Αιθέρια έλαια

cool11

Well-Known Member
Παρηγγειλα για μια ακομη φορα το αιθεριο ελαιο μεντας απο Ινδια. Ειναι προταση συμφορουμιτη, που μου ειχε πει για συγκεκριμενο, που εχει καλα συστατικα στοιχεια, καλη τιμη και μεγαλη ποσοτητα.
Μαζι με το μπουκαλακι, ειχε στη συσκευασια και ενα φυλλαδιο, με ολα τα αιθερια ελαια που εχει ο seller.
Μιλαμε για μεγαλη ποικιλια.
Σε καθε ενα, απο κατω εγραφε στο φυλλαδιο που βοηθαει.
Σε καποια απο αυτα, ειχε στην περιγραφη 'hair growth'.
Εχουμε καταληξει ποια απο ολα αυτα τα ελαια, αν δεν κανουν hair growth, τουλαχιστον βοηθουν στην συντηρηση των υπαρχοντων μαλλιων;
Εγω προς το παρον χρησιμοποιω απο αυτα, το δαφνελαιο(salkano), και το αιθεριο ελαιο μεντας.
Οτι γνωριζεται πανω στα αιθερια ελαια και την αποτελεσματικοτητα τους, θα ηταν χρησιμο να ειπωθει εδω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Τα αιθερια ελαια ειναι γνωστα απο αρχαιοτατων χρονων για τις ποικιλες ευεργετικες τους ιδιοτητες.
Παροτι δεν υπηρχε η σημερινη επιστημονικη τεκμηριωση, νομιζω οτι οι ανθρωποι σε ολες τις εποχες, γνωριζαν τις ιδιοτητες τους, και βελτιωναν σε πολλα σημεια τους οργανισμους τους με την χρηση τους.
Οποτε, αυτο με κανει να θελω να συζητησω περισσοτερο πανω σε αυτο το θεμα.
- λιγοτερα χημικα - πιο φυσικα
- φτηνοτερα
- διαχρονικη χρηση στο περασμα του χρονου, για συγκεκριμενες παθησεις και βελτιωσεις
 

cool11

Well-Known Member
Σκαναρα το φυλλαδιο. Για ριξτε μια ματια, αν εχετε διαβασει και ξερετε για καποια απο αυτα.
Ειναι φυλλαδιο τυπωμενο μπρος-πισω, κι επειδη μας ενδιαφερουν τα essential oils, νομιζω κυριως μας ενδιαφερουν οι σελιδες 1(πανω δεξια)-2(κατω αριστερα), και λιγο απο την 3(κατω δεξια).
11.jpg


12.jpg
 

cool11

Well-Known Member
Για φτηνα σε τιμη αλλα καλα σε ποιοτητα, αιθερια ελαια, απο Ευρωπη, ποιο site θα προτεινατε;
Ακομη καλυτερα αν ξερετε seller στο ebay, απο ευρωπη.
 

makis25

Well-Known Member
Πιστευω πως ενα καλο αποτελεσμα ειναι η ωραια μυρωδια , ενα αλλο θα ειναι και μικρες η μεγαλες αλλεργιες , καμια κοκκινιλα , ερεθισμος κτλ . Τελος ενα αποτελεσμα ειναι και μερικες δεκαδες ευρω να λειπουν απο το πορτοφολι . Αυτα ειναι τα πιο πιθανα αποτελεσματα που παιρνουν οι περισσοτεροι απο τα αιθερια ελαια , ειτε για τριχοπτωση , ειτε για ιλαρα .. κτλ
 

tasos33

Well-Known Member
Πιστευω πως ενα καλο αποτελεσμα ειναι η ωραια μυρωδια , ενα αλλο θα ειναι και μικρες η μεγαλες αλλεργιες , καμια κοκκινιλα , ερεθισμος κτλ . Τελος ενα αποτελεσμα ειναι και μερικες δεκαδες ευρω να λειπουν απο το πορτοφολι . Αυτα ειναι τα πιο πιθανα αποτελεσματα που παιρνουν οι περισσοτεροι απο τα αιθερια ελαια , ειτε για τριχοπτωση , ειτε για ιλαρα .. κτλ

εχεις δικιο μακη , βεβαια οσες φορες προσθετα αιθ.ελαιο δεντρολιβανου μεσα στην μινοξ παντα εδινε το κατι παραπανω.Βεβαια το κατι παραπανω με αυτο που θελουμε απεχει ετη φωτος
 

Harris_G

Well-Known Member
@makis25 Επειδή κάπως ψαλιδιάζει η τρίχα μου, είχα διαβάσει ότι το argan oil βοηθαει πολυ σα conditioner δλδ να διατηρει την καλη υφη της η τριχα. Πηγα σε φαρμακειο να παρω και μου ειπε αφου βαζεις regaine μη μπερδευεις αλλα προιοντα περα απο το σαμπουαν και τη μινοξ. Εσυ τι αποψη εχεις, μπορει να γινει παραλληλη χρηση τετοιων προϊόντων? Επισης βάζω μόνο βράδυ μινοξ δε θα τα καλο το πρωι να βαζω argain oil, coconut oil,δενδρολιβανο ή οτιδήποτε άλλο?
 

cool11

Well-Known Member
Cool βλέπω ότι το παλεύεις με αιθερια ελαια πολύ καιρό, εχεις αποτέλεσμα?

Τι να σου πω, με απολυτη σιγουρα δεν μπορω να πω. Ξερω, οτι κρατω τα μαλλια μου, και οτι υπο αλλες συνθηκες, θα ημουν καραφλος. Συντηρηση κανω, μια αξιοπρεπη συντηρηση. Απο αιθερια, μεντα χρησιμοποιω. Κατα τα λοιπα, δαφνελαιο, regaine(2η δεκαετια!), και αραια και που folligen. Αυτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
taso ουτε η β12 σου μου αρεσει ουτε το φυλλικο σου οξυ . Πηγαινε παρε ενα συμπληρωμα διατροφης , ειναι χαμηλα . Εχεις στρες; χαμηλη ενεργεια; κανεις κακο υπνο; Με β12 στο 300 θα χεις και παραπανω τριχοπτωση απο το συνηθισμενο . 800 και πανω ειναι καλα .
 

tasos33

Well-Known Member
@makis25 και στρες εχω κ κακη ενέργεια εχω και κακο υπνο κανω.

Παραπανω τριχοπτωση μαλλον δεν εχω.
Τις τελευταίες 20 μέρες παιρνω το ultra hair plus msm το οποιο βρίσκω μια χαρά
 

vag25

Well-Known Member
tasos33 εχεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας;
Δεν ξερα οτι υπαρχει εξεταση που δειχνει φυλλικο οξυ. Ξερω ομως οτι το χρειαζομαι εγω γιατι εχω στιγμα. Το οποιο εμμεσα φαινεται στις εξετασεις απο τον αιματοκριτη κ.α.
 
Μπλουζα