Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

spi

Well-Known Member
υψηλες τρανσαμινασες εχουν πολλοι, κυριως λογω διατροφης. Δεν επηρεαζει πουθενα το να παιρνεις βιταμινες, ειναι αμελητεο.
Ναι το ξέρω κι εγώ λόγω διατροφής το έχω καθώς δεν πίνω σχεδόν καθόλου μια φορά το μήνα. Απλά ήθελα να ξέρω αν επηρεάσει κι επειδή θα κάνω τώρα ξανά εξετάσεις να το ελέγξω τώρα ή πιο μετά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
το saw palmetto που εχει ειναι σε dried μορφη, εμεις θελουμε να ειναι εκχυλισμα(υγρο) σε softgel, το οποιο εχει μεσα και τα ενεργα συστατικα (λιπαρα οξεα 85-95%)...τωρα ισως βοηθαει και αυτο, αν θελεις δοκιμασετο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: Fox

Spotlight

Member
https://www.amazon.com/XPECIA-BLOCKER-GROWTH-FORMULA-TABLETS/dp/B07C3JD1YS#customerReviews
Σε ένα βιντεακι στο youtube ένας τύπος έκανε αναφορά σε αυτό το προϊόν
Ποια η γνώμη σας ;
Το συγκεκριμενο παράγετε στην Τουρκία και κάνει θραύση στο εξωτερικό με πολύ καλές κριτικές από όσους το έχουν λάβει.
 

gerassis

Well-Known Member
Ναι αλλά οι Γιατροί συστήνουν μόνο soft gel και μόνο Standardized προϊόντα. Αν ήταν από το καλό θα το έγραφε με μεγάλα γράμματα. Σε ξηρή κάψουλα συνήθως η ουσία βρίσκεται σε μορφή λιπαρών οξέων σε ποσοστό 15% και σπανίως 40%. Οπότε δεν απορροφάς την ενδεδειγμένη ενεργή δόση. Τώρα για τις κριτικές πάω πάσο. Εχω δει τοσα πολλά που δε πιστεύω τπτ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20191207_002458_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_20191207_002458_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 26

Xristoforaz

Well-Known Member
_Cut_1575726640254.png

Αυτο ειναι φοβερο παλμετο με 95/100 το λιγοτερο fatty acids αλλα ημαρτον, κοστιζει 42 ευρω ( αν παρεις δυο καψουλες για 400mg βγαζεις ενα μηνα ) ..δε μπορουνε να ριξουν την τιμη στα 15 ευρω? Βεβαια το καλο πραμα ειναι και ακριβο...οπως κι οι καλοι γιατροι μεταμοσχευσεων (πχ λορεντζο) σε ξεπαραδιαζουν..οταν ασχολεισαι σοβαρα με ενα προβλημα πρεπει να τα σκασεις αδρα!
 

mic6

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 23381

Αυτο ειναι φοβερο παλμετο με 95/100 το λιγοτερο fatty acids αλλα ημαρτον, κοστιζει 42 ευρω ( αν παρεις δυο καψουλες για 400mg βγαζεις ενα μηνα ) ..δε μπορουνε να ριξουν την τιμη στα 15 ευρω? Βεβαια το καλο πραμα ειναι και ακριβο...οπως κι οι καλοι γιατροι μεταμοσχευσεων (πχ λορεντζο) σε ξεπαραδιαζουν..οταν ασχολεισαι σοβαρα με ενα προβλημα πρεπει να τα σκασεις αδρα!
Θέμα επιλογών είναι.
Με 42 ευρώ το μήνα σώζεις με φυσικό τρόπο το κεφάλι σου και προστατεύεις κάπως τον προστάτη σου. Η άλλη επιλογή είναι να γλυτώσεις 42βευρώ το μήνα και να σφουγγαριζεις τρίχες στο μπάνιο.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Θέμα επιλογών είναι.
Με 42 ευρώ το μήνα σώζεις με φυσικό τρόπο το κεφάλι σου και προστατεύεις κάπως τον προστάτη σου. Η άλλη επιλογή είναι να γλυτώσεις 42βευρώ το μήνα και να σφουγγαριζεις τρίχες στο μπάνιο.
Σωστα φιλε...αλλα δεν κανει μονο αυτα...εχεις κι αλλα οφελη παραλληλα απο την καταποση παλμετο: _Cut_1575727778683.png
Edit: καπου διαβασα οτι δρα και κατα του συνδρομου πολυκυστικων ωοθηκων που εμφανιζεται σε καποιες γυναικες
 
Τελευταία επεξεργασία:

mic6

Well-Known Member

gerassis

Well-Known Member
Σε εμένα αναστείλε Την ΑΓΑ (μεγάλη μείωση τριχόπτωσης μέσα στον 1ο μήνα)
Ανεβασε τη λίμπιντο
Εξαφάνισε τα μαύρους κύκλους από τη χρήση Regain

Τα 1000mg είναι πολλά. Παίξε 320mg για καιρό και αν δεις μετά από κάνα χρόνο να μη δουλεύει τότε ανεβάζεις ελαφρά. Μετά 1000mg Standardized δεν δίνει κανένας.

Αυτο ειναι το πιο οικονομικο σε τιμή βγαζεις 2 μηνες χαλαρα. Εχει και αλλες 2 ουσιες που κανουν δουλεια
Αυτο ειναι το πιο δυνατό και οσο το δυνατο πιο οικονομικο.
Αυτό ειναι που ξεκινησα εγώ και κανει δουλεια απο Ελλάδα για 30 μερες χρηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kaiba

Active Member
Αν το συνδυάσω με φινα θα χω παραπάνω αποτελέσματα? Ικανοποιημένος ειμαι από τημ θεραπεία μου το μόνο πρόβλημα είναι οι μαύροι κύκλοι μέχρι κ concealer έχω αρχισει και σκέφτομαι κάποιο συμπλήρωμα διατροφής λόγω κ κακής διατροφής να πάρω κάποιο με saw palmetto?
 

gerassis

Well-Known Member
Όχι. Το Saw palmetto δουλεύει ακριβώς όπως η Φίνα αλλά είναι πιο αδύναμο. Μήπως οι μαύροι κύκλοι είναι από το Rogain?
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Ναι από το regaine είναι εννοω από όλη την θεραπεία μινοξιδιλη και φινα
Ακομα και αν κανεις κακη διατροφη, ακομα και αν βαζεις μινοξιδιλη...πρεπει να πινεις 20 ποτηρια νερο την ημερα τουλαχιστον αν θες να εξαφανιστουν οι μαυροι κυκλοι...παρε το saw palmetto της ostrovit που ειναι 1000mg ωστε να βοηθηθεις και στο θεμα της τριχοπτωσης αλλα και των μαυρων κυκλων συγχρονως...ο ιδιος ξεκινησα saw palmetto της now που ειναι καπου στα 500mg αλλα οχι με 90-95 τοις 100 fatty acids! Τοπικα βαζω δενδρολιβανο και τσουκνιδα (και τα δυο βιολογικα) διοτι δεν την αντεχει ο οργανισμος μου τη μινοξ....αν σου φαινεται μεγαλη η ποσοτητα του νερου που πρεπει να πινεις παλεψε το εστω με σοου παλμετο που δρα σαν τη φινα ΧΩΡΙΣ ομως παρενεργειες και βοηθαει και στην εξαφανιση/μη εμφανιση των σακουλων κατω απο τα ματια
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Γενικα το saw palmetto θελει προσοχη διοτι σε καποιους εμφανισε προβλημα στο παγκρεας

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-971/saw-palmetto .Προς θεου δε λεω οτι θα δημιουργηθει προβλημα σε οσους λαμβανουν παλμετο..μπορει να ειναι σπανια παρενεργεια...

Εδω εχουμε μαρτυρια ενος φιλου https://www.hairlossgr.com/forum/threads/ΕΛΑΙΟ-ΔΕΝΤΡΟΛΙΒΑΝΟΥ-ΜΕΣΑ-ΣΤΗ-minoxidil.8350/

Που ειδε πυκνωση στα μαλλια του επειτα απο εξαμηνη χρηση του παλμετο (βεβαια ειχε και καποιες στομαχικες διαταραχες)..ας γραφει αλλα ο τιτλος του νηματος..σε ενα απο τα σχολια αναφερεται στο παλμετο

Σχετικα τωρα με τη ληψη παλμετο μαζι με αλλα dht blockers, εχει βαση αυτο που προτεινει ο gerassis διοτι και η τσουκνιδα βοηθαει πολυ στο θεμα της τριχοπτωσης https://www.hairguard.com/stinging-nettle-for-hair-loss-results/
 

spi

Well-Known Member
Κανείς δεν λέει ότι μπορεί να εχεις παρενέργειες. Αλλά παρενέργειες μπορείς να έχεις και από κάτι που θα φας και είσαι αλλεργικός. Προφανώς και όλα θέλουν προσοχή αλλά σίγουρα άλλο είναι κάτι φυτικό και άλλο κάτι χημικό. Εξ ού και το ότι το ένα είναι πιο ισχυρό από το αλλο
 

thatcher

Active Member
Saw Palmetto

Αυτό ειναι το πιο οικονομικό προίον μεχρι στιγμης. Απο το εξωτερικό βέβαια χωρις τα έξοδα αποστολής.

Με 1 κάψουλα (Soft Gel) παιρνεις 320mg ενεργού προϊοντος προϊοντος + λίγο Pumkin Seed Oil (Anti-DHT).
Με ενα κουτί βγάζεις ενάμιση μήνα.

Εμενα προς το παρόν JOJO δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα ούτε στα νευρα ούτε στη στήση. Η ερωτική διάθεση βελτιώθηκε όπως και στα υπόλοιπα παιδια. Το χρησιμοποιώ 45 μέρες.

Το ποσοστό της φυτοστερόλης που κάνει το Saw palmetto ενεργο υπερκαλύπτεται αν το προϊον ειναι Standardized. δλδ 85%-95% fatty Acids / 0.2% total sterols , 0.1% beta-sitosterol.
Αυτό θα παραγγείλω τώρα. Το προηγούμενο της Now Foods που είχα ποσταρει τελειώνει τώρα
https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-Pygeum-Saw-Palmetto-120-Softgels/756 ( 2 ανά ημέρα έπαιρνα ) . Αυτό αφότου έχει μέσα 90 softgel και με 1 την ημέρα χοντρικά μας βγάζει 3 μήνες σωστά;

Μαζί με φινα 1.25. Δε ξέρω αν είμαι η περίπτωση αλλά νομίζω ότι λειτουργούν μαζί καλά μέχρι στιγμής. Παρενέργεια δεν έχω καμία. Ίσως είναι και το νεαρό της ηλικίας (24).
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Xristoforaz Απο τη στιγμή που ξερεις οτι το saw της Now adam (ξηρη καψουλα) δεν δουλευει μη συνεχιζεις να το παιρνεις πεταξε το.
thatcher Αφου παιρνεις φινα δε χρειαζεσαι το Saw. Αυτο ειναι υποκαταστατο της σε περιπτωση που δε θες να παρεις φινα η αν τη κοψεις δε θες να χασεις ολα οσα κερδισες
spi Ενα παλικαρι εγραψε οτι ειδε παρενεργειες με ληψη Saw.
 
Μπλουζα