Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

filippos2014

New Member
ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει avodart στο διαδίκτυο για να παραγγείλω από ελλάδα πάντα?έχει και στο φαρμακείο αλλα είμαι σε χωριο και ο φαρμακοποιός δεν μου το δίνει και είναι πολυ μακριά τα αλλα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vasilis31

New Member
καλημερα σε ολους,
παρακολουθω χρονια το forum μιας και χανω τα μαλλια μου απο τα 17 μου και πλεον ειμαι 31. εχω κρατησει αρκετα απο τα μαλλια βεβαια με χρηση proscar 1/4 την ημερα, μαλιστα περνω proscar 10 χρονια, απο τα 21 μου. Μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος και οι παρενεργειες που ναι υπηρχαν οντως με τον καιρο λιγοστευουν. Εδω και κανα 6μηνο το γυρισα σε avodart 1 χαπακι / ημερα επειδη ηθελα κατι παραπανω σε συνδιασμο με regain 2 φορες/ ημερα. ακομη και μετα απο 10 χρονια που δεν εβαζα τιποτα τοπικο, το regain κανει θαυματα, σε εμενα τουλαχιστον, η τριχοπτωση εφτασε σχεδον μηδενικη, υπηρχε επανεκφυση τριχοφυιας, αλλα βαρεθηκα το regain και για οικονομικους λογους και το σταματησα, επιπλεον μου εβγαζε ασπρα σημαδια, σαν πυτηριδα στο κεφαλι, οποιοσ με κοιταζε νομιζα με κοιταζε και ελεγε, αχ τον βρωμιαρη..!!. Αυτο που παρατηρω ομως ειναι εδω και 2-3 μηνες, η τριχοπτωση εκτοξευτηκε στα υψη και δεν ξερω αν ειναι επειδη σταματησα το regain, επειδη το γυρισα σε avodart, επειδη το σωμα προετοιμαζεται για να βγαλει νεες πιο υγειης τριχες? Θα ηθελα καποιος να μου απαντησει εαν υπαρχει τιποτα νεο και αποτελεσματικο/Εχει αλαξει τιποτα τωρα 10 χρονια? Ποια ειναι η καλυτερη αγωγη για την τριχοπτωση/growth και τοπικα και oral? avodart vs proscar και δοσολογιες?

Υ.Γ.1 Εχω κανει μεταμοσχευση και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, μαλιστα πριν 10 χρονια που θελω να πιστευω εχουν βελτιωθει οι τεχνικες.
Υγ.2 Εχω διδυμο αδερφο που δεν εκανε ποτε τιποτα, η διαφορα ασυγκριτη ( ταψι:)), ξερω δλδ πως θα ημουν αν δεν εκανα τιποτα τοπικα ή και oral, οποτε και αυτα που βαζουμε κατι κανουν.
Υ.Γ.3 Aν καποιος θελει φωτο επειδη σκεφτεται να κανει μεταμοσχευση ή για να δει αποτελεσματα μετα απο χρονια proscar και μονο, ας μου ζητησει.
 

Briner

Active Member
Επειδή στριφογυρίζει η ιδέα στο μυαλό μου να δοκιμάσω ντουταστερίδη, να ρωτήσω από πού και πώς την προμηθευόμαστε; Να υποψιαστώ ότι από φαρμακείο χρειάζεται οπωσδήποτε ιατρική συνταγή; Από εξωτερικό (Ευρωπαϊκή Ένωση) υπάρχει κάποια αξιόπιστη σελίδα για διαδικτυακή παραγγελία; (υποθέτω γενόσημου, χωρίς συνταγή).
 

crossfire

Well-Known Member
Επειδή στριφογυρίζει η ιδέα στο μυαλό μου να δοκιμάσω ντουταστερίδη, να ρωτήσω από πού και πώς την προμηθευόμαστε; Να υποψιαστώ ότι από φαρμακείο χρειάζεται οπωσδήποτε ιατρική συνταγή; Από εξωτερικό (Ευρωπαϊκή Ένωση) υπάρχει κάποια αξιόπιστη σελίδα για διαδικτυακή παραγγελία; (υποθέτω γενόσημου, χωρίς συνταγή).

Φαρμακείο σαν να ζητάς ντεπόν.
Αυτά ειναι απλά πράγματα
 

Stripar

Established Member
Το κουτί είναι για ένα μήνα ,
30 κάψουλες περιέχει.
Εγώ το συνταγογραφω μια φορά κάθε εξάμηνο , και μου κοστίζει 9,0 euro το κουτί.
 

tol

Well-Known Member
Το κουτί είναι για ένα μήνα ,
30 κάψουλες περιέχει.
Εγώ το συνταγογραφω μια φορά κάθε εξάμηνο , και μου κοστίζει 9,0 euro το κουτί.

Φιλε Stripar, αν μπορεις απαντησε στις παρακατω ερωτησεις (παρεμπιπτοντως συμπληρωσα 13 μηνες χρησης 1/4 proscar):

Ποσο χρονικο διαστημα χρησιμοποιεις ντουτα;
Πριν ειχες κανει χρηση φινας;
Ποια ειναι τα αποτελεσματα στο μαλλι σου;
Αν ησουν χρηστης φινας, μπορεις να μας κανεις μια συγκριση των δυο φαρμακων;
Τελος ποιες οι παρενεργειες της ντουτα (και σε συγκριση με αυτες της φιναστεριδης);
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σου.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Φιλε Stripar, αν μπορεις απαντησε στις παρακατω ερωτησεις (παρεμπιπτοντως συμπληρωσα 13 μηνες χρησης 1/4 proscar):

Ποσο χρονικο διαστημα χρησιμοποιεις ντουτα;
Πριν ειχες κανει χρηση φινας;
Ποια ειναι τα αποτελεσματα στο μαλλι σου;
Αν ησουν χρηστης φινας, μπορεις να μας κανεις μια συγκριση των δυο φαρμακων;
Τελος ποιες οι παρενεργειες της ντουτα (και σε συγκριση με αυτες της φιναστεριδης);
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σου.

Tol, εσυ γιατι το σκεφτεσαι για duta? δε σε πιασε το 1.25 mg fina 1 χρονο?
 

tol

Well-Known Member
Tol, εσυ γιατι το σκεφτεσαι για duta? δε σε πιασε το 1.25 mg fina 1 χρονο?

Φιλε μου Free Thinker, αν και μεγαλος σε ηλικια (48 χρονων), εχω δει θετικα αποτελεσματα απο τη φινα......κυριως παχυνση τριχας, καμια περαιτερω εξελιξη της τριχοπτωσης, ισως επανεκφυση στο crown (δειχνει καλυτερο απο ποτε την τελευταια δεκαετια).
Ομως αφου δεν εχω καμια παρενεργεια απο τη φινα, σημαινει οτι, ισως, ο οργανισμος μου θα αντεξει ευκολα και την ντουτα.

Αρα, αν ειναι να εχω ακομη καλυτερα αποτελεσματα, γιατι να μην το δοκιμασω;
Για αυτο το λογο διατυπωσα τις παραπανω ερωτησεις στον Stripar.
 

Stripar

Established Member
@tol

Χρησιμοποιώ Duta σχεδόν τέσσερα χρόνια τώρα

Έκανα χρήση Finas πριν για κάτι παραπάνω απο 2 χρόνια

Όπως ήταν αναμενόμενο με την Duta σταμάτησε η τριχόπτωση τελείως,
είμαι σταθερός ενώ με την χρήση Finas έχανα συνεχώς έδαφος.

Δέν έχουν καμία σχέση τα δύο φάρμακα , η duta είναι σαφώς πιό αποτελεσματική στην Α.Α
(Θεωρώ ότι είναι γνωστό ο τρόπος που λειτουργεί συνεπώς δέν χρειάζεται να επεκταθώ)

Οι παρενέργειές της είναι οι ίδιες και σίγουρα πιό δυνατές.

Άν βέβαια πρίν μπείς στο φάρμακο είσαι καλά διαβασμένος και προετοιμασμένος
έτσι ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις όταν και άν συμβεί το οτιδήποτε και μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός , είναι ελεγχόμενες.

Σημασία έχεις επίσης άν την σηκώνει ο οργανισμός σου
και άν βέβαια είσαι ψυχολογικά ώριμος και συνειδητοποιημένος
έτσι ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τα Placebo effects απο τα αληθινά!.

Μήν ξεχνάμε ότι υπάρχουν μέλη που στο παρελθόν με 0,5mg Finas για ένα ή δυό μήνες ανέφεραν ότι έβγαλαν βυζίά !!! :p

Πάντως άν κάποιον τον κρατάει η Fina , δέν βλέπω καμιά σκοπιμότητα να γυρίσει στην Duta...
 

FreeThinker

Well-Known Member
@tol

Χρησιμοποιώ Duta σχεδόν τέσσερα χρόνια τώρα

Έκανα χρήση Finas πριν για κάτι παραπάνω απο 2 χρόνια

Όπως ήταν αναμενόμενο με την Duta σταμάτησε η τριχόπτωση τελείως,
είμαι σταθερός ενώ με την χρήση Finas έχανα συνεχώς έδαφος.

Δέν έχουν καμία σχέση τα δύο φάρμακα , η duta είναι σαφώς πιό αποτελεσματική στην Α.Α
(Θεωρώ ότι είναι γνωστό ο τρόπος που λειτουργεί συνεπώς δέν χρειάζεται να επεκταθώ)

Οι παρενέργειές της είναι οι ίδιες και σίγουρα πιό δυνατές.

Άν βέβαια πρίν μπείς στο φάρμακο είσαι καλά διαβασμένος και προετοιμασμένος
έτσι ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις όταν και άν συμβεί το οτιδήποτε και μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός , είναι ελεγχόμενες.

Σημασία έχεις επίσης άν την σηκώνει ο οργανισμός σου
και άν βέβαια είσαι ψυχολογικά ώριμος και συνειδητοποιημένος
έτσι ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τα Placebo effects απο τα αληθινά!.

Μήν ξεχνάμε ότι υπάρχουν μέλη που στο παρελθόν με 0,5mg Finas για ένα ή δυό μήνες ανέφεραν ότι έβγαλαν βυζίά !!! :p

Πάντως άν κάποιον τον κρατάει η Fina , δέν βλέπω καμιά σκοπιμότητα να γυρίσει στην Duta...

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πώς γινεται η φιναστεριδη να εχει δαιμονοποιηθει τοσο πολυ, οταν υπαρχει κοσμος (σιγουρα συντριπτικα λιγοτερο ποσοστο βεβαια) που παιρνει ντουταστεριδη, που η ισχυς της και οι παρενεργειες της ειναι πολλαπλασιες, και παρολα αυτα δεν ακουμε περιστατικα καταστροφης ανδρισμου απο τους χρηστες ντουτας. Εδω ο τροφεας εκανε και παιδακια οσο επαιρνε ντουτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hippys

New Member
Stripar καλησπέρα, με την χρήση Duta είδες επανεκφυση? Σε κροτάφους έκανε δουλειά? κέρδισες το χαμένος έδαφος που λες ότι είχες με τη φίνα? Και κάτι ακόμα πόσο χρονών ξεκίνησες Duta?
 

Stripar

Established Member
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πώς γινεται η φιναστεριδη να εχει δαιμονοποιηθει τοσο πολυ, οταν υπαρχει κοσμος (σιγουρα συντριπτικα λιγοτερο ποσοστο βεβαια) που παιρνει ντουταστεριδη, που η ισχυς της και οι παρενεργειες της ειναι πολλαπλασιες, και παρολα αυτα δεν ακουμε περιστατικα καταστροφης ανδρισμου απο τους χρηστες ντουτας. Εδω ο τροφεας εκανε και παιδακια οσο επαιρνε ντουτα.

Νομίζω ότι :

Οι χρήστες Dutas ,
είναι σίγουρα 35-40+ , έχουν αρκετά ένσημα στην ζωή , τριχόπτωση , forums,
σίγουρα πρίν την Duta θα κάνανε αρκετά χρόνια χρήση Finas
και λογικά όλη αυτή η γνώση τους καθιστά ψυχολογικά ώριμους και συνειδητοποιημένους
έτσι ώστε να μπορούν να διακρίνουν τα Placebo Effects απο τα αληθινά και να πράττουν αναλόγως...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Stripar καλησπέρα, με την χρήση Duta είδες επανεκφυση? Σε κροτάφους έκανε δουλειά? κέρδισες το χαμένος έδαφος που λες ότι είχες με τη φίνα? Και κάτι ακόμα πόσο χρονών ξεκίνησες Duta?
Duta ξεκίνησα στα 38

Στην τριχόπτωση αφενός
έχει σημασία να βλέπεις κάποια επανέκφυση σε όποια θεραπεία κάνεις
και αναλόγως σε ποιο στάδιο είσαι και που αποσκοπείς ,
αλλά αφετέρου και να μπορείς να σταθεροποιήσεις την τριχόπτωση ή και να την φρενάρεις που για μένα είναι το σημαντικότερο.

Έπειτα έτσι όπως έχουν εξελιχθεί οι μεταμοσχεύσεις μπορείς πολύ εύκολα να επέμβεις και να αποκαταστήσεις ότι δέν έχει επανεκφυθεί ,
κάτι που είναι μάταιο άν δέν έχεις καταφέρει να σταθεροποιήσεις την τριχόπτωσή σου , γιατί μετά μιλάμε για ένα φαύλο κύκλο.

Πάντως για να απαντήσω ωμά στην ερώτησή σου
Είδα λιγότερη επανέκφυση απο ότι περίμενα , ίσως γιατί το μεγάλο μπάμ μου το είχε κάνει η Fina στον πρωτο χρόνο.
Ναι το χαμένο έδαφος το κέρδισα , ίσως γιατί δέν περίμενα αιώνες και γύρισα στην Duta άμεσα μόλις είδα την κατηφόρα.

Σε κροτάφους δέν είχα , έχω πρόβλημα.
 

Briner

Active Member
@tol

Χρησιμοποιώ Duta σχεδόν τέσσερα χρόνια τώρα

Έκανα χρήση Finas πριν για κάτι παραπάνω απο 2 χρόνια

Όπως ήταν αναμενόμενο με την Duta σταμάτησε η τριχόπτωση τελείως,
είμαι σταθερός ενώ με την χρήση Finas έχανα συνεχώς έδαφος.

Δέν έχουν καμία σχέση τα δύο φάρμακα , η duta είναι σαφώς πιό αποτελεσματική στην Α.Α
(Θεωρώ ότι είναι γνωστό ο τρόπος που λειτουργεί συνεπώς δέν χρειάζεται να επεκταθώ)

Οι παρενέργειές της είναι οι ίδιες και σίγουρα πιό δυνατές.

Άν βέβαια πρίν μπείς στο φάρμακο είσαι καλά διαβασμένος και προετοιμασμένος
έτσι ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις όταν και άν συμβεί το οτιδήποτε και μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός , είναι ελεγχόμενες.

Σημασία έχεις επίσης άν την σηκώνει ο οργανισμός σου
και άν βέβαια είσαι ψυχολογικά ώριμος και συνειδητοποιημένος
έτσι ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τα Placebo effects απο τα αληθινά!.

Μήν ξεχνάμε ότι υπάρχουν μέλη που στο παρελθόν με 0,5mg Finas για ένα ή δυό μήνες ανέφεραν ότι έβγαλαν βυζίά !!! [emoji14]

Πάντως άν κάποιον τον κρατάει η Fina , δέν βλέπω καμιά σκοπιμότητα να γυρίσει στην Duta...
Τί δοσολογία παίρνεις; Αν δεν κάνω λάθος το Avodart είναι 0.5 mg. Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει για ιδανική δόση 2.5 mg για την τριχόπτωση. Φαντάζομαι όμως ότι δυναμίτης για τον οργανισμό κάτι τέτοιο.
 

Stripar

Established Member
0,5 mg είναι η ημερίσια συνιστώμενη δόση της μίας κάψουλας.

Πολλά θα ακούσεις πίστεψέ με...

Εγώ πρόσφατα άκουσα απο έναν πολύ επώνυμο Hair loss mentor πασίγνωστο στην παγκόσμια κοινότητα,
ότι δέν παίρνει καθημερινά την ημερήσια δόση (1mg Finasteride) που απορρέει απο το κόψιμο του Proscar στα πέντε ,
αλλά κατεβάζει ένα χαπάκι Proscar την βδομάδα αντα αυτού !!! :eek:o_O:confused:
(έμεινα κόκκαλο)

Που έναν ενδοκρινολόγο αν ρωτήσει κανείς θα καταλάβει,
το πόσο τραγικό είναι για το οργανισμο!

Ναί έχει βγεί μία μελέτη που λέει ότι τα 2,5mg/day είναι πιό αποτελεσματικά απο τα 0,5mg/day για την τριχόπτωση ,
αυτό όμως που δέν σου λέει είναι άν θα έχεις μετά μόριο για να κάνεις την δουλειά σου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

hippys

New Member
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι ασφαλ
Duta ξεκίνησα στα 38

Στην τριχόπτωση αφενός
έχει σημασία να βλέπεις κάποια επανέκφυση σε όποια θεραπεία κάνεις
και αναλόγως σε ποιο στάδιο είσαι και που αποσκοπείς ,
αλλά αφετέρου και να μπορείς να σταθεροποιήσεις την τριχόπτωση ή και να την φρενάρεις που για μένα είναι το σημαντικότερο.

Έπειτα έτσι όπως έχουν εξελιχθεί οι μεταμοσχεύσεις μπορείς πολύ εύκολα να επέμβεις και να αποκαταστήσεις ότι δέν έχει επανεκφυθεί ,
κάτι που είναι μάταιο άν δέν έχεις καταφέρει να σταθεροποιήσεις την τριχόπτωσή σου , γιατί μετά μιλάμε για ένα φαύλο κύκλο.

Πάντως για να απαντήσω ωμά στην ερώτησή σου
Είδα λιγότερη επανέκφυση απο ότι περίμενα , ίσως γιατί το μεγάλο μπάμ μου το είχε κάνει η Fina στον πρωτο χρόνο.
Ναι το χαμένο έδαφος το κέρδισα , ίσως γιατί δέν περίμενα αιώνες και γύρισα στην Duta άμεσα μόλις είδα την κατηφόρα.

Σε κροτάφους δέν είχα , έχω πρόβλημα.

Stripar καλησπέρα, πιστεύεις ότι το διάλυμα μινοξ με Duta μπορεί να δουλέψει? αξίζει να το δοκιμάσω? Και κάτι ακόμα, ρώτησα τον φαρμακοποιό μου για το avodart και μου είπε ότι βρίσκεται σε έλλειψη αλλά υπάρχει το Duagen (dutasteride 0,5 mg) το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο και μου τόνισε ότι δεν είναι γενοσημο. Γνωρίζεις κάτι?
 

Stripar

Established Member
Οι Η&W είχαν πειραματιστεί με ένα πιό αναπτυγμένο διάλυμα απο αυτό που αναφέρεις σε αρκετούς ασθενείς τους με φτωχά αποτελέσματα.

Είναι γνωστό το Duagen ,
προσωπικά και απο την στιγμή που το Avodart κοστίζει τόσο λίγο δέν με ενδιαφέρει κάν να πειραματιστώ με άλλα,
προτιμώ τα πρωτότυπα.

Μήν πέφτεις στην λούμπα τον Φαρμακοποιών , άν ήξερες τι παίζετε με τους Φαρμακοποιούς ,
Γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες με το λανσάρισμα των φαρμάκων και τις μίζες.... θα αηδίαζες !!!

Εγώ το προμηθεύομαι κανονικά.

Καλά θα κάνεις να ξεχάσεις την Duta άν είσαι κάτω απο 35 ετών
 

Stripar

Established Member
Αφενός γιατί υπάρχουν πολλές άλλες ποιο light θεραπείες &
αφετέρου γιατί υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό παρενεργειών σε μικρότερες ηλικίες.

Στην Ντούντα καταλήγεις όταν και αν οτιδήποτε άλλο δεν δουλεύει ,
δεν ξεκινάς ποτέ με αυτήν , δεν είναι καραμέλα.

Έπειτα και αυτή χάνει την αποδοτικότητα της με τα χρόνια ,
οπότε αν ξεκινήσεις με 0.5 στα 25 στα 45 στα πόσα mg θα είσαι?

Στις θεραπείες πρέπει να μετακινείσαι γραμμικά με την πάροδο των χρόνων και άν κρίνεται απαραίτητο ,
έτσι ώστε να μεγιστοποιεί το Hair Greed όσο γίνεται περισσότερα χρόνια
ενώ παράλληλα να ελαχιστοποιούνται οι πιθανόν παρενέργειες από την όποια θεραπεία...

Όσα λιγότερα τα Mg που εκτίθεται κάποιος κατά μέσο όρο στη ζωή του , τόσο καλύτερη ποιότητα ζωής και ευ ζην έχει !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα