Αγορές από ebay/ aliexpress/wish

nena

Member
Γεια σας ,επειδή είμαι κάπως newbie στο θέμα αγορές με paypal apo εξωτερικό θα ήθελα τη βοήθεια σας .έβγαλα χτες μια πειπαλ Πειραιώς για να κάνω αγορά ενός αντισταμινικου που Ελλάδα δε βρίσκω από ebay και κάτι κουζινικων από αλιεξπρες.δε το έχω ξανακάνει. υπάρχει κάποια συμβουλή στο τι να προσέξω πως να πληρωσω και γενικά "how to tips?*
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
To AliExpress δεν δέχεται πληρωμή με PayPal ή ελληνικές χρωστικές κάρτες. Μπορείς όμως να αγοράσεις «δωροκάρτα» (εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα με την χρεωστική). Ουσιαστικά, δημιουργείς ένα πορτοφόλι και το γεμίζεις με κάρτες διάφορης αξίας (5€, 10€ κ.λπ.). Η επιλογή βρίσκεται στο μενού «Coupons» με την ονομασία «Pocket». Η βαθμολογία στο Ali είναι γενικά πιο χαλαρή απ' ό,τι στο eBay. Στο eBay μια βαθμολογία πωλητή κάτω από 99% δεν θεωρείται καλό σημάδι, ενώ στο Ali μια βαθμολογία 96%-97% θεωρείται ΟΚ. Σε κάθε περίπτωση, έχε υπόψιν ότι αναλόγως την αξία του προϊόντος, ενδέχεται να πληρώσεις τελωνείο.
 

nena

Member
Α δε είχα ιδέα νόμιζα δεχονταν πειπαλ! Ε τότε φεύγω για wish .(α ναγκαστικά ) λογικά αυτοί θα δέχονται . Νομίζω πως γενικά τελωνείο και επιβάρυνση τελωνιακη πέφτει σε δέματα που το κόστος μεικτο με τη μεταφορά πέφτει στα 22κ άνω . Επίσης άσχετο, ξέρεις αν μπορούμε να παραγγείλουμε φάρμακα από ιμπει; Πχ εγώ θέλω τα αντισταιμινικά μου κ κάτι χάπια ρανιτιδινης (ζαντάκ)? Εχω ακούσει πως παιδια απ εδω παιρναν μινοξιδιλη της κιρκλαντ από ιμπει;
 

nena

Member
Μόλις έγινε χαζομάρα ! Ανοίγω λογαριασμό στο αλι λίγο πριν μου πεις ότι δε δέχονται πειπαλ πριπειντ με το ιμειλ μου .κ καμία ωρα μετά (τονίζω πως το ιμειλ αυτό είναι αποκλειστικά της σχολής μου δε το έχω πουθενά συνδεδεμένο δε έχω ποτέ σχεδόν τίποτα στα εισερχομενα ) μου βγαίνει ειδοποίηση ότι κάποιος από Βραζιλία παρακαλώ πήγε να μπει από άγνωστο στη γκουκλ πρόγραμμα και τον εμπόδισε .μα σοβαρά τώρα; Έχω τρομαξει!
 
Μπλουζα