ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Admin είπε:
Υπάρχει και άλλη "πατέντα" για να μην βρωμάει, αλλά να διατηρεί τα καλά του οινοπνεύματος (δηλαδή απορρόφηση και μικρόβια γιοκ).
12 χάπια (των 100mg) Spironolactone
28ml Everclear 190 Proof
27ml Προπυλενικής γλυκόλης (Propylene Glycol )
12ml αποσταγμένο νερό

αυτη η πατέντα εχει χρησιμοποιηθει και αλλού, ειμαι ετοιμος να γορασω υλικα αυριο κιολας...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Παιδια διαβασα καπου μεσα σε 100ml emu oil σπας 10 aldactone των 100mg και εχεις παλι μεγαλυτερη απορροφηση λογω emu oil....
καλο ακουγεται και αυτο...δοκιμαζω για αρχη αυτο του tropheus να δω τι θα μου δωσει και μετα βλεπουμε...ουτως η αλλως τωρα το εφτιαξα....!!!! :p
 

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tropheus είπε:
Το καλύτερο DHT Blocker :

Πάμε στο φαρμακείο και αγοράζουμε :
1 κουτάκι ALDACTONE των 100mg
1 φυσιολογικό ορό των 1000ml
1 σύριγγα των 60ml για δοσομετρητή
1 μπουκαλάκι 200ml με σταγονομετρητή

-Βράζουμε σε ένα μπρίκι 200ml φυσιολογικού ορού και καθώς βράζει ρίχνουμε τα 20 χαπάκια του ALDACTONE.
-Ανακατεύουμε αρκετή ώρα μέχρι να λιώσουν όλα τα χαπάκια και να γίνουν "λάσπη" μέσα στο φυσιολογικό ορό.
-Αφήνουμε το διάλυμα να κρυώσει.
-Το βάζουμε σε ένα μπουκαλάκι και το φυλαμε στο ψυγείο.
- Βάζουμε μια φορά την ημέρα στις ρίζες των μαλλιών μας...


Και κάτι άλλο, η συριγγα σε τη χρησιμευει στην συνταγη? Για να μετησεις το οινοπνευμα αμα βαλεις?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

magic810 είπε:
Εσυ δηλαδη το πας για την εναλλακτικη απο αυτη που προτεινει ο tropheus??
καλο ακουγεται και αυτο... 8)
Το ξανασκέφτηκα και απλώς έχω απορία αν όντως το ALDACTONE μπορεί να διασπαστεί και μεταφερθεί "καλά" στον θύλακα. Έχω την εντύπωση, ότι ο ορός δεν μπορεί να το πετύχει σε μεγάλο βαθμο. Βέβαια, όπως αναφέρει και ο tropheus, δεν έχεις μεγάλες πιθανότητες για sides και μυρωδιά.
Επίσης, υπήρχε μία έρευνα "κόντρα" υγρού και μορφής αλοιφής spiro και αποδείχτηκε η μορφής αλοιφής να είναι καλύτερη σε αποτέλεσμα. Και στην έρευνα και τα δυο σκευάσματα είχαν οινόπνευμα ή προπυλενική γλυκόλη.

GeoKor είπε:
αυτη η πατέντα εχει χρησιμοποιηθει και αλλού, ειμαι ετοιμος να γορασω υλικα αυριο κιολας...
Έχει χρησιμοποιηθεί κατα κόρον και βγάζει 2% spiro. Το θέμα είναι αν μπορούμε να βρούμε Everclear 190 (βασικά οινόπνευμα είναι σε 190 βαθμούς)

magic810 είπε:
Παιδια διαβασα καπου μεσα σε 100ml emu oil σπας 10 aldactone των 100mg και εχεις παλι μεγαλυτερη απορροφηση λογω emu oil....
καλο ακουγεται και αυτο...δοκιμαζω για αρχη αυτο του tropheus να δω τι θα μου δωσει και μετα βλεπουμε...ουτως η αλλως τωρα το εφτιαξα....!!!! :p
Λέγε μου τέτοια, λέγε μου τέτοια. Να γίνω ALDACTONE junkie "στα γεραματα" :p

GeoKor είπε:
Και κάτι άλλο, η συριγγα σε τη χρησιμευει στην συνταγη? Για να μετησεις το οινοπνευμα αμα βαλεις?
Για να υπολογίσεις γενικά συστατικά αλλά και τον ορό (σε περίπτωση που δεν έχει το μπουκάλι του).
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

...παιδια αφηστε τα πολλα λογια και παμε να δουμε τι θα γινει με αυτο το σκευασμα γιατι το βλεπω με πολυ καλο ματι...! ουτε oral ειναι,δεν λαδωνει,δεν βρωμαει(κατ'επιλογην) και εχει καταπληκτικες συστασεις...!
 

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Ετοιμο το πολλα υποσχομενη dht blocker, μονο που το ξεχασα στο γκαζακι, εβρασε και χυθηκε λιγο, συνιστω προσοχη στους απανταχου επιστημονες... φουσκωνει πολύ!!!

Ειδα πως καθως κρυωνει διαχωριζονται τα υλικα,θα θελει ανακατεμα συνεχεια ε? περιμενω να κρυωσει τελειως γιατην πρωτη εφαρμογή.

Ποσο σε βγαζει αυτο φιλε thopheus?
 

dim74

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

2% Spironolactone (20mg spironolactone /mL) in a liquid base of 50% ethyl alcohol, 30% propylene glycol, 20% water


αν παμε σε ενα φαρμακειο να μας φτιαξει αυτο του lee εχει κατι λαθος?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Λογικά ναι. Πάντως, αυτό που έγραψες dim είναι παρόμοιο με αυτό που λέω παραπάνω.
Γενικά βλέπω να βάζουν πολλοί propylene glycol. Μήπως δεν βρωμάει;
Επίσης, ο Lee έχει 50% οινόπνευμα. Μήπως το καθαρό που έχουμε (αυτό που έχω λέει 70%) είναι τελικά αυτό που το κάνει να βρωμάει;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Υπάρχει και άλλη "πατέντα" για να μην βρωμάει, αλλά να διατηρεί τα καλά του οινοπνεύματος (δηλαδή απορρόφηση και μικρόβια γιοκ).
12 χάπια (των 100mg) Spironolactone
28ml Everclear 190 Proof
27ml Προπυλενικής γλυκόλης (Propylene Glycol )
12ml αποσταγμένο νερό
Everclear 190 Proof

Μπαααααααααα... θα στοιχημάτιζα ότι και αυτό θα βρωμάει.


Ετοιμο το πολλα υποσχομενη dht blocker, μονο που το ξεχασα στο γκαζακι, εβρασε και χυθηκε λιγο, συνιστω προσοχη στους απανταχου επιστημονες... φουσκωνει πολύ!!!

Ειδα πως καθως κρυωνει διαχωριζονται τα υλικα,θα θελει ανακατεμα συνεχεια ε? περιμενω να κρυωσει τελειως γιατην πρωτη εφαρμογή.

Ποσο σε βγαζει αυτο φιλε thopheus?

:D :D :D :D και εγώ την είχα πάθει την πρώτη φορά. Πράγματι "φουσκώνει πολύ"....
Θα σε βγάλει πάνω από 2 μήνες (ανάλογα βεβαια και τη χρήση).


Γενικά βλέπω να βάζουν πολλοί propylene glycol. Μήπως δεν βρωμάει;
Επίσης, ο Lee έχει 50% οινόπνευμα. Μήπως το καθαρό που έχουμε (αυτό που έχω λέει 70%) είναι τελικά αυτό που το κάνει να βρωμάει;

Με propylene glycol όχι δε βρωμάει αλλά προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα και τρομερό κνησμό ειδικά σε ευαίσθητα κεφάλια. Από τα προϊόντα του Lee κάποιοι Αμερικάνοι (αλλά όχι όλοι) υποστηρίζουν ότι δε βρωμάει η spironolactone 5% .
 

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Εγώ το είχα κάνει αλλιώς σύμφωνα με μια πατέντα του Waseda το 2002.

45ml αλοιφή με ω-3 Λιπαρά οξέα της Froika για μωρά παιδιά

180mg Aldactone (Spironolactone) ----> 18 ταμπλέτες Aldactone

30 mg Φιναστερίδη ----> 6 ταμπλέτες Προσκάρ

2ml Αλκοόλη 50% Εγώ έβαζα 2ml Μινοξιδίλη

Παρασκευή:

Χτυπάμε τις ταμπλέτες της Φιναστερίδης με ένα γουδί μέχρι να γίνουν σκόνη

μετά της βάζουμε μέσα στην αλοιφή, προσθέτουμε την αλκοόλη ή Μίνοξιδίλη 2ml

και αναδεύουμε ώστε να γίνει ένα σώμα και να διαλυθεί η σκόνη απο τα χάπια

Μετά προσθέτουμε και την σκόνη απο την Spironolactone και αναδεύουμε ξανά.

Εάν δεν διαλύεται η σκόνη καλά μέσα στην αλοιφή τότε μπορούμε να αυξήσουμε την αλκοόλη απο τα 2ml στα 3ml

και την αλοιφή απο 45 ml στα 75ml

Δουλειά έκανε και μάλιστα φανταστική σε συνδυασμό με φιναστερίδη και απο το στόμα

Μόνο του σαν κύρια θεραπεία δεν το χρησιμοποίησα ποτέ !

Δεν μύριζε !!!

Αντί για την αλοιφή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και Emu oil
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

με αλόη τζελ,μινοξιδιλη και proscar λες να κάνει τπτ;!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GeoKor

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos είπε:
45ml αλοιφή με ω-3 Λιπαρά οξέα της Froika για μωρά παιδιά

180mg Aldactone (Spironolactone) ----> 18 ταμπλέτες Aldactone

30 mg Φιναστερίδη ----> 6 ταμπλέτες Προσκάρ

2ml Αλκοόλη 50% Εγώ έβαζα 2ml Μινοξιδίλη

Aυτό όμως θα εβγαινε αλοιφη ετσι δεν ειναι? Και συντηρηση εκτος ψυγειου?
Το φλεβαρη παρουσιαζομαι στην τριπολη κ δε νομιζω να εχω ψυγειο για συντηρηση,αν λειτουργει θα το δοκιμασω! :D
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos ακουγεται πολυ καλο...αν δεν σε πειραζε καλο θα ηταν να δημοσιευες και μερικες φωτογραφιες για να μας εξηγησεις καλυτερα τι σου εδωσε.....
νομιζω και εγω οτι η χρηση emu oil μου γεμιζει πιο πολυ το ματι...επισης δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω με τη χρηση μινοξιδιλης παραλληλα...εσυ το χρησιμοποιησες με μινοξιδιλη το ιδιοκατασκευασμα που αναφερεις????
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Μην ξεχνάμε ότι θέλουμε ένα topical που εκτός από αποτελεσματικό πρέπει να είναι και κοσμητολογικά αποδεκτό !!!

Τα τοπικά διαλύματα τουλάχιστον μέχρι να "βρεθεί" το φάρμακο κατά της τριχόπτωσης θα πρέπει να τα χρησιμοποιείς for ever...... Δεν μπορεί να κυκλοφορείς ισοβίως π.χ. με λαδωμένο μαλλί (όπως συμβαίνει με το emu oil).
 

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

...ωωω καλα εισαι απο λαδιλα αλλο τιποτα..!!αν θες tropheus ανεβασε καμια φωτο πριν-μετα απο την χρηση spirolactone μονο ομως..
 

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Σπύρο αντί για αλοιφή ή emu oil να χρησιμοποιήσεις Αλόη ακούγεται πολύ καλό.....
Αλλά δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος...
Θεωρητικά μπορεί να είναι και καλύτερο !!!

Magic,

ναι εγώ είχα βάλει 2 μλγ Μινοξιδίλη,
φωτογραφίες (πρίν και μετά) απο τότε δεν είχα βγάλει καθόλου (2002) γιατί ούτε καν φανταζόμουν ότι θα είχα τέτοια καλά αποτελέσματα !!!

Σίγουρα με είχε πυκνώσει την hairline απίστευτα π.χ αν σε 1 τετρ. εκατοστό πρώτα είχα 5-7 τρίχες, μετά με το Spiro είχα 50 δηλαδή δεν φαινόταν καθόλου αραιή η hairline, πέφτανε πολλές τρίχες μπροστά αλλά βγαίναν συνέχεια καινούριες.

Αλλά να τονίσω και πάλι χρησιμοποιούσα και φιναστερίδη απο το στόμα και ψευδάργυρο Τοπικά και......

Απο μόνο του το Spiro και απο άλλους χρήστες που το αναφέρουν δεν έχει τα ίδα αποτελέσματα....
Αλλά σαν συμπληρωματικό της φιναστερίδης ή της Ντούτα που αναφέρει και ο Tropheus είναι "πύραυλος"

Geokor,

μέσα σε 1 μήνα ή 1μιση μήνα δεν νομίζν να έχει πρόβλημα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos είπε:
Σπύρο αντί για αλοιφή ή emu oil να χρησιμοποιήσεις Αλόη ακούγεται πολύ καλό.....
Αλλά δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος...
Θεωρητικά μπορεί να είναι και καλύτερο !!!
που το τοποθετείς;
πως το διατηρείς;
 

tasos

Active Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Σπύρο,

εγώ το έβαζα σε ένα μικρό βαζάκι ('οπως αυτά απο τις αντιρυτιδικές και τις ενυδατικές κρέμες)

δεν το έβαζα σε ψυγείο, ένα με δύο μήνες κρατούσε δεν είχε πρόβλημα.

magic,

ξαναέλεγξα την πατέντα για την χρήση της μινοξιδίλης και αναφέρει ότι δεν πρέπει να ενωθούν η μινοξιδίλη με το Aldactone....

αλλά εγώ είχα βάλει 2 ml μινοξιδίλη είμαι σίγουρος γι'αυτό και δεν είχε πρόβλημα...

Η πατέντα λέει 2ml αιθυλική αλκοόλη 50% ή για 2ml μπορείς να βάλεις και βότκα....

Τα λίνκς της πατέντας:

http://www.hairsite2.com/waseda/antiandrocream/main.htm

http://www.hairsite2.com/waseda/antiandrocream/forum23summary.htm
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tasos αν θελεις μπορεις να μου πεις σε τι κλιμακα norwood εισαι???
καπου ανεφερες οτι πεφταν συνεχεια τριχες αλλα εβγαιναν καινουργιες....αυτες οι τριχες εβγαιναν και εμεναν χνουδι η γινοντουσαν τριχα κανονικη υγιης δηλαδη????
Το ρωταω αυτο γιατι στη συνταγη που αναφερεις εχεις προσθεσει και μινοχιδιλη κατι που αναφερεται σαν regrowth...και υποθετω οτι εκτος απο αυτην ειχες και ενα regain για παραδειγμα προκειμενου να συμπληρωσεις τη θεραπεια σου....δηλαδη ειχες τα μεγιστα....μαζι με και με ενα στοματικο dht blocker nomizv oti eisai καλυμενος..
 
Μπλουζα