Video για το τι είναι και πως υπολογίζετε το coverage value

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Το τροπο υπολογισμου τον εχει υποδειξει κ´ο Cvial αν δεν κανω λαθος στο παρελθον σε καποιο νημα αλλα καλο θα ηταν και να καρφιτσωθει αφου ειναι πολυ σημαντικος.
 

PROF

Active Member
Παιδιά αυτή την ιστορία με το coverage value την είχα διαβάσει πρώτη φορά σε ένα εκτενές άρθρο παρουσίαση του Koray το 2015 στο bellicapelli forum (το οποίο υπάρχει ακόμη εκεί καταχωρημένο), στο οποίο μάλιστα αναγραφόταν ως ικανοποιητική τιμή του συντελεστή το 5 και όχι το 5,4 που αναφέρεται στο συγκεκριμένο βίντεο.

Η αλήθεια είναι ότι μου είχε κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον και το είχα ψάξει γιατί ένοιωθα ότι ο συγκεκριμένος λόγος κούμπωνε πολύ στη δική μου περίπτωση.

Στη συνέχεια βλέποντας κάτι excelο παρουσιάσεις του συγκεκριμένου μοντέλου σε πραγματικά περιστατικά κυρίως από Lorenzo, έβλεπα ότι δίναν σε περιπτώσεις ΝW6 περιθώρια εξαγωγής από τη δότρια κάτι κολοσσιαία νούμερα της τάξεως των 15.000grafts.

Όμως από την άλλη βλέποντας από κοντά περιστατικά που είχαν αφαιρέσει από δότριες (και μάλιστα πολύ καλές δότριες και με πολύ καλή διαχείριση) νούμερα της τάξεως των 6000grafts, θεωρούσα ότι οπτικά οι δότριες αυτές είχαν φθάσει πολύ κοντά στα όριά τους. Οπότε εκεί (κατά την προσωπική μου εκτίμηση πάντα) θεώρησα ότι ο συγκεκριμένος λόγος είναι πολύ θεωρητικός και που περισσότερο έχει αξία για την εκτίμηση της προσέγγισης και ανάπτυξης πλάνου της λήπτριας και όχι τόσο της δότριας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω συζητήσει και με τον Erdo και τον Lorenzo το θέμα αυτό στο workshop. Ο Erdo ξέκινησε το coverage value (η φόρμουλα είναι γνωστή εδώ και χρόνια) αλλά θέλει δουλεία ακόμα και ως προς τη δότρια αλλά και ως προς τη λήπτρια. Πάντως είναι ένας καλός μπούσουλας. Θα επένελθω όμως με περισσότερες λεπτομερείες. Εννοείται ότι τα τεράστια νούμερα για την δότρια είναι «κουμπωμενα» με τα περί ομογενοποίησης και splitting του Erdo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tsek

Well-Known Member
Εχω μία αποροία. Λέμε διαθεσιμη δότρια εννοόντας ποσά γκραφ μπορούν να αφαιρεθούν με ασφάλεια χωρίς να φαίνεται κατι κλπ σωστα?
 

PROF

Active Member
Tsek στο μοντέλο αυτό το σύνολο των grafts που υπάρχουν στη δότρια αναφέρεται ως total donor (συνολική δότρια) ενώ επίσης αναγράφονται (τουλάχιστον στους excelυπολογισμούς) και τα grafts της δότριας που σύμφωνα με το coverage value μπορούν να εξαχθούν χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στη δότρια και που αναφέρονται ως total grafts that can be extracted.
 

Tsek

Well-Known Member
Ναι οκ. Και ο λογος που δεν μπορουν μετα να εξαχθουν παραπανω ειναι οτι θα φαινεται?
 
Τελευταία επεξεργασία:

PROF

Active Member
Προφανώς το σύνολο που θα εξαχθούν εξαρτάται από την κατάσταση που θα παραμείνει μετά η δότρια,
οπότε ο περιορισμός εξαγωγής έχει να κάνει με την εναπομείνουσα όψη και κάλυψη της δότριας.
Απλά αυτό που σχολίασα παραπάνω είναι ότι κατά τη γνώμη μου ο συγκεκριμένος τύπος - αλγόριθμος υπερεκτιμά τα grafts που
μπορεί να εξαχθούν από τη δότρια χωρίς να υπάρχει πρόβλημα σε αυτή.

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως Cvial συμφωνώ απόλυτα με τα πέρι spliting, κλπ., αλλά δεν ξέρω εάν θυμάσαι σε κάποιο post μου
είχα γράψει ότι στην επιλογή γιατρού, ένα από τα βασικά κριτήριά μου ήταν και ότι ήθελα να τοποθετηθεί ο
μέγιστος αριθμός τριχών και όχι ο μέγιστος αριθμός grafts, γιατί καλά τα grafts αλλά οι τρίχες ακόμη καλύτερες!
Ο νοών νοείτω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Κατά βάση ναι, αλλά το''δε θα φαίνεται'' είναι και σχετικό. Μπορεί να πάρει ο γιατρός περισσότερα graft αποσο πρέπει ομογενοποιωντας όμως την δοτρια και να δείχνει μετά λίγο πιο αραιά αλλά παντού ίδια, σαν να έχεις κάνει ένα πιο πιο κοντά το κούρεμα ας πούμε, Αυτό σε περίπτωση βέβαια που χρειάζεται να γίνει και σε γιατρό που μπορεί να γίνει. Και φυσικά να είσαι ενήμερος από πριν ότι θα γίνει αυτό.

Εχω μία αποροία. Λέμε διαθεσιμη δότρια εννοόντας ποσά γκραφ μπορούν να αφαιρεθούν με ασφάλεια χωρίς να φαίνεται κατι κλπ σωστα?
 

Tsek

Well-Known Member
Κατά βάση ναι, αλλά το''δε θα φαίνεται'' είναι και σχετικό. Μπορεί να πάρει ο γιατρός περισσότερα graft αποσο πρέπει ομογενοποιωντας όμως την δοτρια και να δείχνει μετά λίγο πιο αραιά αλλά παντού ίδια, σαν να έχεις κάνει ένα πιο πιο κοντά το κούρεμα ας πούμε, Αυτό σε περίπτωση βέβαια που χρειάζεται να γίνει και σε γιατρό που μπορεί να γίνει. Και φυσικά να είσαι ενήμερος από πριν ότι θα γίνει αυτό.
Σε αυτο ακριβώς θέλω να σταθώ. Σωστα τα λετε να προσέχουμε την δοτρια κλπ αλλα μπρος στα κάλη τι είναι ο πονος.
Αν εγω δηλαδη χρειαζομαι περισσοτερα γκραφς απο οσα εχω γιατί να μην τα παρω και μετα να κάνω ενα πολυ κοντο ή αναλογα πολυ μακρυ κουρεμα πισω σε μονιμη βαση.

Δεν είναι καλυτερα να θυσιάσει κάποιος το πίσω για να συμμαζέψει πιο σωστά το μπροστά ή τις γεφυρες?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20171201-134000.png
    Screenshot_20171201-134000.png
    1.1 MB · Προβολές: 45
  • Screenshot_20171201-180744.png
    Screenshot_20171201-180744.png
    1.2 MB · Προβολές: 39
  • Screenshot_20171201-184120.png
    Screenshot_20171201-184120.png
    1.4 MB · Προβολές: 42

tasos33

Well-Known Member
Προσωπικά δε διαφωνώ, για εμένα είναι αποδεκτό εφόσον χρειάζεται αλλά.

Μακρυ μαλλί δύσκολο το βλέπω θα έχει κενά κοντο θα δείχνει πιο ωραίο, όμως θέλει προσοχή γιατί αν γεμίσεις White dots θα δείχνει αηδία. Οπότε θέλει το μικρότερο δυνατό punch, φαντάζομαι το 1mm που χρησιμοποιούν Ελλάδα και Κύπρο θα είναι καταστροφή.

Στη δεύτερη φώτο που ανεβασες μην την κοιτάς καθόλου, αυτός έχει πολύ δυνατή δοτρια.





Σε αυτο ακριβώς θέλω να σταθώ. Σωστα τα λετε να προσέχουμε την δοτρια κλπ αλλα μπρος στα κάλη τι είναι ο πονος.
Αν εγω δηλαδη χρειαζομαι περισσοτερα γκραφς απο οσα εχω γιατί να μην τα παρω και μετα να κάνω ενα πολυ κοντο ή αναλογα πολυ μακρυ κουρεμα πισω σε μονιμη βαση.

Δεν είναι καλυτερα να θυσιάσει κάποιος το πίσω για να συμμαζέψει πιο σωστά το μπροστά ή τις γεφυρες?
 

aeratos28

Just aeratos
Τsek ,αν αδειάσεις τη δοτρια πίσω,με τόσα white dots που θα υπάρχουν συν το ξύρισμα που λες θα φαίνεται σαν κεφαλοτύρι το κεφάλι..δεν θα μπορείς σε καμια περίπτωση να ξυρίσεις με τπτ το κεφάλι..η μόνη λύση είναι να κάνεις smp αν ξυλωσεις πολύ τη δοτρια.
Smp και ξύρισμα για το look που λες
 

Tsek

Well-Known Member
Τsek ,αν αδειάσεις τη δοτρια πίσω,με τόσα white dots που θα υπάρχουν συν το ξύρισμα που λες θα φαίνεται σαν κεφαλοτύρι το κεφάλι..δεν θα μπορείς σε καμια περίπτωση να ξυρίσεις με τπτ το κεφάλι..η μόνη λύση είναι να κάνεις smp αν ξυλωσεις πολύ τη δοτρια.
Smp και ξύρισμα για το look που λες
Οκ. Και πάλι θεωρώ λιγότερο προβλημα το σμπ πίσω παρά μπροστά.
Μιλάμε πάντα για κάποιον που αναγκάζεται να πάρει μία αποφαση.

Αρα αν εχουμε κάποιον 6αρη με δότρια 6.000 grafs μπορεί να πάρει αλλα 1.500 απο γένια-στήθος για crown και άλλα 1.000 προσεκτικά απο την δότρια για γέφυρες σύνολο 8.500γκραφς. Θα έχει αξιολογο αποτέλεσμα συνολικά.
 

koumparos

Well-Known Member
Tsek αναλογα για τι 6αρη μιλας.Υπαρχουν 6αρια εντελως γουλι και αλλα αραιωμενα.Επισης και αναλογα το μεγεθος του κεφαλιου.
Οπως διαμετρο τριχας κτλπ...Αν δεις διαφορα αποτελεσματα απο 6αρια στο νετ θα διαπιστωσεις διαφορες αναμεσα στα αποτελεσματα.Το smp θα ηταν καλη ιδεα αλλα θα χρειαζεται επαναληπτικη.Οταν το τελειοποιησουν θα ειναι αξιολογη λυση πιστευω.
 

tasos33

Well-Known Member
Όλο αυτό αν φυσικά η φύτρωση αγγίξει το 100%, πράμα δύσκολο για τα γενια τουλάχιστον.

Έπειτα το να αποψίλωσεις την δοτρια εκτός από μαεστρία για ομογενοποιηση και αποφυγή dots για να επιτευχθει η καλύτερη δυνατή εικόνα, χρειάζονται και άλλα χαρακτηριστικά όπως καλό κοντράστ μεταξύ τρίχας κ δέρματος. Φαντάσου μαύρη τρίχα με άσπρο δέρμα θα κάνει μπαμ και καλό πάχος τρίχας.



Οκ. Και πάλι θεωρώ λιγότερο προβλημα το σμπ πίσω παρά μπροστά.
Μιλάμε πάντα για κάποιον που αναγκάζεται να πάρει μία αποφαση.

Αρα αν εχουμε κάποιον 6αρη με δότρια 6.000 grafs μπορεί να πάρει αλλα 1.500 απο γένια-στήθος για crown και άλλα 1.000 προσεκτικά απο την δότρια για γέφυρες σύνολο 8.500γκραφς. Θα έχει αξιολογο αποτέλεσμα συνολικά.
 
Μπλουζα