Toppik spray (βελτιωμένο fullmore)

Briner

Active Member
Η εμπειρία μου από την προηγούμενη σπρέι απόπειρα του Τόπικ (Fullmore), όπως περιγράφω εδώ, δεν μπορώ να πω ότι ήταν και η καλύτερη. Βλέποντας ότι έχει βγει βελτιωμένη έκδοση, είπα να τη δοκιμάσω, παρ' ότι έχει πολλά αρνητικά σχόλια και πολλοί λένε ότι είναι χειρότερη απ' το Fullmore.

Μου ήρθε σήμερα λοιπόν (το αγόρασα από το eBay) και το δοκίμασα αμέσως. Μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα και συνάμα απόρησα για αυτές τις αρνητικές κριτικές που διάβασα. Σε σχέση με το Fullmore, είναι μέρα με τη νύχτα. Καμμία σχέση. Χίλιες φορές καλύτερο και τολμώ να πω, εφάμιλλο του Τόπικ σε σκόνη (για να μην πω και καλύτερο).

Σε αντίθεση με το Fullmore, εφαρμόζεται άμεσα, χωρίς να στάζει και χωρίς να λερώνει τον τόπο (λερώνει λίγο ο ψεκαστήρας, αλλά αυτό δεν είναι θέμα, είναι φυσιολογικό κάπου). Γεμίζει άμεσα τα γυμνά σημεία με στιγμιαίους ψεκασμούς. Για να πω την αλήθεια, όταν είδα το διαφημιστικό βίντεο με την εφαρμογή του, ήμουν κάπως επιφυλακτικός (σκέφτηκα ότι έχει μπει χέρι στο βίντεο), έχοντας υπ' όψιν την εφαρμογή του Fullmore. Εκ του αποτελέσματος όμως, μπορώ να πω πως ό,τι είδα στο βίντεο ήταν αληθινό.

Είχα διαβάσει σε μια αρνητική κριτική για την περίπτωση ενός χρήστη, ο οποίος είχε βάλει σπρέι και όταν πήγε στο γραφείο (στη δουλειά) κάπου κουτούλησε κι έκανε την αυθόρμητη κίνηση να φέρει την παλάμη του στο κεφάλι. Η παλάμη του έγινε κατάμαυρη κι ίδιος ρεζίλι στους συναδέλφους του. Εξ ου και η αρνητική κριτική του. Όντως, αν περάσεις την παλάμη σου πάνω απ' τα μαλλιά, ενώ έχεις βάλει σπρέι, γίνεται κατάμαυρη. Προφανώς όμως, ο τύπος ήταν ερασιτέχνης και δεν είχε κανένα «crash test» πριν βγει απ' το σπίτι του. Το λέω αυτό, επειδή αν βάλεις λακ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Σε αντίθεση με το Fullmore, όπου ακόμη και μ' έναν τόνο δυνατή λακ τα δάκτυλα βάφουν και με το παραμικρό άγγιγμα, το νέο σπρέι δεν ξεβάφει ούτε με τρίψιμο. Βεβαίως, δεν ισχύει το ίδιο, εάν αποπειραθείς να τρίψεις το δέρμα. Εκεί ξεβάφει.

Θα το χαρακτήριζα σαν υγραέρια μορφή του DermMatch. Μόνο που το DermMatch, είναι πιο δύσκολο στην εφαρμογή του και δεν γεμίζει τόσο εύκολα τις κενές περιοχές όπως το σπρέι. Ωστόσο, το DermMatch κολλάει κάπως πιο δυνατά και κυρίως στο δέρμα.

Τώρα, όσον αφορά τη δοκιμασία του ιδρώτα και της βροχής, δεν την έχω περάσει. Έκανα όμως την προσομοίωση βάζοντας το κεφάλι μου κάτω απ' το ντους. Εντυπωσιάστηκα και πάλι. Ούτε ίχνος μαυρίλας στο μπάνιο. Βεβαίως, εάν περάσεις το παλάμη πάνω απ' τα μαλλιά ενώ είναι ακόμη υγρά θα μαυρίσει. Το ίδιο συμβαίνει όμως και με τη σκόνη. Το δοκιμασία με το μαξιλάρι δεν την έχω περάσει ακόμα, αλλά υποψιάζομαι ότι όλο και κάτι θ' αφήνει. Θα ενημερώσω όταν συμβεί.

Το Τόπικ σπρέι, το αγόρασα με την προοπτική να αντικαταστήσω το DermMatch, χρησιμοποιώντας το ως συμπλήρωμα στη σκόνη Τόπικ. Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα, ότι το σπρέι στέκεται μια χαρά και μόνο του, χωρίς την προσθήκη της σκόνης. Υπ' όψιν, ότι ς η αραίωσή μου έχει προχωρήσει σημαντικά και το DermMatch, στο δικό μου κεφάλι δεν με καλύπτει από μόνο του. Βεβαίως, η προσθήκη σκόνης δημιουργεί ακόμη καλύτερα αποτελέσματα και περισσότερη ασφάλεια (πάντα σε συνδυασμό με μια δυνατή λακ), καθώς η σκόνη κάθεται κυρίως στα μαλλιά προσδίδοντας περισσότερο όγκο, ενώ το σπρέι κάθεται κυρίως στο δέρμα, μειώνοντας την αντίθεση τριχωτού και δέρματος.. Κατά την γνώμη μου, άτομα που δεν έχουν μεγάλη αραίωση καλύπτονται μια χαρά μόνο απ' το σπρέι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Είμαι από κινητό αυτή την στιγμή και δεν μου είναι εύκολο. Αναζήτησε στο eBay «Toppik Fullmore». Είναι σε γκρι μπουκαλάκι.
 

Briner

Active Member
27 € το πήρα με τα ταχυδρομικά. Τώρα, το πόσο θα με βγάλει δεν ξέρω. Δεν το βάζω κι αποκλειστικά άλλωστε, αλλά περισσότερο συνδυαστικά.
 

Dynamics

Active Member
τσεκαρε το και πες μας!Εγω μολις αγορασα σκονη sevich 25gr απο αλι στα 4 ευρω!Περιπου 25 γραμμαρια το χρονο χαλαω...:p ειχα παρει παλιοτερα απο αυτον παλι ελπιζω να ειναι ιδια ποιοτητα ...
 

Briner

Active Member
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, έχεις πολύ μικρό πρόβλημα. Εμένα, 25 γρμ. μου βγάζουν δεν μου βγάζουν μήνα. Βέβαια, λούζομαι κάθε φορά όταν το βάζω.

Αν χρειάζεσαι τόση λίγη ποσότητα, καλύτερα να πάρεις Toppik ή Verdini που είναι πιο φτηνό, αλλά πολύ καλής ποιότητας σκόνη. Το σπρέι είναι περίπου 150 γρμ. και ψεκάζεις όσες φορές περίπου, ψεκάζεις και με το Τόπικ, ίσως και λιγότερες. Αν μου λες ότι καταναλώνεις μόνο 25 γρμ. τον χρόνο, υποθέτω ότι με 2-3 ψεκασμούς σπρέι το πολύ, θα είσαι έτοιμος.
 

Dynamics

Active Member
δεν εχω πολυ μεγαλο προβλημα αλλα δεν βαζω καθε μερα!Πχ αμα βγω εξω καμουφλαρω τα μαλλια ολα κατω κ σχεδον δεν βλεπεις τπτ..τοπικ βαζω μονο οταν θα βγω εξω για ποτο - καφε κτλ...με το προβλημα που εχω αν εβαζα καθε μερα τοπικ πιστευω 3-4 μηνο θα το εβγαζα μιλαμε παντα για 25-27γρ το βερντινι δν βγαινει κοντα στα 25-30 ευρω?sevich που δοκιμασα παλιοτερα ειχε καλη ποιοτητα αλλα σαν να μοβιζε λιγο το μαλλι...
 

tasos33

Well-Known Member
Briner το spray που βγαινει περιεχει και ινες μεσα οπως το κλασσικο τοππικ?
η ειναι χρωμα και παει κατευθειαν δερμα, υποθετω πως σε προχωρημενη αραιωση θα πρεπει να βαφει κυριως το δερμα , με τιο κλασσικο τοππικ που βαζω ,πρωτα απλωνω κερι στα μαλλια και ριχνωντασ τοππικ το περισσοτερο καθεται στην τριχα και λιγοτερο στο δερμα, αν δεν βαλω κερι τοτε το περισσοτερο παει δερμα και ελαχιστο τριχα
Η εμπειρία μου από την προηγούμενη σπρέι απόπειρα του Τόπικ (Fullmore), όπως περιγράφω εδώ, δεν μπορώ να πω ότι ήταν και η καλύτερη. Βλέποντας ότι έχει βγει βελτιωμένη έκδοση, είπα να τη δοκιμάσω, παρ' ότι έχει πολλά αρνητικά σχόλια και πολλοί λένε ότι είναι χειρότερη απ' το Fullmore.

Μου ήρθε σήμερα λοιπόν (το αγόρασα από το eBay) και το δοκίμασα αμέσως. Μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα και συνάμα απόρησα για αυτές τις αρνητικές κριτικές που διάβασα. Σε σχέση με το Fullmore, είναι μέρα με τη νύχτα. Καμμία σχέση. Χίλιες φορές καλύτερο και τολμώ να πω, εφάμιλλο του Τόπικ σε σκόνη (για να μην πω και καλύτερο).

Σε αντίθεση με το Fullmore, εφαρμόζεται άμεσα, χωρίς να στάζει και χωρίς να λερώνει τον τόπο (λερώνει λίγο ο ψεκαστήρας, αλλά αυτό δεν είναι θέμα, είναι φυσιολογικό κάπου). Γεμίζει άμεσα τα γυμνά σημεία με στιγμιαίους ψεκασμούς. Για να πω την αλήθεια, όταν είδα το διαφημιστικό βίντεο με την εφαρμογή του, ήμουν κάπως επιφυλακτικός (σκέφτηκα ότι έχει μπει χέρι στο βίντεο), έχοντας υπ' όψιν την εφαρμογή του Fullmore. Εκ του αποτελέσματος όμως, μπορώ να πω πως ό,τι είδα στο βίντεο ήταν αληθινό.

Είχα διαβάσει σε μια αρνητική κριτική για την περίπτωση ενός χρήστη, ο οποίος είχε βάλει σπρέι και όταν πήγε στο γραφείο (στη δουλειά) κάπου κουτούλησε κι έκανε την αυθόρμητη κίνηση να φέρει την παλάμη του στο κεφάλι. Η παλάμη του έγινε κατάμαυρη κι ίδιος ρεζίλι στους συναδέλφους του. Εξ ου και η αρνητική κριτική του. Όντως, αν περάσεις την παλάμη σου πάνω απ' τα μαλλιά, ενώ έχεις βάλει σπρέι, γίνεται κατάμαυρη. Προφανώς όμως, ο τύπος ήταν ερασιτέχνης και δεν είχε κανένα «crash test» πριν βγει απ' το σπίτι του. Το λέω αυτό, επειδή αν βάλεις λακ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Σε αντίθεση με το Fullmore, όπου ακόμη και μ' έναν τόνο δυνατή λακ τα δάκτυλα βάφουν και με το παραμικρό άγγιγμα, το νέο σπρέι δεν ξεβάφει ούτε με τρίψιμο. Βεβαίως, δεν ισχύει το ίδιο, εάν αποπειραθείς να τρίψεις το δέρμα. Εκεί ξεβάφει.

Θα το χαρακτήριζα σαν υγραέρια μορφή του DermMatch. Μόνο που το DermMatch, είναι πιο δύσκολο στην εφαρμογή του και δεν γεμίζει τόσο εύκολα τις κενές περιοχές όπως το σπρέι. Ωστόσο, το DermMatch κολλάει κάπως πιο δυνατά και κυρίως στο δέρμα.

Τώρα, όσον αφορά τη δοκιμασία του ιδρώτα και της βροχής, δεν την έχω περάσει. Έκανα όμως την προσομοίωση βάζοντας το κεφάλι μου κάτω απ' το ντους. Εντυπωσιάστηκα και πάλι. Ούτε ίχνος μαυρίλας στο μπάνιο. Βεβαίως, εάν περάσεις το παλάμη πάνω απ' τα μαλλιά ενώ είναι ακόμη υγρά θα μαυρίσει. Το ίδιο συμβαίνει όμως και με τη σκόνη. Το δοκιμασία με το μαξιλάρι δεν την έχω περάσει ακόμα, αλλά υποψιάζομαι ότι όλο και κάτι θ' αφήνει. Θα ενημερώσω όταν συμβεί.

Το Τόπικ σπρέι, το αγόρασα με την προοπτική να αντικαταστήσω το DermMatch, χρησιμοποιώντας το ως συμπλήρωμα στη σκόνη Τόπικ. Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα, ότι το σπρέι στέκεται μια χαρά και μόνο του, χωρίς την προσθήκη της σκόνης. Υπ' όψιν, ότι ς η αραίωσή μου έχει προχωρήσει σημαντικά και το DermMatch, στο δικό μου κεφάλι δεν με καλύπτει από μόνο του. Βεβαίως, η προσθήκη σκόνης δημιουργεί ακόμη καλύτερα αποτελέσματα και περισσότερη ασφάλεια (πάντα σε συνδυασμό με μια δυνατή λακ), καθώς η σκόνη κάθεται κυρίως στα μαλλιά προσδίδοντας περισσότερο όγκο, ενώ το σπρέι κάθεται κυρίως στο δέρμα, μειώνοντας την αντίθεση τριχωτού και δέρματος.. Κατά την γνώμη μου, άτομα που δεν έχουν μεγάλη αραίωση καλύπτονται μια χαρά μόνο απ' το σπρέι.
 

Briner

Active Member
Χρώμα είναι όπως και το Fullmore, απλώς δουλεύει καλύτερα απ' αυτό. Ναι, όπως αναφέρω στο πρώτο μήνυμα, κυρίως βάφει το δέρμα. Κάθεται όμως μια ποσότητα και στην τρίχα κι έτσι την «παχαίνει». Παραθέτω και την απάντηση από το Toppik, σε παρόμοια ερώτηση που του έγινε:
It is similar to Toppik Hair Fibers as both products help cover thin or thinning hair. Toppik Colored Hair Thickener is a color spray solution whereas Toppik Hair Fibers are more similar to a powder. Both products resist wind, rain, and perspiration, but are not waterproof.

Εδώ, είναι και το σχετικό βίντεο που αναφέρω και στο πρώτο μήνυμα:

Στο βίντεο, ο τύπος πιάνει τα μαλλιά του αμέσως μετά την εφαρμογή. Δεν μας έδειξε τα χέρια του μετά. Βεβαίως, είναι μονταρισμένο, αλλά δίνεται η εντύπωση ότι μπορείς να τα πιάσεις αμέσως μετά την εφαρμογή. Λάθος. Θέλουν λακ και στέγνωμα πρώτα.

Επειδή έχω και το DermMatch, αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα δίνει το σπρέι. Με προχωρημένη αραίωση, φαίνεται ότι έχεις βαμμένο κεφάλι, όση πάστα DermMatch και να βάλεις (οπότε, η προσθήκη σκόνης είναι απαραίτητη). Το σπρέι, αν και θα απαιτήσει περισσότερη ποσότητα, θα καταφέρει να γεμίσει την αραιωμένη περιοχή και μπορεί να σταθεί και μόνο του, χωρίς την προσθήκη σκόνης, δίνοντας την αίσθηση και την εμφάνιση του «γεμάτου» κεφαλιού, πάντα φυσικά με την προσθήκη λακ. Εγώ, βέβαια, από ανασφάλεια βάζω οπωσδήποτε και σκόνη όταν βγαίνω έξω.

Κατά την γνώμη μου, το σπρέι είναι πολύ καλή λύση για μικρότερης έκτασης αραίωση, αν και το Toppik το προτείνει και για πιο σοβαρές καταστάσεις :
Is recommended to cover wider areas of thinning, scalp show-through and even bald spots

Υποθέτω, επίσης, ότι θα δουλέψει καλά και για όσους θέλουν να καλύψουν γκρίζα μαλλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Δυστυχώς, ανακάλυψα ένα σοβαρό μειονέκτημα κι ευτυχώς για μένα, το ανακάλυψα στο σπίτι: Σε δυνατό φως, παίρνει μια κόκκινη απόχρωση και μάλιστα έντονη. Κάνει μπαμ.
 

Dynamics

Active Member
darkbrown πηρες?θυμιζει το τοπικ που γινοτανε πρασινο!και κατι ασχετο σε θυμηθηκα για το sevich που ειχες πει παλιοτερα!πηρα σακουλακι 25γρ με 4 ευρω και για τα λεφτα της ειναι κορυφαια!καθετε υπεροχα πανω στο μαλλι και με λακ ειναι τουμπανο!η πρωτη φορα που ειχα παρει μου ειχε μια μοβ λαμψη σε φαση που αμα καποιος το εβλεπε θα νομιζε οτι εβαφα τα μαλλια μου!ειναι τωρα κομπλε!καμια σχεση με το προηγουμενο τοπικ(απο Αγγλια) το οποιο πληρωσα και 12 ευρω !
 

tasos33

Well-Known Member
αυτο συμβαινει και σε μενα οταν ιδρωνω υπερβολικα ομως ,εμφανιζεται μια πρασιναδα στο μετωπο, πραγματικα ειναι εντελως κουφο, σκεφτομαι να στειλω email στην toppik να τους ρωτησω
darkbrown πηρες?θυμιζει το τοπικ που γινοτανε πρασινο !
 

Briner

Active Member
Αυτή την πρασινίλα στον ιδρώτα, νομίζω ότι την βγάζει και το Verdini που χρησιμοποιώ. Όμως δεν αναφέρομαι στον ιδρώτα, αλλά στην απόχρωση των μαλλιών κάτω από δυνατό φως.
 

tasos33

Well-Known Member
Κάτι τέτοιον έχω προσέξει,σε οποίας προελεύσεις τοππικ κ ν χω δοκιμάσει,μόνο στον ιδρώτα όταν τρέχει ποταμι
 
Μπλουζα