Super ZIX. Το δικό σας DHT Blocker!

didars

Member
έχω καμιά βδομάδα που διαβάζω το φόρουμ και απ'ότι έχω καταλάβει για τα περισσότερα φάρμακα η αποτελεσματικότητά είναι αμφιλεγόμενη τόσο λόγω της διαφορετικής φάσης του καθενός αλλά και επειδή ακόμη πρόβλημα ίδιας εκτάσεως πρόβλημα να έχουν 2 άτομα ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε συγκεκριμένα φάρμακα ...οπότε αξίζει να τα δοκιμάσεις όλα εφόσον δείς έρευνες και γνώμες από χρήστες που για το ζιχ υπάρχουν αρκετές θετικές για πρώιμο στάδιο α/α τουλάχιστον και φυσικά συνυπολογίσεις και τις παρενέργειες ,που το ζιχ ελάχιστες πρέπει να έχει... το ερώτημά μου παραμένει γιατί όχι saw palmetto σε κάψουλες και επίσης έστω ότι αγοράζεις σε υγρό αυτό που θα σου περισσέψει πόσο διατηρείται στο ψυγείο; γιατί η λοσιόν απ'όσα διάβαζα site του τύπου διαρκεί 2 μήνες στο ψυγείο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

didars

Member
lalakis είπε:
Ποιος σ πέ οτι διατηρείται 2μηνες μονο;
έχω την εντύπωση ότι το είχα διαβάσει κάπου ότι η λοσιόν διατηρείται για 2 μήνες, πάντως ο τύπος που έφτιαξε το zix λέει μόνο ότι μπορεί να διατηρηθεί εκτός ψυγείου για 2 βδομάδες... δεν λέει κάτι για ημερομηνία λήξης εντός ψυγείου... μάλλον κάνω λάθος! έτσι κι αλλιώς όμως αν το φτιάξω, δεν νομίζω να φτιάξω παραπάνω απ'ότι για 2 μήνες...
 
Υπάρχει κάποιο νέο από τη συγκεκριμένη lotion? Κάποιος που την χρησιμοποιεί καιρό και έχει δει αποτελέσματα.Έχει καιρό να συζητηθεί αυτό το θέμα και ίσως αξίζει κάτι.
 

cool11

Well-Known Member
Ανθρωπος φάνηκε!

Το παρατησαν ολοι αυτο το θεμα.

Εγω βαζω ακομη. Δεν πιστευω οτι κανει πολλα, αλλα δεν νομιζω να ειναι και αχρηστο, προσωπικη εκτιμηση, απο τα τρια χρονια τωρα που το βαζω. Δεν μπορω να ξεχωρισω την δικη του επιδραση γιατι βαζω και διαφορα αλλα στο κεφαλι, αλλα καλο κανει κακο δεν κανει, νομιζω.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.Το είχα δοκιμάσει και εγώ για 2 μήνες περίπου μαζί με minox (πρωί zix βράδυ minox) αλλά σε κάποια φάση τέλειωσε και δεν πήγα να ξαναφτιάξω στο φαρμακείο γιατί μου κόστιζε αρκετά.Εν τέλει έκοψα και την minox μετά από 2 μήνες και είχα αυξημένη τριχόπτωση (ακόμα έχω αρκετή) και σκεφτόμουν μήπως ξανασχοληθώ με τη συγκεκριμένη lotion.Ψάχνω και ένα καλό regrowth και δεν ξέρω μήπως βοηθούσε-βοηθάει το zix.
 

cool11

Well-Known Member
Την τελευταια φορα που εφτιαξα zix, ειδα οτι το υγρο απο το μπουκαλι 'hair muck' τελειωσε. Αλλα μεσα ειχε κατι 'στερεό' που επαιζε εντος του μπουκαλιου. Αποφασισα (δεν ειχα κι αλλη επιλογη, περα απο το να το πεταξω), να βαλω μες το μπουκαλι απεσταγμενο υγρο.
Δεν ξερω τι ακριβως ειναι το hair muck σαν ουσια, αλλα καταλαβα οτι μαλλον με τον καιρο 'διαλυεται' η στερεά ουσια στο υγρο του μπουκαλιου. Ετσι πηρα και την αποφαση για το απεσταγμενο.
Εκανα καλα;
 

cool11

Well-Known Member
Την τελευταια φορα που εφτιαξα zix, ειδα οτι το υγρο απο το μπουκαλι 'hair muck' τελειωσε. Αλλα μεσα ειχε κατι 'στερεό' που επαιζε εντος του μπουκαλιου. Αποφασισα (δεν ειχα κι αλλη επιλογη, περα απο το να το πεταξω), να βαλω μες το μπουκαλι απεσταγμενο υγρο.
Δεν ξερω τι ακριβως ειναι το hair muck σαν ουσια, αλλα καταλαβα οτι μαλλον με τον καιρο 'διαλυεται' η στερεά ουσια στο υγρο του μπουκαλιου. Ετσι πηρα και την αποφαση για το απεσταγμενο.
Εκανα καλα;

Καμια αποψη επι τουτου;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Την τελευταια φορα που εφτιαξα zix, ειδα οτι το υγρο απο το μπουκαλι 'hair muck' τελειωσε. Αλλα μεσα ειχε κατι 'στερεό' που επαιζε εντος του μπουκαλιου. Αποφασισα (δεν ειχα κι αλλη επιλογη, περα απο το να το πεταξω), να βαλω μες το μπουκαλι απεσταγμενο υγρο.
Δεν ξερω τι ακριβως ειναι το hair muck σαν ουσια, αλλα καταλαβα οτι μαλλον με τον καιρο 'διαλυεται' η στερεά ουσια στο υγρο του μπουκαλιου. Ετσι πηρα και την αποφαση για το απεσταγμενο.
Εκανα καλα;


Εχει νοημα να φτιαχνω πλεον zix, χωρις το hair muck?
Ας μου πει καποιος, ναι ή οχι, αν ειναι οχι, να μην ασχολουμαι και φτιαχνω αδικα...

(ειπα κι εγω, 'φτηνο' σκευασμα και θα στεριωνε....πολυ καλο για να ηταν αληθινο...)
 

cool11

Well-Known Member
Προφανως, οχι απλα δεν βαζει κανεις zix,
αλλα το εχουν κανει και ολοι unsubscribe!!!!

Και τι χαμος γινονταν στην αρχη!
Ποσο αναλωσιμα ειναι ολα τα θεματα.
Ενθουσιασμος, παμε ολοι μαζι παιδια, αγοραζουμε, και μετα ξεφτιλα, δεν εκανε τιποτε, τσαμπα το αγορασαμε και αδικα ασχοληθηκαμε.
Το ιδιο μοτιβο παντα.
 

cool11

Well-Known Member
Λίγα λόγια για το προϊόν.
Το συγκεκριμένο λέγεται Super Zix. Υπάρχει καιρό σαν Zix, αλλά έχει κυκλοφορήσει από αυτόν που το έκανε ο οδηγός για το Super Zix και πρόσφατα σαν Super Zix 2.
Εάν αναζητήσετε σχετικά στο google, θα δείτε ότι υπάρχουν πολλά καλά σχόλια.
Μάλιστα το συγκρίνουν με το εμπορικό Revivogen και αναφέρουν καλύτερα αποτελέσματα.
Το συγκεκριμένο είναι να το φτιάξετε εσείς.
Οι διαφορές και οι συγκρίσεις του γίνοντε μόνο με το Revivogen (δεν συγκρίνετε με άλλα πχ Dr Lee και Samson) επειδή ΔΕΝ έχει μινοξιδίλη μέσα και κάποιο αντί-ανδρογόνο ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Super Zix ή Revivogen?
Το revivogen περιέχει και ενεργά συστατικά για τριχοφυία. Εντούτοις όμως, πολύ είναι αυτοι που λένε ότι περιορίζει την δράση του σαν DHT blocker. Το συγκεκριμένο είναι αποκλειστικά DHT blocker και δεν έχει κανένα άλλο ενεργό συστατικό για να ενεργοποιεί την τριχοφυία.
Γι'αυτό και απαιτείται η χρήση rogaine/regaine.
To Revivogen έχει και αυτό ψευδάργυρο, αλλά μία έρευνα έδειξε ότι ο ψευδάργυρος συγκρούεται και μπλοκάρουν τις ιδιότητες τους με το Azelaic Acid, ένα άλλο συστατικό για να μπλοκάρει την DHT (το χρησιμοποιεί ο Dr Lee συχνά).

Σε τί διαφέρει από το Revivogen?
Πρώτα απ'όλα στην τιμή. Το συγκεκριμένο θα σας βγεί ελάχιστα (περίπου 50€) και θα κρατήσει κοντά στον χρόνο. Επίσης, δεν έχει κανένα συστατικό για να δώσει regrowth, είναι καθαρά DHT blocker. Αυτό απο μόνο του, του χαρίζει μονάδες μιας και έτσι γίνεται ποιό δυνατό, αφού δεν έχει άλλα υλικά να "κοντράρονται" μεταξύ τους. Πολλοί μάλιστα, το συγκρίνουν με το proscar σε θέμα το μπλοκάρισμα της DHT.

Γιατί έχει μόνο Saw Palmetto
Το Saw Palmetto, δεν έχει κάποια κλινικά αποτελέσματα που να το κάνουν αποτελεσματική θεραπεία κατά της τριχόπτωσης.
Εντούτοις όμως, έχουν αναφερθεί πολύ καλά αποτελέσματα από πολλούς χρήστες, που το έλαβαν είτε με την μορφή χαπιού είτε με την μορφή υγρού σε τοπικό επίπεδο.
Αναφορικά, το πρόβλημα με την χρήση του Saw Palmetto τοπικά, έχει τρεις πτυχές.
Πρώτα, είναι λάδι και είναι μαύρο σε χρώμα, κάτι που θα επηρεάζει τα μαλλιά μας στο πώς θα δείχνουν.
Δεύτερον, για να δράση το Saw Palmetto θα πρέπει να μπει με κάποιον τρόπο στο θύλακα.
(Εδώ είναι που δεν έχουν αποτέλεσμα τα άλλα εμπορικά προϊόντα με Saw Palmetto σε λοσιόν, επειδή δεν μπορεί να μπεί το Saw Palmetto στον θύλακα)
Αυτό από μόνο του έχει δύο προβλήματα. Και θα χρειαστεί κάποια ουσία που να κάνει μίξη το λάδι (του Palmetto με το νερό) και να διευκολύνει την διείσδυση του στον θύλακα, αλλά και 2ον θα χρειαστούμε μία καλή διεισδυτική ουσία. Γι’αυτόν τον λόγο, ο σχεδιαστής του (και οι εμπορικοί), πρόσθεσε το polysorbate 80 για το πρώτο πρόβλημα, να μιξάρει το νερό με το λάδι και την αιθυλική αλκοόλη για το 2ο πρόβλημα.
Έτσι, δείχνει ότι η προσθήκη αιθυλικής αλκοόλης στο μείγμα, βοηθά να απορροφηθεί και να εισχωρήσει ο ψευδάργυρος και η βιταμίνη B-6 καλύτερα.

Λίγα λόγια για την βιταμίνη B-6 και τον ψευδάργυρο
Έχει αποδειχτεί σε παλιές μελέτες, ότι η βιταμίνη B-6 σε συνδυασμό με τον ψευδάργυρο, έδωσαν αξιοσημείωτα αποτελέσματα στο να περιορίσουν την μετατροπή της τεστοστερόνης σε DHT στο δέρμα.
Αργότερα, σε επόμενες μελέτες, αποδείχτηκε ότι συγκεκριμένος τύπος βιταμίνης B-6 από μόνη της μπορεί να περιορίσει την δημιουργία της DHT και τις δραστηριότητες των υποδοχέων ανδρογόνων.
Ωστόσο οι συγκεκριμένες μελέτες έδειξαν ότι παίζει τεράστιο ρόλο η πηγή της βιταμίνης B6 καθώς μερικές πηγές αυτής, έδειξαν ότι μπορούν να αυξήσουν την δημιουργία της DHT.
Οπότε, καλό είναι να πάρουμε καθαρή B6 για την λοσιόν.
Πάντως, οι μελέτες έδειξαν ότι η έλλειψη της από τον οργανισμό, μπορεί να αυξήσει την δημιουργία DHT.
Υπάρχουν 2 τύποι B6, η πυριδοξίνη (Pyridoxine) και η πυριδοξάλη (pyridoxal).
Εμείς θέλουμε να πάρουμε τον 2ο τύπο, την πυριδοξάλη (pyridoxal) γνωστή και ως pyridoxal-5-phosphate. Είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί, αν και με λίγη αναζήτηση στο google την βρήκα σε πολλά Ελληνικά online καταστήματα με σκευάσματα για body-builders.
Επίσης θα χρειαστούμε τις κάψουλες των 50γρ και όχι τα χάπια.


Σκευασμα με προσδοκιες το zix.

Καναμε τις παραγγελιες μας, παρασκευασαμε, το παρατησαμε.

Ως τελευταιος των μοϊκανων, ρωταω αν τωρα που τελειωσε το hair muck(δεν ξερω ποσο σημαντικο ειναι στην ολη παρασκευη), μπορω να εξακολουθησω να φτιαχνω zix με τα υπολοιπα συστατικα για τα οποια εχω ακομη αποθεματα απο την αρχικη παραγγελια, ή αν δεν εχει νοημα, να το σταματησω.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
κάτσε γιατί μας μπερδεύεις, το hairmuck είναι άλλο πράγμα από το super Zix. Αν έχεις τα συστατικά του zix φτιάξτο και συνέχισε
 

cool11

Well-Known Member

cool11

Well-Known Member
Αγοράζεις το αριστερό κουτάκι, εκεί που λεει super zix II kit, και το απιονισμένο νερό και οινόπνευμα.

Παίρνεις ένα άδειο μπουκαλάκι, το γεμίζεις με 100 ml νερό και 15 ml οινόπνευμα. Παίρνεις 3 κάψουλες Β6 και μία κάψουλα ψευδάργηρου. πιάνεις μία μία κάθε κάψουλα με τα 2 χέρια και τραβάς το ένα χέρι αριστερά και το άλλο δεξιά (πως ανοίγεις πχ την συσκευασία απο ένα τρόφιμο? ) η κάψουλα είναι κάπως η μισή μέσα στην άλλη... σαν να έχεις βάλει ένα καλαμάκι μέσα σε ένα άλλο φαντάσου. Και απλά την ανοίγεις πολύ εύκολα με τα χέρια.

Ρίχνεις την σκόνη απο τις κάψουλες μέσα στο μπουκαλάκι και ανακοινείς.

Πάιρνεις μετά το μπουκάλι που λεει "hairmuck" και μετράς 10 ml με το καπάκι-δοσομετρητή που έχει πάνω του και το ρίχνεις μέσα και αυτό.

Τέλος πάιρνεις το πολύ μικρό μπουκαλάκι (polysorbate 80) , το κρατάς από πάνω ακριβώς από το μπουκάλι σου και το ζουλάς σιγά σιγά και διακεκομμένα, ειναι παχύρευστο και οι σταγόνες πέφτουν μία μια πολύ εύκολα. Ζουλάς - χαλαρώνεις... ζουλάς - χαλαρώνει.... 10 σταγόνες θα πέσουν μέσα, το ανακινείς τελευταία φορά και είσαι έτοιμος. Το διάλυμα θα κρατήσει κανά μήνα περίπου αν βάζεις 2 φορές την μέρα. Όταν σου τελειώσει ξαναφτιάχνεις με την ίδια διαδικασία.

Τώρα για την διατήρηση που λές... μάλλον εννοεί 1 φορά... ως έκτακτη ανάγκη... μην έχεις ρε συ τέτοιο κόλημα... κόλα ένα χαρτάκι επάνω στο μπουκάλι που να γράφει "φάρμακο" σιγα... Μπορείς επίσης να αυξήσεις το οινόπνευμα για να αυξήσεις τις πιθανότητες συντήρησης. (πχ θες να αυξήσεις το οινόπνευμα κατά 15 ml... θα βάλεις δηλαδή 30 ml οινόπνευμα και 85 ml απιονισμένο νερό, μειώνεις και το νερό όμως... ίδια ποσότητα που αυξάνεις το οινόπνευμα).

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να το φτιάξεις όλο μαζί... θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα... απλά οι εμπειρία όλων έχει δείξει πως όταν είναι πολλά συστατικά σε ένα διάλυμμα για πολύ καιρό... με την πάροδο του χρόνου το διάλυμα "εξασθενή".


Βεβαια, και ξερω τι εχω (στο ψυγειο που τα συντηρω), και ξερω τι βλεπω, και ξερω τι παρηγγειλα.
Παρηγγειλα το zixII, αλλα περιειχε και το hair muck.

Επιπλεον, για του λογου το αληθες, εκανα παραθεση και τις πολυτιμες οδηγιες του fenimore, τις οποιες φυλαξα σε doc, για να φτιαχνω το zix(thanks fenimore!).
Και αυτες οι οδηγιες, αναφερουν το hair muck.

Το ερωτημα ειναι: μου τελειωσε το hair muck.
Εχει νοημα-αποτελεσματικοτητα-οφελος-αξιζει, να συνεχισω την παρασκευη του zix, εφοσον εχω ολα τα αλλα συστατικα,
ή οχι;
 

cool11

Well-Known Member
Να φτιαξω λοιπον zix, διχως το hair muck που αποτελει βημα της διαδικασιας παρασκευης, συμφωνα με τις πολυ ωραιες οδηγιες που συνεταξε ο fenimore?
 
Μπλουζα