Wasabi - νέα ανακάλυψη (;!)

salonicam

New Member
Δεν βρήκα να έχει γραφεί για το θέμα που προέκυψε τελευταία με το wasabi. Σύμφωνα με μια Ιαπωνική έρευνα είναι λέει καλύτερο από minox. Hoax ή αλήθεια;

Οι έμπειροι του φόρουμ ξέρουν κάτι;

Ν' αρχίσουμε την καλλιέργεια;

http://metro.co.uk/2017/05/27/putti...ted-as-the-next-big-hair-loss-remedy-6664984/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
kapa φίλε πρόσεχε τι θα αγοράσεις γτ το είχα δει και εγω το άρθρο και με μια μινι έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι κυκλοφορεί μούφα wasabi!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa φίλε πρόσεχε τι θα αγοράσεις γτ το είχα δει και εγω το άρθρο και με μια μινι έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι κυκλοφορεί μούφα wasabi!!!
προς το παρον θα παρω το ρισκο με αυτο που το παρηγγειλα.
αν εχει κανεις καποια προταση για γνησιο η για κατασκευη λοσιον,εδω ειμαι.
λογικα θα πρεπει να καιει και να δροσιζει ταυτοχρονα στην εφαρμογη,εχω δοκιμασει wasabi
 

salonicam

New Member
Το θέμα είναι ότι, σύμφωνα με διεθνή άρθρα, το wasabi φυτρώνει μόνο στην Ιαπωνία και η καλλιέργεια του είναι απαιτητική. Δεν ξέρω αν το Κορεάτικο wasabi είναι το ίδιο (ίσως έχει σχέση με το κλίμα το χώμα, κάτι σαν τη μαστίχα στη Χίο).

Well, for one, do you know that the actual plant (fresh wasabi) costs around $80 per pound? While seemingly expensive, such high price is actually due to many reasons: One of those is that wasabi is exclusively planted in Japan. Another, growing it is a meticulous process- it should be planted directly in the riverbed wherein water constantly flows around it. Even the process of turning it into paste requires much effort!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
αν θελουμε γνησιο απο ιαπωνια μονο ενα μελος μπορει να βοηθησει, γνωστο για τις εξορμησεις του στην απω ανατολη @john john
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
19549433_1430818736957518_1416486057_o.jpg 19531892_1430818580290867_48517070_o.jpg 19531892_1430818580290867_48517070_o.jpg 19553241_1430818650290860_1763276469_n.jpg σε αυτο το σημειο καλο ειναι να βαλω καποιες φωτο,υποψιν οτι εχω πανω απο 2 μηνες με μινοξ κορτιζονη στους κροταφους.
δηλαδη ειμαι στα μεγιστα αποτελεσματα της μινοξιδιλης που μπορει να μου δωσει.
 

spiros27

Member
Προβολή συνημμένου 14867 Προβολή συνημμένου 14868 Προβολή συνημμένου 14868 Προβολή συνημμένου 14869 σε αυτο το σημειο καλο ειναι να βαλω καποιες φωτο,υποψιν οτι εχω πανω απο 2 μηνες με μινοξ κορτιζονη στους κροταφους.
δηλαδη ειμαι στα μεγιστα αποτελεσματα της μινοξιδιλης που μπορει να μου δωσει.
μπορεις να μου πεις ποια μινοξ βαζεις;;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
βαλτε ενα χερακι βοηθειας και εμενα τον καψερον.
οσο και αν ψαχνω δεν βρισκω wasabi,ακομα δεν εχει βγει για τριχοπτωση,η λοσιον που εχω ειναι καλλυντικη και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχει οχημα απορροφησης,αναγκαστικα βαζω μαζι με μινοξιδιλη για να απορροφηθει λιγο.
δεν ξερω και τι περιεκτικοτητα εχει και αν εχει wasabi:cool:
 

le2der

Active Member
βαλτε ενα χερακι βοηθειας και εμενα τον καψερον.
οσο και αν ψαχνω δεν βρισκω wasabi,ακομα δεν εχει βγει για τριχοπτωση,η λοσιον που εχω ειναι καλλυντικη και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχει οχημα απορροφησης,αναγκαστικα βαζω μαζι με μινοξιδιλη για να απορροφηθει λιγο.
δεν ξερω και τι περιεκτικοτητα εχει και αν εχει wasabi:cool:
https://www.thewasabicompany.co.uk/fresh-wasabi
https://wasabi.org/products/namida-100-pure-wasabi-powder
αν θες δες εδω..... λιγο τσουχτερες τιμουλες βλεπω :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
απο σημερα ξεκιναω σκονη wasabi.
βουτηξα λιγο απο την δουλεια,(ειμαι σου σεφ)
τουλαχιστον γι αυτην την σκονη ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι wasabi,το ανακατευουμε με υγρο και γινεται υγρη μορφη η κρεμα αναλογα την αναλογια υγρων.
ψεκαζω μινοξιδιλη και βαζω σκονη απευθειας στους κροταφους.
το αναφερω για να κραταω και εγω ημερομηνιες:p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια τρυπα στο νερο εκανα,αλλα μια τρυπα στο νερο ειχα κανει και με την μινοξιδιλη.
εχουν αρχισει να χανουν οι θεραπειες στο κεφαλι μου.
 
Μπλουζα