Αλλαγη απο 1μγ ΦΙΝΑ σε 1.25

Καλησπερα σε ολους οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ ειμαι χρηστης φινας εδω και 3 χρονια απο Φεβρουαριο του 2010 με εξαιρετικα αποτελεσματα...το τελευταιο διαστημα παρατηρω μια αυξηση στην τριχοπτωση νομιζω δηλαδη, στο λουσιμο καπου στις 30 τριχες ( καμια 15 αρια στα χερια κ υπολογιζω να χνω αλλες τοσες ισως κ παραπανω που δεν βλεπω) οταν τα χτενιχω θα δω να πεφτουν στο νιπτηρα καμια 10αρια τη φορα (δηλαδη στο πρωτο χτενισμα 10 κ μετα αν ξαναχτενισω ισως καπως λιγοτερες). Χονδρικα δηλαδη χανω καπου στις 100-120 τη μερα με αυτο τον υπολογισμο αν βαλουμε και αυτες που λογικα δε μπορω να δω που χανω. Σκεφτομαι να μεγαλωσω τη δοση της ΦΙΝΑΣ σε 1.25μγ. Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια? Θα βοηθησει η να το παω σε μεγαλυτερη δοσολογια? Οι τριχες σας φαινονται πολλες? Το θεμα ειναι οτι δεν μετραγα ποσες εχανα τοσο καιρο γιατι γενικα ενιωθα εξασφαλισμενος απλα ειχα μια εντονη φαγουρα τον τελευταιο καιρο για αυτο και αρχισα να μετραω και να προβληματιζομαι. Να σημειωσω οτι οι τριχες π πεφτουν ειναι μαυρες χοντρες και ελαχιστες ειναι λεπτες λεπτες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
αρα με αυτο το σκεπτικο αν παρεις 1,25 δοση και καποια στιγμη δεις να πεφτουν παλι μαλλια ,στο μελλον θα φθασεςι να παιρνεις και ολο το κουτι με την μια...διοτι η λογικη σου υιοθετεί το δογμα οποτε βλεπω κατι αρνητικο αυξανω δοση,ετσι απλα... ωραιο το σκεπτικο σου..... και αν δεις τριχοπτωση και με ολο το κουτι θα παρεις την ημερησια παραγωγη της φιναστεριδης απο το εργοστασιο της μερκ.. για ξανασκεψου τι λες. να σου υπνθυμισω οτι η φινα δεν σταματαει την τριχοπτωση..
 
Η φινα αυτα τα 3 χρονια εχει κανει εξαιρετικα αποτελεσματα και αν εχω καταφερει να κρατησω οτι εχω ειναι σιγουρα απο τη ΦΙΝΑ...δεν ξερω αν σταματησε να δουλευει η οχι και παντα το σκεπτικο ειναι οτι κανουμε κατι και βλεπουμε, με την ιδια λογικη σου πιο το νοημα να κανουμε οτι κανουμε δηλαδη αφου στην τελικη αν ειναι να πεσουν θα πεσουν..Ξεκινας βλεπεις που πας και σιγα σιγα βλεπεις τι καλυτερο υπαρχει η μαθαινεις ολο κ περισσοτερα. Ο λογος που ποσταρα ηταν να δω απο αλλους πιο εμπειρους να μου πουν τι γνωμη τους αν ειναι μεγαλη η τριχοπτωση που βλεπω και αυτο που εχω στο μυαλο μου.



weznem είπε:
αρα με αυτο το σκεπτικο αν παρεις 1,25 δοση και καποια στιγμη δεις να πεφτουν παλι μαλλια ,στο μελλον θα φθασεςι να παιρνεις και ολο το κουτι με την μια...διοτι η λογικη σου υιοθετεί το δογμα οποτε βλεπω κατι αρνητικο αυξανω δοση,ετσι απλα... ωραιο το σκεπτικο σου..... και αν δεις τριχοπτωση και με ολο το κουτι θα παρεις την ημερησια παραγωγη της φιναστεριδης απο το εργοστασιο της μερκ.. για ξανασκεψου τι λες. να σου υπνθυμισω οτι η φινα δεν σταματαει την τριχοπτωση..
 
ευχαριστω για την απαντηση... το θεμα ειναι οτι δε βλεπτω λεπτυνση τριχας και σκεφτομαι μηπως ειναι ιδεα μου ολο αυτο...οι τριχες που πεφτουν δεν ειναι μεσα στο νορμαλ να χανω καθε μερα?


Dimit είπε:
georgehairs είπε:
Η φινα αυτα τα 3 χρονια εχει κανει εξαιρετικα αποτελεσματα και αν εχω καταφερει να κρατησω οτι εχω ειναι σιγουρα απο τη ΦΙΝΑ...δεν ξερω αν σταματησε να δουλευει η οχι και παντα το σκεπτικο ειναι οτι κανουμε κατι και βλεπουμε, με την ιδια λογικη σου πιο το νοημα να κανουμε οτι κανουμε δηλαδη αφου στην τελικη αν ειναι να πεσουν θα πεσουν..Ξεκινας βλεπεις που πας και σιγα σιγα βλεπεις τι καλυτερο υπαρχει η μαθαινεις ολο κ περισσοτερα. Ο λογος που ποσταρα ηταν να δω απο αλλους πιο εμπειρους να μου πουν τι γνωμη τους αν ειναι μεγαλη η τριχοπτωση που βλεπω και αυτο που εχω στο μυαλο μου.



weznem είπε:
αρα με αυτο το σκεπτικο αν παρεις 1,25 δοση και καποια στιγμη δεις να πεφτουν παλι μαλλια ,στο μελλον θα φθασεςι να παιρνεις και ολο το κουτι με την μια...διοτι η λογικη σου υιοθετεί το δογμα οποτε βλεπω κατι αρνητικο αυξανω δοση,ετσι απλα... ωραιο το σκεπτικο σου..... και αν δεις τριχοπτωση και με ολο το κουτι θα παρεις την ημερησια παραγωγη της φιναστεριδης απο το εργοστασιο της μερκ.. για ξανασκεψου τι λες. να σου υπνθυμισω οτι η φινα δεν σταματαει την τριχοπτωση..

φίλε κάποιοι σε φόρουμς παρατηρούν βελτίωση πηγαίνοντας σε μεγαλύτερες ποσότητες ή αλλάζοντας σε dut, αλλά συνήθως αυξάνονται και οι παρενέργειες έτσι. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή. Εγώ παιρνω 1mg και minox. Αν δω ότι το 1mg σταματάει να δουλεύει μπορεί να πάω σε 1.25 αλλά με τίποτα παραπάνω.

Παρεπιπτόντως μην σπάτε χάπια proscar. Πηγαίνετε σε ειδικά φαρμακεία, όπου σπάνε μέσα σε μηχάνημα τα χαπια proscar και φτιάχνουν νέα χαπάκια σε ότι δοσολογία θέλετε. Ετσι είστε σίγουροι ότι θα έχετε ότι ποσότητα fin θέλετε. Ξέρω ότι ένα φαρμακείο στην Αθήνα, στην Νέα Ιωνία το κάνει αυτό (ο φαρμακοποίος που παραγγέλνω fin, την αγοράζει από αυτούς κατευθείαν)
 

Dimit

New Member
georgehairs είπε:
ευχαριστω για την απαντηση... το θεμα ειναι οτι δε βλεπτω λεπτυνση τριχας και σκεφτομαι μηπως ειναι ιδεα μου ολο αυτο...οι τριχες που πεφτουν δεν ειναι μεσα στο νορμαλ να χανω καθε μερα?


Dimit είπε:
georgehairs είπε:
Η φινα αυτα τα 3 χρονια εχει κανει εξαιρετικα αποτελεσματα και αν εχω καταφερει να κρατησω οτι εχω ειναι σιγουρα απο τη ΦΙΝΑ...δεν ξερω αν σταματησε να δουλευει η οχι και παντα το σκεπτικο ειναι οτι κανουμε κατι και βλεπουμε, με την ιδια λογικη σου πιο το νοημα να κανουμε οτι κανουμε δηλαδη αφου στην τελικη αν ειναι να πεσουν θα πεσουν..Ξεκινας βλεπεις που πας και σιγα σιγα βλεπεις τι καλυτερο υπαρχει η μαθαινεις ολο κ περισσοτερα. Ο λογος που ποσταρα ηταν να δω απο αλλους πιο εμπειρους να μου πουν τι γνωμη τους αν ειναι μεγαλη η τριχοπτωση που βλεπω και αυτο που εχω στο μυαλο μου.



weznem είπε:
αρα με αυτο το σκεπτικο αν παρεις 1,25 δοση και καποια στιγμη δεις να πεφτουν παλι μαλλια ,στο μελλον θα φθασεςι να παιρνεις και ολο το κουτι με την μια...διοτι η λογικη σου υιοθετεί το δογμα οποτε βλεπω κατι αρνητικο αυξανω δοση,ετσι απλα... ωραιο το σκεπτικο σου..... και αν δεις τριχοπτωση και με ολο το κουτι θα παρεις την ημερησια παραγωγη της φιναστεριδης απο το εργοστασιο της μερκ.. για ξανασκεψου τι λες. να σου υπνθυμισω οτι η φινα δεν σταματαει την τριχοπτωση..

φίλε κάποιοι σε φόρουμς παρατηρούν βελτίωση πηγαίνοντας σε μεγαλύτερες ποσότητες ή αλλάζοντας σε dut, αλλά συνήθως αυξάνονται και οι παρενέργειες έτσι. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή. Εγώ παιρνω 1mg και minox. Αν δω ότι το 1mg σταματάει να δουλεύει μπορεί να πάω σε 1.25 αλλά με τίποτα παραπάνω.

Παρεπιπτόντως μην σπάτε χάπια proscar. Πηγαίνετε σε ειδικά φαρμακεία, όπου σπάνε μέσα σε μηχάνημα τα χαπια proscar και φτιάχνουν νέα χαπάκια σε ότι δοσολογία θέλετε. Ετσι είστε σίγουροι ότι θα έχετε ότι ποσότητα fin θέλετε. Ξέρω ότι ένα φαρμακείο στην Αθήνα, στην Νέα Ιωνία το κάνει αυτό (ο φαρμακοποίος που παραγγέλνω fin, την αγοράζει από αυτούς κατευθείαν)

τι να σου πω δε ξέρω, πόσες μπορει να είναι το νορμαλ σου, πόσες μπορεί να μην βλέπεις να χάνονται κτλ. Είναι πολλοί οι παράγοντες. Εγώ σου λέω ότι πολλοι βλέπουν πάντως ότι η φιν μετά από 5-10 χρόνια χάνει την αποτελεσματικότα της δυστυχώς. Αλλοι πάλι την παίρνουν για πάνω από 10 χρόνια και είναι σταθεροί.
 

weznem

Well-Known Member
οταν λες βλεπω αυξημενη τριχοπτωση σκεφτομαι να παω στο 1,25 τι καταλαβαινεις?ισως οτι μαλλον ξεχνας οτι η φινα δεν σταματει την τριχοπτωση,την μειωνει..θεμελιωδης η διαφορα.. η τριχοπτωση θα σταματααγε αν θες να γινεις γυναικα με φαρμακα οιστρογονα κτλ...με οτιδηποτε αλλο δεν ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ η τριχοπτωση.. η αυξημενη δοση κανει καλο μονο μπροστα.. επισης αν δεν βλεπεςι λεπτες τριχες δεν χρειαζεται να ανησυχεις..μπορει να εχεις τωρα εποχιακη τριχοπτωση...σε καθε περιπτωση αν ανησυχεις πολυ μπορεις να κανεις τριχοριζογραμμα θα σου δειξει την πυκνοτητα και την ποιοτητα των τριχων σου..
 

tropheus

Well-Known Member
Φίλε georgehairs, το να βλέπεις 100 ή 200 τρίχες την ημέρα να πέφτουν δε σημαίνει σίγουρα ότι χάνεις μαλλάκια. Σημασία δεν έχει πόσα μαλλάκια πέφτουν αλλά πόσα από αυτά ξανάβγαίνουν υγειή και δυνατά. Και εγώ από 15 χρονών έχανα σε κάποιες περιόδους μέσα στο χρόνο μέχρι και 400 ίσως και παραπάνω τρίχες την ημέρα και όταν έφτασα 40 χρονών ήμουν ΝW2.

Τώρα όσο αφορά την αύξηση της δοσολογίας σε 1.25mg είναι πιθανό να σε βοηθήσει περαιτέρω αλλά και να σου δώσει κάποιες παρενέργειες που στο 1mg να μην είχες. Πάντως εφόσον ήδη για 3 χρόνια είσαι στο 1mg χωρίς προβλήματα (παρενέργειες) οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.
 
tropheus, ισως να εχω αρχισει να χανω εδαφορς στον τομεα του hairline και στο "τριγωνακι" μπροστα. Αλλα και παλι εμφανη αραιωση δεν εχω ουτε με βρεγμενα μαλλια. Ισως παω να κανω ενα τριχοριζογραμμα να δω που βαδιζω. Εσυ με τη ντουτα πως τα πας? Τι δοσολογιες παιζουν γενικα?

tropheus είπε:
Φίλε georgehairs, το να βλέπεις 100 ή 200 τρίχες την ημέρα να πέφτουν δε σημαίνει σίγουρα ότι χάνεις μαλλάκια. Σημασία δεν έχει πόσα μαλλάκια πέφτουν αλλά πόσα από αυτά ξανάβγαίνουν υγειή και δυνατά. Και εγώ από 15 χρονών έχανα σε κάποιες περιόδους μέσα στο χρόνο μέχρι και 400 ίσως και παραπάνω τρίχες την ημέρα και όταν έφτασα 40 χρονών ήμουν ΝW2.

Τώρα όσο αφορά την αύξηση της δοσολογίας σε 1.25mg είναι πιθανό να σε βοηθήσει περαιτέρω αλλά και να σου δώσει κάποιες παρενέργειες που στο 1mg να μην είχες. Πάντως εφόσον ήδη για 3 χρόνια είσαι στο 1mg χωρίς προβλήματα (παρενέργειες) οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.
 

tropheus

Well-Known Member
georgehairs είπε:
tropheus, ισως να εχω αρχισει να χανω εδαφορς στον τομεα του hairline και στο "τριγωνακι" μπροστα. Αλλα και παλι εμφανη αραιωση δεν εχω ουτε με βρεγμενα μαλλια. Ισως παω να κανω ενα τριχοριζογραμμα να δω που βαδιζω. Εσυ με τη ντουτα πως τα πας? Τι δοσολογιες παιζουν γενικα?

Το Τριχοριζόγραμμα δεν ξέρω πόσο πιο σοφό θα σε κάνει. Σε κάθε περίπτωση πάντως με το πέρασμα των χρόνων (με ελάχιστες εξαιρέσεις) η hairline υποχωρεί σταδιακά. Το πόσο απότομη είναι αυτή η υποχώρηση ποικίλει. Σε γενικές γραμμές λοιπόν τα μαλλάκια που έχεις σήμερα δε θα τα έχεις και αύριο (δυστυχώς). Η fin και η dut μπορούν σε πολλές περιπτώσεις να μειώσουν την ταχύτητα απώλειας των τριχών.

Η dut είναι ένα φάρμακο που λαμβάνεται σε μαλακό καψάκιο των 0,5mg/μέρα.
Είναι πιο ισχυρό από τη fin αλλά με πολύ πιο έντονες παρενέργειες.
Προσωπικά δε συστήνω σε κανέναν να πάρει dut για τα μαλλάκια. Είναι πολύ ισχυρό φάρμακο και δεν αξίζει να ρισκάρεις με τις παρενέργειες που μπορεί να σου βγάλει ...
 

godshow

New Member
georgehairs είπε:
Καλησπερα σε ολους οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ ειμαι χρηστης φινας εδω και 3 χρονια απο Φεβρουαριο του 2010 με εξαιρετικα αποτελεσματα...το τελευταιο διαστημα παρατηρω μια αυξηση στην τριχοπτωση νομιζω δηλαδη, στο λουσιμο καπου στις 30 τριχες ( καμια 15 αρια στα χερια κ υπολογιζω να χνω αλλες τοσες ισως κ παραπανω που δεν βλεπω) οταν τα χτενιχω θα δω να πεφτουν στο νιπτηρα καμια 10αρια τη φορα (δηλαδη στο πρωτο χτενισμα 10 κ μετα αν ξαναχτενισω ισως καπως λιγοτερες). Χονδρικα δηλαδη χανω καπου στις 100-120 τη μερα με αυτο τον υπολογισμο αν βαλουμε και αυτες που λογικα δε μπορω να δω που χανω. Σκεφτομαι να μεγαλωσω τη δοση της ΦΙΝΑΣ σε 1.25μγ. Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια? Θα βοηθησει η να το παω σε μεγαλυτερη δοσολογια? Οι τριχες σας φαινονται πολλες? Το θεμα ειναι οτι δεν μετραγα ποσες εχανα τοσο καιρο γιατι γενικα ενιωθα εξασφαλισμενος απλα ειχα μια εντονη φαγουρα τον τελευταιο καιρο για αυτο και αρχισα να μετραω και να προβληματιζομαι. Να σημειωσω οτι οι τριχες π πεφτουν ειναι μαυρες χοντρες και ελαχιστες ειναι λεπτες λεπτες.
Αγαπητέ φίλε σου καταθέτω την πρόσφατη, παρόμοια, εμπειρία μου...έπαιρνα φίνα (1 mg) από τον Σεπτέμβριο του 10, μαζί με μινοξ ( 2 φορές την ημέρα) με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Και ενώ είχα παγιώσει την θεραπεία, με καποιες μικρές παρασπονδίες στις δόσεις μινοξ, κυρίως το καλοκαίρι, πριν από 3 μήνες διαπίστωσα με τη βοήθεια κάποιων φωτογραφιών ότι η απώλεια τριχών στο vertex ήταν ιδιαίτερα εμφανής. Αποφάσισα λοιπόν να αυξήσω την δόση φίνα σε 1,25 και να σταθεροποιήσω τις δόσεις μινοξ. Μετά απο 3 μήνες υπάρχει εμφανής διαφορά, διαπιστωμένη πάλι από φωτο, στην περιοχή. Τώρα αν η αιτία της βελτίωσης είναι η φίνα, η μινοξ ή και τα δύο μαζί δεν ξέρω. Τέλος από παρενέργειες δεν διαπίστωσα κάτι διαφορετικό. Αυτά....
Ελπίζω να βοήθησα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Οποτε δηλαδη προτεινεις να ανεβασω τη δοση η να περιμενω ακομα καποιο καιρο 2-3 μηνες να δω πως θα εξελιχθει η κατασταση μιας κ υπαρχει η πιθανοτητα να μην ειναι και τιποτα?

tropheus είπε:
Φίλε georgehairs, το να βλέπεις 100 ή 200 τρίχες την ημέρα να πέφτουν δε σημαίνει σίγουρα ότι χάνεις μαλλάκια. Σημασία δεν έχει πόσα μαλλάκια πέφτουν αλλά πόσα από αυτά ξανάβγαίνουν υγειή και δυνατά. Και εγώ από 15 χρονών έχανα σε κάποιες περιόδους μέσα στο χρόνο μέχρι και 400 ίσως και παραπάνω τρίχες την ημέρα και όταν έφτασα 40 χρονών ήμουν ΝW2.

Τώρα όσο αφορά την αύξηση της δοσολογίας σε 1.25mg είναι πιθανό να σε βοηθήσει περαιτέρω αλλά και να σου δώσει κάποιες παρενέργειες που στο 1mg να μην είχες. Πάντως εφόσον ήδη για 3 χρόνια είσαι στο 1mg χωρίς προβλήματα (παρενέργειες) οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.
 
Φίλε μου αν θες και τη δική εμπειρία,

Παρενέργειες
Η αλλαγή από το 1mg στο 1.25mg δεν είχε καμία παρενέργεια σε εμένα. Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον δεν θα προκύψει κάτι. Ας σημειωθεί ότι κάνω μακρόχρονη χρήση φίνας.

Αποτελέσματα
Θα έλεγα ότι τα αποτελέσματα ήταν ελαφρώς καλύτερα από το 1 mg ειδικά στην αρχή. Αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται, κατά τη γνώμη μου, τη συνεχώς αυξανόμενη δόση δηλ. στο 1.5mg ή 1/3 κ.ο.κ. διότι δεν θέλω να ξεφύγω – τουλάχιστον ακόμα - από τα ασφαλή όρια. (ένα ποσοστό 0.25 ήταν ανεκτό για το δικό μου οργανισμό).

Μακροχρόνια Αποτελεσματικότητα
Για τον επίλογο φίλε μου, ενώ έκανε τα πρώτα χρόνια απίστευτη δουλειά, επί της ουσίας όλη τη δουλειά ! φαίνεται σιγά σιγά να χάνει τη δύναμή της ακόμη και στη δόση των 1.25 mg

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι σε ότι και αν αποφασίσεις...
 

baldy

Member
weznem είπε:
οταν λες βλεπω αυξημενη τριχοπτωση σκεφτομαι να παω στο 1,25 τι καταλαβαινεις?ισως οτι μαλλον ξεχνας οτι η φινα δεν σταματει την τριχοπτωση,την μειωνει..θεμελιωδης η διαφορα.. η τριχοπτωση θα σταματααγε αν θες να γινεις γυναικα με φαρμακα οιστρογονα κτλ...με οτιδηποτε αλλο δεν ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ η τριχοπτωση.. η αυξημενη δοση κανει καλο μονο μπροστα.. επισης αν δεν βλεπεςι λεπτες τριχες δεν χρειαζεται να ανησυχεις..μπορει να εχεις τωρα εποχιακη τριχοπτωση...σε καθε περιπτωση αν ανησυχεις πολυ μπορεις να κανεις τριχοριζογραμμα θα σου δειξει την πυκνοτητα και την ποιοτητα των τριχων σου..
καταλαβαινω τι θελεις να πεις.Η φινα σταματα την τριχοπτωση που οφειλεται λογω ανδρογενους,το να εχεις τριχοπτωση δεν σημαινει οτι φταιει η ανδρογενης.Αυτη φαινεται πιο πολυ απο την αραιωση παρα απο την απλη τριχοπτωση.Το πρωτο πραγμα που κοιτας ειναι ποσο διαρκει η τριχοπτωση αν διαρκει αρκετο καιρο τοτε δοκιμαζεις αυξηση φινας αφου πρωτα δοκιμασεις τιποτα βιταμινες κτλ το να ανεβαζεις την φινα ετσι επειδη ειδες μια αυξημενη τριχοπτωση ειναι εντελως επιπολαιο,η φινα ολλοι ξερουμε δεν ειναι αστεια.Οποτε καλα ειπες ισως δεν το πες με τετοιο τροπο ωστε να το πιασει.Και ο φιλος απο εδω δεν ξερουμε καν αν εχει αυξημενη τριχοπτωση,ποσες τριχες εχανε πριν? η αυξημενη τριχοπτωση δεν φαινεται με το να καθεσαι να μετρας τριχες ετσι και αλλιως 20 τριχες λιγοτερο ή περισσοτερο δεν σημαινει τιποτα απολυτως.Την τριχοπτωση την καταλαβαινεις απλος με το ποσο ευκολα τις βλεπεις να βγαινουν,οταν περνας το χερι σου στα μαλλια σου ή κανοντας το pull-test
 

weznem

Well-Known Member
λαθος..
η φινα δεν σταματαει την τριχοπτωση(την ελαττώνει)..μονο τα οιστρογονα την σταματανε,οποιος θελει παρνει.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ που παίρνω απο το 2005 με έχει βοηθήσει τρομερά αλλά μάλλον η δόση 1,25 δεν μου ειναι αρκετή και χάνω έδαφος στην hairline. Σαν τελευταία προσπάθεια ανάκαμψης θα μπω σε derma roller παραλληλα με μινοξ και θα μπω σε 1,67 δόση ήτοι 1/3 χαπιού που έπαιρνα και στο παρελθόν και βλέπουμε!!! Αντε με το καλό και ντούτα σε 2-3 χρόνια!!!
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες...την τελευταια βδομαδα ( τελευταιες 4-5 μερες) η κατασταση επανηλθε στα φυσιολογικα ελαχιστες τριχες στο λουσιμο οπως και γενικοτερα...ελπιζω να μην ξαναεπανελθει και να το τραβηξω και αλλο με τη δοση του 1μγ. Δεν ξερω αν εφταιγε κατι παντως απο τοτε που ξεκινησε η τριχοπτωση (πριν κανα μηνα δηλαδη) αρχισα και επαιρνα τη ΦΙΝΑ συγκεκριμενς ωρες και το πρωι μιση ωρα πριν φαω οτιδηποτε, δεν ξερω αν εφταιγε που την επαιρνα οχι συγκεκριμενες ωρες το τελευταιο διμηνο...Παντως ειμαι ΟΚ τις τελευταιες μερες παλι..για να δουμε
 

Dimit

New Member
εχω παρατηρησει αυξηση της τριχοπτωσης μου καποιες φορες αν παίρνω αλλοπροσαλλες ώρες την φινα για πολύ καιρό όμως. Δηλαδή αν ας πούμε τη Δευτερα παίρνω το πρωι, την τρίτη το βραδυ, την Τετάρτη πρωί, την Πέμπτη την ξεχνάω τελείως κτλ για 3-4 βδομάδες συνεχόμενα τουλάχιστον. Επειδή έχει πολύ μικρό χρόνο ημιζωής και ουσιαστικά μέσα σε 2 μέρες έχει μείνει ελάχιστη μέσα στον οργανισμό, ίσως έτσι ανεβοκατεβαίνουν τα επίπεδα dht και δημιουργείται πρόβλημα. Από την άλλη δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε παρανοικοί και να την παίρνουμε ας πουμε κάθε μέρα στια 22:30, αλλά να ακολουθούμε ένα γενικό πρότυπο, πχ πριν κοιμηθούμε. Έτσι κάνω πλέον. Επίσης 2-3 μέρες το μήνα ξεχνάω να πάρω propecia και δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμη και ολιγοήμερες διακοπές να πάω δεν παίρνω τα propecia (και το regaine) μαζί μου, αλλά αυτό δεν πρέπει να γίνεται κανόνας πιστεύω.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Γεια σου georgehairs

Μην σε αγχωνει καθολου οι τριχες που χανεις
και εμενα σχεδον καθε τετοια εποχη το ιδιο γινετε

λογικα θα σταθεροποιηθει σε κανα μηνα ++ το σκηνικο

τα μαλλια ταλαιπωριουνται περισσοτερο τους καλοκαιρινους μηνες
ιδρωνουμε ευκολα φταζουν πιο ευκολα αναπνευουν πιο δυσκολα

καμια μασκουλα που και που θα τα οφελησει

οσο για την φινα εγω θα ελεγα ΟΧΙ δεν υπαρχει λογος να το κανεις
μεινει εκει που εισαι φιλε
 
Μπλουζα