τελειώνει η ιστορία. Όπως πρέπει να κανεις και εσύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

UberAlles13 είπε:
ΜΠΡΑΒΟ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ ΕΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΤΟΠΕΣ. /edit/

2003 ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΧΑΝΕΙ ΜΑΝΑ
2005 ΧΑΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑ
2008 ΧΑΝΕΙ ΑΔΕΡΦΟ
2012 ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 26 ΕΤΩΝ

ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΡΕ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΨΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΟΛΟΥΣ.

ΚΑΙ ΕΛΑ MOD ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ CAPS , ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

/edit/

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι σέβομαι την άποψη και την κριτική από οποιονδήποτε αρκεί να είναι καλοπροαίρετη ...
Το ότι σχολιάζω και αναφέρομαι σε κάποιο θέμα δε σημαίνει ότι το προωθώ ή το επικροτώ.
Ναι έχω κάνει χρήση αναβολικών στεροειδών αλλά ποτέ δεν έχω προτρέψει και δεν προτρέπω κάποιον να πάρει.
Και avodart παίρνω καθημερινά εδώ και 7 χρόνια για τα μαλλάκια αλλά όποιος με έχει ρωτήσει του έχω πει να μην πάρει !!!

Μου ζητήθηκε από μέλη του forum να μοιραστώ τις γνώσεις μου για το θέμα των αναβολικών και της τριχόπτωσης ...

Αν κάποιος δεν θέλει ή δεν του αρέσει το θέμα απλά μπορεί να μην το διαβάζει ...

Το να γίνεται κάποιος ειρωνικός και προσβλητικός δε νομίζω ότι βοηθάει. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο κάποιος από τα 5-6 post που έχει κάνει στα 2 αναφέρεται στο πως και που θα βρει clomid ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

giannis13 είπε:
ρε συ τροφ πιστευεις οτι τα αμινοξεα βσαα ειναι τοσο απαραιτητα????παιρνεις και σε τι ποσοτητες?

Όχι Γιάννη δεν έχω πάρει ποτέ BCAA ... Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρή τεκμηρίωση ότι πράγματι βοηθάνε.
Κάποια στιγμή που το είχα ψάξει καλύτερα είχα δει έρευνα που έδειχνε ακριβώς αυτό. Την αναποτελεσματικότητα τους.

Γενικά στο θέμα συμπληρωμάτων γίνεται ένα τεράστιο εμπόριο με τις διάφορες εταιρείες να προσπαθούν να πείσουν για την αναγκαιότητα λήψης τους.

Το να χτίσεις ένα ωραίο σώμα είναι συνδυασμός 70% καλής διατροφή (πλούσια σε πρωτεϊνη, χαμηλά λιπαρά, τακτικά γεύματα κτλ.) και 30% άσκησης ...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus είπε:
Όχι Γιάννη δεν έχω πάρει ποτέ BCAA ... Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρή τεκμηρίωση ότι πράγματι βοηθάνε.
Κάποια στιγμή που το είχα ψάξει καλύτερα είχα δει έρευνα που έδειχνε ακριβώς αυτό. Την αναποτελεσματικότητα τους.

Γενικά στο θέμα συμπληρωμάτων γίνεται ένα τεράστιο εμπόριο με τις διάφορες εταιρείες να προσπαθούν να πείσουν για την αναγκαιότητα λήψης τους.

Το να χτίσεις ένα ωραίο σώμα είναι συνδυασμός 70% καλής διατροφή (πλούσια σε πρωτεϊνη, χαμηλά λιπαρά, τακτικά γεύματα κτλ.) και 30% άσκησης ...

τροφ εισαι γιγαντας ρε φιλε...με καλυψες οχι μονο εδω αλλα και σε αλλα θεματα οπως πιστευω και πολλα αλλα παιδια εδω μεσα....(δεν λεω οτι απαραιτητα ειναι και απολυτα σωστα αυτα που γραφει απλα εμπιστευομαι την γνωμη του λογω του οτι τον θεωρω ανθρωπο με εμπειρια-μην πεταχτει κανεις εξυπνος)....
 

UberAlles13

New Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus είπε:
Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι σέβομαι την άποψη και την κριτική από οποιονδήποτε αρκεί να είναι καλοπροαίρετη ...
Το ότι σχολιάζω και αναφέρομαι σε κάποιο θέμα δε σημαίνει ότι το προωθώ ή το επικροτώ.
Ναι έχω κάνει χρήση αναβολικών στεροειδών αλλά ποτέ δεν έχω προτρέψει και δεν προτρέπω κάποιον να πάρει.
Και avodart παίρνω καθημερινά εδώ και 7 χρόνια για τα μαλλάκια αλλά όποιος με έχει ρωτήσει του έχω πει να μην πάρει !!!

Μου ζητήθηκε από μέλη του forum να μοιραστώ τις γνώσεις μου για το θέμα των αναβολικών και της τριχόπτωσης ...

Αν κάποιος δεν θέλει ή δεν του αρέσει το θέμα απλά μπορεί να μην το διαβάζει ...

Το να γίνεται κάποιος ειρωνικός και προσβλητικός δε νομίζω ότι βοηθάει. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο κάποιος από τα 5-6 post που έχει κάνει στα 2 αναφέρεται στο πως και που θα βρει clomid ...

Εχει διαφορα οταν δεν ειναι για μενα αλλα για φιλο ενα το κρατουμενο (τον οποιο κραζω εξισου).
Δευτερον και πιο σημαντικο η προσβολη παει εκει που αξιζει, τι παει να πει δεν την δεχομαι ή δεν βοηθαει? Αφου σου αξιζει απλα και καθαρα λογω της ignorance σου. Στην ευχερεια του μοντ ειναι και το ban και το delete.
Εγω επιτιθεμαι σε ανθρωπους οι οποιοι δεν δειχνουν κανεναν σεβασμο για την ανθρωπινη ζωη ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ σε μια τοσο τραγικη μερα για εναν συνανθρωπο αθλητη και
μοιραζουν τις "γνωσεις" τους και τον θανατο. (χωρις εισαγωγικα).
Και δεν θα μπω καν στο παιχνιδι γραφω-απαντας-ανταπαντω οτι ειχα να πω το ειπα, και φερνιμορε το σχολιο μου ηταν γενικο για mods δεν πηγαινε σε σενα (στον αλλον πηγαινε ομως) εννοωντας οτι τα caps σημαινουν οτι ΦΩΝΑΖΩ, απλα και ξαστερα.
οσο για τον τελευταιο, ανθρωπος που σχολιαζει στο καπακι επιτηδες και στο τελος πεταει και μπηχτη καλυτερα να κοιταξει τα κομπλεξ του πρωτα και μετα να ανησυχει αν θα του απαντησουν ή οχι.
Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

Κάτω τα χέρια απο τον Τροφέα γιατί ειναι guru στο είδος του και μας έχει βοηθήσει όλους τρελά. Το παιδί κάνει οτι κάνει για την πάρτη του και δικαίωματα του. Εμείς του ζητήσαμε στο κάτω κάτω να μας πεί για αναβολικά και τριχόπτωση και δόξα το θεό που το έκανε. Τώρα ποιός πέθανε και γιατί δεν μας αφορά ούτε είμαστε προπονητές του ούτε γονείς του.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

UberAlles13 είπε:
Εχει διαφορα οταν δεν ειναι για μενα αλλα για φιλο ενα το κρατουμενο (τον οποιο κραζω εξισου).
Δευτερον και πιο σημαντικο η προσβολη παει εκει που αξιζει, τι παει να πει δεν την δεχομαι ή δεν βοηθαει? Αφου σου αξιζει απλα και καθαρα λογω της ignorance σου. Στην ευχερεια του μοντ ειναι και το ban και το delete.
Εγω επιτιθεμαι σε ανθρωπους οι οποιοι δεν δειχνουν κανεναν σεβασμο για την ανθρωπινη ζωη ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ σε μια τοσο τραγικη μερα για εναν συνανθρωπο αθλητη και
μοιραζουν τις "γνωσεις" τους και τον θανατο. (χωρις εισαγωγικα).
Και δεν θα μπω καν στο παιχνιδι γραφω-απαντας-ανταπαντω οτι ειχα να πω το ειπα, και φερνιμορε το σχολιο μου ηταν γενικο για mods δεν πηγαινε σε σενα (στον αλλον πηγαινε ομως) εννοωντας οτι τα caps σημαινουν οτι ΦΩΝΑΖΩ, απλα και ξαστερα.
οσο για τον τελευταιο, ανθρωπος που σχολιαζει στο καπακι επιτηδες και στο τελος πεταει και μπηχτη καλυτερα να κοιταξει τα κομπλεξ του πρωτα και μετα να ανησυχει αν θα του απαντησουν ή οχι.
Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη.

κοιτα την γνωμη που εχω για σενα θα στην ελεγα μονο απο κοντα...δεν καθομαι να μαλωσω τωρα με σενα απο εδω...τα εχω σταματησει-ειναι βαρετα πια...επισης δεν σχολιασα στο καπακι επιτηδες...λες και εχω προηγουμενα μαζι σου και ηθελα να σε πειραξω...η μπηχτη ηταν για τον λογο οτι δεν θελω να μπαινω σε διαλογους και στιχομυθιες μαζι σου...οσον αφορα τα κομπλεξ,ε κατι ξερεις παραπανω τοσο καιρο εισαι εδω περα και γνωριζομαστε καλα...
 
Απ: Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

καλημέρα παιδιά! (και καλή ψήφο...)
Για την κλενβουτερόλη ως αναβολικό ποιά είναι η γνώμη σας?
προκαλεί τριχόπτωση?
 

kos1987

New Member
tropheus μπορεις να μαθεις εαν χρησιμοποιειται καθολου στην Ελλαδα η tb4?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4304-post-76662.html#pid76662
 

meandros

Member
τροφεα απο ενα search που εκανα βρηκα λιστες με ratio ανδρογονικοτητας/αναβολικοτητας που δειχνουν το oral turinabol με μικροτερο δεικτη ανδρογονικοτητας απο το anavar,συγκεκριμενα 0.
ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω εχει λογικη αυτο που γραφεις οτι τα dht derived εχουν λιγοτερη επιπτωση στα μαλλια επειδη δεν μετατρεπονται σε dht,σε οποιο site στεροειδων μπηκα ολοι γραφουν οτι τα πιο πιθανα να δωσουν hairloss ειναι τα dht derived και ειδικοτερα το prιmobolan που απο οτι ειδα εχει και χαμηλο ανδρογονικο δεικτη.
 
Μπλουζα