Ακούρευτη fue-ακούρευτη δότρια by aeratos 28

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχουν πολλές παραλλαγές της ακουρευτης. Σε καμμία όμως περίπτωση το punch δεν κόβει την τρίχα την ώρα που τρυπάει το δέρμα. Αυτό που γίνεται είναι ότι πριν την συνεδρία τριμάρονται με ειδικά ψαλίδια μόνο τα graft που θα εξαχθούν. Αυτό γίνεται πριν την εξαγωγή για όλα τα graft και διαρκεί κάποια ώρα. Έτσι λοιπόν όταν ξεκινήσει η συνεδρία παρατηρείς να εξάγονται graft χωρίς ξύρισμα δίπλα σε graft με μεγάλο μήκος τρίχας αλλά στην ουσία εξάγεται το διπλανό graft που έχει κοπεί σε μήκος μερικών χιλιοστών.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Cvial δεν συμφωνώ φιλε,επειδη έχω παρακολουθήσει από κοντά live επέμβαση ακουρευτης διαδικασίας αυτό το τριμαρισμα δεν έγινε..όμως δεν έχω αντιρηση ότι μπορεί και να γίνεται γενικα..πάντως αυτό που είδα εγώ έγινε όπως ειπα..αν μπει ο Αλέξανδρος καλό θα ήταν να τον ρωτήσουμε να μας πει αν εκαναν σε αυτόν τριμαρισμα
 

aeratos28

Just aeratos
Το έχω δει αυτό το βίντεο cvial και συμφωνώ σε αυτό που είπες για παραλαγες της ακουρευτης..όμως γίνεται και χωρίς αυτό το κόψιμο με ψαλίδι πριν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχω δει κάτι τέτοιο (να κόβεται ηθελημένα η τρίχα κατά την εξαγωγή), πιθανώς κάποιος να έχει αναπτύξει κάποια άλλη τεχνική; πάντως δεν είναι διαδεδομένη. Το θέμα είναι ότι είναι εξαιρετικά πιο εύκολο και ασφαλές να βγάλεις ένα graft μερικών mm


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Καλά ότι είναι πολύ πιο εύκολο είναι σίγουρο..τι αυτό και γινεται ξυρισμα κανονικά..ειδικές περιπτώσεις είναι αυτές και εννοείται χρυσοπληρωνονται
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η διαφορά με το ψαλίδισμα σε σχέση με το ξύρισμα ζωνών (άλλη τεχνική ακούρευτης) είναι ότι μπορεί να πάρεις από όλη την δότρια ομοιόμορφα άρα θεωρητικά να πας σε μεγάλα session. Η νέα τεχνική του Erdo δεν πιστεύω ότι έχει πρακτικό ενδιαφέρον. Ακόμα και αν μεταμόσχευσεις ολόκληρη τρίχα τι νόημα έχει αφόυ θα πέσει μετά από 2-3 εβδομάδες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Σου δίνει μια ψευδαίσθηση για εκείνη την ώρα..περισσότερο μαρκετιστικο τέχνασμα είναι εντάξει..εντυπωσιακό δείχνει άμεσα ομως
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα έχει νόημα αν βρεθεί τρόπος να μην πέφτουν τα μμ graft ειδικά για γυναίκες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Γεγονός..αν γίνει αυτό,θα μπορείς να πεις ότι έγινε και (επανάσταση) πλέον στις επεμβάσεις..ίσως να το πετύχουν και αυτό..προχωράει πολύ η τεχνολογια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Cvial δεν συμφωνώ φιλε,επειδη έχω παρακολουθήσει από κοντά live επέμβαση ακουρευτης διαδικασίας αυτό το τριμαρισμα δεν έγινε..όμως δεν έχω αντιρηση ότι μπορεί και να γίνεται γενικα..πάντως αυτό που είδα εγώ έγινε όπως ειπα..αν μπει ο Αλέξανδρος καλό θα ήταν να τον ρωτήσουμε να μας πει αν εκαναν σε αυτόν τριμαρισμα

Που την εχεις παρακολουθησει Live φιλε?
 

Tsek

Well-Known Member
Πάνε 2 χρόνια ..ενδιαφέρεσαι πολύ να μάθεις το που?πάντως όχι εκεί που νομιζεις
Μιάς και τέθηκε η ερώτηση ,ναι πες μας. Μπήκες μέσα σε χειρουργείο άλλου ατόμου για να σου δείξουν την τεχνική ως υποψήφιος πελάτης ας πούμε; Πως έκατσε η φάση..??
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πάνε 2 χρόνια ..ενδιαφέρεσαι πολύ να μάθεις το που?πάντως όχι εκεί που νομιζεις

Πιστεύω και εσύ το ίδιο θα ρωτούσες αν κάποιος έλεγε το ίδιο πράγμα.
Φιλικά ρωτάω,άλλα όντως πως έκατσε η φάση?Αφήνουν και τρίτους στα χειρουργεία μέσα?
Οφείλεις να μας απάντησής φίλε αεράτε γιατί από τις μιας είσαι αντικειμενικος σε πολλά πράγματα και θα είχε ενδιαφέρον.
 

aeratos28

Just aeratos
Ακριβώς όπως το είπε ο tsek..σαν υποψήφιος πελατης..είδα που εκαναν επέμβαση,όχι με τα δικά μου ρούχα βεβαια..δεν παρακολούθησα από την αρχή όλο το χειρουργείο ως το τέλος..πάντως μην σας κάνει εντύπωση καθόλου..αν ζητήσετε να δείτε την διαδικασία νομίζω κανείς δεν θα σας πει όχι..john ,δεν το είπα τσαντισμενα ρε αυτό που σου είπα..χαβαλε σου εκανα..όντως φάνηκε επιθετικό τώρα που το βλέπω.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εεε πες μας βρε αεράτε που γίνεται αυτό. Θα μας φάει η περιέργεια.
Αν δεν θες να πεις σεβαστό αλλά σαν αεράτος επειδή μιλάς πάντα έξω απτά δόντια θα έπρεπε να μας το πεις.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Aerate συμφωνω οτι μπορει καποιος να μπει να δει για λιγο σε μια επεμβαση αν δεν εχει προβλημα αυτος που ειναι μεσα το εχω ξαναακουσει και απο αλλους.
Δεν ειναι κακο να πεις ομως που το ειδες εσυ. Εφοσον μονος σου το ανεφερες.
Γενικα εισαι αντικειμενικος οταν μιλας αλλα εφοσον εσυ δεν εχεις βαλει φωτο με το προσωπο σου στο φορουμ δεν θεωρω σωστο για κανεναν λογο να προτρεπεις η να πιεζεις αλλους για φωτογραφιες.
Επειδη εισαι χρονια μελος καλο θα ηταν καποια στιγμη να δειξεις τη δικη σου αραιωση. Φιλικα τα λεω αυτα. Οσοι ειμαστε εδω μας απασχολει η εικονα των μαλλιων μας στο παρον αλλα και στο μελλον. Επισης οταν τελειωσει αυτη η συζητηση προτεινω να μεταφερθουν απο τον cvial σε ενα θεμα με τιτλο διαμαχες μεταξυ μελών. Και οταν θελει καποιος να συζητησει με αλλον να πηγαινει να γραφει και να γινεται η κουβεντα εκει ωστε τα νηματα παρουσιασεων να μενουν καθαρα.
 

Stripar

Established Member
Unshaven FUE μεθόδοι υπάρχουν τέσσερις :

a) κούρεμa δότριαs με ζώνη - ζώνες

β) τριμάρισμα - χτένισμα στα graft εξαγωγής

γ) Long hair FUE
με παραδοσιακό Punch αλλά μέχρι ένα συγκεκεριμένο μήκος μαλλιού
και βέβαια με τον κίνδυνο το punch να κόψει το μήκος της τρίχας.
Video:


δ) η τελείως LONG HAIR FUE
Επισης πιο ειναι αυτο το εργαλειο ηθελα να ξερα που τραβαει τα grafts..μην γραφεται οτι να ναι,αν δεν ξερετε κατι σιγουρα.
με το καινούργιο εργαλείο copyright του Koray,
όπου στην ουσία ψαρέβετε η τρίχα μέσα απο το Punch πολύ πρίν εισχωήσει το Punch για την τομή - συνεπώς και δέν κόβεται η τρίχα
(Πολύ όμως χρονοβόρα μέθοδος)

Δείτε το Video απο την μέση και μετά:


Τώρα το παράδειγμα του Alexandros_athens ,
εδώ:
http://www.hairlossgr.com/threads/alexandros_athens-fue-μπίρου-2500-grafts-13-14-04-2016.10854/
συγκαταλέγετε στην (β) δεύτερη μέθοδο , κάτι που φαίνεται και στις φωτογραφίες της λήπτριας ξεκάθαρα.

Δυστηχώς στην Ελλάδα ακόμα και η (γ) τρίτη μέθοδος αποτελεί ουτοπία δεδομένου της ελειπής εξιδίκευσης - πειραματισμού σε νέες τεχνικές - μεθόδους και της παντελούς απουσίας οποιαδίποτε γιατρού - κλινικής απο τα παγκόσμια δρώμενα

Καλά το να κάνει Ελληνική κλινική R&D και engineering και να κατασκευάσει νέα εργαλεία όπως στην μέθοδο τέσσερα (δ) , απλά ουτοπία !!!

Τέλος Long Hair FUE (με μακριές τρίχες) στο implantation με implanters (DHI - Βεκρής)
είναι σχετικά δύσκολο ώς αδύνατο , για όποιον είχε ποτέ την τύχη να πιάσει Implanter στα χέρια του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα είσαι στον τάκο μέχρι να δώσεις απάντηση. Δεν το γλιτώνεις. Θα ανοίξω νέο νήμα αύριο με την ακούρευτη μέθοδο που λες και θα το ερευνήσουμε όλοι να δούμε που γίνεται. Σου είπα. Δεν το αποφεύγεις.

Tsek, δεν χρειαζόμαστε σύγχρονους Ιαβέρηδες. 1-2 σχόλια αμφισβήτησης με επιχειρήματα είναι αρκετά για να καταλάβει κάποιος και να βγάλει τα συμπερασματά του. Όσον αφορά την ουσία του θέματος, που έχει ενδιαφέρον, να παρατηρήσω ότι είναι πολύ εύκολο να πας στον Β. (ο οποίος διαφημίζει πολύ τις ακούρευτες συνεδρίες) και να ζητήσεις να δεις απο κοντά μία (για λίγο χρόνο φυσικά). Δεν νομίζω ότι θα σου το αρνηθεί. Ακόμα και αν σου πει ο Aeratos ότι πήγε στον Β ή στην DHI τι θα γίνει? τι συμπέρασμα θα βγάλεις? έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι δεν πήγε? οπότε γιατί συνεχίζουμε μια ανώφελη συζήτηση.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα