Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

vasilis31

New Member
Θα το δουλέψω στο κεφαλι μου και θα γίνω πειραματόζωο. Εχει όμως κανένας γνώμη για χρήση avodart μαζι με D3 για λιγότερες παρενέργειες, για αποφυγη παρενεργειών? Εμένα πάντως η D ηταν πεσμένη αρκετά.
Και οσο κοίταξα και στην διαθεση επηρεάζει και στην λίμπιντο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

primax

Member
Σκέφτομαι να βάλω avodart μέσα στη μινοξιδίλη. Απ΄ότι είδα κάποιοι το κάνουν, δε μπόρεσα όμως να βρω ξεκάθαρες απαντήσεις. ( διάβασα π.χ. ότι αποδυναμώνει τη μινοξιδίλη ή ότι ως τοπικό δεν έχει αποτελέσματα ). Ποια η γνώμη σας και αν αξίζει να το κάνω πόσες κάψες να βάλω σε κάθε φιαλίδιο;
 

makis25

Well-Known Member
δοκιμασε αντι να το βαλεις στη μινοξιδιλη να το βαλεις στο στομα σου , αν αποφασισεις δηλαδη να παρεις avodart , για πιο σίγουρα αποτελεσματα.
 

tasos33

Well-Known Member
Θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις, εγώ έβαζα τρία χαπάκια σε 20μλ μινοξ και μόλις τελειωνε πάλι το ίδιο.

Το έκανα τρεις μήνες περίπου και μπορώ να πω ότι κάτι είδα, βεβαια το διαπίστωσα αφού σταμάτησα κάνοντας σύγκριση φωτογραφιών.

Απο παρενέργειες τίποτα, είναι στο πρόγραμμα να το ξεκινήσω παλι
 

primax

Member
Τάσο, θα το δοκιμάσω. Λέω να βάλω 5 χάπια στη φιάλη μινοξιδίλης. Μετά από 5-6 μήνες θα επανέλθω ( θα βγάλω και φωτογραφίες) να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 

tasos33

Well-Known Member
Πέντε σε όλη τη φιάλη είναι πολύ λίγα, μη τα βάλεις σε όλη τη ποσότητα, σπαστό σε 20μλ με. Τρια χάπια τουλάχιστον.


Τάσο, θα το δοκιμάσω. Λέω να βάλω 5 χάπια στη φιάλη μινοξιδίλης. Μετά από 5-6 μήνες θα επανέλθω ( θα βγάλω και φωτογραφίες) να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 

kaiba

Active Member
Νομίζω οτι καλό ειναι μες στο regaine να μην βαζουμε τπτ η παρτο απο το στομα η καθολου αν φοβασαι την ντουντα παρε φινα ειναι πιο ελαφρια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nad900

New Member
Καλησπέρα στο φορουμ.. Ειμαι καινουργια εδω και απλα θελω να ρωτησω αν ξέρει καποιος για το avodart αν επηρεάζει και αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης....Ειμαι τρανς κοπελα και εδω και 1 χρονο εχω ξεκινησει τη φυλομεταβαση με ορμονες.. Αλλα παρατηρω με τον καιρο οτι η τριχα μου γινεται πιο λεπτη και μαλακη... και θα ηθελα να γινει λιγο πιο πυκνη .. ευχαριστω!!
 

makis25

Well-Known Member
nad900 βεβαια δεν εισαι σαν τις συνηθισμενες στο φορουμ περιπτωσεις ανδρογενετικης αλωπεκειας , οποτε ισως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτεις το γιατρο που σε παρακολουθει . Απο τη στιγμη που κανεις ειδικη θεραπεια με ορμονικη αντικατασταση τον τελευταιο λογο για τα φαρμακα που μπορεις να παρεις τον εχει ο γιατρος σου . Παντως αν παιρνεις ηδη οιστογονα , τοτε λογικα ηδη η τεστοστερονη σου θα ειναι χαμηλα οποτε δε ξερω τι θα μπορουσες να κερδισεις παραπανω απο φαρμακα οπως η φιναστεριδη ή η ντουταστεριδη. Εντελως τεχνικα βεβαια , στην ερωτηση αν το avodart αυξανει τη τεστοστερονη , η απαντηση ειναι ναι , γυρω στο 10-15 ως και 20% . Αυτο το κανει σε αντρες βεβαια που δεν παιρνουν αλλα φαρμακα η ορμονες . Οπως ειπα και πριν . Συζητησε το με τον γιατρο σου. Μην κανεις τιποτα αυθαιρετα.
 

Nad900

New Member
nad900 βεβαια δεν εισαι σαν τις συνηθισμενες στο φορουμ περιπτωσεις ανδρογενετικης αλωπεκειας , οποτε ισως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτεις το γιατρο που σε παρακολουθει . Απο τη στιγμη που κανεις ειδικη θεραπεια με ορμονικη αντικατασταση τον τελευταιο λογο για τα φαρμακα που μπορεις να παρεις τον εχει ο γιατρος σου . Παντως αν παιρνεις ηδη οιστογονα , τοτε λογικα ηδη η τεστοστερονη σου θα ειναι χαμηλα οποτε δε ξερω τι θα μπορουσες να κερδισεις παραπανω απο φαρμακα οπως η φιναστεριδη ή η ντουταστεριδη. Εντελως τεχνικα βεβαια , στην ερωτηση αν το avodart αυξανει τη τεστοστερονη , η απαντηση ειναι ναι , γυρω στο 10-15 ως και 20% . Αυτο το κανει σε αντρες βεβαια που δεν παιρνουν αλλα φαρμακα η ορμονες . Οπως ειπα και πριν . Συζητησε το με τον γιατρο σου. Μην κανεις τιποτα αυθαιρετα.

ευχαριστώ για την απαντηση σου... ναι προφανως και με παρακολουθεί ενδοκρινολογος, απλα το ειχαμε συζητήσει και ηταν αντιθετος στο να παρω avodart.. παιρνω ήδη 1 χρονο androcur 50mg και cyclacur ... η τεστοστερονη εχει παει 17 ng/dl με ορια 300 με 900 για αντρες και γυναικες 15 με 90 ..και η dht που την μετρησα πριν ενα μηνα ηταν 65 pg/ml με ορια απο 200 εως 900 εγραφε διπλα ...δηλαδη εχουν παει στο χαμηλο γυναικειο επιπεδο... και η οιστραδιολη ειναι 230 pg/ml με την τελευταια μετρηση... απλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με την τριχα δεν εχω τριχοπτωση εννοειται απλα ειναι λεπτη δεν ειναι οπως πριν που ηταν πιο βαρια.. πηρα και λιγο βιταμινη d και φυλλικο οξυ γιατι ειχαν πεσει και οι βιταμινες με τη θεραπεια... πηρα τις βιταμινες για 2 μηνες και κατι εγινε εκει αλλα οταν τις σταματησα παλι τα ιδια... και απλα ρωτησα για το avodart για να μην παιρνω αδικα φαρμακα... εχω που εχω τις παρενεργειες απο androcur και cyclacur μην εχω και αλλα.....
 

Briner

Active Member
Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με το Avodart, για όποιον τον ενδιαφέρει.

Το έπαιρνα για 9 μήνες. Σε όλο αυτό το διάστημα, δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στα μαλλιά μου (τουλάχιστον εμφανή). Ωστόσο οι γνωστές παρενέργειες έκαναν την εμφάνισή τους πολύ σύντομα.

Αναγκάστηκα να το κόψω, γιατί πέραν της αναποτελεσματικότητας που είχε πάνω μου, είχα ν' αντιμετωπίσω και την αυξανόμενη γκρίνια της συντρόφου.

Το «υδραυλικό σύστημα», άρχισε να επανέρχεται δειλά δειλά μετά από δύο εβδομάδες. Ωστόσο, για να δω πλήρη αποκατάσταση (δηλαδή πλήρη και κανονική στύση χωρίς να αυτοερεθίζομαι, όπως και φυσιολογική ποσότητα και πυκνότητα σπέρματος), πέρασε πάνω από ένας χρόνος.
 

cool11

Well-Known Member
Briner, αυτος ειναι ισως ο βασικοτερος λογος, που επιμενω μονο με ΤΟΠΙΚΑ σκευασματα.
Ποτε απο το στομα. Και για το φοβο αλλοιωσης των οργανων (πχ συκωτι), και για λιμπιντο κλπ.
Δεν θα γερασουμε και πριν την ωρα μας για λιγες τριχες!
 

greco

New Member
Καλησπερα. Εδω και 2 χρονια(37 ετών σήμερα) κοβω στα 4 proscar και λαμβάνω 1.25mg proscar την ημέρα. Παράλληλα χρησιμοποιώ Botafex 5% 1 με 2 φορές την ημέρα. Όμως η προσωπική μου γνώμη όπως και φίλων είναι ότι υπάρχει μια σταθερή μείωση της πυκνότητας τριχών και της διαμέτρου τους στο πανω μέρος του κεφαλιού από το hairline μέχρι πίσω(το hairline δεν υποχωρεί) σε σημείο που όταν τα έχω σηκωμένα πίσω στον ήλιο φαίνεται το δέρμα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω avodart 1x0.5mg την ημέρα μήπως δώ σε κάποιους μήνες αναστοφή της κατάστασης , δεδομένου ότι απο την φινα πλην των πρώτων 2 εβδομάδων που την είχα ξεκινήσει δεν έχω καμία αντένδειξη ... (ανυπνοίες ψιλοπονοκεφάλους αραιά και που μπορω να τα αποδώσω σε κλίμα, προσωπικά, επαγγελματικά ζητήματα κλπ χωρίς να χρειάζεται να τα συνδέσω με τη χρηση φίνας). Επίσης θεωρώ ότι δεν υπάρχεί νόημα να αρχίσω να τα σκάω για να πάρω propecia, στην περίπτωση που φταίει το κόψιμο του proscar. Άλλη λυση είναι να αρχίσω να παίρνω 1.25 proscar το πρωί & 1.25 proscar το βράδυ. Αν μπορείτε όσοι έχετε εμπειρία αντίστοιχη να μου δώσετε τη γνώμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

greco

New Member
Ξεκίνησα χθες 25.11.2019 με duta, για τις πρωτες εβδομαδες θα αντικαταστήσω 2 δόσεις fina 1.25mg με duta 0.5mg
 
  • Like
Reactions: tol

greco

New Member
Να αναφέρω εδώ ότι 7 μέρες μετά περίπου στις 03.12.2019 περίπου διέκοψα τη ντούτα, και συνέχισα proscar όπως κάνω τα τελευταία 2 χρόνια, καθαρά λόγω παρενεργειών (δεν ξέρω αν ήταν placebo, ή κάτι που θα περναγε μετά απο κάποιες επιπλέον μέρες αλλά μιλάμε ανησυχητικά πράγματα) διότι λόγω πιθανότητας να κληθώ να "αποδόσω" δεν ήθελα να ξεφτελιστώ... Πηρε καμιά εβδομάδα να επανέλθω στη προ ντούτα κατάστση
 

DimiForg

Member
Να αναφέρω εδώ ότι 7 μέρες μετά περίπου στις 03.12.2019 περίπου διέκοψα τη ντούτα, και συνέχισα proscar όπως κάνω τα τελευταία 2 χρόνια, καθαρά λόγω παρενεργειών (δεν ξέρω αν ήταν placebo, ή κάτι που θα περναγε μετά απο κάποιες επιπλέον μέρες αλλά μιλάμε ανησυχητικά πράγματα) διότι λόγω πιθανότητας να κληθώ να "αποδόσω" δεν ήθελα να ξεφτελιστώ... Πηρε καμιά εβδομάδα να επανέλθω στη προ ντούτα κατάστση
Φίλε επειδή είμαι σε παρόμοια φάση με σενα, να σε ρωτήσω:

Α) με duta πρόλαβες να δεις κάποιο μικρό αποτέλεσμα που λένε στις πρώτες 4 βδομάδες?
Β) προσκαρ που είσαι όπως είπες στα 2 χρόνια, σε έχει βοηθήσει θεωρείς?
 
Μπλουζα