ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Στην κλίμακα δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς......... είμαι κοντά 3 με 4 με διάχυτη αλωπεκία αρκερά αραιά μπροστά και μικρή αραίωση στην κορυφή σαν ένα μικρό ροξάκι !

Εχω αρκετούς ζωντανούς θύλακες όμως σε όλο το κεφάλι και αν χρησιμοποιήσω dht blocker θα πυκνώσει και πάλι πιστεύω το μαλλί μέχρι σε σημείο που να μην φαίνεται καθόλου αραίωση !

Πολύ πιθανόν να οφείλεται και στα dht blocker που άρχισα να χρησιμοποιώ απο 27 με 28 χρονών !

Τότε μαζί με το Spiro χρησιμοποιούσα:

Φιναστερίδη 1mg
Zn Oxide με Βορικό οξύ (Waseda regimen)
Morehairin (Waseda regimen)
Suhakuhi (Waseda regimen)
Μινοξιδίλη 5%

Βγαίναν κανονικά τρίχες Magic υγιείς είχε πυκνώσει πάρα πολύ η hairline, παίφτανε πολλές τρίχες αλλά συνέχεια πύκνωνε...

Αλλά να σημειώσω εδώ κάτι για να μην παρεξηγηθώ και να είμαστε ρεαλιστές...
Απο τα 18 μου μέχρι τα 27-28 η hairline είχε υποχωρήσει 4 με 5 εκατοστά και οι κρόταφοι μεγαλώσαν εκεί φυσικά μέσα στο λίγο διάστημα που χρησιμοποιούσα αυτή την θεραπεία, εκεί είχα βγάλει χνούδι αλλά δεν βγήκαν μαλλιά !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos είπε:
Σπύρο,

εγώ το έβαζα σε ένα μικρό βαζάκι ('οπως αυτά απο τις αντιρυτιδικές και τις ενυδατικές κρέμες)

δεν το έβαζα σε ψυγείο, ένα με δύο μήνες κρατούσε δεν είχε πρόβλημα.

Τα λίνκς της πατέντας:

http://www.hairsite2.com/waseda/antiandrocream/main.htm

http://www.hairsite2.com/waseda/antiandrocream/forum23summary.htm
σωστός...! ;)
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

τωρα παιδια εχουμε προβλημα......
τι να επιλεξουμε αυτο που λετε εδω η το zix????
ακη τι λες και εσυ???
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

sot είπε:
τωρα παιδια εχουμε προβλημα......
τι να επιλεξουμε αυτο που λετε εδω η το zix????
ακη τι λες και εσυ???
και οχι μονο αυτο..εχουμε και αλλο προβλημα..τοπικη spirolactone ή τοπικη finasteride?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

sot είπε:
τωρα παιδια εχουμε προβλημα......
τι να επιλεξουμε αυτο που λετε εδω η το zix? ???
ακη τι λες και εσυ???
Το Zix είναι αγνό μεν DHT blocker, αλλά αδύναμο. Πιστεύω αν το προσθέσεις είνα καλό, αλλά δεν πρέπει να το αντικαταστήσεις από ένα δυνατό αντιανδρογόνο.

Το Spiro είναι δυνατό. Μάλιστα από τα δυνατά. Αλλά και πάλι, έχουν αναφέρει πολλοί την εμφάνιση sides και με τοπική χρήση του και ας λένε οι έρευνες το αντίθερο.

barman είπε:
και οχι μονο αυτο..εχουμε και αλλο προβλημα..τοπικη spirolactone ή τοπικη finasteride?
Τοπική ντουτα θα έλεγα. Γενικά σε τοπικά, ανάμεσα σε φινα-ντουτα, πιστεύω κερδίζει η ντουτα.

Και γιατί όχι RU? Είναι μακράν το καλύτερο και ισχυρότερο τοπικό αντι ανδρογόνο και μάλιστα σε έρευνα με ποντίκια, κατάφερε και μείωσε μεγαλύτερο βαθμό αυτό (με τοπική χρήση), απότι τα χάπια (με κατάποση κανονικά).Απλώς είναι "μανούρα" να το φέρεις και να το φτιάξεις.

Πάντως επειδή μιλάμε για Spiro σε αυτό το θέμα, να πω ότι όλα τα αντι ανδρογόνα για να δράσουν θα πρέπει να περάσουν στο αίμα. Άρα, θα πρέπει και το Spiro να περάσει στο αίμα. Τα τοπικά σκευάσματα δεν περνάει μεγάλη ποσότητα στο αίμα, γι'αυτό και δεν έχουν "βαρβάτα" sides.
Για να γίνει αυτό, πιστεύω το οινόπνευμα (ή άλλο καλό μέσο) είναι μονόδρομος.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Προσωπικά θα διάλεγα να έβαζα finasteride μέσα στο διάλυμα της spironolactone.
Την dutasteride θα την έριχνα μέσα στη minoxidil.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Καλύτερα να κάνουμε 2 διαλύματα.

Κάτι σχετικά με το Spiro και με σχετική μου αναζήτηση.
Βασικά παρατήρησα τα εξής:
-Το spiro είναι αδιάλυτο σε νερό και μη αλκοολούχα υγρά. Που σημαίνει ότι σε οποιοδήποτε άλλο διάλυμα η σπειρονολακτόνη δεν θα διαλυθεί με αποτέλεσμα να "βγει" από το διάλυμα.
-Κάθε ταμπλέτα περιέχει 100mg σπειρονολακτόνης και κάπου στα 300-400mg άλλων ουσιών. Αυτές οι ουσίες καλό είναι να φύγουν (πχ του Lee είναι καθαρή σπειρονολακτόνη)
-Καλό είναι να φτιάχνουμε μικρές ποσότητες και να τις φυλάμε στο ψυγείο. Όταν πλησιάζει να τελειώσει, τότε να κάνουμε νέο. Αυτό για να μην υπάρξει πρόβλημα έντονης μυρωδιάς (λένε ότι αν καθήσει καιρό το διάλυμα μυρίζει ποιο έντονα) αλλά και μικροβίων.

Άυριο θα δοκιμάσω μερικές ιδέες-συνταγές και θα γράψω που κατέληξα.
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Εγω παντως το εχω ξεκινησει ηδη και αυτο που λεει ο tropheus ισχυει δινει ογκο στα μαλλια με την πρωτη χρηση...τι να πω μπορει να ναι και η ιδεα μου.... :p
 

panosm

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Έχω φτίξει το εξής
Σε 50 ml emu έβαλα 5 κάψουλες ALDACTONE των 100mg ( τις έκανα σκόνη σε 1 γουδί )
Άκη πιστέυεις ότι δεν θα κάνει δουλειά ; γιατί απ' ότι έψαξες λες ότι θέλει οινόπνευμα για να διαλυθεί.

* πριν ρίξω μέσα τη σκόνη ζέστανα ελαφρά το emu για να είναι πιο λεπτόρευστο
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Admin είπε:
Και γιατί όχι RU? Είναι μακράν το καλύτερο και ισχυρότερο τοπικό αντι ανδρογόνο και μάλιστα σε έρευνα με ποντίκια, κατάφερε και μείωσε μεγαλύτερο βαθμό αυτό (με τοπική χρήση), απότι τα χάπια (με κατάποση κανονικά).Απλώς είναι "μανούρα" να το φέρεις και να το φτιάξεις.
πάντως,αν θέλει κάποιος διευθύνσεις και οδηγίες μπορώ να τις πάρω από μέλος forum που το χρησιμοποιεί εδώ και 1-1,5 χρόνια (Αμέρικα)...
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Το Zix είναι αγνό μεν DHT blocker, αλλά αδύναμο. Πιστεύω αν το προσθέσεις είνα καλό, αλλά δεν πρέπει να το αντικαταστήσεις από ένα δυνατό αντιανδρογόνο.

ακη με αυτο που εγραψες τι εννοεις???
εγω που χρησιμοποιω ZIX δεν μπορω να το σταματησω και να ξεκινησω ενα δυνατο αντιανδογονο??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

λοιπον... καλη ειναι αυτη η λοσιον
αλλα να κανεις μια λοσιον με μονο ενα συστατικο (ALDACTONE )για dht το θεωρω ασκοπο
δεν πιστευω με ενα συστατικο να κανεις δουλεια
καλο θα ηταν να το προσθεσει καποιος σε μια λοσιον τυπου zix η ντουτα λοσιον
και οχι μονο του
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

sot είπε:
Το Zix είναι αγνό μεν DHT blocker, αλλά αδύναμο. Πιστεύω αν το προσθέσεις είνα καλό, αλλά δεν πρέπει να το αντικαταστήσεις από ένα δυνατό αντιανδρογόνο.

ακη με αυτο που εγραψες τι εννοεις???
εγω που χρησιμοποιω ZIX δεν μπορω να το σταματησω και να ξεκινησω ενα δυνατο αντιανδογονο??
Δεν το έθεσα σωστά, sorry. Εννοώ να μην πεις θα κρατήσω το Zix αντί για να κάνω το Spiro. Είναι προτιμότερο να κρατήσεις και τα δύο ή αν θέλεις μόνο ένα, ανάμεσα σε αυτά τα δύο, είναι μακράν προτιμότερο το Spiro.

-----
Το έφτιαξα και εγώ σήμερα. Βασικά το έκανα με οινόπνευμα.
Παρατηρήστε στην εικόνα παρακάτω ποσο "σαβούρα" έφυγε από τα χάπια.
Η σκόνη που έχει μείνει κάτω κάτω, είναι τα επιπλέον 400mg που έχουν μέσα τα χάπια και μιας και η Spiro είναι διαλυτή στο οινόπνευμα, ενώ τα άλλα όχι, έχει μείνει στο διάλυμα πάνω πάνω (έχει αλλάξει και το χρώμα του) και ότι "άχρηστο" παρέμεινε κάτω.
Τώρα μένει το φιλτράρισμα και να "πάρει τον δρόμο του" το διάλυμα προς το άδειο μπουκάλι regain.
Επίσης, δεν μυρίζει καθόλου -σχεδόν- το διάλυμα (αφού του έχει φύγει η σκόνη κάτω κάτω). Για να φανταστείτε, το regain μυρίζει περισσότερο.

DSC00286.jpg



Παναγιωτης είπε:
λοιπον... καλη ειναι αυτη η λοσιον
αλλα να κανεις μια λοσιον με μονο ενα συστατικο (ALDACTONE )για dht το θεωρω ασκοπο
δεν πιστευω με ενα συστατικο να κανεις δουλεια
καλο θα ηταν να το προσθεσει καποιος σε μια λοσιον τυπου zix η ντουτα λοσιον
και οχι μονο του
Η Spiro δεν είναι ακριβώς DHT blocker, όπως η φιναστερίδη. Δουλεύουν τελείως διαφορετικά. Επίσης είναι από τα ποιο δυνατά στην κατηγορία του, που σημαίνει απλώς βάλτην στο θύλακα σου (με όποιο μέσο) και άστην να κάνει την δουλειά.

panosm είπε:
Έχω φτίξει το εξής
Σε 50 ml emu έβαλα 5 κάψουλες ALDACTONE των 100mg ( τις έκανα σκόνη σε 1 γουδί )
Άκη πιστέυεις ότι δεν θα κάνει δουλειά ; γιατί απ' ότι έψαξες λες ότι θέλει οινόπνευμα για να διαλυθεί.

* πριν ρίξω μέσα τη σκόνη ζέστανα ελαφρά το emu για να είναι πιο λεπτόρευστο
Το λάδι εμου είναι καλό σαν αποροφητικό. Αν καταφέρεις να το διαλύσεις εκεί, θα περάσει καλύτερα από τι κάποιο άλλο μη απορροφητικό μέσο.

Σύμφωνα με μία έρευνα του interscience.wiley.com, η Spiro δεν διαλύεται σωστά σε νερό και πολυαιθυλενογλυκόλη (Polyethylene glycol).
Μπορείς να διαβάσεις και στο The International Pharmacopoeia
Το link παραπάνω θα σου φωτίσει το "insoluble in water, soluble in ethanol".

Το θέμα που "παίζεται", είναι το εξής:
Όπως και κάθε χάπι, έτσι και αυτό περιέχει εκτός της ενεργής ουσίας και άλλες ουσίες ενδιάμεσες, οι οποίες περιέχουν διάφορα συστατικά χρήσιμα για την διάσπαση του χαπιού κλπ.
Διάβασα ότι το Aldactone περιέχει επιπλέον 400mg αυτών των ουσιών σε κάθε χάπι + 100mg Spiro.
Αυτά τα ανακατεύεις όλα μαζί αν δεν διαλύσεις την Spiro για να απομακρυνθούν. Δεν κάνει κακό, αλλά σκέψου το εξης:
Αν πρέπει να πάρεις πχ την ποσότητα των 5mg την ημέρα (παράδειγμα) για να βάζεις στο μαλλί σου. Αν δεν καθαρίσεις το χάπι, ώστε να έχεις καθαρή Spiro, θα παίρνεις 1mg Spiro και 4mg των αλλων ουσιών. Στην ουσία δηλαδή, δεν θα παίρνεις την ποσότητα που πρέπει.
Αν κρατήσεις μόνο τη Spiro, θα βάζεις ακριβώς αυτό που θες, δηλαδή τα 5mg που αναφέρω στο παράδειγμα παραπάνω.
 

sot

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ακη πες μας τι εβαλες μεσα και απο που τα πηρες.....
 

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Admin είπε:
Τώρα μένει το φιλτράρισμα και να "πάρει τον δρόμο του" το διάλυμα προς το άδειο μπουκάλι regain.
......................................................

Επίσης, δεν μυρίζει καθόλου -σχεδόν- το διάλυμα (αφού του έχει φύγει η σκόνη κάτω κάτω)

To φιλτραρες κιολας , καλα καταλαβα?

Και ποσο οινοπνευμα εβαλες , τι καθαρότητα σε αλκοολ?
 

gkok

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Άκη μπορείς ακριβώς να μας πεις πως το έφιαξες;

Έχω ένα φίλο φαρμακοποιό και μπορεί να μου το φιάξει αν του πω ακριβώς πως γίνεται.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Έκανα νέο ποστ εδω. Όμως η συζήτηση θα γίνεται σε αυτό το τοπικ για να μην μπερδευτούν τα θέματα.
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

AKH σε αυτο κατεληξες τελικα?
ειναι εγγυημενο αυτο που λες οτι χωριζεται η σπιρο ή καθεται και αυτη κατω....μαζι με τα υπολοιπα και παιρνουμε μονο θολο απιονισμενο νερο???? :p
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Ναι. Αλλιώς δεν θα το έκανα. Είναι εγγυημένο από φυσικούς αλλά και από αυτόν που έκανε την έρευνα υγρή vs ζελέ spiro.

Αν διαβάσεις το βιβλίο που παραθέτω link του στο προηγούμενο ποστ, θα δεις ότι η Spiro διαλύεται και ενώνεται με το οινόπνευμα. Γι'αυτό και προστέθηκε οινόπνευμα σε μεγάλη καθαρότητα.

Αν διαβάσεις καλά την συνταγή, θα δεις ότι νερό μπαίνει στο τέλος, αφού χωριστεί η σπιρο. Γιάυτό και την αφήνεις ώρες στο οινόπνευμα, για να διαλυθει.
 

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Kαι ακομα και το οινοπνευμα + προπυλενογλυκόλη θελει συντηρηση σε ψυγειο?
 
Μπλουζα