SPECTRAL DNC-L

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kostas

Member
Έχει δοκιμάσει κάνεις το SPECTRAL DNC-L; Σκάφτομαι να το αγοράσω αλλά λέει …..it adds three natural 5-alpha-reductase inhibitors…. Αν βάζω το πρωί και το βραδυ revivogen μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ;

Τα συστατικά του μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον :

• Minoxidil: Starts with highly effective research-grade 5% minoxidil because, as the first drug approved by the US Food and Drug Administration to treat androgenic alopecia (male pattern baldness), it remains the best-known and most widely used.

• Arginine: Helps to strengthen and feed hair follicles because it contains the amino acid arginine, a metabolic precursor of nitric oxide, an important vasodilator and mediator of cutaneous cell function.

• 5-alpha-reductase inhibitors: Deploys three potent compounds that inhibit the activity of 5-alpha-reductase because that enzyme converts testosterone to dihydrotestosterone (DHT), which damages hair follicles. These extracts are olive (verbascoside), saw palmetto (serenoa repens), and flax seed (secoisolariciresinol diglucoside).
Procyanidins. Spectral.DNC-L contains procyanidins, flavanols derived naturally from apples, because the latest research indicates they restore the hairline nearly as effectively as minoxidil restores the vertex.

• Adenosine: This nucleoside plays an important role for hair because it works in biochemical processes like energy transfer (adenosine triphosphate and adenosine diphosphate) and signal transduction (cyclic adenosine monophosphate).

• Aminexil: This patented molecule makes Spectral DNC-L clearly superior to other hair-growth products because, after minoxidil, Aminexil is the medication most clearly proven to grow hair. It preserves hair, protects roots, and strengthens fibers.

• Retinol: Incorporates retinol, a form of vitamin A, because it improves the absorption and effectiveness of minoxidil. Often prescribed together, researchers have found that coupling retinol with minoxidil yields better results than using either alone.

• Vitamins and minerals: Contains a rich vitamin and mineral complex, especially biotin and mineral salts, because these chemicals support the energy transfer and metabolic functions of hair follicles.

• Herbal extracts: The pure extracts of ivy and hops added to Spectral DNC-L stimulate the effectiveness of minoxidil, Aminexil, and other growth agents because the compounds are known to speed circulation and deliver nutrition to affected tissues.

• Nanosome delivery: Among numerous innovations, Spectral DNC-L delivers pure extracts through advanced nanosome encapsulation. With this proprietary technology, micro-spheres of organic liposome - 200 times smaller than a human skin cell - deposit active compounds deep within the scalp. While common creams and lotions just sit on the surface, tiny nanosomes fuse with affected tissues, dissolving gradually over 12 hours, targeting compounds for maximum performance.


Αυτό είναι το τελευταίο προϊών τις εταιρίας και βγαίνει σε κρεμώδης μορφή .Γενικά διαβάζω καλά λόγια μόνο λένε ότι έχει εξαιρετικά δυσάρεστη οσμή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: SPECTRAL DNC-L

Είχα ξαναδιαβάσει για αυτό από μερικούς χρήστες που το χρησιμοποιούσαν για ένα χρόνο και δεν είδαν κάτι.
ΝΑ πώ κάτι άλλο εγώ?
Γιατί να πάρω αυτό που περιέχει μινοξιδίλη και να μην πάρω κατευθείαν το rogaine που κοστίζει και φτηνότερα?
Θέλω να πώ ότι απο την στιγμή που η μινοξιδίλη έχει παρει έγκριση από το FDA ότι παρέχει regrowth και λογικό είναι όλα τα προϊόντα που απευθύνοντε σε όσους θέλουν να ξαναβγάλουν μαλλιά, να προσθέτουν μινοξιδίλη και επιπλέον υλικά, γιατί να μην πάρω μόνο την μινοξιδίλη τότε. Ένα καλό προϊόν, λέγεται ότι είναι το #500 Minoxidil 5% του Dr Lee.
Άλλωστε, όσοι έχουν δει θεαματικά αποτελέσματα, τα είδαν από την χρήση rogaine και propecia.
Δεν με βρίσκει σύμφωνο η λογική να πληρώσω για τα επιπλέον συστατικά που προσθέτουν μέσα, από την στιγμή που η μινοξιδίλη θα κάνει την δουλειά.
Επίσης, πήγαινε σε κάποιο τοπικό DHT blocker, ή δοκίμασε το ZIX και χρησιμοποίησε και regaine ή κάποια δυνατότερη πρόταση του Lee. Ή το Xandrox 15% Plus.
Πιστεύω θα κάνεις καλό στα μαλλιά και στην τσέπη σου.
 

proedros

Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

Φίλε Άκη μην ξεχνάς όμως οτί μιλάμε για ένα πολύ ισχυρό προιόν που συνδιάζει ουσίες regrowth(minoxidil, aminexil), dht blockers(saw palmetto, flaw seed) και ουσίες μέγιστης απορρόφησης της μινοξιδίλης (retinol). Είναι ένα προιόν που τα συνδιάζει όλα και μαζί με την χρήση του revivogen και του nizoral ίσως έχουμε εξαιρετικά αποτελέσματα. Δεν λέω, καλό το rogaine αλλά ακόμα καλύτερο είναι να δοκιμάζουμε καινούργια προιόντα που έχουν πολλές πιθανότητες να είναι πιο αποτελεσματικά. Διάβασα και εγώ κάποιες αρνητικές κριτικές αλλά οι πιο πολλές ήταν θετικές (νομίζω με παράλληλη χρήση του revita) Προσωπική μου άποψη είναι να μην το περάσουμε στα ψιλά.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SPECTRAL DNC-L

δεν ξερω ομος αν βαζεις και revivogen που θα αφειλονται τα αποτελεσματα
στο rev.. η στο spectral
αν θες να μαθεις αν και ποσο δουλευει δεν εχεις παρα να το παρεις
και να μας πεις απο πρωτο χερι και εμας αν σου δουλεψε
αλλα με παραλληλη χρηση του rev... δεν θα μπορεις να βγαλεις σαφης γνωμη
 

Άκης

Administrator
Απ: SPECTRAL DNC-L

Proedre έχεις δίκιο που λες να μην το πάρουμε στα ψιλά.
Απλώς αυτό που είπα εγώ είναι, ότι έχουν δει θεαματικά αποτελέσματα με ένα dht blocker και rogaine.
Δηλαδή, αν πάρεις χάπι πχ για DHT, σου βγαίνει φτηνά. Δεν είδα καλά σχόλια και εγω και γι'αυτό σου απάντησα ότι μπορούμε να πάρουμε ενα DHT blocker και μετά να χρησιμοποιήσουμε το regaine.
Εγω πχ δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί δεν θέλω να σταματήσω το Revivogen.
Γιατί όπως σωστά ανέφερε και ο παναγιώτης, πώς θα κρίνεις αν κάνει δουλειά, αν χρησιμοποιείς παράλληλα και άλλο dht blocker.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SPECTRAL DNC-L

μια προχειρη ματια που εριξα
για αυτο
δεν το βγαζουν και αχρηστο οσοι το παιρνουν
αλλα οχι και αξιοσημειωτο
πιστευω πως μπορει να κανει καλουτσικη δουλεια
εν αναμονη λοιπον μεχρι να το δοκιμασει καποιος

εγω προτειμω να παρω κατι ηδη δοκιμασμενο με πολυ καλυτερες κριτικες απο χρηστες
οπως το xandrox η το revivogen
 

kostas

Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

Έχω κάνει παραγγελία το βρήκα από Aγγλικό site με δωρεάν μεταφορικά.
Το προϊών πρέπει να είναι πολύ καλό μιας και χρησιμοποιεί nanosomesome.
 

magic810

New Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

φιλε ακουγεται πολυ καλο...αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποσο αποτελεσματικα μπορει να ειναι τα συστατικα οταν λειτουργουν ολα μαζι.... ???

Παντως σαν πρωτη ιδεα ακουγεται πολυ καλο...κρατα μας ενημερους..
 

magic810

New Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

διαβασα τωρα καπου οτι το συγκεκριμενο προιον πρεπει να χρησιμοποιητε σε norwood 4 kai πανω.... ??? :eek:

περιεργο ακουγεται σχολιαστε κατι αν γνωριζετε...εγω ειμαι ακομα norwood 2 αρα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω?

πολυ περιεργο ρε παιδια
 

kostas

Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

Αν και εγώ στο βαθμό που λέει είμαι .
Μάλλον λες ότι αναφέρει στο hairlosswatch.com

All treatments work better in the early stages of baldness, since hair follicles atrophy over time. But Spectral.DNC-L is indicated for men with advanced androgenic alopecia — male pattern baldness of 4 or greater on the Norwood scale — because it grows hair with several complementary agents that perform through multiple pathways.

Πρέπει να εννοεί ότι σε αντίθεση με αλλά προϊόντα ειδικεύετε και σε περιπτώσεις μεγάλης αραιώσεις και σοβαρής μιας και αποτελείτε από συνδυασμό υλικών που ίσως να είναι ευεργετικά και σε μη ενεργούς θύλακες. Δεν φαίνετε λογικό να μην μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος με μικρότερο βαθμό εκτός και αν προτείνουν το απλό DNC .

Ένας λόγος που μου έρχεται στο μυαλό γιατί το αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι σε μορφή κρέμας είναι καλύτερο για τους που δεν έχουν μαλλιά γιατί οι υγρές λοσιόν άμα δεν έχεις μαλλιά όταν τις απλώνεις φεύγουν στο π.χ. μέτωπο.
 

magic810

New Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

ΝΑΙ κωστα εκει το διαβασα ..περιμενω τις εντυπωσεις σου για αυτο το προιον μιας και εγω αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω revivogen...kai εχω σκοπο να κανω την θεραπεια τουλαχιστον για εξι μηνες...

περιμενω τα σχολια σου μιας και το προιον πρεπει να ναι πολυ καινουριο και δεν ειδα πολλα σχολια περαν του οτι μυριζει πολυ...
παντως τα συστατικα του ειναι πολυ καλα στην ουσια ειναι ενα μιξ ολων αυτων που θεωρουνται αποτελεσματικα σημερα..
Η ETAIRIA που το βγαζει λεγεται divine skin και φαινεται σοβαρη...για να δουμε..... :-\
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

νομιζω οτι θα το κανεις αντοστροφα δλδ τ βραδυ spectral dnc-l kai το βραδυ revivo μιας και αναφερεται οτι εχει πολυ ασχημη οσμη... :eek:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SPECTRAL DNC-L

τα συστατικα του SPECTRAL DNC-L

* Minoxidil 5%
η γνωστη σε ολους μας μινοξιδίλη γνωστη για την αποτελεσματικοτητα της

* Phytosterol 5a - reductase inhibitor
αναστολεας τη dht μας

* Procyanidin B-2 and C-1
ισχυρο αντιοξειδωτικο το βρισκεις στα σταφυλια στα μηλα και εχει βρεθει πως ειναι 20 φιρες πιο ισχυρο απο τη βιτανιμη C και Ε
επισης παραγωγη της ουσια βοηθαει στην καλη κυκλοφορεια του αιματος για αυτο λεει και η παροιμια οινος ευφραινει καρδιαν ;D βοηθαει στην καλη κυκλοφορεια του αιματος και ειναι ιδιαιτερα καλη για ατομα με κυκλοφοριακα προβληματα καρδιας

* Vitamin & Mineral Complex
διαφορες βιταμινες

* Copper Peptides
πεπτιδια χαλκου εχουν βρεθει πως βοηθαει στην τριχοπτωση πολλα σαμπουαν στηριζουν την αποτελεσματικοτητας τους σε αυτην την ουσια

* Herbal Extracts
εκχυλισματα βοτανων (τωρα τι βοτανα ειναι αυτα δεν ξερω γιατι δεν βρηκα τι βοτανα περιεχει μονο λεει εκχυλισματα βοτανων ετσι αοριστα μονο οτι βρηκα παραθέτω)

* Adenosine
είναι μια ισχυρή αντιφλεγμονώδης ουσία, βοηθαει στην επισκευή και την αναδημιουργία ιστού

* Arginine
είναι ένα αμινοξύ βοηθαει στην καλη κυκλοφορεια του αιματος και βοηθαει στην συνθεση μυιων μιας και ειναι παραγωγο πρωτεινης γιατι ως γνωστον οι πρωτεινες που παιρνουμε απο το κρεας οπως το κοτοπουλο μετατρεπονται σε αμυνοξεα στον οργανισμο μας. την χρησιμοποιουν ευρεως αυτην την ουσια οσοι αχσολουνται με το bodybuilding
επισης λογω καλης κυκλοφορειας του αιματος βοηθαει και στην στυτική λειτουργία
* Aminexil
Το Aminexil βοηθά στην καταπολέμηση του "σκληρού" κολλαγόνου που περιβάλλει τη ρίζα. Έτσι, σταματά τη συμπίεση της ρίζας και τη σταθεροποιεί στο θυλάκιο (παρα πολλα προιοντα χρησιμοποιουν αυτη την ουσια σαν κυριο μερος της θεραπειας τους)

* Retinol
Η ρετινόλη είναι μορφή βιταμίνης Α. Έχει αντιοξειδωτικές ιδιότητες
Οι αντιοξειδωτικές ουσίες εξουδετερώνουν τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που παράγονται από το φυσιολογικό μεταβολισμό
(την ρετινολη την βαζουν οι πιο πολλες αν οχι ολες οι εταιριες σε κρεμες για το προσωπο για να καταπολεμισουν τις ρυτιδες
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SPECTRAL DNC-L

σαν σχολιο εχω να πω πως καλο φαινεται το προιον σαν γενικη γραμμη
τωρα με την φυτοστερολη για dht block εμενα δεν με καλυπτει θεωρω το revivogen πολυ καλυτερο

κατι αλλο dht block μαζι με Minoxidil αυτο με προβληματιζει ιδιαιτερα
καθως πολλοι λενε οτι χρηση dht block με minoxidil δεν ειναι οτι καλυτερο
για αυτο και λεμε και εμεις εδω μην βαζεις revivogen αν βαζεις και regaine σε διαστημα 3 ωρες
ασε να περασουν αρκετες ωρες και μετα

ΤΣΑΚΑΛΕ λες για αυτο να ειδες massive shedding οταν το χρησιμοποιησες ?
αυτο πιστευω εγω λογο αυτης της ταυτοχρονης παροχης minoxidil με φυτοστερολη (dht blocker)

και για αυτο τον κυριο λογο δεν το προτιμω

τα σχολια πλεον δικα σας .............................
 

Άκης

Administrator
Απ: SPECTRAL DNC-L

kostas είπε:
Δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση και δεν πρόκριτε να ασχοληθώ με το θέμα ξανά.
Προσωπικά με κούρασε αυτή η εμμονή με το revivogen (ούτε ποσοστά να παίρνατε) και με την σύγκριση του με τα αλλά προϊόντα. Η άποψη μου είναι ότι δεν τίθεται απόλυτος καμία σύγκριση το ένα προϊόν είναι καινούργιο και τα άλλο είναι της προηγούμενης δεκαετίας . Θεωρό ότι έκανε τον κύκλο του.
Δεν ξέρω τι είδε ο τσακαλος αλλά δεν νομίζω να είναι δείκτης για την αποτελεσματικότητα του προϊόντος. Επειδή με κούρασε η ιστορία και είχα πει ότι θα πω την εντύπωση μου δεν θα το κάνω το προϊόν μπορεί να το προμηθευτή όποιος ενδιαφέρετε πολύ εύκολα βρίσκετε και να βγάλει τα συμπεράσματα του όπως έκανα και εγώ.
Κώστα μην τα παίρνεις. Δεν μαλώνουμε για κανένα προϊόν, απλά κουβέντα κάνουμε.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ότι το shedding του tsakalou δεν δείχνει την αποτελεσματικότητα του προϊόντος και φυσικά δεν κρίνεται ένα προϊόν από αυτό.

Πριν πω για το Spectral, ας σου πω για το Revivogen. Πες ότι έχουμε εμμονή. Βασικά, το forum σκοπό έχει να δείξει τα αποτελεσματικά προϊόντα, γι'αυτό και η ανάλυση του Spectral από τον Παναγιωτη -φαντάζομαι- για να δείξει τί έχει το προιόν.
Άλλωστε, δεν βάζουμε τα λεφτά μας για να το πάρεις. Λέει ο καθένας την γνώμη του ή την εμπειρία του σε κάτι και ο καθένας αποφασίζει μόνος του τί και πότε θα το πάρει.

Τα μπουκαλάκια του Revivogen περιέχουν μεταξύ των άλλων και πολλά οξύ, τα οποία και σκοπό έχουν να μπλοκάρουν την μετατροπή της DHT.
Αυτά είναι τα ALA, LNA και ειδικά το GLA, (επίσης και EPA).
Γι'αυτό μην το συγχέεις με άλλα έλαια που είναι γεμάτα με γλυκερόλη και δεν έχουν αποτέλεσμα.

Το ότι είναι παλιό δεν πάει να πει ότι είναι άχρηστο. Δεν είναι κάρτα για PC. Το σώμα μας είναι το ίδιο και αν έκανε δουλειά πριν από 10 χρόνια, θα κάνει και σε 10 χρονια από τώρα.

Κανόνας απαράβατος είναι να χρησιμοποιείς dht blocker και regrowth stimulator.
Γι'αυτό και τονίστηκε ο συνδιασμός του revivo με regaine. Ή proscar με regaine.
Το Handrox του Lee, το κάνει ποιό δυνατό από την απλή regaine γιατί περιέχει ποσότητα 15%, ενώ το samson γιατί περιέχει και αντι-ανδρογόνο.

Λογικό είναι να σου έρχετε στο μυαλό ότι νεότερο προϊόν = αποτελεσματικότερο από τα παλιά.
Και δεν μου λες, τι πιστεύεις ότι θα σου δείξει αποτελέσματα καλύτερα από το ήδη διαδεδομένο Big 3?
Αυτό με τα ανενεργά θυλακια και το ότι τα διεγείρει, με παρεξένεψε λιγάκι.

Α, και αυτό με το nanosome system , κάπου το έκρινε ένας δερματολόγος, θα βρω το post του και θα το αντιγράψω.
Αν σε κούρασε η εμμονή με το Revivogen, εμένα με κούρασε η "εφοδος" των εταιριών κάθε λίγο με νέα προϊόντα που στην ουσία περιέχουν μινοξιδίλη (που κάνει δουλειά και απο μόνη της) και καμια 300αριά βότανα.

Ειλικρινά, με μία καλή διατροφή + Big 3 + ω3 λιπαρά (σε χάπι) + πράσινο ή/και μαύρο τσάι = success.
Αυτό δεν νομίζω να βρεις πουθενά να το αμφισβητήσει κανείς.
 

tsakalos

New Member
Απ: SPECTRAL DNC-L

εμενα μου κανε ζημια αυτο, μαζικο shedding μετα απο 4 μηνες οταν το κοψα και γυρισα στο minox ολα οκ
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SPECTRAL DNC-L

kostas είπε:
[quote author=panagiotisf link=topic=176.msg2518#msg2518 date=1223331466]
* Herbal Extracts
εκχυλισματα βοτανων (τωρα τι βοτανα ειναι αυτα δεν ξερω γιατι δεν βρηκα τι βοτανα περιεχει μονο λεει εκχυλισματα βοτανων ετσι αοριστα μονο οτι βρηκα παραθέτω)

Αν κοιτάξεις το είχα γράψει The pure extracts of ivy and hops.

οχι δεν προσεξα το post σου

panagiotisf είπε:
* Phytosterol 5a - reductase inhibitor
αναστολεας τη dht μας

Phytosterol δεν είδα πουθενά αυτά αναφέρει :
These extracts are olive (verbascoside), saw palmetto (serenoa repens), and flax seed (secoisolariciresinol diglucoside)

οπα οπα πανε http://www.drugstore.com/products/prod.asp?pid=183165&catid=31228 και θα το δεις
το μονο λαθος μου ειναι που δεν κοιταξα κατω κατω για να δω αναλυτικα τα συστατικα του
πανω πανω αν προσεξεις γραφει οτι ακριβως ανελυσα
και ειπα ΠΡΙΝ αλλα μαλλον δεν το προσεξες ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΑΝΕΛΥΣΑ OK και σου εδειξα την σελιδα απο οπου τα βρηκα απλα αν κοιτουσα πιο κατω θα εβλεπα και αλλα
αλλα δεν ειδα πιο κατω ειδα αυτα πανω πανω και αυτα παρεθεσα



panagiotisf είπε:
ΤΣΑΚΑΛΕ λες για αυτο να ειδες massive shedding οταν το χρησιμοποιησες ?

Ο τσακαλος ανάφερε το DNC Και όχι το DNC –L (εδώ μπορεί να κάνω λάθος) .Η εταιρία πρόσφατα έκανε ανασκευή στο DNC όπου πρόσθεσε και τα υπόλοιπα υλικά (αρχικά είχε μονό minodixil και aminexil ) και βγήκαν τα RS και -L . Ο τσακαλος να δοκίμασε το παλιό.

ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ MASSIVE SHREDDING ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΣ ΝΑ ΑΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΠΑΡΟΧΗ MINOXIDIL ME THN ΦΥΤΟΣΤΕΛΟΛΗ ΚΑΙ αν πας στην σελιδα πιο πανω δηλαδη την http://www.drugstore.com/products/prod.asp?pid=183165&catid=31228

θα διαβασεις τα εξης

Spectral.DNC-L delivers the most powerful, effective and aggressive topical hair loss treatment. In a cream base for easy application without dripping, this potent formula includes research-grade minoxidil, a proprietary phytosterol -5a-reductase inhibitor to suppress the dihydrotestosterone that triggers male pattern baldness,

panagiotisf είπε:
τα σχολια πλεον δικα σας .............................

Δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση και δεν πρόκριτε να ασχοληθώ με το θέμα ξανά.
Προσωπικά με κούρασε αυτή η εμμονή με το revivogen (ούτε ποσοστά να παίρνατε) και με την σύγκριση του με τα αλλά προϊόντα. Η άποψη μου είναι ότι δεν τίθεται απόλυτος καμία σύγκριση το ένα προϊόν είναι καινούργιο και τα άλλο είναι της προηγούμενης δεκαετίας . Θεωρό ότι έκανε τον κύκλο του.
Δεν ξέρω τι είδε ο τσακαλος αλλά δεν νομίζω να είναι δείκτης για την αποτελεσματικότητα του προϊόντος. Επειδή με κούρασε η ιστορία και είχα πει ότι θα πω την εντύπωση μου δεν θα το κάνω το προϊόν μπορεί να το προμηθευτή όποιος ενδιαφέρετε πολύ εύκολα βρίσκετε και να βγάλει τα συμπεράσματα του όπως έκανα και εγώ.

τωρα εδω τι να σου πω αν κρινεις εσυ το ποσο χρονων ειναι ενα προιον για να δεις την αποτελεσματικοτητα του τοτε δικο σου προβλημα
αν παλι σε κουρασε να διαβαζεις για το revivogen τοτε μπορεις να προσπερνας τα θεματα που αφορουν το προιον
ειναι επιλογη σου και στο χερι να διαβαζεις οτι γουσταρεις

[/quote]
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα