Ήρθε και η δική μου ώρα - Μεταμόσχευση έγινε 02/2019

lazos07

Member
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Παρακαλουθώ τα τελευταία χρόνια το forum και είχα ακολουθήσει το big3 με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά το τελευταίο χρόνο η κατάσταση είναι δραματική. Η μινοξιδίλη κανένα αποτέλεσμα πλέον.

Επισυνάπτω φωτογραφίες.
Εχω επικοινωνήσει με την κλινική του Κου Παπαγγελόπουλου ο οποίος μου είπε να κανουμε μια συνδυαστικη μεθοδο strip & fue, θα εχω ενα καλο αποτελεσμα αλλα σε 10 χρονια θα χρειαστεί και άλλη.

Τελευταία επικοινώνησα και με την DHI (μεσω φωτογραφιων τηλεφωνο κλπ) και μου ειπαν οτι βρισκομαι norwood 5 και προτείνουν να κάνω μόνο περιοχή Α & Β πίσω να μην κάνω προς το παρόν ώστε να μην εξαντλήσω την δότρια περιοχή.
τι λέτε;
Ποια η αποψή σας;
Θα εχω ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα;

έχετε να μου προτείνε κάτι άλλο;
 

Συνημμένα

  • IMG_1406.jpg
    IMG_1406.jpg
    67.1 KB · Προβολές: 334
  • IMG_1407.jpg
    IMG_1407.jpg
    61.5 KB · Προβολές: 315
  • IMG_1409.jpg
    IMG_1409.jpg
    91.5 KB · Προβολές: 327
  • IMG_1410.jpg
    IMG_1410.jpg
    55.8 KB · Προβολές: 348

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
Λάζαρε, αν θέλεις δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες, όπως ηλικία και αν συνεχίζεις θεραπεία με φινα και για πόσο καιρό.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μην ασχοληθείς καν με μεταμοσχευσεις.
Η δότρια σου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση ,οι γέφυρες σου κατέβηκαν και έχεις μεγάλη έκταση.
Πηγαίνεις για μεγάλο nw.
 

Veron

Well-Known Member
@lazos07 Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να τα ξυρισεις ολα και να ησυχασεις,η δοτρια σου φαινεται αρκετα αδυναμη δεν εχει νοημα να μπεις για μ.μ .Δυστυχώς εχεις διάχυτη αραίωση και προβλέπεται να επεκταθεί.
 

Flosk

Well-Known Member
Ναι φιλε, δεν εισαι καλη περιπτωση για μμ. Δεν θα καταφερεις αξιοπρεπες αποτελεσμα ουτε με 3 μμ και με μουσια μαζι. Καλυτερα να ακουσεις τον προλαλησαντα..
 

giannis1991

Well-Known Member
Φιλε μου τι ηλικια εχεις???Αν ακολουθεις και big3 και εισαι ετσι τοτε ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...τα παιδια παραπανω εχουν δικιο που σε αποτρεπουν...εγω απλα θα σου προτεινω να ενημερωθεις,να επιλεξεις μια καλη κλινικη(μαλλον εξωτερικο) και να δεις αυτα τα 2 παραδειγματα που θα σου παραθεσω καθως αν σκεφτεσαι κατι παραπανω μαλλον θα απογοητευτεις... https://www.hairtransplantfue.org/a...t/results/dr-koray-erdogan-2600-grafts-fue-82
https://www.hairtransplantfue.org/a...s/dr-koray-erdogan-2400-grafts-fue-repair-128
 

lazos07

Member
Καλησπέρα,
έγραψα εκ παραδρομής κάτι λανθασμένο. οχι big3 αλλά μινοξιδίλη, fungoral και καποιες φορες τοπικα dht-blocker.
Από στόματος χρήση δεν έχω κάνει (proscar etc)
 

crossfire

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Παρακαλουθώ τα τελευταία χρόνια το forum και είχα ακολουθήσει το big3 με πολύ καλά αποτελέσματα

Λές ότι 'ειχα ακολουθησει'..........το έχεις σταματήσει το big3 τώρα;
Έτσι έγινες μετά από το σταμάτημα της θεραπείας ;
 

vag25

Well-Known Member
Ε τοτε με φινα μπορεις να δυναμωσεις τα υπαρχοντα και μετα να δεις τι μπορεις να κανεις.
 

piros75

Well-Known Member
έχεις ένα πλεονέκτημα: είσαι καστανόξανθος και έτσι με πολύ λιγότερα μοσχεύματα πετυχαίνεις καλύτερο αποτέλεσμα (λόγω του illusion) από έναν που είναι μαυρομάλλης.

Στο δια ταύτα τώρα, πρέπει να μετρήσεις τη δότριά σου. Να δεις πόσα μπορεί να δώσει σε βάθος χρόνου. Μετά από αυτήν την μέτρηση μπορείς να κάνεις το πλάνο σου. Σε περιπτώσεις σαν τη δικιά σου και χωρίς περαιτέρω πτώση τριχών, θεωρητικά μπορεί να καλυφθεί ικανοποιητικά το κενό με περίπου 6.000 μοσχεύματα (με δεδομένο ότι είσαι και καστανός). το παραπάνω νούμερο μπορείς να βάλεις σε 2 μεγάλες επεμβάσεις, αλλά ιδανικά θα ήταν να το σπάσεις σε 3 επεμβάσεις. Αν δουλεύεις τμηματικά τις περιοχές δεν θα χρειαστείς να περιμένεις 12 μήνες κάθε φορά, αλλά θα μπορούσες να κάνεις μέσα σε 12-14 μήνες και τις τρεις. Αν δεν έχεις να δώσεις 6000 μοσχεύματα (δηλαδή περίπου 12.000 τρίχες), τότε θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να καλύψεις μόνο την Α και Β ζώνες.

Πριν από ότιδήποτε πάντως χρειάζεται μια σωστή μέτρηση στη δότρια. Ξεκίνα λοιπόν από αυτήν και τα ξαναλέμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Φιλε piros, επέτρεψε μου να διαφωνησω με τις σκέψεις σου.

Προσπερνω το τι μπορει να δωσει η δοτρια του αυτη την στιγμη, η οποια δειχνει αδυναμη και χτυπημενη απο Dupa? και παω παρακατω.

Με το ματι λοιπον εγω βλεπω μια τεραστια επιφανεια προς καλυψη 170 + τ. εκ, βλεπω ενα crown που εχει ανοιξει και κατεβαινει , βλεπω τις γεφυρες να χαμηλωνουν απειλητικα.

Λογικα σε δυο περιπου χρονια το μαλλι μεσα στις διαγραμμισεις θα αποτελει παρελθον και η επιφανεια προς καλυψη θα εκτοξευθει στα 250τ. εκ.

Δε ξερω ο Ιασων τι αποτελεσμα προσδοκα να εχει αλλα αυτη η περιπτωση ειναι εξαιρετικα δυσκολη.

IMG_20190111_165802.jpg IMG_20190111_165742.jpg




έχεις ένα πλεονέκτημα: είσαι καστανόξανθος και έτσι με πολύ λιγότερα μοσχεύματα πετυχαίνεις καλύτερο αποτέλεσμα (λόγω του illusion) από έναν που είναι μαυρομάλλης.

Στο δια ταύτα τώρα, πρέπει να μετρήσεις τη δότριά σου. Να δεις πόσα μπορεί να δώσει σε βάθος χρόνου. Μετά από αυτήν την μέτρηση μπορείς να κάνεις το πλάνο σου. Σε περιπτώσεις σαν τη δικιά σου και χωρίς περαιτέρω πτώση τριχών, θεωρητικά μπορεί να καλυφθεί ικανοποιητικά το κενό με περίπου 6.000 μοσχεύματα (με δεδομένο ότι είσαι και καστανός). το παραπάνω νούμερο μπορείς να βάλεις σε 2 μεγάλες επεμβάσεις, αλλά ιδανικά θα ήταν να το σπάσεις σε 3 επεμβάσεις. Αν δουλεύεις τμηματικά τις περιοχές δεν θα χρειαστείς να περιμένεις 12 μήνες κάθε φορά, αλλά θα μπορούσες να κάνεις μέσα σε 12-14 μήνες και τις τρεις. Αν δεν έχεις να δώσεις 6000 μοσχεύματα (δηλαδή περίπου 12.000 τρίχες), τότε θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να καλύψεις μόνο την Α και Β ζώνες.

Πριν από ότιδήποτε πάντως χρειάζεται μια σωστή μέτρηση στη δότρια. Ξεκίνα λοιπόν από αυτήν και τα ξαναλέμε.
 

makis25

Well-Known Member
Φιλε piros, επέτρεψε μου να διαφωνησω με τις σκέψεις σου.

Προσπερνω το τι μπορει να δωσει η δοτρια του αυτη την στιγμη, η οποια δειχνει αδυναμη και χτυπημενη απο Dupa? και παω παρακατω.

Με το ματι λοιπον εγω βλεπω μια τεραστια επιφανεια προς καλυψη 170 + τ. εκ, βλεπω ενα crown που εχει ανοιξει και κατεβαινει , βλεπω τις γεφυρες να χαμηλωνουν απειλητικα.

Λογικα σε δυο περιπου χρονια το μαλλι μεσα στις διαγραμμισεις θα αποτελει παρελθον και η επιφανεια προς καλυψη θα εκτοξευθει στα 250τ. εκ.

Δε ξερω ο Ιασων τι αποτελεσμα προσδοκα να εχει αλλα αυτη η περιπτωση ειναι εξαιρετικα δυσκολη.

Προβολή συνημμένου 20449 Προβολή συνημμένου 20450
Με αφορμη το σχολιο του τασου , θελω να υπενθυμισω το ζητημα της χρήσης μοσχευματων απο τα γενια , το σωμα . Ειδικα απο τα γενια , το προσωπο , κατω απο το σαγονι , υπαρχουν αντρες που μπορει καποιος να παρει και 4000 μοσχευματα , με πολυ χαμηλο λογο μεν , 1,1 -1,2 αλλα χοντρη τριχα . Ειναι εξαιρετικα χρησιμη ποσοτητα τριχας που μπορει να προσφερει καλυψη και ευελιξία . Ειναι αραγε ταμπου για εναν αντρα να μεταμοσχευσει γενια στο κεφαλι ; ειδικα οταν στερεύουν οι αλλες επιλογες . Γιατι να μην υπολογιζουμε απο την αρχη τα γενια στην ολικη δοτρια , πχ καποιος μπορει να παρει 5-6κ απο πισω απ το κεφαλι + 2-3-4κ απο τα γενια . Ακομη και σε τετοια περιστατικα οπως του φιλου εδω , θα μπορουσε πολυ συντηριτικα και προσεκτικα να βγαλει μονο 1,5κ-2Κ απο τη δοτρια του και απο midscalp και προς τα πισω να βαλει απο γενια . Με μια μεση πυκνοτητα 25 μοσχευματων ανα cm2 θα μπορουσε να καλυψει ολο το προβλημα . Τασο τι λες . Με λιγα λογια , αφου φαινεται επιφοβο να εξαντλησει τη δοτρια του που φαινεται αδυναμη , μπορει να εξαντλησει τα γενια κατω απ το σαγονι του . Επισης το ιδιο θα μπορουσαν να κανουν οσοι δεν χρησιμοποιουν φιναστεριδη
 

leas

Well-Known Member
Με αφορμη το σχολιο του τασου , θελω να υπενθυμισω το ζητημα της χρήσης μοσχευματων απο τα γενια , το σωμα . Ειδικα απο τα γενια , το προσωπο , κατω απο το σαγονι , υπαρχουν αντρες που μπορει καποιος να παρει και 4000 μοσχευματα , με πολυ χαμηλο λογο μεν , 1,1 -1,2 αλλα χοντρη τριχα . Ειναι εξαιρετικα χρησιμη ποσοτητα τριχας που μπορει να προσφερει καλυψη και ευελιξία . Ειναι αραγε ταμπου για εναν αντρα να μεταμοσχευσει γενια στο κεφαλι ; ειδικα οταν στερεύουν οι αλλες επιλογες . Γιατι να μην υπολογιζουμε απο την αρχη τα γενια στην ολικη δοτρια , πχ καποιος μπορει να παρει 5-6κ απο πισω απ το κεφαλι + 2-3-4κ απο τα γενια . Ακομη και σε τετοια περιστατικα οπως του φιλου εδω , θα μπορουσε πολυ συντηριτικα και προσεκτικα να βγαλει μονο 1,5κ-2Κ απο τη δοτρια του και απο midscalp και προς τα πισω να βαλει απο γενια . Με μια μεση πυκνοτητα 25 μοσχευματων ανα cm2 θα μπορουσε να καλυψει ολο το προβλημα . Τασο τι λες . Με λιγα λογια , αφου φαινεται επιφοβο να εξαντλησει τη δοτρια του που φαινεται αδυναμη , μπορει να εξαντλησει τα γενια κατω απ το σαγονι του . Επισης το ιδιο θα μπορουσαν να κανουν οσοι δεν χρησιμοποιουν φιναστεριδη


Η ταπεινη μου αποψη για σχετικα μεγαλα νοργουντ ειναι πως ο συνδυασμος τεχνικων FUT FUE ειναι για αρχη μια σωστη σκεψη ωστε να μπορεσει καποιος να εκμεταλλευθει πραγματικα την δοτρια του.Στην συνεχεια νομιζω και εγω πως ειδικα για καποια ατομα που εχουν πυκνα γενια θα μπορουσαν να κανουν μια καλη ερευνα σε κλινικες που ειναι εμπειρες σε bht και να κανουν ενα ωραιο blend μαζι με γκραφτς απο κεφαλι προς τα πισω στην ζωνη δηλαδη Β αλλα και κρανουν..

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν γνωριζουμε ηλικια αλλα και την κατασταση της δοτριας.
 

makis25

Well-Known Member
leas βεβαια ναι , απλα οτι ηλικια και να εχει το παιδι , οσο πυκνη η αραιη και να ειναι η δοτρια , ενα πραγμα ειναι βεβαιο , πως η dht δεν καταστρεφει το αποθεμα απο γενια που εχουμε και αισθανομαι πως θα επρεπε μεσα στον γενικο προγραμματισμο , οι γιατροι και οι κλινικες θα πρεπει να κοιτουν ετσι κ αλλιως τα γενια ως δοτρια για μελλοντικη χρηση . Πχ πηγαν τον προηγουμενο μηνα καποια παιδια στο λορεντζο , τους εβγαλε ενα πλανο για το τι δινουν οι δοτριες τους , γιατι μεσα σε αυτο να μην υπολογιζονται παντα για ολους τους υποψηφιους και τα γενια . Εγω παντως ειμαι απο τους υποψηφιους για μεταμοσχευση που μια χαρα θα θυσιαζα ενα ποσοστο απο τα γενια μου για πυκνοτερο μαλλι . Νομιζω ειναι πολλοι σα κι εμενα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Άπο προσωπική κ πρόσφατη πείρα να πω οσο αφορα τα γενια οτι ειναι μεν σουπερ εξτρα επιλογη αλλα καλο ειναι να μην σας πιανει η απληστία και να εισαι εγκρατής ...εγω πηρα 400 μολις τριχες απο «τυφλό» σημειο κ οκ μπορει να μην φαινεται τπτ ακομα και οταν τα περνω με ξυράφι που συνηθίζω εγω αλλα δεν αξιζει να το παρακάνεις γιατι ειναι σαν να αλλοιώσεις το πρόσωπο σου. Τα 3-4κ απο γενια το θεωρω υπερβολή και μπορει να το μετανιώσεις.ισως αν εχεις σκοπο να κανεις διπλή συνέδρια να επαιρνες ενα μικρο κομματι να δεις και την επομενη βλεπεις.
 

tasos33

Well-Known Member
Μακη προσωπικα δεν εχω θεμα να παρω τριχες και απο τις φτερνες ποσο μαλλον απο τα γένια.

Μαλιστα το επομενο διαστημα.ετοιμαζομαι να ξεζουμισω το διαδικτυο για να δω αποτελεσματα.

Οι τοπ και μη τοπ κλινικες που ασχολειται το φορουμ δεν νομιζω οτι εχουν εμπειρίες σε αυτον τον τομεα. Ο @tol αν δε κανω λαθος εχει ασχοληθει με τον γιατρο που έκανε μμ στην Τουρκία.

Στο διαταυτα τωρα, τα γενεια εχουν σιγουρα διαφοετικα χαρακτηριστικα απο τα μαλλιά της κεφαλής μας οπως το παχος, εμενα πχ εχουν και μια σχετικη αποκλιση στο χρωμα. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει μια ζωνη να καλυφθεί αποκλειστικα με γενια γιατι θα υπαρχει διαφορα με την δίπλα που εχει κανονικα μαλλια, επίσης υπαρχει και η το θέμα της επιβιωσιμοτητας, εχει αναφερθει εδω ποσοστό 70 με 80%. Αν ειναι να κανει καποιος εκτεταμένη χρηση γενιών θελει μαεστρο γιατρο.

Οσον αφορα τον Ιάσωνα, με τα πλαινα που κατεβουν νομιζω δε σωνεται η κατασταση, δύσκολα χτιζονται τα κενα αναμεσα γραμμες που εχω επισημάνει, θελει πολλες χιλιαδες graft, αν φυγουν και αυτα η περιοχη προς καλυψη θα είναι πανω κατω 250 τ. Εκ επι 30graft ισον 8000.. Ετσι οπως εξελίσσεται η κατασταση του δεν εχει πολλα περιθώρια.



Με αφορμη το σχολιο του τασου , θελω να υπενθυμισω το ζητημα της χρήσης μοσχευματων απο τα γενια , το σωμα . Ειδικα απο τα γενια , το προσωπο , κατω απο το σαγονι , υπαρχουν αντρες που μπορει καποιος να παρει και 4000 μοσχευματα , με πολυ χαμηλο λογο μεν , 1,1 -1,2 αλλα χοντρη τριχα . Ειναι εξαιρετικα χρησιμη ποσοτητα τριχας που μπορει να προσφερει καλυψη και ευελιξία . Ειναι αραγε ταμπου για εναν αντρα να μεταμοσχευσει γενια στο κεφαλι ; ειδικα οταν στερεύουν οι αλλες επιλογες . Γιατι να μην υπολογιζουμε απο την αρχη τα γενια στην ολικη δοτρια , πχ καποιος μπορει να παρει 5-6κ απο πισω απ το κεφαλι + 2-3-4κ απο τα γενια . Ακομη και σε τετοια περιστατικα οπως του φιλου εδω , θα μπορουσε πολυ συντηριτικα και προσεκτικα να βγαλει μονο 1,5κ-2Κ απο τη δοτρια του και απο midscalp και προς τα πισω να βαλει απο γενια . Με μια μεση πυκνοτητα 25 μοσχευματων ανα cm2 θα μπορουσε να καλυψει ολο το προβλημα . Τασο τι λες . Με λιγα λογια , αφου φαινεται επιφοβο να εξαντλησει τη δοτρια του που φαινεται αδυναμη , μπορει να εξαντλησει τα γενια κατω απ το σαγονι του . Επισης το ιδιο θα μπορουσαν να κανουν οσοι δεν χρησιμοποιουν φιναστεριδη
 

koumparos

Well-Known Member
Τι να πρώτο καλύψουν βρε παιδιά τα γένια εδώ στο φίλο?Πάει για 7αρης και η δοτρια μαλον αρρωσταίνει και αυτή.Πρεπει να παίρνει εφόρου ζωής φίνα και κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάει στη ντουντα.Με λεπτή τρίχα ακόμα και όλα τα γένια να ξυλωσει και την δοτρια δύσκολα θα αποκτήσει πυκνότητα που να λες ότι άξιζε ο κόπος.Αξιζει μια ζωή φάρμακα για να καταφέρει τελικά ένα αραιό αποτέλεσμα?Καλύτερα να ψάχτει Ιταλία για tatoo εάν έχουν βελτιωθεί καθόλου οι τεχνικές η να μην ασχοληθεί και να το ξεχάσει.Προσωπικη άποψη βεβαίως.
 

Flosk

Well-Known Member
Ο Λορεντζο ελεγε οτι το σωστο blend ειναι 20% γενια-80% κεφαλι για να μην φαινεται αντιαισθητικο το αποτελεσμα.
Αν κανω λαθος μπορει να διορθωσει ο Cvial, αλλα στην καλυτερη να μου ειπε 75-25 ποσοστιαια.
 
Μπλουζα