ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

gkok

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Έχει αλληλεπίδραση με την μινοξιδήλη ή μπορούμε να το βάζουμε όποτε θέλουμε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panosm

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Άν αντί για προπυλενογλυκόλη ( στην "συνταγή" που έδωσε ο admin ) βάλουμε emu oil δεν θα είναι καλύτερα ;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

gkok είπε:
Έχει αλληλεπίδραση με την μινοξιδήλη ή μπορούμε να το βάζουμε όποτε θέλουμε;
σε έρευνα έχει γραφτεί ότι ακόμα και ταυτόχρονη χρήση έχει θετικά αποτελέσματα - http://www.freepatentsonline.com/5026691.html
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

panosm είπε:
Άν αντί για προπυλενογλυκόλη ( στην "συνταγή" που έδωσε ο admin ) βάλουμε emu oil δεν θα είναι καλύτερα ;
πιστεύω ότι η προπυλενική γλυκόλη μπορεί άνετα να αντικασταθεί από ενου ή αλόη ...
άσε που την θεωρώ υπεύθηνη για τους ερεθισμούς ... άποψή μου :-\
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ακη πηγα σε φαρμακειο και ζητησα προπυλενογλυκόλη και μου ειπαν οτι δεν εχουν
απο που την πηρες???
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

panosm είπε:
Άν αντί για προπυλενογλυκόλη ( στην "συνταγή" που έδωσε ο admin ) βάλουμε emu oil δεν θα είναι καλύτερα ;
Δεν έχουν την ίδια δυνατότητα διύσδησης, αλλά θα έχεις λιγότερους ερεθισμους.
Και γιατί να μην βάζεις πρώτα εμου ή αλόη και μετά από 20' αυτό; Και να έχεις και την διύσδηση.

gkok είπε:
Έχει αλληλεπίδραση με την μινοξιδήλη ή μπορούμε να το βάζουμε όποτε θέλουμε;
Τα αφήνεις 3-4 ώρες το ένα με το άλλο.

GeoKor είπε:
Kαι ακομα και το οινοπνευμα + προπυλενογλυκόλη θελει συντηρηση σε ψυγειο?
Ποιο πολύ για να μην μυρίζει, γιατί με τον καιρό η Spiro μυρίζει αν "καθήσει".
Γι'αυτό και επιλέχτηκε ο μήνας. Για να μην δίνεις μεγάλο χρόνο στο διάλυμα να καθήσει.

sot είπε:
ακη πηγα σε φαρμακειο και ζητησα προπυλενογλυκόλη και μου ειπαν οτι δεν εχουν
απο που την πηρες???
Απο φαρμακείο της γειτονιάς. Είναι παχύρευστο και άχρωμο.
Βασικά αυτός είχε γιατί κάνει και δικά του διαλύματα και τέτοια. Χύμα μου το έδωσε από άλλο μπουκάλι, δεν είναι εμπορικό το προϊόν που πήρα δηλαδή.
Το οινοπνευμα κανονικά σε μπουκάλι εμπορίου.
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

αντε το εφτιαξα και εγω.....
αυτος ο ακης ολο μας αλλαζει την θεραπεια, μια φτιαχνουμε zix την αλλη φτιαχνουμε spiro στο τελος θα γινουμε χημικοι....:):):)
ακη για δες την υπογραφη μου και πες μου εγκρινεις την σειρα???
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ρε ακη στο site του lee ο οποιος εχει φτιαξει τοπικη spiro 2 και 5% αναφερει πως δεν εχει καθολου παρενεργειες...επισης οτι δεν παρατηρειται καθολου τριχοπτωση μετα την εφαρμογη του φαρμακου οπως γινεται πχ με το revivogen..ακομα πως η spiro συνεργαζεται αψογα με μινοξιδιλη και εχει πολλες λειτουργιες,περισσοτερες απο της φιναστεριδης...αν ειναι τοσο ομορφα οπως τα λεει τοτε εχουμε λυσει το προβλημα μας...τι εχεις να πεις...?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

sot είπε:
ακη για δες την υπογραφη μου και πες μου εγκρινεις την σειρα???
Γιατί δεν βάζεις το πρωί μόνο proscar και regaine, το απόγευμα spiro και το βράδυ zix? Δεν χρειάζεται να βάζεις 2 dht blockers μαζί (το πρωί),καλό είναι να τα χωρίζεις, ώστε να έχεις ολημερής μπλοκάρισμα της DHT.

barman είπε:
ρε ακη στο site του lee ο οποιος εχει φτιαξει τοπικη spiro 2 και 5% αναφερει πως δεν εχει καθολου παρενεργειες...επισης οτι δεν παρατηρειται καθολου τριχοπτωση μετα την εφαρμογη του φαρμακου οπως γινεται πχ με το revivogen..ακομα πως η spiro συνεργαζεται αψογα με μινοξιδιλη και εχει πολλες λειτουργιες,περισσοτερες απο της φιναστεριδης...αν ειναι τοσο ομορφα οπως τα λεει τοτε εχουμε λυσει το προβλημα μας...τι εχεις να πεις...?
Όπως ξαναείπα, είναι καλό το διάλυμα. Από τα πολλά ποστ και reviews, έρευνες κλπ που έχω διαβάσει, η 2% σπίρο είναι καλή και δυνατή. Η 5% ενδέχεται να παρουσιάσει sides, αλλά χλωμό, όπως λένε πολλοί.

Αν και λένε ότι σε gel μορφή είναι καλύτερο γιατί έχει καλύτερη απορρόφηση λόγο ότι κάθεται ώρα πάνω στο δέρμα. Αλλά γι'αυτό και υπάρχει η προπυλενογλυκόλη για να λύσει τα "προβλήματα" της μη ικανοποιητικής απορρόφησης του σπιρο με σκέτο οινόπνευμα.
Πάντως, όπως έτυχε να διαβάσω, δεν ανέφεραν κάπου ικανοποιητική απορρόφηση με νερό ή ορό.Γι'αυτό και δεν προτίμησα να το κάνω κρέμα.
Αλλά και ο tropheus και εσύ magic γράψατε ότι παρατηρησατε διαφορά, άρα και έτσι θα κάνει δουλειά.

Το πιστευεις ότι αυτό που παρατήρησα σήμερα το απόγευμα που το έβαζα, είναι ότι δεν μου έμεινε καμία τρίχα στα χέρια, όπως με το revivogen? Ή κάνει τρομερή δουλειά η φιναστερίδη ή είναι καλή η λοσιόν αυτήν ή είναι σκέτο νερό :)
Στο τελευταίο κάνω πλάκα, μιας και το link σε ένα βιβλίο που παρέθεσα παραπάνω, μπορείτε να διαβάσετε ότι διαλύεται σε οινόπνευμα. Γι'αυτό και το αφήνουμε όλο το βράδυ, για να διαλυθεί και να πάρουμε "καθαρή" σπιρο. Το κατακάθι μου μένει, είναι σαν του Ελληνικού καφέ, δεν καθάριζε ευκολα.
Μάλιστα ΔΕΝ μυρίζει καθόλου. Μετά το γυμναστήριο και το μπάνιο που έκανα, την έβαλα και πήγα για καφέ. Το παραμικρό δεν μύριζε.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε όλους όσους δοκιμάσουν την spironolactone με οποιαδήποτε σύσταση στο διάλυμα.

Θα πρέπει όμως όλοι να έχουν υπόψιν τους ότι απαιτείται υπομονή και επιμονή. Η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων θα πρέπει να γίνει μετά από τουλάχιστον 6 μήνες...

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι όλοι θα σημειώσουν βελτίωση, άλλοι λιγότερο και άλλοι πολύ περισσότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

.....μπορεί να σταθεί άραγε σαν μοναδικό dht blocker σε μία θεραπεία ?

και έχω την πεποίθηση ότι δίνει μερικά sides !

.....δεν το έχω τεστάρει πολύ !

Δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω πάλι....
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ακη την πατησαμε.....
μυριζει πολυ. κατι πρεπει να κανουμε........
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

AKH δεν ειναι η ιδεα σου....και εγω χρησιμοποιω φιναστεριδη αλλα οταν εβαζα το revivogen εμεναν στα χερια αρκετες τριχες ενω τωρα με spiro και πιστεψε με δεν ειναι νερο αυτη που χρησιμοποιω πατεντα που αναφερει ο tropheus ειναι τιγκα στο χαπι.... :p και πραγματικα δεν μενει τριχα στα χερια μου και δεν υπερβαλλω!!!
Επισης μετα την εφαρμογη της νομιζω οτι τα μαλλια μου εχουν περισσοτερο ογκο.....τωρα θε δειξει η πορεια τι δινει και τι δεν δινει.....
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos είπε:
.....μπορεί να σταθεί άραγε σαν μοναδικό dht blocker σε μία θεραπεία ?

και έχω την πεποίθηση ότι δίνει μερικά sides !

.....δεν το έχω τεστάρει πολύ !

Δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω πάλι....
Έχουν αναφερθεί sides. Αλλά και πάλι δεν ξέρεις τι να πεις. Έρευνες λένε ότι δεν περνάει στο αίμα, ο Dr Proctor (από Αμέρικα, συζητά σε πολλά forums και είναι καλός όπως λένε) αναφέρει ότι στο αίμα δεν φαίνεται κλπ.
Πιστεύω αν κρατήσεις χαμηλά την λήψη του, δεν θα δεις κάτι τρομακτικο.

sot είπε:
ακη την πατησαμε.....
μυριζει πολυ. κατι πρεπει να κανουμε........
Ποιο ακριβώς έκανες; Και με ποια ακολουθία το έκανες; Και με τι συστατικά;

magic810 είπε:
AKH δεν ειναι η ιδεα σου....και εγω χρησιμοποιω φιναστεριδη αλλα οταν εβαζα το revivogen εμεναν στα χερια αρκετες τριχες ενω τωρα με spiro και πιστεψε με δεν ειναι νερο αυτη που χρησιμοποιω πατεντα που αναφερει ο tropheus ειναι τιγκα στο χαπι.... :p και πραγματικα δεν μενει τριχα στα χερια μου και δεν υπερβαλλω!!!
Επισης μετα την εφαρμογη της νομιζω οτι τα μαλλια μου εχουν περισσοτερο ογκο.....τωρα θε δειξει η πορεια τι δινει και τι δεν δινει.....
Ναι όντως, η πατέντα που αναφέρει ο tropheus έχει μπόλικη ποσότητα μέσα. Αλλά το καλό είναι ότι δεν μένει τρίχα στο χέρι σου.
Αφού να φανταστείς όταν το έβαλα πρώτη φορά με παραξένεψε, την 2η λέω "ε, δεν θα έμειναν άλλες να φύγουν" και την 3η "μαμάει η σπιρο"... :D
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

τροποποίησα την πατέντα και πρόσθεσα σε kirkland την spiro - ψεκάζω kirkland minox+duta πρωί και χρησιμοποιώ την πατέντα (kirkland minox+spiro) μόνο βράδυ (μυρίζει λέει;!!!) και λούζομαι το πρωί...
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ρε παιδια γινεται απο τις πρωτες εφαρμογες να βλεπετε αποτελεσματα? επειδη λετε πως δεν βλεπετε καμια τριχα στα χερια το λεω..το μονο που με αγχωνει με τα αντιανδρογονα ειναι αυτο που λεει και το ονομα τους.....μην αρχισουμε και το ''γυρισουμε'' με τον καιρο...
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Δεν λέω ότι δουλεύει από την 1-2η εφαρμογή, απλώς μου φάνηκε περίεργο το ότι δεν μένουν μαλλιά στα χέρια...
 

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

barman,
ίσως κάνει λίγο shed μετά την 2 ή 3 εβδομάδα όπως συνήθως κάνουν μερικά topicals ή θεραπείες γενικά....θα μας πούνε τα παιδιά στην συνέχεια !

Βέβαια χρησιμοποιούνε και φιναστερίδη παίζει και αυτό ρόλο αλλά αν το συγκρίνουμε με saw palmetto (σχετικά με το shedding) τοπικό ή απο το στόμα.... το spiro πρέπει να είναι σε αυτό το θέμα winner !!!

Τώρα για τα sides ίσως και να είναι μηδαμινά.... οι γιατροί το δίνουν και στις γυναίκες ενώ την φιναστερίδη είναι κάπως απαγορευτικό !

Το χρησιμοποιεί κάποιος σαν μοναδικό dht blocker ?

Σπύρο,
μυρίζει μέσα στην kirkland ???
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ναι...βρωμάει... :mad:
και η kirkland έχει αλκοόλη+προπ. γλυκόλη...
 
Μπλουζα