Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

baybars είπε:
Επίσης, να αναφέρουμε ότι τα ποσοστά επιτυχίας από τη ζρήση της ketokonazole lotion ήταν όχι κ τόσο ενθαρρυντικά : περίπου 24%, δηλαδή οι 2~3 στους 10 είδαν αποτέλεσμα από τη χρήση της.

Δεν ειχα ιδεα για αυτο που λες... εχεις κανενα σχετικο λινκ? Σε οποιαδήποτε περίπτωση η λοσιον θα δουλευει καλυτερα απο σαμπουαν(που μενει μονο 5 λεπτα στο κεφαλι μας)
Απο χτες εχω φτιαξει λοσιον κετο 3,3% και λεω να το βαζω καθε μερα 30 λεπτα πριν το μπανιο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx είπε:
[quote author=baybars link=topic=122.msg20382#msg20382 date=1258030688]

Επίσης, να αναφέρουμε ότι τα ποσοστά επιτυχίας από τη ζρήση της ketokonazole lotion ήταν όχι κ τόσο ενθαρρυντικά : περίπου 24%, δηλαδή οι 2~3 στους 10 είδαν αποτέλεσμα από τη χρήση της.

Δεν ειχα ιδεα για αυτο που λες... εχεις κανενα σχετικο λινκ? Σε οποιαδήποτε περίπτωση η λοσιον θα δουλευει καλυτερα απο σαμπουαν(που μενει μονο 5 λεπτα στο κεφαλι μας)
Απο χτες εχω φτιαξει λοσιον κετο 3,3% και λεω να το βαζω καθε μερα 30 λεπτα πριν το μπανιο...
[/quote]

φιλε azyx τι διαδικασια ακολουθησες για να φτιαξεις τη λοσιον? εχεισ τσεκαρει στο ιντερνετ για να δεις σε τι υγρο ειναι διαλυτη και γενικα ποια απο τα στοιχεια του χαπιου ειναι διαλυτα και με τι διαλυτη? επισης, μηπως γνωριζουμε αν κετοκοναζολη εχει την ιδιομορφια που εχει η μινοξ, αν δηλαδη σταματησεις να τη χρησιμοποιησεις να χασεις οτι εχεις ``κτισει``?

azyx δεν ξερω αν το εχεις κανει αλλα μια καλη προσθηκη στη λοσιον και αφου την αφηνεις μονο 30 λεπτα και μετα ξεπλενεις ειναι το τζελ αλοης γτ αποροφαται πραγματικα γρηγορα. εξαρταται βεβαια πως εχεις φτιαξει τη λοσιον και τι υφη εχει. αν πχ ειναι υγρη η λοσιον και δεν βγει λιγο πηχτη δε μπορεις να προσθεσεις τζελ αλοης γτ η αλοη δεν διαλυεται και κανει κατι σαν κομπακια. (ειχα δοκιμασει να βαλω στη homemade spiro)

Επισης θα ηθελα να σας πω οτι προσθεσα τζελ αλοης στο fungoral και εχει γινει πολυ πιο ``μαλακο``.
 

genesis

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

baybars είπε:
[quote author=azyx link=topic=122.msg20186#msg20186 date=1257698970]
[quote author=heyya link=topic=122.msg20178#msg20178 date=1257696312]
Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει κρέμα κετοκοναζόλης;; Αν ναι τι πιστεύεται;

Ναι φιλε την εχω δοκιμασει εγω λιγες φορες αλλα επειδη ειναι σε κρεμα δεν βολεύει να την βαζεις στο μαλι! Εκτος αν ειναι πολυ κοντο η ξυρισμένο! Φυσικα μπορεις να την βαζεις στους κροταφους αν θελεις! Πιστευω κανει καλύτερη δουλεια απο το σαμπουαν! Με το σαμπουαν 6 μηνες δεν ειχα δει τιποτα! Η καλύτερη μορφη κετοκοναζολης κατα εμε ειναι η λοσιον με την οποια εχει γινει και ερευνα και τα αποτελέσματα με τις φοτο του γιαπωνεζου που εχουμε δει ολοι!
PIIS0923181106002490.gr1.lrg.jpg

Fig. 1. A 23-year-old Japanese man who used 2% ketoconazole (KCZ) lotion during shampooing everyday. Six months later, hair regrowth was attained (b) in comparison with the pre-treatment condition (a). Suspension of use for 3 months, however, caused recurrent hair loss (c). Renewed use of KCZ induced renewed growth of vertex hair (d). A 25-year-old Japanese man with AGA (e) applied 2% KCZ lotion immediately after shampooing everyday. Ten months later, hair regrowth was apparent (f).

*The subjects applied topical 2% KCZ lotion (Nizoral®) almost every day during or immediately after hair washing with their own unmedicated shampoos.

*πουθενα δεν αναφερει οτι τα αποτελεσματα ειναι απο χρηση σαμπουαν κετοκοναζολης! Τα αποτελεσματα αυτα ειναι απο χρηση λοσιον! + λεει οτι λουζοντουσαν με δικα τους σαμπουαν ασχετα εντελος και βαζανε λοσιον κετοκοναζολης μετα!

http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-25116-page-0-category-0-order-last_answer.html
[/quote]

Επίσης, να αναφέρουμε ότι τα ποσοστά επιτυχίας από τη ζρήση της ketokonazole lotion ήταν όχι κ τόσο ενθαρρυντικά : περίπου 24%, δηλαδή οι 2~3 στους 10 είδαν αποτέλεσμα από τη χρήση της.
[/quote]


επισης ρε παιδια νκανω μια ερωτηση? η δεν ξερω αγγλικα ή κατι δεν παει καλα...λεει οτι τη λοσιον κετοκοναζολης τη βαζανε ή κατα τη διαρκεια ή αμεσως μετα το λουσιμο....καλα τι λοσιον ειναι αυτη που τη βαζεις και κατα τη διαρκεια του λουσιματος???
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

genesis είπε:
επισης ρε παιδια νκανω μια ερωτηση? η δεν ξερω αγγλικα ή κατι δεν παει καλα...λεει οτι τη λοσιον κετοκοναζολης τη βαζανε ή κατα τη διαρκεια ή αμεσως μετα το λουσιμο....καλα τι λοσιον ειναι αυτη που τη βαζεις και κατα τη διαρκεια του λουσιματος???

Φανταζομαι εννοεί οτι απλωνε το σαμπουαν πρωτα σε βρεγμενο μαλι και χωρις να το ξεπλύνει εβαζε την λοσιον απο πανω...
Απ οτι ειδα η κετοκοναζολη ειναι πολυ καλα διαλυτη στην PPG ετσι τουλαχιστον λενε οι εταιρίες-βιομηχανίες που την φτιαχνουν αλλα και εδω...
ketolotioon.jpg

εγω εκανα σκονη 10 χαπακια τα εβαλα σε 30ml PPG τα χτυπησα για 2min με το μιξερ του φραπε μετα εβαλα αλλα 30ml οινοπνευμα και τα χτυπησα αλλα 2min :)

Εννοείτε πως αν σταματησεις θα χασεις ολα τα αποτελεσματα αφου δεν ειναι θεραπεια οπως και ολα τα αλλα... μινοξ,φινα κτλπ
Η αλοη δεν με βολεύει γιατί δεν μπορω να την απλώσω στο μαλι μου ευκολα... Αλλιώς θα εβαζα την κετοκοναζολη μεσα στην αλοη gel μαζι με λιγο ppg και θα το αφηνα 2 ωρες:)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

εγω ως οφειλο
να υπενθυμισω οτι η η ketoconazole δεν ειναι αθωα ουσια
η καμια ουσια Light αντιθετως ειναι αρκετα ισχυρη

και επειδη με την φιναστεριδη ισως την κατηγορησαν παραπανω απο οσο επρεπε
και η ketoconazole περναει καπως στο Νουκου
καλο θα ειναι να προσεξετε λιγο με την χρηση της ketoconazole

αυτα απο μενα καλη σας συνεχεια
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Συμφωνω με τον Παναγιωτη...ειναι αρκετα τοξικη ουσια...αυτο που με κανει να τη χρησιμοποιω ειναι οτι οι παρενεργειες σχετικα με τη χρηση της κετοκοναζολης αφορουν μελετες που εχεουν γινει για περιπτωσεις ληψης της απο το στομα.
 

skarman

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Παιδιά εμένα μου σύστησε ο γιατρός μου ένα σαμπουαν με 2% κετοκοναζόλη, το "flidaphen"...
Το έχει κανείς ακουστά?Έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τα γνωστά φάρμακα του εμπορίου?Μήπως δεν τα ήξερε τα άλλα ο γιατρός μου?

Σχετικά με τη λοσιόν κετοκοναζόλης εάν είναι πιο αποτελεσματική όπως ειπώθηκε στο φόρουμ γιατί λοιπόν δεν έχουν βγει αντίστοιχα φάρμακα και δεν τη συστείνουν οι γιατροί???
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

skarman είπε:
Παιδιά εμένα μου σύστησε ο γιατρός μου ένα σαμπουαν με 2% κετοκοναζόλη, το "flidaphen"...
Το έχει κανείς ακουστά?Έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τα γνωστά φάρμακα του εμπορίου?Μήπως δεν τα ήξερε τα άλλα ο γιατρός μου?

Σχετικά με τη λοσιόν κετοκοναζόλης εάν είναι πιο αποτελεσματική όπως ειπώθηκε στο φόρουμ γιατί λοιπόν δεν έχουν βγει αντίστοιχα φάρμακα και δεν τη συστείνουν οι γιατροί???

εφόσον το συγκεκριμένο σαμπουάν περιέχει κετοκοναζόλη δεν διαφέρει και πολύ από τα άλλα. Αν είναι να αρχίσεις με τέτιο σαμπουάν, προτείνω το Libroman 2%
 

skarman

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Fenimore είπε:
εφόσον το συγκεκριμένο σαμπουάν περιέχει κετοκοναζόλη δεν διαφέρει και πολύ από τα άλλα. Αν είναι να αρχίσεις με τέτιο σαμπουάν, προτείνω το Libroman 2%

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου!Πήγα και το πήρα το απόγευμα...
Διάβασα όμως κάτι στο φύλλο οδηγιών που με προβλημάτισε...

"Η σμηγματοτοροϊκή δερματίτιδα και η πυτιρίδα για τις οποίες χρησιμοποιείται κυρίως το σαμπουάν κετοκοναζόλης, συνοδεύονται συνήθως με πτώση μαλλιών.Αυτό μπορεί επίσης να εμφανιστεί με τη χρήση του σαμπουάν κετοκοναζόλης όταν χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις αυτές."

Βλέπω πτώση μαλλιών και ανησυχώ... :p
Μπορεί να υπάρξει τέτοια παρενέργεια από τη χρηση κετοκοναζόλης?
Ή είναι όπως το λέει μόνο για αυτές τις περιπτώσεις???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου!Πήγα και το πήρα το απόγευμα...
Διάβασα όμως κάτι στο φύλλο οδηγιών που με προβλημάτισε...

"Η σμηγματοτοροϊκή δερματίτιδα και η πυτιρίδα για τις οποίες χρησιμοποιείται κυρίως το σαμπουάν κετοκοναζόλης, συνοδεύονται συνήθως με πτώση μαλλιών.Αυτό μπορεί επίσης να εμφανιστεί με τη χρήση του σαμπουάν κετοκοναζόλης όταν χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις αυτές."

Βλέπω πτώση μαλλιών και ανησυχώ... :p
Μπορεί να υπάρξει τέτοια παρενέργεια από τη χρηση κετοκοναζόλης?
Ή είναι όπως το λέει μόνο για αυτές τις περιπτώσεις???
[/quote]
και να πεσουν θα ξαναβγουνε μην ανησυχεις γι αυτο ;)
 

heyya

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Αυτό το έγραφε και στο fungoral.
skarman, μπορείς να μας ενημερώσεις αν το flidaphen περιέχει SLS;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsiou

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

παίδες αυτό που γράφουν είναι ότι όταν έχεις πυτιρίδα μπορεί να σου πέφτουν τα μαλλιά ως συνέπεια ... και απλά σου λένε ότι και να λουστείς με σαμπουάν κετοκοναζόλης πάλι θα σου πέφτουν ... όχι όμως απο το σαμπουάν αλλά απο την πυτιρίδα ... αυτό εννοούν, και πως να μην το εννοούν αφού η "επίσημη θεραπεία" είναι 2 εβδομάδες, που να προλάβει να σταματήσει η DHT ... γνώμη λέω τώρα ...


Υ.Γ. 1) πάντως θεωρητικά απο το βαθύ καθάρισμα που σου προσφέρει η κετοκοναζόλη πρέπει να καθαρίζουν οι ρίζες απο την DHT, οπότε και να ψιλοσταματά η τριχόπτωση ...
2) προτείνω να μην το χρησιμοποιείτε πάνω απο 2 φορές την εβδομάδα απο τη στιγμή που το θέλουμε για μακροχρόνια χρήση ...
 

skarman

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Heyya απ ότι βλέπω η σύνθεση έχει ως εξής:
Δραστική Ουσία:ketoconazole
Έκδοχα:Texapon SBN, cocomide DEA, croquat L, imidurea, heliotrope 2184, hydrochloric acid, water purified.

Τωρα δεν ξέρω αν το sls που με ρώτας έχει να κάνει με τα παραπάνω γι αυτό σου έγραψα ότι είδα.

http://www.zwitter.gr/products.html#

Απ ότι είδα αυτή είναι η εταιρεία που προωθεί το συγκεκριμένο προιόν...
Όλως τυχαίως είδα ότι ο γιατρός μου έχει συστήσει και το 5% μινοξιδίλη(Nherea) της ίδιας εταιρείας...Τώρα κατάλαβα για ποιο λόγο μου δίνει αυτά τα "μη γνωστά" προϊόντα...
Πρέπει να χει φάει κάποιο κόλλημα με τη συγκεκιμένη εταιρεία ο ντόκτορας... :p
Ελπίζω βέβαια να είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα γνωστά του εμπορίου και να μην κάνει μου καμιά μπινιά...
Από ότι είδα είναι ελληνική εταιρεία...Λέτε γι αυτό να την προωθεί??? ::)

Μιχάλη συμφωνώ μαζί σου για τη χρήση του σαμπουάν!!!
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Απο τη στιγμή που οι δραστικές ουσίες είναι οι ίδιες, καλά κάνει και στηρίζει το ντόπιο προϊόν.

Είναι σα ν'αγοράζεις πορτοκάλια απ'το Αμέρικα αλλιώς...αφού τα ίδια και καλύτερα είναι και δω :D
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

skarman είπε:
Heyya απ ότι βλέπω η σύνθεση έχει ως εξής:
Δραστική Ουσία:ketoconazole
Έκδοχα:Texapon SBN, cocomide DEA, croquat L, imidurea, heliotrope 2184, hydrochloric acid, water purified.

Τωρα δεν ξέρω αν το sls που με ρώτας έχει να κάνει με τα παραπάνω γι αυτό σου έγραψα ότι είδα.

http://www.zwitter.gr/products.html#

Απ ότι είδα αυτή είναι η εταιρεία που προωθεί το συγκεκριμένο προιόν...
Όλως τυχαίως είδα ότι ο γιατρός μου έχει συστήσει και το 5% μινοξιδίλη(Nherea) της ίδιας εταιρείας...Τώρα κατάλαβα για ποιο λόγο μου δίνει αυτά τα "μη γνωστά" προϊόντα...
Πρέπει να χει φάει κάποιο κόλλημα με τη συγκεκιμένη εταιρεία ο ντόκτορας... :p
Ελπίζω βέβαια να είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα γνωστά του εμπορίου και να μην κάνει μου καμιά μπινιά...
Από ότι είδα είναι ελληνική εταιρεία...Λέτε γι αυτό να την προωθεί??? ::)

Μιχάλη συμφωνώ μαζί σου για τη χρήση του σαμπουάν!!!

ΟΧΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ..."ΔΩΡΑΚΙΑ" ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΣΥΝΗΘΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ)
 

skarman

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

baybars απ ότι είδα το συγκεκριμένο είναι φτηνότερο απο το regaine(κατα 6-7ευρω) που είναι και το πιο γνωστό...
Αν είναι να κάνει την ίδια δουλειά να σου πω δεν με πολύ νοιάζει αφού βγαίνω κερδισμένος σ αυτην την περιπτωση...
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Κερδισμένος κι εσύ...κερδισμένος κι ο γιατρός...οπότε όλα καλά :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα