Αναβαθμίσεις/Ενημερώσεις για το site...

nothinggr

Member
Αρχηγέ για πότε βλέπεις να ενεργοποιείται το Tapatalk?
Δυστυχώς για κινητά και tablets είναι μονόδρομος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Παιδια το ρημαξατε το site.
Ειμαι 5+ χρονια μελος, σας μιλω ειλικρινα.
Αν αρχισω να χανω χρονο να αναφερω προβληματα λειτουργικοτητας, δυσχρηστιας, εμφανισης κλπ, χαθηκε το παιχνιδι.
Ως ανθρωπος μες τους υπόλογιστες και με 'αισθητικα' κριτηρια, ειμαι απολυτα σιγουρος οτι η επισκεψιμοτητα θα πεσει, και λυπαμαι, γιατι εγω, ενας χρηστης με εμπειρια δεκαετιων σε υπολογιστες, ακομη κι εγω, δυσκολευομαι πλεον μετα την τελευταια υποβαθμιση να 'παρακολυθησω' το site.

Ή θα το αλλαξετε στο παλιο, ή κατι νεο αλλα 'ευχρηστο', αλλιως το να αναλωνομαστε σε αλλισβερισι πληροφοριων για να φτασουμε-αν φτασουμε- στο μελλον να εχουμε οτι ειχαμε στο παρελθον, δεν γινεται, κανεις δεν εχει χρονο για χασιμο και με αβεβαιο αποτελεσμα.

Σας το λεω εντελως φιλικα, αλλαξτε το σε κατι καλο ή στο παλιο οσο ειναι καιρος, αλλιως θα θυμηθειτε τα λογια μου με 'ασχημο' τροπο, οχι απο εμενα φυσικα, αλλα οταν σε λιγους μηνες οι επισκεψιμοτητα θα εχει πεθανει, και δεν θα φταιει κανεις αλλος, παρα μονο εσεις, που το κανατε να εχει μια αθλια μορφη.

΄Ή αλλάζει, ή βουλιάζει', για να χρησιμοποιησω μια φραση της εποχης μας.
Το εχω δει και σε λιγοστα ευτυχως sites να συμβαινει και να εξαφανιζονται στο τελος, δεν θα το θελα ομως να το δω κι εδω, γιατι εχω βοηθηθει πολυ, δεν το θελω ειλικρινα.

Καντε κατι, αλλιως σε λιγο θα ειναι πραγματικα αργα.

:(
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Και μενα στην αρχη με ξενισε αλλα μετα απο λιγο το συνήθισα και ειναι μια χαρα. Βεβαια αλλαξα το θεμα και εβαλα το whisper 2 που θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το default θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Άκης

Administrator
Παιδια το ρημαξατε το site.
Ειμαι 5+ χρονια μελος, σας μιλω ειλικρινα.
Αν αρχισω να χανω χρονο να αναφερω προβληματα λειτουργικοτητας, δυσχρηστιας, εμφανισης κλπ, χαθηκε το παιχνιδι.
Ως ανθρωπος μες τους υπόλογιστες και με 'αισθητικα' κριτηρια, ειμαι απολυτα σιγουρος οτι η επισκεψιμοτητα θα πεσει, και λυπαμαι, γιατι εγω, ενας χρηστης με εμπειρια δεκαετιων σε υπολογιστες, ακομη κι εγω, δυσκολευομαι πλεον μετα την τελευταια υποβαθμιση να 'παρακολυθησω' το site.

Ή θα το αλλαξετε στο παλιο, ή κατι νεο αλλα 'ευχρηστο', αλλιως το να αναλωνομαστε σε αλλισβερισι πληροφοριων για να φτασουμε-αν φτασουμε- στο μελλον να εχουμε οτι ειχαμε στο παρελθον, δεν γινεται, κανεις δεν εχει χρονο για χασιμο και με αβεβαιο αποτελεσμα.

Σας το λεω εντελως φιλικα, αλλαξτε το σε κατι καλο ή στο παλιο οσο ειναι καιρος, αλλιως θα θυμηθειτε τα λογια μου με 'ασχημο' τροπο, οχι απο εμενα φυσικα, αλλα οταν σε λιγους μηνες οι επισκεψιμοτητα θα εχει πεθανει, και δεν θα φταιει κανεις αλλος, παρα μονο εσεις, που το κανατε να εχει μια αθλια μορφη.

΄Ή αλλάζει, ή βουλιάζει', για να χρησιμοποιησω μια φραση της εποχης μας.
Το εχω δει και σε λιγοστα ευτυχως sites να συμβαινει και να εξαφανιζονται στο τελος, δεν θα το θελα ομως να το δω κι εδω, γιατι εχω βοηθηθει πολυ, δεν το θελω ειλικρινα.

Καντε κατι, αλλιως σε λιγο θα ειναι πραγματικα αργα.

Παρότι ακούω με προσοχή κάθε παράπονο, σχόλιο και παρατήρηση, ομολογώ ότι το δικό σου με μπέρδεψε κάπως.
Ναι, η αισθητική αλλαγή σίγουρα "χαλάει" κάποιους, παρόμοια ήταν και η αλλαγή από το SMF στο MyBB. Το forum δεν άλλαξε γιατί έτσι με κάπνισε ένα πρωί, άλλαξε γιατί δεν γινόταν αλλιώς, το παλιό είχε προβλήματα έπειτα από αποτυχημένη αναβάθμιση (θέμα software, όχι δικό μου) και με χωρίς αποτέλεσμα η μετέπειτα αναζήτηση βοήθειας. Οπότε αν ήταν να γίνει μια αλλαγή, έπρεπε να γίνει σε κάτι ποιοτικότερο και η ζυγαριά έγειρε προς το Xenforo.

Και χαίρομαι που πρόλαβα και το άλλαξα γιατί:
1ον: Το site δέχεται συχνά "επιθέσεις" που προσπαθούν να το χακάρουν. Μπορώ να σας παραθέσω και σχετική photo με τις ειδοποιήσεις του server.
2ον: Δεν μπορούσα -μέχρι και την αλλαγή- να το αναβαθμίσω, που σημαίνει ότι θα παρέμενε στην παλιότερη έκδοση του (μέχρι να βρεθεί λύση), απ' όπου τελικά θα μπορούσαν να κάνουν ζημιά οι "hackers", σύμφωνα με την πρόσφατη ανακοίνωση της ομάδας του MyBB. Έπρεπε να κινηθώ σε κάτι σοβαρό, σταθερό, απροβλημάτιστο και φυσικά μοντέρνο.

Στο σχόλιο σου λες
"Ως ανθρωπος μες τους υπόλογιστες και με 'αισθητικα' κριτηρια, ειμαι απολυτα σιγουρος οτι η επισκεψιμοτητα θα πεσει, και λυπαμαι, γιατι εγω, ενας χρηστης με εμπειρια δεκαετιων σε υπολογιστες, ακομη κι εγω, δυσκολευομαι πλεον μετα την τελευταια υποβαθμιση να 'παρακολυθησω' το site."

και μετά συνεχίζεις:
"Ή θα το αλλαξετε στο παλιο, ή κατι νεο αλλα 'ευχρηστο', αλλιως το να αναλωνομαστε σε αλλισβερισι πληροφοριων για να φτασουμε-αν φτασουμε- στο μελλον να εχουμε οτι ειχαμε στο παρελθον, δεν γινεται, κανεις δεν εχει χρονο για χασιμο και με αβεβαιο αποτελεσμα."

Βάζεις στο ίδιο τσουβάλι το θέμα "εμφάνιση" με το θέμα ανταλλαγή πληροφοριών. Καταρχάς ΔΕΝ άλλαξε κάτι, παράμεινε η ανταλλαγή πληροφοριών ως είχε, άσχετα με το τι software γίνεται αυτήν η συζήτηση, άλλωστε η "ψυχή" κάθε κοινότητας είναι τα άτομα και όχι το software.

Θεωρείς λοιπόν ότι με το παλιό theme (το οποίο πίστεψε με, το ψάχνω σε παρόμοιο για εδώ για όσους το ήθελαν) μπορούσες να συζητήσεις άνετα για το θέμα x, ενώ με το καινούριο θα αναλώνεσαι σε "αλλισβερίσι πληροφοριών για να φτασουμε-αν φτασουμε- στο μελλον να εχουμε οτι ειχαμε στο παρελθον" (όπως το λες);
Είναι σαν να μου λες ότι αν πας σε ένα ωραία βαμμένο σχολείο θα μάθεις περισσότερα πράγματα με το να πας σε ένα που είναι πιο άσχημο (ας το πούμε έτσι);

Το θέμα δεν είναι το software, είναι τα άτομα που μιλάνε. Και ναι, ακούω και αλλάζω προς το καλύτερο αν όχι όλων, των περισσοτέρων τουλάχιστον. Τώρα αν κάποιες κοινότητες έχασαν τον κόσμο τους επειδή έκαναν μια αναβάθμιση ή μια αλλαγή δεν το πιστεύω, πιστεύω ότι άλλαξε η νοοτροπία/συμπεριφορά των διαχειριστών τους.


Βεβαια αλλαξα το θεμα και εβαλα το whisper 2 που θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το default θεμα.
Thanks για την πληροφορία, το whisper 2 θα μπει μάλλον σαν το default κ χαίρομαι που συμφωνούμε :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμένα πάλι μου αρέσουν πολύ τα dark style, αλλά σίγουρα δεν είναι για default. Γενικά μια χαρά η αναβάθμιση...
 

edyuser1

Active Member
ελα ρε παιδια και εγω στην αρχη που το ειδα δεν μου αρεσε αλλα ψαχνοντας βρηκα και τα θεματα που αλλαζουν και η γλωσσα και ειμαι μια χαρα τωρα απλως θελει λιγο ψαξιμο τωρα αν μπει κανενας επισκεπτης δεν ξερω πως θα του φανει μεχρι να το ψαξει.
 

Briner

Active Member
Το μόνο θέμα που βρήκα με την αναβάθμιση, ήταν τα χρώματα των εμφανίσεων. Λόγω του ότι οι περισσότερες κινούνται στο πολύ ανοιχτόχρωμο πλαίσιο, αναγκαστικά έχω επιλέξει ένα σκούρο θέμα, το οποίο αν και ποτέ δεν ήταν του γούστου μου (το βρίσκω ψυχοπλακωτικό), είναι τουλάχιστον πιο ξεκούραστο για τα μάτια. Κατά τ' άλλα η αναβάθμιση έκανε τη σελίδα πιο λειτουργική και με περισσότερα «καλούδια».
 

cool11

Well-Known Member
Ξεχωριστε καπως τα 'stitched' θεματα απο τα υπολοιπα.
Ολα αχταρμας.

------

Βαλτε ενα λινκ, εναν ευκολο τροπο, να μπορω να δω τις συνδρομες μου.
Καθε μερα, χανω γυρω στα 2 λεπτα να τις βρω. Χανει το λινκ; Με παει σε @@@@ προεπιλογες;
Οπως και να χει, αθλιο να κανω 2 λεπτα να δω τα θεματα μου....
 

soki

New Member
Καλησπέρα και από εμένα, δεν γράφω στο site αν και το παρακολουθώ τακτικά.
Σαν διαχειριστής σε άλλο Forum/Portal θα έλεγα ότι με μια πρώτη ματιά , είναι γεγονός, ότι ξενίζει αρκετά. Το προηγούμενο ήταν περισσότερο επικεντρωμένο στο Portal έχοντας τα ενεργά θέματα στην κεντρική σελίδα του.
Τα μέλη πρέπει να μάθουν τον τρόπο λειτουργίας του Φορουμ. Σαν μια γρήγορη λύση στον φίλο που παραπονέθηκε θα του πρότεινα να χρησιμοποιεί το "New Posts" στην αρχή της κεντρικής σελίδας του forum.
Κατά τα άλλα μια χαρά και πιο όμορφο και πιο σύγχρονο αν και θα πρότεινα το ipb της invision.

Φιλικά,
Σωκράτης.
 

Άκης

Administrator
Ξεχωριστε καπως τα 'stitched' θεματα απο τα υπολοιπα.
Ολα αχταρμας.
Σωστή η πρόταση σου και διορθώθηκε.

Βαλτε ενα λινκ, εναν ευκολο τροπο, να μπορω να δω τις συνδρομες μου.
Καθε μερα, χανω γυρω στα 2 λεπτα να τις βρω. Χανει το λινκ; Με παει σε @@@@ προεπιλογες;
Οπως και να χει, αθλιο να κανω 2 λεπτα να δω τα θεματα μου....

Επάνω ακριβώς και κάτω από το βασικό μενού, έχει τα εξής links:
Τι ακριβώς δεν μπορείς να βρεις αμέσως;

Καλησπέρα και από εμένα, δεν γράφω στο site αν και το παρακολουθώ τακτικά.
Σαν διαχειριστής σε άλλο Forum/Portal θα έλεγα ότι με μια πρώτη ματιά , είναι γεγονός, ότι ξενίζει αρκετά. Το προηγούμενο ήταν περισσότερο επικεντρωμένο στο Portal έχοντας τα ενεργά θέματα στην κεντρική σελίδα του.
Τα μέλη πρέπει να μάθουν τον τρόπο λειτουργίας του Φορουμ. Σαν μια γρήγορη λύση στον φίλο που παραπονέθηκε θα του πρότεινα να χρησιμοποιεί το "New Posts" στην αρχή της κεντρικής σελίδας του forum.
Κατά τα άλλα μια χαρά και πιο όμορφο και πιο σύγχρονο αν και θα πρότεινα το ipb της invision.

Ξέρω ότι το άλλο ήταν όπως το ήθελε ο μέσος χρήστης, γιατί ήταν όλο "γραμμένο" από εμένα.
Ωστόσο στα στατιστικά, ο μέσος χρήστης (για να μην πω οι περισσότεροι) ΔΕΝ παρακολουθούσαν το portal αλλά απλώς πήγαιναν στην κεντρική σελίδα για τα τελευταία posts. Οπότε και το portal ήταν δώρο άδωρο, απλά βοηθούσε στα τελευταία ποστ. Η τροποποίηση αυτήν ήταν κάτι που είχα στο πρόγραμμα από καιρό, δηλαδή να ενσωματωθεί το portal στο forum και να χρησιμοποιώ έναν μηχανισμό (πχ forum) για να προσθέτω άρθρα και στο portal, όπως γίνεται και τώρα το οποίο και μου λύνει τα χέρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άκη, όταν πατάμε σε κάποιο λινκ, δεν γίνεται να μας το ανοίγει σε νέο παράθυρο?
 

Άκης

Administrator
Άκη, όταν πατάμε σε κάποιο λινκ, δεν γίνεται να μας το ανοίγει σε νέο παράθυρο?
Τα "εσωτερικά" links ανοίγουν στο ίδιο παράθυρο, σε αντίθεση με τα "εξωτερικά". Είναι λειτουργία του xenforo.

Το κουμπί ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΘΕΜΑΤΑ που ειχε στο παλιό δεν υπάρχει εδώ πλέον;
Προστέθηκε το ανάλογο link στο υπομενού επάνω με τίτλο "Today's Posts".
Υποστηρίζεται στο default theme και στα Whisper 2 κ Elegance (το οποίο ίσως να σας αρέσει, θυμίζει το "παλιό").
 

cool11

Well-Known Member
2gvltnn.jpg
 

cool11

Well-Known Member
(δεν το πιστευω οτι καθομαι και γραφω τι φταιει, δεν ξερω ποσο θα μπορω να το κανω ακομη....)

- Τα θεματα που ελαβαν απαντηση, απο την τελευταια φορα που τα 'ανοιξαμε'/επισκεφτηκαμε, μπορουν να εμφανιζονται με bold, οπως παλια, και οπως και σε ολα τα υπολοιπα forums ανα τον κοσμο; Αλλιως ειναι σαν παιχνιδι 'βρειτε τις διαφορες', ψαχνει ο 'ερμος' ο χρηστης να βρει τι αλλαξε, αν αλλαξε....

- Μπορει να εμφανιζεται 'ημερομηνια' αντι τις 'ημερας' για τα topics που επικαιροποιηθηκαν την τελευταια εβδομαδα?
 

Άκης

Administrator
Π
(δεν το πιστευω οτι καθομαι και γραφω τι φταιει, δεν ξερω ποσο θα μπορω να το κανω ακομη....)

- Τα θεματα που ελαβαν απαντηση, απο την τελευταια φορα που τα 'ανοιξαμε'/επισκεφτηκαμε, μπορουν να εμφανιζονται με bold, οπως παλια, και οπως και σε ολα τα υπολοιπα forums ανα τον κοσμο; Αλλιως ειναι σαν παιχνιδι 'βρειτε τις διαφορες', ψαχνει ο 'ερμος' ο χρηστης να βρει τι αλλαξε, αν αλλαξε....

- Μπορει να εμφανιζεται 'ημερομηνια' αντι τις 'ημερας' για τα topics που επικαιροποιηθηκαν την τελευταια εβδομαδα?
Παρότι εμένα μου τα δείχνει σε bold, σου απαντώ ότι δεν μπορώ να αλλάξω τον μηχανισμό του forum όπως βολεύει εσένα αποκλειστικά. Αν δεν σου αρέσει η αλλαγή και σε χαλάει, άστο και συνέχισε την αναζήτηση σου σε άλλα forums που τα έχουν όπως σε βολεύει καλύτερα. Είπα ακούω τα παράπονα και διορθωνω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αλλάζω κάθε φορά.
 

cool11

Well-Known Member
Π

Παρότι εμένα μου τα δείχνει σε bold, σου απαντώ ότι δεν μπορώ να αλλάξω τον μηχανισμό του forum όπως βολεύει εσένα αποκλειστικά. Αν δεν σου αρέσει η αλλαγή και σε χαλάει, άστο και συνέχισε την αναζήτηση σου σε άλλα forums που τα έχουν όπως σε βολεύει καλύτερα. Είπα ακούω τα παράπονα και διορθωνω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αλλάζω κάθε φορά.

Sorry κυριε διαχειριστα, δεν φτανει που λεμε τι στραβο υπαρχει εδω, παρεξηγησαι κιολας;
Really???

Δηλαδη αντι να πεις κι ενα 'ευχαριστω' που ασχολουμαστε για να βελτιωθει το πραγμα, μου τη λες κι απο πανω;

Κριμα, τετοια αντιμετωπιση, ειδικα σε μελος που ειναι 5 χρονια στο φορουμ. Κριμα...

---
Εμενα δεν δειχνει Bold. Τωρα πως γινεται στον εναν να δειχνει, και στον αλλον οχι....
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Sorry κυριε διαχειριστα, δεν φτανει που λεμε τι στραβο υπαρχει εδω, παρεξηγησαι κιολας;
Really???

Δηλαδη αντι να πεις κι ενα 'ευχαριστω' που ασχολουμαστε για να βελτιωθει το πραγμα, μου τη λες κι απο πανω;

Κριμα, τετοια αντιμετωπιση, ειδικα σε μελος που ειναι 5 χρονια στο φορουμ. Κριμα...

---
Εμενα δεν δειχνει Bold. Τωρα πως γινεται στον εναν να δειχνει, και στον αλλον οχι....

Εξαρτάται από το theme, κάποια το ξεχωρίζουν με bold κάποια όχι.

Άκη δεν βρίσκω την ενότητα ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΟΣΤ και δεν βλεπω πως μπορω να αλλάξω το theme επίσης.

Αν πας στην ενότητα "forum" (επάνω αριστερά) και όχι στην ενότητα "αρχική" θα δείχνει Recent Threads και όχι τα νέα. Η αλλαγή του theme γίνεται εύκολα από τέρμα κάτω αριστερά (δίπλα από τη γλώσσα) κάνοντας κλικ στο όνομα του τρέχοντος theme και διαλέγοντας ένα άλλο.
 
Μπλουζα