Έτοιμος για μμ. πόσα μοσχεύματα θα χρειαστώ;

ntinos04

Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,
Είμαι πολλά χρόνια μέλος στο forum μπαίνω αρκετά συχνά και διαβάζω και πραγματικά ευχαριστώ για το τεράστιο έργο που προσφέρεται!
Με τη σειρά μου κι εγώ έχω αποφασίσει να κάνω μμ. Πριν πάω σε κάποια κλινική και μου πουλήσουν παπάδες θα ήθελα να σας ρωτήσω, πόσα κατά την γνώμη σας μοσχεύματα θα χρειαστώ στο περίπου για να έχω ένα καλό αποτέλεσμα; Το πώς βλέπετε τη δότρια μου; Και αν είμαι καλός υποψήφιος ή όχι; Γενικός τι συμβουλές θα μπορούσατε να μου δώσετε;
Με ενοχλεί πάρα πολύ ότι η Hairline μου έχει ανέβει τόσο πάνω. Οπότε θέλω να δώσω βαρύτητα κυρίως στο μπροστά μέρος αλλά και πίσω να μη φαίνεται άδειο όπως τώρα.
Με συγχωρείται για τις φωτογραφίες αν δεν είναι τόσο καλές, και επίσης αν δε τις πόσταρα ευανάγνωστα.
Εδώ είναι με στεγνά μαλλιά.
20190211_132120_003.jpg 20190211_132120_010.jpg 20190211_132120_016.jpg 20190211_132120_026.jpg 20190211_132148_002.jpg
Εδώ με τα μαλλιά τραβηγμένα στα πλάγια ώστε να είναι εμφανής τα σημεία
20190123_020003.jpg dotria1.jpg dotria1_2.jpg dotria4.jpg side1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ntinos04

Member
Εδώ με τα μαλλιά βρεγμένα και χτενισμένα προς τα πίσω
20190211_131552_025.jpg 20190211_131552_027.jpg 20190211_131559_001.jpg 20190211_131602_013.jpg 20190211_131617_018.jpg 20190211_131631_025.jpg 20190211_131648_001.jpg 20190211_131648_011.jpg
Γενικός αυτό που κάνω είναι να τραβάω όσο μπορώ τα μαλλιά προς τα μπροστά για να καλλήΝα σημειώσω ότι παλαιότερα έπαιρνα minox και fina μετά από research στο forum για περίπου 2 χρόνια αλλά μετά τα παράτησα.
Ως προς τις κλινικές έχω κάτι υπόψη μου αλλά ακόμα ψάχνομαι σχετικά με όσα αναγράφονται εδώ, γενικός με ενδιαφέρουν όμως τα παραπάνω να γνωρίζω στο περίπου τι μου γίνεται. Ως προς την ηλικία είμαι 35.
Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Φιλε μου, φαινεται οτι εχεις αρκετα καλη δοτρια, αλλά και μεγαλη αραιωση.

Για να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα μπροστα και πισω, χρειαζεσαι περιπου 5000-6000 grafts.

Αυτο σημαινει 2 μεταμοσχευσεις των 3000 grafts η καθεμια.

Η δοτρια σου φαινεται ικανη να προσφερει τοσα grafts.

Αν τωρα δεν εισαι διατεθειμενος να μπεις στην επιπονη διαδικασια 2 μμ σε βαθος διετιας και θελεις να κάνεις μονο μια, τοτε πρεπει να επιλεξεις σιγουρα διπλη συνεδρια, ωστε να εξαχθει ο μεγιστος δυνατος αριθμος μοσχευματων (περιπου 3500) και να εχεις μια αξιοπρεπη καλυψη τουλαχιστον στο μπροστινο μερος του κεφαλιου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλη καλυψη πετυχαινεις παντως φερνοντας στη μεση το μαλλι. Θελεις συνολικα 5000 μοσχευματα. Με καλη φυτρωση. Αυτο σημαινει οτι για ενα καλο αποτελεσμα θα χρησιμοποιηθει ολη η δυνατοτητα της δοτριας σου πισω και πλαινα.
Καλη ηλικια για μεταμόσχευση και το pattern πιστευω οτι εχει δειξει σε μεγαλο βαθμο.
Ψαξτο καλα βλεποντας αποτελεσματα στο φορουμ και οταν μαθεις αρκετα πραγματα κανε την κινηση σου. Εχουν προχωρησει οι μεταμοσχευσεις και μπορεις να βελτιωθεις σε μεγαλο βαθμο.
Στην αραιωμενη και κενη περιοχη μπορουν να χωρεσουν και 5500 μοσχευματα η και 6000. Αυτο εξαρτάται απο τον σχεδιασμο της hairline που θα ειναι τη δυνατοτητα της δοτριας σου και τις απαιτησεις σου για το αποτελεσμα
 

ntinos04

Member
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την εκτίμηση σας.
Η αλήθεια είναι θα προτιμούσα να κάνω μόνο μια μμ σε διπλή συνεδρία για να τελειώνει. Είναι όμως δυνατών να αφαιρεθούν ~3000 μοσχεύματα σε μία μέρα; Επίσης θα υπήρχε πρόβλημα να καταστρέψω τη δότρια αν αποφάσιζα κάτι τέτοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Υπαρχουν αποτελεσματα στις παρουσιασεις μεταμοσχευσεων με εξαγωγη πολλων μοσχευματων. Ριξε μια ματια.
Οχι αν γινει σωστη δουλειά δεν θα εχει προβλημα η δοτρια με διπλη συνεδρια. Θα παρουν μοσχευματα απο ολη την περιοχη. Διαβασε τις παρουσιασεις μεταμοσχευσεων.
 

tol

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι θα προτιμούσα να κάνω μόνο μια μμ σε διπλή συνεδρία για να τελειώνει. Είναι όμως δυνατών να αφαιρεθούν ~3000 μοσχεύματα σε μία μέρα;

Φιλε μου, διπλη συνεδρια σημαινει ενα συνεχομενο διημερο.
Σε μια διπλη συνεδρια μπορουν να εξαχθουν 3000-3500 grafts (περιπου 1500-1700 καθε μερα).

Βεβαια υπαρχουν και κλινικες που μπορουν να εξαγουν και 5000 grafts σε μια διπλη συνεδρια, αλλά ισως δεν ειναι η ενδεδειγμενη πρακτικη.

Οταν ο αριθμος των grafts σε μια μεταμοσχευση (ακομη και σε διπλη συνεδρια) υπερβαινει τις 3500, τοτε αυξανεται κατακορυφα ο κινδυνος σοκ λος και επιβαρυνεται υπερβολικα η δοτρια.

ΥΓ Σε οσα ανεφερα πιο πανω, υπαρχει και ο αντιλογος (δες τις περιπτωσεις των φιλων μελων Tsek και mic). Σε διπλη συνεδρια εβαλαν γυρω στα 5000 grafts και ειναι ικανοποιημενοι απο το αποτελεσμα. Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η επιλογη τους εμπεριειχε αυξημενο ρισκο.....τελικα ομως δικαιωθηκαν.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Όπως είπε ο Tol.
Φαίνεται να έχεις υγιής και ικανή δότρια για εξαγωγή αρκετών τριχοθυλακίων.
Είσαι σε πολύ καλή ηλικία,μπορεί να γίνει καθαρή δουλειά στο κεφάλι σου,έχεις υψηλές γέφυρες και πιστεύω ότι εάν είσαι έτοιμος πρέπει να προχωρήσεις για μεταμόσχευση.
Είσαι από το 2009 μέλος, δεν ξέρω τι και αν είσαι διαβασμένος στο φόρουμ αλλά πιστεύω τα βασικά να τα γνωρίζεις.
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρίξεις λίγο διάβασμα να συγκρίνεις κλινικές-αποτελέσματα να τα ζυγίσεις και να βάλεις μπρος.
Σαν πρώτη μεταμόσχευση θα χρειαστείς τουλάχιστον 3600 μοσχεύματα.
 

piros75

Well-Known Member
Αγαπητέ είσαι νομίζω τυχερός μέσα στην ατυχία σου και αυτό γιατί από τη μία έχεις καλή δότρια, από την άλλη (και σημαντικότερο ίσως) έχεις ψηλά τις πτέρυγες (δηλαδή τα πλαινά σου δεν έχουν αραιώσει σε σημείο που να χρειάζεται "επένδυση μοσχευμάτων" και παίξιμο με illusion κλπ. Θεωρώ ότι με 3.000 μοσχεύματα στην Α και Β ζώνες και άλλα 1500 πίσω θα είσαι σούπερ. Θεωρητικά μπορείς να ξεκινήσεις και με 2000 στις Α και Β και να δεις τι θα σου δώσει. Αν δεν κατέβεις πολύ χαμηλά στην χερλαιν πιθανά να είναι αρκετά και αυτά.
 

ntinos04

Member
Ναι είμαι αρκετά χρόνια στο forum αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να προσφέρω δικές μου εμπειρίες παρά μόνο να παίρνω από εσάς. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις γνώσεις και την τεράστια δουλειά που προσφέρουν. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω όσους απαντήσατε και έχω πλέον μία εκτίμηση σχετικά με τη δότρια μου και τα πόσα (στο περίπου) μοσχεύματα θα χρειαστώ.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω η hairline να κατέβει γιατί το μέτωπο φαίνεται πολύ μεγάλο και με ενοχλεί αρκετά και αυτό.
Με απασχολεί επίσης αν το σηκώσει η δότρια μου να γίνουν ~5.000 μοσχεύματα σε 1 μμ (2 συνεδρίες) όπως θέλω να γίνει, ή θα ήταν καλύτερα σε 2 όπως προανέφερε και ο φίλος tol (σχετικά με το σοκ λος)...
Θα σας έχω ενήμερους σχετικά με το πως θα προχωρήσω και σίγουρα θα υπάρχει η αντίστοιχη ανάρτηση της μμ όταν ξεκινήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ntinos04

Member
Οταν ο αριθμος των grafts σε μια μεταμοσχευση (ακομη και σε διπλη συνεδρια) υπερβαινει τις 3500, τοτε αυξανεται κατακορυφα ο κινδυνος σοκ λος και επιβαρυνεται υπερβολικα η δοτρια.
Σίγουρα έχουνε γίνει μεγάλες συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα όπως και έχω διαβάσει διάφορες περιπτώσεις. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, ας πούμε βάζω σε μία μμ (διπλή συνεδρία) 5000+ μοσχεύματα. Σε περίπτωση shock loss (που είναι πάρα πολύ πιθανόν), όχι από λάθος γιατρού (π.χ. τραυματισμός σε υπάρχοντα τριχοθυλάκια) αλλά από από φυσιολογικές αιτίες (υποδερμική αιμάτωση της περιοχής), οι τρίχες που θα πέσουν θα επανέλθουν πάλι; Τονίζω πάλι όταν οφείλετε σε φυσιολογικές αιτίες.
Άμα ξανά βγαίνουνε πιστεύω αξίζει να τα κάνω όλα μαζί δε με ενοχλεί αυτό, απλά φοβάμαι μη γίνει ζημία που δε μπορεί μετά να διορθωθεί αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σίγουρα έχουνε γίνει μεγάλες συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα όπως και έχω διαβάσει διάφορες περιπτώσεις. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, ας πούμε βάζω σε μία μμ (διπλή συνεδρία) 5000+ μοσχεύματα. Σε περίπτωση shock loss (που είναι πάρα πολύ πιθανόν), όχι από λάθος γιατρού (π.χ. τραυματισμός σε υπάρχοντα τριχοθυλάκια) αλλά από από φυσιολογικές αιτίες (υποδερμική αιμάτωση της περιοχής), οι τρίχες που θα πέσουν θα επανέλθουν πάλι; Τονίζω πάλι όταν οφείλετε σε φυσιολογικές αιτίες.
Άμα ξανά βγαίνουνε πιστεύω αξίζει να τα κάνω όλα μαζί δε με ενοχλεί αυτό, απλά φοβάμαι μη γίνει ζημία που δε μπορεί μετά να διορθωθεί αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο...

Αυτα με το shockloss για πανω απο 3500 μοσχευματα ειναι υποθεσεις. εχεις τοσες κενες περιοχες που ακομη και με 5000 μοσχευματα δεν θα χρειαστεις να μπεις αναμεσα σε μαμα μαλλια αλλα διπλα.
shockloss μπορει να παθει καποιος που θα βαλει 1800 μοσχευματα αλλα θα μπουν αναμεσα σε μαμα μαλλια. οπως εγινε με τον salonikio που πηγε με μικρο προβλημα να φτιαξει κροταφους.
οι μεγαλες κενες περιοχες θελουν μοσχευματα για να γεμισουν. το αν θα τα βαλει μαζι η σπαστα ειναι επιλογη του καθενος. Εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα στη διαδικασια ξανα.
 

ntinos04

Member
Δημήτρη φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε πιστεύεις θα μπορούσα να πάω για μία τέτοια (σχετικά) μεγάλη μμ χωρίς φόβο για περαιτέρω συνέπειες;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δημήτρη φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε πιστεύεις θα μπορούσα να πάω για μία τέτοια (σχετικά) μεγάλη μμ χωρίς φόβο για περαιτέρω συνέπειες;

Με την κατασταση που βλεπω στις φωτογραφιες ναι πιστευω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι εχεις μεγαλη εκταση κενης περιοχης και δεν θα χρειαστει να μπουν αναμεσα σε δικα σου μαλλια.
Επισης το σχημα της αραιωσης σου νομιζω οτι εχει σχηματιστει σε μεγαλο βαθμο οποτε δεν θα εχεις και σημαντικες αλλαγες τα επομενα χρονια μετα απο μια πετυχημενη επεμβαση.
αν φοβασαι εσυ το shockloss θα επρεπε να το φοβαμαι και εγω. μονο που δεν υπηρχε καμια τριχα να σοκαριστει και να χαθει.
Εσυ διαβασε τις γνωμες ολων και κρατα οτι νομιζεις. η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

Αν σου κατσει καλα η μεταμοσχευση η μεταμορφωση σου θα ειναι τεραστια. το μαλλι στα σημεια που υπαρχει ειναι αρκετα καλο
 

ntinos04

Member
Εννοείται ότι ο καθ΄ένας εκφράζει τη γνώμη του και ευχαριστώ για την όποια εκτίμηση μπορώ να πάρω. Πολύ ωραία, και κάτι τελευταίο. Η δότρια όπως τη βλέπεις φίλε μου Δημήτρη, πιστεύεις μπορεί να τη σηκώσει τη συγκεκριμένη μμ χωρίς να προκληθεί ιδιαίτερη ζημία;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εννοείται ότι ο καθ΄ένας εκφράζει τη γνώμη του και ευχαριστώ για την όποια εκτίμηση μπορώ να πάρω. Πολύ ωραία, και κάτι τελευταίο. Η δότρια όπως τη βλέπεις φίλε μου Δημήτρη, πιστεύεις μπορεί να τη σηκώσει τη συγκεκριμένη μμ χωρίς να προκληθεί ιδιαίτερη ζημία;

απειραχτη δοτρια εχεις και φαινεται σε καλη κατασταση. κορυφη και μερικα μοσχευματα απο γενια θα μπορουσαν να μπουν.
τα εχεις τα μοσχευματα αλλα αυτο θα στο πουν και οι κλινικες.. κανε την ερευνα σου και προχωρα. θα ειχε ενδιαφερον να κανεις παρουσιαση αν προχωρησεις τελικα. Λογω ψηλων πλαινων μπορει να κλεισει πολυ καλα η κενη περιοχη. ;)
 

ntinos04

Member
Πολύ ωραία, πολύ χρήσιμη η γνώμη σου για να ξέρω τι μου γίνεται. Σε ευχαριστώ πολύ. Εννοείται ότι θα σας έχω ενήμερους και ότι θα ακολουθήσει ανάλογο thread με την παρουσίαση όταν είμαι έτοιμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα